Sombere sfeer bii iOste verjaardag Buitenkliniek van II ia IT Openingstijden bibliotheek blijven ongewijzigd Renovatieplan 'De Burcht' Diamanten huwelijk rap Gouden tulp voor hotel eigenaar KATWUKSE BRAJNDWEER RUKTE VAKER UIT SIDEN OMGEVING SeidócOowumt DINSDAG 2 APRIL 1985 PAGINA 15 i. J. Prenen politiehoofd pERDORP De heer Th. J. Prenen, dirigerend officier Rijkspolitie 2e klasse is met ingang van heden benoemd loofd algemene dienst van de rijkspolitie van het district Haag. Hij is daarmee tevens plaatsvervangend groeps- andant. jteer Prenen werd op 26 februari 1948 in Bloemendaal )ren. Hij is gehuwd en woont in Berkel en Rodenrijs. Na lopleiding aan de Nederlandse Politie Academie begon hij 3 k r z'jn politieloopbaan bij de gemeentepolitie van Rot- a^?b %m. Bij dat korps was hij werkzaam bij de geüniformeer- d,e .lienst, de verkeerspolitie, de zeden- en kinderpolitie en ik 2o/reemclelingendienst. In 1979 trad de heer Prenen in ile tre^1 ^et Korps Rijkspolitie en is sindsdien verbonden i de Aeest aan sta* van Algemeen Inspecteur te Voor- rel". laatste tijd aL plaatsvervangend hoofd van de staf- lULJC 6- met onder meer de invoering van de automa ting bij het korps. ld Tintelton geopend RIJNSBURG De nieuwe openbare basisschool De Tin telton aan de Nassaulaan 1 in Rijnsburg wordt morgen geo pend door loco-burgemeester J.C.J. van der Meij. De officië le handeling staat gepland om vier uur. Daarvoor zal er van af half drie een bijeenkomst worden gehouden op het ge meentehuis van Rijnsburg waar diverse sprekers het woord zullen voeren. Na af loop van de opening bestaat gelegenheid de school te be zichtigen en wordt een kleine receptie gehouden. Rolluik gekraakt in Leidsenhage LEIDSCHENDAM Met een personenauto is vannacht in volle vaart ingereden op het rolluik en de ruit van een winkel in geluids apparatuur in Leid senhage. Na hun daad zijn de vandalen ver dwenen. De politie heeft hen nog niet kunnen achterhalen. Er is nog niet bekend of de daders ook appa ratuur gestolen heb ben. Parkeren in Kanaal straat aan banden LISSE Het parkeren in de Kanaalstraat wordt met ingang van 6 april voorlopig verder beperkt. Dankzij de reconstructie die op de Hil- legomse Weeresteinstraat plaatsvindt, is het na melijk noodzakelijk om alternatieve routes voor het verkeer uit te zetten, mede waardoor de Kanaalstraat in de komende tijd extra zal wor den belast In verband daarmee heeft het ge meentebestuur besloten om met name het ver keer dat naar Keukenhof gaat zo n alternatieve route te geven en dus via de Kanaalstraat. Men besloot in dat kader tevens dat tot en met 19 mei het parkeerverbod aan de zuidzijde van de Kanaalstraat tussen de Broekweg en de Gladio- lenstraat ook op de zaterdag en zondag zal gel den, waarvan de bewoners op de hoogte zijn ge bracht COLLEGE LEIDSCHENDAM TERUGGEFLOTEN Toch geld voor verzetsmuseum LEIDSCHENDAM Leidschendam zal toch 10 cent per inwoner, ongeveer 3.000 gulden, bijdragen aan de stichting in Gouda van een Zuidhollands Verzetsmuseum. Een voorstel hiertoe van PvdA-fractievoorzitter F. IJmkers werd door de gehele raad, dus inclusief B en W, aanvaard IJmkers zei te leurgesteld te zijn door het college dat. uit gezonderd PvdA-wethouder G. J Hen driks, in eerste instantie had gemeend dat het verzoek moest worden afgewezen om dat geen direkt gemeentelijk belang ge diend zou zijn. De gemeenteraad ging ook akkoord met de nota Uitgangspunten De Rietvink waarbij tussen de Oude Trambaan en de Vliet over enkele jaren 750 woningen zouden moeten verrijzen. Wethouder J.C. van Erp zei niet precies te weten wat er gaat gebeuren met het gebied rond de molen „De Salamander" De grond is aangekocht door een projectontwikke laar. De molen zelf. van ouderdom overi gens bijkans bezweken, zou volgens de wet houder die het weer van molenexpert Vel- lekoop wist. behouden kunnen blijven. „Maar wel op een andere plaats", zei wet houder Van Erp onder enige hilariteit van de raad. Hilariteit waarschijnlijk omdat herbouw en verplaatsing minstens enkele tonnen gaat kosten. lh- gehoi gehot amen; VD Vri; de zijn ester temar JOVE er vai Twi :omst M193RDWIJK „Veel 7 ienhuizen verlaten envóuV het pad van de inschaligheid. Dat is <3® n- jammer. Het is wel- |t goedkoper en effi- 24 «fiter, maar grootscha- leid komt zeker niet iduurr goede aan de patiën- i. Leid - Deze sombere woor- m—mi sprak dr. J. de Ko- g, directeur van de tenkliniek gisteren in jrdwijk tijdens dë re- >tie ter gelegenheid van pg—j 20-jarige bestaan van i&Sie speciale kinderafde- l van het Academisch kenhuis Leiden (AZL). was een sobere bij- komst vanwege de al lerhalf jaar durende tiging van sluiting van Buitenkliniek. Morgen wordt er met de kinderen feest gevierd. Voordat de minister van on derwijs drs. W.J. Deetman de finitief besluit neemt over het door het AZL opgestelde be zuinigingsplan, waarin de slui ting van de Buitenkliniek is inbegrepen, gaan er waar schijnlijk nog wel enkele maanden heen. Eerst moeten de Districtscommissie en de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid nog een keer advies over het al dan niet op heffen van dit kinderzieken huisje uitbrengen. In een aan deze instanties voorgelegd pré- advies stond aanvankelijk te lezen dat de Buitenkliniek niet gesloten zou mogen worden vanwege de unieke zorg die daarin aan langdurig en chro nisch zieke kinderen wordt verleend en de observatie die daarbij in een huiselijk milieu wordt toegepast. De districts commissie kwam in eerste in stantie echter niet tot een een sluidend standpunt en daarom wordt er binnenkort weer over vergaderd. Directeur De Koning van de Buitenkliniek stuurt in zijn streven deze bijzondere kin derafdeling te handhaven te genwoordig bij al zijn post een dia van de Buitenkliniek mee om de aandacht op het pro bleem te vestigen: het feit dat het AZL deze afdeling wil sluiten en onderbrengen op het eigen terrein in Leiden omdat dat 1,5 miljoen gulden zou opleveren onder het motto ..jammer, maar helaas noodza kelijk". De AZL-directie is weliswaar onder de indruk ge raakt van de actie die ouders van patiëntjes in oktober 1983 voor behoud van de kliniek starten, maar stelde deson danks in december 1984 alvast een herstructureringsplan vast waarin uitgegaan wordt van opheffing van het huis in Noord wijk en nieuwbouw op het AZL-terrein naast de daar al bestaande kinderkliniek. „Ik ga niet kijken in de toe komst, er heerst een sfeer van sombere verwachting, maar het is positief dat het personeel is blijven werken en ook de stichting Instandhouding Bui tenkliniek is een grote steun", aldus De Koning. Voorzitter dr. H.A. Kogels van die stich ting uitte nogmaals de twijfels die bestaan over de kostenbe sparing die de sluiting van de kliniek zou opleveren. „Wij zetten vraagtekens bij dat be drag van anderhalf miljoen gulden. Waarschijnlijk zal dat vaar tegenvallen en boven dien zijn de gevolgen van slui ting erger dan de kwaal: iets waardevols verdwijnt en het levert dan achteraf nog niet eens voldoende bezuiniging op. Ik ben blij dat minister Deetman inmiddels de Buiten kliniek als knelpunt ervaart en ik hoop dat het AZL dat ook gaat doen", aldus Kogels. Het echtpaar Buntsma-Kraan vierde gisteren in Huize Liduina in Warmond het 65-jarig huwelijksfeest. Ter gelegenheid van dit diamanten feest bood waarnemend burgemeester mevrouw Dalhuizen een bloemetje aan. De bruid Is met haar 86 jaar nog heel actief voor onder meer het Rode Kruis. Handwerken is haar grote hobby en daarvan profiteren kinde ren en kleinkinderen. Het jubileum werd twee keer gevierd: een keer in Marienhaven waar de bruidegom wordt verzorgd en een keer in Liduina waar de bruid sinds 6 Vfc jaar woont. De echtelieden betreuren het uiteraard dat zij niet bij elkaar kunnen wonen maar mevrouw Buntsma is bijzonder gelukkig met het feit dat haar man, ondanks dat hij speciale verzor ging behoeft, zo dicht in de buurt kon blijven. Meer keren per week brengen de heer en mevrouw Buntsma de middagen samen door. EIDERDORP Een 1 prilgrap gaf burgemees- |r M.A. van der Have, die \steren voor de laatste \aal de gemeenteraad porzat een unieke kans fn nog eens zijn humoris- sche kwaliteiten ten toon m spreiden. Het moest al- mmaal echt lijken. Er lag en heus voorstel ter tafel voorzitter H.J. Ver ier van de streekmuziek- ïhool Rijnakkoord om en wat er orgel te plaatsen p de betonnen fundamen- n naast Muzenhof, met en toelichting vooraf van ud-raadslid J.A.M. Gor- jjn. Al preluderend op de olitieke kleuren van de racties met daarbij pas- ende liederen maakte de eer Van der Have er een looi verhaal van. Aan het ind van zijn optreden had ij voor elk van beide rappenmakers een cen- ?nbakje zoals dat door or- eldraaiers wordt ge- ruikt. Verschillende aadsleden deden ook nog en duit in het zakje, maar pen was de lol er voor ve in al vanaf. lerindeling aadszaal katwijk ïinder igrijpend \TWIJK De renovatie en rindeling van de raadszaal I minder ingrijpend zijn als raadsleden zelf in eerste in- intie hadden aangegeven. De inenhuisarchitecte die met t karwei is belast, mevrouw ►rschuure, deelde gistermid- g in de raadscommissie voor jemeen bestuurlijke zaken ïe dat de verlangde ellips- rm van het meubilair in de lidige ruimte niet kan wor- n gerealiseerd. De opstelling jjft dan ook in grote lijnen als die nu is. Alleen de lats van het college wijzigt s doordat de B en W-tafel II een ronde vorm krijgt, ermee moet „het zicht" op burgemeester en wethou- rs worden verbeterd. Daar- ast wordt ook de bestaande bune uitgebreid. De overige orstellen die mevrouw Ver- huure deed betroffen met Ime de aankleding van de uit i jaren dertig stammende el Het oorspronkelijke ka- kter blijft daarbij wel ge- indhaafd In het renovatie- en zitten ook een aantal thnische aanpassingen als Ri luchtzuiveringsinstallatie een nieuwe geluidsinstalla- LEIDERDORP De ope ningstijden van de in Mu zenhof gevestigde openba re bibliotheek wprden niet uitgebreid. Een 'voor stel van het CDA-raadslid A. Roest om als proef de bibliotheek twintig pro cent langer open te stellen werd door wethouder Irma Gehner (VVD) gis teravond tijdens de raads vergadering van de hand gewezen. Nog voor hij een mond had opengedaan werd Roest geattaqueerd door mevrouw M. Hollier- hoek (PvdA). Zij begon omstandig uit te leggen dat de bibliotheek met het huidige personeelsbestand niet langer open kon. Zij kreeg echter lik op stuk van Roest die haar vroeg de" openingstijden van het zwem bad en de bibliotheek met el kaar te vergelijken. Cruciaal punt in het geheel is de inzet van vrijwilligers. Dat is bij de bibliotheek op een mislukking uitgelopen. Volgens Roest kwam dat door de hoge eisen die aan de vrijwiligers worden gesteld. Mevrouw Gehner kwam niet verder dan de ma gere toezegging het allemaal nog eens met het bestuur van de bibliotheek te bespreken. „Misschien is tien procent wel haalbaar", poogde zij het CDA-raadslid gerust te stellen. Het afsluiten van het parkeer terrein achter het gemeente huis is voorlopig van de baan. De raad voelde niets voor de bijna 22.000 gulden kostende slagboom die het vekeer op de Carolusgulden moet vermin deren. De complete raad viel over wethouder A.H. Meer burg heen, die verschillende suggesties te verwerken kreeg. „Het lijkt wel een spelletje kwartetten. Ik een slagboom, dan krijg je van mij een ket ting of een paaltje", merkte A. Wesseling (PvdA) op. Voor Meerburg zat er niets anders op dan het voorstel terug te nemen. Er werd ook nog gediscus sieerd over kernenergie. Geen alledaags onderwerp in de Leidse raad, maar een goede gelegenheid voor sommige raadsleden om hun „kennis" op dat gebied te spuien. Aan leiding was een brief van de Vereniging van Milieudefensie met het verzoek mede te delen of het standpunt inzake het niet bouwen van nieuwe ken- centrales wordt onderschre ven Een meerderheid van VVD en CDA, met uitzonde ring van Meerburg en Van der Kwaak voelde hier niets voor. Een voorstel van Hein van de Zande (PPR) werd met tien te gen acht stemnmen verwor pen. Burgemeester M.A. van der Have deelde gisteravond nog mee dat de commandant van de rijkspolitie, de heer R. Heij, is bevorderd van adjudant tot kapitein. NOORDWIJKERHOUT De heer H. Oostdam kreeg gister avond door staatssecretaris Van Zeil een gouden tulp op gespeld. Deze tulp symboli seerde het toerisme in Noord- wijkerhout waarvoor de eige naar van het hotel De Witte Raaf zich 25 jaar lang heeft in gezet als bestuurslid van de VVV. De heer Oostdam herinnerde in zijn dankwoord aan de ja ren vijftig toen in Noordwijk besloten werd dat het Lange- 'veld bestemd zou worden voor het „sociaal toerisme", voor de dagjesmensen dus. Er is veel veranderd in al die jaren. Vroeger bleven de gasten lan ger, vaak zelfs een maand en men stelde lang niet zulke hoge eisen. Want kom je in drie weken tijd met zijn allen tegelijk dan neem je al gauw genoegen met het kamertje dat je toevallig kunt bemachtigen. Staatssecretaris Van Zeil speldt Nu is er vakantiespreiding en verlangt men kamers met een bad en een televisie. Ook sig naleerde de heer Oostdam een verandering in de taak van de VVV's. Vroeger was de vere niging er echt voor vreemde lingenverkeer maar tegen woordig lijkt het meer op een soort van „ons belang". Uit het jaarverslag van de VVV dat voorafgaande aan de huldiging werd aangeboden, de onderscheiding op. bleek dat het aantal activitei ten inderdaad flink is toegeno men. Desondanks is het aantal overnachtingen gedaald. In 1983 waren er nog meer dan 5000 gasten, in 1984 waren dat er 1300 minder. Als oorzaken worden genoemd het slechte weer en het feit dat veel parti culieren alleen no£ in het voorjaar voor het busvervoer kamers willen verhuren. Ook zijn jonge mensen steeds min der geneigd hun slaapkamers in te richten voor het onder brengen van gasten. Boven dien verkiest de toerist het comfort en de vrijheid van het zomerhuisje. Plannen om het toerisme te stimuleren zijn er wel. Zo wil men de bloemen- corsos ook naar Noordwijker- hout halen en denkt men aan het organiseren van wandel tochten door de duinen en de bonnenvelden. KATWIJK Het aantal malen dat het Katwijkse brandweer korps in 1984 moest uitrukken is in vergelijking met 1983 met bijna 12 procent toegenomen. Voor zowel brandbestrijding als technische hulpverlening moest in totaal 180 maal de kazerne worden verlaten, tegen 161 maal in 1983. De voornaamste reden voor deze stijging is, zo blijkt uit het jaarverslag dat gistermid dag op de agenda van de raadscommissie voor algemeen be stuurlijke zaken stond, het aantal loze meldingen veroorzaakt door automatische brandmeldinstallaties. De brandmeldinstalla- ties die vorig jaar met name voor de problemen zorgden bevon den zich voornamelijk in de verzorgingstehuizen. De loze alarm eringen waren voor een deel het gevolg van aanloopstoringen („Huize Salem") terwijl ook de onervarenheid van het personeel met deze installatie een rol speelde. Roken op plaatsen waar dit verboden is veroorzaakte direkt een melding en hetzelfde gold voor ogenschijnlijk normaal voorkomende werkzaamheden als bakkeren braden op de afdeling. In het jaarverslag wordt ech ter wel aangetekend dat niet iedere uitruk als „loos" te beschou wen is. Alarm veroorzaakt door rook uit een as- of papierbak en roken in bed gaf het aanwezige personeel direkt de gelegenheid om in te grijpen en erger te voorkomen. Van de 126 maal dat de brandweer in '84 moest utrukken voor „repressieve brandbe strijding" konden 77 maal de bluskranen worden opengedraaid. Dat gebeurde 31 maal voor een kleine binnen en/of uitslaande brand en 2 maal voor een brand van wat meer allure De eerste maal was dat op 17 juli toen door toedoen van baldadige jeugd een slooppand aan de Zuidstraat in vlammen opging en de twee de maal toen de brandweer assistentie verleenae aan het Noord- wijkse korps bii de brand die 1 november in de Estec uitbrak. Het Katwijkse korps moest verder 31 maal in actie komen we gens een buitenbrand en 7 maal voor een schoorsteenbrand. De totale schade door brand bedroeg in '84 ruim 465 000 gulden en dat is maar een schijntje vergeleken met de 1 miljoen gulden van het jaar daarvoor. Dat bedrag werd met name veroorzaakt door het in rook opgaan van het zwembad Gedenkboek Katwijkse Oranjevereniging KATWIJK Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Oranjevereniging zullen de 1060 leden de komende perio de worden verblijd met een gedenkboek en een trommeltje onvervalste Katwijkse knip. De eerste exemplaren van deze jubileumcadeaus werden gisteravond door het voltallige be stuur van de vereniging overhandigd aan burgemeester C. A. Bos. In het gedenkboek wordt als de oprichtingsdatum van de vereniging 31 maart 1910 aangehouden. Op die dag kwam het comité dat de eerste oranjefeesten vorm gaf bijeen terwijl een jaar later (op 22 mei 1911) de verenigingsvorm daadwer kelijk gestalte kreeg. Behalve met het gedenkboek en het trommeltje knip zal de oranjevereniging aandacht aan het ju bileum schenken tijdens de viering van Koninginnedag en met een op 19 april te houden receptie. Historische kaart Warmond herdrukt WARMOND Het Historisch Genootschap Warmelda gaat een historische landkaart van Warmond opnieuw drukken en uitgeven. In 1667 maakte Johannes Douw. landmeter van Rijnland, de „Chaerte vande vrije heerlickheydt Warmondt" Van deze kaarten zijn slechts twee met de hand getekende exemplaren be waard gebleven. Eén van deze kaarten, die vanaf 1830 als wandkaart in het Huis te War mond hangt, wordt nu in vier delen van 40 bij 60 centimeter gereproduceerd en daarnaast in zijn geheel in verkleinde vorm bij de uitgave gevoegd. Volgens het Historisch Ge nootschap gaat het om de oud ste kadastrale kaart van Ne derland. De raadscommissie welzijn ging gisteravond in principe akkoord met het be schikbaarstellen van een aan vullende subsidie van 2000 gulden aan het genootschap om de plannen ten uitvoer te brengen. De kaart werd vanaf 1667 ge bruikt als pre-kadastrale kaart om geschillen over de grond belasting op te heffen. Het huidige kadaster werd name lijk pas in 1832 officieel inge steld. Er zijn verschillende boeken bewaard gebleven waarin de namen van de eige naars van de op de kaart ge nummerde percelen opgete kend zijn. Ook staat hierin precies omschreven hoe groot de stukken grond waren en hoeveel belasting ervoor be taald moest worden Bij de nieuwe uitgave hoort dan ook een geïllustreerd tekstboek van zestig bladzijden waarin deze lijsten met grondeigena ren en de genummerde perce len staan. Ook wordt in het boek beschreven hoe landme ter Douw zijn kaarten maakte. Bovendien zijn enkele kaartjes van voor en na 1667 opgeno men, zodat de lezer een beeld krijgt van het aanzien van Warmond in de verschillende eeuwen. Voor de tegenwoordi ge situatie is het gemeentelijke bestemmingsplan bebouwde kom toegevoegd, dat deze week werd goedgekeurd. Het Historisch Genootschap Warmelda noemt de Uitgave voor de geschiedenis van War mond van onschatbare waar de. Belangstellenden voor his torische kartografie krijgen voor het eerst een uitgave in handen van één van de zeer zeldzame pre-kadastrale kaar ten en bijbehorende documen tatie. De zeshonderd namen in het persoonsregister zijn inte ressant voor genealogen Naamkundigen zullen blij zijn met het vastleggen van de ruim honderd vijf tig land- en waternamen in het topogra fisch register. schrijving te koop voor hon derdvijftig gulden. Leden van Warmelda betalen vijfenne gentig gulden WARMOND Eindelijk is het dan toch zover dat men daadwerkelijk met de renovatie/verbouwing van het complex „De Burcht" kan beginnen. Na jarenlang leegstand is wo ningstichting Warmunda erin geslaagd voldoende subsidiebronnen aan te boren om een goed plan uit te werken In het complex zullen 13 wooneenheden worden gerea liseerd voor een en tweeper soonshuishoudens met een be trekkelijk lage huurprijs (ge middeld ƒ250.- per maand) terwijl de Burcht als monu ment kan blijven voortbe staan. Het oudste deel van De Burcht stamt uit het jaar 1798 Daarna zijn er van tijd tot tijd stukken toegevoegd en is er hier en daar wat verbouwd Een tijd lang is De Burcht pas torie geweest Daarna meisjes- en bewaarschool en vervol gens verenigingsgebouw vanaf 1968. Sinds 1978 staat het pand lerg Op 15 april wordt met het werk begonnen door de aan nemer Schouten uit Leid schendam. Als alles volgens plan verloopt worden de wo ningen voor 31 december 1985 goede staat verkeert, wor en aan het gebouw gehand haafd. De buitenkant onder gaat maar heel weinig veran deringen. De ramen blijven gelijk aan de huidige situatie op een klein raam na wat ooit is dichtgemetseld en in ere wordt hersteld. De dakcon structie blijft eveneens onge wijzigd alleen worden er enke le dakvensters toegevoegd aan de Kerpsdam en wordt de dakkapel aan de zijde van de Burchthof wat verplaatst. De oude muur (waarschijnlijk nog van de voormalige Remon strantse kerk) langs de tuin wordt ook gerenoveerd en de gemeenschappelijke tuin blijft op die manier net zo beschut als die nu is. Ook in het gebouw worden zo veel mogeliik materialen be waard Goede lijsten en profie len blijven gehandhaaft even als trappenhuizen en dergelij ke. Door de ongelijke inzet van de ramen wordt het wel noodzakelijk in het achterge deelte een beetje te schuiven met de hoogte van vloeren en plafonds Door de typische in deling van De Burcht vraagt elke wooneenheid een speci fieke aanpak Waar zich nog .goede materialen bevinden worden die zoveel mogelijk in stand gehouden De nieuwe eenheden in een oud gebouw moeten straks wel een geheel gaan vormen en architect Stol heeft daar veel aandacht aan besteed Door deze zorg wor den de wooneenheden in De Burcht, mede dankzij de lig ging midden in het dorp. ui termate geschikt voor ook wat oudere bewoners Bij een- en tweepersoonshuishoudens wordt vaak gedacht aan jonge mensen maar ook inwoners van Warmond die geen kinde ren meer thuis hebben of wat ouder en alleenstaand zijn kunnen volgens de woning stichting uitstekend gaan wo nen in De Burcht. De woon eenheden variëren voor wat betreft het vloeroppervlak van plm 40 m2 tot bijna 70 m2. Ui teraard hangt de huurprijs daarmee samen Er zijn negen eenpersoonswoningen waar van er dne met ziulaapka- mers. Daarnaast zijn er 4 twee persoonswoningen waarvan er enkelen bijzonder ruim zijn uitgevallen Er is een geza menlijke fietsenberging en een gemeenschappelijke tuin Bo vendien hebben twee wonin gen een dakterras De woning stichting Warmunda is zeer gelukkig met het plan en ver wachten dat er veel belang stelling voor zal zijn onder de Warmondse woningzoeken den.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15