veranderingen in opzet Geen £44 „Een ervaring voor het leven..." Hallo Leiden... Har Meijer over: TUSSEN GRA VEL EN ELF STEDEN FORMULE VOLDOET KEES HEEMSKERK: s; LEIDEN De Leidse Cou rant organiseert dit zomer seizoen voor de derde maal het LC-tenniscircuit. In B, C en D zal dus ook in de komende toernooien- reeks weer volop worden fiestreden voor een plaats- a in de top-acht van de di verse klassementen; een klassering die recht geeft op deelname aan het van 28 augustus tot en met 1 september te houden „Masterstoernooi". Veel Is er in vergelijking met vorig jaar niet veranderd. Aan iedere deelnemer aan een „open" toernooi die de kwartfinale, halve finale of eindstrijd haalt worden pun ten toegekend. De grootte van het toernooi bepaalt het aantal punten dat verdiend kan worden. De totalen wor den door de organisatie commissie bijgehouden Diegenen die zich aan het eind van het seizoen na het toernooi van de Zoeter- woudse TC bij de laatste acht hebben gerangschikt, verdienen een startbewijs voor het zogenaamde Mas ters"-toernooi. Dit slottoer- nooi kent vele aantrekkelij ke prijzen. De winnaars in de B-klasse kunnen een reis voor twee personen naar Wimbledon 1986 tegemoet zien. Verder zijn er vele door sponsor All Weather Sports (Puma en Dunlop) beschikbaar gestelde prij zen te verdienen. De gewijzigde (lees: vereen voudigde) puntentelling zal ook dit seizoen worden aan gehouden zie begelei dend kader terwijl op toernooien waarbij leeftijds grenzen worden gehanteerd ook in 1985 geen circuit- punten te verdienen zullen zijn. Niet omdat de organi satie een jeugd- dan wel 30+ toernooi niet als vol- Voor de derde keer een verhaal voor deze fraaie tenniskrant schrijven is voorwaar geen sinecure Want wat is het moeilijk om na zo'n fantastische schaatswinter de tennisdraad weer op te pakken. Immers: de Elfstedentocht was voor mij niet alleen uit sportief oogpunt maar vooral door zi/n entourage een ongelofelijke belevenis. Sportief, omdat hier sportmensen aan een ..klus" bezig waren, waar /arenlang reikhalzend naar was uitgekeken en waar aan het eindpunt het zo 1el begeerde Elfstedenkruisje lag te glanzen, ledereen hielp iedereen, men schaatste zeer gedisciplineerd en gedragen door de orkaan van toejuichingen van de duizenden toeschouwers was afstappen er absoluut met bij Emoties naarmate de tocht vorderde culmineerden in kleine vreugdetraantjes toen Franeker en Dokkum werden aangedaan Hein Vergeer. Ard en Keessle zullen nooit zo zijn toegejuicht als wat iedere n/der daar in Franeker overkwam De aankomst in Franeker zal fk dan ook nooit vergeten. De duizenden op de uitpuilende, doorzakkende tribunes, de boerenblaaskapel die èn publiek en rijders opzweepte en midden op het ijs. het rayonhoofd van Franeker. Normaal de man op de achtergrond, het brein van de plaatselijke organisatie, de anonymus waar heel schaatsminnend Nederland op kankerde, dit was zijn dag Jarenlange vergaderingen, inspectietochten waren niet voor niets geweest, hier gloreerde de man op de achtergrond, de man zonder wie deze fantastische tocht absoluut onmogelijk was. Want alleen dankzij hem en zijn vele anonieme helpers kon dit festijn worden georganiseerd En terwijl ik dit fraaie tafereel van deze gelukzalige man langzaam in mij opzoog dacht ik aan een voorval dat ik enkele weken daarvoor op een prachtige dag op de Koppoel in Ri/pwetering had meegemaakt. Terwijl ik door het schitterende winter polderlandschap gleed, doemde in de verte een soort poofgezelschap voor mij op En toen bij de nadering ervan ook oog een kreet ..Hallo Harwerd waardig beschouwt, maar eenvoudig omdat niet iedere tennisser aan een dergelijk evenement kan deelnemen. De gesplitste toernooien binnen het Leidse district zullen eveneens dezelfde behandeling" krijgen als vorig jaar. Indien op hetzelf de park een B1- of C1-toer nooi wordt gehouden, kun nen deelnemers en deel neemsters aan het B2-, dan wel C2-gebeuren geen pun ten verdienen voor het ten- niscircuit. De B1- en C1 -af delingen zullen in dat geval wel een categorie hoger worden ingedeeld dan waar op ze, qua deelnemersaan tal, recht zouden hebben. De districts-kampioen- schappen zullen eveneens een categorie hoger worden ingedeeld. Bij ieder toernooi dat deel uitmaakt van het LC-tennis circuit zullen uiterlijk woens dag de bijgewerkte ranglij sten aanwezig zijn. Vraag er naar bij de wedstrijdlei ding. Op woensdag zullen eveneens de namen van de best geklasseerde spelers en speelsters in iedere cate gorie in de Leidse Courant worden vermeld. Meer informatie kan worden verkregen bij de Leidse Courant, afdeling tenniscir- cuit, telefoonnummer: 071- 122244. gelanceerd, werd mijn belangstelling nog meer getrokken. Een ijsschuifmachine werd door twee mannen getrokken en achter de machine liep Henk Zonderop, de vader van het jeugdige tennistalentje Bionda. Hij liep er als een veldheer en moest al zijn niet geringe kracht gebruiken om het apparaat in evenwicht te houden om zo een fatsoenlijke baan voor de merentochters te vegen. Let wel, deze mannen leggen belangeloos het hele traject te voet af om alle schaatsgekken uit de regio een molen- of merentocht te laten rijden en om zodoende de kas van de schaatsclub te spekken. Later hoorde ik dat zij gedrieën op de Ringvaart, met machine en al. door het ijs waren gedonderd, maar na droge kleren te hebben aangedaan weer lustig voort waren gegaan. Een week later zag ik hem weer, natuurlijk op het ijs en geconfronteerd met zijn zwempartij, moest hij vreselijk lachen, deze echte clubman. Velen zullen nu zeggen, wat wordt die Meijer sentimenteel, waar wil hij nu toch naar toeDoor het rayonhoofd en de baanschuiver werd ik nog eens herinnerd aan de honderden die zorgen dat op alle tennisbanen weer lekker getennist en geborreld kan worden. Toen ik laatst op een zaterdagmiddag Unicum eens met een bezoek vereerde, was daar Joop Ouwendijk, ook een echte clubman in hart en nieren, het electrisch bedradingssysteem aan het vernieuwen. Moederziel alleen en vol plezier zorgde hij dat straks de douches weer perfect functioneren om de bezwete lijven weer schoon te poetsen. Zelf ben Ik puur een tennlsconsument, veel op het gravel en graag aan de tap. Vergaderen is het ergste wat je me aan kunt doen en aan schoffelen, schilderen en klussen" heb ik een broertje dood. Toch wilde ik In Joop Ouwendijk al diegenen eren die als een rayonhoofd de zaken in de clubs draaiende houden. En ik denk dat ik zeker namens vele spelers en speelsters spreek als ik hen ontzettend bedank en een geweldig tennisseizoen toewens Allez. tot op het gravel, beste vrienden. En: op naar de volgende Elfstedentocht. KMriMVowumi Puntentelling Stercategorie (192-256 deelnemers): winnaar 9 punten, verliezend finalist 7; halve finalisten 6; kwartfinalisten 5; achtste finalisten 4. Categorie 1 (96-192 deelnemers): winnaar 8 punten; verliezend finalist 6; halve finalisten 5; kwartfinalisten 4; achtste finalisten 3. Categorie 2 (48-96 deelnemers): winnaar 7 punten; verliezend finalist 5; halve finalisten 4; kwartfinalisten 3. Categorie 3 (24-48 deelnemers): winnaar 6 punten; verliezend finalist 4; halve finalisten 3; kwartfinalisten 2. Categorie 4 ,(12-24 deelnemers): winnaar 5 punten; verliezend finalist 3; halve finalisten 2; kwartfinalisten 1. Categorie 5 (6-12 deelnemers): winnaar 4 pun ten; verliezend finalist 2; halve finalisten 1. (Voor de bepaling van de categorie waarin het toernooi wordt gerangschikt, geldt het werkelij ke aantal deelnemers). DONDERDAG 28 MAART 1985 Ivar de Jong „aan slag" in de Mastersfinale van vorig jaar. Freek van der Capeiien verloor. Het beloofde land Voor de meeste tennissers is Amerika het beloofde land. Daar aan de overkant van de Atlantische oceaan immers, is er volop concurrentie, wordt er echt hard getraind en kan de ware wedstrijdmentaliteit worden opgedaan. Kees Heemskerk en Jacqueline van Wijk waagden de oversteek. ZO MftHK Heemskerk, die vorig jaar voor het Katwijkse Zee en Duin speelde, bezocht de tennisacademie van toptrainer Nick Bollettieri in Bradenton. Jacqueline van Wijk, vorig sei zoen eerste klasse bij Unicum, verhaalt in kolomvorm over haar ervaringen, opgedaan als „tennisstudente" aan het In dian River Community College in Fort Pierce, eveneens in Florida. „Je moet blijven winnen...' Inmiddels ben ik alweer een halfjaar weg uit het vertrouwde Leidse tennlswereldje en beleef ik het college-tennis In de Verenigde Staten: een wereld van verschil. Allereerst heb ik heel erg moeten wennen aan het gewone leven in de stad (Fort Pierce) en op school (Indian River Community College), maar ook op de tennisbaan is het anders. Uiteraard zijn de hardcourts een grote verandering. Het is niet alleen veel sneller, ook de kans op blessures is veel groter. Van ons team ben ik de enige die nog niet uit de roulatie is geweest. Houden zo zou ik zeggen. De jongens en meisjes spelen hier in een afzonderlijke competitie. Een team bestaat uit zes spelers; er worden zes enkel- en drie dubbelspelen gespeeld per wedstrijd. De competitie loopt vanaf februari tot en met mei. Voor uitwedstrijden moeten we soms vijf tot zes uur rijden. Denk niet dat er dan een lekker kopje koffie klaar staat als je aankomt. Niks hoor. Hups de bus uit, de baan op en inslaan. Vervolgens worden de zes singles tegelijk gestart en je ziet maar dat je wint. Er zijn geen umpires, als je twijfelt over een bal speet je door, geen gedoe met Iets. Meteen hier achteraan volgen de dubbels. Als je als eerste klaar bent, kan je nog net onder de douche, anders duik je meestal meteen de bus weer in. Dit hangt af van de bui van de coach. Haar opvattingen zijn überhaupt wat eigenaardig en veel verstand van tennis heeft ze niet. De topcoaches zitten bij de grote universiteiten zoals Stanford in California, waar John McEnroe een paar jaar geleden nog speelde. Bijna alle Amerikaanse toppers hebben ooit voor een collegeteam getennist. Ik kan nu begrijpen waarom Amerika zoveel goede tennissers naar voren brengt. Niet alleen wordt er iedere dag minimaal drie uur getraind, maar ook de competitie Is enorm veel groter Om erbij te blijven moet je blijven winnen. Die uitdaging heeft inmiddels al heel wat talent helpen ontplooien. Dit Is iets wat wij In Nederland niet hebben, nooit kunnen ontplooien en nooit kunnen kweken ook. Alles bij elkaar is Amerika voor mij een geweldige ervaring en ik zou ledereen die eenzelfde kans krijgt willen aanraden: grijpen dat ding. Tot In mei". .Jacqueline.van Wijk. LEIDEN Tijdens het toernooi van Leidse Hout, eind augustus vorig jaar, wilde Kees Heemskerk ei genlijk helemaal niet over zijn Amerikaans avontuur praten. De Noordwijker wist niet wat het hem te wachten stond tijdens de stage bij toptrainer Nick Bollettieri en had al hele maal geen idee of zijn ten nis aan de andere kant van de oceaan beter zou wor den. Zijn antwoorden op de hem afgevuurde vragen waren dus, daar in de kleedkamer van Leidse Hout, bepaald afwachtend. Ruim een half jaar later heeft de achttienjarige Heemskerk alle schroom van zich afgeworpen. Met een „onwijs gaaf" uit het diepst van zijn hart ver woordt hij de opgedane er varingen in het tenniskamp van Bollettieri. Een logische reactie, wanneer je enige maanden na de wedstrijdjes tegen de lokale B-spelers, plotseling spelers als Aaron Krickstein, Jimmy Arias en Yanick Noah aan de andere kant van het net tegenover je treft. Heemskerk: „Die spelers kwamen regelmatig een week trainen na een toernooi. Die jongens train den werkelijk de hele dag en 's avonds zag je Arias nog wel eens met z'n walk man op zijn hoofd looptrai ning doen". Verreweg het grootste ge deelte van de training speel de zich echter af in een groep van 35 spelers. De Noordwijker: „Ik maakte deel uit van de topgroep. Het was een nogal interna tionaal gezelschap. De bete re jeugdspelers van Japan waren er, maar ook Fransen en Duitsers. Dat kwam wel goed uit. Op de vrije zondag werd er namelijk gevoetbald en daar begrepen die Ame rikanen helemaal niets van. Als de bal ovaal was ging het nog wel". De zondag- en zaterdagmid dag waren de enige dagen die niet in het teken van het tennis stonden: „In het weekeinde deed ik nog wel eens conditietraining. Op de doordeweekse dagen be gonnen de trainingen om acht uur. Al met al was je zo'n zeven acht uur per dag bezig Behalve tennis deden we ook aan fitness en aerobics. Er werden ook veel onderlinge toernooltjes gespeeld. Daar deden erg goede spelers aan mee. De kampioen van Amerika bij voorbeeld bij de jeugd tot en met achttien jaar. Dat ventje was zelf pas vijftien jaar oud". Niet alleen binnen het In Bradenton in Florida gesi tueerde tenniskamp, ook daarbuiten namen Bollettie- ri's pupillen deel aan toer- Kees Heemskerk: „Ik ben vooral tactisch sterker geworden". nooien: „Je kon zelf op een lijst in ons kamp inschrijven voor de toernooien. Na twee drie maartden heb ik me ook opgegeven. We trokken dan in een oude bus naar die wedstrijden. Zo'n toer nooi was In drie dagen voor bij. Het was erg goed gere geld. Ook werd er streng op de regels gelet. Dertig se conden na afloop van de rally moest je klaar zijn voor de volgende bal, je mocht echt niet langer dan ander halve minuut rusten tussen de games door. In Neder land bestaan die regels na tuurlijk ook wel, maar er wordt niet op gelet. M"n beste resultaat was eigenlijk een overwinning op de num mer twee van Japan bij de junioren". De vele wedstrijden maak ten Heemskerk vooral tak- tisch sterker: „Als je zoveel tennist, gaat de taktlsche scholing eigenlijk vanzelf, omdat je zo vaak gecon fronteerd wordt met je eigen taktische fouten. Je bent wel gedwongen het spel van de tegenstander goed te analyseren". Ook technisch boekte de Noordwijker vooruitgang: „Er zat een krul in de achterzwaai bij m'n forehand. Op die snelle banen was ik daarom vaak te laat met m'n slag. Die fout is er nu uitgehaald. Daarbij is m'n backhand een stuk vaster geworden. Ook heb Ik m'n speelstijl veranderd: een topspin ser vice en veel oplopen". De scholing van de leerlin gen aan Bollettieri's „Tennis Academy" stond onder lei ding van een „supervisor". Op de baan werden de leer lingen door een „teaching pro"' onder handen geno men: „Die „pro's" hebben de leiding over de oefenin gen Die jongens kunnen natuurlijk zelf goed tennis sen, het zijn eigenlijk een soort Huub van Boeckeltjes. Een paar van die leraren kende ik trouwens nog. Die speelden een paar jaar gele den nog het Satelite circuit In Noordwijk. De oefenstof bestond voornamelijk uit „drills Dat houdt In dat bepaalde speelsituatles urenlang geoefend worden". Een enkele keer bemoeide Bollettieri zich zelf met de training van de spelers. Heemskerk: „Dan ging je met een groepje van een man of zes naar zijn eigen trainlngsbaan Daar kreeg de supervisor dan van Bol lettieri te horen welke din gen extra aandacht verdien den". Het enthousiasme van Heemskerk is voor Amerika intussen zo groot dat hij overweegt volgend jaar weer terug te gaan. Niet naar Bollettieri, maar naar een college om tennis en studie te combineren: „Ik heb verschillende aanbie dingen gehad voor een „scholarship". Mike Depal- mer, een bekende ex-prof, heeft me bijvoorbeeld ge vraagd In zijn team te ko men spelen". Voorlopig staat echter een competitieoptreden In het eerste-klasseteam van Noordwijk op het program ma. Heemskerk wil nog geen prognoses doen over de resultaten: „Ik ga m'n el- gen spel spelen. Die maan den bij Bollettieri neemt nie mand me meer af. Dit was een ervaring voor m'n hele leven".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 25