fuid-Korea stuurt torpedoboot p bemanning naar China terug Nederland is niet langer land |ran tulpen, maar van computers CIA LEIDDE EVACUATIE VAN LAATSTE GROEP FALASHA'S Vrije markt op Chinese platteland Irak bombardeert Teheran na explosie in Bagdad WENEN a^SIJTHOFl|pRS Spaarbanken in Ohio weer open Shell-raffinaderij op Curacao blijft open ^TALIES GROOTSTE KRANT: ÏMTENLAND fieidoeGotrnuit MAANDAG 25 MAART 1985 PAGINA 5 r^zetakis haalt opnieuw niet NE In een uiterst rumoerige Jvan het Griekse parlement waar- ^lijna tot handgemeen kwam, is de !*|§ische partij van premier Papan- 111*r opnieuw niet in geslaagd haar laat Christos Sartzetakis tot presi- ferkozen te krijgen. Hij kreeg in (van de benodigde 200 stemmen ij 181 van de 300 aanwezige afge floten. Bij de derde stemming aan- i zaterdag heeft Sartzetakis fdrie vijfde van het totaal of 180 i»n nodig. Aanvankelijk was het Toeling dat de zittende president bnlis zou worden herkozen. Deze Jegin deze maand plotseling door slisten genegeerd. INTIMIDATIE ANTI-SANDINISTEN Rechtse rebellen doden artsen en verpleegsters NEW YORK Nicaraguaanse rechtse rebellen heb ben artsen, en verpleegsters om het leven gebracht en medische posten met de grond gelijk gemaakt, als onderdeel van hun campagne om de boerenbevol king in het noorden van Nicaragua te intimideren. Dat staat in een gisteren gepubliceerd rapport van de Central America Health Rights Network (CAHRN), een mantelorganisatie waarin dertig Amerikaanse instanties op het gebied van de gezondheidszorg sa menwerken. Volgens het rapport zijn door de acties van de con tra's in totaal 63 medische voorzieningen in Nicara gua gesloten. Ofwel ze werden vernietigd, ofwel het was te gevaarlijk de posten in stand te. houden, aldus het rapport. Doden door lawines in Italiaanse Alpen TRENTE In de provin cies Trente en Bolzano in de Italiaanse Alpen zijn giste ren iri totaal vier skiërs om het leven gekomen als ge volg van lawines. Alle slachtoffers werden ge dood op momenten dat zij buiten de aangegeven pistes aan het skiën waren. De weersvooruitzichten voor zondag waren slecht. Er was gewaarschuwd voor een slechte kwaliteit van de Philips Engeland stoot 50-Plussers af LONDEN Alle research werkers van boven de 50 jaar, die hun brood verdienen op het laboratorium van Philips' Britse dochtermaatschappij te Redhill, bij Londen, hebben van de directie te horen gekregen, dat zij wegens hun leeftijd niet meer mee kunnen. Het betreft een aantal van vijftig medewerkers. Volgens de Britse Philips blijft de vakkennis van 50-plussers achter op de snelle technologische vooruitgang. Philips spreekt in dit verband van „een leeftijd-vakkundigheidsprofiel". De banen van „te oude" researc- hwerkers zullen worden gegeven aan jonge mensen, die pas van de univer siteit komen. COLUMBUS Alle 71 spaar- en krediet banken in de Amerikaanse staat Ohio hebben toestemming gekregen hun werk zaamheden op beperkte schaal te hervat ten. Ze waren na het aan de grond lopen van een van de grootste spaarbanken in Ohio een week lang gesloten geweest we gens een toeloop op de tegoeden. De auto riteiten hebben besloten dat per cliënt maandelijks slechts 750 dollar mag wor den opgenomen. Pas als de banken zich aansluiten bij een waarborginstelling van de overheid, die regels stelt aan de reser ves van de banken, mogen ze hun werk zaamheden volledig hervatten. WILLEMSTAD Shell heeft besloten zijn raf finaderij op Curasao open te houden na een toezegging van Venezuela voortaan 50.000 va ten olie per dag meer te leveren. De toezegging om de huidige levering van 25.000 vaten per dag op te voeren tot 75.000 volgde een week na dat de Venezolaanse minister van energie Gri- santi een bezoek had gebracht aan Curasao om de kwestie te bepreken. Volgens een geheim Amerikaans rapport, dat is uitgevoerd in op dracht van de Antilliaanse regering, zou de Shell-raffinaderij op Curasao in 1990 weer winst kunnen maken. Volgens het rapport zal Shell op basis van de huidige capaciteit en kos ten in 1985 een verlies lijden van ongeveer 123 miljoen gulden, „maar in 1990 een winst maken van ongeveer 140 miljoen dollar". |f70 onder vuur id «uren van de Spaanse premier Felipe Gonzalez (links) en president Ronald Reagan werden in Madrid tijdens een massale betoging tegen de NAVO. De okt:eventig- tot honderdduizend demonstranten eisten het rik van de Amerikaanse militairen uit Spanje en de terug- leztpg van Spanje uit de NAVO. De socialistische minister van Mandse Zaken, Fernando Moran, heeft in een vrijdag ver ten boek laten weten dat Spanje zich wellicht terug zal trek- """lit de NAVO, wanneer de Verenigde Staten besluiten tot een jire inval in Nicaragua. SEOEL De Zuidkoreaanse regering' heeft besloten een Chinese torpedoboot, die afge lopen vrijdag stuurloos dobbe rend en met zes dode beman ningsleden aan boord werd aangetroffen in Zuidkoreaanse wateren, aan China terug te geven. Aan boord van het schip bevonden zich behalve de zes doden nog dertien ande re bemanningsleden, onder wie twee gewonden. Zij zullen met het schip naar China wor den teruggebracht. Volgens Zuidkoreaanse rege ringswoordvoerders heeft geen van de bemanningsleden om politiek asiel verzocht. Het schip en de bemanning zullen worden teruggezonden, zodra het vaartuig is gerepareerd en opnieuw van brandstof voor zien, en de twee gewonden kunnen worden vervoerd. De schietpartij, zo is uit een onderzoek gebleken, was het gevolg van een conflict tussen twee bemanningsleden en hun officieren. De twee zagen kans geweren te bemachtigen, waarmee zij zes superieuren doodgeschoten. Twee andere bemanningsleden, die probeer den het gevecht te voorkomen, raakten gewond. De twee da ders, een 19-jarige radiotechni cus en een 20-jarige matroos, zouden zo bang zijn geworden voor wat hun bij terugkeer in China te wachten stond, dat zij het vaartuig dwongen van koers te veranderen. Niet dui delijk is of de twee muiters vrijwillig hun wapens hebben overgegeven of dat zij zijn overmeesterd. Na negen uur varen raakte de topedojager zonder brandstof en belandde uiteindelijk in de Zuidkore aanse wateren, waar het werd opgebracht. Het besluit van Zuid-Korea om het schip met zijn beman ning terug te sturen, is een duidelijke aanwijzing voor de veranderde politiek van Zuid- Korea tegenover China. Offi cieel staan de landen nog steeds met elkaar op voet van oorlog. En in het verleden zou Zuid-Korea een dergelijke ge beurtenis hebben benut om er een politiek schandaal van te maken. Maar de onderlinge banden zijn de afgelopen jaren langzaam verbeterd, al heeft men nog geen officiële diplo matieke contacten. Zeker nu China een andere economische weg heeft ingeslagen en meer waardering lijkt te hebben voor de prestaties van Zuid- Korea, was er voor dit land dan ook alle aanleiding om uit het incident met de torpedo boot politieke munt te slaan. LOS ANGELES Een laatste groep van 900 Ethiopische jo den in Soedan is vorige week vrijdag naar Israël overgevlo gen. Dit gebeurde aan boord van Amerikaanse militaire transportvliegtuigen. De ge heime operatie was voorbereid door de Amerikaanse inlich tingendienst CIA. Dit meldde zaterdag de Los Angeles Ti mes. De Amerikaanse vice-presi dent, Bush, had begin maart met de Soedanese president Nimeiri gesproken over de plannen de 900 Falasha's naar Israël over te brengen. Vorig jaar slaagde Israël erin om 7.000 Falasha's, die zich onder de grote stroom vluchtelingen van Ethiopië naar Soedan be vonden, met een Belgische luchtvaartmaatschappij naar Israël over te vliegen. In Jeru zalem hebben gisteren 200 Fa lasha's gedemonstreerd tegen de symbolische bekering die zij moeten ondergaan, omdat het Israëlische rabbinaat hun joodse afkomst onzeker acht. glSt! -| 'J^jME Nederland amt er goed van af in de indjage die Italië's groot ten krant, de Corriere Sera (oplage: 1.000), gisteren wijdde ons land. De bijlage idt verband met het •£oek van ons konink- uint paar aan Italië, dat ^rgen begint, ten de verhalen over Neder- <d, geschreven door de rnaliste Sara Cristaldi, jjgen de tulpenbollen en ammer kazen nu eens wei- aandacht. En de bekende i-de-dijk (die vol- lis nog veel buitenlanders land redt van de onder- fpg) ontbreekt zelfs geheel, is meer het Nederland van de elektronische indus trie, van de gigantische agra rische export, van zijn Rot terdamse spot market („be langrijker voor de Europese olievoorziening dan de straat van Hormoes"), dat in de Ita liaanse krant wordt voorge steld. „Rudolph" Lubbers, .jeugdig en dynamisch uiterlijk, in tense blik en gemakkelijke glimlach", legt aan Cristaldi uit dat de socialisten in Ne derland nog de mond vol hebben van het Europees so cialisme. Terwijl het hem in de eerste plaats gaat om de technologische samenwer king en vooruitgang in Euro pa. Nederland, „het land waarin de multinationals souverein zijn", heeft „veel, zo niet al les" aan die multinationals te danken, schrijft de Corriere. Maar de regering-Lubbers spant zich tot het uiterste in om ook het kleine, „nieuwe" ondernemerschap te stimule ren, met name in de elektro nica. Nijmegen en omstreken wordt de „Silicon Valley" van ons land genoemd, naar de bakermat van de Ameri kaanse computerindustrie. Hoe belangrijk handel en in dustrie voor ons land zijn, zal Hare Majesteit zelf de Italia nen komen vertellen. Want een fors deel van haar staats bezoek deze week aan Italië besteedt Beatrix aan een ont moeting met de Italiaanse ondernemers op het hoofd kantoor van hun vereniging, de Confindustria, in Rome. De Corriere merkt op dat Be atrix de eerste vorstin is, die door de Italiaanse industrië len wordt ontvangen „Busi ness as usual" dus tijdens de Italiaanse reis van de Neder landse koningin. In het verhaal van de Corrie re della Sera wordt natuur lijk ook ingegaan op het soci ale aspect van ons land, ook in dat opzicht „uniek". In het „land van de absolute tole rantie" is er met betrekking tot de geestelijke en sociale gezindten voor elk wat wils. Volgens Cristaldi zijn er wei nig andere landen op de we reld te vinden waar zo'n hoge concentratie verschil lende geestelijke stromingen bestaat als bij ons. „Hier sla gen wel 80 kerkgenootschap pen erin volgelingen te vin den": voor Italië met zijn al machtige katholieke kerk iets onvoorstelbaars. Overi gens wordt Nijmegen ook hier weer genoemd als de stad waar het hart klopt van „dat progressieve katholicis me dat de paus zoveel zorgen geeft". Tolerantie en compromis gaan hand in hand in Neder land, constateert Cristaldi. „Dankzij een delicaat com promis is Nederland als enige in de NAVO er tot nog toe in geslaagd de installatie van de kruisraketten te vermijden". Zonder compromissen kan Nederland eigenlijk niet be staan, schrijft de Italiaanse krant niet zonder bewonde ring. Dank zij het fraaie Neder lands visitekaartje, geschre ven door deze Italiaanse krant, zullen Beatrix en Claus de komende dagen in Rome waarschijnlijk minder „klompen, kaasmeisjes en windmolens" op hun weg vinden. De Corriere ver wacht eerder dat „Regina Be atrice" zich in Rome zal ont poppen als de „ambassadrice van de Europese technologi sche samenwerking", waar haar regering zich zo sterk voor maakt. HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH latZo, dét weten we dus: ...smidje Verholen 1 ai NIET naar de Oost. Maar thuis, in zijn ei- e ^vertrouwde smidse te Rljkhuyzen was hij 'niet, want hij verkeerde op dit ogenblik op ij mysterieuze wijze In een héél andere 30 L. -- In elk geval wekte zijn afwezigheid de nderdocht op van de kranige politieman Eelco >nifema. Deze deed zijn ronde door het dorp g- fond de smidse wagenwijd open, terwijl er -oi^and aanwezig scheen en er een geheimzin- te j doodse stilte hing... „Da's raar," vond t fc. „Anders klinkt hier altied het vrolijke ;r jp'n en hamer'n van stukk'n staal.... En an- i kun je hier altied het siss'n hoor'n van Igloei'nde smeedwerk'n, die ze onderdom- ÏOP in de waterbak... Maar nou hoor ik alleen spookachtige stilte..." Hoe de geoefende politieman in staat was een „stilte" te „horen", daar brak hij zich het hoofd niet over. Eelco wist namelijk héél goed wat hem in zulke gevallen te doen stond en daarom maakte hij een deskun dig rapport op. Nog diezelfde middag bood hij het burgemeester Van Muizenis aan. „Het zou me niks verbaaz'n as hier de Geheimzinnige Dienst weer achterzat, burgemeester," legde Eelco uit. „Verhool'n Is glster'navond een kuier tje gaan maak'n in het Rijkhuyzer Bos. D'r benn'n verschill'nde getuig'n, die dat kenn'n be- vestig'n. Daarna is er eev'nwel geen spoor meer van hem gezien." - „Gunst gunst nog-es-an- toe," zuchtte burgemeester Van Muizenis. „Met die Verholen is er ook altijd wèt. Ik zou zo zeg gen: je moest dan maar es wat in het Rijkhuyzer Bos gaan rondspeuren, Eelco PEKING De agrarische sector in de Volksrepubliek China zal nieuw leven ingeblazen worden door het meer te richten op de vrije markt. Dit blijkt uit een mededeling van het centrale comité van de Chinese Communistische Partij. Alle oogsten, behalve die van graan en katoen, behoeven niet meer aan de staat te worden verkocht. Tevens zal de infrastructuur van het platteland worden gemoderniseerd. De hervormingen beogen de boeren sterker te laten reageren op wat de markt vraagt. Er zal hun meer bankkrediet beschikbaar worden gesteld en zij krijgen meer vrijheid om te beslissen over de omvang en de aard van de produktie. Gedurende de afgelo pen zes jaar heeft de Chinese overheid geleidelijk een eind ge maakt aan rechtstreeks staatsingrijpen in het agrarische bedrijf Dat heeft ertoe geleid dat er achter elkaar recordoogsten werden binnengehaald. Het centrale comité dringt in zijn beleidsdocu ment wel aan op voorzichtigheid om boeren en ambtenaren de gelegenheid te geven zich aan de nieuwe omstandigheden aan te passen. Spaanse huisvrouwen leiden ongezond leven (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Het leven van de Spaanse huisvrouwen is ge vaarlijk, uitputtend en ongezond. De overgro te meerderheid van hen wordt achtervolgd door nachtmerries, slikt peppillen en lijdt aan reumatiek. Tot overmaat van ramp vinden de Spaanse huisvrouwen dat hun opofferingen niet wor den gewaardeerd. Dit verontrustend beeld wordt geschetst in een stu die die het Spaanse Rode Kruis heeft verricht in sa menwerking met de Euro pese Gemeenschap van bio-sociologie. Maar liefst 87 procent van de Spaanse huisvrouwen tussen de 30 en 60 jaar lijdt aan een of andere ziekte ten gevolge van haar huishoudelijke taak. De meeste „slachtof fers" vallen in de groep vrouwen die in de grote steden wonen en die zon der hulp moeten zorgen voor een gezin van twee tot vijf personen. Volgens de onderzoekers is het be roep van huisvrouw ge weldig veel zwaarder en ongezonder dan bij voor beeld een baan als ver koopster, verpleegster of onderwijzeres. Zo is niet minder dan 73 procent van de onderzoch te huisvrouwen depressief; 80 procent heeft spierpijn en 92 procent wordt regel matig gekweld door een folterende hoofdpijn. Acht van iedere tien vrouwen worden in hun slaap ge stoord door regelmatig te rugkerende nachtmerries over ongelukken, armoede en eenzaamheid. Maar liefst 65 procent slikt iede re dag kalmeringsmidde len en negen op de tien Spaanse huisvrouwen houdt zich op de been dankzij het slikken van pillen tegen reumatiek. De verontrustende situatie is volgens de sociologen onder andere te wijten aan de uitputtende werktijden, de beperkte woonruimte, geldzorgen, eenzaamheid en bovenal het gebrek aan waardering voor het werk dat door de huisvrouw wordt verricht. Mgr. Romero herdacht In de Salvadoraanse hoofdstad El Salvador werd gisteren het feit herdacht dat vijf jaar geleden aartsbisschop Rome ro door een rechts moordcommando ortS het leven werd ge bracht. Door de straten van de hoofdstad trok een grote groep aanhangers van de bisschop naar de kathedraal waar een mis werd opgedragen ter nagedachtenis van Ro mero. In Nederland werd mgr. Romero herdacht tijdens een speciale bijeenkomst in Amersfoort, de vermoorde bisscho- pernb Een lid van de christelijke gemeenschap in El Salva dor staat aan het hoofd van een mars naar de hoofdstede lijke kathedraal waar ter gelegenheid van de dit weekend vijfjaar geleden vermoorde aartsbisschop Romero een spe ciale herdenkingsmis werd opgedragen. Aan de mars werd door ongeveer 5000 mensen deelgenomen. BAGDAD/TEHERAN De Iraakse luchtmacht heeft vanochtend, een half uur na de explosie in Bagdad, de Iraanse steden Teheran en Kashan gebombardeerd. Deze aanvallen zijn een vergelding voor de Iraanse aanvallen op Bagdad en andere Iraakse steden, aldus een militaire woordvoerder uit Bagdad. De zware explosie van vanochtend in het centrum van de Iraak se hoofdstad Bagdad was de vijfde binnen een week. Volgens Iran is de explosie in Bagdad het gevolg van een raketaanval op de Iraakse hoofdstad. Een Iraakse legerwoordvoerder heeft voor het eerst indirect toegegeven, dat Iran over grond-grondrakef- ten beschikt en beschietingen uitvoert op Bagdad. Tot nu toe werd het niet waarschijnlijk geacht dat Iran over dergelijke ra ketten zou beschikken. Maar aangenomen wordt dat Iran mo menteel over Russische Scud-B-raketten beschikt, die door Libië zijn geleverd. Bengaalse veerboot zinkt: 300 doden DHAKA In de rivier de Boeri Ganga nabij de Bengaalse hoofdstad Dhaka is een veerboot in een storm vergaan, waar door ongeveer 300 opvarenden zijn omgekomen. Zo'n honderd passagiers konden zich zwemmend in veiligheid brengen. Vol gens eén van de opvarenden was de veerboot in een storm in aanvaring gekomen met een baggerschip. (ADVERTENTIE) Met uw krant naar 8-daagceluxe tourtngcarrete 495«" j Vertrekdata: zaterdag 6 en 20 april Wenen Is een stad met veel cultuur, traditie en geschie denis- Voor wie eens van de barokke pracht van deze keizerstad wil genieten hebben wij een 8-doagse luxe touringcarrets naar Oostenrijk georganiseerd. Het ver trek Is zaterdag, waarop vanuit Oen Haag en Rotterdam vta Venlo. Keulen. Frankfurt. Wurzburg naar het over nachtingshotel In Geisefwind wordt gereden Zondag gaat het via Neurenberg door het Oonaudal. Passau, Unz en St. Potten naar Laaben In het Wlenerwald. Gelo geerd wordt In het sfeervolle hotel Laabnerhof. gelegen In een natuurrijke omgeving met goede wandel mogelijk heden. Maandag rondrit door Wenen met o.a. bezoeken aan de St. Staph an sd om, de Staatsopera, de Kapuzi- nersgrube en de Donauturm. onder leiding van oen Nederlandse gids. Tijdens do avonduren bezoek aan het Prater. Dinsdag staan de Hofburg met (Indien geopend) de vermaarde Spaanse Rijschool op hot programma alsmede het slot Schönbrunn. 's Avonds wordt desge wenst gelegenheid gegeven tot het bezoek aan een opera, operette of concort. Woensdag volle dagtocht door het Wlenerwald met eventuele boottocht Krems-Melk en bezoek aan da ab dij. 's Avonds bezoeken we een Heurigen (wijngaarde nier) In het wijndorpje Grlruing. Donderdag kan i mor- relssom 6 kosten Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag (maandag f/m vrijdag van 9-16 uur), ?ens een wandeling In de prachtige omgeving van het hotet worden gemaakt en Is er 's middags gelegenheid om op eigen wijze Wenen te verkennen of te winkelen. Vrijdag vertrek vta St Polten naar Salzburg waar een korte rondrit wordt gemaakt en gelegenheid gegeven om te lunchen. Vla Rosenheim. Munch en naar GeiseF wind. Zaterdag vla Frankfurt langs de Rijn terug naar KOnige- winter voor da lunchpauze en vervolgens naar omgeving Venlo voor een afscheidsdiner. diner) Inclusief het afscheidsdiner doch zonder de diverse entreeprijzen Er zijn een drieial 1-persoons kamers beschikbaar waarvoor een toeslag geldt van 50 per persoon Gecombineerde reisverzekering 20 per persoon 5 poliskoston Annuleringsverzekering 3 1/2% van de rui POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5