Kom naar Rabobank en wij maken vanuwrijksdaalder direct een tientje. CAO HOOGOVENS KOMT IN ZICHT WN: Stroom vanT Tamils neemt af Pendelaar kwetsbaarder voor ziekten en stress Woede van zwarten maakt Door onveilige'p producten veeig slachtoffers einde aan zwarte raden van Botha ME zet blikopener in tegen heroïne Politieman spreekt officiële versie schietpartij tegen Rabobank Q BINNENLAND/BUITENLAND ütidviQowiwnt (Vervolg voorpagina) DEN HAAG Er lijkt weer wat schot te komen in de onderhandelingen over een cao bij Hoogo vens (17.500 werknemers), bij de levensmiddelen groothandel (12.000 werk nemers) en in de koop- vaardijsector (9.000 zeeva renden). Een woordvoerder van de di rectie van Hoogovens toonde zich vanmorgen „heel positief" over het verloop van de on derhandelingen. Volgens bestuurder H Peper kamp van de Industriebond FNV hebbeb de hervatte on derhandelingen gisteren in elk geval voldoende aanknopings punten opgeleverd om het overleg vrijdag voort te zetten. Volgens hem heeft Hoogovens zich bereid verklaard drie kwart van de kosten van de aanvulling het ziektegeld tot 100 procent voor zijn rekening te nemen. Verder is Hoogo vens bereid in 1986 de gecom bineerde vier/vijfploegen dienst als experiment in te gaan voeren voor 7.400 werk nemers in de produktie. Vol gens Peperkamp liggen er nog wel enkele voor ae bonden „harde" punten, zoals arbeids tijdverkorting voor de mensen in dag- en kantoordiensten naar 36 uur. handhaving van de koopkracht en aanvulling van wao-uitkeringen. De vakbonden hebben de werkgevers in de kleinmetaal (220.000 werknemers) inmid dels beticht „vertragingstactie ken" in de onderhandelingen toe te passen. De bonden wil len nu vóór 9 april een reactie van de werkgevers op de laat ste cao-eisen, temeer omdat in de grootmetaal de onderhan delingen al hervat zijn. De werkgevers (FWM) hadden tot 19 april de tijd gevraagd om de achterban te raadplegen. In de levensmiddelen-groot handel ziet het er naar uit dat de vakbonden en de werkge versorganisaties de onderhan delingen over een nieuwe cao voor 12.000 werknemers nog deze maand kunnen afronden. Volgens bestuurder H. Neu- man van de vakbond Unie BHLP zijn de onderhandelaars het in grote lijnen eens gewor den over een 3-jarige cao, waarin onder meer de invoe ring van een 36-urige werk week vanaf 1 januari 1987 is opgenomen De zeeliedenbond FWZ en de werkgevers in de koop- vaardijsector hebben gisteren afgesproken donderdag weer om de tafel te gaan zitten. De cao-gesprekken waren eerder op 12 maart afgebroken. In de vleeswarensector werd gisteren ondanks de vastgelo pen onderhandelingen over een landelijke cao wel een ak koord bereikt bij het vleesver werkende bedrijf Compaxo (400 werknemers). Directie- woordvoerder S. Hersevoort van Compaxo bevestigde dat bij ziin bedrijf een akkoord is bereikt op punten waarover de vakbonden elders nog met de werkgevers in de clinch lig gen. DEN HAAG „Na het doen van haar wekelijkse in B kopen haalt mijn vrouw een doos met boodschappen W uit haar auto. Precies op het moment waarop zij vooi over gebukt staat, ontploft een fles frisdrank. Haar lilt keroog, -wenkbrauw en -ooglid zijn zo ernstig besch^pp digd dat ze met spoed moest worden opgenomen in h^ ziekenhuis. Haar gezichtsvermogen is mogelijk blijvenPi beschadigd". Met dit voorbeeld uit de Consumenterj. gids van april wordt deze week campagne gevoerd téie gen product-gevaarlijke middelen in huis. De afgelopen jaren is de Consumentenbond overspoeld met aar|a^( meldingen van onveilige huishoudelijke artikelen. Die variëe^ek den van exploderende flessen, gesprongen ovenruiten, doorge zakte huishoudtrappen tot gevaarlijk speelgoed voor kinderej he delijke onge\ Daar er jaarlijks meer dodelijke ongevallen in huiselijke krinper] (2200) voorkomen dan in het verkeer, is er alle aanleiding de b<^ Zl te luiden, aldus Westendorp, directeur van de Consumenten; bond gisteren bij het begin van de actie „Gevaren-centrale". 1 a* Daar komt bij dat er nog steeds een gebrekkige wetgeving is. Dfg-S Consumentenbond poogt middels deze actie de regering onder druk te zetten, de wetgeving aan te passen. Hierbij gaat het daL~» vooral om de zogenaamde aansprakelijkheid. Momenteel is wetgeving nog zo dat de consument niet alleen de schade moe aantonen maar tevens moet bewijzen dat de producent de schulL-. draagt. Een ingewikkelde en veel te lange procedure is deb^_| aan het voortijdig afhaken van menig gedupeerde. De Consu mentenbond pleit er dan ook voor in de toekomst een apart) rechter voor consumentenzaken te benoemen. Bij deze kantor^ rechter zou de consument via een korte en vereenvoudigde prty cedure zijn recht moeten halen. Voor de actie, die tot en m^ "1 aanstaande vrijdag loopt, heeft de Consumentenbond een tele^ foonnummer open gesteld om onaangename ervaringen omtreri huis-onveilige producten door te bellen: 070-809001. AMSTERDAM/DEN HAAG De stroom Tamils uit Sri Lank naar ons land neemt af. Dat meldt de Vereniging Vluchtelingen werk Nederland (VVN). Volgens de VVN komt dat omdat Tamils moeilijker hun land kunnen verlaten. Dat de NederlantfS l se regering de Tamils in pensions over het land wil verspreidepin en de bijstandsuitkering voor Tamils heeft stopgezet is volger^pg het Vluchtelingenwerk niet de oorzaak. Amsterdam heeft varL^ daag zo'n 135 Tamils uit de sleep-in aan de Mauritskade gehaahf Omdat de sleep-in tijdens het paasweekeinde voor toeristel pj wordt opengesteld moesten ze daar ook weg. Amsterdam heei^, van het ministerie van wvc de toezegging gekregen dat het dq partement voor vervangende opvang zou zorgen. De politie wi^e j de de Tamils registreren, maar ze werken daar niet aan mee. DLj| Tamils zijn naar de Nicolaaskerk gegaan, maar het is nog ondu^.v delijk waar ze de komende dagen moeten verblijven. ^SS£ ■ii. het woon-werkverkeer best aankunnen. Een produktie- werker in ploegendienst kan het lelijk opbreken". Uit het onderzoek komt ver der naar voren dat arbeidsver zuim, ontevredenheid met het werk en gezinsproblemen bij pendelaars vaker voorkomen dan bij niet-pendelaars. Pen delaars blijken er verder min der hobby's en sociale contac ten op na te houden dan de niet-forensen. Vooral vrouwen met kinderen blijken vaker dan mannen een baan dicht bij-huis te kiezen, aangezien langdurige reistijden nadelig zijn voor de gezinsverplichtin gen. Het onderzoek is verricht in opdracht van de Europese Stichting ter bevordering van Levens- en Arbeidsomstandig heden in Dublin. In deze stich ting zijn werkgevers- en werknemersorganisaties en af vaardigingen van Europese re geringen vertegenwoordigd. De resultaten van het onder zoek worden betrokken bij de beleidsvorming op Europees niveau op het terrein van ver keer, huisvesting, arbeid en ruimtelijke ordening. AMSTERDAM De Mobiele Eenheid van de politie in Amsterdam hanteerde vandaag de blikopener in de strijd tegen verdovende middelen. Op het terrein van de vuilverbranding aan de Papaverweg werden zesdui zend blikken druiven opengemaakt waarvan de politie vermoedt dat er wel eens heroïne in kan zitten. De blikken zijn volgens een woordvoerder begin maart met een schip uit Bangkok in Rotterdam aangekomen. Een container met blikken werd naar het westelijk havengebied in Amsterdam vervoerd, waar die enige tijd bleef staan. De douane vertrouwde de zaak niet en tipte de politie. Die heeft bij de container gepost. Op een bepaald moment kwamen er twee mannen die er enkele dozen uithaalden en in een autobusje zetten. Zij reden daar mee weg, gevolgd door de politie. Even buiten Amsterdam stopten de mannen en liepen weg, met achterlating van de auto. Zij zijn daar niet meer teruggekomen. De politie nam de dozen mee en kwam tot de ontdekking dat er blikken druiven in zaten. De keuringsdienst van waren heeft die onderzocht en constateerde dat de druiven van zeer slechte kwaliteit'zijn Omdat de politie echter vermoedt dat er in één of meer van de blikken heroïne zit is de ME ingezet om ze te ope nen. DINSDAG 2 APRIL 1985 PAGINA jvoc ïiad pho De heer Scholten I HAi lid van de Hoog hui' vens-directie n*e zeel gisteren een petfrnerci in ontvangst -vigenai protesterende welde Ca nemers bij feunnii Hoogovens- 1 186.1 railvervoer. De mer in chinisten voeren lits 5.( enkele dagen lan afgc zaam-aan acties og na druk uit te oefemorgar op de directie jomm onderhandelingen nu d met de bonden hervatten. YB7 J In de zwarte woonstad Zwide bij Port Elizabeth zworen gisteren zwarten wraak bij de begrafenis van een aantal mensen die eer der bij onlusten om het leven waren gekomen. KAAPSTAD Een gelei delijk uitbreiden van het aantal zwarte plaatselijke besturen is een van de sleutelbegrippen in het hervormingsprogramma van de regering-Botha. Maar na achttien maan den van voordurende on rust en de recente ge welddadigheden in de Kaapprovincie ligt het idee achter het zwarte plaatselijke bestuur aan flarden. Steeds minder zwarten zijn bereid in de zwarte gemeenteraden zit ting te nemen en sinds de gemeenteraadsverkiezin gen van 1983 die een zeer geringe opkomst had den, in Soweto bijvoor beeld een opkomst van slechts tien procent, heeft een groot aantal van hen ontslag genomen. De zwarten die op hun post gebleven zijn, hebben daar een hoge prijs voor moeten beta len. Hun huizen zijn vernield en in brand gestoken en som migen zwarte raadsleden heb ben hun keuze met de dood moeten bekopen. Allemaal worden ze beschuldingd van samenwerking met de rege ring. Volgens Jon Qwelane, een journalist uit Johannesburg, kwamen veel zwarte raadsle den uit respectabele families. Het waren „aardige jongens", die een goede achtergrond hadden. „Maar die tijd is voor bij. Tegenwoordig worden ze UITENHAGE De poli tiepatrouille, die op 21 maart het vuur opende op een menigte zwarte in Langa, bij Uitenhage, kreeg het bevel te schie ten, nadat één vrouw een steen had gegooid naar twee gepantserde politie voertuigen. Dit heeft de officier van poli met de nek aangekeken door hun eigen gemeenschap en veracht door hun vroegere speelkameraadjes. Ze zijn hun leven in het openbaar niet meer zeker, omdat ze zich als gemeenteraadslid verkiesbaar hebben gesteld. Ze worden als verraders beschouwd en heb ben nooit een afdoende ant woord weten te geven op de beschuldiging dat ze alleen tie die het bevel gaf maandag verklaard. Hij weersprak daarmee de versie die de mi nister van recht en orde, Louis le Grange, had gegeven van de gebeurtenissen die leidden tot de dood van zeker 19 zwarten. Luitenant John Fouche legde gisteren een verklaring af voor rechter Donald Kanne- meyer, die belast is met het onderzoek naar de schietpartij. Een advocaat die verwanten- vertegenwoordigt van enkele maar in de plaatselijke raden zitten om er zelf beter van te worden", aldus de journalist. Veel zwarte gemeenschapslei ders zijn ondergedoken of wo nen onder een valse naam in een hotel. Wanneer ze thuis zijn blijven wonen, zijn hun huizen tot burchten geworden. Minstens vijf zwarte burge meesters zijn afgetreden slachtoffers nam hem een kruisverhoor af. Naar Fouche verklaarde klopte het niet dat de naar schatting 4.000 zwar ten. die onderweg waren naar een begrafenis, brandbommen bij zich hadden en de voertui gen van de politie hadden om singeld, zoals Le Grange kort na de gebeurtenissen had ver klaard. Ook sprak Fouche te gen dat een regen van stokken en stenen op zijn mannen was neergekomen voor hij het be vel had gegeven te schieten. „Het zwarte bestuurssysteem was al vanaf het begin tot mis lukken gedoemd. De zwarten zagen het als een trucje van de regering om hen buiten het Zuidafrikaanse parlement te houden, terwijl Indiërs en kleurlingen wel tot het machtsbolwerk werden toege laten", zegt de journalist. Volgens Sheena Duncan, voor zitter van de Black Sash (zwarte sjerp) organisatie voor vrouwenrechten, was er altijd wel sprake van corruptie in de zwarte gemeenten, maar „dit was niets vergeleken bij de chaos die er nu heerst". „Tegenwoordig zijn de wacht lijsten voor woningen totaal waardeloos. Je kan al sinds 1969 op de lijst staan voor een huis in Soweto en dan krijgt iemand die zelfs nooit op de lijst gestaan heeft toch eerder een huis, omdat hij in staat is iemand van de gemeente of woningbouw om te kopen. Er gens onderweg komt er geld op tafel, het gaat er nu gewoon om wie er het meeste voor kan geven. De toewijzing van wo ningen is een uiting van macht en de manier waarop deze macht wordt misbruikt, maakt veel mensen zo kwaad", ver klaart Sheena Duncan. „Waar je ook komt, overal hoor je dat het de zwarte raadsleden zijn die zichzelf, hun families of vrienden de beste werkterreinen of han delsvergunningen hebben toe bedeeld. Sommigen kopen de drankvergunningen op. Alle maal misbruik van hun posi tie". Er lijkt weinig twijfel over te bestaan dat de meer derheid van de zwarte ge meenschappen afwijzend staat tegenover de zwarte raadsle den, waar de regering zulke hoge verwachtingen van had. Sommige mensen die er voor gekozen hebben in de zwarte besturen te werken, hebben daar een duidelijke reden voor. Een van hen, de voor malig president van de Zuida frikaanse Raad van Kerken Sam Buti, is van mening dat de „bevrijdingsstrijd" zich op verschillende niveaus af moet spelen en dat zijn activiteiten „een essentieel onderdeel van de totale bevrijding van Zuid- Afrika zijn". Volgens Buti, burgemeester van Alexandra bij Johannesburg, zal de be vrijding ook niet van bovenaf komen, maar wordt deze „op gebouwd in de plaatselijke ge meenschap". Er zijn waar schijnlijk niet veel zwarten die het vandaag de dag nog met hem eens zijn. BARRY STREEK Copyright The Guardian LEIDEN Pendelaars die dagelijks lange afstan den moeten afleggen tus sen hun woon- en werk plaats, zijn relatief kwets baar voor ziekten en stress. Vooral als de werk omstandigheden belastend zijn, kan het pendelen (mede) aanleiding geven tot allerlei klachten, zoals vermoeidheid, geïrri teerdheid, concentratiege brek, hoofdpijn, spijsver teringsstoornissen, hart kloppingen, huidaandoe ningen en rugpijn. Eén en ander blijkt uit een on derzoek dat Leidse Instituut voor preventieve gezondheids zorg heeft verricht onder 1500 pendelaars in Nederland. Een soortgelijk onderzoek, dat ver richt werd door de universiteit in Verona (Italië), leverde overeenkomstige resultaten op. Volgens het Leids instituut is het onderzoek maatgevend voor de gehele Europese Ge meenschap. Er zijn in Italië en Nederland totaal 2700 mensen ondervraagd, werkzaam in de metaalsector. elektrotechni sche sector en chemische in dustrie. Het onderzoek in Nederland werd gecoördineerd Vincent Hildebrandt. Hij meent: „Een direct verband tussen pende len en gezondheid is natuurlijk moeilijk aantoonbaar. Maar uit een uitgebreide enquête onder die bijna drieduizend werkne mers kwam wel naar voren dat pendelen tot klachten kan leiden als de belasting in het dagelijkse leven toch al hoog is. Anders gezegd: een ambte naar met een rustige baan en weinig sociale problemen zal SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES ADVERTENTIE f7.50 Spaarpremie voor iedereen*. Elke nieuwe Spaarder die vóór 1 mei een spaarrekening opent en daarop minstens f 2,50 stort, krijgt van de Rabobank direct f 7,50 spaarpremie. Ook voor Rabobank-spaarders. De f 7,50 spaarpremie geldt ook voor Rabobank-spaarders, die automatisch gaan sparen èn voor automatische spaarders die hun spaarbedrag met minimaal vijfentwintig gulden verhogen. De premie wordt altijd direct op de spaarrekening bijgeschreven, ledereen kan éénmalig profiteren. geld en goede raad

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4