Massale rampenoefening met Mobiele Colonnes STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Eeuwenoude grafsteen heeft eindelijk rust Jongens beroven man VLIEGTUIG STORT NEER OP GRENS LEIDEN EN ZOETERWOUDE Vrijwilligers pil-onderzoek MAANDAG 1 APRIL 1985 PAGINA 9 en rem op toelating organisaties bij El Cid - Het blijft onzeker of op de het niet toelaten van een organisatie I Cidmarkt in augustus kraampies ko- wordt door het college genomen. De Jen van organisaties als het Oud Strij- twee toevoegingen aan het reglement P Trs Legioen (OSL). Deze conclusie zijn een gevolg van de ongeregeldhe- et worden getrokken uit een den die in 1983 en 1984 op de jaarlijkse eiCe^ "ulut" gtuwnntii uii 1.1.11 iiiim" -f JJ ,r 6ojglement, dat het college van bestuur El Cid-markt waren ontstaan. Jongeren eft opgesteld voor de El Cidcommis- die de introductiedagen voor eer- b'an^jaars studenten organiseert, at d| protesteerden toen tegen de aanwezig heid van het OSL. de Nederlands-Zuid- afrikaanse Werkgemeenschap en JA SON. Vorig jaar hielden actievoerders zelfs de balie van de El Cidcommissie dit reglement zijn twee bepalingen enige tijd bezet. De commissieleden, die zich altijd op het standpunt van vrije toelating voor iedereen hadden gesteld, Jlijk om* bij het college van bestuur konden achteraf niets anders doen dan tzwaar maken tegen toelating van zich in het openbaar te distanciëren QP.r%epen die de openbare orde zouden van de uitgangspunten van de omstre- 51 einnen verstoren, discrimineren of an- den organisaties. Maandag 15 april zal "onHren aanzetten tot discriminerend ge- de universiteitsraad zich uitspreken ^e^ag. De uiteindelijke beslissing over over het nieuwe reglement. dfgenomen over de toelating van orga- 'laties op deze markt. Het wordt mo- ENGELSMAN RUDT DOOR HEK NOORDWIJK Een 35-jarige Engels man is in de nacht van vrijdag op za terdag met zijn auto door een afzet tingshek aan de Quarles van Ufford- straat gereden. Vervolgens schampte hij drie geparkeerde auto's. De man vond het niet nodig de politie te waar schuwen maar parkeerde zijn wagen vlak bij de plaats des onheils. De man werd de volgende dag door de politie opgespoord, hij bleek in een pension in dezelfde straat te logeren. Hem werd verzocht een volgende keer wanneer hem iets dergelijks zou overkomen, even contact met de politie op te ne- LEIDEN Drie onbekende jongens hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een 27-jarige man in elkaar ge slagen en vervolgens beroofd van een zilveren ketting met een tweeling sterrenbeeld. De man had met de jongens in een café gezeten, maar had niet met ze gesproken en ook had men ^geen ruzie. Toen de man het café verliet gingen de drie jongens achter hem aan. Op de Volmolen- gracht pakten ze man. Tanden uit mond geslagen LEIDEN De Leidse politie heeft zaterdag nacht omstreeks half twee in de Doelensteeg een 22-jarige jongen uit Voorschoten aangehou den, die korte tijd daar voor een 19-jarige jon gen had mishandeld. De 19-jarige jongen danste in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Bree- straat per ongeluk tegen de 22-jarige Voorschote naar aan, die in woede ontstak. Hij sloeg de 19- jarige jongen vier tan den uit zijn mond. Bejaarde man mishandeld LEIDEN Een groepje van ongeveer vijf jongens van een jaar of twintig hebben in de nacht van vijdag op zater dag omstreeks één uur een 67-jarige man mishandeld en geprobeerd te beroven. De man fietste op de Kooilaan toen hij door eén van de jon gens van het groepje werd staande gehouden. Hij eiste geld van de man. Tegelijker tijd zou de man tegen de grond gegooid zijn en gesla gen. De man riep heel hard om hulp waarna de jongens het op een lopen zetten. Nog steeds ruzie om Digros DEN HAAG/LEIDEN Vertegenwoordigers van Digros en de gemeente stonden vanmorgen opnieuw tegenover elkaar over de vestiging van Digros aan de Langegracht. Dit keer was de Raad van State het decor van een hoorzit ting over het bestemmingsplan Noordvest Vol gens dat bestemmingsplan mag in het gebouw van Digros alleen maar een meubelhandel te rugkeren wanneer Digros zou vertrekken. Vol gens Digros legt die bestemming onnodige be perkingen aan de vestiging op. Eventuele ver bouwingen zouden daardoor een stuk moeilij ker worden. De bestemming zou veranderd moeten worden in „detailhandel". Ook het buurtcomité heeft beroep aangetekend tegen het bestemmingsplan. Zo wil men onder meer dat de studentenvereniging Quintus uit de wijk verdwijnt. LEIDEN ZOETERWOU DE Het Korps Mobie le Colonnes, de régionale brandweer Rijnland, Rode Kruis, politie en andere hulpverlenende instanties zullen donder dag 25 april deelnemen aan een ongekend mas sale rampenoefening op het terrein van bierbrou wer Heineken op het in dustrieterrein Grote Pol der in Zoeterwoude. Meer dan duizend perso nen en enkele honder den voertuigen zullen bij de actie betrokken zijn. Vermoedelijk wordt het neerstorten van een vliegtuig gesimuleerd. Doel van de oefening is het trainen in rampenbestrijding. Bij grootschalige rampen kunnen regionale hulpverle ners zoals brandweer, politie en GGD een beroep doen op het Korps Mobiele Collones (KMC) voor het verlenen van bijstand. Dit korps telt 23.000 dienstplichtigen die op oproep dienen te verschijnen en verder een beperkt aantal beroepskrachten. Sinds de organisatie Bescherming Be volking wordt afgebouwd, treedt de KMC steeds meer en vaker naar buiten als hulpverlenende organisatie bij rampen in oorlogs- en vredestijd. Anderhalf jaar geleden is men met grootschalige oefe ningen begonnen. Eerst in de kleinere regio's, maar thans ook in de grotere die de ba sis-organisatie gereed heb ben. Zo werd (vorige week) geoefend in Leeuwarden en Assen. In Assen simuleerde men de ontsporing van een trein, waardoor wagens met lpg explodeerden, die op hun beurt weer zorgden voor een sneeuwbaleffect naar chemi sche industrie in deze ge meente. Een deel van een wijk in Assen werd daadwer kelijk geëvacueerd, omdat onderdeel van de oefening de dreigende besmetting met een onbekend gas was. De leiding van de oefening in de regio Rijnland berust bij de comandant van de regio nale brandweer, in dit geval de brandweercommandant van Leiden. Door de Mobiele Colonnes worden 500 perso nen aangevoerd, alsmede 97 voertuigen. Deze personen zullen de hun door de opera tioneel commandant toege wezen taak in de rampenbe strijding vervullen. Daarbij worden brandweerlieden, do- litie-functionarissen en leaen van GG en GD. Rode Kruis en Lotus (slachtoffers) inge schakeld. De oefening begint 's morgens om zeven uur en duurt zeker tot twee uur 's middags. Van evacuaties zoals in As sen zal geen sprake zijn. Ook de productie bij bierbrouwer Heineken zal geen last on dervinden van de massale oefening. .eiden annexeert legstgeest (eg met het overleg. Als raten niet helpt, dan ne ten we het recht maar in igen hand. moeten burge meester en wethouders van \siden hebben gedacht tien ze vanochtend bezit amen van Oegstgeest. 'oor het plaatsnaambord Oegstgeest" op de Rijns- irgerweg (iets voorbij de vising met de Warmon- erweg) werd een bord ge- aatst met de tekst Oegstgeest. gemeente Lei en". Een enigszins voorba- ge en vreemde actie want a het plaatsen van het ord stapte het voltallige ollege van burgemeester i wethouders van Leiden aar de Jelgersmak Uniek m daar met Oegstgeest te aan onderhandelen over gemeentegrenzen en ver Oegstgeester annexa- e van de Leidse Raadsher- nbuurt. Men nam een veede plaatsnaambord lee. „Ze kunnen van ons )ch niet verwachten dat we lie borden plaatsen, dat is ael te kostbaar", aldus een an de agressieve Leidse estuurderen. In de kliniek arden burgemeester en et hou der ontvangen door e collega's uit Oegstgeest. bleken niet direct onder e indruk te zijn van de eidse actie. In ruil voor zijn laatsnaambord kreeg bur- emeester C. Goekoop een tart met opschrift1 april". Aanrijding op Kennedylaan OEGSTGEEST Een Warmondse automobilist heeft zaterdag avond lichte verwondingen opgelopen bij een aanrijding op de Kennedylaan. De man reed op de laan in de richting van War mond. Hij schrok van een uit tegenoverliggende richting ko mende auto, bestuurd door een Oegstgeestenaar. De laatste auto mobilist stond voorgesorteerd om de Haseboslaan in te rijden. De Warmonder raakte, bij zijn poging om de automobilist uit Oegstgeest te ontwijken, in een slip en kwam tegen de auto tot stilstand. Expositie Bevrijding LEIDERDORP De commissie Dorpskerk Expositie houdt van 29 april tot en met 4 mei in samenwerking met de Lei- derdorpse Oranjevereniging een expositie over het thema „Vrijheid" in de Dorpskerk aan de Hoofdstraat in Leider dorp. Het gaat overigens niet uitsluitend om werken die op de bevrijding van toepassing zijn. De schilderijen, aquarel len, tekeningen en foto's benadrukken in de eerste plaats het vrij zijn van de mens. Het is nog mogelijk de tentoonstel ling aan te vullen met werken van eigen hand. Aanmelden bij mevrouw G. Spies. tel. 071-410058 of bij de heer W.D.C. van de Wijngaard, Merelstraat 105, 2352 VC Leiderdorp. Whiskeyliefhebber gepakt HILLEGOM De politie van Hillegom hield vannacht om drie uur een man aan die even tevoren bij een drankzaak bij party centrum Treslong had ingebroken. De 29-jarige Hillegommer, die zelf al flink wat had gedronken, besloot de drankvoorraad aan te vullen bij de slijterij. Hij sloeg een ruit aan de voorkant in en nam een aantal flessen dure whiskey mee. De gealarmeerde politie vatte de Hillegommer in de Weeresteinstraat in de kraag. Gevel omgewaaid LEIDEN Een gevel van het pand Papengracht 21 is afgelopen zaterdagmiddag omgewaaid. Aan het pand waren sloop werk zaamheden gaande. De vallende stenen veroorzaakten schade aan binnenmuren en aan de vloer van een er naast gelegen be woond pand. Rommelmarkt trekt 3500 bezoekers De rommelmarkt die het afgelopen weekeinde gehouden is in de Leidse IJshal heeft naar schatting 3500 bezoekers getrokken. De nogal omstreden markt heeft geen problemen opge leverd, maar is desondanks de laatste die er in de ijshal gehouden werd. In de overeenkomst tussen gemeente en de ijshalexploitant Emy is het houden van die soort markten niet toege staan. De gemeente was niet tijdig op de hoogte gesteld van het evenement en pas anderhal ve week geleden ontstond er discussie over. De rommelmarkt wordt als een geduchte concur rent van andere, wel toegestane, rommel- en vlooienmarkten gezien. In de ijshal zouden vol gens B en W alleen markten ten bate van sportverenigingen gehouden mogen worden. Wet houder mevrouw J. Fase heeft inmiddels op vragen van raadsleden en van bijvoorbeeld de organisatoren van de Hobby- en Mobielmarkt en de Rommelmarkt Sport-ln een gesprek toe gezegd om orde in groeiende rommelmarkten-chaos te scheppen. LEIDEN Het AZL begint een onderzoek naar de bijwerkin gen vah de pil. omdat er aanwijzingen bestaan dat dit anticon ceptiemiddel het risico voor hart- en vaatziekten verhoogt. Er bestaat ook een vermoeden dat de ene pil minder bezwaren heeft voor hart- en bloedvaten dan de andere. Dit is van belang voor vrouwen die een hoog cholesterolgehalte hebben en die ro ken. Voor dit onderzoek worden 50 vrijwilligers gezocht. Doel ervan is om bij een aantal vrouwen de invloed van twee norma le, laag gedoseerde pillen na te gaan. Het gaat om vrouwen die hoog gehalte aan cholesterol hebben en roken en om vrouwen die niet roken en een normale hoeveelheid cholesterol hebben. Van de vrijwilligster wordt twee keer een beetje bloed afgeno men. De eerste keer voor het gebruik van de pil en de tweede keer na drie maanden. De pil (een normale anticonceptiepil) wordt door het AZL verstrekt Belangstellenden kunnen zich aanmelden op de vrouwenkliniek van het AZL. gebouw 35a. Men kan bellen naar 071-262960. Hijgster valt familie lastig LEIDEN De Leidse politie had het nog niet eerder meege maakt, maar men houdt er rekening mee dat het met de voortgaande emancipatie van de vrouw te maken heeft. Tot nu toe kreeg de politie wel meldingen van hijgers binnen maar dit weekend kreeg zij voor het eerst een melding bin nen van een Leidse familie, die al weken last zouden hebben van een hijgster. De vrouw zou de laatste dagen haar gehijg hebben omgezet in bedreigingen en de familie vond het daarom tijd de politie te waarschuwen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en u nabezorgd. LEIDEN Het eeuwen oude sarcofaagdeksel heeft eindelijk weer een beetje rust. Nadat dit brok steen in september 1983 in een achtertuintje van een pand aan het Ra penburg werd gevonden, is het door allerlei des kundigen betast en beke ken en in het museum van Geologie en Minera logie onderzocht en schoongemaakt. Onlangs reeg het hoogbejaarde, kalkstenen deksel een ei- en, wat onopvallend oekje in stedelijk mu seum De Lakenhal waar het nu van al deze drukte ligt bij te komen. Wie dit beschadigde stuk steen ziet, zal er niet direct van onder de indruk raken. De oorspronkelijke versie ringen zijn nog maar uiterst vaag aanwezig. Hooguit zal de genoemde leeftijd, het grafdeksel is ruim duizend jaar oud, voor de nodige verbazing zorgen. Toch kan de vondst als sensationeel worden aangemerkt. Histo rici menen dat hierdoor de vroegste geschiedenis van Leiden zal moeten worden herzien. De leeftijd van de steen zou er namelijk op duiden, dat de Sleutelstad veel ouder is dan wordt aan genomen. De steen werd gevonden door Eric Nieman, bewoner van het studentenhuis Ra penburg 50. In de LC van 30 september 1983 werd hier van melding gemaakt. Toen de student achter in het tuintje van de woning een zonnig plekje schoonde, stootte hij op een stuk steen. Nader onderzoek leerde dat de steen was versierd met allerlei ornamenten en al gauw waren de toegesnelde geleerden het er over eens dat het een stokoud grafdek sel was. Hoe dit attribuut in de tuin terecht is gekomen is niet duidelijk. Getuigen weten te melden dat ze hem in 1928 in deze tuin hebben zien liggen, maar daarmee houdt het op. Het is moge lijk dat de grafsteen deel uitmaakte van slooppuin van de Pieterskerk dat in de 14e eeuw op het terrein van Vliet en Rapenburg werd gestort. Alleen archeologisch onderzoek kan een helder antwoord op deze vraag ge ven. Gerulf Onderzoekers voeren aan dat de sarcofaag onderdeel kan hebben uitgemaakt van het graf van Gerulf, broer van Dirk I. De?e Dirk was een van de eerste graven van Holland. Gerulf. die in de tiende eeuw leefde, had het visserijrecht in het mon- dingsgebied van de Rijn en het is denkbaar dat hij de beschikking kreeg over een eigen machtsgebied rond Leiden. Het is nooit duide lijk geworden waar Gerulf is begraven. Uit de vondst van het deksel zou kunnen worden afgeleid, dat deze Gerulf in een Leidse kerk ter aarde is besteld. Als dit waar is, dan moet de Leidse geschiedenis op en kele punten worden her zien. De Pieterskerk zou dan ouder zijn dan wordt aangenomen. De tot nu oudst bekende datum van deze kerk is 11 september 1121, maar dit kan net zo goed een datum zijn van een wijding van een uitbreiding van de kerk. De sarcofaag van Gerulf moet dan in een voorganger van de Pieters kerk hebben gestaan. Dit zou ook betekenen dat er bij De grafsteen stamt vermoedelijk uit een steengroeve bij Gent. GERULFS SARCOFAAG VAN ACHTERTUIN NAAR LAKENHAL telheid kunnen zijn geraakt en werd in de 14e eeuw zijn sarcofaag opgeruimd, waar na de steen als oud vuil op het Rapenburg werd ge gooid. In het museum van Geolo gie en Mineralogie is vastge steld dat de steen naar alle waarschijnlijkheid stamt uit een steengroeve te Lede. ten zuidoosten van Gent. Een dergelijke sarcofaag uit de Merovingische- Karolingische tijd is in Ne derland nog niet eerder aan getroffen. De steen heeft een lengte van 128 centime ter en een gemiddelde breedte van 55 centimeter Aan de bovenkant is de Elaat versierd met vlecht- andornamentiek en een in een circel geplaatst kruis. De linker zijkant vertoont ook wat versiering. Uit bovenstaande beschrij ving mag duidelijk zijn dat het deksel in stedelijk mu seum De Lakenhal thuis hoort. Misschien is het mo de eerste fase van de Burcht, een terpachtige op hoging uit de 9e of 10e eeuw. een nederzetting op de zuidelijke oever van de Rijn heeft gehoord. De Burcht staat op de noordelij ke oever. Omdat het gebied onder water kwam te staan, hebben de bewoners het tij delijk verlaten. Rond 1100 zouden de „oude Leide- naars" er weer zijn terugge komen. In de loop der eeu wen zou Gerulf in de verge- dit oude voorwerp met ge paste eerbied kunnen bekij- KEES VAN HERPEN Freek K&O vertoont dinsdag avond 2 april in de Kapel- zaal aan de Oude Vest 45 de film „De illusionist" van Jos Stelling en met Freek de Jonge. De voor stelling begint om kwart over acht. Centraal wonen De vereniging Centraal Wonen Leiden en omstre ken CWLOhoudt mor genavond haar derde jaar vergadering in café Aniba aan de Herenstraat 1. Het instellen van een project groep komt onder meer aan de orde. Deze groep moet een nieuw cent raai - wonen-project starten. De vergadering begint om kwart over acht Vrouwen „De vrouw en haar vrou wenhuis" is de titel van de film die woensdag wordt gedraaid in het Leids Volkshuis aan de Middel- stegracht 5. De film begint om tien uur en laat activi teiten zien van vrouwen in een Amsterdams vrou wenhuis. Bolhoed „Pan Tau en de verdwe nen bolhoed" is de titel van de kinderfilm die woensdagmiddag in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest wordt ver toond. De wonderbaarlijke man Pan Tau kan met zijn bolhoed alle wensen ver vullen. De politie neemt de hoed in beslag, maar de kinderen pikken dat niet. De voorstelling begint om half drie. een kaartje kost drie gulden. Bastille K&O vertoont op dinsdag avond 9 april in het ge bouw aan de Oude Vest 45 de film „Bastille" van Ru- dolf van den Berg met De- rek de Lint. De Lint speelt een jongen die op zoek is naar zijn identiteit en ziin broer Zijn Joodse familie is in de oorlog uitgemoord. De voorstelling begint om kwart over acht

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9