IT: icldóc Somcmt Steunfonds voor minima Ai STAD OMGEVING PRINCIPIEEL VERZET TEGEN OORDEURDELE RSREGELING ALLER LEI(DS) Lusthof laanschool ingrijpend verbouwd I J [denaars an terecht or inbreken astezij vechten Raadsleden bezoeken Endegeest Pontje vaart misschien na Pasen weer leerlingen Vlietschool jdens verbouwing lar gebouw Bijdorp PAG! VRIJDAG 29 MAART 1985 PAGINA 13 lige bq >eide ki HAAG /LEIDEN hterdei' Leidenaars van 21 1 t l jaar hebben zich gis- n ae voor Haagse ;bank moeten verant- 'arry B^en voor een ser^e p. yiken en de mishande ld iek-lEan een plaatsgenoot. uo stond terecht voor een u vorig jaar gepleegde in- n in woningen te Leiden leiderdorp èn tot hun pe verbazing ook voor 'echtpartij met hetzelfde loffer. De 36-jarige Leide- hoorde hiervoor negen jden gevangenisstraf te- fcich eisen. Zijn vriend er met een alternatieve 120 uur dienstverlening, V, te verrichten in een aerberg. rdachten hadden het tij- hun rooftochten vooral nt op geld, sieraden en re video- en geluidsap- verdachte, timmer- an beroep, zei het inbre- k van de oudste te heb- geleerd. Aanvankelijk 'te hij met hem samen, ging hij alleen op pad. meest gevallen kwamen excl. B woningen binnen door een schroevendraaier ^Hen achterdeuren open te ;en. Er werd onder meer oken op adressen aan de nkade en de Beekforel liderdorp en de Koraal- de Paganinistraat en de islaan in Leiden, stonden beovendien te- voor de mishandeling •en opgeschoten jongen buurt. In het eerste ge- jep de knaap „per onge- een dreun tegen zijn kaak oen de 21-jarige hem uit ^echtpartij wilde scheiden, ndere keer verkochte de :e verdachte hem een rijg", omdat hij diens lochtertje hard aan haar rnenteft pacj getrokken. TnOOgqis op 11 april. e folds Gasbel onder Rijn-Schiekanaal LEIDEN De provinciale waterstaat heeft vanmor gen een onderzoek inge steld naar gasbellen in het Rijn- en Schiekanaal ter hoogte van de Roombur gerlaan. De brugwachter van de Wilhelminaburg en omwonenden waarschuw den de politie gisteren dat het water borrelde. Vol gens een woordvoerder gaat het waarschijnlijk om zogenaamd zwaar grond- gas, gas dat spontaan uit de bodem ontsnapt. NZH met video naar vacaturebank LEIDEN De NZH (Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij) gaat de arbeidsmarkt op met een videoreportage over het busbedrijf en de beroepen chauffeur en monteur. De reporta ge is gemaakt in samenwerking met het Ge westelijk Arbeidsbureau in Haarlem, die hierbij spreekt van „een eerste stap naar een vacature bank waarbij door middel van video informatie over banen en beroepen wordt overgebracht". De NZH heeft voor deze vorm van dienstverle ning gekozen omdat veel sollicitanten niet goed op de hoogte zijn van het werk dat verricht wordt in een busbedrijf. De eerste reportage is bestemd voor chauffeurs en monteurs, omdat de NZH voor deze beroepen vrijwel steeds va catures heeft. Bestemmingsplan Zuid-West goedgekeurd LEIDEN/DEN HAAG Ge- deputeerde Staten van Zuid- Holland hebben de tegen het bestemmminsgplan Zuid-West ingediende bezwaren onge grond verklaard en het be- stemminsgplan goedgekeurd. Bewoners van de Da Costa- straat hadden beroep tegen het bestemmingsplan aangete kend, omdat een bouwplan in hun buurt hun woongenot te veel zou aantasten en de waar de van hun woning zou verla gen. Museumnota regelt subsidieverhouding DEN HAAG In de museumnota die gisteren aan de ad viesinstanties is gepresenteerd, legt minister Brinkman van WVC uit dat in overleg met lagere overheden een einde moet komen aan de bestaande koppelsubsidieverhoudingen. Het aandeel van het rijk in deze subsidies, ruim drie miljoen gulden, wil Brinkman overdragen aan het provinciefonds. Vier kleinere musea waaronder het Haagse Museum-Mesdag worden, zoals eerder gemeld, naar lagere overheden afgesto ten. Hier staat tegenover dat Brinkman onder meer het Joods Historisch museum en het Nederlands Spoorwegmu seum wil gaan bekostigen. De minister stelt verder in de nota dat hij graag de oprichting van een foto-instituut zou willen bevorderen maar dat hem daar op dit moment „de middelen toe ontbreken". Hetzelfde geldt voor de voorstellen die Amsterdam en Lei den gedaan hebben voor de oprichting van een museum in de natuur-historische sector. Symposium over overheidsvoorlichting LEIDEN De Leidse universiteit houdt woensdag 29 mei een symposium over over heidsvoorlichting. Aanleiding is het rapport van een interdepartementale werkgroep dat in het licht van de bezuinigingen voorstellen doet over veranderingen in de overheidsvoorlich ting. Over dat rapport is veel commotie ont staan. omdat de overheid zou proberen via pu blic relations de burgers te beïnvloeden, waar mee hun geestelijke vrijheid zou worden aange tast. Aan het symposium wordt onder meer deelgenomen door de burgemeester van Am sterdam, E van Thijn, de burgemeester van Apeldoorn, P. Beelaerts van Blokland. J. He mels, docent in de geschiedenis van de pers en H. Tjeenk Willink, rijkscommissaris en buiten gewoon hoogleraar in de politieke en bureau cratische besluitvorming. LEIDEN Het ziet er naar uit dat er een steunfonds opgericht gaat worden voor men sen in financiële nood. Het college wil in de be groting voor 1986 finan ciële ruimte creëren voor extra steun aan de zogenaamde minima. Tevens zijn er gesprek ken gaande tussen het Energie Bedrijf Rijn land, de Sociale Dienst en de wethouder van fi nanciën over de moge lijkheden tot oprichting van een zogenaamd re servefonds voor de minst draagkrachtigen die niet meer in staat zijn de energierekening te betalen. Die gesprekken zijn een voortvloeisel van een motie die tijdens de vorige algeme ne vergadering van het EBR door de linkse partijen werd ingediend. In mei moet deze motie behandeld worden. De plannen voor een steun fonds kwamen gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie maat schappelijke aangelegenhe den, volksgezondheid en cultuur aan de orde naar aanleiding van een brief van het Komitee Vrouwen in de Bijstand. In de brief dringt het comité er bij de gemeen te op aan zo snel mogelijk maatregelen te treffen die een einde maken aan de schrijnende situatie waarin veel Leidenaars door de koudegolf terecht zijn geko men. Nu zouden al velen het geld niet meer op kunnen brengen, waardoor de afge lopen maanden verschillen de woningen moesten wor den afgeloten van gas en licht. De vrouwen in de bij stand willen dat de gemeen te een soort koudetoeslag geeft, waardoor de energie- lasten wat minder hoog wor den. Wethouder F. Kuijers stelde dat er een grote bereidheid bestaat iets aan het probleem te doen. Ook vanuit het mi nisterie waren reeds sugges ties gedaan om in individue le gevallen hulp te bieden. Geld voor een hulpfonds uit trekken op de begroting zou een structurele bijdrage zijn, aldus Kuijers. eerderheid raadscommissie wil: zoeker- /vensei' It vana' Twenti 3-stri| gers dii maken j)EN Een meerderheid de raadscommissie voor schappelijke aangelegen- n, volksgezondheid en iur vindt dat de gemeente fen zich ook principieel uitspreken tegen de zo- jamde voordeurdelersrege- j Al eerder schreven elf helgrote gemeenten, waar- ir Leiden, in een brief aan aatsecretaris dat zij niet in I zijn om deze regeling per a-il in te laten gaan. Het vooral technisch niet mo gelijk zijn de regeling op die datum uit te gaan voeren. Het stak veel commissieleden in de gisteravond gehouden verga dering dat het voorlopig niet uitvoeren van de regeling vooral een technische aangele genheid is. Een groot deel van de commis sieleden had ook graag gezien dat er een principieel stand punt ten aanzien van de rege ling was ingenomen. Vooral het PSP-raadslid P. Midden dorp, het D'66-raadslid J. Hoe- kema en het PvdA-raadslid A. Boot stelden zich op het stand punt dat de grens is bereikt voor de minima. Volgens me vrouw Boot hebben inmiddels al vier grote steden zich prin cipieel tegen de regeling ge keerd. Men vond dat Leiden dat voorbeeld zou moeten vol gen. Verder wilde mevrouw Boot, dat de sociale dienst een soort brochure samenstelt waarin de mogelijkheden ver meld staan om de regeling le gaal te ontduiken. Ze verge leek een dergelijk boekwerkje met een belastinggids. Wethouder F. Kuijers stelde dat een beslissing die door Eerste en Tweede Kamer de mocratisch is genomen, geëer biedigd moet worden. Hij zeg de toe één en ander in het col lege te bespreken. Er werd be sloten om in de vergadering van 25 april de voordeurde- lersregeling opnieuw ter spra ke te brengen. De lederl van de raadscommissie luisteren naar de toelichting van de twee Endegeest-directeuren. LEIDEN Leden van de raadscommissie voor maatschappelijke aangele genheden, volksgezond heid en cultuur, aange voerd door wethouder F. Kuijers brachten gister middag een werkbezoek aan psychiatrisch zieken huis Endegeest. Doel van het bezoek was een in druk te krijgen van de ontwikkelingen in het zie kenhuis. De directeur al gemene zaken J.R. Bronk- horst en de directeur pa tiëntenzorg A.J. Lameijn leidden het gezelschap langs de gebouwen op het terrein. De nieuwbouw werd bezich tigd en de nog resterende oude gebouwen, waaronder de in slechte staat verkerende „Meerval". Vernieuwing van dit gebouw heeft de hoogste prioriteit, aldus werd de raads leden verzekerd. De directie van Endegeest vindt dat de Jelgersmakliniek gesloopt moet worden. Een restauratie kost minstens zes miljoen gulden en het gebouw is ook na restauratie onge schikt voor patiëntenzorg. On derhoud aan het gebouw, be draagt jaarlijks zo'n twee ton. Verder is het haast onmogelijk het gebouw een andere be stemming te geven omdat dan het bestemmingsplan gewij zigd zou moeten worden. Iets waartegen dan weer bezwaar schriften ingediend worden, omdat een andere bestemming niet zou passen op het terrein. Het college van ben w (eige naar van het gebouw) is overi gens nog zeer verdeeld over de toekomst van de Jelgersmakli niek. Dat bleek woensdag avond tijdens de raadscommis sie ruimtelijke ordening, toen wethouder Peters antwoord gaf op vragen van het ge meenteraadslid Hoekema (D'66) naar de toekomst van het gebouw. VALKENBURG De kans is groot dat de week na Pasen het pontje tussen Valkenburg en Oegstgeest/Rijnsburg weer gaat varen. De gemeenteraad van Valkenburg krijgt dins dagavond het voorstel garant te staan voor een lening van 7.000 gulden die de gemeente Rijnsburg een van haar inwo ners wil geven. Die inwoner is daardoor in staat als pontbaas te gaan fungeren. De korte oversteekmogelijk- heid voor fietsers en voetgan gers is sinds de strenge vorst periode niet meer in gebruik geweest, wegens de vorst en ziekte van pontbaas Siebert. Toen de dooi intrad, bleek dat het pontje niet meer zou gaan varen. Vooral Rijnsburgse middenstanders, het zwembad en Valkenburgse scholieren zijn daardoor gedupeerd. De gemeenten Rijnsburg en Valkenburg hebben daarna de hoofden bij elkaar gestoken, vooral omdat bleek dat de pro-* vincie niets voor het pontje kan doen. Alleen de tarieven worden door de provincie vastgesteld maar verder heeft deze instantie geen bevoegd heid. Stadswandeling Onder leiding van een VVV-gids kan men vanaf 6 april weer op zaterdagoch tend een rondleiding maken door de Leidse binnenstad. Vorig jaar is de VVV-Lei den met deze rondleidingen begonnen en er bleek veel belangstelling voor te be staan. Elke laatste zaterdag van de maand zullen er spe ciale thema-wandelingen worden georganiseerd. Op 25 mei is dit de Universi- teitswandeling, 29 juni een Kerkenwandelmg, 27 juli de Lakenwandeling en za terdag 31 augustus een wan deling langs de markante punten die herinneren aan Leidens Ontzet in 1574. Dit is tevens de laatste zaterdag dat er een rondleiding wordt gehouden. Hofjessoos Tijdens de zogenaamde 'hofjessoos' op het Rapen burg 100 van maandag 1 april worden er twee films van oud Leiden gedraaid. De soos begint om twaalf uur, de films beginnen om twee uur. De soos is bedoeld voor de bewoners van de Leidse hofjes. Wolken Leidenaar Dick Seip expo seert van maandag 1 april tot en met zaterdag 4 mei foto's in koffiehuis Piggel- mee in de Jan Vossensteeg 59. Het thema van de ten toonstelling is Hollandse wolken". De kleurenfoto's van de wolkenluchten zijn in en rondom Leiden geno men. Piggelmee is op dins dag, woensdag en vrijdag van negen tot zes uur, x>p maandag van elf tot zes uur, op donderdag van negen uur 's morgens tot negen uur 's avonds en op zater dag van negen tot vijf uur open. Ijkledingactie Mensen in Nood LsSENHEIM/WARMOND/VOORHOUT De Stichting ensen in Nood houdt morgen van tien tot twaalf uur 's- tthtends een inzamelingsactie van kleding voor ontwikke- -Lgslanden in de gemeenten Warmond, Sassenheim en xiorhout. De Stichting Mensen in Nood krijgt van mede- èrkers in ontwikkelingslanden regelmatig verzoeken om pdinghulp. Beding is, naast voedsel en onderdak vaak een eerste le- Insbehoefte in de derde wereldlanden. Inwoners van War- fond kunnen de kleding inleveren bij het Gezondheidscen- kim aan de. Herenweg 77. Voor Sassenheim kan men te- jcht op de hoek Willibrorduslaan - Julianalaan, de hoek Brcisselaan - Van Alkemadelaan, het parkeerterrein van Rabobank aan de Gouverneurlaan, het parkeerterrein in het Essenplein en bij Wesseling b.v. aan de Molenlaan. enslotte kunnen inwoners van Voorhout de kleding inle- ïren op het plein van de rooms-katholieke kerk aan de ërenstraat en bij de familie Heemskerk, Jacoba Beieren- eg 5. DRSCHOTEN De leerlingen van de Openbare Vlietschool de Professor Einsteinlaan zullen tijdens de verbouwing van school tot een zevenklassige basisschool tijdelijk onderdak jgen in het gebouw van de voormalige MMS in de wijk Bij- p. Dit heeft wethouder L. Marselis van onderwijs gisteravond pns de raadsvergadering van de gemeente Voorschoten be id gemaakt. Gedurende de maanden mei, juni en juli kunnen lessen door de verbouwings- en onderhoudswerkzaamheden I doorgaan. In die tijd zullen de leerlingen in Bijdorp onder pacht worden. J een gesproken overdenking en enkele minuten stilte aan begin van de raadsvergadering werd gisteravond alsnog een petoon gebracht aan dr. Marinus van der Stoel. Eerder deze ind werd het gemeentebestuur verweten onvoldoende aan- Jht aan het overlijden van deze ere-burger van Voorschoten lebben besteed. „Omdat de begrafenis van dr. Van der Stoel, zijn eigen verzoek, in intieme kring heeft plaatsgevonden, fft het gemeentebestuur nog niet eerder de gelegenheid om icieel op zijn overlijden te reageren", aldus de uitleg van bur- (ïeester Cannegieter. In zijn toespraak sprak hij vervolgens i bewondering voor Van der Stoel uit, die meer dan dertig t huisarts in Voorschoten is geweest. Ook vermeldde hij zijn flomvattende werkzaamheden onder meer als coördinator de gezondheidscentra in Voorschoten en de actieve rol die tijdens de oorlog speelde in het artsenverzet. Een gedeelte van de Heilig Hart school wordt gesloopt om plaats te maken voor een speelplaats. LEIDEN De katholieke school aan de Lusthoflaan wordt dit najaar ingrij pend verbouwd. Het uit 1922 daterende schoolge bouw waar de Heilig Hartschool is gehuisvest, wordt aangepast aan de eisen des tijds en geschikt gemaakt voor de nieuwe basisschool die na de zo mervakantie van start gaat. De bestaande kleuterschool wordt gesloopt om plaats te maken voor een speelplaats. „Er is momenteel een heel kleine speelplaats in het com plex", zegt directeur W. San ders van de Stichting Katho liek Onderwijs. „Door de kleu terschool te slopen, krijgen de kinderen eindelijk de ruimte". De school krijgt bovendien een aula (twee lokalen op de bega ne grond worden bij elkaar ge trokken) en ook de toiletten worden gerenoveerd. De leer krachten krijgen een aparte kamer. Het bestaande gymlo kaal wordt veranderd in een speellokaal voor de leerlingen van de onderbouw van de nieuwe basisschool. Handha ven van het gymlokaal werd niet zinvol geacht, omdat het erg klein is: zo'n 110 vierkante meter terwijl 200 vierkante te genwoordig als noodzakelijk wordt gezien. Gevolg is wel dat de leerlingen naar een gymzaal elders in de wijk moeten uitwijken. Met de verbouwing van de school wordt in augustus be gonnen en men hoopt in de cember klaar te zijn. De leer lingen zullen volgens Sanders zo weinig last van de verbou wing hebben, dat ze gewoon in de school hun lessen kunnen volgen. In het opgeknapte gebouw worden twee katholieke basis scholen ondergebracht. De Heilig Hartschool en de Alfons Ariëns fuseren en gaan voor lopig onder de naam Heilig Hartschool verder. Mogelijk dat de school eind dit jaar als nog een nieuwe naam krijgt Aquarellen in Provincieh uis DEN HAAG In het Pro vinciehuis aan de Konings kade is tot en met 12 april een tentoonsteling te zien van werk van Harmen An- nema (aquarellen) Marianne van den Broek (textielschil- derijen) en Daniëlle Orelio (keramische plastiekjes, aquarellen en zeefdrukken) De expositie is vanochtend geopend door gedeputeerde mevrouw I. Gtlnther en is vrij te bezichtigen op werk dagen van tien tot vier uur. (ADVERTENTIE) bouwvoorlichting antrum voor adv», aanschaf en onentat* De unieke expositie over bou wen en wonen met informatie over produkten en diensten van tientallen bedri|ven VRIJE TOEGANG openingstijden: di wo .vr. 9 00- 17 00 uur do. 9 00 - 20 00 uur za. 9.00 - 14 00 uur etaringlaan 8 weddinxveen Overwater opvolger Noorland DEN HAAG Het WD-statenlid S. Overwater uit Strijen is gisteren benoemd tot gedeputeerde in de provincie Zuid-Hol land. Overwater (VVD) volgt J. Noorland op. die per 1 april be noemd is tot burgemeester van Dordrecht Hij is sinds 1978 lid van provinciale staten. Noorland had onder meer het streekplan Zuid-Holland Zuid, ge- meentefinanciën en agrarische zaken in zijn portefeuille. Vol gens een woordvoerder van de provincie is het niet waarschijn lijk dat de verdeling van de portefeuilles binnen gedeputeerde staten belangrijke wijzigingen ondergaat. PSP-discussie over woningbouwcorporaties LEIDEN De PSP houdt 4 april een discussie-avond over wo ningbouwverenigingen onder het motto „Woningbouwvereni ging, bondgenoot of tegenstander" Met name zal ingegaan wor den op de mogelijkheden van bewoners hun invloed op woning bouwverenigingen te vergroten en de gang van zaken rond re novatie en bewonersinspraak. De bijeenkomst wordt gehouden in het PSP-pand aan de Lange Mare 37a en begint om acht uur. INBREKER BETRAPT LEIDEN Een 18-jarige Leidenaar is in de nacht van dinsdag op woensdag betrapt tijdens een inbraak bij een reisbureau aan de Vismarkt. Getuigen zagen de man tegen een regenpijp op klimmen en waarschuwden de politie. De Leidenaar bekende tegenover de politie acht inbraken in winkels aan de Haarlem merstraat, Donkersteeg en Hoogstraat. Van de buit, die bestond uit dure kleding en geluidsapparatuur met een waarde van 10.000 gulden, is een gedeelte in zijn woning teruggevonden. D« man is eerder veroordeeld wegens 25 inbraken in Zutphen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13