Leiden grijpt kans £!eidóc (Somant Ook Den Bosch wint WK IJSHOCKEY B-GROEP NAAR ONS LAND ifJit de chaduw K- Vrolijke lach DERDE DUEL MET HAAKSBERGEN MOET BESLISSING BRENGEN KNA Ustart actie veilig trimmen Sterkste drie Na handhaving Oranjeteam b.g.«. MAANDAG 1 APRIL 1985 PAGINA 13 rmafeltennisdames Lang, -I 1 >THENBURG Betti- Vriesekoop en Mirjam Dppenburg hebben gis- en het nationale da- steam uit de schaduw i de mondiale tafelten- - top getild. Het duo agde er gisteravond in ithenburg in Nederland or de eerste keer in de /yiorie van de wereld- ff mpioenschappen van ïmetaal te verzekeren. unieke waarborg werd af- Iwongen door de overwin- ig (3-2) op Tsjecho-Slowa- L Door de zege eindigde de Jnesploeg achter Noord-Ko- op de tweede plaats in jle A. een klassering die au- iiatisch doortocht verschaft ïr- de halve finales. Daarin rdt Nederland, als enige ropese afgezant, omringd ?r drie Aziatische tafelten- j-grootmachten: China, id-Korea en Noord-Korea. f sterjtste van het trio, veel- udig wereldkampioen Chi- is vanavond de tegenstan- f van de pupillen van coach fi Vlieg, zodat de derde of ?rde plaats, die beide ge lardeerd worden met brons, f hoogst bereikbare lijkt. |t duel tegen de Tsjechoslo- iakse dames had een drama- ch verloop. Nederland nam n voorsprong van 2-0 door koneerwinningen van Kloppen- rg op Marie Hrachova en ?n. iesekoop op Alice Pelikano- T Daarbij was vooral de zege „Een n8 iienk uit de hemel", zoals Ji Vlieg later verklaarde. »achova, achter Vriesekoop immer twee in Europa, had jen antwoord op het zelfbe- iste spel van Kloppenburg, it keerpunt volgde in de ibbel. Vriesekoop en Klop- pburg zijn beiden te indivi- Jalistisch. Hoofdcoach Miko jd Hrachova gekoppeld aan j jeugdspeelster Vera Kasalo- f Ook een gloednieuwe com- hatie, die echter in staat was pteld veel samen te trainen i tegen Nederland gesmeerd lp: 13-21, 15-21. prvolgens verraste Vriese- lop in negatief opzicht tegen rachova, van wie ze in haar ^rière tot nu toe slechts een ier verloren had tegenover kn overwinningen, ji 21-18 werd het 15-21 en 12- f; Het lot van Nederland lag en in de onervaren handen in Mirjam Kloppenburg. Zij irsloeg inderdaad Pelikanova fet 21-7. 16-21 en 21-15. jruikelend van vreugde vie- jrr de ploeggenotes elkaar in [armen. Een medaille op het ereldkampioenschap! Een [oom was werkelijkheid ge- jorden. Zelfs voor Vriese- int P°P' ^uis prijzenkasten bl medailles en bekers heeft. nd Ie weg naar de finaleronde in erd zaterdagmorgen ingesla gen Sn met de verbluffende over- 4ó] [inning (3-0) op Japan, maar fvolgd door een onverwachte m ëderlaag tegen Frankrijk. J lok in dit duel speelde Vriese- pqp de dramatische hoofdrol, e haar winst op de verdedig er Thjriet en de victorie in st dubbel bleek ze niet in aat het karwei tegen Nadine ■-*aviaud te voltooien. Het was hter geen beletsel voor de tere fraaie triomf. HEIBEL BU DE MANNEN GOTHENBURG Bij de wereldkampioen schappen tafeltennis in Gothenburg is heibel in de Nederlandse heren- ploeg ontstaan. Het ge krakeel resulteerde in de Zweedse havenstad in de onvrijwillige verlenging van het verblijf in de tweede categorie met twee jaar. Door nederla- Sen zaterdagmiddag in et emotioneel zwaar be laden duel tegen België (3-5) en gistermorgen te gen West-Duitsland (1-5) werden alle schone illu sies van de debuterende coach Bert van der Helm op wrede wijze de grond in geboord. „Deze ploeg heeft een psycholoog no dig. Geen coach. Ik ben hier meer bezig met het in het gareel houden van de onderlinge verstand houdingen. dan met het wedstrijdgebeuren". Zie verder elders in deze sportbijlage. Motorrijder in levens gevaar MUGELLO Her mann Berger, de Oost- duitse motorrijder, is in levensgevaarlijke toe stand opgenomen in het ziekenhuis van Florence. De in Zwit serland woonachtige coureur kwam tijdens de training op het par koers van Mugello (Ita lië) ten val met een snelheid van bijna 200 kilometer per uur. Niet de boot, maar de bus... AMSTELVEEN De voorbereiding van Elmex/Leiden op het belangrijke duel te gen en in Haaksbergen is bepaald niet gladjes verlopen. Bij Amstelveen kreeg de bus (van een Noordwijks bedrijf) met pech te kampen. De reis werd door de spelers groep in taxi's voortgezet, terwijl het „ge volg" van de Leidse ploeg op een vervan gende bus wachtte. Teammanager Gé van der Weijden kon in Haaksbergen ruim duizend gulden afrekenen. Het onkosten- postje vermocht het Leidse management zeker na de overwinning in Haaksber gen overigens niet te verontrusten: We hebben vanavond de bus gemist, we hadden ook de boot kunnen missen.... Ruud Gullit was, met zijn linkerenkel in het (loop)gips, in het Diekman-stadion aanwezig als toeschouwer bij de uitwedstrijd tegen FC Twente. Hij lijkt zijn, en gisteren ook Feyenoord's „ellende" met een vrolijke lach te bekijken. Deelnemer CPC overleden DEN HAAG De 26-jari- ge ambtenaar Rolaf Kroon uit Gouda is zaterdag tij dens de CPC-loop overle den. De man. deelnemer aan de tien-kilometerloop werd vlak voor de finish aan het Lange Voorhout onwel. Met spoed werd de deelnemer naar het West einde Ziekenhuis ver voerd. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. De politie vermoedt dat de Goudenaar is overleden aan de gevolgen van een hartaanval. HAAKSBERGEN El- mex/Leiden heeft tegen Verde een paar maal op be- alle verwachtingen in de langrijke momenten de bal. kans gegrepen om zich via Zijn belangrijkste scores kwa- een derde treffen tegen men vanaf de vrije-worplijn Permalens/Haaksbergen in de finale van de play werd er een persoonlijke fout offs te spelen. Na de ver- tegen de Leidse spelverdeler loren thuiswedstrijd van gemaakt. Hagens keek naar de afgelopen woensdag kant om aanwijzingen van knokte de ploeg van Harrewijn te krijgen die in o,j TT eerste instantie besloot om zijn coach Ruud Harrewijn spcler de vnje worpen te lal^n zich in Haaksbergen hele- nemen en njet een uitbal aan maal leeg. Die enorme in- de zijkant van het veld. Toen zet had resultaat. In een men op de coachbank in de weinig fraaie, maar wel gaten kreeg dat Hagens zijn zeer spannende wedstrijd laatste vrije worp had gemist. a~ t n;jfl„nnte wilde Leiden toch weer „zij- trokken de Leidenaars kant" kiezen. Hagens: „Ik ver met 64-67 aan het langste telde tegen de scheidsrechter eind en mogen zich nu op- dat we toch geen vrije worpen maken voor een derde wilden nemen. Het bleek ech- duel dat komende woens- ter niet meer veranderd te dagavond (20.30 uur) ge- kunnen I waarvan ik het bestaan niet speeld zal worden. vermoedde, zegt dat je binnen Niet alleen de vechtlust maar vijf seconden moet beslissen", ook een andere taktische aan- In een orkaan van geluid leg- pak leverde Leiden de belang- de Hagens aan om de bal net rijke zege op. Ruud Harrewijn uit de ring te zien stuiten, had zijn huiswerk goed ge- Martin de Vries miste vervol daan. Na het afgelopen i gens een schot voor drie pun- Leiden verloren duel ten en een opzettelijke fout te- kondigde de coach van de gen Hagens bezorgde hem nu Leidse basketbalploeg al aan in ieder geval wel twéé pogin- de videoband van die thuis wedstrijd nog eens goed te be- gen vanaf de strafworplijn. Haaksbergen-coach Sybe Melis studeren. De thuisstudie leidde spoorde het thuispubliek aan tot verdedigend straffere op- en sporthal De Els trilde op drachten voor Elmex Leiden zijn grondvesten. Hagens: „Ei- om vooral de Amerikaan Gad- genlijk deert zoiets me niet dy van scoren af te houden. Het is zo'n golf van geluid dat Aanvallend moest het spelletje je je toch gemakkelijk kan meer afgestemd worden op de concentreren". Koel als ijs centers Jerry Beck en Bert schoot de Haarlemmer beide Kragtwijk. malen raak en zette zijn ploeg Die taktiek slaagde. Daar zag op een veilige voorsprong van het in de openingsfase overi- vijf punten, gens niet naar uit. Beek en Intussen was André Gaddy al Kragtwijk kregen wel kansen met vijf fouten naar de kant om van dichtbij de scoren, gegaan. Drie minuten voor het maar zagen hun pogingen op verstrijken van de tijd maakte de rand van de ring afstuiten, hij een domme persoonlijke Haaksbergen profiteerde goed fout tegen Toon van Helfteren en bezat na acht minuten spe- die een nuttige rebound voor len een 18-9 voorsprong. Drie zijn neus wegkaapte. Na het minuten later stond Leiden fluitsignaal van arbiter Van voor. Hans Heijdeman was als Dishoeck maakte hij ook nog vervanger voor Randy Wiel in een trappende beweging naar het veld gekomen. Beek schoot de scheidsrechter. Van Dis drie keer achtereen wel raak hoeck was bepaald coulant en Kragtwijk schoot 18-19 op toen hij Gaddy slechts een het scorebord. Haaksbergen technische fout voor die actie zou vanaf dat moment niet aanwreef. Melis, de coach van meer voorbij Leiden komen, de thuisploeg, vond de uitslui- Na 25-25 liep Leiden weg naar ting van de lange center niet 25-31 om met een redelijk beslissend: „Kijk maar eens comfortabele 33-40 voorsprong naar de stand. Toen Gaddy het de rust in te gaan. Die marge veld verliet stonden we acht had kleiner kunnen zijn, wan- punten achter. Aan het einde neer Martin de Vries van van de wedstrijd nog maar Haaksbergen een tel voor de drie". De lange Tukker weet pauze een simpele lay-up doel treffend had afgesloten. het verlies van zijn ploeg aan het matige schot: „Wanneer je Het begin van de tweede helft tegen een percentage van 48% verzuimde Leiden de tegen- schiet en met drie punten ver- stander op beslissende afstand schil verliest, heb je slecht ge- te spelen. Haaksbergen schoot speeld". Zijn assistent Lace in vijf minuten maar één keer Strong, die Melis nadrukkelijk raak. maar de Leidenaars trof- bijstond in de coaching van Bosschenaar Gerard van der Steen in de lift waarbij hij scoort, vertwijfeld nagekeken door de Amsterdammer Philip Thomas AMSTERDAM De basketballers van Nashua Den Bosch hebben zaterdag, net als Elmex Leiden, in Amsterdam een beslissingswedstrijd afgedwongen tegen Black Velvet Canadi ans Amsterdam. De Bossche ploeg revancheerde zich met de 74-87 overwinning voor de 74-78 nederlaag in het eerste treffen. Bij Den Bosch was een hoofdrol weggelegd voor rasschutter Kees Akerboom. Met 32 pun ten werd Akerboom topscorer in de wedstrijd. In verdedigend opzicht kwam Andrew Fields met 24 rebounds uitstekend door. Toch leidde Den Bosch bij de rust pas met 35-38. Jimmy Moore bood knap tegenstand (20 punten). Bij de stand 54-58 in de tweede helft, liep Den Bosch uit naar een 58-73 tussenstand en was de wedstrijd gelopen. Woensdag valt in de Maaspoort in Den Bosch de beslissing over de finale-plaats. ploeg stemde de verdediging „Het blijkt dat we in onze ei- de tweede twintig minuten gen sporthal nauwelijks enig meer af op het bewaken van thuisvoordeel hebben. De an- Jerry Beek. Tom Lockhart dere ploegen vinden het ge- kreeg daarom dë kans van woon fijn om in deze hal te buiten de bucket enige nuttige spelen". Hagens kon dat be- scores aan te laten tekenen, vestigen: „Het is een hal waar- Emill Hagens liet de mogelijk- aan je snel gewend raakt. Ik heid lopen om de marge met kan dan ook niet zeggen dat Haaksbergen in beslissende het onprettig is om hier te spe- richting te sturen door een len WILLEM SPIERDIJK eenvoudige lay-up kans te la- t#>n liccjpn Dip miwr bplet Scorcs Le'den Beek 21. Lockhart 15. ten liggen, uie misser Deiet H s 13 Kragtw.jk 8. w.el 5. Heil niet om de Leidse spelmaker dl.man 3 Van Helftercn 2 tot uitblinker aan Leidse zijde Schotpercentage 51%; rebounds 28. uit te roepen. De Haarlemse balverlies 10 fysiotherapeut speelde Haaks^r8en Gaddy 20. Ri- slechts anderhalve minuut on- 23on 4. Faï derbroken door Jim van Dam Kruidhof 2. vele malen soberder dan in Schotpercentage 48%; rebounds 30. de thuiswedstrijd. Hij nam balverhes 15 dy Kuiper 7. Ridderhof 3. DEN HAAG Wim de Beer. de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU). heeft de City-Pier-City- -loop, in elf jaar uitgegroeid tot het grootste Nederlandse atletie- kevenement met 14.000 deelnemers, aangegrepen voor de start van een actie, die moet leiden tot een grotere veiligheid van at leten en trimmers in het verkeer. Uit de statistieken blijkt, dat ieder jaar duizenden voetgangers het slachtoffer worden van aanrijdingen. Onder hen nemen de hardlopers een bijzonder kwetsbare plaats in. doordat ze vaak in het donker lopen en op onverlichte wegen buiten de bebouwde kom trainen. De KNAU heeft in samenwerking met de stichting Veilig Verkeer Nederland (VVN) en het ministerie van WVC een prijsvraag uitgeschreven die praktische antwoorden moeten geven op de vraag hoe de te vaak „onzichtbare" lopers wel kun nen opvallen in het verkeer. Staatssecretaris van WVC Van der Reijden zei zaterdag tijdens een persconferentie veel belang te hechten aan de actie. „Sport en veiligheid is een belangrijk hoofdstuk in het sportboek, dat ik in deze regeringsperiode probeer te schrijven Daar hoort een opmerking over de wenselijkheid van een sportkeuring toe - al heb ik nooit gezegd dat de Elfstedentocht voor iedereen een on gezonde bezigheid is - en ook de veiligheid van de sporter in het verkeer. Ik wil zeker geen sportkeuring opleggen, maar stel het wel op prijs dat de bonden meedenken om de sport veiliger te maken. Vandaar dat ik het inititatief van de KNAU toejuich. Ik laat het aan de KNAU en de VVN over de actie tot een succes te maken". De drie sterkste deelnemers aan de elfde editie van de City Pier City-loop bevinden zich hier. halverwege de Van Alkema- .delaan, nog in eikaars gezelschap. De 22-Jarige Engelsman Carl Thackeray (links) zou even later zijn beslissende demar rage plaatsen om vervolgens alleen op de eindstreep af te kunnen gaan. De Deen Henrik Jörgensen (midden) werd tweede, Cor Lambregts legde als beste Nederlander beslag op de derde plaats. Collard topscorer FRIBOURG De Nederlandse ijshockeyer Collard is met acht tien punten (acht doelpunten en tien assists) topscorer geworden van het toernooi om de wereldtitel voor B-landen tn Fribourg. Koopmans werd met 14 punten (vijf treffers en negen assists) tweede, voor de Pool Zabawa met dertien punten (7/6). FRIBOURG Het Ne derlands ijshockeyteam heeft zich door een onver wacht fraaie zege op Zwit serland (6-2) gehandhaafd in de B-poule, waardoor dit toernooi in 1986 in Ne derland gehouden zal worden. Dit betekende een onverwacht slot na de teleurstellende nederlaag, die Oranje leed in de voorlaatste wedstrijd te gen Oostenrijk (2-4). Bo vendien werd niet Zwit serland, maar Polen win naar met de daaraan ver bonden promotie naar de A-poule. De Zwitsers moesten met mi nimaal vier treffers verschil van Nederland winnen om de fel begeerde promotie alsnog af te dwingen. Zij gingen ech ter aan de hevige druk ten on der. Nederland speelde zaterdag te gen Oostenrijk een slechte wedstrijd. Het heilige vuur, dat in de duels tegen Honga rije en Noorwegen tot positie ve en hoopgevende resultaten leidde, ontbrak. De ontmoe ting tegen Zwitserland had dus de beslissing voor Oranje - B- of C-poule - moeten brengen. Maar door de eerdere neder laag van de Noren tegen Italië was Nederland reeds zeker van handhaving Echter, de ploeg wilde zich revancheren voor de slechte indruk tegen Oostenrijk. Vooral de tweede lijn Van Heumen-Tijnagel- -Berteling, was geweldig op dreef en liet vijf van de zes doelpunten op zijn conto bij schrijven. Zwitserland, voor eigen publiek acterend en met goede vooruitzichten op de B-titel, was kansloos tegen dit ouderwets op dreef zijnde Ne derlandse team, dat met ty pisch Canadees hockey de De Zwitsers, die in 1982 in Klagenfurt in het toernooi voor B-landen waaruit Neder land toen zo smadelijk degra deerde, ook al een zware ne derlaag moesten incasseren (6-1), kregen in deze wedstrijd nimmer greep op het harde spel van Oranje Met veel voorchecken en vooral een niet aflatend enthousiasme bracht Oranje de Zwitsers de enige nederlaag in dit toernooi toe. Het was hard ijshockey, op de rand van het toelaatbare, uitgelokt echter door Zwitser land, dat bijzonder gebrand was op de B-titel Oranje had zijn antwoord klaar en ging zich fel verweren en won.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13