Miljoenenstrop voor ABP na wijziging van de aow EVP: deur naar klein links open ■J Vuur vlammen bij l Max Heyman „Laat iedereen evenveel hondenbelasting betalen" KONINKLIJK HUIS Meer mensen in eigen land op vakantie Scholen gaan monumenten uit won adopteren Lekker Dier: Fokken van dikbillen moet aan banden FNV blij met bepaling ongewenste intimiteiten Minister „giet" Madurodam open BINNENLAND CeidócSou/iant MAANDAG 1 APRIL 1965 PAGINA 3 Martinair annuleert bestelling Airbus SCHIPHOL De charter lucht vaartmaatschappij Martinair Holland heeft de bestelling van de derde airbus A-310 bij Airbus Industry in Toulouse geannu leerd. Ook de optie voor de leve ring van een vierde toestel van dit type is teruggegeven. Volgens een woordvoerder van de maat schappij ligt de achteruitgang van de vakantiemarkt ten grond-, slag aan het besluit om van dit derde toestel af te zien. Deze markt zakte in 1979 sterk in. In 1984 werd het herstel ingezet, dat echter volgens de woordvoerder op dit moment niet voldoende is om de vloot met een derde airbus •»»t te breiden. Nieuwe stelsel sociale zekerheid op 1 januari DEN HAAG Op 1 januari van het vol gend jaar kan het nieuwe stelsel van sociale zekerheid van kracht worden. Staatssecreta ris De Graaf (Sociale Zaken) stelde dat gis teren voor de Vara-radio. Het nieuwe stelsel had eigenlijk al dit jaar moeten ingaan en minister Ruding (Financiën) betwijfelde onlangs nog of zelfs een uitstel tot 1 januari 1986 haalbaar was. Volgens staatssecretaris De Graaf zijn de voorstellen nu echter rond en zal de ministerraad zich er deze week al over buigen. Nog voor de zomervakantie moeten ze naar de Tweede Kamer gaan. In het nieuwe stelsel zullen verscheidene van de bestaande voorzieningen worden samen gevoegd en zal als uitkeringsbasis een per centage van 70 procent gelden. Armen afgerukt WEERT De 16-jarige E.J. uit Weert is za terdag bij een ongeval op het landbouwbe drijf van zijn vader beide ar men kwijtge raakt. De jon gen raakte met zijn kleding haken aan de aandrijfas van een tractor die hij wilde repa reren. Aalsmeer geeft Betonson order SON De Verenigde Bloemen veilingen Aalsmeer VBA heeft de firma Betonson (producent van voorgespannen betonele menten) een order gegeven van f 20 miljoen. Deze opdracht maakt deel uit van groot inves teringsprogramma van meer dan 300 miljoen dat de bloe menveiling thans uitvoert. Vol gens de directie van Betonson zullen met de uitvoering van de opdracht 75 medewerkers direct zijn betrokken. Betonson levert en monteert voor de eerste fase van de uitbreiding de zware voorgefabriceerde betoncon structie. Barbezoeker spuit gas BIGGEKERKE De 22-jarige E.H.E.M. uit Maastricht heeft giste ren een proces-verbaal gekregen omdat hij dit weekeind tijdens een ruzie in een toiletruim te van een bar in Big- gekerke met het in Ne derland verboden CS-gas heeft gespoten. In verband met adem- halings- en andere klachten moesten zich twee mensen onder doktersbehandeling stellen. Vijf anderen hadden huid-en oog klachten. EDE Iedereen moet evenveel hondenbelasting betalen. Het tatoueren van honden moet worden verplicht (waarna een hondenpaspoort kan worden afgegeven). Dat plan heeft secretaris Van Zuuren van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren zaterdag gepresenteerd. „Daardoor komt een einde aan de rechtsongelijkheid", al dus Van Zuuren. Nu is het nog zo dat in de ene gemeente veel moet worden betaald, in een andere gemeente minder en in een derde helemaal niets. Van Zuuren meldt dat bij een hondenbelasting van 40 gulden per hond jaarlijks 70 tot 80 miljoen gulden kan worden geïnd. Na aftrek van de kosten zou de opbrengst moeten worden gebruikt voor het betalen van de kosten van opvang aan de asielen. De ge meenten zouden een deel van het geld moeten krijgen voor het schoonhouden van bij voorbeeld stoepen en speelplaat sen. Het plan biedt volgens Van Zuuren ook „dierbeveili- gende" voordelen. Half april test verkoop van loodvrije benzine ROTTERDAM De meeste oliemaatschappijen starten op verzoek van minister Winse- mius (Milieu) half april een proef met de verkoop van loodvrije benzine. Het gaat daarbij om een dertigtal ver kooppunten De prijs van de loodvrije benzine staat nog niet vast. De minister heeft de oliemaatschappijen echter toe gezegd vóór naif april met dui delijkheid te komen. Invoe- 'ring zonder accijnsvoordelen zou de loodvrije benzine op de zelfde prijs brengen als super- -benzine. 2 april Prins Claus opent bi) de Olsterwijkse vennen het nieuwe bezoekerscentrum van de Vereniging tot Be houd van Natuurmonu menten. LEIDSCHENDAM Vorig jaar zijn meer Nederlanders in ei gen land met vakantie gegaan. Dat blijkt uit cijfers die door het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) bekend zijn gemaakt. De toename werd vooral veroorzaakt door een stijging van het aantal korte vakanties. Het totaal aantal Nederlanders dat op vakantie is gegaan steeg met 1 procent. Ondanks dat de Neder lander op vakantie minder is gaan uitgeven, namen de totale binnenlandse bestedingen toch toe. FRIEMELS MIJN 2£DN STUDEERT woseNoevesitAF in PC eiuöof/e- pe (slik) historische PNeeOcliOENDHEiD VW üE ccA Picosopie' DEN HAAG r- Doordat de ABP-wet niet tijdig is aangepast aan de wijziging van de aow-regeling dreigt het ABP in grote organisatorisch en admini stratieve problemen te ko men. Het ziet ernaar uit dat het ambtenarenpensi- oenfonds de komende maanden niet onderuit zal kunnen aan ongeveer 100.000 ambtenaren 500 gulden pensioen per maand extra uit te keren, aldus voorlichter Jadoul van het ABP zaterdag. Het ABP stelt minister Riet kerk van binnenlandse zaken verantwoordelijk, omdat hij de ABP-wet niet tijdig aan de nieuwe situatie heeft aange past. Over de wijziging wordt al meer dan een jaar gepraat. De wijziging van de aow-rege ling, die vandaag is ingegaan, houdt in dat de aow voor ge huwde bejaarden niet langer aan de man wordt uitbetaald, maar fifty-fifty over man en vrouw wordt verdeeld. De huidige ABP-wet verplicht het fonds echter om op de ao- w-uitkering van gepensioneer de ambtenaren aan te vullen tot 87 procent van het laatstge noten salaris. Wat de gehuwde ambtenaar dus minder aan aow gaat krijgen, omdat dat deel naar zijn vrouw gaat, moet het ABP met pensioen geld aanvullen. Voor gehuwde gepensioneerde ambtenaren levert dit een extraatje op van ongeveer 500 gulden per maand. Zodra de ABP-wet zodanig is gewijzigd dat deze scheve situ atie is ondervangen, kan dat bedrag weer van de gepensio neerden worden teruggevor derd, aldus Jadoul. Dit zal ech ter grote administratieve en organisatorische problemen met zich meebrengen, stelt hij. Vooruitlopen op de wijziging wil men ook niet. Een woordvoerster van het ministerie van binnenlandse zaken zei zaterdag desge vraagd dat minister Rietkerk het wetsontwerp de koitiende week zal indienen. Waarom hij dat niet voor 1 april heeft gedaan, wist ze niet. Hoe de bedragen die het ABP nu te veel moet uitkeren, worden te ruggevorderd, staat nog niet vast. Luchtvaartpionier Van Balkom overleden SCHIPHOL In zijn woon plaats Kraainem in Belgie is vorige week op 77-jarige leef tijd de oud-KLM gezagvoerder Van Balkom overleden. Van Balkom was co-piloot op de al lereerste vlucht van een Ne derlands toestel over de Atlan tische Oceaan, die ging naar de Antillen en Suriname (de vlucht van De Snip). Na de oorlog volgde Van Balkom bij de KLM Parmentier op als hoofd-vliegdienst DEN HAAG Basis- en mid delbare scholen kunnen vanaf begin mei een monument „adopteren*'. De scholen wor den opgeroepen mee te doen aan de actie „Adopteer een monument" van de Stichting Februari 1941. De actie heelt tot doel binnen enkele jaren zoveel mogelijk scholen be trokken te laten zijn bij de om streeks achthonderd oorlog*-, verzets- en bevmdingsmonu- menten uit de Tweede We reldoorlog. Op 3 en 4 mei zal in elke provincie een school zich „pleegouder" noemen van een oorlogsmonument Volgens de Stichting kan de .adoptie" onder meer het schoonhouden van het monument in houden, maar belangrijker vindt men dat met name de leerlingen van tien tot vijftien jaar, on derwijs krijgen over het waar om van het monument. „Het Saat vooral om de voorlichting ie aan de hand van het mo nument kan worden gegeven over onderwerpen als oorlog, onderdrukking, democratie en vrijheid. „En allument ma cigarette". Zo noemde Max Heymans deze chique creatie; een cocktail tailleur van zijde tricopt jersey. AMERSFOORT Het congres van de Evangeli sche Volkspartij heeft za terdag in Amersfoort ge kozen voor samenwerking met andere progressief- christenen, die kan uit monden in de oprichting van een nieuwe partij en daarmee de opheffing van de EVP. Zo'n bundeling van evange- lisch-radicalen moet streven naar samenwerking met ande re progressieve partijen, zoals PPR, PSP en CPN. Het con gres sprak ook uit, dat de CPN niet langer van samenwerking wordt uitgesloten. Het EVP-congres ging zater dag overigens niet zonder meer akkoord met het voorstel van het bestuur, om in eerste instantie te streven naar pro- gressief-christelijke bundeling. Pas nadat daarin duidelijk werd aangegeven dat ook sa menwerking met klein links opengehouden moet worden, wilde een grote meerderheid van de leden ermee akkoord gaan. Het bestuur heeft nu de op dracht gekregen vóór het zo merreces tot een beginselak koord te komen met de groep verontruste CNV'ers, onder leiding van CNV-bestuurder Van Commenée, en het Ka merlid Scholten en diens Ba sisbeweging voor Vrede en So lidariteit. Zo'n akkoord kan tot gevolg hebben dat een nieuwe christelijke partij wordt opge richt, om als progressieve te genhanger van het CDA aan de verkiezingen van '86 deel te nemen. De uitspraak van het congres betekent een politieke neder laag voor het enige EVP-Ka- merlid, Cathy Ubels. Ubels, die weinig voelt voor het op gaan van de EVP in een nieu we partij, sprak zich zaterdag ondubbelzinnig uit voor pro gressieve samenwerking met PvdA en klein links. Niette min toonde zij zich bereid om ook in een nieuwe partij zit ting te nemen. Ofschoon het congres zich ach ter het bestuursvoorstel opstel de, heerste er in Amersfoort wel een duidelijke „anti- Scholten stemming". Veel EV- P'ers toonden zich er veront waardigd over dat Scholten (die overigens niet op het EVP-congres aanwezig was) onlangs voor de VAR A-radio de mogelijkheid opwierp dat hij zich met zijn Basisbeweging zal aansluiten bij de PvdA, als de oprichting van de nieuwe partij niet van de grond komt. De voorzitter van de Hout- en Bouwbond CNV, Van Comme née, was zaterdag wèl aanwe zig. Hij toonde zich verheugd over de uitspraak van het con- fres om te streven naar een redere christelijk-progressie- ve samenwerking. Voor hem staat vast dat dit moet leiden tot oprichting van een nieuwe christelijke partij, die minstens acht zetels zou kunnen halen. Over eventuele samenwerking met de CPN was hij minder optimistisch. De CNV-bestuur der zei te verwachten dat veel CNV'ers zullen afhaken, als voor de verkiezingen met de communisten samenwerking wordt gezocht. Een PPR-afgevaardigde toon de zich niet gelukkig met de congresuitspraak, waarin de progressief-christelijke bunde ling voorrang krijgt. Eén van de „kampioensdikbillen" ging er zaterdag tijdens de 50e paasveetentoonstelling in Den Bosch maar bij liggen. DEN BOSCH De Stichting Lekker Dier heeft zich zaterdag gekeerd tegen de fokkerij van dikbillen, koeien die speciaal voor het vlees worden gefokt. De stichting noemt deze fokkerij een onaanvaardbare vorm van bio-teehnologie. Wim de Kok van Lekker Dier meldt dat er bij de dikbil-fokkerij nogal eens sprake is van amateurisme. Volgens de stichting vertonen dik- bilkalveren vaak afwijkingen. In een rapport bekritiseert Lek ker Dier ook de rol die dierenartsen en veeverloskundigen spe len in de fokkerij van dikbillen. Vanwege hun speciale, zware bouw moeten veel dikbilkalveren met een keizersnee worden verlost. Er zijn volgens de stichting dierenartsen die jaarlijks 200 tot 300 van dergelijke verlossingen uitvoeren. Lekker Dier noemt hen „monteurs van de bio-industrie". (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De Diens tenbond van de FNV is verheugd over het feit dat in de nieuwe cao van het Ahold-concern (Albert Heijn, Miro en Alberto) een bepaling zal worden opgenomen over het te gengaan van ongewenste intimiteiten. Weliswaar moet de betreffen de regeling deze week nog na der worden uitgewerkt (de vraag is bijvoorbeeld welke straffen zouden kunnen wor den opgelegd), maar het staat in ieder geval al vast dat er binnen het concern een „ver trouwensvrouw" wordt aange steld bij wie men terecht kan met klachten over ongewenste intimiteiten. De Dienstenbond FNV neemt aan dat de cao-bepaling ook in andere grootwinkelbedrijven navolging zal vinden. Tot nu toe hebben alleen het ministe rie van sociale zaken en de Hoogovens een vertrouwens vrouw. De principe-overeen komst die vorige week bij Ahold werd gesloten geldt voorlopig alleen nog voor de 3500 medewerkers van het hoofdkantoor en de distribu tiekantoren. Verwacht wordt echter dat de bepaling omtrent ongewenste intimiteiten bin nenkort ook zal gelden voor ai het winkelpersoneel van Ahold het zelfde vurige rood als van de kraag. Tomaatrood is een linnen japon met wijdvallende overslagrok en brede strik- ceintuur. Een japon voor een vrouw, die zich bepaald niet de kaas van het brood laat eten, want een rivale ver bleekt bij de eerste blik. Het is een japon met korte mouwen, die wordt gedragen met een losse grote voile omslagdoek in precies dezelfde kleur rood. Het tailleur van beige gabardi ne heeft een strenge lijn. Het is geknipt voor een vrouw, die een behoorlijke leeftijd heeft bereikt en weet wat ze waard is. Juist het raffinement van de sluiting van de rok zorgt voor dat speciale onnavolgbare detail. Voor het theater is er een dof gouden japon met wijde bal- lonrok, die de show vóór de Bühne zeker steelt. Deze japon is voorzien van een pikant diep uitgesneden lijfje, met kruisbanden op de rug. Het bijpassende losse jasje is met goudkleurige pailletten en wit te pareltjes bestikt. Chique is ook het romantische felrode doorzichtige kanten jasje, versierd met halfedelste nen en gouden pailletten op een lange vuurrode avondja pon. Een verrassing is verder een helrode linnen japon met witte bloemen bezaaid, die heel dik maakt, maar tegelijk bij omstanders een vertederde glimlach op het gezicht tovert. Vrolijk verfijnd en ouderwets schattig voor blondines zijn verder de enkellange witte jurken met grote blauwe nop pen. Ze hebben brede mouwen met een kop en het manchet is van grote ruches. Het kraagje is smal en puntig en versierd met een kostschoolachtige blauwe strik. De show besloot met een ge voerde voile japon met brede kanten zoom. Daarover werd een kort kraagloos leren man teltje gedragen. Gesloten met smalle ceintuur en straszkno- pen. Een vuurvlamcreatie in optima forma voor een vrouw, die een dromerige man binnen vijf minuten verandert in een onweerstaanbare charmeur. PHIA BARUCH Met het overgieten van een piccolo champagne over de veerboot Molengat heeft minis ter N. Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat het nieuwe seizoen van de mi niatuurstad Madurodam geo pend. Dit gebeurde in aanwe zigheid van onder anderen burgemeester F. Schols en zijn echtgenote. De veerboot Molengat Is een getrouwe kopie van het vlagg- seschip van Texels Eigen Stoomboot Onderneming (TESO). In werkelijkheid Is het in 1980 gebouwde schip vijfen twintig maal zo groot. Het is een volautomatische „dubbel dekker". Tot dusver heeft de echte Molengat slechts één van de autodekken kunnen ge bruiken. omdat het vorig jaar pas lukte van Rijkswaterstaat 25 miljoen gulden los te krijgen die nodig zijn om de aanleg steigers aan te passen. Deze zijn naar verwachting in 1986 gereed. Dit jaar zijn weer nieuwe mo dellen aan de miniatuurstad toegevoegd. De luchtvloot wordt uitgebreid en de winkel straat krijgt een aantal nieuwe zaakjes. In de loop van het sei zoen organiseert Madurodam een aantal Interessante ten toonstellingen. Behalve een ex positie over Texel (tot en met 27 mei) kunnen de bezoekers een tentoonstelling over am bachtelijke Marokkaanse kuns ten verwachten en staat er een expositie over antieke juwelen uit Finland op het programma. De toegangsprijzen voor vol wassenen zijn met één gulden verhoogd tot 7,50 gulden. Kin deren betalen vier gulden. AMSTERDAM Vlam mend en hartverwar mend. Zo werd dit week einde in Amsterdam de nieuwe vuurrode zo mercollectie van couturier Max Heymans gepresen teerd. Schijnbaar tijdloze en geraffineerde creaties passeerden de revue in Heymans' salon, elk voor jaar weer toonplaats voor een zeer gevarieerde zo mercollectie. Elk pak en elke japon heeft ook dit jaar iets onvergetelijks Het donkerblauw blousonpak waarmee de show geopend werd, is bijvoorbeeld al zo per fect van belijning, dat het ze ker nog jaren meegaat. En de vier koperkleurige knopen bo ven de iets verlaagde taille band zijn niet alleen stijlvol om te zien, maar ook effectief. Ze zijn namelijk exact daar ge plaatst, waar enige figuurcor rectie altijd meegenomen is. Ook voor wie te slank is. De blousonlijn zet zich overi gens voort in een plezierig ma rineblauw pak met door- knooprok. De btouson is hier voorzien van epauletten op de schouders en heeft een breed- vallende kraag, die tomaat- rood is tegengevoerd. Dit en semble wordt gecombineerd met een top met schouder- bandjes, die uitgevoerd is in Vrolijk verfijnd: een enkellange witte jurk met blauwe nop pen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3