Fransen duiken in onbekende diepten van de Stille Oceaan IN EN OM DE KAS Veredelingsonderzoek bij hyacinten moet voortgezet sasss*" Knolcyperus bedreigt bloembollencultuur LAND EN TUINBOUW, QejdóaQowiajxt MAANDAG 1 APRIL 198S PAGINA 4 De Amerikaanse gladiolenkwekers worden bedankt!... Want met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid hebben we aan hen een onkruid te danken dat met name in de gladiolenteeitcentra in Brabant en Limburg met ra ketsnelheid is opgerukt en dat nu een bedreiging kan gaan vormen voor de export van gladiolen en lelies. Het gaat om knolcyperus dat hier is ingevoerd met gladiolenplant- goed uit Amerika. Er wordt nu in alle toonaarden tegen gewaarschuwd, maar toch menen sommige agrariërs dat het zo'n vaart niet zal lopen De soep wordt immers nooit zo heet gegeten als ze wordt opgediend. Dat laatste zal in de meest letterlijke zin van het woord wel waar zijn, maar wie heeft gezien met welk een onheilspellende snelheid dit onkruid in het Zuiden des lands is opgerukt, zal stellig snel tot andere gedachten zijn gekomen. Het is het grootste tuig dat ooit over onze grenzen is geko men In minder dan geen tijd vormt het grote zoden en het trekt zich van de meeste onkruidbestrijdingsmiddelen niets aan. En hoewel het afkomstig is uit subtropische ge bieden is het tot overmaat van ramp volkomen winter hard. Met man, macht en middelen zal de bestrijding van dit on kruid aangepakt moeten worden. Want anders kan het met name in de gladiolen - en de leliecultuur één brok doffe ellende worden. Omdat men het gevaar niet tijdig heeft onderkend, kon het in Brabant en Limburg al een ware plaag worden. In Noord-Holland zijn met name ge bieden rond Callantsoog en De Zijpe besmet, in West- Friesland is nog geen knolcyperus aangetroffen en in de Zuidelijke Bloembollenstreek ook niet. Zit het eenmaal in gladiolen- en lelieplantgoed, dan is het, wat de kleine maten betreft, schier onmogelijk het er uit te halen De knolletjes van het onkruid lijken verdacht veel op kleine gladiolen en er zullen dan ook rigoureuze maatregelen nodig zijn. Die zitten er aan te komen. Op be smette percelen mogen geen bloembollen worden geteeld en van de besmette partijen mag het kleinere plantgoed niet meer worden verhandeld. Verder is het verplicht de landbouwwerktuigen die op besmette percelen aan het werk zijn geweest, grondig te reinigen. En de grote bergen spoelgrond (uit de spoelmachines) kunnen ook resten van knolcyperus bevatten. Deze grond en de besmette partijen die niet meer verhandeld mogen worden, zullen onder toezicht van de Plantenziektenkundige Dienst of de Alge mene Inspectie Dienst minimaal 75 cm. diep begraven moeten worden op gemeentelijke stortplaatsen. Er zijn trouwens nog meer maatregelen in de maak. Zo zit de kans er in dat de vermeerdering van lelies niet meer zal mogen plaatshebben door middel van stengeljongen, maar uitsluitend via schubben of weefselcultuur. Vast staat dat men het kwaad niet voor een koopje kwijt zal kunnen raken. Een grote bestrijding kreeg men door op braak liggend terrein een grondontsmetting met metam natrium toe te passen. Floriën in Gent De vijfjaarlijks te houden Gentse Floraliën, waar dit jaar ook Nederland weer present is met een schitterende bloemenin- zending, wordt gehouden in het Congrescentrum daar en wel van 20 tot en met 28 april. In een bericht over de Floraliën in ,,In en om de kas" van vorige week maandag waren datum en plaats abusievelijk weggevallen. Het assortiment hyacinten is sterk verouderd. Er zijn culti vates die in het midden van de vorige eeuw zijn gewonnen, waarvoor men nog altijd geen betere heeft. Dat wil niet zeg gen dat de veredelaars stil hebben gezeten. Integendeel, waar wat bij de tulpen, nar cissen en de lelies wél lukte, bleek voor de hyacinten niet mogelijk. Men kwam voor barrières te staan die men niet kon doorbreken. Schijndoorbraak In de eerste jaren na Wereld oorlog 2 leek het er op alsof Gerrit v.d. Meij's Zonen uit Lisse er in geslaagd waren een echte doorbraak tot stand te hebben gebracht. Men toonde toen op de befaamde Bloemlust-tentoonstellingen grote collecties nieuwe hya cinten in tal van opmerkelijke kleuren. Maar ook van dat zaaisel is vrijwel niets overge bleven. Alleen de heel apart getinte oranjerose Gipsy Queen is er nog, maar gezien het feit dat daar na 35 jaar nog maar 4 ha van wordt ge teeld, kan men wel stellen dat de teelt van deze hyacint niet zonder problemen verloopt. Verder heeft de fa. Zonneveld van De Drechsberg in Voor hout in het laatste decennium voor enkele goede hyacinten gezorgd. Onder meer voor de blauwe Blue Jacket waar nu ruim 30 ha van wordt geteeld. Geel en rood Maar het bloembollenvak wacht vooral op rode en gele hyacinten die geschikt zijn voor de vroegste broei, in ie der geval voor Kerstmis. En die zijn er niet. Het Instituut voor de Veredeling van Tuin- bouwgewassen in Wagenin- gen, het IVT, heeft een paar gele aanwinsten gecreëerd die aan hoge eisen lijken te vol doen. Maar de tijd is nog ver voor men daarvan flinke par tijen zal kunnen leveren. In feite moet men de IVT-zaai- lingen ook zien als halffabri katen. Dat wil zeggen: men heeft openingen gemaakt, maar de praktijk zal er verder mee aan de slag moeten. Geelziek Daarnaast wil de praktijk zaailingen, die een ingebouw de resistentie hebben tegen geelziek. Een beruchte kwaal die in het voorjaar als het zgn. „zwartrand" snel om zich heen kan grijpen en dan enorme schade kan veroorza ken. De enige remedie tegen deze kwaal is het heetstoken van de bollen in de schuur, maar afdoende is het niet. En een bestrijding van het zwart rand met chemische middelen te velde is onmogelijk. Tien tallen jaren onderzoek hebben Vraagt het publiek een ander type hyacint? Virus Daarnaast is er nog het viru sprobleem. Juist door deze ziekte is het assortiment in de loop der jaren sterk ver schraald. Op het Laborato rium voor Bloembollenonder- zoek te Lisse is ontdekt dat er binnen het assortiment ver schillen zijn die door middel van een toets aangetoond kunnen worden. Met andere woorden: de ene cultivar is vëel gevoeliger dan de ande re. En dan staat men voor de vraag: moet er ook vernieu wing plaatsvinden wat betreft de bloemvorm, de grootte en het type? Daar is nog nooit op gewerkt. De hyacint is qua ui terlijk in honderd jaar vrijwel niets veranderd. Dit in tegen stelling met vele andere bol- en knolgewassen. Is er bijv. voor tuinbeplanting en pot- cultuur behoefte aan klein- bloemige hyacinten? Of aan zaailingen met een korte steel die in de tuin minder snel omvallen? Of juist aan hya cinten met lange stengels die veel gemakkelijker opgebost kunnen worden? Destijds kon men beschikken over de kleinbloemige rose Rosalie, maar die is als gevolg van vi rus nagenoeg uit de culturen verdwenen. Zo ook de klein bloemige Fairy-hyacinten van Georg v.d. Veld uit Lisse. Het IVT heeft bewezen dat door kruisingen met de wilde hyacint Hyacinthus orientalis en andere species sterk afwij kende typen verkregen kun nen worden. Het is maar de vraag wat het bollenvak wil. En nog belangrijker: wat wil de consument? Naar dat laat ste punt is nog nimmer onder zoek gedaan. Lange weg Voorheen moest een verede laar een lange weg gaan voor hij na de creatie van een goe de zaailing winst kon gaan tellen. Het duurde nl. wel 25 jaar voor een zaailing tot een behoorlijke partij was uitge groeid. Door gebruik te ma ken van de mogelijkheden die weefselteelt biedt, is het nu na tien jaar al zo ver. Het IVT was van plan het hy acinten-onderzoek af te bou wen. Maar de ver. De Hya cinth heeft de heren in Wage- ningen heel vriendelijk maar zeer nadrukkelijk verzocht dat voornemen te laten varen. Er is een kans dat het IVT het onderzoek voortzet, mits naast het IVT en het bedrijfsleven ook instituten als.het Labora torium in Lisse en de Bloem bollenkeuringsdienst bereid zijn hun inbreng te leveren. Binnen afzienbare tijd zal de beslissing moeten vallen. In de komende week kunnen de prijzen nogal wisselvallig gaan verlopen. Dit zit hem in het feit dat de Paasdagen in aantocht zijn. Tegen het eind van de week zal de export- handel stil komen te liggen en de telers zullen hier voor zo ver mogelijk in hun aanvoer rekening mee houden. Vast staat wel dat de aanvoer van veel gewassen in de komende week groter gaat worden, dit zal dan ook in de prijzen te rug te vinden zijn. Bospeen wordt op het ogenblik in steeds grotere hoeveelheden aangevoerd en is te koop voor prijzen tussen 2,60 en f 4,10 per bos. Voor de Hollandse kasbloemkool liggen de prij zen ver uiteen, dit komt door verschil in grootte en kwali teit. De prijzen bewegen tus sen 2,10 tot 12,40 per stuk. Voor Franse bloemkool be taalt men ongeveer 6 per stuk. Koolrabi veranderde niet veel van prijs, voor een kleine knol moet men reke nen op 1,80 per stuk, een maat groter kost al gauw f 2,75 per stuk. Voor een kilo andijvie betaalt men gemid deld 5,50. Er is ook goedko pere andijvie, die minder van kwaliteit is, dan betaalt men f 3,30 per kilo. Spinazie va rieert sterk in prijs, ook hier wordt dit veroorzaakt door kwaliteitsverschil. De prijs per kilo ligt tussen 3 en f 7,20. Voor een kilo witlof van klasse I betaalt men 7 en voor een kilo van klasse II moet men rekenen op 5,40 en voor snijlof ligt de prijs op 4 per kilo. De groene cour gettes zijn een heel stuk goed koper geworden, ze kosten nu f 2,50 per stuk. Paksoi is een heel stuk goedkoper gewor den, men betaalt nu 1,85 per kilo. Chinese kool kost thans f 3,60 per kilo. Behalve de Hollandse snijbonen en sper ziebonen worden er volop bo nen ingevoerd uit Spanje, Egypte en Senegal. De Spaan se snijbonen kosten 5 per halve kilo, sperziebonen uit Senegal 5 per halve kilo en de sperziebonen uit Egypte zijn 1 per halve kilo duur der, dus 6. Prei is wel goedr koper geworden, maar men moet toch nog wel op 6,60 per kilo rekenen. Voor een bosje radijs schommelt de prijs rond 1,60. De slaprijzen zijn weinig verandert, voor een kleine krop betaalt men 90 cent en voor een grote krop 1,20. Let op het gaat hier om export sla, waar geen ver keert blaadje aan mag zitten. Voor een mindere kwaliteit gelden lagere prijzen. De ron- Knolselderij, een dure groente. de Hollandse tomaten van ex portkwaliteit veranderden niet veel van prijs, ze kosten 3,80 per halve kilo (grote maat). De import tomaten uit de Canarische Eilanden kos ten 2,90 per halve kilo. De rode en groene paprika's zijn voor de tijd van het jaar be slist niet duur. De exportkwaliteit van zowel rode als groene paprika's ver schilt op het ogenblik niet in prijs. Voor een halve kilo puntgave glanzende vruchten betaalt men 5,40. Voor kom kommers ligt de prijs tussen 1,20 en 1,80 per stuk. De export kwaliteit van aubergi nes kost 4,90 per halve kilo. Kroten, uien en koolrapen zijn niet duur. Kroten kosten 54 cent per kilo, de uien 42 cent en koolrapen 92 cent. Naast de appelen en peren zijn er sinaasappelen uit een groot aantal landen te koop, te weten Cyprus, Marokko, Spanje, Tuneside, Cuba en Griekenland. De Griekse si naasappelen zijn het goed koopste en kosten 2,40 per kilo. Het duurst zijn sinaasap pelen uit Spanje, namelijk 5,30 per kilo. BINNENLAND/BUITENLAND (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS „Een wereld première". Zo omschrij ven medewerkers van het Franse Nationale Centrum voor Wetenschappelijk Onderzoek (CNRS) de spectaculaire operatie „Kaiko", waarbij een team van Franse en Japanse wetenschappers een 6.000 meter diepe duik zal ne men in de geheimzinnige Japantrog in de Stille Oceaan. Belangrijkste doel van de ex peditie is meer te weten te ko men over het geologische fe nomeen „subductie", ofwel het op grote diepte wegzakken vqn de oceaanbodem. Dit nog weinig bekende verschijnsel houdt verband met het ont staan van aardbevingen en vulkanisme. Dank zij de revo lutionaire Franse duikboot „Nautilus" kan nu voor het eerst een bemande duik naar een dergelijke diepte worden uitgevoerd „Negen en zeven tig procent van de oceaanbo dem is hierdoor voor de mens toegankelijk geworden", aldus een CNRS-medewerker. Voor zijn eerste officiële reis naar de bodem van de diepzee vertrekt de 5 maanden oude Nautilus deze maand aan boord van het moederschip Nadir van Porto Rico naar Ja pan. Voor de kust van het Ca- raibische eiland zijn de afgelo pen weken proeven genomen op 6.600 meter diepte zonder bemanning en op 5.800 meter met drie onderzoekers aan boord. De expeditieleider, de Franse professor Xavier le Pichon, zegt dat zich tijdens deze tests geen enkele complicatie heeft voorgedaan en reist daarom vol vertrouwen naar Japan, waar de Nautilus moet bewij zen zijn investering van ruim 30 miljoen gulden waard te zijn. Vooronderzoek De operatie in Japan is het re sultaat van tien jaar gezamen lijk vooronderzoek door Le Pi chon en diens Japanse collega Nasu. c Om beter te weten wat men oBIllOUrai ongeveer met de Nautilus te- fen kan komen, heeft het 'ranse varende oceaanlabora torium „Jean Charcot" vorig jaar de meeste sectoren van het studiegebied door middel de Japanse eilanden. Met een snelheid van 10 cm per jaar wordt de bodem van de oceaan daar onder andere via de 10 km diepe Japantrog door het binnenste van de aarde opge slokt. Het is het einde van een miljoenen jaren durende cy clus, die begint met de geboor te van nieuwe grond aan de andere kant van de Grote Oceaan. bracht. diepzee-onderzoek ter plaatse voltooien. De meeste aandacht is daarbij gericht op het lang zaam maar zeker wegschuiven van het Pacifisch plat onder „Met de Nautilus willen we ook proberen meer te weten te komen over de „Namazu", de legendarische meerval, die on der Japan leeft", zegt prof. Le Pichon. Volgens de overleve ring wordt de „Namazu" be waakt door een samourai. Als deze wachter in slaap valt, probeert de vis te ontsnappen. Zijn gespartel en gedraai ver oorzaken de aardbevingen, waar Japan sinds mensenheu genis onder lijdt. „De Japan ners zoeken nog steeds naar een goede samourai", aldus prof. Le Pichon. Die samourai is in de knalgele, met meetinstrumenten afgela den Nautilus natuurlijk niet gevonden. Tegen desastreuze aardbevingen heeft de mens nog geen remedie gevonden. Wel hoopt men met behulp van de duikboot vorm en om vang vast te stellen van de grillige breukvlakken in de onderzeese aardkorst. Op stra tegische punten zullen de uit schuif bare grijparmen van de Nautilus seismografische en andere meetapparatuur op de oceaanbodem plaatsen, in de hoop dat die een eventuele be ving vooraf zullen registreren. Deze instrumenten zijn van groot belang voor de ten zui den van Tokio gelegen stad Shimizu Volgens berekenin gen zal hier over niet al te lan- H ge tijd het epicentrum van een nieuwe beving liggen. „Die be ving zal waarschijnlijk een kracht van 8 op de schaal van Richter hebben", weet Le Pi chon. De zeer preciese operatie om de hypergevoelige apparatuur te plaatsen is voor de Franse professor, die zelf tot 6.000 me ter zal afdalen, een evenement op zich. „Ik weet niet of het zal lukken, het is in ieder ge val nog nooit vertoond". SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES „Reis en representatie" kost bedrijfsleven 8,6 miljard AMSTERDAM Het Nederlandse bedrijfsleven geeft jaarlijks maar liefst 8,6 miljard gulden uit aan reis- en representatiekos ten. Het grootste deel van die kosten wordt door de werknemers uit eigen zak voorgeschoten. Dat blijkt uit een door het bureau NSS Industrieel in opdracht van de credit card-organisatie Ame rican Express verricht onderzoek. Het is voor het eerst dat een dergelijk onderzoek in het Nederlandse bedrijfsleven is verricht. Van de werknemers in het bedrijfsleven maakt 32 procent reis- en representatiekosten. In geen enkel ander land ter wereld moeten de werknemers zoveel kosten uit eigen middelen finan cieren om het daarna bij de werkgever te declareren, aldus drs. J. van Werkhoven, woordvoerder van American Express. Vol gens de onderzoekers wordt door maar de helft van de bedrijven een echt weloverwogen declaratiebeleid gevoerd. Nog niet eens de helft van de bedrijven blijkt regels voor het maken van on kosten op papier te hebben gezet, zo er al regels zijn. Jaarlijks meer tbc-patienten DEN HAAG Vorig jaar werden in Nederland nog 1500 men sen besmet met tuberculose. De laatste jaren nam dit aantal zelfs met twee- tot driehonderd patiënten per jaar toe. De Nationale Kruisvereniging meldt dit naar aanleiding van de jaarlijkse Em- mabloem-collecte, die gehouden wordt in de week van 8 tot 14 april. De collecte, waarvan de opbrengst grotendeels bestemd is voor tbc-bestrijding, bestaat al 75 jaar. Zuidchinese Zee verdwijnt PARIJS De Zuidchinese Zee, die in ongeveer 150 mil joen jaar tussen China, Borneo en de Filipijnen is ontstaan, zal verdwijnen. Franse en Chi nese oceanografen, die de af gelopen maanden gezamenlijk onderzoekingen in dit zeege bied hebben verricht, deelden ter geruststelling mee dat het nog wel 20 miljoen jaar zal du ren voor de Zuidchinese zee is drooggevallen. Volgens de on derzoekers bewegen de aard korst en een onderzeese berg rug die de zee begrenst, zich jaarlijks enkele centimeters naar het oosten in de richting van de Filipijnen en verklei nen hiermee het zeebassin Wanneer deze verschuiving aanhoudt zal het bassin over ongeveer 20 miljoen jaren dicht zijn. Enorme druk De Nautilus of SM-79, zoals de officiële naam van de Franse diepzeeboot luidt, kan maxi maal drie onderzoekers aan boord hebben. Een huls, be staande uit een titaanlegering, moet de cockpit van de be manning beschermen tegen de enorme druk op 6.000 meter diepte. Net als de fameuze maanlanders is ook de Nauti lus uitgerust met graaf- en boorarmen en een mandie om het verzamelde materiaal mee naar boven te nemen. Een akoestische verbinding zorgt ervoor, dat vanaf de bodem van de oceaan rechtstreeks te levisiebeelden naar het moe derschip Nadir kunnen wor den gezonden. Omdat de ruimte voor de be manning niet groter is dan 2,10 meter in doorsnede, zijn vrijwel alle meet- en bestuur- panelen in speciale mini-uit voering uitgewerkt. Volgens normale werktijd moet de Nautilus zijn opdrachten bin nen 13 uur kunnen uitvoeren. In geval van nood is er een re serve van 130 uur. Op het gebied van diepzee-on derzoek gelden de Fransen al vele jaren als toonaangevend. Samen met de Amerikanen beschikken ze (voor zover be kend) over de enige duikbo ten, die op 6.000 meter onder de zeespiegel onderzoek kun nen uitvoeren. Afgaande op wat werd verteld tijdens de Parijse presentatie van de Nautilus, liggen de Fransen zelfs voor in de wedloop naar de bodem van de oceaan. „De De bemande duikboot „Nautilus" is de eerste in zijn soort, die onderzoek zal verrichten op een diepte van 6000 meter. De beweegruimte van de drie-koppige bemanning beperkt zich tot een metalen bol met een diameter van 2,10 meter. Amerikaanse Sea-Cliff 2 nog niet dieper geweest dan 3.000 meter", zegt een Franse j onderzoeker zonder nu echt te willen spreken van een weten schappelijke race. h. In zee In het verleden heeft de geza menlijke Frans-Amerikaanse operatie „Famous" al veel nieuwe gegevens opgeleverd over het ontstaan van geberg- Si ten op de bodem van de Atlan tische Oceaan. „De samenwer- 1= king is goed, maar het moet geen regel worden dat we al onze operaties samen met de Amerikanen uitvoeren. Daar om zijn we nu eens met de Ja panners in zee gegaan", zegt I professor Le Pichon. Wel is er een contract tussen de Franse en Amerikaanse marine geslo ten. Als een van beide diep zeeduikboten in nood zou ko-1 men te verkeren dan kan del andere probleemloos worden! ingezet bij een eventuele red-1 dingsoperatie. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4