Ernst en Bar wellicht aanwezig bij kritische 8 mei-manifestatie Paus ontving 300.000 jongeren lïïïïTl TAFEL Hogere oversten priester religieuzen tegen polarisatie £eidoc Qowa/nt kerk wereld JEUGD MOET VOOR VREDE ZORGEN' wzm brieven vh i lezers ACHTERGROND CeidóeSotwcMit MAANDAG 1 APRIL 1985 PAGINA 2 Mgr. Ter Schure vraagt om een kans Mgr.Ter Schure van Den Bosch heeft vrijdag de Bossche de kens gevraagd hem de gelegenheid te geven het bisdom te le ren kennen. Daarvoor geeft hij zichzelf een half jaar. Hij deed zijn oproep tijdens een besloten ontmoeting in Den Bosch. Het was de eerste ontmoeting van de bisschop met de dekens, die bijna zonder uitzondering zijn installatie op 9 maart hebben ge boycot. De vergadering is in een goede sfeer verlopen, zo heeft de woordvoerder van het bisdom na afloop medegedeeld. De dekens hebben de bisschop geïnformeerd over het pastorale le ven in hun dekenaten, speciaal in de grote steden. Zij belicht ten de hoopvolle ontwikkelingen alsmede de negatieve aspec ten van de situatie. Dominee klaagt over „zwarte" Beatrix „Waarom wilt u in het zwart als boeteling voor de paus ver schijnen? Waarom laat u zichzelf door de paus uw kleding voorschrijven? Doe Christus toch die schande niet aan". Aldus een passage uit een brief die ds. H. Hegger uit Velp aan konin gin Beatrix heeft geschreven naar aanleiding van haar bezoek aan de paus. Ds. Hegger noemt de dag van het bezoek bijzon der zwart omdat de koningin in het zwart gekleed was. Hij stelt dat het dragen van deze kleur een eis van de paus is die hij stelt aan niet-katholieke gasten. Volgens de nuntiatuur in Den Haag was er van een formele „eis" echter geen sprake. Wel is het een kwestie van etiquette dat gasten van de paus. ongeacht hun geloofsovertuiging zwart dragen. Allen die wegkwijnen aan een verdriet verraden heten dat wil ik niet. H. Marsman AARTSBISSCHOP SIMONIS: „Waren onze voorouders dan gek, dat ze het huwelijk aanprezen?" Waarom komt nooit de vraag aan de orde, waarom de ka tholieke kerk ongehuwd sa menwonen en homoseksuele relaties afwijst. Zijn onze voorouders dan zo gek ge weest door zo te hechten aan het huwelijk? Deze vragen stelde aartsbis schop dr. A.J. Simonis van Utrecht vrijdagavond in Huis ter Heide tijdens de vergade ring van de Diocesane Pasto rale Raad (DPR) van het aartsbisdom Utrecht. Mgr. Si monis reageerde hiermee op de kritiek die in de vorige vergadering van de DPR op de ontwikkelingen in de R.- K. Kerk was geuit. De aarts bisschop was toen verhinderd de vergadering bij te wonen. Mgr. Simonis noemde het „tragisch" dat een der DPR-leden besloten heeft uit onvrede met onder meer de benoeming van mgr. Ter Schure tot bisschop van Den Bosch uit de DPR te stappen. Hij zei zelf ook te lijden aan de problemen in de kerk en noemde het van groot belang tot een goede samenwerking te komen „ondanks grote verschillen van mening". De DPR ging niet in op het be richt dat mgr. Simonis mevr. Catharina Halkes heeft ver boden de paus toe te spreken tijdens diens bezoek aan Ne derland. De DPR wil het ge sprek van volgende week af wachten tussen de aartsbis schop en de Unie van Katho lieke Vrouwenorganisaties. VERKLARING BISSCHOPPENCONFERENTIE MOET RUIMTE SCHEPPEN Bisschop H. Ernst van Breda en bisschop R.Ph. Bar van Rotterdam wil len door een verklaring van de r.k. bisschoppen conferentie mogelijk ma ken dat zij kunnen deel nemen aan de manifesta tie van het Platform Ini tiatieven Pausbezoek (PIP) op 8 mei in Den Haag. In deze verklaring zouden de bisschoppen erkennen dat kritische katholieken niet per se deloyaal zijn en dat theo logen als prof. dr. E. Schillebeeckx en prof.dr. C. Halkes geen afbreuk doen aan de eenheid van de kerk. De bisschoppen zullen over de verkla ring niet alleen met hun collega's maar ook met de organisatoren van de manifestatie overleggen. Dat is gebleken in een „open hartig" informatief gesprek tussen een afvaardiging van de Stichting Pausbezoek Ne derland, onder wie de bis schoppen Ernst en Bar, en de coördinatiecommissie van het PIP, zaterdag in Utrecht. De manifestatie van het PIP is bedoeld als aanvulling op het officiële programma van het bezoek van paus Johannes Paulus II aan Nederland. Mgr. Bar Meer dan 80 katholieke orga nisaties hebben toegezegd aan de manifestatie deel te In het gesprek lieten mgr. Ernst en mgr. Bar blijken dat de bisschoppen hun aanwe zigheid bij de manifestatie zeer op prijs stellen. De ver tegenwoordigers van het PIP antwoordden daarop dat ie dereen op 8 mei welkom is, maar dat het karakter van de bijeenkomst wordt bepaald door de deelnemende organi saties. Deze staan een open kerk voor en willen zichzelf als loyale katholieken erkend zien, aldus de afgevaardigden van het PIP. Zij wezen erop dat „van bisschoppelijke kant" in het verleden de sug gestie is gewekt dat men het oneens is met de manifesta tie. Deze suggestie zou uit de wereld moeten worden ge holpen, voordat bisschoppen bij de manifestatie aanwezig kunnen zijn. Dat zou moeten gebeuren met een verklaring, waarmee de organisatoren kunnen instemmen, aldus de delegatieleden van het PIP. Pijn wegpemen Mgr. Ernst en mgr. Bar deel den mee dat zij de bijeen komst in Den Haag een be langrijk gebeuren voor de kerk vinden. Zij begrijpen dat ze niet zomaar aanwezig kunnen zijn en willen daar om een poging doen „de pijn die leeft, weg te nemen". Aartsbisschop Simonis zei in december het PIP een „onge lukkige" zaak te vinden. Hij meende dat de manifestatie van het PIP tot „een zeer verkeerd beeld van de Ne- Mgr. Ernst derlandse kerkprovincie in de wereldpers" zou kunnen leiden". Deze week werd be kend dat de aartsbisschop mevr. Halkes, hoogleraar fe minisme en christendom aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, heeft verboden de paus toe te spreken. Zij was voorgedragen door de Unie van Katholieke Vrouwenor ganisaties. Mgr. Bar liet en kele maanden geleden in een dagbladinterview weten gro te moeite te hebben met theologen als prof. Schille beeckx en de Braziliaanse be vrijdingstheoloog Leonardo Boif, omdat zij „aanleiding hebben gegeven tot gróte controverses in de kerk". Hij verweet hen dat zij de een heid van de kerk niet zoe ken. Steenkamp bepleit verzoening katholieken Senaatsvoorzitter Piet Steenkamp (CDA) heeft de verdeelde katholieken in Nederland het afgelopen weekeinde opgeroe pen nog voor de komst van de paus om de tafel te gaan zitten om hun geschillen uit te praten. Steenkamp hoopt dat hier mee een mislukking van het pausbezoek kan worden voorko men. Hij verklaarde zelf bij paus Johannes Paulus te zullen gaan pleiten voor meer emancipatie van de vrouwen binnen de Rooms-Katholieke Kerk. „Onze religieuze ge meenschappen moeten openstaan voor gelovi gen, die teleurgesteld en ontmoedigd zijn, maar toch willen blijven zoe ken naar wegen die per spectief bieden". Dat zeggen de hogere over sten van de priester-reli gieuzen in een verkla ring, die tot titel heeft gekregen „Zoeken naar wegen die perspectief bieden". De algemene vergadering van de Samenwerking Ne derlandse Priester-Religieu zen SNPR heeft besloten het dagelijks bestuur vol macht te geven hierover in gesprek te gaan met diverse geledingen in de Neder landse kerkprovincie. De oversten vinden dat van de binnen de Kerk gegroeide tegenstellingen, die tussen de leiders van de Kerk en grote groepen gelovigen het meest in het oog springt. „Blijkbaar bestaan er niet alleen verschillende kerk visies, maar ook verschil lende wijzen van geloofsbe leving", aldus de hogere oversten. Zij beklemtonen, dat het evangelie en het ei gen geweten de laatste maatstaf vormen voor een christelijke levenswandel. Die maatstaf mag ook bij discussies over ae vraag, wie tot de eucharistie mo gen worden toegelaten, niet uit het oog worden verlo ren. De leden van de SNPR-ver- gadering achten het een op dracht van de eerste,orde voor allen die tot de Kerk behoren, dat gelovigen met elkaar in gesprek blijven. Waar dat gesprek ontbreekt neemt de polarisatie toe. Op alle leden van religieuze ge meenschappen doen zij daarom een dringend be roep, luisterbereidheid te tonen naar verschillende of zelfs tegengestelde inzich ten, omdat alleen zo men sen bij elkaar kunnen wor den gehouden. Die religieu zen moeten ook andere ge lovigen bij elkaar brengen, „opdat aan het heilloze pro ces van polarisatie een halt wordt toegeroepen", aldus de verklaring. (geproclameerd doo: Verenigde Naties) (Van onze correspondent in Rome Cees Manders) Voor de paus kan het In ternationale Jaar van de Jeugd al niet meer ka pot. Hoe weinig dit soort .internationale jaren" door de ook nog om het lijf hebben, het Vaticaan heeft al thans het huidige inter nationale jeugdjaar heel serieus genomen. De jon gerenontmoeting die de paus het afgelopen weekend in het kader van dit jeugdjaar in Rome had georganiseerd is een „weergaloos" suc ces geworden. Zaterdag en zondag heeft de paus niet 200.000 jongeren om zich heen kunnen verza melen, zoals de organisatie had gemeld, maar 300.000. De Vaticaanse statistiek is altijd wat rooskleurig als het om een schatting van de omvang van de eigen kudde gaat. Maar zelfs al doe je er 50.000 van die 300.000 af dan blijft er nog een aantal over dat groter is dan deze paus ooit in Rome heeft kunnen mobi liseren. Het ziin „twee onvergetelijke dagen geweest voor het Va ticaan, en ook voor de jeugdi ge deelnemers, afkomstig uit 70 landen en 5 continenten. Het is boud te beweren (zoals de Vaticaan-vriendeliike pers deed) dat alle 300.000 jonge ren zich nauwlettend aan het programma van de „twee daagse van gebed en bezin ning" hebben gehouden. Grote groepen hadden zich met succes aan het strakke regiem van hun (geestelijke) begeleiders kunnen ontwor stelen, en hadden Piazza di Spagna. Piazza Navona, Villa Het Pietersplein was tjokvol toen de paus daar gisteren de heilige mis opdroeg. In zijn preek riep Johannes Paulus de jongeren op tot enthousiasme. INZET: Een palmtak in de hand, liep de paus voorop in de processie. Borghese en meer van dit soort „heidense" trekpleisters van het Romeins toerisme „bezet". Happening De grote bijeenkomst op het plein voor de basiliek van San Giovanni in Laterano, zaterdagmiddag, was een gro te happening, en meer een feest dan een religieuse plechtigheid. De paus liet zich in het bekende pausmo biel door de menigte rijden, welk tafereel bekend is van zijn reizen. Trouwens de hele sfeer van die massabijeen komsten tijdens de pausrei zen was er ook nu weer. De paus „maakte contact" met de menigte. De menigte rea geerde op zijn woorden en hij reageerde op de reactie. „Jo hannes Paulus II, de hele we reld houdt van jou", riep bij voorbeeld een Spaanse groep De paus onderbrak zijn be toog en zei: „Erg goed, goed zo". De paus had er duidelijk zin in, hetgeen te merken was aan zijn voortreffelijke humeur, aan zijn gebaren, aan zijn voortdurend glim lach. Dit overkomt hem vooral als hij zich temidden van jongeren weet. Dit nam niet weg dat de paus de jongeren ook bij die gele genheid krachtig toesprak. Hij riep de jongeren op, nee hij beval hen, zich in te zet ten voor de vrede. „Christus onze vrede" luidde trouwens het thema van deze jeugd- bijeenkomst. „Jullie jongeren zijt geroepen om deel te ne men aan die grote onderne ming waar de mensen niet zonder kunnen en die tot doel heeft het spook van de oorlog weg te jagen en de vrede op te bouwen". De jon geren moeten volgens de paus de „operatori di pace" zijn, zij moeten dus ervoor zorgen dat er vrede komt, die vrede bewerkstelligen. „Jul lie moeten een werkelijk broederlijke samenleving tot stand brengen". De paus verklaarde dat de vrede nu meer gewenst was dan ooit te voren. „We willen de drempel van het jaar 2000 niet overgaan, met kanonnen en puinhopen in onze baga ge". De paus groette de deel nemers in 21 talen, waaron der het Nederlands. „Een hartelijke groet aan alle jon geren uit Nederland", zei hij. Processie In de nacht van zaterdag en zondag (die door de invoe ring van de zomertijd een uur langer duurde dan was voorzien) is er door vele groepen in de verschillende Romeinse kerken gewaakt en gebeden, tot aan de opkomst van de zon, op Palmzondag. De Palmprocessie en de heili ge mis op het Pietersplein, op deze Palmzondag, vormden de hoogtepunten van de jon gerenbijeenkomst. Het Pie tersplein was tjokvol, en tien duizenden deelnemers kon den niet verder komen dan de Via della Conciliazione, de „toegangsweg" tot het Pie tersplein. In de preek tijdens de mis behandelde de paus uitvoerig het thema van de dag: de in tocht van Jezus in Jeruzalem. Bij die gelegenheid zwaaide de menigte met palmtakken, juichte men Jezus toe en werd er geroepen: „Hij is onze Messias". Volgens de paus waren het voornamelijk jongeren die hem toen zo geestdriftig bejubelden. De paus: „We willen dat de ju belkreten van die jongeren ook nu worden gehoord, ze ker in dit jaar, dat door de hele wereld is uitgeroepen tot Jaar van de Jeugd". Zorgen naast enthousiasme Er is reden tot vreugde nu de Europese Gemeenschap na jarenlange onderhandelingen dit weekeinde overeenstem ming heeft bereikt over het lidmaatschap van Spanje en Por tugal. De politieke wil om beide landen in de Gemeenschap op te nemen was uiteindelijk toch sterker dan de kruide niersmentaliteit, die het laatste jaar de onderhandelingen met deze twee landen heeft beheerst. Belangrijk is de beslissing in de eerste plaats voor Spanje en Portugal zelf. Zij krijgen met het lidmaatschap meer kans uit het eeuwenlange isolement te komen, dat hun ontwikkeling zo negatief beïnvloed heeft. Reden tot reserve is er overigens ook, want sinds de En gelsen voor de eerste uitbreiding zorgden, maar vooral sedert de komst van de Grieken, is het nemen van besluiten binnen de Gemeenschap een steeds moeizamere opgave geworden. In een tijd waarin sommige landen moesten inleveren om andere een gerechtvaardigd aandeel te bezorgen, heeft het elan van de oprichters plaats gemaakt voor behoudzucht en belangenbehartiging op de korte termijn. Het is niet meer dan realistisch te verwachten, dat de twee nieuwkomers voor nieuwe vertraging in die besluitvorming zullen zorgen. Bovendien zal het aanpassingsproces jaren vergen. De kloof, vooral met Portugal, is zeer groot. In dat land lijkt overigens wel de wil aanwezig die aanpassingspro blemen serieus aan te pakken. Het mag bovendien een voor deel heten, dat Spanje en Portugal geregeerd worden door socialisten, wier geldingsdrang is ingetoomd door het besef, dat al te wilde recepten een welvaart voor allen niet sneller naderbij brengen. De eg -instanties staan voor de taak de verschillen in wel vaart binnen de Gemeenschap tussen de deelnemende lan den te verkleinen en de eenheid te versterken. Gebeurt dat niet, dan zal de Europese Gemeenschap als de potentieel grootste economische macht ter wereld, een louter statistisch gegeven blijven. Gezien die uiterst omvangrijke taak is het onontkoombaar, dat het bestuur van de Europese Gemeen schap wordt versterkt. Het ligt in de rede dat vooral de be slissingsmacht van de Europese Commissie zal worden ver groot. De vraag hoe dat moet gebeuren is overigens niet een voudig te beantwoorden. Toch zal de EG een grotere cohesie moeten opbrengen, anders is de toetreding van Spanje en Portugal, die terecht met het nodige enthousiasme is begroet, eerder een nagel aan haar doodskist. Enkele buien: DE BILT Het ziet ernaar uit dat het weer langzamer hand een lente-achtig karak ter krijgt. Voor het zover is passeert vanavond en van nacht eerst nog een regenge- bied en ook morgen overdag worden met een westelijke wind nog enkele buien aange voerd. Daar tussendoor is ook de zon af en toe te zien. Van nacht daalt de temperatuur tot ongeveer 8 graden, morgen wordt het circa 14 graden. Na morgen komt het weer meer onder invloed van een hogedrukgebied dat zich ver plaatst van Spanje naar mid den-Europa. De wind draait naar zuidelijke richtingen, er komt geleidelijk meer zon en de temperatuur komt op eèn niveau van ongeveer 16 gra den. In het zuidoosten van net land misschien nog iets hoger. Hachee met rode kool en aardappelen vlaflip Voor twee personen hebt u nodig: 200 g runderpoelet, 3 dl water, zout, foelie, tijm, peperkorrels, laurierblad, 1 ui, 20 g margarine, 15 g bloem, aroma, Worcester- saus, peper, azijn. 500 g rode kool, zout, sui ker, kruidnagel, kaneel, 1 zure appel, 10 g margarine, azijn (aardappelmeel). Vi tot 1 kg aardappelen. 2,5 dl yoghurt, 3 lepels jam, 2 lepels water, 2,5 dl gele vla (2,5 dl melk, 12 g cus tard, 15 g suiker), 1 lepel marasquin of iets maras- quinessence. Breng het water aan de kook met zout, foelie, tijm, peper korrels en laurierblad en leg er het poelet in. Trek heel zacht koken) het vlees in twee uren gaar. Zeef de bouillon en doe de kruiden weg. Snijd de ui in grove snippers, bak die lichtbruin in de margarine, voeg de bouillon toe en laat het mengsel tien minuten zacht koken. Rooster de bloem al roerende in een droge koekepan licht bruin, laat haar uitgespreid op een bord afkoelen, meng haar met weinig koud water en bind er het ui-mengsel mee. Voeg het vlees toe en breng de hachee op smaak met zout, aroma, worcester- saus, peper en azijn. Kodk de fijngesneden rode kool gaar met weinig water, zout, suiker, kruidnagel, ka neel en schijfjes appel in vijf tien twintig minuten. Voeg vervolgens de margarine toe en maak de kool op smaak af met zout, suiker, de gebruik te kruiden en azijn. Bind desgewenst overblijvend kooknat met weinig aardap pelmeel. Verdeel de yoghurt over hoge glazen en leg er de met warm water verdunde jam op. Meng vla en marasquin of marasquinessence en leg het mengsel op de verdunde jam. Garneer de vlaflips met iets onverdunde jam. JEANNE W eerrapporten v De Bilt regen Deelen regen Eelde regen Eindhoven regen Den Helder regen Rotterdam regen Twente regen Vlissingen regen Barcelona onbew. Bordeaux l.bew. Frankfort regen morgen 00 uui Max Min t tamp temp i rw.bew. 20° 13° l.bew. 16° 1° motregen 16° 9° Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Pausbezoek In de loop der jaren is ons land bezocht door souvereinen en presidenten van tal van lan den. Jegens geen van hen is ooit een actie gevoerd, de spot gedreven of beledigend opge treden (b.v. met een denigre rende „kostenberekening" van het bezoek). Die misselijke, tactloze wijze van optreden is uitgerekend gereserveerd voor het staatshoofd van het Vati caan. Niet alleen met de on waardige tv-vertoning van een swingende „paus" en het on beschofte, als „grap" bedoelde liedje „Popie Jopie", maar ook door volksgroepen die het be ter denken te weten dan de koningin, die paus wèl heeft ontmoet. Het ergst van al is: dat een aantal zich nog steeds katholiek noemende Neder landers volop meedoet aan deze antipapistische hetze; dat een rk-schoolklas, als de on derwijzer iets wil gaan vertel len over het a.s. pausbezoek, en bloc bovengenoemd „liedje" begint te zingen; dat een rk- bisschop in zijn eigen residen tie, hoofdstad van een eens bij uitstek rk-provincie. politiebe scherming nodig heeft; dat rk- geestelijken, die in eerbied en gehoorzaamheid jegens de paus het voorbeeld zouden moeten geven, openlijk ageren tegen door hem genomen be slissingen. Dat is voor katho lieken beschamend. Daarvoor behoeft men zich echt niet met mgr. Gijsen of de heer Beuker te vereenzelvigen, doch uit sluitend met Rome. En dat mag van eenieder die zich ka tholiek noemt, zonder meer worden verwacht. A.w.M. Schaffer, LEIDSCHENDAM

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2