Beun de Haas 't hard te verduren Klusjesman kan tot over zijn oren in het werk zitten Enkele jaarcijfers ZATERDAG 30 MAART 198 NE [JSWIJK Volgens de cij- rs is het eenvoudig: het Ne- trlandse bedrijfsleven komt toenemende mate in moei- kheden door de praktijken in beunhazen. De garage- ïuders derven jaarlijks mini- aal 650 miljoen aan inkom en door het werk van de .usjesman, de levensmidde- nsector verliest ruim 600 iljoen door de boerderijver- jpen, de loodgieters zien 250 iljoen verdwijnen in het in- trmele economische circuit 1 de kappers zo'n 200 miljoen aar de thuisknippers. Omge- tkend zijn dat een kleine vintigduizend arbeidsplaat- •n; in slechts vier branches, laatsen die overigens niet al- maal zouden worden opge tild als de beunhazerij mor- »n de wereld uit is. Zo sim- ?1 is het niet; het aantal is ïhter wel een uitstekende in- icatie voor de omvang van et beunhazen. e kappers riepen een tijdje gele- in al heel hard help en nu zijn de iragehouders, verenigd in de Bo- ag, het meer dan zat. Maandag be nt deze organisatie officieel een impagne tegen de beunhazerij, iaar ae afgelopen week heeft de lefoon in het kantoor te Rijswijk roodgloeiend gestaan. De initia- efnemers zijn verbaasd; ze weten let wat ze over zich hebben afge- lepen. Consumentenorganisaties jn woedend; ze praten over een Bksenjacht. De beunhazen houden ch een tijdje rustig en zullen ver- olgens weer gewoon verder gaan. e consument denkt even na en et dan toch weer zijn portemon- ee spreken, want de beunhaas is u eenmaal voordeliger. Cirkel ge- oten, probleem niet opgelost, aar de letter van de wet is beun- azerij een economisch delict. Een irvent doe-het-zelver die aan zijn igen auto sleutelt of zijn eigen huis pknapt, is officieel geen beunhaas, odra hij, of een werkloze vakman, iezelfde werkzaamheden voor an- eren gaat doen en niet aan een antal wettelijke eisen voldoet, is ij wel een beunhaas. Die eisen Sn: een vestigingsvergunning, be en van belasting, btw en sociale temies. De vestigingsvergunning loet worden aangevraagd bij de lamer van Koophandel en wordt Ueen verstrekt als de aanvrager oldoet aan eisen van vakbe- waamheid. handelskennis en kre dietwaardigheid. Bijkomende ken merken van een beunhaas zijn dat hij geen garantie geeft op de werk zaamheden en in sommige gevallen zelfs de veiligheid van de consu ment en dus de samenleving be dreigt. Dat kan bijvoorbeeld het ge val zijn bij onoordeelkundig aan sluiten van gasleidingen of slecht gerepareerde auto's. Meer vrije tijd Het ministerie van economische za ken dient dergelijke overtredingen op te sporen, door middel van de Economische Controledienst (ECD), en vervolgens uit te bannen. De cij fers van de laatste jaren wijzen uit dat het tegenovergestelde gebeurt; steeds meer werkzaamheden wor den uitgevoerd door beunhazen. Volgens de ECD komt dat omdat de koopkracht terugloopt en de werknemer steeds meer vrije tijd krijgt. Daardoor wordt het ver schijnsel zo groot dat het niet meer te controleren valt. Volgens de con sumentenorganisaties floreert de beunhaas vooral omdat het be drijfsleven zelf zijn zaakjes niet in orde heeft en volgens de consu ment zijn de vaak enorme verschil len in tarieven tussen beunhaas en reguliere bedrijfsleven de oorzaak. Neem het repareren van een auto. Bij een Bovag-garage betaalt een automobilst voor een grote beurt van een middelgrote wagen toch al snel 250 gulden. En dan moet die auto nog pico bello in orde zijn, want in de meeste gevallen ligt het bedrag (veel) hoger. En wie zich verbaast over, bijvoorbeeld, de hoge priis van een uitlaat, krijgt vrijwel altijd als antwoord: „Ja me neer, de uitlaten van die )tjes „Nou, paleisje hè?". De mid-twinti- ger laat trots zijn grotendeels ver bouwde huis zien, dat hij ongeveer twee jaar geleden, helemaal uitge woond, heeft gekocht. Inderdaad, een prachthuis. Zal wel een flinke duit gekost hebben„Ik schat tot nu toe zo'n twintigduizend gulden". Dat zou je niet zeggen, maar ja, de erkende aannemer is er ook niet aan te pas gekomen. Beun de Haas heeft hier zijn hantekening onder gezet „Ik heb een beneden-modaal inkomen. Als ik een aannemer dit huis had laten verbouwen was ik ongeveer vijftigduizend gulden kwijt geweest. En dat kan ik onmo gelijk betalen". Dus kwam hij met een goede ken nis/vriend overeen dat die aan het verbouwen zou gaan. „Met als bij komend voordeel dat we samen konden overleggen wanneer we bepaalde dingen zouden doen. Een aannemer rost zo'n huis in een be paalde tijd af, omdat het hem geld kost als het langer duurt. Dat kan gevolgen hebben voor de kwaliteit; hoeft niet, maar het kan. Maar nu kon ik, als ik wat had gespaard, zeggen: laten we de keuken doen. Daarna lag het werk dan weer een tijdje stil, tot ik weer wat geld bij elkaar had. Zo duurt het natuurlijk wel veel langer, maar het is ten minste betaalbaar". De klusjesman, laten we hem voor het gemak Beun noemen, hoort het verhaal van zijn werkgeveren diens complimenten glimlachend aan. „Als ik het niet had gedaan, was het nooit gebeurd", zegt hij. „Dat is het hele eieren eten. Een erkende aannemer is zo duur, dat bijna niemand dat nog kan betalen. Daarom vind ik ook niet dat ik de markt verziek. Als ik het niet doe, wordt het helemaal niet gedaan „Hoe lang is het geleden", zegt Beun, „dat een arbeider aan de lo pende band een behanger bij zich thuis kon laten komen? Dat is nu ondenkbaar. Een behanger is al bij na onbetaalbaar als je een modaal inkomen hebt. Dat is de reden dat een klusjesman, als hij zou willen, zijn oren in het werk kan zitten. Nee. zelf heb ik daar niet zo veel behoefte aan. Ik ben met wei nig tevreden". „In dit geval reken ik vijf gulden per uur, maar dat is eigenlijk meer een vriendendienst. In het alge meen reken ik vijftien gulden per uur. En dan schrijf ik niet eens alle uren nauwgezet op, het gaat een beetje uit de losse pols. Dat is overi gens nog heel wat goedkoper dan een beunhazende vakman, die in zijn vrije tijd al snel dertig gulden per uur rekent". Beun hoort officieel niet tot de vakmensen. Hij zat een paar jaar op de lts. maar verliet die school voor dat hij examen had gedaan. Hij trok een tijdje door het buitenland en kon, bij terugkeer in Nederland, bij iemand gaan klussen. Met het geld dat hij daarmee verdiende kocht hij zijn eigen gereedschap. De opdrachten stapelden zich snel op. Beun: „Als je slecht werk levert, hoef je niet te rekenen dat mensen je nog vragen, de sociale reclame is alles. Wat al inhoudt dat het met de kwaliteit van de beunhazen echt wel meevalt. Maar goed. ik heb on derhand zoveel ervaring opgedaan, dat ik zonder diploma's toch met succes bij een timmerbedrijf of zo zou kunnen solliciteren. Maar daar heb ik niet zoveel zin in. Ik zou iets van een klussen bus willen, een ei gen klusbedrijfje. Dat gaat moeilijk. Als je alleen al ziet wat een soesa het is om tweeduizend gulden te le nen om een oud busje te kopen Hij zegt zich geen beunhaas te voe len. „Nee. daaronder versta ik de mensen die het echt puur om het geld doen. Die zich verder ook ner gens meer iets van aantrekken als ze een klus hebben opgeknapt. Maar klusjesmannen zoals ik. en dat zijn er een heleboel, daar ben ik van overtuigd, die doen niet zo rot. Die gaan ook echt wel terug als er onverhoopt een kraan blijkt te lekken of zo. Wat overigens hele maal niet zo vaak voorkomt, want wij leveren vakwerk. Misschien wel omdat we de tijd hebben, om dat het allemaal niet binnen een bepaalde tijd af hoeft Daarom dur' ik ook te beweren dat ik nog nooi iemand een poot heb uitgedraaid' Zijn opdrachtgever: Beunhazei werken vrijwel altijd voor mensei die ze kennen. Daardoor is hui werk betrouwbaar". Beun wijst er nog even op, dat wi niet moeten denken dat in het re guliere bedrijfsleven alles koek er ei is. Ook daar zijn mensen die he louter om het geld doen of die, zo als iedereen weet, rommelen me de btw. Hij zegt het niet als be schuldiging. niet om op ze af te ge ven, maar om aan te geven dat dt verhouding bedrijfsleven-beunhaas helemaal niet zo zwart-wit is ah men vaak wil doen voorkomen. Besluit zijn opdrachtge\-er. „AIs jt beunhazerij wilt bestrijden, zul jt het legale werk aantrekkelijk moe ten maken. Hoe je dat wilt berei ken. interesseert me niet Ik denl dat je het principe van de vrije markt-economie moet laten wer ken. Dan worden vraag en aanbod waarschijnlijk beter op elkaar afge stemd". zijn nu eenmaal duur". Dan te be denken dat een klusjesman hetzelf de doet voor hooguit de helft. En als het een vriend of een familielid is, vaak genoeg zelfs voor een lek kere fles wijn of een etentje. Of neem het opknappen van ie huis. Je komt met een erkende aannemer overeen dat hij een ver bouwing uitvoert voor om en nabij de 30.000 gulden. Je vertrouwt de man, want hij is erkend. Je loopt hem dus niet elke dag voor de voe ten om te kijken wat hij doet en krijgt uiteindelijk een rekening van 50.000 gulden. Wat je ook pro beert, zelfs via de rechter kom je vrijwel nooit onder dat laatste be drag uit. Dan te bedenken dat een klusjesman, die vaak over verge lijkbare vakbekwaamheid beschikt, voor hetzelfde resultaat tien- a vijf tienduizend gulden rekent. Duurkoop Natuurlijk, roepen de bedrijven dan, zitten daar addertjes onder het gras. Een erkend bedrijf geeft ga rantie, je kunt naar een geschillen commissie, alles voldoet aan de voorschriften, de materialen zijn van betere kwaliteit en bovendien allemaal ook na vele jaren nog te leveren. „Goedkoop is in deze ge vallen nu eenmaal duurkoop", con cludeert J. Kleyheeg, hoofd stafbu reau van de Bovag. „Het uurtarief van een klusjesman mag dan lager liggen dan bij de officiële vakman, die eerste doet er langer over dan de tweede en zo kom je bij elkaar toch op hetzelfde bedrag uit, of soms zelfs hoger. Maakt een beun haas een fout, dan kun je nooit re clameren, terwijl je bij een erkende totale omzet naar beunhazen Bovag (1984)3,0 miljard 0,65 miljard AVOL (1984)2,8 miljard 0,25 miljard ANKO (1983)1,75 miljard 0,17 miljard Kaas (1983)9,04 miljard 0,6 miljard Bovag: Bond van autohandelaren en garagebedrijven AVOL: Algemene vereniging van ondernemers in het loodgie ters-, sanitair en gasverwarmingsinstallatiebedrijf ANKO: Algemene Nederlandse Kappers Organisatie Kaas staat voor de verkopen van kaas, verse groente, melk, fruit, eieren, aardappelen en bloemen. Met „naar beunhazen" wordt hier bedoeld: verkopen aan de boerderij. "garage drie maanden volledige ga rantie hebt. En wat misschien nog wel belangrijker is: als je je auto bij een beunhaas laat repareren, is de kans dat je een ongeluk krijgt pro centueel groter". De praktijk wijst uit, dat de consu ment vaak anders redeneert. Die neemt de risico's voor lief, omdat een beunhaas zoveel goedkoper is. In de autobranche gaat een derde van de autobezitters niet naar een Bovag-garage; ongeveer 22 procent daarvan gaat naar een beunhaas. Konsumenten Kontakt (KK) gaat mede aan de hand van die cijfers zelfs zo ver de actie van de Bovag hypocriet te noemen. „De bedoe ling is, als ik het goed begrijp, de automobilisten naar de Bovag-gara- ges te krijgen", zegt stafmedewer ker Christof van Basten Batenburg. „Dat moet op de eerste plaats door een betere service, betere duidelijk heid, betere garantie, vaste tarie ven voor standaardreparaties en minder gerotzooi in de eigen bran che". Abacadabra „Kortom: de Bovag moet eerst maar eens de hand in eigen boezem steken in plaats van naar de beun haas wijzen. Want de garagehou ders vergeten dat ze zelf schuld zijn aan de ontwikkeling. Garagereke ningen zijn in negen van de tien gevallen abacadabra voor de consu ment. En probeer eens van tevoren te vragen wat een reparatie kan gaan kosten: ze kunnen het nooit zeggen, of in het gunstigste geval bij benadering. Als je dan achteraf de rekening kriigt, schrik je nog behoorlijk. Daardoor jagen de gara gehouders zelf de mensen in de ar men van de beunhazen. Waarmee we beslist niet willen zeggen dat we beunhazerij een goede zaak vin den, o nee zeker niet, want daar is de consument meestal ook slecht af. Maar er is voor Konsumenten Kontakt op dit ogenblik geen aan leiding te zeggen: verkies een Bo vag-garage boven een andere gara ge. Want let wel. er zijn genoeg an dere, goede en bonafide garages, al zijn die geen lid van de Bovag". Konsumenten Kontakt zet boven dien vraagtekens bij de deskundig heid in Bovag-garages. De organi satie wilde eens de proef op de som nemen en zette een splinternieuwe accu in een auto, maar startte die eerst volkomen leeg. Daarna liet men de wagen naar diverse Bovag- garages slepen en vroeg wat de bes te oplossing was. In vrijwel alle ge vallen werd geadviseerd maar een nieuwe accu ruim tweehonderd gulden aan te schaffen. De auto had echter eenvoudig gestart kun nen worden met behulp van start kabels en na een tijdje rijden zou de accu zichzelf weer volledig heb ben opgeladen. Daarnaast heeft KK onlangs bij Bovag-garages een prijsopgave gevraagd wat het ver vangen van een standaardtype uit laat kost. De verschillen in prijs lie pen op tot honderd procent. „Onvoorstelbaar toch", zegt Basten Batenburg verontwaardigd. „Een probleem met auto's is ook dat je zo moeilijk kunt bewijzen dat er in de garage iets fout is gegaan. Zelfs in de ogenschijnlijk eenvoudigste ge vallen. Je rijdt na een reparatie weg, krijgt weer problemen en dan zegt de monteur negen van de tien keer dat het iets heel anders is dan waarvoor je de wagen had laten maken. Zolang dat soort dingen nog schering en inslag is, moet je niet verbaasd zijn dat er beunhazen bestaan". Fanfare De harde aanpak die de Bovag voor ogen staat, wordt waarschijn lijk de aanzet tot een veelomvat- tender actie van het midden- en kleinbedrijf. Een aanwijzing daar voor was al de vergelijkbare actie van de kappersorganisatie ANKO eind vorig jaar, die dreigde met de oprichting van eigen fraudeteams. Volgens voorzitter Kalle van de ANKO omdat de Economische Controledienst niet genoeg doet. Nog duidelijker voor de visie van deze marktsector op het verschijn sel beunhazerij is de reactie van het KNOV. Deze organisatie van on dernemers in het midden- en kleinbedrijf begroette de Bovag-ac- tie met fanfare. „De beunhazerij kost het reguliere bedrijfsleven jaarlijks gigantische sommen geld, Wdreigt de werkge legenheid en vaak ook de veilig heid en levert bovendien een ver liespost op voor de schatkist en dus voor de samenleving", luidde de eerste reactie. Binnenkort wordt bij het KNOV een commissie zwarte arbeid geïnstalleerd, waarin ver schillende branche-organisaties met het KNOV dit verschijnsel gaan bekijken. En dat moet leiden tot plannen om de beunhazerij de kop in te drukken. Woorden die aan duidelijkheid niets te wensen over laten. Het be drijfsleven is het zat en de overheid moet eens wakker worden Bij de Economische Controledienst heeft dat tot nu toe allemaal nauwelijks iets teweeg gebracht. Een onver stoorbare heer Van der Laan, ad- junct-hoofd van de juridische afde ling: „Het is allemaal niet nieuw voor ons. De Bovag doet het eigen lijk al jaren, maar heeft het nu al leen wat beter gecoördineerd. De klachten, die uiteindelijk bij ons gemeld moeten worden en door ons verder uitgezocht, worden daar door misschien alleen iets serieu zer. Want dat is namelijk het euvel bij de opsporing van beunhazen. De meeste klachten zijn ongefundecrd. Mensen die bellen en zeggen: „Me neer, ik heb het idee dat mijn over buurman wel eens klusjes doet" Meer weten ze dan niet. Daar gaan wij dus niet achteraan, wii doen al leen iets met gefundeerde klach ten". Hij beschouwt de acties als die van de Bovag niet als kritiek? „Nee hoor, wij doen genoeg". Prioriteiten De Bovag denkt daar toch anders over. „Ik wil niet generaliseren", zegt J. Kleyheeg, hoofd van hét stafbureau, „en ik wil ook niet zeg gen dat er met de ECD niet te wer ken valt, maar de effecten van wat de overheid doet zijn voor ons on voldoende. De ECD heeft beperkte capaciteiten, ze kan met illes op sporen. maar ik vind wel dat er prioriteiten moeten worden gesteld. En beunhazerij is zonder meer een prioriteit, niet alleen voor het be drijfsleven, maar juist ook voor de staat. Alleen al door beunhazerij in de autobranche loopt de overheid meer dan 220 miljoen gulden per jaar mis. En dat bedrag wordt met het jaar meer. Maar ook als je dat even allemaal vergeet, is het heel simpel: beunhazen overtreden de regels die we m^t zijn allen als sa menleving hebben opgesteld. Als we aan die overtredingen niets doen, wordt de wet waahn die spelregels zijn geregeld een papie ren wet, een dode letter" „Daar kan toch geen enkele sa menleving bij gebaat zijn. Want zonder beunhazen zouden de tarie ven in het reguliere bedrijfsleven omlaag kunnen, zouden de sociale premies naar beneden kunnen en zou er meer werk zijn Daarom be grijp ik ook niet dat de overheid eerst wilde praten over de harmo nisering van het btw-tanef. dus één tarief van negentien procent voor iedereen, en aan ineens toch voor onderhoud en reparatie een tarief van twintig procent btw in stelt. Daarmee werk je de beunha zerij in de hand, want de consu ment moet het betalen. De tarieven ten opzichte van beunhazen zijn natuurlijk toch al hoger, omdat ae garagehouder aan wettelijke ver plichtingen moet voldoen ten aan zien van inrichting, milieu en ener gie. De beunhaas lapt al die eisen Zo ziet het bedrijfsleven de beun haas: een prutser. Treffend in deze tekening van Leo Henny: het ver schijnsel verspreidt zich cis een olievlek. aan zijn laars. Logisch dat die dan goedkoper kan werken, want het werkplaatstarief wordt nu eenmaal bepaald door die eisen, de btw en de premies. In die. pak-weg 51.50 per uur zit maar een klein beetje verdienste voor de garagehouder zelf. Omdat de beunhaas bovendien over goedkoper, dus veelal slechter materiaal beschikt, wordt het prijs verschil vaak nog groter. Iedereen vergeet daarbij echter de toege voegde waarde van een erkende garage: vakbekwaamheid, garantie, zekerheid en veiligheid. De beun haas is daardoor alleen ogenschijn lijk voordeliger". Pik op de buurman De conclusie van de Bovag is daar om ook eenvoudig. Als de overheid met wil of kan controleren, moet het bedrijfsleven het maar «elf doen. Leden die menen dat ar een beunhaas op het spoor zijn geko men kunnen hun belangenbeharti gers. de Bovag dus, bellen. Die zoe ken de zaak dan verder uil. Blijkt de klacht gegrond, dan wordt de Economische Controledienst inge schakeld. Dat riekt een beetje naar een bur gerwacht. „Nee. nee", zegt Kley heeg, „we gaan beslist niet overal op in. Er zijn de afgelopen week al diverse mensen geweest die met van die vage verhalen kwamen, ja inderdaad over een overbuurman Maar daar doen we verder niets mee, mensen die toevallig de pik op hun buurman hebben, zullen bij ons bot vangen. Daarom is het ook allesbehalve een heksenjacht, aab de consumentenbonden willen doen voorkomen. De Bovag behar tigt de belangen van zijn leden en als die vinden dat er iets moet wor den gedaan, komen wij in actie. Al leen serieuze klachten van leden worden door ons in behandeling genomen en dan nog met de groot ste zorgvuldigheid". Bij de Bovag wordt al gekscherend gezegd, dat het inmiddels een ge schikt moment is voor beunhazen om een belangenvereniging op u richten. Want Beun de Haas. die vooral door de reclamespotjes van de Bovag allang geen aardige man meer is. maar het imago van een louche prutser heeft gekregen, zal het een tijdje hard te verduren krij gen. DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19