A-klasse in D doorbraak bleef uit... „Slepen? Dat doen we liever zelf..." Maar de leden kunnen nog steeds niet tennissen..." JACK VAN DER VOORN: (U.VNIQVH DONDERDAG 28 MAART 1985 LEIDEN „Vanaf het mo ment dat ik op de tennis baan kwam, heb ik er spijt van gehad dat ik niet eer der begonnen ben. Het tennis heeft me echt ge grepen, ik ben bloedfana- tiek geworden. Als een be zetene ben ik me in het tennis gaan verdiepen. Ik heb wedstrijden bekeken, bezocht de competitie en ik ga nu zelfs nog wel eens een uurtje naar de fasetrai ning kijken. Ik doe dat puur uit hobby. Het is mooi meegenomen dat ik het ook voor m'n werk kan ge bruiken'1. Aan het woord is Jack van der Voorn. Sportverslagge ver. televisiecommentator en Noordwijker. Een tennis- fanaat, die naar eigen zeg gen dus veel te laat met die sport begonnen is: ..Dan was ik nu een betere speler geweest en had ik er nog meer plezier aan beleefd. Als ik op dreef ben, speel ik in de A-categorie van D. Ik vind het nu jammer dat ik de volley en de lob niet goed beheers, dat m'n ser vice niet zo geweldig is. Ik ga wel steeds de strijd aan binnen mijn fysieke moge lijkheden. Tegen die jongens van zestien en zeventien jaar moet je er echt voor lo pen. Het mooie van tennis is het man-tegen-man-ge vecht; je kan er je tempera ment in kwijt, je goede en je slechte humeur" Voor zijn tennisactiviteiten was de in Hoogmade gebo ren en getogen en later naar Noordwijk verhuisde Van der Voorn voornamelijk als voetballer actief. ..Ik heb nog wel wedstrijden in het eerste van UVS en Noord- wijk gespeeld. Ik had geen basisplaats, maar mocht af en toe wel eens meedoen" Vooral aan het zaalvoetbal heeft de verslaggever van AVRO's Sportpanorama WACHTLIJSTEN VERDWIJNEN LEIDEN De belangstel ling voor tennis lijkt ook in het district Leiden te stabi liseren. Bij de meeste vere nigingen verdwijnen de wschtlijsten. Een enkele vereniging zit zelfs om le den te springen. Lodewijk Ksllenberg, secretaris van de Leidse Sport Federatie en Unicummer, schat het aantal mensen dat nog bij zijn vereniging onderge- brecht kan worden op tweehonderd: „Het won derlijke ia dat de meeste leden van een tennisclub denken dat hun club vol zit. Bij Unicum zullen we de leden nu eerst wijzen oo de mogelijkheden die er nog zijn voor nieuwe leden. Mond op mond reclame lijkt ons het beste". Kallenberg ziet drie oorza ken voor het tot stilstand Romen van de belangstelling voor tennis. ..In de eerste plaats de opbouw van de bevolking. Er zijn minder jonge mensen. Nu is tennis een sport die ook op oudere leeftijd beoefend wordt; Ik denk dat de klappen die tennis krijgt daarom nog wel mee vallen In vergelijking met andere sporten' Een tweede oorzaak is gelegen in de teruggelopen financië le armslag van de sporter ..Ik heb het idee dat nogal wat mensen tennis als twee de sport beoefenen Om economische redenen laat men dan tennis als eerste vallen" De derde reden voor het verdwijnen van de wachtlijsten is volgens Kal lenberg de opkomst van Dekker-tennis ..Een aantal mensen, dat lid was van Unicum, is in Warmond gaan spelen Ik heb overi gens geen idee om hoeveel mensen het precies gaat Philip van der Kwast, direc teur van Dekker-tennis, is het met die stelling niet eens ..Er wordt wel gezegd dat wij leden bij andere ver enigingen wegkapen. Dat is nonsens. Het is de bedoe ling dat de leerlingen die op de tennisschool de beginse len zijn bijgebracht, door stromen naar de vereniging. Tot nu toe blijkt dat in de praktijk prima te verlopen". Van der Kwast heeft een eenvoudige verklaring voor de stijgende belangstelling voor het door hem geleide tenniscentrum ..In de eerste plaats kan je hier binnen en buiten spelen voor maar f 340.- Dan kunnen de men sen ook nog gebruik maken van het verwarmde zwem bad Daarbij hebben we hier ruime mogelijkheden om te tennissen. Er liggen 24 ba nen voor zevenhonderd le den en zodra de speelmoge- lijkheden te krap worden, leggen we er zes banen bij. De meeste andere vereni gingen hebben dan wel geen wachtlijsten meer. maar de leden kunnen nog D. OP Gov.™»»"»" WW»»»'*- „end. Noord»»!*" U.club ^TduT«nd „wW" steeds niet tennissen, om dat er zoveel activiteiten zijn". Adrie van Leeuwen mag zich om die reden ook In een toenemende populariteit van zijn centrum verheugen. De tennistrainer opende eni ge jaren geleden een tennis park aan de Plantage in Lei derdorp. Hij laat geen enke le georganiseerde activiteit op de door hem geëxploi teerde banen plaatsvinden: ..Hoe is de situatie bij de clubs? Net als iedereen zin heeft om naar buiten te gaan in de maanden april, mei en juni is er de competi tie Daarnaast wordt er door de week van alles georgani seerd recreatie zus. recrea tie zo Daar heb ik op inge speeld In de periode dat het enthousiasme voor ten nis het grootst is. kunnen de mensen hier spelen". Op de Geversbanen In Noorwijk, die door de Ijs- club worden ..gerund", vin den ook geen wedstrijdacti viteiten plaats. Voor de twaalf banen gaf de Noor- wijkse Ijsclub duizend ab- bonnementen uit De heer L van der Zalm van de NIJC ..Als we twaalfhonderd ab- bonnementen hadden willen verkopen, dan was dat ook nog wel gelukt". Dat de be langstelling voor het tennis bij de ijsclub zo groot is. Is niet verwonderlijk. Voor t 185.- kunnen de ..leden" het hele jaar door spelen Van der Zalm ..Wij zijn natuurlijk geen commerciële organisa tie. We werken met vrijwilli gers. die eigenlijk maar één doel dienen: het in leven houden van de ijsclub. Zon der de tennisactiviteiten was die al lang ter ziele gegaan" De duizend bij het Noord- wijkse park aangesloten tennissers zijn geen lid van de KNLTB. Toch is er twee jaar terug nog sprake van geweest dat de duizend „wilde" spelers zich bij de bond zouden aansluiten. Van der Zalm: „De bedoe ling was dat we er banen bij zouden krijgen. We wilden namelijk aan de KNLTB norm van maximaal tachtig leden per baan voldoen en dan aan de competitie mee doen Toen bij Het Bollen- bad in Noordwijk vijf banen aangelegd werden, hebben we van de aanleg van nieu we banen afgezien" overal hoorde je dat men het jammer vond, dat dat park werd veranderd. Het is één van de mooiste tennis parken van Nederland. De banen als zodanig blijven nu gelgkkig in takt". Jack van der Voorn, rechts, trainend met Jan van der Lippe: „Jammer dat ik zo laat met tennissen ber begonnen..." goede herinneringen over gehouden: „Ik heb in Noordwijk in de ploeg Van Rooi jen gespeeld. Die ploeg heeft in het zaalvoetbal baanbrekend werk verricht in de regio. Het werd tot die tijd eigenlijk voornamelijk in West Friesland gespeeld. Met onze ploeg hebben we zelfs nog tegen Ajax met alle grote namen gespeeld" Ook de Noordwijkse ploeg bevatte toen nog grote na men zoals Ruud Bröring, Kees Karstens en Anton Marijt. Van der Voorn: „Op een gegeven moment ben ik met dat voetballen gestopt. Ik was keeper en vooral in de zaal beviel dat duiken me maar niets". Van der Voorn begon met tennis op de Casino-banen, maar is ook lid van Huis ter Duin: „Omdat ik graag op gravel speel ben ik lid van het Casino en omdat ik ook als het geregend heeft wil tennissen, speel ik ook bij Jan van der Lippe". Noordwijker is opgelucht dat in de plannen om de Casino-banen te verande ren. is gesnoeid „Waar Ik ook kwam in Nederland. Naast de eigen tennisactivi teiten blijven nétuurlijk de werkzaamheden als verslag gever een belangrijke rol spelen. Van der Voorn, aan de vooravond van het ABN- toernooi: „Komende dagen moet ik echt goed m'n huis werk doen. Je kan niet aan komen met commentaar als: „De Zweden hebben de Da- vis-Cup gewonnen", leder een weet dat al lang natuur lijk. Je moet iets nieuws te vertellen hebben over de spelers. Daarom volg ik al les. ga ik naar persconfe renties ook als die alleen voor de schrijvende pers zijn". Eén van de moeilijkste taken voor de tv-commenta- tor, is het vraaggesprek met de spelers, meteen na de partij: „Ik vind die dingen niet leuk omdat ik als sport man weet hoe vervelend het is meteen na een wedstrijd lastig gevallen te worden. Je vragen kunnen in die situa tie ook niet anders dan op pervlakkig zijn. Twee jaar geleden werd ik door Jimmy Connors ook goed voor schut gezet. Toen hij won van Vince van Patten, vroeg ik hem of hij over de teleur stelling van het toernooi de week daarvoor in Brussel heen was. „Do you like Am sterdam?", vroeg hij toen. Yes, yes, mompelde ik, maar hoezo? Dat vind ik nou net zo'n onzinnige vraag, zei Connors toen. Ik heb daar van geleerd dat je die spelers na een goede prestatie niet meteen met een slechte moet confronte ren. Had ik het Connors een half uur na die partij ge vraagd. dan had ik waar schijnlijk een heel redelijk antwoord gekregen". ALPHEN AAN DE RIJN De naam Tine Langeveld misstond een aantal jaren geleden beslist niet tussen die van Marcella Mesker en Nanette Schutte. De TEAN- speelster stond met de re gelmaat van een klok in de finales van de nationale jeugdkampioenschappen en bleef speelsters als Ma rianne van der Torre en Karin Moos gemakkelijk voor. De grote doorbraak naar de nationale top bleef toch uit. Tine Langeveld wilde zich haar jaarlijkse vakantie naar Spanje niet laten ontzeggen. De conse quentie was dat zij niet meer aan de nationale se lectie trainingen mocht meedoen. „Als ik nu Marcella Mesker zie spelen, denk ik wel eens: jammer dat ik niet ben doorgegaan", zegt de te genwoordig In Leimuiden woonachtige speelster. „Aan de andere kant heb ben Nanette Schutte en Ka rin Moos er verschrikkelijk veel geld tegenaan gegooid en het beoogde doel uitein delijk toch niet gehaaid. Ik vraag me daarbij af of die zo'n verschrikkelijke leuke jeugd hebben gehad. Zij Tine Langeveld: „Als ik nu Marcella Mesker zie spelen denk ik wel eens: jammer dat ik niet ben doorgegaan..." hebben zelfs hun schoolop leiding verwaarloosd". De onontbeerlijke „ijzeren wil" om de top te bereiken heeft bij Tine Langeveld ook altijd ontbroken: „Toen ik veertien jaar was. ben ik er zelfs een winter mee opge houden. In het voorjaar be gon het toch weer te kriebe len en heb ik me snel weer bij de club opgegeven". Haar vakanties heeft de Lei- muidense ook nooit laten vallen ten behoeve van het tennis: „Van bondzijde zei men al jaren dat ik niet op vakantie moest gaan. Ik werd gewaarschuwd dat ik anders uit de training gezet zou worden. Dat is toen ook gebeurd. Aan de resultaten kon het niet gelegen heb ben. Ik herinner me dat ik de dag na terugkomst uit Spanje de „nationale" speelde en toch in de finale kwam. Ik verloor toen weer van Nanette Schutte. Daar kon ik het maar niet van winnen. Het waren vaak el lenlange partijen. Maar zij was steeds degene die won". De selectietrainingen ston den onder leiding van bondscoaches Jan de Rook en Willem Bos: „In die tijd werd steeds gezegd dat ik moest afvallen, dat ik condi tie tekort kwam. In wedstrij den had ik daar helemaal geen last van. Hield ik het op mentaliteit vol. Looptrai ningen vond ik een ver schrikking; bij coopertests lag ik twee rondjes achter. We moesten vaak zware oe feningen doen: aan het net heen en weer lopen en maar volleren. Ik hield daar als ik moe was gewoon mee op. Op een of andere manier kon ik dat maken. Jan de Rook zei een keertje „slo me" en gaf vervolgens Mic key Albers, die conditioneel ook niet zo sterk was, wel verschrikkelijk op haar don der". Het laten prevaleren van va kantie maakte dus voor Tine Langeveld een einde aan de periode in de nationale se lectie. die de speelster van TEAN ook nog een interland en gewonnen enkelspel te gen Frankrijk opleverde: „Ik heb nog een jaar gepro beerd om het op eigen houtje te gaan doen. Dat is niet gelukt. Zonder die be geleiding red je het niet, ook al omdat ik toen bij de na tionale ongelukkig als vierde werd geplaatst. Dat leek veel op doorgestoken kaart". Tine liet daarop het toer- nooitennis voor wat het was, haalde een trainersdiploma en maakte pas drie jaar ge leden haar rentree in de competitie bij TEAN: „Dit ging erg goed. Ons team met Jan Willem Bruin, m'n zus Hanneke en Charles As- selbergs werd meteen kam pioen in de overgangsklasse B: „Het bestuur kwam toen echter meteen met verster king aanzetten. Daar was ik het toen niet mee eens. Ik vond dat het team dat ge promoveerd was ook in de overgangsklasse A een kans moest krijgen. Ik heb er toen een jaar eigenlijk met m'n pet naar gegooid en we degradeerden". Na weer een goed jaar in de over gangsklasse B stonden an dere clubs weer op de stoep om de TEAN-speelster bin nen te halen: „Vooral Uni cum wilde graag dat ik daar kwam spelen. Ik heb er lang over getwijfeld maar vond uiteindelijk dat het spelen in de eerste klasse teveel druk met zich mee zou brengen. Ik zou dan toch ook een paar uur moeten trainen. Daarbij heb ik het bij TEAN teveel naar m'n zin. Met Jo- han Vis, Charles Asselbergs en Margo van den Ouden rijn hebben we toch een goede kans op promotie". GROUNDSMAN H.J. („JAN") SPEKLE: H.J. („Jan") Speklë link* en mede-groundeman Huib de Goey: „De mooiste tijd van het jaar breng je op het park door". OEGSTGEEST In de „mensentuin" van Paul van Vliet is nog geen plaatsje voor hem ingeruimd. Maar naast de kooi waarin de laatste kleine kruidenier kan worden gevonden, wordt tegenwoordig al wel een hokje vrijgehouden. De tijd immers dat elk tennis park over een echte groundsman beschikte, ligt ook in de Leidse regio al weer ver achter ons. Het feit dat de groundsman van vroeger een schaars „artikel" wordt, betekent overigens niet dat hij min der zou worden gewaar deerd. In tegendeel zelfs: de tennisparken die nog •en heuse, vaste kwali teitsbewaker hebben, zijn daar maar wat blij mee. En voorzichtig op. Zo ook de Oegstgeester Lawn Tennis Club. Een voorbeeld van •en club die beschikt over een park waar de banen aan het eind van het sei zoen het gravel nog op de juiste plaats hebben. HJ. („Jan") Speklè is met mede-groundscAap. HVib, 0e Goey („Je hebt gewoon twee man nodig om twaalf banen in goede conditie te houdenverantwoordelijk voor het onderhoud van het tennispark. Vijftien jaar ge leden al weer kwam hij (offi cieel) op de banen aan de Hofbrouckerlaan terecht om vanaf dat moment de pretti ge en minder prettige kan ten van het vak aan den lijve te ondervinden „Want groundsman zijn Is natuur lijk niet alleen maar leuk", werkt Speklé een sprookje de wereld uit. „Je hoort wel eens van mensen met een kantoorbaan dat het heerlijk moet zijn, zo hele dagen lekker buiten. Dat is op zich ook wel zo, maar dat neemt niet weg dat ik 's winters graag wel eens met die mensen zou willen ruilen..." Hoewel dat gevoel Speklé ook in de zomer wel eens bekruipt („De mooiste tijd van het jaar breng je op het park door, Ik doe het al vijf tien jaar zonder zomerva kantie") zou hij de banen van de Oegstgeester Lawn Tennis Club toch nog niet willen missen TJjdens de voorbereiding op het sei zoen mag het dan hard wer ken zijn, het geeft Speklé nog altijd veel voldoening aan het eind van die voor bereidende rit te kunnen constateren dat de banen er weer goed bijliggen. Met Huib de Goey zet hij zich vervolgens ook voor hon derd procent in om die ba nen van goede kwaliteit te houden. „Om negen uur 's- ochtends moet er gespeeld kunnen worden, dat bete kent dus dat ik elke och tend, ook in het weekeinde, om zeven uur op het park ben om het benodigde baanonderhoud te plegen". Bij dat onderhoud hoort op die ochtenden ook vrijwel altijd nogal wat sleepwerk. In tegenstelling tot wat over dag de gewoonte is (slepen en sproeien wordt dan door beide groundsmen gedaan) dienen de OLTC-leden 's a- vonds, als Jan Speklé van het park is vertrokken, de netten zelf ter hand te ne men. „Alleen de achterlijnen dus. op de rest van de ba nen wonen vaak geen men sen meer", vertaalt Speklé de vaak onnauwkeurige wij ze waarop dat sleepwerk door „leken" wordt verricht. En dat terwijl slepen juist zo belangrijk is, omdat tijdens het spel menig gravelkorrel aan de verkeerde kant van de lijnen terecht komt. „Ons slepen", weet Speklé, „Is er dan ook op gericht om weer zoveel mogelijk van die kor rels op de baan te krijgen Dat betekent dat we de ene keer In de lengterichting van de baan slepen en de keer erna In de breedte Waarom het zo belangrijk is dat er echt gravel op een baan ligt? Dat heeft vooral met het opnemen en afgeven van vocht te maken Die grote korrels nemen vocht op als het regent, geven vocht af als het droog is. Die sponsfunctie is voor een tennisbaan van groot be lang" Wat dus niet leder een weet. Verzucht Speklé: „Tijdens ons open toernooi willen nlet-leden nog wel eens gaan slepen. Het toont natuurlijk hun goede Instel ling, maar we hebben toch liever dat ze het niet doen". Zoals Jan Speklé ook die op het park aangebrachte sproei-installatie in wezen nog altijd als een ongewenst meewerkende vreemdeling beschouwt „Hij is er nu. dus we gebruiken 'm maar", maakt de OLTC-grounds- man zijn gevoelens duide lijk „Dat automatische sproeien gaat alleen maar echt goed als er geen zuch tje wind staat. Nu, dat ge beurt maar heel zelden. Dus als de sproeiers hun werk hebben gedaan, moet je daarna toch nog met de hand langs al die plaatsen waar geen vocht terecht Is gekomen. Nee, het enige echte voordeel Is dat dat apparaat ook 's-nachts sproeit. Dat is wel degelijk een verbetering voor de ba nen" En dus vindt Speklé het ei genlijk (zij het oogluikend) toch wel goed dat die Instal latie Is aangeschaft. De in stallatie betekent Immers dat de banen nog beter kunnen worden onderhou den Als het goed is voor de ba nen, Is het ook goed voor Jan Speklé.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 23