ppanje en Portugal li jubelstemming d O Ortega wil niet serieus praten GOiDKOPiRt KAARTJIS ZUNZOCtK NOG MET. 165 Rechts vecht verkiezing van Sartzetakis aan AUTOVAKANTIES PAGU TENLAND Eeidae Commit ZATERDAG 30 MAART 1985 PAGINA 5 Karyn Nicholson en haar dochtertje waren gisteren aanwezig op het vliegveld van Frankfurt, toen daar de met de Amerikaan se vlag gedrapeerde kist met het stoffelijk overschot van haar man aankwam, die zondag in Berlijn door een Russische militair werd doodgeschoten bij het maken van fo to's. De VS zijn van plan repressaillemaat- regelen tegen de Sov jet-Unie te nemen op diplomatiek vlak. Denemarken schrapt kernenergie KOPENHAGEN Luid gejuich klonk gisteren vanaf de publieke tribune- in het Deense parlement toen een motie van de oppositie werd aangenomen waarmee kern energie werd geschrapt uit de energieplannen voor de toekomst. Met een kleine meerderheid wis ten de linkse partijen de motie door het parlement te slepen. De oppositie stelde de motie op in de overtuiging dat er geen plaats is voor kernenergie in Denemarken, zolang er nog geen duidelijkheid bestaat over de veiligheid van re actors, de veilige opslag van atoomafval en de economische haalbaarheid van kernenergie. de 1 an onze correspondent faul van der Voort) te'vqRID De succesvol- arguronding van de toe zijde tigsonderhandelingen n". ie Euromarkt hebben svolkingen van Span- Portugal ongelooflijk geroerd. Alleen su- )Jee itieven komen in aan- indudng om te beschrij- •ede wat er op dit moment -t de iet Iberisch schierei- kan wordt beleefd, te spe zodatjjeuw tijdperk breekt aan 'n S® de jonge democratieën Spanje en Portugal. De neen van de oude dictatu- m0j'an Franco en Salazar zijn '°lh r^k voorbij. Eindelijk er een einde aan een iso- P ht dat tientallen jaren ^an 1 geduurd, zo wordt ge- j^ee.|panjaarden en de Portu- T gingen al veel te lang ?®sPjt onder een hardnekkig "^erwaardigheidscomplex. jr' eyreneeën bleven een on- 'nsenibare afscheiding tussen 1Hn chte Europa en het zwar- Jjfrika. Spanje en Portugal len zich geminacht en ge- uAeerd. Eindelijk is deze 00 droom voorbij. De toetre ding tot de Euromarkt is bo venal een toetreding tot het hart van Europa, het syno niem van hoogwaardige ont wikkeling, ware vrijheid en diep gewortelde democratie, zo kan men in alle toonaarden In Spanje is zelden een politie ke beslissing met zoveel een stemmigheid begroet. Alle par lementaire groeperingen heb ben de socialistische regering van harte gefeliciteerd met het bereikte succes dat de kroon vormt op 23 jaren van lange en harde onderhandeling. Over de inhoud van het ak koord wordt voorlopig niet ge praat. Uitsluitend de ultra- -rcchtse krant El Alcazar legt het accent op de concessies die de socialistische regering in Brussel heeft gedaan. De nega tieve opstelling valt evenwel volledig uit de toon. Het lijkt heiligschennis in vergelijking met de manier waarop prak tisch iedereen het historische moment beleeft. De onvoor waardelijke steun voor het on derhandelingssucces van de minister van Buitenlandse Za ken, Fernando Moran, komt niet alleen van alle politieke partijen, maar ook van de vak verenigingen en het Spaanse ondernemersverbond. Ieder een geeft toe dat de toetreding met grote offers gepaard zal gaan. Geen prijs lijkt echter te hoog voor de verwerkelijking van de droom. De economi sche consequenties van het ak koord zullen de komende we ken wel eens rustig worden geanalyseerd. Vandaag is ech ter niet het juiste moment. Eerst moet het historische feit van de zolang begeerde een wording door iedereen worden gevierd. De hoofdartikelen van de Spaanse pers weerspiegelen vreugde, hoop en trots. „De toetreding heeft niet alleen economische consequenties voor ons land", zo schrijft de Madrileense El Pais. „De toe treding zal ook leiden tot een verandering van ons gedrag, ja van onze levensstijl en van onze projekten. Het lidmaat schap van de Europese Ge meenschap maakt een einde aan het isolement, dat op een beslissende manier bijdroeg aan de vorming van een zieke lijk minderwaardigheidscom plex onder de Spanjaarden en aan een eindeloos uitstellen van de modernisering van onze economie en ons landsbe stuur", aldus de Madrileense ochtendkrant. Het duidelijke verband tussen het lidmaatschap van de EG en de Spaanse bijdrage aan de NAVO wordt door de Spaanse pers zorgvuldig uit de weg ge gaan. „Vandaag is het niet de juiste dag om over het volksre ferendum te speculeren", zo schrijft een andere krant. „Deze politieke overwegingen verschuiven naar een tweede plan door het enorme histori sche feit dat Spanje toetreedt tot het Europa van de vrijhe den en de vooruitgang", aldus Vanguardia. Ook in het buurland Portugal heeft de regering het succes van Brussel met tevredenheid begroet. Volgens de socialisti sche premier Mario Soares zal alles in Portugal veranderen. Met name de industrie zal ge dwongen zijn om zich in snel tempo te moderniseren om de concurrentie te overleven mét de landen van de Euromarkt. Maar de manier waarop wordt door sommige ondernemers en de communistische vakbond Intersindical gekritiseerd. Soa res wordt ervan beschuldigd dat hij uit electoraal eigenbe lang het vaderland met de on derhandelingen min of meer heeft verkocht. Maar ondanks deze kritiek overheerst ook in Portugal de tevredenheid over het bereikte resultaat. etrolyonden bi i en ai ^maanslag stemj bioscoop ar ai 'IJS Bij een bomaanslag RlJIien Parijse bioscoop, waar joods filmfestival gaande zijn gisteravond 18 men- [ewond geraakt. Drie bio- ibezoekers raakten ernstig tnd en moesten in een zie- luis worden opgenomen, iverigen leden aan een en liepen snijwonden op rondvliegend glas. Wie itwoordelijk voor de aan- s, is nog niet bekend. Er ook nog geen arrestaties icht. CD^frika verbiedt raagenkomsten llichP' De "JOHANNESBURG Jafrikaanse regering heeft iirren bijeenkomsten van 29 arde^s't'e8roePer^nêen voor de iende drie maanden verbo- ittq" Het verbod geldt voor 'ige gedeelten van Zuid-A- a, waarbij bij demonstra- tegen het apartheidsbe- 5555ti de afgelopen maand ir dan 80 doderr zijn geval- Volgens oppositieleiders is m besluit vooral gericht te- •wl het Verenigd Democra ten Front, het UDF, de >tste anti-apartheidsbewe- die nog net niet verboden middels heeft ds. Beyers ee bij de autoriteiten een IDJE VERHOLEN HETGEHEIM VAN DE UYLENBORGH Charles doet breakdance De Britse prin ses Charles voerde giste ren in een dis cotheek in Middleton een breakdance uit met een jeugdige werk loze bezoeker. Daarvóór had de prins mee gedaan aan een cursus die het werkloze jongeren in het stadje mo gelijk moet maken een baan te krij gen in de in dustrie. Ja..., Sijmen Knoet had zijn zin: de trotse .aarenborgh ging In vlammen op. Tenslotte was jon. allemaal al héél lang geleden gebeurd en als 5i eenmaal gebeurd is, dan kan zelfs het stuif- elpoeder van de pimpelpaarse bostijloos ir niet veel meer aan veranderen. En verder vijst deze hele macabere geschiedenis óók, het geboefte uit de vórige eeuw al niet min- doortrapt tewerk ging dan het geboefte, dat fc"enwoordig zoveel onheil veroorzaakt. Het jon allemaal met dat bakkerswagentje van pintje Haak en Simon Anderhalf. De twee j lavuiten sleepten het brutaal tot vlak voor de V enborgh, waar Ewout van Uylen met zijn va- Jacob op wacht stond voor een der ven- rs. „Kijk 'es vader," sprak Ewout. „Die arme akertjes..." „Zwijg, jongen!" viel Jacob zijn gste zoon grimmig in de rede. „Dat kon wel eens zo'n sakkerlootse streek zijn van Sijmen Knoet. Als die kerels één verkeerde beweging maken, dan knallen we ze vol lood!" Maar niets wees op snode plannen van de twee brave bakkertjes, want met een vriendelijk gezicht rie pen ze: „Hier is de firma Haak en Anderhalfl Warme bakkers te Gravendrechtl Niks meer no dig vandaag? Dan maar een andere keer, hè?" Toen verdwenen ze met hun karretje achter wat besneeuwde dennetjes en over de rest kun nen we kort zijn. Met enkele geoefende grepen verwijderden de schavuiten bliksemsnel de schotten van hun bakkerskarretje, zodat er een dreigende kanonsloop bloot kwam. En daar dreunde het eerste schot óók al. De totale ver nietiging van de trotse Uylenborgh was begon nen... Langhorne Motley. WASHINGTON Van de Amerikaanse onderminister voor Midden-Amerika, Langhorne Motley is bekend dat hij goed reageert op Daniël Ortega, de Nicaraguaanse pre sident. De twee ontmoeten elkaar geregeld en de ruzies die dan steevast uitbreken, zijn van een weldadig soort openhartigheid, waaraan beide partijen een zeker plezier beleven. Het botst en toch klikt het Van Motley is bekend dat hij vorig jaar direct na de Ame rikaanse invasie op het eiland Grenada Ortega onder vier ogen toesprak in nagenoeg de volgende bewoordingen: „Commandante, denk aan de periode vóór de invasie. Denk aan het verhaal van de jonge charismatische leider, Maurice Bishop, die de macht greep op Grenada. Hij nam hulp aan van Cuba en van Rusland, in de overtuiging dat hij slimmer was dan Havanna en Moskou. En toen kwam LANGHORNE MOTLEY, REAGANS ADVISEUR VOOR M-AMERIKA: Ortega heeft deze week aan geboden dat de VS ter plekke komt inspecteren of er meer dan 700 Cubanen in Nicara gua zijn. Directeur William Casey van de CIA zegt dat er wel 3000 of 4000 Cubanen zijn. Wilt U het aanbod van Ortega aannemen? Motley: „Luister, we moeten dit wel even in de goeie ver houding zien. Jarenlang wa ren er zogenaamd geen Cu banen in Nicaragua. Daniel, Thoman Borge (Nicaragua's minister van Buitenlandse Zaken, MDK), Fidel, alle maal hielden ze dat vol. Plot seling, anderhalf jaar gele den, zei Fidel, nou, we zitten er wel, maar met minder dan 200. En een tijdje later zei Daniel dat het er nog geen 800 waren". Motley windt zich zichtbaar steeds meer op. „En trou wens, verificatie ter plaatse, dat is belachelijk. Denk er eens een minuut over na. Hoe kun je het verschil zien tussen een Cubaan en een Nicaraguaan. En moet ik dan in heel Nicaragua onder elke bananeboom naar Cubanen gaan zoeken? Ik bedoel, you know, Jesus Christ, dat is toch niet serieus. Dat is on derdeel van hun propaganda- complot". Wat is dan de rest van de Sandinistische propaganda? „Nicaragua wil niet echt met ons onderhandelen. Ik zal je een voorbeeld noemen. Tino- co, hun onderminister van Buitenlandse Zaken, was on langs hier in Washington. Vijf dagen lang is ie alleen maar wezen lobbiën in het Congres. Hij heeft ons als re gering niet gewaarschuwd dat ie in de stad was, hij heeft nog geen belletje met me gepleegd. Wat zouden ze bij jullie in Nederland op Buitenlandse Zaken denken als er een vice-minister uit een ander land op bezoek kwam en nog niet eens ken nis kwam maken op het mi nisterie. Begrijp je dat ik vind dat ik een gerechtvaar digd wantrouwen tegen ze heb? Dat ik me afvraag hoe ernstig de Sandinisten zijn als ze zeggen dat ze met ons concreet de problemen willen oplossen? Het is allemaal pro paganda. We waren in Mon tevideo en wij hadden de hele vijfde verdieping van het hotel en zij de derde. En Daniel riep tegen iedereen die het maar horen wilde, be halve tegen ons, dat hij met Shultz (VS-minister van Bui tenlandse Zaken) wilde pra ten. Zijn bedoeling was dat als hij Uruguay ging verlaten er grote koppen in de kran ten zouden staan: Shultz wei gert Ortega te ontmoeten. Ik gunde hem dat niet. Ik zei te gen mijn medewerker, geef Daniel een dubbeltje, dan kan hij ons bellen. Uiteinde lijk heeft het gesprek plaats gehad. Maar ik bedoel maar. Hoe serieus wil hij de ge schillen met ons bijleggen? Wat zouden de Sandinisten moeten doen om de VS te vreden te stellen? Of bent u pas tevreden als de Sandinis ten verdreven zijn uit Mana gua? „Wij willen een verandering in het feitelijke gedrag van de Sandinistische regering. Een verandering van samen stelling van die regering is op zichzelf niet vereist. We heb ben vier concrete eisen. Ze moeten de export van wa pens naar de linkse rebellen in El Salvador stopzetten. Op de tweede plaats moeten ze de Russische en Cubaanse adviseurs wegsturen. Die hebben echt niet het beste voor met Nicaragua. Die mi litariseren alleen maar de hele samenleving, ten koste van de economie. Verder moeten de Sandinisten de militaire balans weer in evenwicht brengen, dat wil zeggen hun leger verkleinen, zodat het meer in overeen stemming is met de legers van de buurlanden. En ten slotte moeten ze doen wat ze beloofd hebben toen ze dicta tor Somosa verdreven, en dat is een democratie vormen, met vrije verkiezingen en persvrijheid". Langhorne Motley (46) spreekt vloeiend Spaans en kent Latijns-Amerika op z'n duim. Zijn merkwaardige le vensloop ving aan in Rio de Janeiro, waar hij met de het moment waarop hij zich uit hun greep wilde losma ken. En dat ging niet meer. Wil jij de Maurice Bishop van Nicaragua worden? Weet je, het probleem is dat jij en al die andere jongens denken dat jullie slimmer zijn dan de Russen. Dat je ze kunt gebuiken. Maar de Russen hebben al twintig Mauricen en Daniels gezien". Langhorne Motley, speciaal belast met het ontwerpen van het beleid voor Midden Amerika-beleid is bepaald geen diplomatiek iemand. Als hij in het Ministerie van Buiten landse Zaken in Washington tegenover ons zit, vliegen be- hplve de wolken sigarettenrook en zijn soms agressieve blikken ook allerlei halve vloeken en huiselijke zinssne- den als 'Fidel and Daniel and all these guys' door het ver trek. Na elke krachtterm tekent de onderminister aan dat die niet bedoeld is voor in de krant PLO. Dit zijn Nicaraguanen die vechten tegen het regiem in hun eigen land en die een steeds grotere aanhang krij gen. Die jongens terroristen noemen, daar ben ik het niet Amerikaanse nationaliteit werd geboren en tot en met de Amerikaanse middelbare school bleef. Politieke weten schappen deed hij in South Carolina in de VS, en zijn militaire dienst werkte hij vooral in Engeland af. In Alaska leidde hij het lokale ministerie van Handel, totdat president Reagan hem in 1981 benoemde tot ambassa deur in Brazilië en in 1983 tot onderminister van Buiten landse Zaken. De Sandinisten hebben in november toch redelijk vrije verkiezingen gehouden? „Die verkiezingen waren een farce. De negen commanden- tes hebben lang met elkaar overhoop gelegen over de vraag of het wel moest, ver kiezingen. Vooral de socialis tische partijen in Europa, Fe lipe Gonzales in Spanje en zo, drongen er op aan. Maar ook zij waren teleurgesteld over hoe de stembusstrijd in z'n werk ging. Ook zij zeiden wat stom dat de Sandinisten het de belangrijkste opposi tieleider, Arturo Cruz, onmo gelijk maken om mee te doen". Over enkele weken moet het Amerikaanse Congres, de volks vertegen woordiging, stemmen over hervatting van de financiële VS-hulp aan de Contra's, de rechtse rebellen die in Nicaragua te gen het Sandinistisch bewind vechten. Wat als het Congres tegen stemt? „De president is er sterk van overtuigd dat die hulp aan de Contra's een essentieel ele ment is in wat de VS in Nica ragua wil bereiken. We gaan ervan uit dat het Congres het benodigde geld zal vrijma ken". Is het niet tegenstrijdig dat de Amerikaanse regering, die zo tegen terrorisme is, wel de Contra's steunt, die ook ter roristen zijn Langhorne Motley schuift weer opgewonden in zijn stoel heen en weer en zegt: „Deze jongens zijn niet ge ronseld in de straten van Chicago en Miami. Ze zijn niet opgeleid in de terroristi sche trainingskampen van de Onder welke voorwaarden zou de VS zijn militaire advi seurs uit El Salvador wilen terugtrekken? „Dat kan ik zo niet zeggen. Wij hebben ons vrijwillig be perkt tot 55 militaire advi seurs. Als er sprake zou moe ten zijn van evenwichtige buitenlandse terugtrekking uit Midden Amerika, zouden er hele bootladingen Cuba nen uit Nicaragua moeten vertrekken tegen enkele Amerikanen uit El Salvador. Er is trouwens altiid een aan wezigheid van de VS in Cen traal Amerika geweest. De Over de militaire situatie in het land waar morgen fiarlementsverkiezingen zul- en worden gehouden die in hoge mate bepalend zullen zijn voor de manoevreerr- ruimte van president Duarte zegt hij dat de regering een steeds grotere controle krijgt over het land. Motley weet niet of dat te maken heeft met het opdrogen van de aanvoer van wapens voor de opstandelingen uit Nicara gua. Als het waar is dat de Sandi nisten doorgaan met het be voorraden van de linkse gue rilla in El Salvador, begrijpt Motley dan waarom ze aat doen? De onderminister blaast drif tig een rookwolk weg. „Da niël heeft jarenlang ontkend dat hij wapens naar El Salva dor smokkelde. En sinds kort zegt hij dat hij eventueel be reid is ermee op te houden. Dat zou hem internationaal inderdaad in een betere posi tie brengen. Maar dat gaat in tegen zijn fundamentele filo sofie, dat de revolutie ten koste van alles verspreid moet worden. Dat is onge twijfeld ook wat die kerels in Moskou verwachten als te genprestatie voor hun hulp aan Nicaragua". MARC DE KONINCK BONN WIL INVLOED OP POLITIEKE KANT SDI BONN De Westduitse minister van defensie Manfred Wörner ters van defensie van de NAVO officieel uitgenodigd deel te ne- heeft gisteren gezegd dat zijn regering bereid is mee te werken men aan het onderzoek naar het SDI, in de wandeling Star-wars aan het onderzoek naar het Strategisch Defensie Initiatief (SDI), geheten. De Fransen hebben in antwoord op Weinberger naar mits de Duitse regering ook inspraak krijgt bij de strategische en verluidt zich huiverig getoond met de Amerikanen samen te politieke kwesties die met het project samenhangen. De Ameri- werken. Zij willen allereerst samenwerking onder de Europea- kaanse minister van defensie Weinberger had dinsdag de minis- nen. ADVERTENTIE [FRANSE RMÈRA per appartement per week 8 dagen appartementen Cap Coudalère Inlichtingen en boekingen: ANVR ..goeie reis" reisburo's en reizenverkopende banken m GOEDE REIZEN. LAGE PRIJZEN yaRKERlUGgGIKI RPI7FN I AKFPRLI7FN ATHENE De voor naamste Griekse opposi tiepartij Nea Demokratia erkent de gisteren tot pre sident gekozen opperrech ter Christos Sartzetakis (56) niet. Aanleiding hier toe is het feit dat de enige kandidaat voor de opvol ging van president Kara- manlis met precies 180 stemmen (van de in totaal 300 parlementsleden) is gekozen. De beslissende stem was van parlementsvoorzitter Alevras die sinds het plotselinge aftre den van Karamanlis als waar nemend staatshoofd fungeert. Veel juristen twijfelen aan de rechtmatigheid van de stem van Alevras. De conservatieve oppositielei der Mitsotakis zei: „Er is geen president gekozen." Hij kon digde aan de verkiezing van Sartzetakis voor het constitu tionele gerechtshof aan te vechten. Sartzetakis heeft in een verklaring aan het parle ment en het volk de Grieken tot eenheid opgeroepen. „Ons kleine vaderland is niet opge wassen tegen een nieuwe split sing waarmee we allen in het verleden een bittere ervaring hebben opgedaan." Sartzeta kis' naam is verbonden aan het onderzoek naar de moord op het linkse parlementslid Lambrakis in 1963, dat grote bekendheid kreeg door de film Z. Tijdens het kolonelsregime ('67-"74) werd Sartzetakis ge marteld, maar na internatio naal protest kwam hij vrij. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tele- foonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) CXS Per april zijn enkeltjes en retourtjes zo'n 2 goedkoper Stijgen de abonnementsprijzen slechts met gemiddeld Is de Dalurenkaan ook geldig op vrijdag va. 9.00 uur. En komt er ook een 60kaart voor mannen Veel leuke nieuwtjes dus bij NS. Lees er alles over in de nieuwe folder'Treinprijzen' Haal 'm aan het loket of vraag 'm aan via telefoonnummer 030-33 4515. ENKELTJES EN RETOURTJES Z0W2'/:% GOEDKOPER.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5