»4otivatie verloren eneratie" Ipenbaring .;;Oor veel werkgevers £eidóc(Sou%ant ZATERDAG 30 MAART 1965 Jeugd-on tplooiings-banen laatste kans Sociaal gevoel De motieven van een werkgever om langdurig werkloze jongeren aan een baan te helpen, kunnen sterk verschillen. Bij Smit, zo ver nemen we van Hakkert, was het creëren van jongerenbanen het ge volg van afspraken tussen de vak bonden en directie. De mogelijk heid van (relatief goedkope) jeugd- ontplooiingsbanen kwam derhal ve als geroepen. Bij drukkerij Ba zuin, zo benadrukt directeur Van Huessen, was de motivatie van Roswita de beslissende factor. Coördinator R. Dienske van JOB veronderstelt: „Bij de werkgevers voel je toch steeds meer iets van een sociale bewogenheid. Spontaan zullen ze niet snel een langdurig werkloze jongere in dienst nemen. Maar wij gaan bij wijze van spre ken met zo'n jongere onder onze arm aan het leuren. Je kunt dan een concreet aanbod doen en na tuurlijk zijn onze voorwaarden aantrekkelijk. Vooral werkgevers in het midden- en kleinbedrijf zijn daar gevoelig voor. De meeste jon geren hebben dan ook daar een plaats gevonden". Uitzichtloos De vraag die rest is in hoeverre via een regeling a la JOB het minis terie hoopt met een financiële in jectie van 100 miljoen gulden uit eindelijk 16.000 jongeren aan een baan te helpen een structurele oplossing gevonden kan worden voor het probleem van de langduri ge werkloosheid. Roswita en Astrid lopen nog altijd het risico dat hun dienstverband op een zeker mo ment beëindigd wordt. Over hun kansen op een aansluitende baan blijft het gissen. Bovendien komen er binnenkort weer ruim 260 000 schoolverlaters op de arbeidsmarkt De ervaring leert dat circa 20 pro cent na een jaar nog geen werk heeft. Dat zijn opnieuw 52.000 moeilijk plaatsbare jongeren. Hakkert meent „Welke maatrege len je ook neemt het gegeven dat elke samenleving een groep kans arme burgers heeft kun je nooit veranderen. Er blijven altijd jonge ren met handicaps. De één heeft een half voltooide opleiding, is zwakbegaafd of weet zich niet te presenteren. Als het goed gaat met de economie komen deze jongeren toch nog wel in een of anoier baan tje aan de slag. dan zie je het pro bleem niet Maar als de werkgele genheid terugloopt dan ontstaat een probleemgroep. Ook de laag-ge- kwalificeerde baantjes gaan dan namelijk aan de neus van deze jon geren voorbij. Wil je daar iets we zenlijks aan doen dan b volgens mij er een heel stelsel maatregelen voor nodig. Die moeten niet alleen gericht zijn op het verbeteren van de kansen van deze jongeren door training en opleiding, maar aan de andere kant moet het ook voor het bedrijfsleven aantrekkelijker ge maakt worden langdurig werklo zen in te schakelen' De heer Dienske, coördinator van het JOB-project is zich terdege be wust van de geringe reikwijdte van het experiment „Ab je kijkt naar de bijna autonome groei van het aantal langdurig werkloze jonge ren, dan b het JOB-project maar een heel klein druppeltje op een enorme gloeiende plaaterkent hij. „Maar het is een begin. Meer van deze experimenten, zoab te- rugplocgregelingen en werken met behoud van uitkering en een grote re bereidheid van de overheid en het bedrijfsleven om concreet wat te doen. kunnen de pijn wat ver zachten. De tongeren üie via een of andere regeling ervaring op kun nen doen, hebben in elk geval weer hoop voor de toekomst". PAUL KOOPMAN den Held uit Maassluis probeerde al drie ng aan het werk te komen. Vergeefs. Ze werd ag haar kansen op een baan met de dag afne- Ik was gewoon te oud en te duur geworden", t ze nuchter vast. In het vrije spel van vraag bod op de arbeidsmarkt telde Astrid, evenals andere langdurig werkloze jongeren, niet nee. /i h is Astrid nog aan een baan gekomen. Mede dj een loonkostensubsidie van het ministerie - «ciale zaken en werkgelegenheid wilde een "igver de gok met Astrid wagen. „Ik denk dat Slot uit de loterij heb getrokken", zegt hij nu. i er weer een toekomst voor onze „verloren tie"? Hieronder een verslag van een experi- lat langdurig werkloze jongeren weer per- f kan bieden. Werkgevers, jongeren en amb- .1 over de Jeugd Ontplooiings Banen (JOB) Jinister De Koning. Extra werkgelegenheid dit experiment nauwelijks, maar 100 miljoen t is toch een aardig steuntje in de rug voor len die „uitgerangeerd" dreigen te worden. uitgebn n buit« IF J l een waard rijk, t.a! i door en dri VJDAM In een gele ;eet bij het arbeidsbu- n Schiedam zijn jonge- 'Zorqeir k°m die, zo meldt een lat aan de deur, al lan- in vierentwintig maan- mdevierkloos zijn. Vijf mede- ïnd rs doen in de keet hun wijkzi«e best deze groep jonge- piicaiin een baan te helpen/ ienw<?om nu te zeëëen dat irig werklozen zich voor ïgeren die we hier voor een r uitnodigen komen vaak j_273rmet bet idee: wat zullen die nu weer voor ons verzonnen hijnen'? duurt wel eventjes ;hend/ ze ervan kunt overtuigen echt kans is op een baan", „^^>hn Kobeck, een van de me ters in de bouwkeet. „En ik die scepsis niet kwalijk ne- Hijf maar eens optimistisch ,e kamer met sollicitatiefor- ïn kunt behangen. Het dan een kwestie van psy- overleven om je bij je lot s leggen". lebben de vijf medewerkers bouwkeet de jongeren die ar melden wel degelijk iets bieden. Sedert minister De van Sociale Zaken en (legenheid in november vo- het startsein gaf voor de zo de jeugdontplooiingsba- tijn al 460 langdurig werklo- Feren aan werk geholpen, de doelstelling (2000 ar- aatsen vóór 1 november dit og lang niet gehaald is, mag -n s coordinator R. Dienske en medewerker John Kobeck aJ Ysproken worden van een be-. 16ER'n succes. Want het mag dui- -frijn: de meeste werkgevers 'an nature niet te juichen om 'traa'm die al twee jaar lang niet neer it arbeidsproces deelnemen, ^■"ghakelen. :e: „Zonder dit experiment deze 460 jongeren nog steeds werk, dat mag je rustig zo Voor werkgevers zijn ze i te duur. Het ontbreekt deze in aan ervaring, de opleiding ontoereikend en er zijn nog d andere redenen waarom ze het bootje vallen. Je zult bij- eld maar een timide type lisschien ben je een uitste- werknemer, maar in een sol- egesprek steek je wel steeds af tegen al die anderen die Bl pittig en overtuigend we- presenteren. De sollicitatie- telf is voor veel kansarme en al een onneembare barriè- intussen word je steeds ou st betekent dat je kansen im- echter worden", mmige werkgevers toch en- ist worden voor de jeugdont- 5«lgsbanen is met name te dan- een regeling waarbij onge veer een derde van de loonkosten door de overheid betaald wordt. Verder werken de jongeren op ba sis van een uitzendformule: het is altijd mogelijk het dienstverband desnoods stante pede te be ëindigen. En ten slotte, zo garande ren de medewerkers van JOB, speelt ook de veronderstelde moti vatie van de jongeren een belang rijke rol. Dienske: „De langdurig werkloze jongeren die wij via het uitzendbureau Start uitzenden, worden vooral op hun motivatie geselecteerd. Als wij eenmaal in ge sprekken de scepsis en moedeloos heid overwonnen hebben, zie je vaak een enorm enthousiasme doorbreken. Dat verbaast me ei genlijk steeds weer". „Wie al zo lang werkloos is, zal wel erg veel zin hebben om aan het werk te gaan", zo veronderstelt ook Theo van Huessen. directeur van drukkerij Bazuin (20 werknemers) in Schiedam. Van Huessen is wel licht één van de weinige werkge vers die langdurige werkloosheid niet bij voorbaat beoordeelt als een soort ongeneeslijke ziekte. De di recteur: „Hoe langer je werkloos bent geweest, hoe groter de inzet. Daar ben ik van overtuigd. Het is gewoon zielig als je zo lang thuis moet zitten'. Almaar tussen die vier muren Dan dank je toch de go- Demonstreren tegen de jeugdwerk loosheid. Perspectief biedende .werkplannen" komen nog maar aarzelend van de grond. den als je onder de rokken van je moeder vandaan kunt? Daarom zag ik dat aanbod van het arbeidsbu reau meteen zitten". Bij het familiebedrijf „Bazuin" werd al zeker anderhalf jaar ge praat over een administratieve kracht die de enige secretaresse wat zou moeten ontlasten, toen me dewerkers van JOB belden met de vraag of ze een langdurig werkloze jongere konden plaatsen. Tot dan was het er nooit van gekomen een advertentie te plaatsen, vertelt Van Huessen. „Ik zag vreselijk op tegen die massa sollicitatiebrieven die je toch allemaal netjes moet beant woorden en de hele selectieproce dure die daarop volgt". Die vacature, om het economisch uit te drukken, bleef dus „boven de markt zweven". Maar na het tele foontje van JOB was het meteen prijs. De directeur: „Ik dacht: dat moet goed zitten. Geen administra tieve rompslomp, ze hadden ie mand uit Schiedam zelf die ook nog onmiddellijk aan het werk kon Dat leek me allemaal erg aantrekkelijk. Die subsidie was ei genlijk minder doorslaggevend". Vier jaar werkloos Het werd uiteindelijk Roswita Meuwis, naar eigen zeggen al liefst vier jaar als werkzoekende inge schreven bij het, arbeidsbureau. Roswita: „Dat is een lange tijd hoor. Niet dat ik heb stilgezeten Ik heb allerlei cursussen en opleidin gen gedaan, maar meestal liep het mis op de theorie. Voor mijn lhno- opleiding ben ik gezakt omdat ik kort voor het examen in het zie kenhuis moest worden opgenomen. Ik heb daarna van alles gepro beerd: verpleging, bejaardenverzor ging, typiste en ook soms wat vrij willigerswerk want ik ben echt niet te lui om te werken. Maar ik werd nooit aangenomen. Vaak hoorde ik gewoon niets op een sol licitatiebrief. Dan ga je denken: ze willen me niet. Door de jaren heen ben ik erg negatief geworden". In januari belden medewerkers van JOB Roswita met het voorstel of ze wat zag in een betrekking als administratief „manusje-van-alles" bij de Bazuin. Samen met een me dewerker van JOB ging ze sollici teren en kort daarna kon ze al in het kantoortje aan de slag. Met de nodige begeleiding, zo benadrukt Van Huessen, want iemand die nog weinig of geen werkervaring heeft, kan niet meteen voor honderd pro cent meedraaien. De directeur: „Gelukkig kun je in zo'n familiebe drijf als het onze goed ingewerkt worden. Voorwaarde is wel dat als je iets niet weet of zelf intiatieven neemt, je dit vraagt. Omdat we hier in het bedrijf zo ons eigen taaltje spreken, moet je wel wat extra tijd nemen om Roswita bepaalde zaken uit te leggen die voor ons misschien vanzelfsprekend zijn. Maar zoals het er nu naar uitziet kunnen we haar over een jaar, als de subsidie afloopt, wel een vast dienstverband aanbieden". Bijdrage Ook scheepvaartbedrijf Smit Inter- Astrid Den Held (22): „Een handige meid van zestien is nu eenmaal veel goedkoper" Minister De Koning hoopt met een subsidie van 100 miljoen gulden totaal 16.000 langdurig werkloze jongeren aan een baan te helpen. nationale heeft een aantal jongeren geplaatst die via de JOB-regeling een financieel steuntje in de rug hebben gekregen, van wie twee bij het sleep- en bergingsbedrijf Smit- Tak. Directiesecretaris Hakkert van Smit-Tak vertelt: „We hebben er bij het hele concern nu vijf in dienst. Dat is een bescheiden bij drage, want onze financiële moge lijkheden zijn nu eenmaal beperkt. We moeten concurreren in een vrije markt en dan kun je van een bedrijf geen sociale werkplaats ma ken". Astrid den Held is een van de twee JOB-werkers bij Smit-Tak. Uit de kantine van de vestiging in Maas sluis klinkt het zachte geknetter van spiegeleieren in de boter, als we haar opzoeken. Een hulpvaardi ge duiker van het bergingsbedrijf heeft de verslaggever en de foto graaf vanuit het onderdelenmaga- zijn over stalen trappen mee naar boven genomen. „Komt Astrid in een modeblad?", vraagt hij belang stellend. Even later gonst het in de kantine hoorbaar van de geruchten dat Astrid gaat poseren voor Play Boy of Panorama. Astrid. vanach ter de spiegeleieren: „Dat vinden ze nou leuk, zo'n geintje trappen. Ik laat ze maar lekker in de waan". Evenals Roswita is Astrid aan een administratieve baan gekomen. De spiegeleieren bakt ze tussen de middag even voor de .jongens", die op andere uren van de dag met sleeptrossen en duikershelmen lo pen te sjouwen. Astrid: „Ik ben geen kantinejuf hoor, maar je doet wel eens wat voor elkaar. Als het nodig is, dan zit zo'n duiker ook bij mij achter het bureau te admini streren. Hier bij Smit-Tak moet je niet zo nauw kijken". Toekomst en trouwen Astrid Den Held (22) is zeer tevre den met haar werk. Niet dat ze een belabberde tijd achter de rug heeft als recruut bij het leger „langdurig werkloze jongeren". Astrid: „Ik heb me nooit zo verveeld, daar ben ik het type niet naar. Gezocht heb ik wel, ik denk dat er ruim hon derd sollicitaties de deur uit zijn ge gaan. Maar ik heb nooit gedacht: nou word ik gek. Alleen kom je wel op een punt waarbij je denkt: het wordt toch eens tijd dat ik aan een toekomst ga denken. Trouwen doe je niet voor een appel en een ei, daar heb je toch wat geld voor nodig". Een niet helemaal passende oplei ding (lhno, kinderverzorging, mhno), een evenmin passende leef tijd en aan de andere kant ook be perkende eisen van haar kant, wa ren er volgens Astrid de oorzaak van dat ze bij sollicitaties steeds buiten de prijzen viel. Astrid: „Ik was achttien toen ik van school kwam en toen al kreeg ik te horen dat ik te oud was. Soms waren er voor eenvoudige winkelbaantjes meer dan vierhonderd sollicitanten en dan zit er altijd wel een handige meid tussen van zestien die nu een maal veel goedkoper is". Er zijn via uitzendbureaus kansen geweest voor baantjes van achttien uur. of werk buiten de Rijnmond- regio. Astrid: „Maar ik heb geen rijbewijs en voorlopig ook geen geld om een auto te kopen. Dus die baantjes die ik niet met de fiets of openbaar vervoer kon bereiken gingen niet door. Bovendien moest ik met mijn ouders rekening hou den, omdat ik nu eenmaal nog thuis woon. Een keer kon ik een baantje krijgen tussen vijven en achten 's avonds in een kwekerij. Maar wat moet mijn moeder dan met het eten? Er zijn ook plannetjes geweest om werkloze jongeren baantjes te laten delen. Maar dat is toch niet reeel. Als ik twintig uur werk, dan krijg ik nog veel minder dan voorheen met mijn uitkering. En van zo'n inkomen kun je toch geen toekomst opbouwen? Daaraan moet ik óók denken". Concurrentie Intussen, zo schetst Astrid. werden haar kansen op een baan steeds ge ringer „Er kwamen alweer twee generaties van school; dat zijn ruim een half miljoen jongeren met een afgeronde opleiding Je wordt ei genlijk steeds ouder en steeds min der. Ga je verder studeren, dan word je nog ouder en duurder, dus dat hoeft helemaal niet zo verstan dig te zijn". Toen JOB Astrid aanbood 32 uur te gaan werken bij Smit-Tak in haar eigen woonplaats, heeft ze die mo gelijkheid met beide handen gegre pen. In inkomen gaan de jongeren die via de JOB-regeling ingescha keld worden er in vergelijking met hun uitkering maandelijks netto nog geen honderd gulden op voor uit. Astrid: „Dat lijkt misschien niet veel. Maar ik vind het voldoende Als je werkt kun ie ook minder uit geven Afgezien dan van de kleren die ie moet kopen, want je collega's hebben wel graag dat je er leuk uit ziet. En nu heb ik tenminste iets om op te bouwen. Binnenkort gaan we automatiseren en dan zal ik ook met een computer moeten gaan werken. Ik krijg in elk geval weer kansen". Hakkert sluit overigens niet uit dat Astrid uiteindelijk een vast con tract krijgt. „Als ons bedrijf zich dat over een jaar kan veroorloven, dan is die kans heel groot", aldus Hakkert. „Maar in elk geval zijn de kansen van Astrid op een baan over een Jaar aanmerkelijk verbe terd. Ik weet zeker dat ze na dat jaar dóór kan. Is het niet bij ons, dan wel bij een ander bedrijf'. Vier jaar werkloos en dan toch nog aan de slag bij Irukkerij directeur Theo van Huessen (rechts). Roswita: „Vaak hoorde je gewoon niets op een sollicitatie brief".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17