iKroon verplicht Rijnland |tot bouw koelinstallatie poggenpohl SPAARSELECT REKENING STAD OMGEVING Hel eidse c unstenares haakt beeld van inse sneeuw RENTE 53/4% ALLER LEKDS) leidse spaarbanks De Poggenpohl onder de keukens )IL^keukens DINSDAG 2 APRIL 1985 PAGINA II •DA wil geld vrijmaken oor schuldsanering MiIDEN De CDA-fractie heeft de gemeenteraad opnieuw ■■I voorstel gedaan om geld vrij te maken voor de kwijtschel- van schulden van Leidenaren die in financiële problemen :n. Voor dit jaar zou hiervoor 150.000 gulden gereserveerd ;ten worden. Hiervan zouden, volgens het CDA, 150 mensen olpen kunnen worden. Voor volgende jaren zou meer geld gemaakt kunnen worden. schuldsanering zou via de gemeentelijke kredietbank moeten :n. Een soortgelijk eerder voorstel van het CDA werd afge- en omdat het te stigmatiserend zou zijn. Door de regeling on- te brengen bij de kredietbank, die ook commerciële activi- ?n financiert, wordt stigmatisering vermeden, volgens het A. Volgens de ontwerper van het voorstel, het CDA-raadslid ran Duijn, voldoet het initiatief aan de richtlijnen die het ka lt voor dit soort regelingen heeft vastgesteld. Deze staan toe er voor een gemeente als Leiden een maximaal bedrag van miljoen gulden voor schuldsanering wordt gereseerveerd. Woning gekraakt LEIDEN De wo ning Haarlemmer weg 74 is vier dagen geleden door vier personen gekraakt. Gisteren werd dat door de nieuwe be woners aan de politie gemeld. De politie heeft de Leidse wo ningstichting, de ei genaar van het huis, op de hoogte ge bracht. Ruzie loopt uit de hand LEIDEN Een ruzie om een stuk ge slagen ruitje is gisteravond rond half elf op de Jan van Houtkade uitgelopen op een vechtpartij waarbij met flessen werd gegooid. Een 18-jarig meisje is aangehouden omdat zij een persoon met een stukgeslagen fles bedreigde. Het meisje werd overmeesterd en raak te bij deze actie gewond aan haar hand. Na behandeling in het AZL is zij inge sloten. De ruzie begon toen omwonen den van een kraakpand een einde wil den maken aan de harde muziek die uit deze woning klonk. Na vergeefs te heb ben aangebeld, klopte men met een stok op een ruitje dat brak. Daarop kwam het 18-jarig meisje met vier an deren naar buiten en vlogen de flessen door de lucht. Geen schoorsteen bij ziekenhuis LEIDEN De toekomstige patiënten van het Academisch Ziekenhuis zullen een weids vergezicht moeten ontberen. Het AZL is niet van plan een schoor steen annex uitkijktoren te bouwen voor de verbranding van radioactieve materialen, zoals deze week in 'Cen trum' (het informatieblad van het zie kenhuis) en in deze krant stond ver meld. Het bericht is de wereld ingeholpen door enkele aan het AZL verbonden medici die daarvoor de welwillende medewerking kregen van de redactie van 'Centrum'. De artsen wilden mid dels deze 1 april grap het beleid met betrekking tot het verspreiden van ra dioactieve gassen aan de kaak stellen. Het AZL is verplicht radioactief mate riaal af te staan aan de COVRA, een organisatie die het afvoert naar Petten waar het wordt verwerkt. Een uiterst kostbare zaak die het AZL jaarlijks 150.000 gulden kost. „Dat kan aanzien lijk goedkoper wanneer het AZL toe stemming zou krijgen het materiaal zeil te verwerken", meenden de heren. Zij vinden het een vorm van rechtsonge lijkheid dat het AZL hiervoor geen toe stemming krijgt, terwijl de gemiddelde kerncentrale een veelvoud van wat het AZL aan radioactieve gassen zou pro duceren, ongestoord in de lucht mag dumpen. Een grap die beoogde vele protesten los te maken zodat ook de aanwezigheid van kerncentrales in een kwaad daglicht zou komen te staan. De redactie van 'Centrum' heeft nog geen reacties op het artikel binnengekregen. Korendag in Stadsgehoorzaal LEIDEN Voor de vijfde maal wordt don derdag 25 april in de Stadsgehoorzaal een ko ren- en activiteitendag voor bejaarde Leide- naars gehouden. Naar schatting 600 zangers zullen aan de uitvoeringen, die om kwart voor tien beginnen, deelnemen. Behalve zanguitvoeringen zijn er volksdans- gymnastiek- en toneeluitvoeringen. De orga nisatie van de korendag is dit maal in han den van dienstencentrum „Noord". De ope ning van de manifestatie krijgt een officieel tintje door de aanwezigheid van burgemees ter Goekoop. CLEKTRICITEIT IETS DUURDER LEIDEN De nieuwe elektriciteitscentrale van het Energiebedrijf Rijn land (EBR) moet voor- li zien worden van een in stallatie om het water dat op de Leidse grach- ten wordt geloosd, af te koelen. Het koelwater mag bovendien slechts beperkt geloosd worden. I Dit zou leiden tot een I jaarlijks rendementsver- I lies van drie miljoen gul den als gevolg waarvan een bescheiden prijsver hoging van de elektrici teitsprijs niet wordt uit gesloten. Rijnland had bij de Kroon beroep aangetekend tegen de vergunning waarin het Hoogheemraadschap beper kende voorwaarden had op genomen voor het lozen van koelwater. De Kroon heeft het EBR echter in het onge lijk gesteld. Dit betekent dat de tempera tuur van het water van de Leidse grachten als gevolg van het koelwater van het EBR niet meer dan drie gra den Celsius mag stijgen en bovendien niet warmer dan 25 graden mag worden. Daarbij mag Rijnland niet langer dan 12 uur per etmaal lozen om verontreiniging van de Kagerplassen te voorko men. Deze 12 uur wordt ge middeld over de periode van één week bekeken zodat de centrale op piekdagen (bij voorbeeld in het weekend) langer dan 12 uur in bedrijf kan zijn mits dat op een an der moment wordt gecom penseerd. Rijnland had aangevoerd dat de bouw van een koelinstal latie de elektriciteitsprijs zou doen stijgen. De Kroon heeft echter vastgesteld dat de be scherming van het milieu zwaarder weegt dan een be perkte stijging van het tarief. De Kroon achtte het boven dien minder bezwaarlijk dat de centrale als gevolg van de 12uurs-voorwaarde niet opti maal gebruikt kan worden. De nieuwe centrale, die rond 1 december 1986 in gebruik zal kunnen worden genomen, kost meer dan 100 miljoen gulden. De kosten van de koelinstallatie maken daar slechts een bescheiden deel van uit: 5 miljoen gulden. Overigens zal de koelinstalla tie pas enige maanden na de centrale voltooid kunnen worden. Gedurende die pe riode mag Rijnland het koel water ongekoeld lozen. Om dat deze periode in de winter valt, worden hiervan geen nadelige gevolgen verwacht. BURGERLIJKE STAND Overleden: P. van Leeuwen, geb. 13- 10-1901. man. J. E. Berbee, geb. 11- 10-1909, vrl., echtgen. v. A. A. van Kampen. J. J. Warmerdam, geb. 14- 5-1903, man. A. Hazenoot, geb. 25-2- 1902, man. A. R. Rosa, geb. 2-5-1984, man. M. C. Paans, geb. 5-7-1915, vrl., echtgen. v. J. C. H. Arendse. P. D. van Dijk. geb. 8-11-1984, man. A. Straathof, geb. 20-6-1937, vrl., echt- -2-1912, man. M. Petime- sas, geb. 20-12-1931, man. W. Kralt, geb. 22-9-1955, man. N. Vermeer, geb. 1-6-1936, vrl., echtgen. v. W. Visser. P. M. Timmerman, geb. 23-4-1941, vrl., echtgen. v D. van Veen. M. Rol ler. geb. 3-5-1926., vrl. geh. gew. met M. J. Hanskamp. G. P. M. Duive- steiin, geb. 17-11-1907, vrl.. echtgen. v. G. van der Water. P. Korving. geb. 18-1-1911. vrl.. geh. gew. met P. de Jong. J. Varkevisser, geb. 19-11-1929, man. A A. Muller, geb. 27-10-1917. vrl.. echtgen. v. J. P. A. Koolschijn, J C. Hijdra, geb. 16-8-1917, man. E. van Halen. geb. 28-7-1940, man. H. Sluis, geb. 13-6-1916, vrl., echtgen. v. J M. van Nes. C. J. van den Broek, geb. 15-6-1906, vrl-, echtgen. v. K. de Vries. A. van Duijvenvoorden. geb. 25-4-1894, man. Gehuwd: A. van der Kuijl en C. B. Vaneveld. A. C. C. de Bree en J. Lug- tenburg. W. F. Ouwehand en J. C. Boom. W. Krouwel en H. M. Peek. M. Kamphues en P. A. Kuisen. DERLANDSE BEELDHOUWERS YINNEN EREPRIJS 5IDEN Terwijl het erdag zo'n 15 graden ider nul was en 's a- mds maar liefst 25 gra in onder nul, werkten ie Nederlandse kunste- tars in Finland aan een >eld van sneeuw. Ge lid in dikke kleding, aar met bevroren han- in, werkten zij drie volle igen en twee lange onden door, terwijl ze tarvoor drie uur in een egtuig en 12 uur in een ein haden gezeten. Had- in zij een gaatje in hun >ofd of moesten ze eens koelen, zal men denken, aar nee, zo was het niet. het Finse plaatsje Ro- niemi werd twee weken leden het „International low Sculpture Contest" houden en beeldhou- ers uit Canada, Dene arken, Finland, Frank- k, Italië en Nederland den aan deze beeld- .uwwedstrijd in de eeuw mee. s afgevaardigden van de iderlandse Kring van Beeld- >uwers gingen Fredy Wolf- ubben uit Leiden, Gonda n der Zwaag uit Amsterdam Ids Willemsma uit Oude iye in Friesland naar het Finse Rovaniemi om aan het „Sneeuwsymposium" deel te nemen. Verder werd er in het plaatselijke Lappia-house, ont worpen door de beroemde Finse architect Alvar Aalto, een tentoonstelling ingericht van het „gewone" beeldhouw werk van de deelnemers. „We vonden het een enig idee. Een beeld maken van sneeuw. Toen we de uitnodiging kre gen zijn we direct bij elkaar gekomen om een ontwerp te maken. We wilden iets maken dat zoveel mogelijk de eigen schappen van het materiaal, de sneeuw dus, zou benadruk ken. Ook vonden we dat de vorm zo simpel mogelijk ge houden moest worden. Het restmateriaal, dus hetgeen je eruit hebt gehakt, moest te vens gebruikt worden, vonden we. We kwamen toen op vijf verticale pilaren. Vier een stukje van elkaar met één pi laar in het midden. Zo dat ze bijna aan elkaar sloten. De brokken die we eruit gehakt hadden, wilden we stapelen totdat er ook weer pilaren ont stonden en deze zouden dan om de vijf pilaren heen ge plaatst moeten worden. Zo kreeg je vijf gladde staande pi laren en vier er omheen lig gende grove pilaren: Zowel de staande als de liggende vor men hadden alle dezelfde af metingen. Door het verschil in structuur ontstond een con trast", vertelt de Leidse kun- Fredy Wolf-Wubben LEIDEN De 44-jarige Leidse beeldhouwster Fredy Wolf- Wubben heeft al vele tentoonstellingen gehouden en krijgt ook regelmatig opdrachten. In het Voorschotense Hooghka- merpark nabij de Vliet, staat ook een beeld van haar. Ze werkt abstract en gebruikt meestal glimmende metalen. In haar werk creëert zij een zekere spanning door de veronder- stelde eigenschappen van de gebruikte materialen te niet te doen. Zo zien we dat een ogenschijnlijk zachte doek een ste vige metalen vorm op zijn plaats houdt. Dit thema komt in haar serie „Momenten" helemaal duidelijk naar voren. Op het moment dat het metaal uit balans dreigt te raken, wordt het „opgevangen" dooi1 ogenschijnlijk zacht textiel. Met haar beelden schept zij een letterlijk en figuurlijk evenwicht tussen een harde abstracte en .zachte" figuratie- Met 15 graden onder nul werkt stenares Fredy Wolf-Wubben. Met dit idee in het achter hoofd vertrok men vervolgens naar het Finse Rovaniemi. Drie uur in het vliegtuig naar Helsinki en vandaar 12 uur in de trein naar Rovaniemi. „Het is echt een prachtig land", zegt Fredy enthousiast. „In de winter, en die duurt daar zeven maanden, is alles be'vroren. Ook de grote brede rivieren. Het landschap en de rivieren liggen bedekt onder een dikke laag sneeuw, zodat ie enorme wijdse vlakten crijgt. In de trein zag ik op de kaart meren aangegeven, maar buiten kon ik daar door die grote sneeuwvlakten niets van ontdekken. De wijdsheid, dat uitgestrekte, ongelooflijk gewoon. Ik ben wel van plan daar nog eens zomers naar toe te gaan. Kijken hoe het dan de Leidse beeldhouwster Fredy In Rovaniemi aangekomen werd de Nederlandse delegatie hartelijk ontvangen. Maar er moest vrijwel direct gewerkt worden. De tentoonstelling werd ingericht in het Lappia- house, de plaatselijke autoritei ten moesten te woord gestaan worden en de volgende dag ging men het gevecht aan met de kubus van drie meter sneeuw. „Alle landen hadden een even groot blok sneeuw gekregen. Met scheppen zijn we eraan begonnen. Het was zwaar werk, maar ook heel leuk. Ie dereen was zo met z'n eigen blok sneeuw in de weer, dat was heel grappig. Het plan dat we hadden uitgedacht, lukte aardig. Omdat de sneeuw als materiaal natuurlijk niet de strakheid heeft van bijvoor- Wolf-Wubben aan het beeld. Onderin het beeld, beeld metaal, ontstonden er in de hoeken naar de middelste pilaar toe grillige lijnen, die juist heel mooi waren. Om ons heen was men vooral figura tief bezig. De Italianen maak ten een gondel met een gonde lier erin en ergens anders zag ik twee zittende figuren. Net tuinkabouters. Dat we met ons abstracte werkstuk toch nog de hoogste waardering kregen, vind ik een hele stap. Een doorbraak. Men is over het al gemeen nog steeds geneigd iets herkenbaars, iets figuratiefs, hoger aan te slaan". De beeld houwster pakt er een Finse krant bij. Een hele pagina is aan het „International Snow Sculpture Contest" gewijd. Vijf foto's omlijsten het artikel. Op één van de foto's staat een soort vervallen huis met brok stukken en wijkende muren. Het ziet er indrukwekkend uit. „Ja", zegt de Leidse beeld houwster „we dachten ook ei genlijk dat dit zou winnen. Het was gemaakt door de Canade zen en om het op tijd af te krijgen, hadden zij een hele nacht doorgewerkt. Met die kou, moet je nagaan". De kunstwerken van sneeuw blijven, zolang het weer het toestaat, bestaan. De beelden zijn een trekpleister geworden, want belangstellenden uit de wijde omgeving bezoeken Ro vaniemi. Als straks de dooi in valt, is het gedaan met de in ternationale kunstuitingen. „Mensen uit het plaatsje heb ben beloofd foto's op te sturen als het beeld gaat smelten. Wie weet wat voor mooi kunst werk er dan nog kan ont staan". SYLVIA VAN LEEUWEN (ADVERTENTIE) - Saldo dagelijks opvraagbaar - Tot f 3000- per maand vrij opneembaar. - Zelfs contant aan de balie. - Daarboven 1% retourrente. DE DICHT BU HUIS BANK Politiemensen beëdigd Hoofdagent M.H.A. Geurts, af komstig van de gemeentepoli tie Heerlen, is gistermorgen bij de Leidse politie beëdigd. Ge lijktijdig werden mevrouw A.J.M. den Os-van Tongeren en mevrouw J.S. de Roos-Rob bers van het bureau parkeer politie als bijzonder opspo ringsambtenaar beëdigd. Te vens werden de aspiranten J.M. van Steen en A. Passchier beëdigd. Zij zullen In Utrecht en Dordrecht stage gaan lopen In het kader van hun opleiding aan de Hogere Politie School. Na het behalen van het politie- diploma zullen zij bij de Leidse politie gaan werken. De beëdi gingen hadden gistermorgen om elf uur plaats in de kantine van het politiebureau aan de Zonneveldstraat. Monument voor verzetsvrouwen Mevrouw Gusta Eleveld. voorzitter van het comité „Mevrouw Van Ravensbrück" onthult zondag 5 mei het beeldhouwwerk „Leidse vrouwen in het verzet 1940-1945". Het beeld is totstandgekomen dankzij een inzamelingsactie van het comité, dat hiermee de her innering van de moedige daden van de Leidse verzetsvrouwen levend wil houden. Na de onthulling wordt het beeld officieel overgedragen aan de gemeente. Mevrouw Truus Menger-Over stegen, die ook het standbeeld van Hannie Schaft in Haarlem maakte, heeft het beeld vervaardigd. Het beeld komt te staan in de Stevenshofjespolder. Deze plaats is gekozen omdat straten in die nieuwe wijk zijn vernoemd naar Leidse verzetsvrouwen. Eieren schilderen Dienstencentrum Binnen- stad /Zeehelden wijk gaat donderdag 4 april eieren schilderen in clubhuis „Ons Eiland" aan de Kortenaer- straat. Er wordt gezorgd voor houten eieren en voor mate riaal. De kosten zijn vier gul den per persoon. Het eieren schilderen begint om tien uur. Deelnemers kunnen zich opgeven bij het dienstencen trum Binnenstad, Hooglandse Kerkgracht 32, tel 143503. Homoeopathie Drs. J. van Vliet, homoeopaat en iriscopist houdt vanavond in „De Zaailing" aan de Hoogigracht 41 een lezing over het gebruik van homoe- opathische geneesmiddelen die zich goed lenen voor toe passing als huismiddelen. De bijeenkomst begint om acht uur. De toegangsprijs is vier gulden vijftig. Rommelmarkt De technische school voor in dividueel onderwijs „C. Swe- ris" houdt vrijdag 19 april weer een rommelmarkt/fan cy fair in het schoolgebouw aan de Vondellaan 35. De rommelmarkt is van twee tot vijf uur Men kan nog wel wat spullen gebruiken. Dege nen die nog oude spullen, zo als radio's, kleren, boeken, potten en pannen en dergelij ke over hebben, kunnen bel len: 071-769252. Paasvakantie huys" aan de Breestraat weer wat vakantieactivitei ten op het programma staan. Morgen is er videocafé. Don derdag 4 april gaan de bezoe kers van het centrum zwem men op Duinrell, 's avonds is het scholierencafé open. Za terdag 6 april staat er 'smid- dags weer breakdance op hel programma en 's avonds wordt er punk-, reggae, new wave en andere muziek ge draaid. Dinsdag 9 april wordt er in het centrum een play- backshow gehouden vanat drie uur. (ADVERTENTIE) Exklusieve duurzaamheid KuntU zien bij: Industneweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 mat/mw* 08X-12XW 1330-1700 uur do «rond 1900-21 00uur iHidiy 09 15-1500 uur 21 jaar ervaring met Poggenpohl

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11