betogers rammen Darlementsdeuren ~~)eense stakers eisen Aftreden regeringschlüter Duitsers verdeeld over SDI Duarte wil gesprek met verzet hervatten Sovjet-Unie kampt met elektriciteitsproblemen mORBATSJOV ROEPT OP SjOT MEER DISCIPLINE ;,Suiveringen r#i Sovjet-Unie Bus rolt van heuvel: drie doden Washington verleent Soedan financiële hulp Tien meesterkoks er bij ginaU I ITENLAND EeidaeSowuvnt dinsdag 2 april 1985 pagina s voerverbod EG nadeslag voor ehondenjacht holten(I HAAG Het invoerverbod Hoog huiden en produkten van ie nfc zeehonden in de EG heeft de petfrnerciële jacht op zeehonden vgenadeslag toegebracht. Hoe de weide Canadese regering de jagers had gegeven maxi- zeehonden te vangen, ue nier tn de huidige jachtperiode oeren hts 5.000 jonge dieren om hun en lan afgeslacht omdat er geen Cties flg naar was. Volgens de mi- oefemorganisatie Greenpeace is aan (ommerciële jacht op zeehon- nu definitief een einde geko- VS boycotten herdenking in Duitsland WASHINGTON De Verenigde Staten zullen geen militaire vertegenwoordigers sturen naar een herdenkingsceremonie van Amerikaanse en Russische vetera nen uit de Tweede Wereldoorlog op 25 april in Duitsland. Reden is, aldus woordvoerder Bernard Kalb, dat vorige week een Amerikaanse majoor door een Russische wachtpost in Oost-Duitsland is doodgeschoten. Kalb zei niet te weten of de Amerikaanse regering wel van plan is burgers af te vaardigen naar de cere monie. Op 25 april zal worden herdacht dat Amerikaanse en Russische troepen „eleden rivier de Elbe. WEER PANIEK IN BHOPAL BHOPAL Honderden inwo ners van Bhopal zijn gisteren gevlucht uit hun krotten rond om de pesticidenfabriek van Union Carbide, nadat door een gaslek chloordampen waren ontsnapt. Hierbij raakten ze ven mensen gewond. De om wonenden pas keerden naar hun woningen terugen het be drijf en de overheid van de deelstaat Madhya Pradesh de verzekering hadden gegeven dat de chloordampen waren opgelost. Vier maanden gele den deed zich in Bhopal een gasramp voor, waarbij meer dan 2.500 mensen omkwamen. Elektrische muur eist slachtoffer JOHANNESBURG De on- der hoogspanning staande grensversperring tussen Zuid- -Afrika en Zimbabwe heeft een slachtoffer geëist. Een zwarte man, die probeerde vanuit Zimbabwe Zuid-Afrika binnen te komen, werd geël- ektrocuteerd toen hij met een tang de draden van de „elek trische muur" wilde doorknip pen. Op die draden staat 20.000 volt. De grensversperring is door Zuid-Afrika opgericht, om een einde te maken aan de stroom illegale immigranten vanuit Zimbabwe. Staking bij Britse PTT LONDEN Het postverkeer in Groot-Brit- tannië zal vandaag ernstige hinder gaan on dervinden van een staking, die gisteren is uitgebroken in het Londense post-sorteer- centrum Mount Pleasant. Het sorteercen- trum Mount Pleasant is het grootste van Eu ropa. Wekelijks worden er 18 miljoenen brieven en postpaketten afgehandeld. De vakbond van PTT-personeel verzet zich te gen plannen van de directie om de postver werking te automatiseren en de uitgaven voor overwerk (200 miljoen pond per jaar) te verminderen door meer part-timers in dienst te nemen. De staking begon ondanks een uitspraak van een lid van het Hoogge rechtshof, dat de bond pas mag staken na een stemming onder de leden. Leiders van de bond zeiden zich bij deze uitspraak neer te leggen, maar de leden trokken zich er niets van aan. ar I14 ^ÏÏIPENHAGEN De jense oproerpolitie is eren in Kopenhagen in ie gekomen, nadat de- nstraties tegen de za- ;dag afgekondigde loon- aarjatreëe* °P rellen waren ariëejgelopen. loorge idere* het parlementsplein in kril>penhagen eisten giste- zo'n 60.00U betogers aftreden van de rege- '-Schlüter. Een aantal demonstranten ging vervolgens tot geweldda diger acties over. Zij gebruik ten schildwachthuisjes als stormram, waarmee op deuren van het parlementsgebouw werd gebeukt. Weer andere demonstranten gooiden met flessen enkele rui'er» van het parlemenstgebouw in. Toon de politie optrad, ontstonden er diverse kleine vechtpartijen. Daarbij zijn 15 demonstranten gearresteerd. Drie agenten raakten gewond. Ook elders in Denemarken werd gedemonstreerd tegen de loonmaatregel, die het einde had moeten inluiden van de algemene staking. Ondanks het door de regering-Schltlter afgekondigde stakingsverbod hebben gisteren veel meer Deense werknemers het werk neergelegd dan werd ver wacht. Eenddrde van de 300.000 werknemers in de privésector, die vorige week in staking wa ren gegaan, hebben gisteren hun actie voortgezet. Bij de sinds gisteren illegaal gewor den staking sloten velen uit de publieke sector zich aan. In deze sector wordt nu gestaakt in het autobusvervoer, de pos terijen. de olie- en petroleum- bevoorrading en de veerdien sten. Ook veel kranten zijn gisteren niet verschenen. De medewerkers van de Deense televisie besloten na het maan dagavondjournaal hun werk neer te leggen. Hierdoor vie len alle uitzendingen uit. De radio zond urenlang slechts amusementsmuziek uit. apartt mtoifr, DSKOU In het kader van de zuiveringscampagne op last van partijleider Michail Gorbatsjov is begon- n, zijn in verscheidene Sovjet-republieken opnieuw ngerf1 aanta' Part'j- en regeringsfunctionarissen aan de lat cjnt gezet. Vrijwel dagelijks wordt in de Russische land's melding gemaakt van personeelswijzigingen in de eidemmunistische partij. Gorbatsjov heeft dringend opge- .lge Jpen tot meer discipline en gewaarschuwd tegen cor- en inefficiëntie in het bureaucratisch apparaat. heel Pravt*a en erikele andere partij-organen maakten gisteren ;t de van ontslaSen die verband houden met zwendel en .zruptie op hoog niveau. Tijdens een bijeenkomst van het cen- Jle partijcomité in de republiek Oezbekistan zijn „ernstige eco- j mische tekortkomingen" aan het licht gekomen. Als gevolg ^rvan zijn „een aantal districts-, regionale en stedelijke secre- Sssen en hoofden van ministeries en hoge ambtenaren ontsla- -1". zo meldde de Pravda. !t ruim 9.000 man. Volgens de Pravda betreurde het Oezbeek- entrale partijcomité het dat er nog steeds topfunctionarissen die uitvoering van het economisch plan niet kunnen garan- en. De doelstellingen in de industrie zijn wel bereikt, maar fundamentele ommekeer naar meer efficiëntie en intensive- g van de economie" blijft nog steeds uit. zijn ambtsaanvaarding op 11 maart zei Gorbatsjov dat partij kers in hun districten orde op zaken dienen te stellen. Zijn dige campagne, voor zover daarvan kan worden gesproken, rdt mede in verband gebracht met het komende 27ste partij- gres. Gorbatsjov zou met het oog daafop zich willen verzeke- van een brede machtsbasis. SAN SALVADOR De Salvadoraanse president Napoleon Duarte heeft na de verrassende winst van zijn partij in de zondag gehou den parlementsverkiezingen verklaard, dat hij het als zijn eerste taak ziet het gesprek met de guerrillabeweging te heropenen. Eind vorig jaar werd die dialoog voor onbepaalde tijd opgeschort. In het parlement van El Salvador kan de christen-democratische partij van Duarte rekenen op een absolute meerderheid van 33 van de 60 zetels. In het oude parlement had extreem-rechts de absolute meerderheid en bezaten de christen-democraten maar 24 zetels. Bij de eveneens zondag gehouden gemeenteraadsverkiezingen hebben de christen-democra ten in 70 procent van de ge meenten gewonnen. Waarnemers noemen de ver kiezingsuitslag vooral ook een persoonlijk succes voor presi dent Duarte. die sinds tien maanden in functie is. Hij zal nu iets meer ruimte hebben voor zijn beleid, dat gericht is op landhervormingen en een dialoog met de guerrillabewe ging. Desondanks zal Duarte moeten proberen een deel van de verliezende partijen voor zijn programma te winnen. Anders dreigt opnieuw een po litieke polarisatie, waarbii de door rechts gesteunde doodses kaders hun acties zouden kun nen opvoeren. Ook het leger zou zich genoodzaakt kunnen voelen op te treden, als Duarte in hun ogen „te progressieve" ideeën gaat uitdragen. Franse agenten en brandweerlieden onderzoeken de zwaar beschadigde Westduitse bus. die giste ren bij het kasteel Montsegur in de Pyreneeën van een heuvel was gerold. Daarbij zijn drie inzitten den om het leven gekomen. Aangenomen wordt dat de remmen van de bus het hebben begeven. WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft ingestemd met het vrijgeven van 67 miljoen dollar aan econo mische steun voor Soedan. Hij deed dat tijdens zijn onderhoud gisteren met de Soedanese president Nimeiri. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Spea- kees, bekend gemaakt De financiële steun heeft Ni meiri hard nodig, omdat in zijn land elk moment weer voedselrellen kunnnen uitbre ken. Vorige week kwam het in de hoofdstad Khartoem tot felle uitbarstingen, waarbij di verse doden zijn gevallen. Het Amerikaanse Congres had al eerder ingestemd met een economische steun van 114 miljoen dollar aan Soedan, maar die wordt pas uitbetaald als de besprekingen tussen Soedan en ae Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds over verdere economi sche hervormingen bevredi- fend verlopen. n Soedan heerst momenteel een zeer ernstige economische crisis. De afgelopen drie ïaar wordt het land geteisterd door een droogte. Daarbij komt no- geens een groot aantal vluch telingen uit naburige landen, die eveneens door de droogte zijn getroffen. Volgens schat tingen worden nu zo'n vijf zeven miljoen mensen met de hongerdood bedreigd. De Ver enigde Naties hebben gisteren donorlanden gevraagd met spoed ruim 600.000 ton voedsel te verstrekken aan Soedan. De oproep werd gedaan door de VN-organisatie voor Speciale Hulpacties in een rapport over de voedselsituatie in Soedan. Levenslang voor RAF -terroristen STUTTGART De RAF-le- den Christian Klar en Brigitte Mohnhaupt zijn vanmorgen door de rechtbank van Stutt gart beiden tot vjjf maal le venslang plus 15 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Volgens het vonnis, dat beide beklaag den onbewogen aanhoorden, waren Klar en Mohnhaupt on der meer medeplichtig aan de moorden in 197/ op de federa le procureur Siegfried Buback en twee begeleiders, de ban kier Jürgen Ponto. en werkge versvoorzitter Hanns-Marin Schleyer en vier van diens lijf wachten. Het proces tegen Klar en Mohnhaupt in de ge vangenis-rechtbank Stuttgart- -Stammheim heeft 14 maan den geduurd. MOSKOU Het begint als een normaal weerbe richt aan het einde van het journaal, met een me- tereologische kaart van de Sovjet-Unie en een weerman die de kijkers alles vertelt over kou fronten en sneeuwbuien. Daarna komen er twee nieuwslezers in beeld die nog wat extra aandacht aan het koude weer schenken. Controleer thuis even of alle ramen met watten en plak band tochtvrij zijn gemaakt", zo zei een van hen onlangs. „En denk eraan: deuren dicht", vervolgde de ander glimlachend, „en wist u dat, wanneer we in Moskou nu één lamp per woning uitdoen, dit ons voldoende energie be spaart om de grootste fabriek in Moskou een hele dag te kunnen laten draaien? Dus kameraden, help ons in de energiebesparing door een lamp uit te draaien Elke avond doet de Sovjet-tv zo een beroep op de kijker om zuinig te zijn met energie. Soms gebeurt dit op een ont spannen en vriendelijke ma nier. Het was bijna Westers", aldus een Russische vrouw, „zo subtiel, dat ik er zelfs een lamp voor uitgedaan heb". Maar achter de vriendelijke aansporing zuinig te zijn met energie gaat een harde wer kelijkheid schuil: dit zo ener gie-rijke land heeft te kam pen met problemen in de elektriciteitsvoorzieningen. Lampen flikkeren. Westerse home-computer bezitters zien hun beeldscherm zwart wor den tijdens stroomstoringen en elektrische gasfornuizen slaan door wanneer er in het spitsuur rond etenstijd meer dan twee elektrische pitten worden gebruikt. Goedkope energie Energie is zeker naar wester se begrippen nog altijd goed koop in de Sovjet-Unie. De centrale verwarmingskosten zijn inbegrepen bij de lage huur, gas komt op ongeveer twee gulden per maand per inwoner en voor een kilo wattuur elektriciteit moet je ongeveer twinig cent in de meter stoppen. Het kost de staat echter aan zienlijk meer. Volgens het Russische blad Izvestia, dat een serie artikelen brengt over het elektriciteitspro bleem, wordt er meer dan honderd biljoen kilowattuur per jaar gebruikt voor huis houdelijke doeleinden dat is vijf maal zoveel als de hy- dro-elektriciteitscentrale bij Bratsk, de trots van Siberië, per jaar aan energie levert Slechte elektrische appara tuur is volgens Izvestia de hoofdschuldige van de ener gieverspilling. Electrische for nuizen verspillen meer dan de helft van de hitte die ze pro duceren en Russische lampen zijn nog altijd van een ouder wetse. energie-verslindende kwaliteit. Het elektriciteitstekort en de energiekosten hebben echter ook voor een nieuwe vorm van misdaad in de Sovjet- Unie gezorgd: het stelen van energie. De autoriteiten heb ben toegegeven dat er per jaar meer dan een biljoen kilo wattuur door gebruikers wordt gestolen genoeg om de kleine Balkan-republiek Moldavië een maand lang van stroom te voorzien. Verslaggevers van Izvestia hebben de „elektriciteits spionnen" van de autoriteiten vergezeld tijdens hun speur tocht naar stroomdieven, speurtochten die veel weg hebben van militaire opera ties, zoals blijkt uit deze elek triciteitscontrole in de stad Simpheropol in de Krim. „Toen onze auto het verdach te huis naderde, gingen de lichten plotseling uit het was een degelijk gebouwd huis, met een twee meter hoog hek erom heen. Het aangesloten. Weer andere draden leidden naar een elec trische zaag en naar een dou che waar kokend heet water uit kwam. De inspecteur be gon ziin rapport in te vullen, terwijl de huiseigenaar hem gordijnei Uiteinde Jiteindelijk werden nengelaten. Bij een muur- kleed begon onze elektroni sche verklikkereen piep toon uit te zenden. Op dat moment greep de huiseige naar de elektriciteitscontro leur bij de hand: „Niets aanra ken! Dat zijn jouw zaken niet", zei de man. De achter het kleed verborgen elektrici teitsdraden wezen ons de weg naar verborgen stopcontacten en een werkplaatsje. De dra den waren niet op de meter Sommigen ontduiken hun re kening echter op veel grotere schaal en gebruiken gestolen elektriciteit voor het verwar men van hun groente- en fruit kasjes. Een kilo tomaten brengt in de wintermaanden op de markt in Moskou in al gauw zo"n honderd gulden op. zodat een handige tuinier uit de Krim aan een paar koffen vol genoeg heeft om zijn vlie- gretourtje naar Moskou te be talen en zelfs nog met een leuk winstje weer naar huis te gaan. het Strategische Defensie Ini tiatief (het Starwars-project) van de Amerikaanse president INN Binnen de Duitse re- Reagan. Terwijl minister Wör- ing heerst onenigheid over ner van defensie nog liever vandaag dan morgen mee zou doen aan het Amerikaanse on derzoeksprogramma, is zijn collega Genscher van Buiten landse Zaken uiterst sceptisch. flIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH De plichtsgetrouwe diender Eelco Eelkema p krijgshaftig door het Rijkhuyzer Bos. klaar- jkelijk op ólles voorbereid. In zijn ene hand erde hij zijn onafscheidelijke gummiknuppel ie. doch in zijn andere hand droeg hij een rgrootglas. „De burgemeester heeft gezegd, 'k moest gaan rondneuz'n in het bos," mom- Ide hij. „Bah...., zo'n burgemeester heb mak- lijk praat'n, want hij kent de fijne kneep'n van I speurdersvak niet. In elk geval hè'k het ikglas meegenoom'n, en da's een sluwe daad. int met zo'n ding lost Sjerlok Hommeles ook 3 zaak'n op. Dat kan je gereeg'ld op de telle- Isie zien. En.... nouwat zeg ik! Daar lig-iel Tk zij mien vergrootglas hè'k die malle Ver- il'n al gevond'n óók!" Eelco bukte zich over de liggende figuur, die lag te slapen tegen een dikke boomstam, en bekeek deze schone slaper nog eens door zijn vergrootglas. „Ja..., da's Verhool'n," mompelde hij toen overtuigd. Vervolgens riep hij: „Hé, Verhool'nl Word es wakker, mien jong!" Onthutst krabbelde smldje Verholen overeind en hij stamelde: „Eel cojijl? Waar is al die sneeuw gebleven?" „Sneeuw op een warme septemberdag zeker! Man..., je hebt mooi ligg'n droom'n!" riep de koddebeier. Doch toen barstte hij uit In een da verende lachbui, die op iets dolvermakelijks scheen te wijzen. „Hihihimot je NOU 'es kiek'nl" gierde hij. „Verhool'n heb de winterjas van wljl'n z'n overgrootvader anl!" Het conflict tussen de beide bewindslieden is nu openlijk aan de oppervlakte gekomen. Tijdens een Amerikaans-Duit se bijeenkomst in Dallas, Texas, zei de christen-demo craat Worner dat de Bondsre publiek deel moet nemen in het Amerikaanse SDI-onder- zoeksprogramma. Daags daar na verklaarde echter staatsse cretaris Molleman van Buiten landse Zaken, die net als Gen scher tot de liberale FDP be hoort, in Dallas dat West- -Duitsland af moet wachten. Die positie werd vanuit Bonn nog eens door Genscher on derstreept, die er op wees dat de Bondsrepubliek alleen sa men met zijn Europese part ners eventueel aan het Ameri kaanse onderzoek mee moet doen. Wörners enthousiasme voor SDI zorgde vorige week al voor verbazing. Op de dag dat de regering zich officieel gereserveerd opstelde tegen over het project, liet Wörner tijdens het NAVO-overleg in Luxemburg een notitie circu leren waarin concreet stond aangegeven op welke terrei nen Bonn aan het onderzoeks plan mee zou kunnen doen. Genscher weet in het conflict met Wörner bondskanselier Kohl aan zijn zijde. Deze hoopt dat de onderhandelingen in Genève het project overbodig kannen maken. Staatssecretaris Ginjaar van onderwijs heeft maandag tien koks onderscheiden met de meestertitel. Dat gebeurde In het Kurhaus Hotel in Scheveningen. De meesterkok-titel wordt verleend door het SVH Onderwijs Centrum voor Horeca In Zoetermeer. Een deskundige Jury velt een oordeel over de kwaliteiten van de kan didaten aan de hand van een van zeven-gangen-diner. Ook d« theoretische kennis van de koks wordt tijdens het examen ge toetst. Sinds het begin van de opleiding in 1980 zijn er In Neder land 38 koks voor hun meestertitel geslaagd. Er deden dit Jaar 21 koks aan het examen mee. Alcoholverbod in Britse stadions LONDEN De Britse regering heeft gisteren een verbod op het gebruik en de verkoop van alcohol in de voetbalstadions aangekondigd. Dat was de eerste concrete stap in het door pre mier Thatcher aangekondigde beleid tegen de toenemende rel len bij voetbalwedstrijden. De ministers Brittan, Jenkins en McFarlane hebben in samenwerking met bondsvertegenwoordi- gers een serie maatregelen opgesteld die de uitspattingen van de voetbalfans in de toekomst dient in te dammen Naast het aco- den ingezet. De bezoekers worden voortaan gefouilleerd In de stadions zullen video-camera's op roerige supporters worden ge richt om met bewijs te kunnen straffen. Als preventieve maatre gel dient ook de uitgifte van speciale pasjes aan alle stadion-be zoekers. Na misdragingen wordt het pasje ingenomen Verder zal de verkoop van kaartjes op de dag van de wedstrijd worden beperkt. Voor een betere controle zullen meer toegangsbewijzen via de voorverkoop worden aangeboden Alle maatregelen zijn er volgens de commissie op gericht om de woorden van Marga ret Thatcher waar te maken „Voetbal moet weer een sport voor het hele gezin worden"

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5