Ook topfuncties anken onder cao 7,78% luding wil 500 miljoen extra van ambtenaren Irinkman wil KAPITAALMARKT- RENTE REKENING BON: Dolman tijdens pausbezoek op Antillen 'OT SALARIS VAN 140.000 GULDEN tgen inrit 4 Vandaag '$p pagina leidse spaarbank! Acht Oscars voor „Amadeus" Sporen DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: I.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand (.21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 65,68. jaar f 250,86. Dinsdag 26 maart 1985, 76e jaargang no. 23152 Play Back Show op Ned. I om 20.28 uur. In „Brandpunt in de markt" o.a. het tegelleggen. Op Ned. II om 20.50 uur Rond Uit Muziekgala en om 23.00 uur „Een speciaal dorp". Op Duitsland 2 om 22.05 uur blijspel „Schluck und Jau". Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes! 0.43 per mm. Losse nummers f 1.00. HET WEER Half- tot zwaar bewolkt en en kele buien. Minimumtempera tuur omstreeks 3 graden. Mid- dagtemperatuur rond 6 gra den. Eerst weinig wind. later matige noordwestenwind. Zon op: 06.27. onder: 19 05; hoog water Schev.: 06.14 en 18.35; onder 01.52 en 14.27. Koninklijk paar bij Italiaanse president ROME Koningin Beatrix en Prins Claus zijn vanmorgen in Rome aangeko men voor een officieel bezoek van twee dagen aan Italië. Ze werden welkom ge heten door de minister voor gemeen schapsbeleid prof. Francesco Forte. Daar na begaven koningin en prins zich naar het paleis van de president, waar ze wer den begroet door de 88-jarige president Pertini. Donderdagmorgen bezoeken zij aansluitend in Vaticaanstad Paus Johan nes Paulus II. Het is de eerste keer dat een Nederlandse vorstin een staatsbezoek brengt aan Italië. Niettemin heeft de Ita liaanse pers weinig aandacht aan het be zoek besteed. DEN HAAG Kamervoorzitter Dolman (PvdA) zal de paus tij dens diens bezoek aan Nederland niet ontmoeten. Dolman woont in die periode op de Antillen de openingszitting bij van de Antilliaanse Staten (het parlement). Mocht er een uitnodiging komen voor de kamervoorzitter om de paus te ontmoeten, dan zal Dolmans plaats worden ingenomen door de vice-voorzitter van de Tweede Kamer, mevrouw Cornelissen (CDA). Deze rege ling is, naar tevredenheid van alle betrokkenen, afgesproken in het presidium van de Tweede Kamer. Dolman heeft lang getwij feld of hij zou ingaan op een uitnodiging om de paus te ontmoe ten tijdens diens bezoek van 11 tot en,met 15 mei. Uiteindelijk besloot hij wel op een eventuele uitnodiging in te gaan. Maar na de uitnodiging van de Antilliaanse Staten achtte hij zijn aanwe zigheid daar belangrijker. de 2MSTERDAM »berflrerkgevers en bonden het bankbedrijf heb- en gisteravond een ak- bord bereikt over een )ele}euwe salarisstructuur. worden de rech- confn en plichten vastge- huegd voor alle werkne- 'en"iers in het bankbedrijf het een salaris tot y°°'40.000 gulden. De cao rein'evat nu alleen nog Alpaar salarisschalen een 'oor werknemers tot m len niveau van iets meer dan 40.000 gulden per jaar. Het akkoord wordt formeel pas van kracht als ook over de andere onderdelen van de cao overeenstem ming is bereikt. Het „inschalen" van alle medewerkers tot en met de hoogste functies in een be drijfstak, (op de „topfunc ties", ongeveer een kwart procent van het totaal, na), is uniek voor Nederland. Over dit akkoord is tien jaar onderhandeld. In het bankbedrijf werken 100.000 mensen. Zij worden nu in gedeeld in vijftien salaris groepen. Van de huidige medewerkers gaat niemand er in salaris op achteruit. Het akkoord houdt verder in dat de afzonderlijke ban ken kunnen kiezen tussen het voor de hele bedrijfstak uitgewerkte salarissysteem of een eigen systeem. De salarissen hangen in de nieuwe structuur af van de via de functiewaardering vastgestelde inhoud en zwaarte van de functie en van de ervaring van de werknemer. Werkgevers kunnen op die salarissen een „beoordelingstoeslag" geven van maximaal vijf tien procent. Het akkoord moet nog wor den goedgekeurd door de achterban van de werkge vers- en de werknemersor ganisaties. Als die ermee in stemmen, worden de nieu we salarisstructuur, de toe passingsregels en de over gangsbepalingen opgeno men in de nieuwe cao, die per 1 juli ingaat. Daarover is nog maar één keer onder handeld. De arbeidstijdver korting speelt er een be langrijke rol in. Het cao-o verleg wordt op 22 april voortgezet tingen ding 1945 is het opschrift van een van de vier postze- LUJjewijd aan bezetting en bevrijding, die op 5 mei worden (even. De zegels zijn ontworpen door Pieter Brattinga uit E9rdam. Een 50 c-zegel is gewijd aan onrecht en verzet, egel van 60 c aan de geallieerden. De zegel van 65 c E°<be bevrijding als onderwerp, de zegel van 70 c de be- !?rijig van Indonesië op 15 augustus 1945. Alle onderwer k/orden in verscheidene afbeeldingen weergegeven, ge- Qlen door balken met de aanduiding van het onderwerp v zegelwaarde. Ma n k ^jWlJK Minister Brink- ministersoprit naar zijn minis- er 'van WVC heeft bij de ge- terie, bestemd voor hem, de e jte Rijswijk een verzoek staatssecretaris en buiten- en Hiend voor een een aparte binnenlands bezoek. Dat mi- nisterspad is bedoeld om met de auto vlak voor het bordes te komen van zijn nieuwe werkverblijf in het „Bogaard Centre" aan de Sir Winston Churchilllaan. De oprit zou een rijwielpad en een voetpad tweemaal kruisen. Het ver zoek van de minister heeft in Rijswijk tot nogal wat veront waardiging geleid: „Misbruik van macht" en „Hoogmoeds waanzin", zijn twee van de vele reacties tijdens een verga dering van de raadscommissie openbare werken. (ADVERTENTIE) ANTIVITEITEN 0/^/< KGB LAS MEE OP SCHRIJFMACHINES AMBASSADE VS WASHINGTON De Russische geheime dienst heeft vol gens de Amerikaanse televisie-omroep CBS gedurende meer dan een jaar geheime stukken kunnen „meelezen" die in de Amerikaanse ambassade in Moskou werden opge steld. Dat gebeurde volgens CBS-correspondent David Martin via kleine zendertjes, die Russische agenten stie kem in een twaalftal schrijfmachines in de ambassade had den ingebouwd. De zenders seinden de informatie door naar ontvangers die in de muur van de ambassade waren verborgen. Vandaar werden de signalen doorgegeven naar een ontvangstpost buiten het ambassadegebouw. De Ame rikanen zijn van de zendertjes in kennis gesteld door „een bevriende natie" die op soortgelijke wijze zou zijn afgeluis terd, aldus CBS. De Amerikaanse regering wilde niet op de berichten reageren. (ADVERTENTIE) Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks op vraagbaar met 3% retourrente. Het minimum-saldo bedraagt f 2500,-. Het rente percentage voor april is: DE DICHT BU HUIS BANK JI11-OCWVJW uv-uiaagi %NISTER RIETKERK VERZET ZICH Twee Oscarwinnaars samen: Actrice Sally Field die het beeldje kreeg voor ..Places in the he art" en F.Murray Abraham die winnaar werd met zijn rol als de jaloerse tweederangs-compo nist Salieri in „Amadeus". HOLLYWOOD De film Met de belangrijkste Oscars der een Oscar met „One flew „Amadeus" van de van oor- voor beste film, beste regie over the cuckoo's nest", sprong Tsjechische filmregis- en beste hoofdrol (F. Murray De Oscar voor de beste vrou- seur Milos Forman is met een Abraham als de jaloerse com- welijke hoofdrol ging naar totaal van maar liefst acht ponist Salieri) versloeg Sally Field voor haar rol in Oscars de grote winnaar ge- „Amadeus" concurrenten als „Places in the heart", worden tijdens de jaarlijkse „The killing fields" en „A uitreiking van de Ameri- passage to India" ruim- Meer over de Oscar-uitrei- kaanse Academy Awards. schoots. Forman won al eer- king op pagina 14. 'De Grave mag Linschoten niet trouwen' DRONTEN Hoewel het de gemeente Dronten geen cent kost, mag het VVD-Tweede-Kamerlid De Grave in die plaats geen onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand worden. Die mening heeft de Drontense PvdA-wethouder F.D. van Kuik naar voren gebracht. Hij vindt dat Dronten voldoende ambtena ren van de burgerlijke stand heeft. De Grave moet tijdelijk amb tenaar in Dronten worden om het huwelijk te kunnen voltrek ken van zijn in die plaats wonende partijgenoot Robin Linscho ten. Linschoten wil in navolging van Nijpels en De Grave zelf ook zijn huwelijk laten sluiten door een collega-kamerlid. On danks de bezwaren van de PvdA'er ziet de meerderheid in het college geen probleem. Braziliaanse president in hartkliniek BRASILIA De Braziliaanse president, Tancredo Neves (85), die vlak voor zijn inauguratie op 15 maart in het zioekenhyis werd opgenomen en tot tweemaal toe is geopereerd, is vanmor gen met spoed naar een hartkliniek in Sao Paulo overgebracht als gevolg van een darmbloeding. Volgens de presidentiële woordvoerder Britto trad de bloeding de afgelopen uren op. laa me (Van onze ii^arlementaire redactie) tafl HAAG Minister el<tkerk (Binnenlandse ?Jten) verzet zich hevig to het voorstel van zijn 3(jega Ruding van Fi- iaiiciën om 500 miljoen le.tien extra te bezuini- op de arbeidsvoor waarden van ambtenaren en trendvolgers. Rietkerk bestrijdt de mening van Ruding, als zou hij nog een achterstallige reke ning hebben te voldoen. De 500 miljoen bestreft een deel van de totale kosten als gevolg van de invoering van een 38-uri- ge werkweek per 1 augus tus van dit jaar. Die kosten, voorvloeiende uit de herbezetting van driekwart van de ingeleverde werktijd, stijgen volgend jaar met 700 miljoen tot 1,4 miljard gulden. Van die 700 miljoen extra mag volgens Ruding slechts 200 miljoen uit de schatkist ko men. Het resterende halve miljard zal extra moeten wor- zijn van onderhandelingen in den bezuinigd op de ambtena- het kabinet ren en trendvolgers, vindt de Samen met de jaarlijkse om- minister van financiën. buigingen op grond van het Een woordvoerder van Bin- regeerakkoord, zijnde twee nenlandse Zaken liet desge- miljard gulden, wordt Riet- vraagd weten dat er geen kerk voor 1986 aangeslagen sprake van kan zijn dat die be- voor een bedrag van 2,5 oul- zuinigingen op de ambtenaren iard gulden. De ambtenaren wordt afgewenteld. Hij wees hebben Rudings voorstellen er voorts op dat de wensen inmiddels keihard van de van Ruding nog onderwerp hand gewezen. Volgens zowel FNV als CNV zou dat regel recht ingaan tegen de afspra ken die daarover met minister Rietkerk zijn gemaakt. Dit strookt ook met het financieel overzicht dat Rietkerk eind ja nuari naar de Tweede Kamer zond; daarin worden de 1.4 miljard gulden, nodig voor herbezetting, als een vast staand bedrag opgevoerd voor de jaren '85 en '86. Boeren vinden grapjes Reagan niet erg leuk WASHINGTON Op e*n „vertrouwelijk" samenzijn heeft president Reagan za terdagavond een aantal grappen verkocht die vooral bij de Amerikaanse boeren, van wie velen door het afschaffen van subsidies failliet dreigen te gaan, slecht zijn gevallen. Zo merkte hij over de ver koop van Amerikaans graan aan de Sovjet-Unie op: „Ik geloof dat we beter de boeren kunnen expor teren en de oogst zelf hou den". Traditiegetrouw werden de „vertrouwelijke grap pen" gisteren in de kran ten gepubliceerd. Door alle opwinding onder de boe ren dreigt een andere „mop" van Reagan onder gesneeuwd te raken De president haakte in op ge ruchten. dat hij driemaal per week een bezoek brengt aan de psychiater. Hij zou daaraan hebben toegevoegd: „Maakt u zich geen zorgen...Ik heb alleen last van een manie om op knoppen te drukken". Vo rig jaar ontstond veel con sternatie toen de president „bij wijze van grap" in een microfoontest het bombar deren van de Sovjet-Unie had aangekondigd. Washington: Neergeschoten officier geen spion WASHINGTON De Ameri kaanse majoor Arthur D. Ni cholson (37), die zondag bii Schwerin in Oost-Duitsland door Sovjet-soldaten werd neergeschoten, bevond zich volgens het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken niet op verboden militair gebied. Het State Department sprak daarmee een verklaring tegen van de Russische ambas sadeur in Washington, die gis teren verklaarde dat Nichol son foto's had gemaakt op ver boden terrein. Toen hij na een waarschuwingsschot probeer de te vluchten, zou hij zijn neergeschoten. De Verenigde Staten hebben via diplomatieke kanalen in Berlijn en tegenover de Sov jet-vertegenwoordiging in Washington geprotesteerd te gen het voorval. President Reagan noemde de schietpartij „ongerechtvaardigd". Hij eiste van Moskou een volledige ver klaring voor het gebeuren. Het State Department legde er de nadruk op dat majoor Ni cholson de opdracht had mili taire activiteiten van de Sov jet-Unie in Oost-Duitsland te observeren. In een in 1947 met dus de Sovjet-militairen doen hetzelf de in West-Duittland. aldus de woordvoerder van het State Department Hij wilde echter niet ingaan op de vraag of Ni cholson en zijn begeleider ca mera's bij zich hadden. Pagina 5: Reagan: Dood Ni cholson geen belemmering voor ontmoeting met Gor- batsjov Spannende indianenboeken staan altijd rol van sporen, die woudlopers volgen om uiteindelijk indianen of andere zich in het Wilde Westen bevindende lieden te volgen. Dat is heel iets anders dan de sporen, die Chinese archeologen nu in de winderige woestijnen van Binnen-Mongoliè hebben aangetroffen. Niet minder dan duizend voetafdrukkken van dinosaurussen zijn zij op het spoor gekomen. Ze zijn wel 65 tot 230 miljoen jaren oud. Actueel nieuws dus over een allerminst actueel gegeven. Wij houden ons hier maar bever bi) het opsporen van nieuwe abonnees voor de Leidse Courant. U kunt ons daarbij een handje helpen door onderstaande bon in te vullen. De Leid» Courant wj tk best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend envelop zonder postzegel opsturen naar 998.2500 VD Den Haag In een open envelop zonder Leidse Courant. Antwoordni Ceidoc (Somant

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1