Wil Roos in tweestrijd Seizoenrecord Jan Slobbe oor opvang van Tamils jen Haag en Amsterdam svreden met regeling •^DRT/BINNENLAND V luchtelingenwerk minder ij met nieuwe regeling SINDS IK DE KRANT BEZORG MAG IK KLEREN KOPEN DIE IK ZELF LEUK VIND. Ed Nijpels verwelkomt 400.000ste in Tikibad Digros voorlopig niet in Markthof Dienstweigeraar moet terug naar Suriname Detailhandel wil bijsturing van koopkrachtbeleid ü&idócQowvant DONDERDAG 28 MAART 1985 PAGINA 9 Student ontvreemdt Heineken-vlag LEIDEN Een Leidse stu dent werd vannacht rond drie uur in de Voorstraat op de fiets betrapt met een vlagge- stok waaraan het dundoek van de Heineken-bierbrouwerij wapperde. De jongeman gaf ruiterlijk toe de vlag even te voren te hebben ontvreemd bij snackbar Monique. De vlag had naar zeggen van de stu dent halfstok gehangen ..en dat kon ik niet aanzien". De politie heeft de vlag bij de rechtmatige eigenaar terugge bracht. •lg van voorpagina) HAAG Van de 3.000 Is die op dit moment in rland verblijven, her- PIQ|t Amsterdam er 2.000 en KlrlHaag ongeveer 1.000. Een i aantal Tamils verblijft 'APli5' ^er daS k°men er nog ""M gemiddeld zo'n 50 Tamils ederland aan. Die nieuw- njkfers wil men straks via >m eiïelding in Amsterdam of tuil Haag het eerst in cen- hetinderbrengen. P|/ereniging Vluchtelingen- ij c Nederland (VVN), die ^^rmiddag door minister igg&man zelf van de nieuwe ®^ak op de hoogte werd ge- gis niet zo blij met de re regeling. Deze organi- momenteel belast met de 'lijns opvang van de Ta- had liever een oplossing n andere vorm steu- op het particulier initia- B- gezien. De VVN-afde- n beraden zich morgen de zaak alvorens een de- ïve uitspraak te doen het al dan niet meewer- aan de uitvoering van de ling. Het ministerie heeft igens steun vanuit het iculier initiatief gevraagd voor het uitvoeren van de re geling. Waarschijnlijk wordt daarover op korte termijn overleg gevoerd tussen de VVN. de Raad van Kerken, het Rode Kruis en het depar tement zelf. Genoemde organi saties ontvangen overigens geen cent van de 29 miljoen die de regering voor de rege ling heeft uitgetrokken. Verschillende overwegingen hebben tot de nieuwe regeling geleid. Allereerst was het de grote druk op Amsterdam en Den Haag, die tot snel hande len noopte. Temeer, daar men op het departement de indruk heeft, dat de stroom Tamils mogelijk door een organisatie in Sri Lanka geleid wordt in de richting van beide grote steden. Het ministerie van jus titie stelt daarnaar een onder zoek in. Er wordt door de re gering voorts getwijfeld over de vraag of de Tamils wel aan de voorwaarden tot asielverle ning voldoen. Het wordt niet uitgesloten dat bij Tamils eco nomische motieven om naar Nederland te komen, meespe len. WVC is momenteel druk bezig contracten te sluiten met eige naars van opvangcentra en pensions. Alle voorzieningen die worden gevonden of die zich melden worden op kwj" teit, hygiëne en dergelijke l oordeela. Het is weliswaar de bedoeling om Amsterdam en Den Haag te ontlasten, maar het is anderszijds niet de uit drukkelijke bedoeling van WVC om de Tamils over het hele land te spreiden. De op vangcentra kunnen dus even goed is beide steden zelf liggen dan waar elders dan ook. Over welke andere steden mogelijl bij de opvang worden betrok ken kon nog niets worden meegedeeld. Wel denkt men steden bij de opvang te betrek ken, die eerder op dit gebied hun sporen verdienden. Wan neer opvangcentra gevonden worden, wordt door WVC tel kens eerst met het bestuur van de betrokken gemeente over leg gepleegd, alvorens het cen trum in gebruik wordt geno men. Om de 40 geplande opvang centra naar behoren te kun nen runnen moeten in totaal 75 mensen worden aangeno men; medewerkers voor de verblijfscentra, verpleegkundi gen, tolken, ambulant-maat- schappelijk werkers, admini strative krachten etc. voor het gezin van Henk van der Mey uit Katwijk had graaf van Zuy- len, eigenaar van pretpark Duinrell in Wassenaar en dus ook van het tropische Tikibad, gistermiddag een onverwachte verrassing in petto. Om lekker stoom af te blazen in het nog geen jaar oude recreatiebad waren ze met hun vijf kinderen Louisa, Twanny, Nathalie, Angele en Freddy door de entree gekomen, waar ze uit de menigte werden weg geplukt: Zoontje Freddy bleek gis teren de 400.000e bezoeker van het Tikibad. Reden voor graaf van Zuy- len om VVD-fractieleider Ed Nijpels uit te nodigen het uit zeven perso nen bestaande gezin te huldigen. Ook de NS delen aardig in het suc ces van het recreatiepark: de dag tochten naar Duinrell gaven een stijging van 250 procent te zien naar 33.000 bezoekers in 1984. Re den voor marketing chef mr. H. Ja cobs een wisseltrofee in te stellen voor de recreatielocatie die de grootste stijging in de dagtochten geeft. Als eerste heeft Duinrell dit jaar de trofee (twee gekruiste spo ren in miniatuur) gekregen. Ook de NZH verdient door de grote toeloop naar Duinrell meer dan in het verle den. Hier was een groei in het aan tal reizigers te constateren van bij na 300 percent. Overigens komt er een gecombineerde bus/toegangs kaart voor het recreatiepark. Toptrainster oemstzwemmen hekelt beleid bond uss< volg van de voorpagina) I HAAG De Rijks- ling voor de Tamils is tand gekomen op aan- gen van de gemeente aren van Amsterdam l Den Haag, die de V tste toeloop aan Ta- te verwerken krij- A hetgeen sociaal, maar ■I uit overwegingen van ^.ëne en (brand)veilig- ^A| tot onaanvaardbare landen heeft geleid. irochtend vond een laatste leg tussen WVC en de bei- TAI gemeentebesturen plaats, U||!rbij de betrokken wethou- Nlv« Jonker van Amsterdam (Lw.^runing van Den Haag, 'italtre nieuwe regeling op de 0 krrfe wei"den gebracht. Bei- loonden zich tevreden met .reeling. Zij hadden begrip tnosifjet feit, dat het om orga nisatorische redenen nog zo'n drie maandon zal duren eer de regeling volledig zal kunnen draaien. Over de „fasering" van de regeling het bekij ken welke Tamils (na de nieuwkomers) het eerst naar de centra moeten moet nog overleg volgen. In Amsterdam kampt men bijvoorbeeld met het probleem, dat de Sleep- inn, waar momenteel zo'n 300 Tamils verblijven, met Pasen vrij moet zijn. De VVN, die gistermiddag door minister Brinkman zelf van de nieuwe aanpak op de hoogte werd gesteld, is minder blij met de regeling. Deze or ganisatie, momenteel belast met de eerste opvang van de Tamils, had liever een oplos sing in een andere vorm steunend op het particulier initiatief gezien. De VVN- afdelingen beraden zich nog over de zaak, alvorens een de finitieve uitspraak te doen over het al dan niet meewer ken aan de uitvoering van de regeling. WVC is momenteel druk bezig contracten te sluiten met eige naars van opvangcentra en pensions. Alle voorzieningen die worden gevonden of ge meld, worden onder meer op kwaliteit en hygiëne beoor deeld. Het is weliswaar de be doeling Amsterdam en Den Haag te ontlasten, maar het is anderszijds niet de uitdrukke lijke bedoeling van WVC om de Tamils over het hele land te spreiden. De opvangcentra kunnen dus evengoed in Den Haag of Amsterdam worden gevestigd als elders. Op de vraag of men de Tamils eventueel ook men behulp van harde dwang naar de centra zal brengen werd ontkennend geantwoord. „Het zijn geen ar restanten", zo zei hij. „Men piag zelf ook oplossingen bui tenom zoeken. Maar dan krijgt men geen cent". Trainster Wil Roos en haar nieuwe kampioen Marjolein Philipsen. se trainster aantrekken, maar dan moet je dat niet voor en kele dagen per jaar doen. Dia na Lachapelle is een goede trainster. Maar ik zag het niet zitten op een dergelijke wijze met haar samen te moeten werken. Ik begrijp ook niet hoe ze bij de bond met dat voorstel hebben durven ko men". Vergissing Wil Roos zal de Nederlandse kunstzwemtop dus niet voor bereiden op de komende Euro pese kampioenschappen, die in Sofia eind juli worden gehou den. En de KNZB is gestart met -een buitenlandse trainster voor een aantal dagen per jaar in de kader van de voorbei- ding voor de Olympische Spe len in 1988 in Seoel. Wil RooS: „Ik zit nog dagelijks over deze affaire na te denken. Ik denk ook dat de KNZB zich gewoon heeft vergist. Een groot deel van de top van Nederland geef ik binnen de vereniging DSZ les. Nu komt er voor enkele dagen per jaar een buiten staander die les.gaat geven. Op haar eigen en misschien ook goede manier. Maar geen trainster is gelijk. De meisjes krijgen het daar nu moeilijk door. Het aantrekken van een buitenlandse trainster door de KNZB is om het kunstzwem- men in Nederland op een nog hoger plan te brengen. Op deze manier geloof ik er niet in. Ik had er vrede mee gehad als men een trainster had aan getrokken die daarmee de hele week bezig zou kunnen zijn. Die het kunstzwemmen ook door het gehele land zou heb ben kunnen promoten. Maar dat is nu niet het geval". Morgenavond staan Wil Roos en haar pupillen van DSZ in de schijnwerpers op het Oude Stadhuis aan de Groenmarkt. De kampioenen van 1984 wor den dan door de gemeente ge huldigd. Roos heeft haar kam pioenen van 1985 reeds laten registeren. Dat doet ze voor DSZ al elf jaar achtereen. Vijf tien jaar lang is ze bij deze vereniging voor het kunst- zwemmen in de weer. Wat zou deze sport in Den Haag zonder Wil Roos nog voorstellen? ARTHUR VAN RIJSWIJK Nieuwbouw Camera jaar uitgesteld LEIDEN Nieuwbouw op de plaats van de voormalige Ca mera-bioscoop aan de Hoge- woerd is voorlopig met een jaar uitgesteld. Reden daarvan is dat Leiden dit jaar te weinig woningen van het rijk mag bouwen. Getracht wordt de nieuwbouw het volgend jaar te verwezenlijken. Het was aan vankelijk de bedoeling dat op deze plaats 2-kamerwoningen gebouwd zouden worden. Dr plan is inmiddels achterhaald. De gemeente heeft een pro jectontwikkelaar benaderd die de mogelijkheden van woning bouw en detailhandel op de begane grond gaat onderzoe ken. Overwogen wordt op het braakliggende terrein een tij delijk parkje aan te leggen. Kinderen eten 500 vitamine-pillen op LEIDEN Twee kinderen uit de Frederik van Eedenlaan hebben gisterochtend geza menlijk 500 vitaminepillen verorberd. Het tweetal, een meisje van 3 jaar en haar broertje van 2 jaar, werden be trapt toen de pot al bijna leeg was. De kinderen zijn ter ob servatie naar het AZL ge bracht. Inbraken in flats Jacob van Campenlaan LEIDEN Drie woningen in een flatgebouw aan de Jacob van Campenlaan werden gis termiddag bezocht door inbre kers. Van alle drie de flats werd de voordeur geforceerd. De inbrekers, vermoedelijk twee jongens van rond de 15 en rond ae 25 jaar oud, namen sieraden, girobetaalkaarten en een bedrag van 100 gulden mee. De drie inbraken vonden binnen een uur plaats. OEGSTGEEST Het zal nog wel een paar maanden duren voordat Digros een super markt in Markthof Oegstgeest aan de Terweeweg zal kunnen openen. De gemeente Oegst geest heeft namelijk opdracht gegeven aan het Centraal In stituut Midden-en Kleinbedrijf om een onderzoek in te stellen met betrekking tot de bezet ting van Markthof. Pas als de uitslag van dit door de ge meente betaalde onderzoek be gin mei bekend is en in de raadscommissies is besproken zal er verder kunnen worden gepraat over het verlenen van een bouwvergunning aan Di gros. Digros-directeur Jan van de Broek had eigenlijk al rond Pasen van start willen gaan. Dat voornemen is door de plannen van het gemeentebe stuur doorkruist. De aanvraag van Digros voor de verbou wing van Markthof ten behoe ve van de supermarkt is afge wezen door het Oegstgeester college, omdat het verzoek in strijd is met het bestemmings plan Centrum en het voorbe- reidingsbeluit dat vorig jaar voor Markthof werd genomen. Dat voorbereidingsbesluit bindt de winkels in Markthof aan een maximale vloeropper vlakte. Jan van de Broek wil de gehe le Markthof van Proper Be heer BV huren. Er zou dan een „buurtsuper" moeten ko men middels de samentrek king van een aantal winkels met een totale oppervlakte van 800 vierkante meter. De overige winkels worden dan verhuurd aan ondernemers waarmee Digros in een min of meer vaste relatie staat, zoals een drogist, een viswinkel en een videotheek. Bij het onderzoek van het CIMK zal worden bekeken in welke sectoren de aanvulling van het winkelbestand in de De Kempenaerstraat gewenst is. Onderzocht zal worden of er behoefte is aan een „trek ker" en of dat Digros daarvoor geschikt zou zijn. Verder zal worden bekeken hoeveel extra parkeerruimte er nodig zou zijn bij de komst van een su permarkt, en of die parkeer ruimte binnen aanvaardbare loopafstand van Digros zou kunnen worden aangelegd. (ADVERTENTIE) LEIDEN De recorddrang in Leiden werkte aanstekelijk bij de bowlers in Noordwijker- hout. In ieder geval bij Jan Slobbe, want deze speler van Duyndam Broekhof deed een serieuze poging het plaatselij ke record aan diggelen te bow len. Hij scoorde 654 (245, 174 en 235) en kwam daarmee twee pins tekort om het senio renhoogtepunt van Ger Lager- weij (656) te doorbreken. Ove rigens is er door de toenmalige jeugdspeler Jack Edelaar 660 neergezet. Drie koplopers raakten in Noordwijkerhout hun hegemonie kwijt. Crossers verloor maandag vroeg al van Lelies (8-0) en zag Donnay (4-4 bij Heemskerk) voorbijgaan. Travelers (8-0 bij Janssens) passeerde de late maandaglei der SKC, die met 4-4 gelijk speelde bij Natte Kranten. Terwijl Schotse Bar op dinsdag in een rechtstreeks duel Van der Meij met 8-0 versloeg en de hoogste plek van die club overnam. In Zuid-West was Jan de Zwijger op dreef. De Nefertiti- speler maakte een fraaie 633- serie. Koos Slingerland (Sky- divers) scoorde 614. Ondanks de voorsprong van negen pun-' ten van Menken op Skydivers was die marge niet beslissend. De nummer één verloor na dien alle partijen, zo ook die van dinsdag tegen Sauna Vijf Mei (3-1). Skydivers (3-1 winst bij Nefertiti) vormt met nog één punt achterstand ineens weer een levensgrote bedrei ging voor de koppositie. Kam pioen Sauna Vijf Mei bevindt zich overigens nog slechts drie punten achter de lijstaanvoer der. In Leiderdorp verloor Ladies in de late maandagleague met 4-0 tegen Nissan. Joop Visser 1 staat nu eerste met 24 punten, terwijl Ladies met een totaal van 22 zakte naar de vijfde plek. Op woensdag verloren merzorg geven elkaar met 22 punten geen duimbreed toe. terwijl Biebit en Verhey nu 21 punten bezitten. Hans Öuwer- kerk (Only Fun) kwam met de hoogste serie van 599 net niet over de 200-grens heen. Tony Hoeberichts (La Grande) gooi de 595. In Holiday Inn verloor Wan- ninkhof de inhaalwedstrijd te gen Reinessa: 4-1. In de regu laire wedstrijd won de num mer twee van Cleaners met die cijfers, zodat Nieuw-Miner- va nog altijd op de topplaats huis houdt. Pinuts (maandag) won juist van achtervolger Fighters met 3-2 en blijft ruim aan kop. Lions wees op don derdag Toyota terug (4-1) en stevent eveneens recht op de titel af. JEN HAAG Een 19-jarige dienstweigeraar uit Suriname, die bij de Raad van State een herzieningsverzoek om politiek asiel heeft ingediend, krijgt geen toestemming om de beslissing hier op in ons land af te wachten. Dit heeft de vice-president van de Haagse rechtbank, mr. J. Bakker, gisteren in kort geding beslist. De in Den Haag ondergedoken Surinamer, huisschilder van be roep, weigert uit principe zijn dienstplicht te vervullen onder het regime van legerleider Bouterse. Hij verblijft sinds 1983 in Nederland en heeft tot nu toe tevergeefs bij de instanties aange klopt om toelating als vluchteling. De jongen vreest, als hij naar zijn land terug zou gaan, te worden gestraft voor zijn deelname aan diverse betogingen tegen het Bouterse-bewind, hier en in Suriname. Vice-president Bakker stelt daarentegen in zijn vonnis dat in re delijkheid niet valt te verwachten dat de betrokkene een zware bestraffing te wachten staat. Hij bevindt zich niet in een vlucht- situatie en is ook geen lid van een politieke organisatie. Met zijn anti-Bouterse-activiteiten in Nederland heeft hij indertijd be wust de publiciteit gezocht, aldus de rechter. DEN HAAG Het bestedingsniveau is zo langzamerhand aan geland op dat van tien jaar geleden. Het economische herstel gaat dan ook vrijwel geheel aan de binnenlandse markt en dus de detailhandel voorbij. Van het kabinet worden nu geen abrup te en ingrijpende beleidsombuigingen gevraagd, maar wel een zekere bijsturing, die het vertrouwen van de consument en het winkelbedrijf versterkt. Albert Heijn heeft dit vanmiddag gezegd in zijn functie van voorzitter van de Raad voor het Filiaal- en (Raad FGB) in het Kurhaus. en Grootwinkelbedrijf Heijn had weinig goede woorden over voor de commissie-Roe thof die zich bezighoudt met de vraag hoe kleine criminaliteit en dus ook winkeldiefstal bestreden kan worden. Deze commis sie stelde destijds dat vermeerdering van het winkelpersoneel het vraagstuk van de winkeldiefstal kan oplossen. Een vast aan tal verkopers per vierkante meter winkelvloer dus. „Als de be drijven zich daar niet aan houden zou het beginsel moeten gel den dat de vervuiler betaalt: het winkelbedrijf past zelfbedie ning toe, stalt de artikelen aantrekkelijk uit, dat roept criminali teit op en bij winkeldiefstal moet de winkelier daar zelf maar voor betalen. De commissie-Roethof doet er goed aan zich enige kennis over de detailhandel te verwerven", zei Heijn. bezoeker tikibad eü^ HAAG - „Vraag hoeveel titels mijn zijn Itzwemsters al hebben gehaald de afgelo- ïljoerjaren. Ik zou het écht zegt toptrain- "jarei gerVet< GolfWil Roos." „Bij DSZ )en wij nooit bij het stil gestaan, want 34O0jjachten altijd aan de De toppers krij- de vereniging net Nei^l aandacht als de tiet En daarom volgen de mampioenen van Ne- ind in onze vereni- elkaar snel op. Afge- n zondag werden wij ïijmegen niet alleen de groep en het duet ïn pioen van Nederland, greep de 18-jarige olein Philipsen de ti- ij het onderdeel solo", de titel te prolongeren dkor£ Marjolein Philipsen het in dnd jaar moeilijk volgens onderlinge ver- n de®n de damestop zijn jjmeer zo groot als in het anadftem En bovendien is er talentvolle jeugd", daar^ein Philipsen was tij- port. de laatste Olympische uwe10 >n Los Angeles. Daar 00 nam de veelvoudig kampioene Marijke Engelen afscheid van de wedstrijdsport; zij is nu trainster geworden van haar club in Nijmegen. Marjolein Philipsen is Engelen snel op gevolgd als kampioen. Trainster-coach Wil Roos is trots op haar „meiden". „Ze hebben er stuk voor stuk alles voor over. Het zijn allemaal vriendinnen van elkaar. De oudere meisjes helpen, als ze tijd hebben, de jeugd. Bij een jeugdkampioenschap van Ne derland mis je geen enkele se nior langs de kant van het bad. En ik sta midden tussen hen in. En toch denk ik er op het ogenblik aan om te stop pen als trainster-coach. Ik zit in een tweestrijd met mezelf. Ik kan het kunstzwemmen misschien helemaal niet mis sen. Ik mag het de meisjes ook, geloof ik, niet aandoen. Maar er zijn mensen binnen de KNZB die niet weten wat ze gedaan hebben en die kom ik liever niet meer tegen. Afgelo pen zondag, tijdens de Neder landse kampioenschappen, had ik het erg moeilijk. Er was een kleine bloemenhulde voor de meisjes die waren gestopt. De bond wist voor mij niets beters dan snel de kampioensbeker voor de vereniging in de hand te stoppen". Wil Roos is erg teleurgestel- lend in de KNZB. Enkele ja ren was ze trainster van de na- tionale selectie en boekte ze ook veel succes. Internationaal komt het kunstzwemmen steeds beter voor de dag. Ook tijdens de Olympische Spelen trad de Haagse op als train ster-coach. Wil Roos: „Ik weet dat de bond al jarenlang zoekt naar een buitenlandse train ster. Elk jaar rond januari vra gen ze mij of ik als interim- coach kan optreden en meestal heb ik dan een contract tot au gustus. Het jaar daarop begint het spel dan weer opnieuw". „Na de Olympische Spelen heb ik de bond duidelijk ge maakt dat ik zo niet door wil de gaan. Ik vond het niet erg als er voor een buitenlandse bondscoach werd gekozen. Maar ik had ook geen zin om steeds weer in te springen. De bond stelde toen weer dat ze in onderhandeling was met een buitenlandse trainster. Later kon ik samen met de onlangs gestopte kunstzwemsters Petri Engels en Nancy van Delft as sistent worden van de Canade se Diana Lachapelle. Deze komt rond de Paasdagen een week in Nederland les geven. Dat deed voor. mij de deur dicht. Ik vind het helemaal niet erg dat ze een buitenland-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9