Paus wuift Beatrix lit met „tot ziens ,kn wel thuis" Cao- onderhandelingen komen weer op gang Vredesbeweging niet door inlichtingen- iiensten bespioneerd CDA en WD houden vast aan 2200 PTT'ers in Groningen Kamer verzacht wwv-maatregelen 4INISTER DE RUITER: i Nog hoop op redding raffinaderij KatJNENLAND EcidócSotnant VRIIDAG 29 MAART 1985 PAGINA 3 -psterdam behandelt Is over misbruik orzieningen minimaal .TERDAM b en W van Amsterdam n niet geheel af van de behandeling van kliks) over vermeend misbruik van soci- a*"1'»oorzieningen. Dat blijkt uit de herziene Eere van hun beleidsnota „De sociale dienst van branding", die deze week naar de ge- et gjteraad is gestuurd. Verschillende organi- rkt b? hadden er tijdens de inspraak op die t vei met klem op aangedrongen helemaal 1 meer te doen met kliks. B en W achten v .geen goede oplossing. Wel zal van tips 5 n'fimaal gebruik" worden gemaakt. Kliks een „zwart werken" worden eerder in be- pgesjeling genomen dan kliks over een zoge- ide economische eenheid (bij voorbeeld het samenwonen van een bijstandsvrouw de ï^en man met eigen inkomen). g h< ove te Kabinet besluit in april over koopkracht minima DEN HAAG In de loop van april zal het kabinet een antwoord geven op de vraag of er dit jaar extra maat regelen genomen moeten worden om de koopkracht van de laagste inko mens op peil te houden. Minister De Koning (Sociale Zaken) heeft dat ge antwoord op vragen van de PvdA. De bewindsman weigerde op voorhand te beloven dat er maatregelen genomen zullen worden om koopkrachtverlies voor de minima te voorkomen. De Koning erkende net als premier Lub^ bers eerder deze week, dat als gevolg van de hogere dollarkoers en de cao- onderhandelingen, de prijzen hoger uit zullen vallen dan was geraamd. Kabinetscijfers wijzen op een half procent, de PvdA houdt het op 0,8 tot 1 procent DEN HAAG Ondanks bezwaren van staatsse cretaris De Graaf (Sociale Zaken) heeft een meer derheid van de Tweede Kamer gisteren enige ver zachting aangebracht in de beperking van de wwv-rechten voor werklozen onder de 35 jaar. Een amendement van CDA en VVD dat bij de be paling van de uitkeringsduur ook het arbeidsver leden mee wil wegen, kreeg de steun van D'66, SGP, RPF en GPV. Volgens het wijzigingsvoor stel zullen mensen die kunnen aantonen dat zij over de afgelopen zes jaar ten minste 4V? jaar heb ben gewerkt, een half jaar langer recht krijgen op wwv dan hun leeftijdgenoten. De Graaf deed gis teren voor de stemming weer een klemmend be roep op de Kamer het amendement niet aan te ne men, omdat de kosten daarvan volgens hem niet 25 miljoen zullen bedragen (zoals CDA en VVD beweren), maar 70 miljoen. CNV tegen kabinetsplannen versoepeling ontslagrecht TRECHT Het CNV vindt dat de plannen van het kabinet om het ontslagrecht te versoepelen een ernstige inbreuk betekenen op de rechtsbe scherming van de werknemers. Blijkens een ad viesaanvraag aan de Sociaal Economische Raad wil het kabinet de opzegtermijn beperken tot maximaal dertien weken (nu is die termijn soms een half jaar) en de maximale proeftijd te ver lengen van twee tot drie maanden. Bovendien wil het kabinet de toetsing door de bedrijfsvere niging bij ontslag op economische redenen ach terwege laten. De vakcentrale vindt de plannen ook onverstandig zijn de regering zich gaat be moeien met zaken als opzegtermijnen die werk gevers en werknemers best zelf kunnen regelen. Voorts hebben de kabinetsplannen volgens het CNV geen enkel effect op de werkloosheid ter wijl het kabinet dat wel beoogt. m nisi ont aticaanstad iet het bezoek van ko- ingin Beatrix aan paus "l^bhannes Paulus II giste- ■Hn in het Vaticaan heeft an eindelijk een Oran- 1 vorstin een echte „paus er rooms-katholieken" unnen ontmoeten en in ogen kunnen kijken, (bijin na afloop van de ont- srk angst moest iedereen in e entourage van de ko- 5telpngin concluderen dat -Ut allemaal toch gewel- ,xic<jig was meegevallen. Wat een ontspannen termeerwerd opgemerkt, bloo had ige jsterochtend reed de konin- kingi in de gebruikelijke stoet n tien auto's, dezelfde die eba afgelopen dagen het Ro- ioetfinse verkeer heeft geteis- rderd, het San Damaso-Plein rpra in hartje Vaticaan. Er riimnd een erehaag gewapen- Zwitsers en een erehaag ,n pauselijke edelen, stuk r stuk zwaar beladen met lilies en medaillons, •ze eerbiedwaardige lieden len er ook gestaan heb- bij een officieel staatsbe- 'k. „Maar", zo onthulde Igr. Van Lierde, de immer inwezige vicaris van de Waius voor Vaticaanstad, „er aren geen vlaggen en er arden ook geen volksliede- [j^jn gespeeld. Daar zit 'm het ejn(jote verschil in tussen deze Metitvangst en een staatsbe- ke pk, koningin werd naar de jjuselijke verblijven op de tweede verdieping vergezeld door de Franse mgr Martin, de pauselijke ceremonie meester. In de deuropening van zijn bibliotheek (de ge bruikelijke ontvangstruimte voor alle bezoekers) stond de paus het Nederlands vorste lijk paar al op te wachten. „Dat is iets heel bijzonders. In de regel doet de paus dat niet", zo legde mgr. Van Lierde uit. „Ik weet zeker dat de paus het koninklijk paar begroet heeft met de Nederlandse woorden: U bent van harte welkom". Welke taal de paus met zijn Nederlandse gasten tijdens hun gesprek onder zes ogen heeft gesproken is niet be kend gemaakt. Waarschijn lijk Frans, aangevuld of on derbroken door enige pause lijke experimenten in de Ne derlandse of Vlaamse taal. Volgens mgr. Van Lierde, aan wie de pauselijke zielzorg is toevertrouwd en die het dus kan weten „spreekt de paus best een aardig mondje Nederlands". Cadeaus Na veertig minuten kwamen de paus en Beatrix en Claus weer naar buiten, ontspan nen lachend, alsof ze elkaar zojuistenige vermakelijke anecdotes hadden zitten ver tellen. Het gevolg van de ko ningin werd voorgesteld en er werden cadeau's uitgewis seld. De paus kreeg een tweedelige Rembrandtbijbel, waarvan er maar enkele in omloop zijn, cadeau. En op zijn beurt schonk hij de ko ningin een van de „Codices" van Urbino, en wel een handschrift van Dante: een boekwerk van zeer grote waarde, tenminste als het hier om een origineel gaat. Vervolgens wisselde de paus met zijn gasten nog enige woorden, waarvan alleen „tot ziens en wel thuis" was-op te vangen. „Ach, die bezoeken gaan zo snel, dat je eigenlijk geen kans krijgt om overal eens goed op te letten", zei ambassadeur jhr Beelaerts, de eerste Nederlandse ambassa deur bij het Vaticaan die een bezoek van zijn staatshoofd heeft mogen regelen. Bezorgdheid Minister van buitenlandse za ken Van de Broek, die de ko ningin de laatste dagen als haar lange schaduw had ge volgd, arriveerde enkele mi nuten te vroeg voor zijn af spraak met kardinaal Casaro- li, de „vice-paus". Het Vati caan is uiterst strak georgani seerd en de kardinaal was er dus nog niet. Maar Van den Broek maakte van deze nood een deugd en ging onmiddel lijk in beraad met zijn Vati caanse ambtgenoot, mgr Sil- vestrini. Naar verluidt heb ben zowel mgr. Silvestrini als later kardinaal Casaroli je gens Van den Broek hun be zorgdheid geuit over de situ atie in Nederland in verband met het aanstaande bezoek van de paus. Van den Broek Koningin Beatrix en prins Claus bieden de paus een kopy van de beroemde Rembrandtbiibel aan. zou hebben getracht die be zorgdheid bij zijn gespreks partners weg te nemen. Na het bezoek volstond de persdienst van het Vaticaan met een tweeregelig bericht. Radio Vaticaan bracht het nieuws van het Nederlandse bezoek iets prominenter, maar voor haar bleek de aard van de uitgewisselde ge schenken belangrijker dan de aard van het bezoek. De Ita liaanse media hadden wel be grepen dat er in het Vaticaan een unieke audiëntie had plaats gehad. Aanslag Het bezoek van ons konink lijk paar werd de laatste dag in het Italiaanse nieuws ech ter volledig weggedrukt door de jongste aanslag van de Rode Brigades, de terroris tenbeweging waarvan ieder een had gehoopt dat die was uitgestorven. Woensdagoch tend, terwijl de koningin zat te vergaderen met de Ita liaanse werkgevers, ver moordden de terroristen in Rome professor Ezio Taran- telli, een van de kopstukken van de christendemocrati sche vakbond CISL. De pro fessor kwam de collegezaal uitlopen, en werd door 15 ko gels doorzeefd. Na de aanslag is de bewaking rond de Ne derlandse gasten versterkt. DEN HAAG De regeringsfracties van CDA en VVD houden vast aan het uitgangspunt dat er door de ver plaatsing van de Centrale Directie van de PTT uitein delijk 2200 PTT'ers in Groningen moeten komen te werken. Het kabinet mag het aantal te uiteindelijk spreiden PTT'ers niet nu al afhankelijk maken van de eventuele kosten. Dat staat in een motie van beide fracties die gisteren door de Tweede Kamer is aange nomen. Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft de Kamer enige tijd geleden in een brief laten weten dat zij, indien de spreidingsoperatie meer mocht kosten dan 270 miljoen gulden, het aantal te verplaatsen PTT'ers zou willen verlagen CDA en VVD vinden echter dat vooralsnog niet aan dit uitgangspunt ge tornd mag worden. De PvdA stemde tegen de motie, omdat de socialisten niet geloven dat de verplaatsing voor 270 miljoen gul den mogelijk is. De minister kreeg in de Kamer ongezouten kritiek te horen op de toonzetting van de brief, waarmee zij het spreidingsplan van de PTT een paar weken geleden naar de Kamer stuurde. De mi nister sprak daarin van „grote risico's" voor de organisatie van de PTT en de uiteindelijke kosten. „Het wordt een zware, zo niet onmogelijke opgave", aldus de brief, die besloot met de con statering dat de operatie door moet gaan omdat de Kamer dat wil. Eversdijk (CDA) wilde weten: „Staat de minister nu achter haar voorstel of kruipt ze weg achter de kamer?". PvdA'er Van der Doef noemde de brief „laf" omdat er geen consequenties in wor den getrokken. Op aandrang van de hele Kamer verklaarde de minister uiteindelijk de volledige verantwoordelijkheid voor de spreiding op zich te zullen nemen. Smit-Kroes: „Wij zullen het plan samen met de PTT verwezenlijken. De route is verre van eenvoudig, maar het kan wel". Het bedrag van 270,3 miljoen gulden dat het kabinet voor de spreiding heeft uitgetrokken is volgens Smit-Kroes overigens wel het absolute plafond. „Er is beslist niet meer geld voor, want er dient nu eenmaal een limiet gesteld te worden". Fraude Golden Ten door afstandbediening ZWOLLE Bij het valsspelen in het pas geopende ca sino in de Zwolse Buitensociëteit blijkt een zeer inge nieuze constructie te zijn gebruikt, die uniek is voor Nederland. Het spel kon op afstand worden bestuurd met behulp van zendertjes waarvan de signalen wer den opgevangen door apparatuur met magnetische ei genschappen onder de tafel. De zendertjes zaten in de armleuning van de stoel van de zoge naamde pouleur. degene die het spel leidt Die kon het balletje, dat zeer vernuftig van een metalen schil was voorzien, daardoor zodanig sturen dat het niet in het hokje rolde waarop het meeste geld was gezet. Het heeft de politie meerdere dagen gekost om achter dit systeem te komen. Inmiddels zijn andere korpsen op de hoogte gesteld van deze methode van vals spelen. De fraude kwam vrijdagnacht aan het licht door de oplettend heid van drie ervaren Golden Ten-spelers. Nadat die tesamen ruim 67.000 gulden waren kwijtgeraakt, vroegetTze toestemming om onder de speeltafel te kijken. De weigering van de spelleider was voor hen aanleiding de politie in te schakelen. Twee aange houden broers uit Nijverdal en Arnhem hebben inmiddels be kend op de hoogte te zijn geweest van het vals spelen. De politie vermoedt dat er meer mensen betrokken zijn geweest bij dit ge val van oplichting. en er onze parlementaire re dactie) oEN HAAG De mili- ire inlichtingendiensten ons land mogen uit gbladen, tijdschriften ander openbaar schrif- J ijk materiaal gegevens rzamelen over de vre- sbewegingen. „Ik heb ar geen enkel bezwaar ?en", zei minister De oüiter (Defensie) gisteren een door PSP en PPR "Ingevraagd kamerdebat 'er de activiteiten van Elitaire inlichtingén- jensten. De minister kreeg daarbij de steun van de overgrote kamermeer derheid. Volgens hem is er geen sprake van dat de betreffende inlich tingendiensten in het geheim informaties inwinnen over de vredesbewegingen, bijvoor beeld door in die bewegingen te infiltreren. Er wordt alleen informatie verzameld die voor iedereen toegankelijk is. Van die informatie wordt gebruik gemaakt als het vermoeden bestaat dat er acties op til zijn die de krijgsmacht schadè kunnen toebrengen. Als er demonstraties worden gehouden bij militaire bases (bijvoorbeeld de basis Woens- drecht, die bestemd is voor de eventuele opslag van kruisra ketten) vraagt de commandant van de basis vaak informatie aan de inlichtingendiensten omdat hij wil weten met wel ke groepen hij te maken krijgt, legde De Ruiter uit. Het PvdA-kamerlid Van den Bergh zei dat hij het juister zou vinden als commandanten dergelijke informaties niet rechtstreeks aan de militaire inlichtingendiensten zouden vragen, maar via het ministe rie van defensie. De Ruiter bleek het daarmee eens te zijn en beloofde de door Van den Bergh voorgestelde procedure nader te zullen uitwerken. riemels Leo Pagano geridderd Leo Pagano, In voetbalkringen bekend als de na-oorlogse Han Hollander, daar na werkzaam op de Haagse re dactie van AVRO-radio, stapte gisteren na veertig diens tjaren uit het vak. Staatssecretaris Van der Reijden verscheen op dat afscheid om hem te sieren met het ridderschap in de orde van Oranje- Nassau. Ook mi nister-president Lubbers ontbrak niet bij de velen die de in Voor schoten wonende Pagano de hand kwamen druk ken. Arbeidsbureaus: bestanden „schonen" DEN HAAG Minister De Koning gaat er voor zorgen dat de bestanden van werk zoekenden bij de Gewestelijke Arbeidsbureaus worden „opge schoond". Hij zou dit hebben toegezegd aan de voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW), Van Eijkelenburg. Het minis terie kon dit gisteren ontken nen noch bevestigen. De toe zegging zou mogelijk zijn ge daan in een overleg tussen De Koning en werkgevers, aldus sociale zaken Opschonen houdt in dat mensen die bij voorbeeld via een uitzendbu reau aan het werk zijn, men sen die een baan weigeren om dat zij meedoen aan een vrij- willigersproject of aan een project waarbij de uitkering behouden blijft, worden uitge schreven. Dit betekent dat het werkloosheidscijfer lager uit valt SCHIPHOL De Antilliaan se delegatie die de afgelopen week in Nederland was om te praten over de met sluiting be dreigde Shell-raffinaderij op Curacao, is gisteravond weer teruggekeerd naar de Antillen. Premier Liberia-Peters, die de delegatie leidde, zei nog steeds te hopen dat de raffinaderij wordt gered. De delegatie heeft nog geen reactie ontvan gen van de Shell-directie op het verzoek om meer tijd te krijgen voor overleg over red dingsplannen. Shell wil voor 31 maart weten of de Antil liaanse overheid bereid is met een meerderheidsaandeel te participeren in het bedrijf. (Vervolg voorpagina) DEN HAAG De cao onderhandelingen over arbeidstijdverkorting, aanvulling van het zie kengeld en behoud van de koopkracht zijn gisteren in verschillende sectoren weer op gang gekomen. Met de tegemoetkoming van FNV-voorzitter Wim Kok dat een 36-urige werkweek ook in een vol gende éénjarige overeen komst geregeld kan wor den, lijkt de impasse in het overleg voorlopig doorbroken. Bij Philips, Akzo, Hoogovens, Bijenkort en Vroom en Drees- mann zijn afspraken gemaakt de gesprekken in de komende weken voort te zetten. Bij het Ahold-concern (Albert Heijn) is gisteravond een prinicipe- akkoord bereikt over arbeids tijdverkorting tot 38 uur Bon den en directie kwamen te vens een loonsverhoging van tweemaal één procent en aan vulling van het ziekengeld overeen. De directie van het staalcon cern Hoogovens heeft de bon den voorgesteld 1 april de on derhandelingen te heropenen „in het belang van verdere ar beidsduurverkorting". Bij Phi lips is de datum 9 april over eengekomen. In de commer ciële verzekeringswereld (35.000 werknemers) zitten de onderhandelingen nog muur vast Ook bij de NS verlopen de onderhandelingen moei zaam. In de vleeswarenindustrie ia gisteren een spontane staking uitgebroken, nadat eerder het cao-overleg was vastgelopen. Bij Shop in Rotterdam. Coveco in Borculo en Weert en bij Van der Laan in Waspik staakten gisteren totaal VOO werknemers voor aanvulling van het ziekengeld. De Voe dingsbond FNV heeft de werkgevers een ultimatum per 1 april gesteld

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3