Gorbatsiov akkoord met topontmoeting Ontsnapte gedetineerde in Almere aangehouden Maken BON: IN BRIEF AAN REAGAN VERPLEEGSTERS TWEE UUR GEGIJZELD Rellen in Kopenhagen Acties vleesindustrie breiden zich uit Vandaag op pagina Delftse priester in Libanon vermoord 'Ccütoe (Sou/iant (Bowuvnt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende lot SiithoK Pers Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. Iel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677 Giro 103003 Bank Amro-bankN.V Leiden Directeur-hoofdredacteur: IJ Hallewas. Chefredacteur Wim Bui|teweg Abonnementen: !mcl 5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling).kwartaal f 65,68, jaar f 250.86 Klachten bezorging, maandag 1/ m vnidag van 18.00 tot 19.00 u van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 122248. Advertenties: (excl T 0,61 per mm. kleintjes f 0.43 per n Losse nummers f 1.00 Dinsdag 2 april 1985, 76e jaargang no. 23158 Play Back Show op Ned. I om 20.28 uur. Om 22.35 uur por tret van kunstenaresse Dirkje Kuik. Op Ned. II om 19.30 uur Matt- haus Passion uit Leipzig. Om 23.35 uur „Mag ik es met je praten". Half tot zwaar bewolkt en en» kele buien. Vannacht om streeks 8 graden. Morgen on geveer 14 graden Matige tot krachtige, aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog harde wind uit zuidwest tot west- Zon op 07.12; onder 20.16. Schev hoog water: 1.24 en 13.49; laag water: 9.00 en 21.50 April in Irielle banjaarden. gees tlijken en klooster- in een kooi, nstuwd door jeugdige i vormen een terugkerend Pement bij de 1- prilviering in Briel- Daar wordt jaar- l'ks herdacht hoe Spaanse land voogd Alva in 1572 vesting verloor an de geuzen, die r op bloedige wijze uis hielden. Aanslag op hotel in Taiwan eist 24 doden TAIPEI Bij een brand in een hotel- -restaurant in Tainan. 300 kilometer ten zuiden van de Taiwanese hoofd stad Taipei, zijn gisteren minstens 25 mensen om het leven gekomen en ne gen gewond geraakt. Volgens de politie ontstond het vuur toen onbekenden brandbommen naar binnen wierpen. Het vuur verspreid de zich razendsnel door het zeven verdiepingen tellende hotel. De politie zoekt ae daders onder de mannen die eerder op de avond in de bar van het hotel ruzie maakten met de directie en dreigden wraak te zullen nemen. Alle slachtoffers waren Taiwanezen. Hongersnood aanleiding voetbalrel ADDIS ABEBA Oproerpolitie in Addis Abeba heeft bij de jeugd-inter- land tussen Ethio pië en Nigeria met waarschuwings schoten en de wapenstok een einde moeten ma ken aan een voetbalrel. Het geweld op het veld en de tribunes was een gevolg van toespelingen van de bezoekers op de in Ethiopië heersende hongersnood waar negen miljoen mensen onder lijden. Volgens ooggetuigen tergden enkele Ni- genaanse spelers het publiek door een hand voor de mond te houden en over de maag te wrijven. Voor velen onder de 35.000 toeschou wers liet het gebaar aan duidelijkheid niets te wensen over. Zij reageerden met het gooien van stenen en flessen. Officials meldden ook nog. dat toeschouwers bij de eerste wedstrijd in Lagos vanaf de tribunes brood gooiden naar de Ethiopische spelers. Helmut Kohl op dieetvakantie BONN Bondskanselier Helmut Kohl van West-Duitsland heeft een vakantie van twee weken ge nomen. waarin hij hoopt enigszins te vermageren Kohl, die boven de 100 kilo weegt, vloog afgelopen za terdag naar het Oostenrijkse Spa Bad Hofgastein. ..Ik heb er geen idee van hoeveel hii aan gewicht zal verliezen. Ik heb niet de vrij heid om erover te speculerenzei een regeringswoordvoerder. Vol gens persberichten hoopt de bondskanselier, die Woensdag 55 jaar wordt, een kilo per dag af te slanken op een dieet van yoghurt, zwarte koffie, fruit en af en toe een mootje gekookte vis. Nazi's ruilden joden tegen Duitsers TEL AVIV De nazi's hebben in de Tweede Wereldoorlog in een transac tie met Groot-Brittannie ongeveer duizend in het toenmalige Palestina wonende Duitsers geruild tegen 550 joden. Dit is gisteren meegedeeld op een symposium in Tel Aviv. De Duit sers waren leden van de Orde van de Tempeliers Op het symposium be richtte de woordvoerder van het Is raëlische ministerie van buitenlandse zaken. Pasner. dat het huis van zijn vader in Zwitserland indertijd diende als ..hoofdkwartier" van de Britten. Professor Chaim Pasner was in de Tweede Wereldoorlog vertegenwoor diger van „Sochnut" (het ..joodse per sagentschap") in Zwitserland. WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft van de nieuwe Sovjetleider Mi- chatl Gorbatsjov een po sitief antwoord ontvan gen op zijn voorstel voor een Amerikaans- Russische topontmoe ting. In een vraagge sprek met de Washing ton Post wilde Reagan niet ingaan op de in houd van het antwoord van Gorbatsjov, maar hij zei hoopvol te zijn dat er een topgesprek kan komen. „Ik heb ge schreven en hij heeft geantwoord. Wij zijn in onderhandeling en daar wil ik het bij laten", al dus Reagan. De uitnodiging voor een to pontmoeting werd vorige maand overgebracht door vice-president George Bush, toen deze in Moskou aanwe zig was voor de begrafenis van Gorbatsjovs voorgan ger, Konstantin Tsjernenko. Op 21 maart herhaalde Reagan op een persconfe rentie. dat het „de hoogste tijd" is voor een topbijeen komst tussen de supermach ten. In zijn uitnodiging heef Reagan voorgesteld de ont moeting te laten plaatsvin den in de Verenigde Staten bijvoorbeeld samenvallend met de opening van de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties, in sep tember van dit iaar in New York. Volgens de Washing ton Post heeft Gorbatsjov tijdstip en plaats van de ontmoeting nog in het mid den gelaten. Tegenover de Washington Post uitte Reagan nogmaals felle kritiek op het neer schieten van een Ameri kaanse militair in Oost- Duitsland door een Russi sche schildwacht. Maar „die moord in koelen bloede" mag volgens hem geen aan leiding zijn om van een to pontmoeting af te zien. Telefoon overbelast na aprilmop over kinder belasting HILVERSUM De 1- aprilgrap van het Jeugdjournaal heeft gisteren ervoor ge zorgd dat de telefoon centrale van Hilver sum een half uur lang overbelast is geweest door de vele telefoni sche reacties. Het Jeugdjournaal zond het nieuwtje uit dat binnenkort belas ting zou worden gehe ven op zakgeld en bij verdiensten van kin deren. De opbrengst ervan zou worden ge bruikt om schade door vandalisme te herstel len. De jeugdige kij kers werd gevraagd hierop te reageren. Het telefoonnummer was nauwelijks in beeld ge bracht of de telefoontjes begonnen binnen te stro men. aldus een glunderen de redactie van het Jeugd journaal. Binnen een uur was de centrale overbelast. In het journaal van acht uur is gevraagd niet meer te bellen om de storing te kunnen verhelpen. ..Ik schat dat ongeveer 70 pro cent van de opbellers erin is getrapt. Daar waren ook ouders bij", aldus Huub Spal, eindredacteur van het Jeugdjournaal. Bij de aprilgrap van Radio Rijnmond heeft de rege ringscommissaris voor de omroep ingegrepen. Radio Rijnmond draaide ruim drie uur lang een band af van het programma van Hilversum-3 van vorige week. Volgens presentator Erik Post hebben behalve de regeringscommissaris slechts twee andere men sen gereageerd op de grap: technici van de PTT. die controle uitoefenden. „Daarmee is ons vermoe den nog eens onderstreept dat de luisteraars het niet eens opmerken als je twee weken achter elkaar het zelfde laat horen", aldus Erik Post. UTRECHT De politie heeft vanmorgeil vroeg de 27-jarige P.S. uit Almere aangehouden, die gister avond samen met een an dere man uit het Pieter Baan Centrum, de psychi atrische observatiekliniek van Justitie, in Utrecht ontsnapte. Agenten van de porschegroep van de rijkspolitie postten gister avond bij Amersfoort om de ontvoerders uit het Pieter Baan Centrum en hun gijzelaars op te wachten. De gedetineerden ko zen echter een andere route: via de A-27 naar Hilversum. S, die in een woning in Alme re werd aangehouden verzette zich niet bij zijn arrestatie, al dus een woordvoerder van de Utrechtse politie. Over de aan houding van S. wilde de poli tie geen andere details kwijt. De andere gedetineerde, een 26-jarige man uit Arnhem, was vanmorgen nog voortvluchtig, aldus de politiewoordvoerder. De twee gedetineerden, die al lebei als potentieel gevaarlijk worden omschreven en wor den verdacht van ernstige geweldsmisdrijven, ontsnapten gisteravond uit het Pieter Baan Centrum door met een mes twee vrouwelijke perso neelsleden te gijzelen en er in de auto van een van de vrou wen vandoor te gaan. De vrouwen keerden na twee uur te zijn gegijzeld weer onge deerd in het Pieter Baan Cen trum terug. Manschappen van de Deense oproerpolitie staan in het centrum van Kopenhagen oog in oog met demonstrerende stakers, die gisteren betoogden tegen de afgelopen zaterdag afgekondigde loon maatregel. Nadat een aantal demonstranten tot gewelddadig optreden waren overgegaan, greep de politie in. Als gevolg daarvan is het urenlang onrustig geweest in de Deense hoofdstad. Pagina 5: Betogers rammen parlementsdeuren DEN HAAG De maandag begonnen stakingen in de vleesindustrie hebben zich vanmorgen verder uitgebreid. Volgens een woordvoerder van de Voedingsbond FNV is nu ook bij Salland in Olst (664 werknemers) het werk neergelegd. Bij de Unilever- vleesgroep werden stakings acties omgezet in werkonder brekingen en prikacties. De Industrie- en Voedingsbond CNV en de Unie BHLP heb ben evenals de Voedingsbond FNV hun stakingskassen geo pend. Vanmorgen deden volgens een woordvoerder van de Voedings bond FNV bijna drieduizend van de 14.000 werknemers in de vlees- warenindustrie mee aan de acties. De werkgevers in deze sector, aan gesloten bij de Vereniging voor de Nederlandse Vleeswarenindustrie, schatte dit aantal lager. Er is vooralsnog weinig zicht op een hervatting van de besprekin gen. De Voedingsbond FNV houdt een uitnodiging van de werkge vers om donderdag verder te pra ten nog in beraad. Werkgevers-on derhandelaar Mioulet noemde de cao-eisen van de vakbonden al bij voorbaat „onaanvaardbaar", omdat de loonkosten met 7,5 procent zou den stijgen. De cao-onderhandelingen bij het Limburgse chemieconcern DSM (11.000 werknemers) zijn gister avond onverwacht vastgelopen. Eerder was een akkoord bereikt over de hoofdzaken van de cao (aanvulling ziektegeld, priiscom- Smsatie en een jeugdwerkplan) ver de verdere uitwerking van de arbeidsovereenkomst konden werkgevers en werknemers het echter niet eens worden. ANWB: Kabinet wil rijbewijs 4x zo duur maken DEN HAAG De regering is van plan de- uitgifte van rijbewijzen vier maal zo duur te maken. Dat schrijft de ANWB in een brief aan de Tweede Kamer. De organisatie dringt er bij het parlement op aan een stokje voor de plan nen te steken. De leges- en aanverwante kos ten voor het rijbewijs worden nu verzorgd door de provincie en schommelen rond de 25 gulden. De regering wil echter de uitgifte verleggen naar de gemeenten, en ook een nieuw landelijk rijbewijsregister invoeren. Dat landelijke register zou vooral moeten die nen voor politie en justitie. I tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, i krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIES) KRANTIVITEITEN Schouwburg ANTIEKBEURS A ~1Q -Kunstmin" GOUda (ADVERTENTIE) BERICHT voor onze ADVERTEERDERS In verband met Goede Vrijdag en Pasen is het slul- tlngstijdstlp voor het aannemen van advertentie- opdrachten als onderstaand gewijzigd Voor onze editie van ZATERDAG 6 APRIL geldt als uiterste inlevertermijn vrijdag 5 april 's morgens 10.00 uur. Voor onze editie van DINSDAG 9 APRIL geldt als inlevertermijn vrijdag 5 april om 12.00 uur BEIROET/DEN HAAG De ruim twee weken geleden in Libanon ontvoerde Neder landse pater Nicolaas Klui- ters (44) blijkt te zijn ver moord. Zijn stoffelijk over schot is gisteren aangetroffen ongeveer twintig kilometer ten westen van Baalbek in de Bekaa-vallei. Een bewo ner van de streek vond zijn lichaam in een schacht en waarschuwde de politie. De 44-jarige jezuïet werd op 14 maart ontvoerd. Hij was pastoor van een aantal paro chies in het noordelijk deel van de Bekaa-vallei in een overwegend moslim-gebied. Op weg naar zijn parochie was hij al vele malen be dreigd en gecontroleerd en eenmaal eerder ontvoerd, al dus pater Brenninkmeyer, provinciaal van de Neder landse jezuïeten. Zijn auto werd twee weken aangetrof fen met het opschrift „wraak". Volgens Brennink- meijer zijn moslims verant woordelijk voor zijn dood. maar welke motieven daarbij Er werken nu nog drie Ne derlandse jezuïeten in Liba non. Er zijn vooralsnog geen plannen de priesters terug te halen. Sinds het uitbreken van de Libanese burgeroor log zijn al zes jezuïeten om het leven gekomen. Kluiters trad in 1965 toe tot de orde der jezuïeten en was al sinds 1966 gestationeerd in Liba non. Kluiters was afkomstig uit Delft en had al als teken leraar en als boetseerder ge werkt bij de Porceleyne Fles, toen hij toetrad tot de jezuïe ten. Hij studeerde theologie in Beiroet en werd in 1973 in Amsterdam tot priester ge wijd. Kent u Yvoor Conchita, Young Love, Ymond R, Wicardo Peter, Zicco Buitenzorg, Zonnestraaltje, Yoyo Melodie, Yonkers Expres, Yolly Pay Day, Creetower, Cocky Dundas, Songs Pnde, Yvan S, Yno Top, Yoki Fortuna, Yankee Flight, Yukon Cede, Winston Gregor, Woodfeets Cadoro, Wortwell, Sassy Belle, Varsity Laren, War ter Lune, Velita Lentrod, Waystar Mendel, Udores, Ulnca Wilkes, Yvolien H, Vitesse Fortuna, Vita Top, Teetje Ossewaard, Taranis D en Unri Zuidvelde? Nee? Kijk dan op de sportpagina, want morgen gaat één van hen hef maken op Duindigt in Wassenaar! Net zoals de Leidse Courant het elke dag maakt. Da Laidaa Courant wil ik bast 14 dagen proberen Gratis an gahaal miblijraod 1b aae opac anralopzoodar portnegd opahuae naar Lad» Courant. Antwoofdnumnar 998,2500 VD Dm Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1