Hoofdrol Lubbers bij slagen EG-top Wispelturige Numeiri dreigt controle over Soedan te verliezen CcidócGotvtant TOETREDING SPANJE EN PORTUGAL NU DEFINITIEF Hovercraft slaat tegen havenmuur: vier doden 3?» f Denen staken door Demonstraties in Chili na drievoudige politieke moord L'buitenland MAANDAG 1 APRIL 1985 PAGINA 5 Lang gezochte maffialeider gearresteerd Rome De 54-jarige maffia leider Giuseppe „Don Pippo" Calo, die al vijftien jaar door de politie werd gezocht, is zaterdag in Rome gearresteerd. De ver klaringen van de doorgeslagen maffia-leider Buscetta hebben volgens de politie geleid tot de aanhouding van de prominente maffia-leider, die in de jaren zestig actief was in Palermo en later zijn werkterrein naar Rome verplaatste. Calo wist zich door het gebruik van valse namen jarenlang aan arrestatie te onttrekken. Agenten leiden voeren maffia leider Calo en twee trawan- Nederlandse pater nog altijd spoorloos BEIROET Van de Nederlandse pater Nico Kluiters (44), die in de derde week van maart werd ontvoerd, is nog altijd niets bekend. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken vanochtend desgevraagd meegedeeld. De afgelopen twee weken zijn diverse buitenlanders in Beiroet ontvoerd. Een tot nu toe on bekende organisatie, „Brigades van Khaibar, Libanese Afdeling" heeft zich voor een aantal van deze ontvoeringen verantwoordelijk gesteld. Pater Klui ters, die achttien jaar geleden naar Li banon vertrok voor missiewerk, werd enkele jaren geleden ook al eens ont voerd. De parochie van Kluiters be vindt zich in de door Syrische troepen gecontroleerde Bekaa-vallei. Bloedbad op bruiloft in Oeganda KAMPALA Leden van dj jeugd- organisatie van de Oegandese rege ringspartij hebben zaterdag bij een bruiloftsfeest in het dorp Lwendagi, ongeveer 160 kilometer ten zuidwes ten van de hoofdstad Kampala, 29 gasten en de bruidegom geaood. In het bewuste gebied zijn veel guerril lastrijders actief die strijd voeren te gen het bewind van president Obote. De autoriteiten hebben automatische wapens uitgedeeld aan leden van de jeugdorganisatie van de regeringspar tij om legereenheden bij te staan in de strijd tegen de guerrilla, die na de hernieuwde machtsovername van Obote vier jaar geleden, niet is afge nomen. Amerikaanse boeren bieden zich aan als exportartikel HAWKEYE Enkele dentallen boeren uit de Amerikaanse staat Iowa hebben zich aangeboden als „exportartikel". Zij reage ren hiermee op een opmerking van presi dent Reagan, die vorige week in een ge sprek met journalisten verklaarde dat de VS „wellicht beter de boeren kunnen ex porteren. zodat we het graan zelf kunnen houden". De opmerking van Reagan heeft in de VS talrijke verontwaardigde reacties teweeggebracht. De boeren schrijven in een telegram aan Reagan dat ze zich be schikbaar stellen om „als eersten te wor den verscheept". Als voorwaarde stellen ze dat ze wat graan willen meenemen om „de wereld te laten zien dat hier nog iets an ders wordt geproduceerd dan geweren en bommen". VS overlegt met Sovjet-Unie om incidenten te voorkomen WASHINGTON De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Shultz en de Russische ambassadeur in de VS, Dobrynin, hebben in Washington afgesproken overleg op hoog niveau te gaan voeren, om confrort- taties tussen militaire waarnemers in de bei de Duitslanden te voorkomen. Aanleiding hiertoe is het incident van vorige week. dat leidde tot de dood van de Amerikaanse offi cier Nicholson. Nicholson maakte deel uit van de Amerikaanse ïnliehtingenafdeling. die militaire activiteiten van de Sovjet-Ume in de DDR volgt. Hij werd, volgens de Ame rikaanse lezing, doodgeschoten terwijl hij foto's maakte in een gebied dat voorheen voor militairen verboden was. De Russen beweren dat de wachtpost heeft geschoten toen Nicholson wilde vluchten. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Na uren van keiharde onderhandelin gen lukte het de EG-rege- ringsleiders zaterdag avond in Brussel de weg geheel vrij te maken voor ioetreding van Spanje en Portugal, doordat Grie kenland uiteindelijk zijn veto introk. Met name de Nederlandse pre mier Ruud Lubbers speelde een belangrijke rol in de slot fase van de EG-top. Hij zag kans de onverzoenlijke bonds kanselier Kohl en premier Thatcher enerzijds en de Griekse staatssecretaris Pan- ealos aan de andere kant op eén lijn te krijgen. Pangalos moest de onderhandelingen afronden, omdat premier Pa- pandreou voortijdig naar Grie kenland was teruggekeerd. Toen de besprekingen geheel vastzaten en een zeer onstem- de Kohl al aanstalten maakte om te vertrekken, legde Lub bers nog eens een rekensom op tafel. De uitkomst daarvan vas dat de drie mediterrane - fenden Frankrijk, Italië en Griekenland compensatie krij- fen voor de concurrentie die panje en Portugal hen gaan aandoen. Uit de EG-begroting komt daarvoor de komende zeven jaar 4 miljard gulden Premier Lubbers speelde een hoofdrol op de EG-top In Brussel. plus nog eens 6,25 miljard gul den uit de drie EG-structuur- fondsen. Griekenland alleen zou van dat totaal 5 miljard gulden moeten krijgen. Hoewel de Grieken sinds Dub lin een veto hebben gelegd op de toetreding van Spanje en Portugal omdat zij in vijf jaar 6,3 miljard gulden eisten én een niet nader geprecisieerd bedrag aan projecten, hapten zij nu toe. „Dit maakte het de Grieken mogelijk binnens lands een aanzienlijk bedrag te noemen", aldus premier" Lub bers. „Die 4 miljard over ze ven jaar lijkt wel veel, maar op jaarbasis is dat niet beslis send voor de financiële situa tie van de Gemeenschap. Het is een prijs die we betaald heb ben, maar het is het waard. Het moet nu echter wel afge lopen zijn". Door het aanvaarden van het aanbod is, zo verzekerden de Grieken, de weg vrij voor Spanje en Portugal. Bovendien is het nu mogelijk de nieuwe middelen voor de Gemeen schap, de verhoging van 1 pro cent van de btw-afdracht tot 1.4 procent, te regelen. Die verhoging is altijd afhankelijk gesteld van de toetreding. Het Griekse probleem be heerste dusdanig de tweedaag se top dat de regeringsleiders nauwelijks aan andere ge spreksonderwerpen toekwa men. Wel stelden zij nog vast dat voor 1992 een grote, onge deelde Europese markt tot stand gebracht moet worden, waardoor een gunstiger kli maat wordt geschapen voor de stimulering van de onderne mingsgeest en het handelsver keer. Er moeten bovendien maatregelen komen ter bevor dering en uitbreiding van klei ne en middelgrote onderne mingen. De versterking van de technologische basis in de EG om de achterstand op de V.S. en Japan te verkleinen, zal op de volgende top in iuni in Milaan worden behandeld. Het zogenaamde rapport- -Dooge, dat moet leiden tot een politieke Europese Unie, krijgt zijn vervolg door middel van bilaterale contacten. Maar de verwachtingen zijn niet hoog gespannen. Een van de voorstellen in het rapport om te komen tot een intergouver nementele conferentie om alle problemen binnen de EG, in clusief het besluiten bij meer derheid, op te lossen, haalt het zo goed als zeker niet. „Neder land blijft daarvoor pleiten", aldus minister van buitenland se zaken Van den Broek, „maar met name president Mitterrand blijft zeer terug houdend. De Fransen hebben altijd moeite bevoegdheden over te hevelen van Parijs naar Brussel". Heetste water uit midden van Je aarde VASHINGTON Het heet- te water dat men ooit op aar- Ie heeft gevonden, bevindt ich in de bodem van de Stille )ceaan voor de noordwestkust ran de Verenigde Staten. On- lanks een temperatuur van 00 graden Celcius bevat het irimitief leven. Het gloeiend lete water ontspringt uit een iron in een rotsformatie. De loge temperatuur wordt ver- lorzaakt door de hitte in het linnenste van de aardbol. De intdekking werd onlangs ge- laan door een groep Ameri- ;aanse oceanografen en biolo- en, die in een duikboot de eebodem bestudeerden. Pro- essor Jack Dymond, hoogle- aar aan de universiteit van )regon, zei dat een bepaalde oort kleine wormen en bacte- iën zich wonderwel in het lete water op hun gemak ble ien te voelen. Het is een alge neen aanvaarde biologische heorie, dat leven in tempera- uren boven het kookpunt niet nogelijk is. »MIDJE VERHOLEN HETGEHEIM VAN DE UYLENBORGH 77) Ergens op een afstandje stond dat monster Bijmen Knoet. Een afzichtelijke grijns ontsierde rijn tóch al niet mooie gelaat en hij schudde- julkte van satanisch plezier. Zijn afschuwelijke ach donderde door het besneeuwde woud en tij stond toevallig precies voor de boom, waarin Jacob van Uylen zijn familiewapen zo kunstig uitgesneden had. „Gompeldepip! De schurk staat precies boven de begraven schat!" schrok smldje Verholen, die van boom tot boom nader- bijgeslopen was. Maar Sijmen Knoet merkte daar nog niets vanzó genoot hij van de brand In de Uylenborgh. „En nou Is het voor joed afgelopen met de van Uytensl", schaterde tij. „En het overblijvende puin van hun stlnk- casteeltje zal Ik gebruiken om er de landwegen n de buurt mee te laten verharden!" „Dat zul NIET. schurk!" brulde smldje Verholen wraakzuchtig. „Ik ben er óók nog!" Ge schrokken sprong Sijmen Knoet weg, maar toen hij smldje Verholen herkende, raakte hij hele maal door het dolle heen. „Zo. ben jij daar óók weer. lastige bemoeial!" brulde hij. Hij trok een dolk en gooide deze met krachtige hand naar zijn tegenstander toe. Maar de smid bukte zich pijlsnel en ontkwam zo aan een bloedige door boring. Nu werd er alleen maar schade aange richt aan zijn hoge hoed. waar het vlijmscherpe wapen dwars doorheen vloog, het hoofddeksel vast nagelend aan de stam van de boom met het van Uylen-blazoen. Eilaasbij het bukken had de smid zijn arme hoofd zó krachtig tegen dezelfde boomstam gestoten, dat hij bewuste loos In elkaar zakte. Daarom ontging het hem, dat de laaghartige Sijmen Knoet vervaagde in het niets, terwijl rondom hem heen een zoel septemberwindje door het lover begon te rui sen. Ook hield het op mysterieuze wijze op met sneeuwenWas het stuifmeelpoeder van de pimpelpaarse bostijloos soms uitgewerkt....? Passagiers van de Hovercraft „Princess Margaret" werden zaterdag In de haven van Do ver opgepikt door een red dingsboot. Twee mensen kwa men om het leven op het mo ment dat de Hovercraft, met 370 passagiers aan boord, de havenmuur van Dover ramde. Tientallen opvarenden sloegen door de klap overboord. Om dat het ongeluk vrijwel in de haven van Dover gebeurde, was direct hulp aanwezig, maar voor twee overboord ge slagen scholieren kwam de hulp te laat. Op het moment van het ongeluk was het slecht weer In Het Kanaal. Vermoed wordt, dat het vaartuig door de harde wind tegen de haven muur is geslagen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Politie en leger maakten vorige week donderdag een einde aan de voedselrellen in Khartoem Sindsdien heerst er een gespannen rust In de Soedanese hoofdstad. Een groepje jongeren be spreekt, zittend In een uitgebrande auto, de toestand In hun stad, waar elk moment weer reller <unnen uitbreken. 'i KHARTOEM De Soe danese president Numei ri, die vandaag in Was hington een ontmoeting heeft met president Reagan, zal in het Witte Huis de strategisch be langrijke positie van zijn land benadrukken, in een poging meer Ameri kaanse economische hulp los te krijgen. De voedselrellen die vorige week in Soedan zijn uit gebroken. waarbij 2.500 mensen zijn gearreteerd, en die duidelijk maken dat het land momenteel vrij onstabiel is, komen voor president Numeiri dan ook bijzonder onge legen. De pogingen van de Soeda nese president om in de f;unst van de VS te komen, ijken averechts te werken. In ruil voor 80 miljoen dol lar aan Amerikaanse hulp wil Washington dat Numeiri de Soedanese economie op de gebruikelijke monetaristi- sche wijze zal hervormen, door middel van oóder an dere kortingen op subsidies en een terugkeer naar de vrije markt. President Numeiri heeft nu de broodprijs met 33 procent en de benzineprijs met 50 procent verhoogd. Dat was de aaleiding dat afgelopen dinsdag, de dag dat de presi dent naar de VS vertrok, in Khartoem rellen uitbraken. De prijs van sorghem, de voornaamste graansoort van het land, is het afgelopen jaar op de vrije markt ver vijfvoudigd en voor de ge rantsoeneerde benzine moet op de zwarte markt drie tot vier maal de normale prijs worden betaald. President Numeiri lijkt het gevaar te lopen een economisch mid del te hebben geïntrodu ceerd, dat erger zal blijken dan de kwaal. Enkele duizenden studenten onder wie leden van de fundamentalistische Moslim Broeders schijnen met de rellen begonnen te zijn. Poli tie en leger gebruikte traan gas en heeft op de menigte geschoten. Ook werden er openbare gebouwen in brand gestoken. Hoewel het momenteel rustig is wordt vermoed, dat de situatie ver der zal verslechteren. „Nu meiri kan op twee manieren verwijderd worden", aldus een oppositieleider. „Op de gebruikelijke manier, door een militaire staatsgreep, of op een nieuwe manier: wan neer de menigte zich op Khartoem zal storten. Ze hebben maar een klein zetje nodig". Wonder Het is in feite een wonder dat Numeiri zich nog altijd staande weet te houden on der de druk van de zich opeenstapelende problemen in zijn land. De grootste cri sis, de hongersnood, kan hem echter nauwelijks in de schoenen worden geschoven. Ooit toegejuicht als de toe komstige graanschuur van de Arabische wereld, zit Soedan nu zelf wanhopig verlegen om voedselhulp uit het buitenland. De oogst van vorig jaar is mislukt en hoe wel het buitenland een mil joen ton graan zal leveren, vreest men dat er ongeveer vier miljoen mensen van de honger zullen sterven wan neer er niet tijd nog een mil joen ton graan bijkomt. Voor andere problemen daarentegen is Numeiri wel zelf verantwoordelijk. Vijf tien jaar na de mei-revolutie gaat het met zijn regime in sneltreinvaart achteruit De ineenstorting begint aan de top, bij de persoon van de eens zo populaire leider, die zich in de ogen van veel in tellectuelen steeds wispeltu riger, zo niet gewoon gekker gaat gedragen. „Het ene moment is hij op de marxistsiche toer. het volgende monent is er nie mand zo'n fanatieke moslim als hij", luidt de kritiek. Hij begon als een vriend van Moskou, daarna sloot hij zich aan bij de Moslim Broeders. Deze maand heeft hij zich plotseling weer tegen de moslims gekeerd, waar schijnlijk omdat hij zich rea liseerde dat zijn regering ge vaar liep door moslims geïn filtreerd te worden. Boven dien blijkt de geforceerde introductie van de zeer strenge Islamitische wet. de sjaria, onpopulair en niet zo eenvoudig toe te passen te zijn. Twee maanden geleden werd Mahmoed Mohammed Taha, voorvechter van een humanistische islamisering, ter dood gebracht omdat hij durfde te zeggen wat ieder een denkt: „dat het immo reel is om de hand af te hak ken van een arme man, die een tas steelt, terwijl hoge ambtenaren miljoenen ach terover drukken. Dat de is lamitische wetten, haastig opgesteld door enkele on kundige adviseurs, een ramp betekenen voor de Soedane se economie, waar het toch al slecht mee gaat. Dat het absurd is om terug te keren naar de gebruiken uit de tijd van de profeet Mohammed. Dat een van de grootste voorstanders van de siaria. de islamitische Faisal Bank, zich schuldig maakt aan praktijken zoals hamsteren, die de echte moslim met af grijzen vervult. Dat de ge forceerde oplegging van de sjaria onrust en verzet ver oorzaakt en dat zelfs Saoedi- Arabie de wet afkeurt en dit toont door de financiële hulp aan Soedan stop te zetten. Weinig hoop Er is echter weinig hoop dat Numeiri zich beter zal gaan gedragen of dat hij zal luiste ren naar het advies van mensen, die weten waar ze het over hebben. Alles wijst er op dat hij na de Taha-af- faire steeds wispelturiger en tirannieker is gaan gedra gen. Dit heeft geleid tot een toe nemende oppositie tegen zijn beleid „Ik vrees dat we een gewelddadig volk zullen worden en dat we tot extre me acties aan de Universiteit van Khartoem. Het verschil tussen Soedan en de meeste andere despo tisch bestuurde landen is dat Numeiri over een kleine en slecht uitgeruste troepen macht beschikt. Bovendien vecht de helft van de onge veer 60.000 militairen op dit moment tegen de rebellen in het zuiden van Soedan. Het protest tegen de prijsverho gingen heeft zich inmiddels ook uitgebreid naar andere grote steden. Een vraag die men in Washington zou kunnen stellen is of het de moeite waard is Numeiri on der hun hoede te houden. ties gedwongen zullen n", aldus een professor Vakbonden verwerpen maatregelen van regering KOPENHAGEN In De nemarken is het vanoch tend opnieuw tot protes ten en werkonderbrekin gen gekomen, ondanks de maatregelen die de rege ring tijdens het weekeinde had genomen om een ein de te maken aan het acht dagen oude landelijke ar beidsconflict. Het regeringsingrijpen van za terdag stuitte op fel verzet van de vakbonden. De regering stelde loonsverhogingen van gemiddeld twee procent voor, terwijl de vakbonden vier tot zes procent hadden geëist. De regering pleitte voorts voor een verkorting van de arbeids tijd van 40 naar 39 uur in 1987. De vakbonden eisten onmid dellijke arbeidstijdverkorting naar 35 uur. In Kopenhagen werd vanoch tend geen post bezorgd, terwijl kinderdagverblijven in ver scheidene delen van het land gesloten bleven. De verkeers- brug naar de kustplaats Frede- ricksvaerk werd door zo'n 100 betogers versperd. In Kopen hagen blokkeerden betogers de remises van stadsbussen, waardoor de bussen niet kon den vertrekken. De Deense Hard optreden Zuidafrikaanse politie tijdens begrafenis PORT ELIZABETH De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren met traan gas en rubberkogels zwar ten bestookt die de begra fenis van vier slachtoffers van onlusten hadden bij gewoond. Daarbij is een zwarte gedood en raakten tien anderen gewond. Dit hebben ooggetuigen mee gedeeld. De gewelddadig heden hadden plaats in de zwarte woonstad Zwide, vlakbij Port Elizabeth in de Kaapprovincie. De oproerpolitie trad volgens de ooggetuigen op toen de zwarten bij net verlaten van een kerkhof groepen van 300 a 400 mensen vormden. De oog getuigen zeiden dat enkele mensen leken te zijn gewond, maar de politie verklaarde geen slachtoffers te hebben ge zien. Van de kant van de Zuidafrikaanse regering is niets bekend gemaakt over slachtoffers tijdens de rellen van gisteren. Lawine doodt vier skiërs OVRONNAZ Vier jongt Zwitsers zijn gisteren om het leven gekomen toen zij bij Ovronnaz in het kanton Wallis tijdens het skiCn werden mee gesleurd door een lawine. De slachtoffers varieerden in leef tijd van 16 tot 26 jaar. De vier werden nog levend door red dingsploegen geborgen, maar overleden later in een zieken huis aan hun verwondingen. SANTIAGO De Chi leense politie is gisteren met de wapenstok en wa terkanonnen opgetreden tegen enkele honderden mensen, die protesteerden tegen de moord op drie politieke dissidenten. Ook de Chileense r ooms-ka tholieke kerk heeft de moorden scherp veroor deeld. De lichamen van de drie. die vorige week waren ontvoerd, werden zaterdag in de buurt van het vliegveld van Santi ago gevonden door boeren. Die lijken waren ernstig ver minkt. Alle drie de mannen waren met messteken om het leven gebracht De slachtoffers waren de 36-jarige onderwijzer en vak bondsleider Manuel Guerre ro. de 34-jarige socioloog José Parada, die actief was bin nen de commissie voor de mensenrechten van de rooms-katholieke kerk en de 64-jarige Santiago Nattino Allende. een schilder die be kend stond om zijn linkse opvattingen Volgens de be langrijkste oppositiegroepen van Chili ziin veiligheids agenten van de militaire re gering betrokken geweest bij de moorden. De regering ontkent dit Door de moord op het drietal ia het aantal doden als gevolg van politiek geweld in de afgelopen week tot acht gestegen. I I

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5