3 lie vlek bedreigt paastoerisme pp „gouden stranden" van Sicilië Iraakse luchtmacht bestookt Teheran Seoul wil eerst excuses Hhina Verbazing over ontslag 50-plussers bij Philips Engeland q )eense regering vindt nog geen oplossingrstaking duurt voort Reagan: Nicholson was geen spion Chinezen vinden nieuwe sporen van dinosaurus UITENLAND QeidwQowuvnt DINSDAG 26 MAART 1985 PAGINA 5 .OPENHAGEN Het is de eense regering vannacht iet gelukt de grondslag te if iaïfegen voor ^et beëindigen a zijn an de sta^ing van 300.000 in al >organiseerde werknemers ge het particuliere bedrijfsle- ge en. Het conflict over loons- irhoging en verkorting van ^mol arbeidstijd duurt daarom voor ïverminderd voort en *sd. reigt zich de komende we- o en uit te breiden, wanneer ook ruim 100.000 rijks- en gemeenteambtenaren gaan staken. De regering wil in de onderhandelingen klaar blijkelijk een aantal econo- misch-politieke maatregelen doordrijven. De staking heeft al geleid tot aanzienlij ke problemen bij de ener gievoorziening en bij de af wikkeling van het luchtver keer. PLO-strijders weer terug in Zuid-Libanon AMMAN Guerrillastrijders van de Pale stijnse Bevrijdinsorganisatie PLO keren terug naar Zuid-Libanon en nemen daar deel aan aanslagen tegen het terugtrekkende Israëli sche bezettingsleger. Dit heeft Khalil Wazir, de militaire adviseur van PLO-voorzitter Arafat, gisteren bekendgemaakt. Volgens Wazir zijn er de afgelopen vijf maanden 60 PLO-strijders gesneuveld bij aanvallen tegen het Israëlische leger. Hij bevestigde voorts de berichten uit Jordanië en Israël dat PLO- -strijders terugkeren naar de vluchtelingen kampen in Zuid-Libanon, die zij na de Israë lische invasie in 1982 hadden moeten verla ten. De meeste PLO-strijders die in Libanon zijn achtergebleven zijn notoire tegenstanders van Arafat en worden door Syrië gesteund. Een Israëlische militair contro leert de identi teitspapieren van een Liba nees bij een doorlaatpost even ten noor den van de Zuidlibanese havenstad Ty- rus. In het zui den van Liba non vinden da gelijks aansla gen plaats op Israëlische mili tairen, die voorbereidin gen treffen voor een ver dere terugtrek king. K fl'st (Van onze correspondent bomn Cees Manders) t per gd b >e pi ands rken OME De hotelhou- „a 'rs van Taormina en de nAnJele Noordoostkust van ordat icilië houden hun hart ontpk ast. Voor de komende 9ebr aasdagen zijn hun hotels blledig volgeboekt, maar "door001" kun kust drijft een inorme olievlek die het >aas-)feest wel eens gron- ig zou kunnen bederven. - poelt die olie aan, dan illen de legendarische h veelbezongen „gouden tranden van Giardini- Naxos" (zoals de bad- its van Taormina heet) in een afschuwelijke teer- -brij worden herschapen. Paniek dus in de toeristen industrie van Oost-Sicilië, en van Zuid-Calabrië, dat ook in groot gevaar verkeert. Die streken bestaan geheel van het toerisme en toeristen zijn nu eenmaal niet gesteld op „teer- -stranden". De olievlek van dertig bij twee kilometer, die nu in de Straat van Messina „koerst", kan menigeen zijn brood en baan gaan kosten. De olievlek is afkomstig van de Griekse tanker Patmos (53.000 ton), die vorige week donderdag in dichte mist in de Straat van Messina werd aan gevaren door een (gelukkig lege) Spaanse tanker. De Spanjaard bevond zich op de verkeerde „weghelft" van de druk bevaren zeestraat, die daar nauwelijks drie kilometer breed is. Drie opvarenden van de Griek kwamen daarbij om het leven. Maar op het ogen blik wordt in Italië meer ge treurd om de slag die het zee milieu is toegebracht. Uit de tanks van de Griek is ruim 5.000 ton olie gestroomd, genoeg om de gehele zeeëngte te bedekken. Autoriteiten en particulieren zijn nu al vier dagen lang vrijwel onafgebro ken in touw om de olievlek te beteugelen, op te lossen, af te breken en op te delen. Maar de natuurlijke situatie dwars boomt elk ingrijpen. De Straat van Messina is bij de scheepvaart berucht voor haar sterke stromingen en onvoor spelbare winden. Deze hebben in feite de olievlek tot hun speelbal gemaakt. Hoop en die van de Amoco Cadiz enke le jaren geleden voor de kust van Bretagne. Daar kon de olievlek gemakkelijk worden gecontroleerd. Vanwege de wanhoop om de olievlek de stromen en winden is dat bij of andere gevaarlijke stoffen. Aan weerszijden van de Straat van Messina bevinden zich dichte en zeer kwetsbare be volkingscentra. baas te kunnen wisselen el kaar af, al naar gelang de hoek van waaruit de wind waait. Eerst zette de olievlek koers naar het zuiden, toen naar het noorden, en volgens de laatste berichten drijft de vlek aan Toarmina voorbij, richting het ruime sop. Maar het is nog veel te vroeg voor de onderne mers in het wereldberoemde toeristenparadijs Taormina- -Naxos om weer opgelucht adem te halen. Volgens de ex perts is deze ramp erger dan Messina moeilijker. De ervaring van de afgelopen dagen, die Italië geheel in haar greep heeft gehouden, toont aan dat dit land op dit soort calamiteiten nauwelijks is voorbereid. Ondanks zijn enorme kustlijn en uiterst druk bevaren kustwateren. Volgens de milieugroepen had de regering de Straat van Mes sina, een van de gevaarlijkste zeeëngtes ter wereld, allang moeten sluiten voor schepen groter dan 50.000 ton en bela den met chemicaliën, met olie eenmaal veel Tegen zo'n olieramp kan ver der weinig worden uitgericht, omdat Italië weinig bestrij dingsmiddelen bezit. Vier jaar geleden is door het parlement in Rome een wet aangenomen die de zee moet verdedigen te gen dit soort milieurampen. Maar deze wet wacht sinds dien op uitvoering en de in die wet genoemde „structuren" om het zeemilieu te bescher men zijn niet in het leven ge roepen. Het lijkt alsof zich in Italië eerst daadwerkelijk een ramp moet voordoen, wil men ervan leren. GUL Zuid-Korea zal de vorige week opgebrachte linese torpedoboot en zijn bemanning pas terugge- en» a*s Pe^ing zijn excuses aanbiedt voor de schen- gin« ing van de Zuidkoreaanse wateren door drie Chinese Oorlogsschepen, afgelopen zaterdag. Eerder was nog erklaard dat Zuid-Korea het schip zonder voorwaar- andsJen zou terugsturen. 'e drie Chinese schepen maakten jacht op de torpedoboot, aan ;n i o°rd waarvan een muiterij was uitgebroken. Als gevolg daar- 'melrvan belandde het schip uiteindelijk in de Zuidkoreaanse wate- r gg^ren, Op het moment dat de Zuidkoreaanse marine ten tonele hunv^rscbeen' verdwenen de Chinese schepen weer naar de inter- lationale wateren. Volgens de Zuidkoreaanse regering is de Chinese topedoboot iet met opzet de Zuidkoreaanse wateren binnengevaren en zat n tf r geen politiek motief achter de muiterij, die aan zes beman- ;rvon tingsleden het leven kostte. Alle dertien overlevende opvaren- en hebben verklaard dat zij naar China willen terugkeren. pai igewi SRAELEN DE VS GAAN JüfiAMEN MENGELE ZOEKEN lags ERUZALEM Een hoge ambtelijke commissie in Israël gaat e pogingen coördineren om kamparts Josef Mengele en andere nogdfiazi-misdadigers op te sporen. Dit is in Jeruzalem meegedeeld a overleg tussen minister van justitie Moshe Nissim en de .merikaanse topambtenaar Neal Sher, die hoofd is van de afde- ing speciaal onderzoek van het ministerie van justitie in Was- lington. De VS en Israël zouden hebben besloten nauwer samen e werken bij de opsporing van Mengele. Het uiteindelijke doel s dat de kamparts van Auschwitz voor een Israëlische rechter erecht komt te staan. Mengele is na de Tweede Wereldoorlog laar Zuid-Amerika gevlucht. Men neemt aan dat hij nog steeds in Paraguay verblijft. Opnieuw buitenlanders ontvoerd in Libanon BEIROET In Libanon zijn gisteren opnieuw twee buitenlan- iers ontvoerd. Een Libanese groepering eiste de verantwoorde- ijkheid op voor de ontvoering van een Franse diplomaat in Tri- toli, die sinds zaterdag was vermist. In de buurt van Beiroet verd een Britse medewerker van de VN-organisatie voor Pale- tijnse vluchtelingen UNRWA door gewapende mannen ont- 'oerd. Bij een westers persbureau is gisteren een boodschap iverhandigd, waarin de „Libanese gewapende revolutionaire acties" de verantwoordelijkheid opeisen voor de „arrestatie" Van de Franse diplomaat Peyrolles. Deze groepering eist de vrij- ating van „onze kameraad" Abdel-Qadar Saadi, die in Frank- •ijk in de gevangenis zit. Jong geleerd De Britse prins William, zoon van prins Charles en prinses Diana, is nog geen drie jaar oud, maar heeft het koninklijke handen schudden al goed onder de knie. Dat bleek onder meer gisteren, toen hij met zijn moederen broertje Harry vanuit Schotland terugkeerde naar Londen. Op het vliegveld van Aberdeen gaf hij onderaan de vliegtuigtrap een proeve van zijn kunnen. ZAKKENROLSTER MET PENSIOEN LONDEN Rosie Jones, een 75-jarige Britse zakken rolster, heeft een rechtbank in Londen beloofd dat zij met pensioen zal gaan. „Mijn vin gers zijn niet meer zo goed als vroeger. Ik ga definitief met pensioen", aldus de be jaarde dievegge, die sinds 1926 meer dan 20 jaar in de gevangenis heeft gezeten. Zij moest gisteren voorkomen omdat zij in het warenhuis Harrods drie proteieuilles had gerold. Rosie Jones zei verder, dat ze doof aan het worden is en dat haar ogen achteruit gaan. De rechter accepteerde haar verzoek tot pensionering en veroordeelde de vrouw tot twee jaar voor waardelijk. Als u twee jaar lang niet in moeilijkheden komt, zult u over deze zaken niets meer horen, zei de rechter en stuurde de vrouw terug naar huis. SMID JE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH |2) Smidje Verholen was Intussen weggevlucht in kapitein Draednaeghel's wrakke Oostinje- iarder. „Nu zal ik toch écht op weg moeten tan naar heer Jacob van Uylen," mompelde [jij, zich voortreppend door de straten en stegen jan het oude havenkwartier. Het bleef maar tuwen en sneeuwen en de smid had eigen- Ijk een beetje de pèe In. „Ik had geen koffie _ieten gaan drinken In dat smerige haven- •egje," mopperde hij. „Misschien denkt heer icob wel, dat ik heleméèl niet meer terug- )m..." -- En dit bleek een juiste gedachte te Öjn, want toen hij eindelijk aankwam op het af gesproken adres, Oude Haven 5, trof hij daar Hechts de bejaarde boekhouder aan. Vertwij- eld ijsbeerde deze heen en weer voor de kanto ren en pakhuizen van de firma J. van Uylen Zn.... -- „Wat hamer, zijt ge daar eindelijk!?" riep deze arbeidzame bediende smidje Verholen toe. „Gij zijt toch seigneur Verholen, nietwaar? Uw zwarte jas en hoed wijzen er tenminste op! Treed gauw binnen, seigneur, opdat ik U een brief van heer Jacob overhandige...." -- „Is heer Jacob dan weg?" vroeg smidje Verholen pijnlijk getroffen. „Goeie help, zal ik hem óóit nog le vend weerzien?" -- „Ik hoop het, seigneur Ver holen, ik hoop het," zuchtte de oude boekhou der, en hij sloeg de klep van zijn schrijfbureau open. „Maar ik heb een angstig voorgevoel. Héél angstig..., ja ja... In elk geval..., hier is de brief, seigneur Verholen. Heer Jacob heeft zich reeds op weg begeven naar de Uylenborgh (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Presi dent Reagan heeft giste ren tegengesproken dat de door een Russische mili tair doodgeschoten majoor Nicholson een spion was. Reagan liet verder weten dat dit incident zijn wens om een ontmoeting te hebben met de Russische leider Gorbatsjov niet heeft bekoeld. Volgens Reagan heeft dit incident juist aangetoond, dat een ontmoeting met Gorbats jov noodzakelijk is. Hoewel Reagan neeit oniKenu dat Nicholson een spion was, heeft het Pentagon er geen ge heim van gemaakt dat het verbindingskantoor in Pots dam, waar Nicholson in dienst was, een informatie vergaren de taak heeft. De voornaamste taak van de Amerikaanse mis sie in Potsdam is de informatie over de Russische strijdkrach ten uit te breiden, aldus func tionarissen van het Pentagon in Washington. De Amerikanen van de missie in Potsdam kunnen zich vrije lijk in Oost-Duitsland bewegen met uitzondering van de ge bieden die uitdrukkelijk door de Sovjet-Unie zijn verboden. Dat zijn onder meer de gebie den rond militaire bases en in stallaties. Ook de twee andere grote geallieerde mogendhe den, Frankrijk en Groot-Brit- tannie, hebben een militaire verbindingsmissie in Oost- Duitsland. Gevechten El Salvador laaien op SAN SALVADOR In El Salvador zijn gisteren de ge vechten tussen regeringstroe pen en linkse guerrillastrijders hoog opgelaaid. Daarbij zijn tenminste 35 regeringssoldaten en 28 guerrillastrijders gedood. Radio Venceremos, één van de radiostations van het verzet, maakte melding van hevige gevechten in de provincie Chalatenango in het noorden van het land. Gevechten de den zich ook voor in de pro vincies La Libertad en San Miguel. De vijandelijkheden vinden plaats vlak voor de verkiezingen voor de Nationa le Vergadering en de gemeen teraden, die aanstaande zon dag in El Salvador worden ge houden, en die bepalend zul len zijn voor de positie van president Napoleon Duarte. PEKING Chinese archeologen hebben in de winderige woestijnen van Binnen -Mongolië ruim 1.000 fossiele voe tafdrukken van dinosaurussen aan het licht gebracht Het is hun grootste vondst van deze aard tot nu toe. De sporen, die 130 miljoen jaar oud zijn en dateren uit het Mesozoïcum. liggen verspreid op woestijngesteente in het afgelegen district van Otog Banner in Binnen-Mongolie. al dus het persagentschap Xinhua. De voetafdrukken meten 3x60 centimeter en zijn afkomstig van uitgestorven we zens met „drie- of viertenige klauwen". De archeologen zijn van mening dat kudden van de reus achtige. hagedisachtige dieren van uiteenlopende soorten 130 miljoen jaar geleden de tropische wouden van Binnen- -Mongolië bevolkten. Het persbureau Xinhua deelde mee, dat het museum van Binnen-Mongolie nu beschikt over 114 vitrines met fossielen van voetafdrukken van dinosau russen. Dinosaurussen of in het oud Grieks vreselijke hagedis-, senwaren warmbloedige reptielen die leefden tussen 65 en 230 miljoen jaar geleden. De theorie van geleerden is. dat de logge dieren uitstierven na de drastische wijzigingen die in het klimaat op aarde plaatsvonden tijdens het defini tieve uiteenvallen van de continenten. TEHERAN/BAGDAD Iraakse vliegtuigen heb ben vanochtend een aan val gedaan op de Iraanse hoofdstad Teneran. Tege lijkertijd hebben Iraakse gevechtsvliegtuigen op nieuw twee olietankers in de Golf aangevallen. Vol gens het Iraanse persbu reau IRNA zijn twee woonwijken bestookt. De Iraanse radio maakte be kend dat vijf mensen zijn gedood, terwijl veertien personen gewond raakten. Een onbekend aantal hui zen is vernietigd. Het ra diostation sprak van „een eerste voorlopige balans". Bij de zware explosie in een flatgebouw in de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn giste ren tientallen burgers om het leven gekomen. Volgens Iran was de explosie het gevolg van een Iraanse raketbe schieting. Door de raketaanval, de vijf de in elf dagen, werd een vier verdiepingen hoog flat gebouw in het centrum van Bagdad totaal verwoest Een ooggetuige verklaarde dat bergingsploegen tientallen slachtoffers onder het puin vandaan hadden gehaald. Onder de slachtoffers zouden zich veel kinderen bevinden. De omgeving van het ge bouw werd onmiddellijk her metisch afgesloten en journa listen werden niet toegela ten. Reagan: Nicaragua is als Sovjet-Unie onder Stalin WASHINGTON De Ameri kaanse president Reagan heeft de toestand in Nicaragua ver geleken met die in de Soviet- -Unie onder Stalin. Hij be schuldigde de Sandinistische machthebbers van het Mid den-Amerikaanse land ervan een „Goelag"-stelsel te hebben gecreëerd om zich te ontdoen van mensen die het niet eens zijn met hun marxistische be leid. De regering in Managua gelastte onlangs hoeren in af gelegen gebieden, onder meer aan de grens met Honduras, om zich elders te vestigen, om dat zij op hun huidige woon plaatsen de kans lopen in de gevechten verzeild te geraken Volgens Reagan worden de te genstanders van de Sandinis ten hierbij in kampen opge borgen. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Het voorne men van de Britse vesti ging van Philips om op haar laboratorium te Red- hill, in het Engelse graaf schap Surrey, zo'n 50 rese- archwerkers en computer specialisten af te danken omdat ze 50-plus (maar nog geen 60) zijn, trekt hier nogal de aandacht. De meeste Britten vinden het vreemd, dat Philips mensen met veel ervaring zo maar de laan uitstuurt, terwijl vandaag de dag een massa jongelui door niemand in dienst geno men worden omdat ze nog geen ervaring opgedaan hebben. Toen de Japanse electronische maatschappij Hitachi afgelo pen jaar in Zuid-Wales een deel van haar 50-plussers kwijt wilde, beweerde zij dat haar werkvolk van die leeftijd (en ouder) veel te traag was en dat het te gemakkelijk ziek werd. Het plannetje van Philips om in verband met 50-plussers dit Japanse voorbeeld te volgen, geeft aanleiding tot scherpe reacties van de vakbond van Britse researchwerkers en an dere wetenschappers. Deze bond gewaagt al van een „af slachting van werknemers met grijze baarden". De Britse vak beweging vreest, dat andere werkgevers dit initiatief van Philips zullen volgen. Vakbondswoordvoerder Digby Jacks zei: „Als je trouwe en waardevolle employees ineens laat horen dat ze de laan uitge stuurd zullen worden, dan geeft die mededeling natuur lijk hun moreel een gevoelige knauw. De situatie die daaruit voortvloeit is heel ernstig, aan gezien het Philips-laboratori- um van Redhill bij Londen een belangrnke rol speelt in de internationale bedrijvigheid van deze grote Nederlandse onderneming. Philips heeft in 't totaal zeven laboratoria, zo als dat van Redhill, verspreid over de gehele wereld In Groot-Brittannie alleen al geeft Philips tegenwoordig ge makkelijk een miljard pond uit aan research. Jacks vindt de manier waarop Philips het probleem heeft aangepakt niet goed. Zelfs de voorgestelde .gouden hand druk '-premie van 20.000 tot 25.000 pond deugt volgens hem niet. Ze is veel te klein voor iemand van 55, die een lange periode van trouwe dienst achter de rug heeft en nog tien jaar moet wachten op zijn pen sioen. Britse mijnwerkers, die niet eens een diploma hebben en nu gedwongen worden ont slag te nemen, krijgen trou wens ook 20 000 pond Digby Jacks is van oordeel, dat Groot-Brittannie nieuwe wetten nod ie heeft om paal en perk te stellen aan wat hij leeftijd-discriminatie noemt „De werkgevers zijn tegen woordig veel meer geneigd om oudere employees af te dan ken", zegt hij, „zonder reke ning te houden met hun vak kennis, ervaring en trouwe dienst".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5