Parkeerplaatsen bij Vrouwenkerkplein I k-*1 STAD OMGEVING Hondepoep maakt Kooipark onleefbaar Maja van Hall maakt beeld voor nieuw politiebureau GEVANGENISSTRAF VOOR STEKENDE LEIDENAAR WOENSDAG 3 APRIL 1985 PAGINA 11 llJS VERDERE BEZUINIGING "WETENSCHAPPELIJK ONDERWIJS AF istad J2DEN De Vereniging van Samenwerkende Nederlandse Uni- rsiteiten (VSNU) wil dat minister Deetman (onderwijs en weten- jiappen) extra bezuinigingen voor 1986 in het wetenschappelijk Iderwijs afwijst. Voorzitter mr K. Cath heeft de minister hierom [ïsdag in een telex „dringend verzocht". Hij reageert daarmee op Wf fiehten dat minister Ruding (financiën) zou vinden dat er vol- nd jaar 30 miljoen gulden extra op onderzoek aan de universitei- fi en hogescholen moet worden bezuinigd. De VSNU-voorzitter jst er op dat de instellingen van wetenschappelijk onderwijs al zig zijn met een ingrijpende bezuinigingsoperatie, gepaard gaan met taakverdeling, opheffing van activiteiten en concentraties. ^^Jgelijkertijd wordt van de instellingen gevraagd vernieuwingen stand te brengen en de maatschappelijke rol van het onderzoek """""versterken. Volgens Cath zou een nieuwe aanslag het nu lopen- i proces ernstig verstoren en de internationale positie van Neder- IBI in de wetenschappelijke ontwikkelingen ernstig schaden. Scholieren besmeuren bevrijdingsmonument LEIDEN Zes scholieren van 14 en 15 jaar uit het Zeeuwse plaatsje Middelburg hebben gistermiddag met spuitbussen autolak het bevrij dingsmonument aan de Molen- werf, naast molen De Valk be smeurd. Vijf kinderen zijn meegenomen naar het politie bureau. De zesde mocht in de stad op zoek gaan naar de le raar en de rest van de klas, die op excursie waren in Leiden. De klasseleraar heeft de scha de van 400 gulden aan het mo nument met de politie gere geld. Daarna mochten de jeug dige scholieren weer naar huis. Opheldering gevraagd Inbrekers richten over Pieterskerk LEIDEN Wordt de Stich ting Pieterskerk met als voorzitter burgemeester C. Goekoop onzichtbaar indi rect door de gemeente gesubsi dieerd9 Dat wil het PPR raadslid R. van Lint van het college van B en W weten. De PPR wijst erop, in een van de Leidse weekbladen is gemeld dat de stichting bij de verzen ding van zijn post de frankeer machine van de gemeente zou gebruiken. Volgens Van Lint moet aan die handelwijze en einde komen. Hij wil ook we ten hoe het college dergelijke zaken in de toekomst wil voor komen. grote ravage aan LEIDEN Inbrekers hebben in de kantine van voetbalvereniging De Sleutels aan de Voorscho- terweg een grote ravage aangericht. Tevens namen zij een cassette deck en snoep mee. De inbrekers zijn het ge bouw binnengekomen via een lichtkoepel op het dak van de kantine. Zij braken kasten open en vernielden deuren en ruiten en be smeurden de keuken met mayonaise. LEIDEN De palen aan de noordzijde van het Vrouwenkerkplein in de Camp worden verwij derd. Er zullen negen parkeerplaatsen aange legd worden. De palen werden vorige week op last van wethouder J. Peters geplaatst om voor jens en altijd een einde te maken aan akties van winkeliers die het plein als parkeerplaats ge bruikten. De palen hadden de bedoe ling het parkeren op de stoep langs het plein tegen te gaan. Deze was hier al ja ren in gebruik als parkeer plaats zonder dat daar door de gemeente tegen werd opgetreden. De actie van de gemeente kwam bij de mid denstanders hard aan. Ge zien de omvangrijke bouw activiteiten in de Camp is er volgens de winkeliers grote behoefte aan (illegale) parkeerplaatsen. Voordat tot afsluiting van hun straat zou worden overgegaan, eisten zij daar om dat de gemeente de ille gale plaatsen zou legalise ren. Daarmee is uiteindelijk ingestemd. Bovendien zullen er vijf parkeerplaatsen aangelegd worden aan het einde van de Vrouwenkerkkoorsteeg nabij de Lange Mare. De aanleg hiervan is afhanke lijk van de mogelijke last die het bouwverkeer ervan kan ondervinden. Het is de bedoeling dat op zeer korte termijn met de afsluiting van de Vrouwen- kerkkoorstraat wordt be gonnen. Aan de noordzijde ervan zullen paaltjes wor den geplaatst. De straat zal dan nog slechts ingereden kunnen worden vanaf de Haarlemmerstraat op tijden dat het laad- en losverkeer er gebruik van mag maken. Het afsluiten is bedoeld om de twee horecavestigingen de mogelijkheid te geven een terras voor hun zaak aan te leggen. Op deze wijze hoopt de gemeente ook het pleintje wat leven in te bla- Paaskermis LEIDEN Op zaterdag en Eerste en Tweede Paasdag zal er op het terrein rond de Groenoordhailen de jaarlijkse paaskermis wor den gehouden. De kermis is open van tien uur 's och tends tot tien uur 's a- vonds. Alleen op Eerste Paasdag gaat de kermis pas om een uur 's middags open. De toegang tot het terrein is gratis. _Het hondevuil ligt zo dicht bezaaid in het park dat zeker vier van deze mensen, waaronder de heer en mevrouw Zuurbier, de amilie Van der Bogaart en de heer Lepoeter, het maken van de foto moesten bekopen met een dikke smurrie onder de schoenen. ^LEIDEN „Kinderen ^Jkunnen niet meer in het ^Kooipark spelen want om de dertig centimeter ligt ?en hoop stront. Als ze el- aar soms achterna zitten an komen ze onder de •oep terug. Daarom laten oeders hun kinderen jjaar niet meer komen, et zogenaamde trapveld- is meer een drollentrap- eldje geworden. Het >ark is volslagen onleef baar geworden", aldus >en boze mevrouw Zuur- )bier uit het Kooipark. Voor de bewoners uit de buurt van het Kooipark is le maat vol en zij startten gisteren een actie tegen iet hondevuil in het park. 3oor middel van bordjes Verklaarden zij het Kooi park tot een strontpark. De uitwerpselen liggen niet al leen in het gras ook de paden tijn bijna onbegaanbaar ge worden. De bewoners hebben bijgehouden hoeveel honden er dagelijks worden uitgelaten. Zij telden er zo'n 75 die drie keer per dag werden uitgela ten. In totaal kwam dat op ze ker 15D drollen per dag. „Moet je nagaan wat dat per week oplevert. Alles stinkt en nie mand kan meer in het park komen. Ook de bosjes worden verpest. Want de honden plas sen tegen die bosjes en die worden geel en gaan dood", zegt een andere boze buurtbe woonster. Pogingen de hondenbezitters die in het park komen op het probleem te wijzen, hebben nog geen resultaten opgele verd. Volgens de boze bewo ners doen de hondenbezitters de zaak af met de opmerking dat zij hondenbelasting betalen en dat hun hond toch ergens zijn behoefte moet doen. Volgens de bewoners zou er in het park een deel zijn aange wezen als honden w.c. „Maar dat wordt nergens aangegeven en geen enkele hondenbezitter is ervan op de hoogte is". Ook klagen zij over het feit dat er zo weinig politiecontrole is. „Honden moeten volgens de wet aan de lijn lopen, maar dat gebeurt gewoon niet. Als de honden aan de lijn. lopen dan kunnen die hondenbezitters er tenminste voor zorgen dat de honden in de goot poepen". De bewoners vinden dat er door de gemeente maatregelen ge nomen moeten worden tegen deze gang van zaken. De gemeente onderkent het probleem van de hondepoep, maar voorlopig ziet men wei nig mogelijkheden daadwerke lijk iets aan het probleem te doen. Twee jaar geleden richt te de gemeente de Werkgroep Hondepoep op en deze club kwam met aanbevelingen om het poepprobleem aan te pak ken. Er werd een poepopruim- machine gedemonstreerd, maar het ontbreekt de ge meente aan geld om het ding de stad rond te laten rijden. Ook extra politiecontrole zou een oplossing kunnen zijn, ware het niet dat de politie al te weinig mensen heeft en an dere prioriteiten gesteld wor den. Echt structurele oplossingen zijn vooralsnog niet voor han den, aldus de gemeente Wel overweegt men zonder er zelf overigens erg veel ver trouwen in te hebben bin nenkort door middel van voorlichtingscampagnes hon denbezitters op hun verant woordelijkheden te wijzen. Goed gedrag van hondenbezit ters wil de gemeente stimule ren door bijvoorbeeld bakjes en schepjes ter beschikking te stellen. Daarmee zouden de hondenbezitters de poep moe ten opruimen. .EIDEN/DEN HAAG De 20-jarige Leidenaar, die in de ou dejaarsnacht betrokken was bij een vechtpartij en daarbij een irokkaanse man met messteken verwondde, heeft 10 maan- gevangenisstraf gekregen waarvan 4 maanden voorwaarde- ijk met een proeftijd van twee jaar. Tegen de Leidenaar was ilf maanden gevangenisstraf geëist, waarvan vier voorwaar- k. i de oudejaarsnacht was de Leidenaar betrokken bij een vecht- tij tussen een groep Nederlandse en Marokkaanse jongeren. Enige tijd voor de vechtpartij had de zus van de verdachte in het Leids Vriietijds Centrum aan de Breestraat ruzie gekregen met een Marokkaanse man. De verdachte en vrienden zetten de man vervolgens buiten de deur. Na sluitingstijd onstond de vechtpartij. Toen de verdachte een fiets tegen zich aangegooid kreeg, pakte hij zijn mes. Hij verwondde de Marokkaan in lever in nieren. De verdachte stelde bij de rechtzitting dat hij niemand had willen verwondde, maar het mes uit zelfverdediging had getrokken. Ten toonstelling De tentoonstelling die de stichting Burcht heeft inge richt in het kader van de Boekenweek 1985 wordt verlengd tot en met zondag 7 april. Op de tentoonstel ling wordt het leven en werk van de dichter Gerrit Achterberg verbeeld. De galerie van de stichting, die is gevestigd in het pand Burgsteeg 14, is open van woensdag tot en met zondag van twaalf tot vijf uur. Kijk hu is De Engelse film „Betrayel" Verraadvan David Jones draait vanaf morgen tot en met woensdag 10 april (be halve zondag 7 april) in het Kijkhuis aan de Vrouwen kerkkoorsteeg 17. In de hoofdrollen spelen Jeremy Irons, Ben Kingsley en Pa tricia Hodge. De film is ge baseerd op het gelijknamige toneelstuk van Harold Pin ter en gaat over een drie hoeks verhouding tussen een echtpaar en hun beste vriend. Pas op het eind wordt duidelijk hoe het be drog en verraad in elkaar zit De filmvoorstellingen beginnen om acht uur en om kwart over tien. NVSH De NVSH houdt in samen werking met het COC mor- fen een bijeenkomst over omoseksualiteit. Deze wordt gehouden in het pand Rapenburg 48. De bijeen komst begint om acht uur. Nadere informatie is te krij gen via tel. 149987. Lachfilm „Zes beren en een clown is de titel van de uitbundige lachfilm die woensdagmid dag 10 april door K&O in de Kapelzaal aan de Oude Vest 45 wordt vertoond. Losgebroken beren houden huis -in een school juist op het moment dat de inspec teurs op bezoek zijn. De voorstelling begint om half drie. Maja van Hall. BEELD VERTELT IETS OVER VERNIEUWING IN LEVEN LEIDEN/NOORDWIJK Er is wat onduidelijkheid over de afgesproken tijd en plaats. Maja van Hall is net even naar haar atelier. Bij haar terug komst blijkt dat ze haar arm in een mitella heeft. Ze heeft haar arm gebroken tijdens het schaatsen en moet nu voorlo pig zichtbaar gebonden door het leven. Net nu ze drie grote opdrachten heeft, zal ze enige tijd niet kunnen werken. Met haar linkerhand schenkt ze koffie en zal ze later op de dag ook nog broodjes smeren. Het is gezellig in de sfeervolle gro te hoge keuken waar we pra ten. Het is toevallig net 8 maart, internationale vrou wendag, als het gesprek met de Noordwijkse beeldhouwster plaats heeft. Niet de aanleiding voor het gesprek, maar achter af blijkt dat het onderwerp 'vrouw' als een rode draad door het interview heeft gelo pen. Reden voor het gesprek is dat Maja van Hall een beeld gaat maken voor het nieuwe politiebureau aan de Lange- gracht. Na veel twijfels heeft Maja van Hall besloten om voor het nieuwe politiebureau haar al in 1975 gemaakte beeld „be wustwording" in sterk vergro te vorm aan te bieden. Het beeld was destijds een hele stap in haar ontwikkeling. Wie haar werk kent, weet dat Maja op indringende- wijze vorm geeft aan een innerlijk proces. Haar thema „gebonden zijn en toch willen ontsnappen" krijgt steeds meer vorm, wanneer zij, net getrouwd en met drie klei ne kinderen, probeert de drukkende dagelijkse beslom meringen te ontvluchten. In haar beelden is de strijd te zien tegen knellende banden van vastgeroeste ideeën van wat een vrouw hoort te zijn. Een idee waarin zij zichzelf niet herkent en velen met haar. Dan gebeurt er iets vre selijks in het leven van Maja van Hall. Haar zeven-jarige dochtertje overlijdt. Een onge luk. Maja beleeft de volkomen machteloosheid van de mens tegenover zijn lot. Ze maakt dan aangrijpende in windsels gewikkelde figuren. Het spre ken is verstomd. De stoel waarop de figuren zitten fun geert als spalk om hen over eind te houden. Maar uiteinde lijk weet zij de strijd tegen het onherroepelijke noodlot aan te gaan en het is dan ook aangrij pend om te zien hoe zij later de in windsels gekluisterde fi guren enigszins weet te bevrij den. Bij „bewustwording" wordt een nieuwe mens uit ei gen kracht geboren. De oude mens, de oude huid wordt niet meer dan een onbruikbare schil en een gouden zon breekt naar buiten. Het is een schitte rende verbeelding van een overwinning. Proces „Ik vond de opdracht, een beeld te maken voor het poli tiebureau leuk en eng tegelijk. Eng. omdat het niet bepaald een wereld is waarmee ik me verwant voel, maar leuk om dat ik met mijn beeld mis schien iets te weeg kan bren gen. Een proces op gang bren gen. Daarom moest er ook iets goeds komen in de hal van dat politiebureau. Ik heb allemaal oude foto's bekeken op het bu reau. Bijzonder aardige men sen ontvingen me en leidden me rond en vertelden mij 'hoe het vroeger was. Maar eigen lijk kan ik daar toch weinig mee. Ik vond dat er iets moest komen dat zowel voor mannen als voor vrouwen belangrijk is en ook moest het niets met de actualiteit uit te staan hebben. Het moest op zichzelf staan. Daarom koos ik voor „bewust wording". Ik maak het beeld wel iets anders. De dunne pootjes moeten wat massiever worden". Naarmate Maja over het beeld vertelt, wordt ze meer enthou siast „Als het politiebureau vervallen raakt, zal mijn beeld nog steeds bestaan en niets aan kracht hebben ingeboet. Inte gendeel. dat beeld begint zich dan net een beetje lekker te voelen. Ik heb lang getwijfeld wat ik moest doen. maar het lijkt me fantastisch om „Be wustwording" in het groot te maken. Zo'n twee a drie meter hoog. Daar gaat een werking van uit, geweldig gewoon. Als je niet ook de omgeving kan ontwerpen, dan moet zo'n beeld alléén de hele ruimte aankunnen". Van Maja's beelden gaat een sterk gevoel uit. In haar ge drevenheid iets van haar in nerlijk leven zichtbaar te ma ken, vormt zij haar beelden tot expressieve tekens die de ruimte om zich heen totaal be heersen. Bodems Maja van Hall groeide op in een milieu waar het niet ont brak aan belangstelling voor kunst, want zowel haar groot vader als haar moeder schil derden. „Je hebt vruchtbare bodems", zegt ze. Ook haar zoon Jurriaan schildert. Hij exposeert momenteel in gale rie d'Eendt in Amsterdam Maja: „Ik voel me eigenlijk geen moeder meer. We zijn al zo lang collega's". Maja van Hall begon al heel jong met beeldhouwen. Door haar oplei ding aan de academie raakte ze er tenslotte helemaal mee verweven. Ze kreeg al vroeg veel opdrachten, won prijzen en hield exposities. Voor de Noordwijkse kunstenares stond het altijd al vast zij zou beeldhouwen. Maar al snel kreeg ze te maken met de be slommeringen van een veelei send gezin. In de serie „Sloof jes" geeft zij een reflectie op dat bestaan. Ze maakt zwoe gende vrouwen die stofzuigen, strijken of de was ophangen. Maja: „Vroeger was het meer een kwestie van snel registre ren. Ik hoopte te verwoorden wat vrouwen aangaat. Dat was tenslotte nog nooit gebeurd. Vrouwen kregen vroeger de kans niet in de kunst en nog steeds is het moeilijk. Het is toch te gek dat bij zo'n ten toonstelling als La Grande Pa rade er niet één vrouw zit. Middelmatige mannen krijgen eerder een opdracht, dan vrouwen die goed werk leve ren. En toch zijn er zulke gi gantische talenten. Maar ik houd mijn hart vast Want het zijn juist vaak de gevoelige meisjes, die het eerst trouwen en kinderen krijgen. En juist de bijdrage van die vrouwen zou een ontzettende verrijking van onze cultuur kunnen zijn". Maja van Hall, die ook les geeft aan de kunstacademie in Enschede, ziet wel dat er ver anderingen gaande zijn op dit punt Maar ze had daarbij graag gezien dat één en ander zich ook vertaalde in betere wetten. „Er klopt gewoon nog veel niet Als je getrouwd bent kom je bijvoorbeeld niet in aanmerking voor de BKR. Al deze zaken worden pas anders als vrouwen op posities komen waar over dit soort dingen be slist wordt Maar er zijn maar weinig vrouwen die dat wil len. Ik zit in allerlei commis sies, omdat er anders helemaal niemand voor onze belangen opkomt. Daar komt nog eens bij, dat je jezelf in dit vak steeds weer moet bewijzen. Als je arts bent of advocaat dan krijg je een papiertje en ben je voor de rest van je leven arts of advocaat Als je in de kunst niet telkens jezelf bewijst dan tel je binnen de kortste keren niet meer mee. Het blijft een constante strijd". Knokpartij Haar beeld „Bewustwording" zoals het vorig jaar in het Ste delijk Museum de Lakenhal te zien was. Al hoeft Maja van Hall zich misschien niet meer voor an deren te bewijzen, voor zich zelf blijft het een voortduren de strijd om iets in steeds min der woorden te zeggen. Steeds meer weglaten waardoor het beeld juist een grotere gela denheid krijgt. „Soms vraag ik me wel eens af. waarom ik nu nooit zomaar iets leuks kan maken. Maar op de één of an dere manier lukt dat met. Ik moet toch altijd door die hel van zoeken, vormen, het niet vinden, depressies, agressie enz. heen tot het moment dat ik tot de essentie gekomen ben". Direct daar achteraan zegt ze bezorgd: „Dat klinkt eigenlijk wel zwaar hè. Dat is ook weer niet de bedoeling". Ze staart wat voor zich uit en zegt dan. „Maar zo gaat het wel altijd. Het is een constante knokpartij". In haar nieuwste werk vertolkt Maja van Hall steeds meer een alles omvat tend oergevoel, dat direct naar de natuur lijkt te verwijlen. Met haar huidige werk lijkt zij zelfs over de grenzen van de dood heen te kunnen kijken. Religieus haast Zelf heeft ze geen idee hoe het zo gekomen is. „Ik weet nog steeds niet wat er gebeurd is Ik voel me de laatste tijd net een door geefluik. Ik heb eigenlijk het gevoel dat ik maak wat al be staat. Maar het gebeurt wel vaker dat ik iets doe, waarvan ik het waarom nog niet weet Dat blijkt soms pas veel later. Nu ben ik helemaal geobse deerd door een cirkelende vorm. De vorm is zo simpel en zo perfect dat ik het nu steeds teken, maar waarom is me een raadsel". Behalve de opdracht voor het Leidse politiebureau heeft Maja van Hall tevens de opdracht een stiltecentrum in een ziekenhuis in Zaandam in te richten. Daar kan ze ook het hele interieur bepalen. Ze vindt het een hele uitdaging. „Het is een donkere ruimte, zonder ramen, dus ik kan het helemaal maken zoals ik wil. Het licht kan ik zelf regelen, de beelden die er komen, het meubilair enz." Terwijl ze po gingen waagt om met haar Im ker hand le tekenen, vertelt ze verder. „Ik heb twee keien ge vonden die precies in elkaar passen. Echt perfect Die wil ik in het groot maken. Het moet allemaal heel oer wor den". vindt ze. De cirkelende vorm. die haar zo obsedeert moet ook erin verwerkt wor den. „Het stiltecentrum is voor mensen die aan stress lijden en tot rust moeten komen. De beelden die ik voor die ruimte maak, moeten dus geen aan dacht vragen, maar geven. Rust uitstralen". Het beeld dat Maja van Hall voor het nieuwe politiebureau maakt, gaat straks ook stralen. „Bewustwording" moet ge bruikers van het gebouw en bezoekers inspireren, zich be wust te worden van verande ringen en vernieuwingen die zich in een mensenleven voor doen. „Tenslotte maakt ieder een dit mee", zegt Mjya van Hall SYLVIA VAN LEEUWEN i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11