22 {AVO-ministers steunen tarwars-onderzoek VS GOi K Z lil EDKOi AAM JNZ0 0GN iÖ32 PERE 'JES GEK IET. Ethiopië leeft in twee werelden Busongeluk in Zuid-Afrika: 42 doden >llen na verhoging ijzen in Soedan Politiek geweld in Chili IN ADDIS ABEBA LIJKT DE HONGERSNOOD VER WEG Botha wil nieuwe maatregelen tegen ordeverstoringen 1985 PiENL AND CiidaeSomatii DONDERDAG 28 MAART 1985 PAGINA 5 ring China t wanbeheer - De Chinese regering heeft larlijkse verslag aan het Natio- gres gewag gemaakt van di- iipraktijken, die. zoals premier Ing zei, te wijten zijn aan een ilüpezicht. De wanpraktijken be- fpkoping, het maken van woe ien, het geven van te grote bo te weelderige feesten. Zij hervormingen in diskrediet tornier Zhao. Volgens waarne- het 15.000 woorden tellende 74poor de Chinese wetgevende ing een van de openhartigste 67jgen in het 36-jarig bestaan munistisch China van het feit, uten gemaakt zijn. Hart schrijft spionageroman DENVER Een nieuwe spionage roman. The Double Man, krijgt mo menteel in de Verenigde Staten meer dan normale aandacht. Oor zaak daarvan zijn de auteurs van het boek: ex-presidentskandidaat senator Gary Hart en zijn collega William Cohen. Het boek gaat over een senator uit Connecticut, Tho mas Chandler, die een onderzoek gaat leiden naar terrorisme. Hart noch Cohen, een Republikeinse se nator uit Maine, hebben eerder een roman geschreven. Maar voor uit gever William Morrow was dat geen probleem. Hij heeft in eerste druk meteen 75.000 exemplaren van het boek laten maken. Bij een busongeluk in Johannesburg zijn gisteren 42 middelbare scholieren omgekomen. Zij zaten in een dubbeldeksbus. die van de weg raakte en in een waterreservoir belandde. Volgens een politiewoordvoerder zijn 39 kinderen verdronken. Drie kinderen zijn in een ziekenhuis aan hun verwondingen overleden. i I i «.co ^BURG De mi- lo2o jvan defensie van jyO-landen hebben positief gerea- het Amerikaanse deel te nemen onderzoek naar nS gapens. De minis- 5» Jngen erop aan dat >9.'oo nun onderzoek in »!oo 5 Avarsproject voort- Site "jomdat de westerse oioo *id een dergelijke 90.00 tS 180508 05.30 32 SO 33.00 50.00 47.50 stap vereist, aldus de mi nisters in het slotcommu niqué. Alleen de Westduitse regering heeft gisteren nog geen reactie willen geven op het aanbod van Washington actief bij de research naar ruimtewapens te worden betrokken. Bondskan selier Helmut Kohl wil uitge breid over het Starwarsplan overleggen tijdens het bezoek van president Reagan aan West-Duitsland. Overigens zijn in Bonn de eerste plannen voor deelneming aan het on derzoek al opgesteld. De Ame rikaanse minister Weinberger heeft vandaag een ontmoeting met de Franse president Mit terrand om hem ook te bewe gen mee te doen aan het on derzoek naar de ruimtewa pens. De eenstemmigheid onder de veertien in Luxemburg aan wezige NAVO-ministers bete kent dat de NAVO vasthoudt aan de zogenaamde formule van de Britse premier That cher. Zij besloot eind vorig jaar bij een bezoek aan Was hington dat het onderzoek naar de ruimtewapens steun verdient. Als het onderzoek uitwijst dat ruimtewapens mo gelijk zijn die vijandelijke ra ketten op weg naar hun doel vernietigen, moet over de in voering daarvan onderhandeld worden met de Sovjet-Unie. aldus Thatcher. De NAVO heeft die lijn overgenomen, maar de afgelopen weken werd met name in Londen en Bonn weer de vrees geuit dat het Starwarsproject de be staande strategie van nucleaire afschrikking zal ondermijnen en zal leiden tot instabiliteit. De socialistische fractieleider Den Uyl sprak in een reactie op de uitnodiging van Wein berger van „onaanvaardbare druk". Hij omschreef de uitno diging als „voorhouden van een grote worst voor de indus trieën van de Europese lan den" die tot grote verwarring zal leiden. jndse'" Doodgeschoten iicier maakte foto's j^GTON Amerikaanse regeringsfunctionarissen heb- JBren toegegeven dat de zondag in Oost-Duitsland dood- 1 ran majoor Nicholson Russisch militair materieel had ge werd, voordat hij door een Sovjet-wachtpost werd neer- 15 Sn maakte de foto's door een raam van een Russisch mi- "{Jjouw dat tot ruim een maand geleden verboden gebied «r de Amerikanen. Het verbod werd echter op 20 februa- de Russen opgeheven. Nicholson en sergeant Jessie jdie hem vergezelde, hadden dus het recht oin foto's te aldus de functionarissen van de ministeries van defensie lilandse zaken. Volgens de Amerikaanse zegslieden, die I wilden blijven, bevond Nicholson zich zeker 270 meter I verboden zone toen hij de foto's maakte. Ze blijven er [bij, dat er geen excuus is voor het doodschieten van Ni- T De woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, jde VS diplomatieke vergeldingsmaatregelen tegen de ilnie overwegen. jeld SCHRAPT VLUCHTEN In de Soedanese hoofdstad Khartoem zijn n, kort nadat president Nimeiri naar de Verenig den was vertrokken, rellen uitgebroken waarbij nenigten demonstranten auto's in brand staken •ouwen met stenen bekogelden. De rellen hou- Jrband met onlangs afgekondigde prijsverhogin- besloot met oog op de ongeregeldheden een lijnvlucht •sterdam naar Khartoum om te leiden naar de Tanzani- •fdstad Dar Es Salaam. In de middag keerde de rust in im terug. President Nimeiri vertrok naar de VS voor lisch onderzoek en voor een ontmoeting met president Diplomatieke "bronnen spraken geruchten over een mo- taatsgreep tegen. itie in Soedan is rampzalig Het land staat aan de rand bankroet. Daarnaast wordt de regering van Nimeiri be- •r rebellen in het christelijke en animistische zuiden, onder meer verzetten tegen de Islamitische wetgeving fieiri in 1983 instelde. Tenslotte heeft het land te maken lortdurende droogte en- een stroom van vele duizenden inde vluchtelingen uit Ethiopië. Tijgers doden 22 Indiërs NEW DELHI In de In- diase deelstaat West-Ben galen zijn in de afgelopen drie maanden 22 mensen gedood door tijgers. Pogin gen om de tijgers af te schrikken met poppen die onder stroom staan, halen volgens de dorpsbewoners niets uit. Volgens een van hen zijn tijgers daar veel te slim voor. India telt zo'n 40.000 Bengaalse tijgers. Elf jaar geleden startte de regering met het „Project Tijger" en richtte vijftien reservaten in om de toen bedreigde tijgersoort te redden. In de afgelopen 15 jaar zijn in Sunderbans 659 mensen gedood door tij- gers. Het toegenomen pro- leem is volgens een plaat selijke opzichter onoplos baar. Alle pogingen om te voorkomen dat de tijgers mensen doden ziin tot aus- ver vergeefs gebleken. In Chili is gisteren, aan de vooravond van een nieuwe protest dag tegen het bewind van generaal Pinochet, het politieke geweld weer opgelaaid. Bij banken en overheidsgebouwen in de hoofdstad Santiago ontploften zeven bommen, waarbij een vijftiental mensen gewond raakte. In enkele sloppenwij ken barricadeerden jongeren de straten (foto) en werd er met stenen naar auto's gegooid. De politie gebruikte op een aan tal plaatsen traangas om demonstranten te verspreiden, maar ernstige confrontaties zijn niet gemeld. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BH UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER. RECRFATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA •JE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH Z f tfnidje Verholen spoedde zich naar een 'a |3caar,en|oket en vroeg gejaagd aan een passerende beambte: „Hoe laat vertrekt In naar Rijkhuyzen. meneer? Ik heb erge ziet U, en moet er zo snel mogelijk --„Hohoho! Niet zo zenuwachtig." ant- tyóe de beambte gewichtig, een waarschu- - si wijsvingertje omhoogstekend. De brave $»as zich de waardigheid van zijn belangrij- ■2 £sitie bij het stoomwezen blijkbaar goed jjt, want op een goeig toontje vroeg hij: $ieere heeft zeker nog niet vaak met den 4 trein naar Rijkhuyzen gereisd, hè?" —ikon U wel eens gelijk In hebben," zuchtte B~id veelbetekenend -- „Net wat ik dacht." vervolgde de beambte. „Je haalt ze er zó uit, die ouderwetse koekebakkers, die nog moeten wennen aan onze moderne, pijlsnelle verkeers middelen. Maar u boft, seigneur. De trein staat al klaar. Over vijf minuten gaan we weg Op het perron was het een drukte van belang, maar de smid zou de smid niet zijn als hij geen kans had gezien een goed plaatsje te bemachti gen. Toen klonk de schrille stoomfluit en daar stoomde het ouderwetse treintje onder de over kapping uit. In een rustig gangetje tjoekerde het over de rails, om bij de laatste huizen van Gra- vendrecht naar rechts te draaien, naar de spoorbrug over de Gravendrechtse Beek. Het hele landschap was bedekt door een dikke laag sneeuw en het blééf maar sneeuwen ZUIDAFRIKAANSE POLITIE DOODT OPNIEUW TWEE ZWARTEN JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse president, Pieter Bot ha, heeft gisteren aangekondigd maatregelen te zullen nemen tegen diegenen die willen dat het land „in vlammen opgaat Welke maatregelen Botha voor ogen heeft werd niet duidelijk Tijdens ongeregeldheden in de Zuidafrikaanse zwarte woonstad New Brighton, in de buurt van Port Elizabeth, zijn gisteren op nieuw twee zwarten door de politie doodgeschoten. Tijdens zijn door radio en televisie uitgezonden toespraak ver klaarde Botha dat bepaalde mensen onder het mom van moraal of religieuze overtuiging „ongehoorzaamheid, geweld en vernie tiging" aanmoedigen. Hij vroeg het parlement de schietpartij van 21 maart in de buurt van de in het oosten van het land gele gen stad Uitenhage niet te behandelen voordat een speciaal on derzoek naar de gebeurtenissen is afgerond- Volgens officiële cijfers werden vorige week donderdag ten minste 19 zwarten door de politie doodgeschoten, maar organisa ties voor burgerrechten in Zuid-Afrika hebben verklaard dat het dodental is opgelopen tot boven de veertig. De onderzoeks commissie, onder leiding van rechter Donald Kannemeyer, is gisteren met haar onderzoek begonnen. Noorwegen wil maatregelen tegen Z-Afrika OSLO Noorwegen heeft gisteren bekendgemaakt dat het wet telijke maatregelen voorbereidt die de handel met Zuid-Afrika moeten beperken. Tevens wil Noorwegen dat de vijf Noordse landen, die deze week in Helsinki bijeenkomen, gezamenlijke initiatieven nemen om Pretoria onder druk te zetten zijn poli tiek van rassenscheiding te veranderen. Noorwegen gaat Noorse schepen die olie naar Zuid-Afrika vervoeren, registeren. Daar naast overweegt Noorwegen een formeel verbod af te kondigen op de verkoop van olie naar Zuid-Afrika, als verscherping van de vrijwillige boycot die momenteel van kracht is. ADDIS ABEBA Op het terras van het Hilton-ho tel in Addis Abeba gaat het er op een zonnige middag aan toe, als op een Italiaans plein. Het is een ontmoetingsplaats voor de Ethiopische elite, waar elegante dames, gekleed naar de laatste Italiaanse mode, en keurig in het pak gestoken heren espresso en capuccino drinken. Naast het Amha- riseh van de Ethiopische hogere klasse spreekt de upperten ruim veertig jaar na de Italiaanse bezetting ook nog steeds vloeiend Italiaans. In het centrum van de oude keizerstad dineert de chic van het „revolutionaire" Ethiopië bij „Castelli". volgens kenners het beste Italiaanse restaurant van Oost-Afrika. Een diner voor drie personen met wijn, uit Milaan geïmporteerde sala mi en een glas grappa ter af sluiting kost al gauw 160 Birr (ruim 250 gulden). Dit bedrag komt overeen met het gemid delde jaarinkomen van de 42 miljoen Ethiopiërs. De kwelling van de acht mil joen slachtoffers van de hon gersnood lijkt hier ver weg. In het socialistische Ethiopië ligt een enorme kloof tussen rijk dom en armoede. Toch bevin den de eerste vluchtelingen kampen zich niet meer dan tweehonderd kilometer van de hoofdstad. „In Ethiopië zijn niet twee klassen of lagen van de samenleving, maar twee verschillende samenlevingen", zo brengt een Ethiopië-des- kundige het onder woorden. Ondanks de socialistische ideo logie van het huidige bewind is daar na keizer Haile Selassi weinig verandering in geko men. Toen de Ethiopische autoritei ten enkele weken geleden be kendmaakten dat met Egypte een overeenkomst was gete kend voor de export van voe dingsmiddelen. leidde dat be richt in de hele wereld tot vet te krantenkoppen. Deze over eenkomst toont echter aan dat ondanks alle honger in Ethio pië sprake is van „normale" economische activiteit met uit voer van voedingsmiddelen en invoer van luxe-goederen. ken. Mensen met gek! kunnen vrijwel alles krijgen: in de winkelstraten van de hoofd stad is voor 480 birr (ongeveer 750 gulden) een Italiaans kos tuum en voor 550 birr (circa 850 gulden) een Chinees porse leinen servies te koop. Er ziin talloze juwelierswinkels en de Export Ethiopië exporteert jaarlijks voor ongeveer 600 miljoen gul den aan koffie. Het grootste gedeelte daarvan gaat naar de Verenigde Staten, waar mo menteel eveneens de meeste noodhulp vandaan komt Vol gens landbouwdeskundigen zou op de koffieplantages en op de wijnvelden ook voedsel kunnen worden verbouwd. In de arme delen van de hoofd stad, waar vaak een tekort is aan suiker, meel en melk. lig gen meestal wel flessen wijn op de planken. Ethiopië behoort tot de armste landen van de wereld, maar in Addis Abeba schenken de dure hotels volop whisky en andere geïmporteerde dran- video-verhuurbedrijven draai en op volle toeren. Pas vonge maand verlangde de socialisti sche regering van de eigen be volking een offer voor de hon gerenden. Benzine werd ge rantsoeneerd en de import van luxe-goederen als dure auto's en textiel is voortaan verbo den. Kritiek Steeds sterker worden intus sen de verwijten van hulpver leners dat de Ethiopische rege ring niet voldoende doet voor de slachtoffers van de hon gersnood. In de havenstad Assab aan de Rode Zee. de voornaamste overslagplaats voor de binnen komende levensmiddelen, ligt niet minder dan 73.000 ton voedsel te wachten op ver voer. Daar komt bij dat de Ethiopische autoriteiten zich volgens de VN niet aan hun afspraak houden om dne van de zes havenbekkens vrij te houden voor hulpschepen Sinds enige weken wordt niet meer zoals gebruikelijk 5.000 ton, maar ongeveer 3.000 ton voedsel per dag gelost Sche pen moeten soms meer dan een week buiten de haven voor anker liggen, voordat zij worden afgehandeld. Zowel de overheid als de rebellen wor den ervan beschuldigd, dat zij met hun gevechten de verzor ging in de hongerkampen be lemmeren. Nog steeds is de oorlog een belangrijk reden dat een meerderheid van de hongerslachtoffers niet kan worden geholpen. De tragiek van de hongers nood is onder meer. dat het vijf maanden na het op gang komen van de hulpstroom nog steeds niet duidelijk is hoeveel van de hongerenden werkelijk worden geholpen. Volgens de meest optimistische schattin gen van hulporganisaties komt ae voedselhulp slechts bij twee tot drie miljoen mensen te recht. Toch is er ook verbetering op getreden, met name in de gro te kampen van de noordelijke provincies Wollo en Tigre. Zo sterven in het kamp Korem (in het noordelijk deel van Wollo) de laatste tijd jnog slechts" vijf tot acht persen «en per dag. Voor de hulpstroom eind oktober op gang kwam, lag dat aantal op hijna hon derd per dag. Kurt Jansson. plaatsvervan gend secretaris-generaal van de VN, houdt er evenals vele hulpverleners rekening mee dat de situatie de komende maanden weer slechter wordt Binnenkort zijn ook de kleine voorraden van de tegenvallen de voorjaarsoogst op. Op zijn vroegst in december kan de eerstvolgende grote oogst wor den binnengehaald. Voorwaar de daarvoor is echter vel dat het in juli en augustus vol doende regent (ADVERTENTIE) Per 1 april zijn enkeltjes en retourtjes zo'n 2'h% goedkoper. Stijgen de abonnementsprijzen slechts met gemiddeld vh%. Is de Dalurenkaart ook geldig op vnidag va. 9.00 uur. En komt er ook een 60+ kaart voor mannen. Veel leuke nieuwtjes dus bij NS. Lees er alles over in de nieuwe folder'Treinprijzen'. Haal 'm aan het loket of vraag 'm aan via telefoonnummer 030-33 4515. ENKELTJES EN RETOURTJES ZOU 2/i% GOEDKOPER. u--xw» «wiwr.i .,1 M> Neo-nazistische leider in VS aangehouden ROSSVILLE/GEORG1A De door de politie als een „zeer gevaarlijk persoon" om schreven rechts-radikale ter rorist Bruce Carroll Peur. is in het dorp Rossville m de Amerikaanse staat Georgia ge arresteerd Hij is leider van de neo-nazistische organisatie „The Order", die een racisti sche dictatuur nastreeft De 30-jarige Pierce heeft vermoe delijk meegedaan aan twee overvallen, waarhij «neer dan 14 mihoen gulden werd buit gemaakt Verder wordt hq er van verdacht het moordcom mando te hebben ge leid. dat vorig jaar juni in Denser do Joodse tv-persoonlijkheid Alan Berg doodschoot Achttien jaar cel vredesactivisten KANSAS CITY V» An- n kaan se vredesactivisten zijn in Kansas City KA achtten roomskatholieke trachtten op 22 februari door te dringen in silo's in Higgim- ville, 50 kilometer ten oosten van Kansas City. om de daar gestationeerde Minuteroan- -2-raketten onschadelijk te maken Het viertal wrrd schuldig bevonden aan samen zwering. vernieling van irjjr- ringseigendom, het ontregelen van de nationale veiligheid en het zich bevinden op verboden terrein. De rechter «ei dat het in zijn ogen om extreem ern stige overtredingen ging-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5