Gok Van der Poel slaagt GOEDKOPERE KAARTJES ZIJN ZO GEK NOC NIET. Ik schaam me dood Finale NK boksen in Rotterdam Lendl te sterk voor Connors gSPORTTRIBUIME CetdaeSowta/nt ewis over ,34 meter Ploeg-Post weer zege o Judotrio vrijwel zeker naar EK MAANDAG 1 APRIL 1965 PAGINA „OS ANGELES De Ameri- caanse hoogspringer Dennis Le- 17 vis heeft bij wedstrijden in Los nieg Vngeles het nationale record in '77,t>0je buitenlucht verbeterd en ge dacht op 2,34 meter. De atleet ut Michigan kwam een centi- 24-44*ner hoger dan de tweevoudige vinnaar van het olympisch srons Dwight Stones. Met deze 67prestatie nestelde Lewis zich op de tweede plaats van de wereld* einerfanglijst in het nog prille sei- Prijz^oen. De Chinese wereldrecord- nouder Zuh Jian Hua sprong vo rige week al over 2,35 meter. 30-36 Uruguay schakelt Ecuador uit QUITO Het voetbal- elftal van Uruguay heeft gisteren in Quito een wedstrijd voor groep twee van de Zuidamerikaanse zone voor het toernooi om de wereldtitel tegen Ecua dor met 2-0 gewonnen. Bii de rust was het nog 0-0. In de tweede helft zorgden Saralegui en Francescoli voor de treffers. Door dit resul taat is Ecuador kansloos geworden voor een plaats in de eindronde. Jakobs wint de Braakman PHILIPPINE Gert Jakobs uit Emmen, volgende maand be roepsrenner in de ploeg van Hen- nie Kuiper, heeft zaterdag de Omloop van de Braakman ge wonnen. Jakobs ontsnapte kort voor het einde van de B-klassie ker uit een kopgroep van zeven renners. Zijn clubgenoot Wim overwinning in het seizoen na de Ronde van Groningen. Ton van de Berg uit Den Haag werd vijf de. De wedstrijd werd onder bar re weersomstandigheden verre den. Baronie voor Jan Simons ULVENHOUT In het eer- ste jaar als amateur heeft Jan Simons een aansprekende overwinning behaald. In de Omloop van de Baronie, een A-klassieker over een lengte van 190 kilometer, won de 20-jarige nieuwkomer uit Zun- dert ae eindsprint van een kopgroep van zeven man. De overwinning van Simons was daarom zo mooi, omdat in re gen en wind werd gereden over soms glibberige wegen, een overdreven benaming voor de vaak slordig beklin- kerde boerenweggetjes. Ierland wint landentoernooi DUBLIN De nationale rug- byploeg van Ierland heeft za terdag de eindoverwinning in het vijflandentoernooi be haald. In Dublin versloegen de Ieren in de slotseconden Enge land met 13-10. Michael Kier- nan schopte de beslissende treffer tussen de palen. Door de overwinning in Dublin is de ploeg, met alleen nog Wale- s-Engeland op het programma, niet meer te achterhalen. Twee jaar geleden werd de overwinning gedeeld met Frankrijk, dat nu als tweede eindigde door de zege van za terdag, 14-3 tegen Wales. Volleybalheren winnen ouverture KOPENHAGEN De Ne- derlandse herenploeg volley bal heeft gisteren in de eerste wedstrijd voor het toernooi om de Lentebeker tegen Oos tenrijk slechts drie kwartier in de speelhal in Kopenha gen gestaan. Toen was het karwei, dat niet meer dan een formaliteit was, geklaard. De zwakke Oostenrijkers konden niet meer dan vijf puntjes bijeenschrapen: 15-2 15-0 15-3. SINT GENESIUS RODE Op de momenten, dat Adri van der Poel zich kansloos acht, wint hij vaak de koers. Heel vaak echter dicht hij zichzelf kansen toe. Zijn tactisch inzicht is niet zo bijster groot, zodat het in zijn loopbaan meer dan eens mis is gelopen. Zo heeft Van der Poel heeft in alle klassiekers ereplaat sen staan, maar nog geen enkele overwinning. Dat de Brabander gisteren de semi-klassieker Brabant se Pijl naar zich toetrok, kwam omdat hij er van uit ging dat Laurent Fig- non of Phil Anderson wel de sterkste zouden zijn. Zijn eigen woorden na afloop waren: „Ik waande me geklopt in de kopgroep. Daarom heb ik twee kilometer voor het einde alles of niets gegokt". Het werd alles voor Van der Phil Anderson wint de E-3 prijs. In het tweede jaar gestuwd de wielerploeg van Peter Post een razzia in de voor jaarswedstrijden. Zaterdag schreef de Australiër Phil Anderson de E3-priis, een Vlaamse semi-klassieker, op zijn naam. Het was de 24e overwinning van Panasonic dit seizoen. De oogst van het totale seizoen 1985 bedroeg 88 overwinningen. In Harelbeke profiteerde Phil Anderson van Belgische rivaliteit in de kopgroep van vijf. Anderson was in de E3-prijs gestart om wedstrijdritme op te doen voor de Ronde van Vlaande ren van Paaszondag, de eer ste klassieker in de april- -reeks. „Als ze achter me ge reden hadden, zouden ze me hebben teruggepakt", erken de de Australiër na de huldi ging. Twee kilometer voor het einde stortte Anderson zich als een kamikaze-piloot door de glibberige bocht. Poel. Fignon had het even moeilijk. Wampers wachtte af, omdat hij zijn koers op Fignon afstemde. Anderson, zaterdag al winnaar in de E3-priis in Harelbeke, aarzel de enkele ogenblikken. Met opzet. De Australiër uit de ploeg van Peter Post had nog een oude rekening te veref fenen met Fignon. Vorig jaar, in de finale van de klas sieker Luik-Bastenaken- -Luik, ontsnapte Anderson. Fignon sprong mee. De Tour winnaar weigerde echter ook maar één meter op kop te rij den. Anderson werd ingelo pen en een ander, Kelly, ging met de overwinning lopen. In de Brabantse Pijl wilde Anderson Van der Poel wel counteren, maar hij weigerde beslist om Fignon naar de ontsnapte Nederlander toe te brengen. Anderson wachtte^ daarom tot de laatste beklim ming van de Alsemberg was begonnen en demarreerde toen achter de rug van Fig non vandaan. Hij kwam tot halverwege. Terwijl Van der Poel honderd meter voor de eindstreep haast geen adem meer kreeg, blokkeerden achter hem de benen van Anderson. Fignon en Wam pers reden de Australiër voorbij, maar ze kregen Van der Poel net niet meer te pakken. Levendig Het selecte viertal kwam voorop na een bijzonder le vendige koers. Tijdens de eerste omloop van honderd kilometer ontsnapte een kop groep van zeven renners. Daar waren twee Nederlan ders bij. Gerard Veldseholten en Henri Manders. De echte kanshebbers kwamen pas in actie bij de eerste van elf be klimmingen van de Alsem berg. Veldseholten viel direct weg uit de kop door een lek ke band. Manders behoorde tot de taaiste volhouders. Nico Verhoeven uit de ploeg van Ben van Erp bracht veertig kilometer voor het einde de hergroepering tot stand. Vanaf dat moment ook heeft Laurent Fignon zich weer in al zijn grootheid geopen baard. De Franse kampioen, pas hersteld van een ontste king in zijn hiel, reed voort durend hard op kop. Hij kon teen grote groepen velen. Ike keer verhoogde hij van kop af, staande op de peda len, zoals hij in de laatste Ronde van Frankrijk in de bergetappes had gedaan, het tempo. Zo halveerde de Pa- rijzenaar steeds de kopgroep. Eerst waren dat zestien man, toen acht en uiteindelijk vier. Deze grootse Fignon probeer de nog meer te selecteren. Hij demareerde verschillende keren, maar Anderson. Wampers en Van der Poel konden telkens, na uiterste krachtsinspanningen, aan sluiting vinden. Omdat hij zich vorig jaar in Luik-Bastenaken-Luik on sympathiek had opgesteld te genover Anderson kon Adri van der Poel succes boeken met zijn alles-of-niets-poging. Fignon, derde, was zo boos, dat hij geen woord uitbracht. Wie te dicht bij hem in de buurt kwam, kon rekenen op een por tegen de ribben. Fig non was woest. In deze con ditie en zo op wraak belust is hij paaszondag een van de voornaamste favorieten voor de Ronde van Vlaanderen. i Kano-aanval vanuit eigen gelederen PAPENDAL De zwaarste aanval in de algemene verga- r dering van de Nederlandse Kano Bond (NKB) kwam za- terdag van penningmeester Backer. Vice-voorzitter Wou denberg, aan de beurt van herverkiezing, was het onder- werp. Penningmeester Backer, die zaterdag op Papendal moest verklaren waarom de bond het jaar 1984 afsloot met een tekort van 93.743 gulden, verweet Woudenberg een ge brek aan daadkracht. „Ik heb het altijd zo gezien, dat Wou denberg alleen in het bestuur is gekomen om voorzitter te worden", aldus Backer. Aan het eind van Backers pleidooi trok Woudenberg zich terug. De vergadering verkoos toen Van de Raaf tot vice-voorzit ter. Na een langdurige discussie kreeg het bondsbestuur toe stemming de contributie voor 1985 te verhogen. Die verho ging bedraagt voor senioren twee gulden. Tegenover de ne gatieve financiële cijfers staat een forse ledenwinst. DEN HAAG De strijd om de nationale bokstitels bij de amateurs vergt dit jaar slechts drie wedstrijdavonden. Het toernooi begint op 1 april in sporthal Het Schuttersveld in Rotterdam, waar op 8 april ook de finales worden gehou den. De halve finales vinden op zaterdag 6 april in Den Haag plaats. De eindstrijd vindt ditmaal niet in Carré plaats, omdat het Amsterdam se theater reeds is besproken. De NBB wilde nog uitwijken naar de Apollo-hal, maar om financiële redenen was Rotter- ADVERTENTIE. dam toch aantrekkelijker. Voor de negen titels, die zijn te verdienen, hebben in totaal 44 boksers ingeschreven. Zes boksers verdedigen hun titel. Het zijn: Ronald Coens (veder gewicht), Reino van der Hoek (lichtwelter), Rexford Kort ram (zwaarwelter), Clarence Dewberry (halfzwaar), Ronald Hiwat (zwaar) en John Em men (superzwaar). Het matigst bezet is het zwaar gewicht. In deze klasse komen slechts twee boksers uit. Ar nold Vanderlijde, de winnaar van het olympisch brons in Los Angeles, die vorig jaar van de nationale kampioen- appen was vrijgesteld even- Pedro van Raamsdonk, bokst meteen in de finale te gen de Rotterdammer Ronald - Hiwat. Pedro van Raamsdonk ontmoet in de halve finales bij de halfzwaargewichten titel houder Clarence Dewberry. De inschrijvingen voor de di verse gewichtsklassen zijn: ve der (3), licht (6), lichtweletr (6), weiter (6), zwaarwelter (7), midden (6), halfzwaar (5), zwaar (2) en superzwaar (3). Neeskens getrouwd Johan Nees kens trad za terdag in het Zwitserse Baar bij Luzern in het huwelijk met Marlis von Reding. Junio ren van de voetbalclub Zug vormden een erehaag. Vervolg van eerste pagina sportkatern GOTHENBURG Bert van der Helm kon zijn frustaties over het met spanning tegemoet geziene, maar miserabel verlopen toernooi nauwelijks ver bergen. De ellende voor de bondscoach bereikte za terdagmiddag in het prestigeduel tegen Belgë, waarbij oud-bondscoach Milan Stencel na zijn ver trek uit Nederland in dienst trad, het dieptepunt De licht ontvlambare Potton, die in de ochtenduren met twee overwinningen een werkzaam aandeel had in de forse zege (5-1) op Noorwegen, kon zijn emoties niet in bedwang houden en ging zich mis dragen. Het vuurtje werd evenwel aangestoken door Ron van Span je. De nationale kampioen vergaloppeerde zich in zijn ope ningspartij tegen Didier Leroy. Zoals ooit de Soijet-leider Chroetsjov, sloeg hij na zijn nederlaag in drie games met zijn schoen op tafel. Deze naïeve actie, die hem na afloop op een stevige schrobbering van Van der Helm kwam te staan, werkte op het gemoed van Potton. Tegen Jean-Afichel Sai- ve, het 15-jarige wonderkind van België en Europees kadet- tenkampioen in 1984, hield de 27-jarige Brit zijn scheldka nonnade beperkt tot het gehoor in zijn directe omgeving. In zijn volgende optreden tegen Remo de Prophetis, die het afgelopen seizoen bij Valkenswaard speelde, verloor Potton in de derde en beslissende game alle zelfbeheersing, toen hij een veilig lijkende voorsprong 19-11 als een beginneling verspeelde. Het onderstel van de tafel werd bij herhaling op ziin degelijkheid getest, met de afrasteringen sprong hij om als een voetballer bij vrije trappen en tegenstander De Prop hetis kreeg in het Engels de grofste verwensingen naar zijn hoofd geslingerd. Op de stand 20-20 bereikte het wangedrag zijn climax. Na zijn zoveelste afzwaaier rende Potton naar de hoek van Van der Helm en begon daar aan een tirade, die in Sprekershoek zeker niet zou hebben misstaan, mits die door de censuur zou zijn gekomen. Stoïcijns Van der Helm luisterde stoïcijns toe. Trachtte zijn pupil te kalmeren, maar Potton was door het dolle heen. Terug aan de tafel produceerde hij in enkele seconden twee missers en de overgelukkige De Prophetis zette België op 2-4. Hoewel Henk van Spanje daarna met zijn derde overwinning de rammelende Nederlandse ploeg nog even terugbracht, viel het doek definitief in de achtste partij door de derde neder laag van zijn broer Ron. Na afloop haastte de nauwelijks be daarde Potton zich naar het spelersrestaurant. Debutant Erik Noor geneerde zich duidelijk dat hij tot deze ploeg be hoorde. „Ik schaam me dood", luchtte de speler uit Oss zijn hart. „Dit is niet normaal. Ik dacht met volwassenen te doen te hebben". Ook Bert van der Helm was aangedaan door de gebeurtenis sen. „Ik heb met kromme tenen langs de kant gezeten. Dit kan en mag niet. Wij zijn geen kleuterklas. Potton heeft zich schandalig gedragen. Dat kan ik niet tolereren". Over disci plinaire maatregelen liet de bondscoach zich kort na de wedstrijd nog niet uit. „Daar moet ik eerst met Bob persoon lijk over praten. Nee, ik sluit niet uit, dat hij naar huis wordt gestuurd". Potton zelf verklaarde in een eerste com mentaar, juist voordat hem door de ploegleiding een spreek verbod werd opgelegd, dat hij zich van geen kwaad bewust was. „Ik wilde mezelf oppeppen. De tegenstander overbluf fen. Dat doe ik altijd. Wangedrag? Flauwekul. Ik heb niet de bedoeling mijzelf bedoel Na een gesprek met chef d'équipe Egbert Weisin k besloot Van der Helm de Brit toch te handhaven in de ploeg. Pot ton is voor de rest van het landentoernooi geschorst. In het individuele toernooi mag hij weer aan de bak". De Amster dammer gaf zondag aan, dat menselijke overwegingen een voorname rol hadden gespeeld in zijn beslissing, Potton staat op het punt een contract te tekenen bij de nieuwe club in Valkenswaard. De sponsor van die ploeg is in Gothen burg aanwezig. Als ik Bob naar huis had gestuurd, had hij wellicht dat contract kunnen vergeten. Dat wilde ik hem niet aandoen". Door de strafmaatregel verscheen gistermorgen Rob Turk in de arena voor het duel tegen de Bondsrepubliek Duitsland. De clubgenoot van Bettine Vriesekoop zal met gemengde ge voelens terugdenken aan zijn debuut op het wereldkampi oenschap. Tegen de Westduitse kampioen Böhm scoorde hij welgeteld vijftien punten in twee games. Na de teamnederlaag ontstond er weer trammelant binnen de ploeg. Met dit keer Ron van Spanje in de hoofdrol. De speler van De Veluwe betichtte zijn ploeggenoten Turk en Noor ervan zijn nederlagen gniffelend van plezier te begroe ten. Per 1 april zijn enkeltjes en retourtjes zo'n 2'h% goedkoper. Stijgen de abonnementsprijzen slechts met gemiddeld 1 Is de Dalurenkaart ook geldig op vrijdag v.a. 9.00 uur. En komt er ook een 6o+ kaart voor mannen. Veel leuke nieuwtjes dus bij NS. Lees er alles over in de nieuwe folder'Treinprijzen'. Haal 'm aan het loket of vraag 'm aan via telefoonnummer 030-33 4515. ENKELTJES EN RETOURTJES ZON 2V?% GOEDKOPER. FORT MEYERS Ivan Lendl heeft gisteren de enkel spelfinale van het internatio nale tennistoernooi in Fort Meyers gewonnen. De als tweede geplaatste Tsjechoslo- waak versloeg de Amerikaan Jimmy Connors (eerste ge plaatst) in twee sets met ge mak: 6-3 6-2. Het was de eerste toernooizege van Lendl in het Grand Prix-circuit van dit jaar. In de halve finales had Lendl zaterdag nog minder moeite met de Amerikaan Sammy Gi- ammalva. Hij stond zijn tegen stander maar drie games toe (6-2 6-1). Connors stond tegen Andres Gomez de eerste set af, maar sloeg daarna toch toe: 3-6 6-3 6-4. Ook Anders Jarryd heeft John McEnroe zijn eerste nederlaag in 1985 niet kunnen toebren gen. Sterker nog, de Zweedse nummer twee had in de eind- john McEnroe en Björn Borg ontmoetten elkaar in Milaan weer eens, al was dat buiten de baan. strijd van het internationale meer dan een uur behaalde de tennistoernooi in Milaan geen Amerikaanse nummer één enkele kans tegen de beste met zijn achttiende enkelspel speler van de wereld. In iets overwinning zijn vierde toer nooizege in net drie maanden binnen en verdiende daarmee het toch redelijk bedrag van 200.000 gulden. McEnroe, die in de halve fina le had afgerekend met de Zwitser Jakob Hlasek, had in Milaan van niemand iets te duchten. In zijn vijf partijen stond de nummer één van de wereld geen set af. Jarryd plaatste voor de finale door de Tsjechoslo waak Tomas Smid in twee sets te verslaan, 6-3, 7- 6. In het dubbelspel won de combinatie Jarryd/Heinz Günthardt (Zwe/Zwi) van Dy- ke/Masur (Aus) met 6-2 6-1. McEnroe overigens heeft een wild card gekregen voor het toernooi van Chicago, dat van daag is begonnen. De Ameri kaanse Kathy Horvath bracht het toernooi van Palm Beach Gardens op haar naam In de finale won ze met 3-6 6-3 6-3 van de Zwitserse Petra Jauch- - Delhees. selsheim in hun gewichtsklas sen op een gedeelde derde plaats geëindigd tijdens het toernooi om de open judokam- pioepschappen van West- Duitsland. Door deze klasse ring heeft het trio zich vrijwel zeker geplaatst voor de strijd om de Europese titels, die in mei in Hamar (Noorwegen) wordt gehouden. Voor de kwalificatie tellen nog twee internationale toernooien, die de komende weken plaats vin den. Wilhelm won in de klasse bo ven de 95 kilo op beslissing van de scheidsrechter de partij om de derde plaats van de Westduitser Plate. De Tilbur- ger bereikte de finale niet, omdat hn met een houdgreep had verloren van Europees kampioen Alexander von der Groeben. De Westduitser zou overigens als eerste eindigen. Van der Vlist (tot 71 kilo) en Gevers (tot 65 kilo) wonnen hun laatste partijen van res pectievelijk de Engelsman En- ga- (met yugo) en de gelmeyer Pool Rybi Pool Rybicki (met yugo en twee koka's). Voetbal In een kwalifica tiewedstrijd voor het WK heeft Bahrein de uitwedstrijd tegen Zuid-Jemen met 4-1 ge wonnen. Noord-Jemen verloor van Jordanië Angola-Algerije eindigde onbeslist. 0-0. Karate Tijdens de NK in Alkmaar nam Kees Mossel (Kampen) in de klasse tot 70 kilogram revanche op Edgar Cairo voor zijn nederlaag in de onlangs in Den Haag gehou den open Nederlandse kampi oenschappen

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15