„Seinpre Avanti drijft nog steeds op tijdloos plezier zonder grenzen „Burgemeester is geen spelbepaler' Noordwijkse jongeren in verzet tegen fascistische acties EftPEN/REGIO £cidóc6otvuvnt DINSDAG 2 APRIL 1985 PAGINA 13 Superheffing antibiotica en hor- hoonpreparaten werden Jangetroffen in het keu kenkastje van de boerde- }j. En dat was in strijd iet de zogenaamde anti- fioticawet. De eigenaar an deze verboden spul- n, een man van middel- re leeftijd met een ver- •eerd gezicht, stond giste- n voor het verdachten- ekje en vertelde aan kan- inrechter Morshuis dat ij de medicamenten ooit ns van zijn veearts had ekregen. Ze waren be- temd voor één van zijn ieke kalveren. Vervol lens was hij de medicijnen 'ergeten. Officier van jus- itie Van den Broek nam lie verklaring met een :orreltje zout, want hij Jroeg een boete van 360 '{ulden. „Er is een enorm iwart circuit van antibioti- n P^a", merkte de officier op. veehouder schrok Hichtbaar van deze eis. Nog een extra superhef- lifing bedoelt u". sloeg tererMorshuis de spijker op zijn ™ekop. De man knikte. De erd rechter kwam de verdach- famie een aardig eind tege- jinri<Jnoet door de boete voor zusjje helft voorwaardelijk te "ABfnai^en De veehouder k te hnoet dus 180 gulden beta- tselijen. „Hoeveel dagen zit- Iteien?", wilde deze weten. z'ttt.Vier dagen", luidde het antwoord. Daarop keek de k heman vragend naar zijn is unetgezel die in de zaal zat. ntwj.Maar zitten gaat zo maar m. Iniet", sprak Morshuis, n zi^Daarvoor moet u wel uitgenodigd en ik omtiveet niet of ik u dat ge- is. Aioegen wel kan gunnen", evcmaakte hij de veehouder magduidelijk dat hij maar be ter de boete kan betalen, ïeme blij vi ,keigKaartlezer idpprwii' h'ir ;clr van 80 kilo met een vaartje .ometer per uur or wer rijksweg 4 reed, keek DartPe man °P °*e ^an^aart e&ie voor hem op het stuur ,ind|ag- Volgens de politie zou f vr'j we^ over een afstand van 400 meter kaart heb- pen gelezen. „400 meter is """Wel overdreven. Daarbij !was het een stratenboekje en dat lag maar gedeelte- Ilijk op het stuur", zei de man tegen Morshuis. „Ik keek even welke afslag ik in Amsterdam moest heb ben. Het is net zoiets als isveuit het raam kijken", legde vahij uit. „Het was niet ge- kinderen en een ton argumenteerde de „Nou, voor die me<ton schuld zou u mis- vaschien...", maakte Mors- huis de zin niet af. Hij iwedoelde waarschijnlijk op zihet mogelijke bestaan van goede levensverzeke- Van den Broek vroeg gemeen boete van 50 gulden. olbiMorshuis maakte er 25 :ienivan. „Omdat u geen ac- gd iceptgirokaart heeft gekre- mbtgen". aari ikki Ijzerfabriek ^'De Chevrolet bleek een ^goed voorzien wapenarse- ~~~*"naal te zijn. Enig speur- ~"werk van de politie bracht >ok een valmes, een dolkmes en een „gewoon" mes te voorschijn. Het valmes (een soort stiletto) zat ach ter een zonneklep, het en dolkmes in het portier. „Die wapens waren voor jn de sier", deed de eigenaar van de Chevrolet en ins steekwapens een volstrekt \je kansloze poging. „Daar an moet je wel veel fantasie ng voor hebben", oordeelde Morshuis. „Ik zit vol fan tasie", reageerde de jonge man brutaal. De waarheid was dat de man zich be- dreigd voelde en zich PjJ daarom tot de tanden toe "e had bewapend. Deze „ij- eP zerfabriek" werd gevon- "s den nadat de verdachte te- 1^" vergeefs had geprobeerd een politiewagen af te et schudden. „Mijn vriendin e" moest op tijd thuis zijn", verklaarde hij zijn haast. „Maar toen stonden er plotseling acht agenten om m'n auto heen", deed de man verontwaardigd. Van den Broek vroeg een boete van drie keer 150 gulden en eiste de steekwapens m op. Morshuis maakte er twee keer 150 gulden van. „Maar het zijn toch drie overtredingen", klonk het verongelijkt uit de hoek van de verdachte. „Als u er drie wilt dan is het dat ook goed", zei Morshuis. EEN 35-JARIG JUBILEUM IN LEIDSE OPERETTE-SFEREN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Met een rotsvast geloof in eigen kunnen, een eindeloos vertrouwen in de loyale aanhang en een tijdloze muzikale kijk over de grenzen heen gaat een „ijzeren" jubila ris zijn 35-jarig bestaan vieren. Drijvend op het plezier van weleer, dat ook nog het plezier van vandaag blijkt te kunnen zijn. In het strijklicht: Muziek- en Showgezel schap „Sempre Avanti", Leids tot in z'n harde voegen en een echte har tenbreker. Met een eer lijke, orthodoxe vrolijk heid zingend en spelend Altijd Voorwaarts, sinds 1950. Waar slagen ook jongeren er in '85 nog in om geestdrift te wekken met Plaisir d'amour, Als je huilt, De kleine man, Musikant wo ist deine Heimat, of Bummel Pe trus? Bij Sempre Avanti lukt dit wonderwel. Terwijl compact-disc en vide oclip en andere technologi sche vooruitgang de gemoe deren bezighouden en de Star Wars opgestart kunnen worden, speelt en zingt Sem pre Avanti de sterren van de hemel met Da geh' ich ins Maxim (waarmee dan niet eens een eigentijdse super- winkel wordt bedoeld, maar een ouderwets befaamd Weens café of zo). Daar moet je wel voor capituleren. En dat nog een hele horde die opvatting huldigt, zal duide lijk worden op donderdag avond 18 april a.s., als in het Rijnlands Lyceum in Oegst- geest het feestprogramma „1950-1985" losbarst. Dan verschijnt ongetwijfeld weer aan-elkaar-prater Herman Blom ten tonele, met een toch niet al te tengere S.A.- soliste in zijn armen, terwijl hij het eerste nummer aan kondigt: „Yes sir, that's my baby; nou die is dan wel door tien ooievaars gebracht..!" Net zoals tien jaar geleden, op het zilveren feest. Op de drempel van de twee de wereldoorlog besloten 47 jaar geleden, in '38, vier Lei- denaars een mandoline-vere niging op te richten „om even uit de zorgen van de crisis te komen". Zo tokkel den de mandolines tot janua ri '50 de tijd weg. Toen werd het roer omgegooid en werd S.A. een gezelschap dat zowel instrumentaal als vocaal „steeds voorwaarts" ging. Henk Chaudron, een der vier oprichtende patriarchen van het gezelschap en nog steeds secretaris van de zaak: „Tja, toen werden we Jong en Jo lig, naar voorbeeld van de Jonge Flierefluiters en Vrij en Blij op de radio. Good old dirigent Koos Kukler was in '40 bij ons gekomen en hij is nog steeds onze steun en toe verlaat die mee jubileert. Pas in de zeventiger jaren heb ben we een concessie gedaan aan de tijd. Ook al omdat de medewerkenden, „van bui ten" gezien, niet allemaal meer jong waren, ofschoon nog steeds jolig. Misschien zien sommigen ons nu eerder als „Oud en stram", maar we zijn er nog steeds, gelukkig wel. Met K&G nemen we ook in '85 een vooraanstaan de plek in de Leidse amuse mentswereld in". Het hele land door Met z'n bas, piano, accorde ons, gitaren, viool, banjo en mandolines, de zangers en zangeressen (met twee dames en twee heren als solisten), enfin, met de ongeveer 45 medewerkers heeft „Sempre Avanti" inmiddels om en na bij 800 voorstellingen gege ven, voor 50.000 mensen, van Den Helder tot Eindhoven. De S.A.-ers konden daarbij putten uit 400 eigen kos tuums. Overal genoot het pu bliek van het Tirolerland, waar „geschunkeld" wordt en met handen geklapt en met voeten gestampt en op dijen gekletst, zoals dat nu een keer toegaat in Tirol bij tijden van pret en jool. Als S.A. een arreslee laat opdra ven, zijn daar de belletjes bij. Tien jaar geleden bezat het gezelschap nog een solistische sopraan, die haar spetterende coloratuur tot in alle hoeken van de zaal. wierp „met de charme van het roodborstje, met de stem van de nachte gaal". Nel de Vries is inmid dels van de bühne verdwe nen, maar laat Netty Koele- wijn en Fransje du Pon ook maar gaan met hun kwinke lerende draagkracht. Tenor Jan de Vries' stem is nog on verminderd welluidend en Joop van der Voord weet ook van wanten (samen met Henk Chaudron een ouwe gepensioneerde rot in dat vak tekent hij ook voor de grafische verzorging). Blokvorming Binnen de familie van Sem pre Avanti werd al enige tijd terug besloten om, ter bevor dering der flexibiliteit, aan „blokvorming" te doen. Henk Chaudron: „We heb ben ons repertoire in tal van „blokken voor elk wat wils" ingedeeld: filmmuziek, ope rette, musical. Jordaans" (dat is een specifiek soort Amster dams idioom, T.P.), „Tirools en ook een „rommelblok" met tutti frutti, van alles wat dus". Waarschijnlijk dat in dat laatste blok ook Ik zou wel eens willen weten (van Jules de Corte) en Alors je chante ondergebracht zouden kunnen worden. Maar welk blok dan ook, Sempre Avanti komt op 18 april weer uit een onverdachte hoek tevoor schijn met Katinka Katinka, de Kozakken Patrouille, een Reis door Operetteland, Wordt nooit verliefd (zonder garantie), Vor meinem Va- terhaus en Till we meet again en nog heel wat uit bundigs meer. Hoe het ook klinkt en hoe ie het ook draait, voor de algehele mu zikale leiding en alle arran gementen (wijzigingen voor behouden) tekent S.A.'s enige en onvervreemdbare, niet te missen Koos Kukler. K.K. Er is maar één klankje in mi neur, zoals vertolkt door ij- veraar Henk Chaudron (die ik overigens al kende toen hij zijn technisch vakman schap in dienst stelde van de Leidse Courant op de Papen- gracht): „Dit jaar zijn wij twee heel goede solisten kwijtgeraakt door verhuizin gen. We zouden er heel graag weer een paar goede voor in de plaats hebben". Gevraagd dus: een Sopraan en, voor on middellijk. een Trompetist(e). Als ze hard rennen, kunnen ze nog meedoen ook, in de uitvoering op 18 april. Don derdagavond is er nog repeti tie in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan, of men bel le (071) 76 03 34. BURGEMEESTER F. JONKMAN VAN RUNSBURG BU INSTALLATIE: MONUMENT RIJNSBURG Loco-bur gemeester J.C.J. van der Meij memoreerde in zijn welkomsttoespraak tot de nieuwe burgemeester de zware tijden die de gemeen te Rijnsburg achter de rug heeft. Eerst door het ziek worden van burgemeester drs. W.K. de Roos in juni 1983 en vervolgens door het overlijden in september vo rig jaar van loco-burge meester C. Noort. „Dat heeft diepe sporen achter gelaten in de families en in de gemeente". Van der Meij stelde: „Burgmeester De Roos heeft vooral zijn stem pel gedrukt op de goede sa menwerking met de veiling Flora daardoor werd de nieuwbouw in de Kamphui- zerpolder mogelijk en het tuinbouwgebied Kloos- terschuur. Onder leiding van loco-burgemeester Noort gingen we verder. Hij was een bestuurder van groot kaliber, met een grote sociale bewogenheid en vooral een voorvechter van goede en betaalbare huis vesting voor de Rijnsburgse bevolking. Het plan De Hoek is eigenlijk één groot monument voor deze magi strale bestuurder van Rijns- burg". Hij dankte vervol gens de derde wethouder K. Brul en het ambtenaren korps voor het vele werk dat is verzet en voor de sa menwerking. Een speciale dankbetuiging ging naar burgemeester mr. C.A. Bos van Katwijk die in moeilij ke tijden de Rijnsburgse wethouders als raadgever ter zijde heeft gestaan. RIJNSBURG „Morgen hoop ik met deze activiteit (een eerste kennismaking met de bevolking) te star ten". Deze voortvarende, woorden en het feit dat hij zich liet installeren op de dag dat zijn benoeming inging, typeren de nieuwe burgemeester van Rijns- burg, de heer Fedde Jonkman uit Drachten, gemeente Smallingérland. Een en ander wekte giste ren veel verwachtingen bij de aanwezigen, de Rijnsburgse raad en veel collega-bestuurders uit omliggende gemeenten. Eén van de sprekers tij dens deze bijeenkomst, ds. J.J. Grutter van de gere formeerde kerk vrijge maakt, deed daar nog een schepje bovenop. Deze predikant, tweeënhalf jaar geleden al overgekomen uit hetzelfde Drachten, waarschuwde nog eens voor het snelle werken van de voormalige Drach- tense wethouder. „Zorgt u altijd dat u gekleed bent om bij hem op bezoek te gaan, want toen ik een keér een afspraak met hem wilde maken en hem om kwart voor tien belde, vroeg hij: Kunt u hier om tien uur zijn?". De nieuwe burgervader deed overigens tijdens zijn „maiden speech" nog meer aardige uit spraken. Eén daarvan zal vooral bij sportminnend Rijns burg in de smaak vallen: „De burgemeester is, om in de ter men van Rijnsburgse Boys te spreken, de ausputzer en niet de spil, de voorzitter en niet de spelbepaler". Dit volgde ter il lustratie van zijn opvatting over de positie van een burge meester in een gemeente en de gemeenteraad. Volgens de heer Jonkman dient een bur gemeester zijn politieke ach tergrond, in zijn geval een CDA-achtergrond, te verlooc henen bij politieke kwesties en dient hij een uiterst terughou dende opstelling te kiezen. Kortom hij moet op de eerste plaats een bestuurder zonder partijpolitieke binding zijn, een burgemeester voor ieder- Loco-burgemeester J.C.J. van der Meij stelde verheugd vast dat de eerste indruk van de nieuw burgemeester positief was en de tweede zelfs erg po sitief, waardoor de Rijnsburgse gemeenteraad de toekomst met alle vertrouwen tegemoet ziet. „U vindt een collegiale, opbouwend werkende raad die alles zakelijk in samenwerking met de gemeentesecretaris en de ambtenaren aanpakt onder het motto Niet zeuren, maar doen'. Het is hier een hechte samenleving met veel goede voorzieningen als een zwem bad, diensten- en bejaarden centrum, bibliotheek, vanaf morgen de eerste openbare school en als trots de veiling Flora, maar er blijft genoeg te doen. Zo is er de afbouw van het plan De Hoek, het zoeken naar een nieuwe woningbouw locatie, het oplossen van pro blemen met wegen en riole- reingen, het jongerencentrum dat uw kinderen wellicht nog eens willen bezoeken en de in tergratie van scholen. Er is dus genoeg over om op zijn Loco-burgemeester Van der Meij hangt burgemeester Jonkman de ambtsketen om. Fries gezegd te 'klunen' van 's morgens vroeg tot 's avonds laat". Positief De fractievoorzitters van de verschillende partijen beves tigden gistermiddag nog eens hun positieve eerste reacties die zij op 20 maart al gaven toen de benoeming van de heer Jonkman bekend werd. C Vianen (CDA) was blij dat de hogere overheden ook luis teren naar de lagere en dus de wens van een CDA-burge- meester gehonoreerd hebben. PvdA-fractievoorzitter me vrouw A. de Haas prees vooral de voortvarendheid van de nieuwe burgemeester en toon de zich verheugd dat deze geen onorthodoxe methoden schuwt om zijn doelen te be reiken. VVD-woordvoerder A.C. Renooij dook in de ge schiedenis de heer Jonk man is de veertiende burge meester van Rijnsburg, de eer ste werd benoemd in 1912 en stelde dal de eerste burge meesters in het Holland van de 13e eeuw die titel, Meester van de poort of Meester van de burg. verdienden als zij zich onderscheiden hadden. Zij kregen administratieve taken opgelegd als toezicht op marktprijzen en de kwaliteit van aangeboden waren en daarvoor in ruil was privile ges. „Wij kunnen u geen privi leges schenken, maar wel con structief samenwerkende wet houders en medewerkers. U zult geen invloed kunnen uit oefenen op de prijs van de bloemen bij de Flora, maar wel op het behartigen van de belangen van de Rijnsburgse bevolking". W. de Mooij (RPF) en W. van Egmond (GPV) spraken vooral de hoop uit dat de nieuwe burgervader zijn ambt uitoefent volgens de nor men van God en de bijbel. Burgemeester Jonkman stelde tot slot dat hij geen ervaring heeft als eerste burger, maar dat hij wel zijn volledige inzet aanbiedt. Hij heeft inmiddels Rijnsburg betrokken. Zijn ge zin volgt pas in de zomerva kantie. wanneer de twee oud ste kinderen van het gezin hun schoolexamens hebben af gelegd. Het is nog niet zeker of het gezin de ambtswoning aan de Kerkstraat gaat betrekken. „Wij willen Rijnsburger wor den; Rijnsburgers met een Friese achtergrond, niets meer en niets minder. Wij willen Collegianten anno 1985 wor den, in een open mentaliteit met elkaar omgaan, in ver draagzaamheid en tolerantie. Ik zal proberen te besturen met een koel hoofd, een vaste hand en een warm hart". NOORDWIJK „Afschuwelijk en misdadig". Dat waren de reacties van de gemeenteraadsleden van Noord- wijk na de fascistische en racistische acties die vorig jaar juni in de ge meente Noordwijk gevoerd werden. Leden van het Jongeren Front Ne derland (JFN) en de Centrumpartij plakten destijds op de weg van Voor hout naar Noordwijk pamfletten en stickers met fascistische leuzen op muren, borden en gebouwen. Enkele maanden later werden er in sommige straten van Noordwijk pamfletten met propaganda van het JFN huis aan huis verspreid. Hierin werd onder meer gepleit voor vrijheid voor de oorlogsmisdadiger Rudolph Hess. De 30-jarige Thijs van der List en de 22- jarige Erwin Wolf uit Noordwijk staken in november de koppen bij elkaar en be sloten in het geweer te komen tegen deze fascistische en racistische campagne. Na dat Erwin openlijk enkele pamfletten van een muur had verwijderd, ontving hij een brief van het Jongeren Front in de brie venbus, waarin hij „schuldig werd bevon den aan het koesteren van ernstige anti fascistische sympathieën" en vervolgens met de dood bedreigd werd. „Toen was de maat helemaal vol. In diezelfde maand hebben wij meteen een brief naar de ge meente gestuurd, waarin wij onze af schuw duidelijk hebben gemaakt", aldus een verontwaardigde Thijs van der List. „Zulke acties moeten een halt toegeroe pen worden", meent hij. „Bovendien heb ben mensen die direct getroffen worden door dergelijke acties, recht op morele on dersteuning vanuit de samenleving. Je kunt ze niet met hun gevoel van onveilig heid in de kou laten staan". Thijs en Er win namen hierop het initiatief en nodig den politie, gemeenteraadsleden en poli tieke partijen van Noordwijk uit om te overleggen hoe de verspreiding van de verwerpelijke propaganda via pamfletten en leuzen in de toekomst uit de weg ge ruimd kon worden. „Van de kant van ge meente en politie werd de zaak heel se rieus bekeken, maar zowel een strafrech terlijke aanpak door politie en justitie als een maatschappelijke door belangenorga nisaties, vakbeweging, politieke partijen en gemeenteraad bleek niet eenvoudig te zijn vertelt Thijs. „Dit soort organisaties functioneren nu eenmaal altijd anoniem, waardoor vervolging heel moeilijk wordt". Wraakacties Ook een maatschappelijke aanpak brengt volgens de beide jongeren nogal wat pro blemen met zich mee. Ten eerste is er het gevaar dat de fascistische organisaties on gewild gratis publiciteit krijgen. Ook blijkt vaak dat personen die zich openlijk tegen de organisaties keren, zoveel moge lijk beschermd moeten worden om even tuele wraakacties tegen te gaan. Tenslotte moeten paniekreacties van de bevolking voorkomen worden. Volgens Thijs van der List en Erwin Wolf kunnen daarom de ongewenste ontwikkelingen het beste via goede voorlichting en preventieve maatregelen bestreden worden. „Wij zou den graag zien dat de gemeente een tele foonnummer instelde waar mensen pro- paganda-activiteiten kunnen melden. Een ander idee is om een tentoonstelling te houden over de gruwelijke gevolgen van racistische en fascistische ideologieën. Er zijn in Nederland heel wat exposities op dat gebied te huren", weet Thijs. De twee Noordwijkse jongeren, die van plan zijn om een werkgroep tegen fascis me op te richten, hebben vorige maand de zaak aanhangig gemaakt bij de Anne Frank Stichting. Deze verwees hen door naar een advocatenbureau in Amsterdam om uit te zoeken wat er juridisch mogelijk is om dit soort zaken aan te pakken „Wij doen ontzettend ons best om er van alles aan te doen. Daarom zijn we ook teleur- de Noordwijkse gemeente en politie krij gen op alle brieven die wij hen over het onderwerp sturen Wel was afgelopen donderdag op de agen da van het maandelijkse regionale over leg tussen de burgemeester, de politie en officier van justitie een plaatsje vrijge maakt voor de aanpak van groepen jonge ren die fascistische en racistische propa ganda verspreiden Volgens een woord voerder van de politie die bij het gesprek aanwezig was. kwam hierin naar voren dat het in de regio slechts om enkele inci dentele gevallen gaat. „Het is nu de be doeling dat de officier van justitie in Den Haag de meldingen verzamelt en bekijkt in hoeverre deze strafbaar zijn. Wij heb ben een dossier aangelegd over alle aan giften op dit gebied. Het blijft alleen on mogelijk om een proces-verbaal op te ma ken tegen iemand die onbekend, anoniem en vooralsnog niet te achterhalen is". JEANNETTE SCHREUDER

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13