N Eurohal in Maastricht: schatkamer van Eurojp Weefselteelt bloembollen krijgt nieuwe impulsen QeidócQowuvnt Nieuwe tomaat groeit ook in brak water Sm GROENTETIP VOOR DE CONSUMENT Glastuinbouw verdient brood op klein oppervlak k LANDEN TUINBOUW MAANDAG 25 MAART 1985 PAffE Eervolle vermelding „Gebroken spiegels" op filmfestival PARIJS De Nederlandse film „Ge broken Spiegels" van Marleen Gorris heeft een eervolle vermelding behaald op een festival van vrouwenfilms, dat in Creteil, nabij Parijs, is gehouden. De hoofdprijs van de jury was voor de „touwkamer" van de Turkse Bilge Ol- gac, die volgens de organisatoren niet zelf de prijs in ontvangst kon nemen in verband met een proces dat in Tur kije gaande is tegen het filmcollectief waarvan ze deel uitmaakt. De „trouw kamer" is een zwarte komedie, die zich afspeelt in een Turks dorp. Alle vrouwen komen om door een brand in een trouwkamer en de mannen blijven ontredderd achter. Meeste kunstwerken Italië ondergronds ROME Tweederde van de kunstwerken die zich in het bezit van de Italiaanse musea bevinden, kunnen niet door het publiek worden bezichtigd. Zij liggen opgeslagen in kelders of voor het publiek niet toegankelijke ruimten in de musea, aldus het rijks bureau voor de statistiek in Rome volgens berichten van woens dag. De situatie wordt volgens het bureau gestaag slechter. Steeds meer kunstwerken die wegens gebrek aan geld niet ge restaureerd kunnen worden, belanden in de kelders en ruimten en daarmee in de vergetelheid. Dieven maken ook steeds meer gebruik van deze erosie van het Italiaanse kunstpatrimonium. Gemiddeld verdwijnen per dag 40 kunstwerken. Tegenover deze ontwikkeling staat groeiende belangstelling van het pu bliek voor het culturele erfgoed van de natie. In 1973 brachten 18 miljoen mensen een bezoek aan de musea, galerijen, kerkge bouwen, villa's en archeologische opgravingen, tien jaar later waren het er meer dan 27 miljoen. Eenentwintig procent van de bezoekers kwam uit het buitenland. Tenorsaxofonist Zoot Sims overleden De Amerikaanse tenorsaxofo nist Zoot Sims (59), die vele malen concerten gaf in ons land, is afgelopen zaterdag in een ziekenhuis in New York overleden. Sims leed aan kan ker. De tenorsaxofonist speel de onder meer In de bands van Benny Goodman, Woody Herman en Stan Kenton. Hij maakte ook deel uit van „The Four Brother Band", waarin verder Stan Getz, Jimmy Giuf- fre en Al Cohn speelden. Met de laatste werkte hij daarna meer dan dertig jaar samen. Nederland naar Biennale in Sao Paulo DEN HAAG Nederland is op de Biennale van Sao Paulo, Brazilië, vertegenwoordigd met werk van vijf betrekkelijk jonge kunstenaars en een kleine schilde rijtentoonstelling van Pieter Ouborg (1893-1965). De inzending is samengesteld door dr. W. Beeren, drs. P. de Jong en drs. G. van Tuyl. Er zit werk in van de hedendaagse kunstenaars Ansuya Blom (28) uit Am sterdam die tekent, schildert en grafiek maakt; Marie ne Dumas (31) uit Amsterdam, die bekendheid geniet door haar poëtische tekeningen, collages en schilderij en; Gea Kalkman, (31) uit Schiedam, wier gecon strueerde fotografie onder meer in tijdschriften voor komt. Daarnaast is er de Amsterdamse kunstschilder Rob Scholte (26) en Emo Verkerk (29) uit Antwerpen, die collage-achtige werken, waaronder portretten, schildert. Voor de retrospectieve afdeling van de Biennale is voor de abstracte schilder Ouborg geko zen, wiens werk nog steeds een stérke actualiteit bezit. Clubkampioenen Zoeterwoudse SJZ ZOETERWOUDE Mirjam van der Werff en Ronny Eman mogen zich voor één jaar clubkampioen noemen van de Zoeterwoudse gymnas tiekvereniging SJZ. Tijdens de onderlinge wedstrijden in „de Klaverhal" kwamen zij tot de hoogste puntenscore over de drie onderdelen. Meer dan 150 veelal jeugdige gymnasten kwamen in aktie voor de jury. Na het opmaken van de balans zag de rangschikking er als volgt uit; Meisjes 8-9 jaar: 1. Victorien Demmenie, 26 punten; 2. Hilde van Veen, 25 1/2 punt; 3. Leo- nie Onderwater en Marieke Hobbes, 25 punten. Meisjes 10-11 jaar: 1. Sandra Valk, 26 punten; 2. Marlon Turk, 25 1/2 punt; 3. Martine Groenendijk. 25 punten. Jongens t/m 10 jaar (4 on derdelen): 1 Erwin de Roode, 34 1/2 punt; 2. Remco Klaas- sen, 32 1/2 punt; 3. Koen van Leeuwen en Rob Deutekom, 31 1/2 punt. Jongens 10 en ouder, groep A: 1. Ronny Eman, 271/2 punt; 2. Feike van Benten, 24 ounten. Jongens 10 en ouder, groep B: 1. Dennis van Kapel, 24 1/2 punt; 2. Michel van der Hoe ven, 24 punten. Keurgroep C: 1. Susanne de Jong, 31.8 punten; 2. Sabine Lut, 31.2 punten. Keurgroep B: 1. Leonie van Klink, 32.4 punten; 2. Katja de Roode, 31.1 punten. Keurgroep A: 1. Mirjam van der Werff, 34.9 punten; 2. Sa bine Verhagen, 32.9 punten. DEN HAAG De Haagse po litie heeft in het weekeinde negen inwoners van Den Haag aangehouden in verband met de gewapende overval op het postkantoor aan de Dierense- laan op 12 februari. Daar werd ruim een half miljoen gulden buitgemaakt. Eén arrestant is inmiddels Negen Hagenaars aangehouden voor overval op postkantoor weer vrijgelaten. Van de ande- ders heeft gepakt en een „fa- ren had zondagavond nog nie- milie", zoals de woordvoerder mand een bekentenis afgelegd, het uitdrukte, zo verklaarde een woordvoer- Aangehouden als de verdach- der van de politie. De politie ten van de overval zijn J.K.D. neemt aan dat zij de twee da- de W. en J.H., beiden 29 jaar, en de 27-jarige P.J.J.M. De an- vonden, wel heeft de politie deren, vriendinnen en familie- drie dure auto's in beslag ge leden. worden ervan verdacht nomen. Ook zou er veel ge- dat zij mee hebben geholpen reisd zijn met het geld. De met het uitgeven van het geld. Haagse recherche vroeg bijna Er is nog niets van terugge- twee weken geleden via de plaatselijke kranten en het te levisieprogramma „Opsporing verzocht" om tips. Er kwamen er dezelfde avond veertig bin nen. Zo kwam de politie op het spoor van deze familie. Vervolgens heeft de politie het moment afgewacht waarop alle verdachten tegelijk aange houden konden worden. Surinaamse Bevrijdingsrajp met noorderarJ vertrokken RIJSWIJK De Surin Bevrijdingsraad is gisü dag vertrokken uit het gi KUNST- EN ANTIEKBEURS OP HOOG NIVEAU aan de Verrijn Stuartl?^-, in Rijswijk naar een onli/ adres in Den Haag. Voor H. Chin A Sen maakte deze week bekend te i. verhuizen naar een pat beter is te beveiligen en het risico dat buitenstatvrr slachtoffer worden va/ eventuele tweede ai11* 1 klein is. Zoals bekendlag* donderdag twee weken k den een aanslag gepleë]a het gebouw waarbij driel qq se leden van een band leven kwamen. De politf ervan uit dat de aansla»1"* de Bevrijdingsraad watoe doeld. Op de foto ruint p medewerker de laatste s|rp( uit de verder verlaten toorruimte bij elkaar. (je id. ige De gelukkige familie: een schilderij van Ferdinand de Braekeleer de Oudere (1792-1883) (collectie Willy de Jonge-Antwerpen). MAASTRICHT Tachtig an tiquairs en kunsthandelaren hebben de Limburgse hoofd stad veranderd in een waar centrum van oude kunst. Voor honderden miljoenen guldens hebben zij kunst en antiquitei ten naar de Eurohal gebracht, die tot en met 31 maart is ver anderd in een museum, waar bovendien elk stuk te koop is. Echter, voor een smalle beurs is er nauwelijks plaats. Schilderijen van oude mees ters zijn in onvoorstelbare hoe veelheden aanwezig, maar evenzeer is dat het geval met het meest verfijnde, exclusieve antiek. Zo is de Maastrichtse Eurohal geworden tot een ware schatkamer van Europa, die de aloude antiekbeurs in Delft naar de kroon steekt. „Maastricht" is op deze manier een beurs van louter superla tieven geworden. Verschil Het verschil met Delft is dat Maastricht een beurs is gewor den van niet alleen Neder landse kunsthandelaren, maar evenzeer van Franse, Duitse, Belgische en Engelse anti quairs. Zo brengt Vande Kar uit Londen bijvoorbeeld een uniek 156-delig 18e eeuws Staffordshire-servies, dat 162.000 gulden moet opbren gen. Van der Ven uit Den Bosch laat als porseleinspecia list een prachtige geglazuurde krijger uit de T'ang-dynastie zien raison van 125.000 gul den. Ook een uniek stuk is een Yuan-vaasje uit de 12e eeuw, dat rond 40.000 gulden moet kosten. Zo zijn er meerdere specialisten in Maastricht. De Hengelose Ikonen-galeriehou- der Jan Morsink bijvoorbeeld, die prachtige 16e-eeuwse en 17e-eeuwse stukken laat zien. De Londense firma Harari Johns toont een onbekend ei kenhouten paneel van Hen- drick Avercamp (1585-1663) voorstellende - hoe kan het anders - een winterlandschap met Hollandse Molen. Vraag prijs: 480.000 gulden. Een Jan Steen kost bij nem 880.000 gul den. Zo zijn er meer: De Frans-Bel- Sische kunsthandelaar De onckheere verkoopt panelen van Pieter Brueghel, de jonge- Een 17e-eeuws kaststel van Delfts aardewerk, versierd met chi noiserie motieven ontleend aan Kang Hsi-porselein (collectie Vande Kar/Londen). re, Jacob Grimmer en Joost de somming een bij voorbaat ver- Momper. Johnny van Haeften loren zaak is. Ruysdael, van (Londen) heeft zoveel oude Ostade, Israels: zij zijn alle- Hollandse en Engelse meesters maal te zien in de Maastrichtse hangen dat een poging tot op- Eurohal, die overigens ook een enkele stand met mö kunstenaars als Gerard ter en Henri Manguin Verder is er prachtig Ej'N Venetiaans, Boheems eif=== lands glaswerk en buil woon fraai aardewerk, Delfts, als - om dwarsstraat op te noei pré-Columbiaans. Verscheidenheid Kortom er is een gew verscheidenheid van heti hoogste kwaliteitsniveai met al is deze internatfco, Maastrichtse kunst- en ai Ni beurs een ongelooflijke hvei ning geworden. Het inle van deze „Supershow" i| rr leend aan een uit 1590 |r... mende stadsplattegronden het kartografische monism duo Braun-Hogenberg. joni zelfsprekend is die cor»an kaart in de Eurohal tej di voor 2200 gulden doet Ifc. Swaen uit Geldrop er b'n afstand van. i ki Igic KLAAS GOf ln sp< Israël en Egypte hebben gezamenlijk een tomatensoort ge kweekt die kan groeien iiv streken, die worden geïrrigeerd met brak water. De nieuwe soort is in staat het in het water opgeloste zout uit te scheiden en levert daardoor vruchten, die veel zoeter zijn dan normale tomaten, zo hebben Egypti sche onderzoekers bekendgemaakt in de Israëlische stad Beersheba. Egypte en Israël werken al sinds 1982 onafhankelijk van el kaar aan landbouwonderzoek voor droge gebieden met Ame rikaanse financiële steun. Van het Egyptische territorium be staat negentig procent uit woestijngebied en in Israël is dat zestig procent. In het afgelopen jaar is het tot samenwerking tussen de twee landen gekomen. Vorige week is een Egypti sche delegatie naar Israël gekomen voor vierdaagse bespre kingen. Egypte heeft ondanks het succes met de nieuwe tomatensoort besloten niet mee te doen aan een project voor het kweken van voor woestijngebieden geschikte heestersoorten die scha pen tot voedsel zouden kunnen dienen. Dit onderzoek zou worden gefinancierd door de Canadese regering. Volgens sommige in Beersheba aanwezige onderzoekers liggen aan het Egyptische besluit politieke motieven ten grondslag, maar an deren meenden dat Egypte met het ontwikkelen van nieuwe landbouwmethoden niet te hard van stapel wil lopen. Nederland in Gent present Meer dan vijf maal was Nederland in het verleden op de Gntse Floraliën present. Ook dit jaar laat de Nederlandse sierteeltsector zich op deze belangrijke vijfjaarlijkse tentoon stelling van haar beste kant zien. Op een oppervlakte van 925 m2 verzorgen Bloemenbureau Holland, Internationaal Bloem bollencentrum en Plant Publicity Holland namens de hele sector een gezamenlijke inzending. Van Staaveren Bloeme nexport B.V. en het Koninklijk Tuinbouwbedrijf Lemkes Zonen B.V. zijn ingegaan op de oproep van het Bloemenbu reau om hun produkten in de gezamenlijke inzending te inte greren. De nadruk ligt bij de Nederlandse inzending op het brede vanuit ons land leverbare assortiment en de goede kwaliteit. In de inzending verwerkte snijbloemen zijn onder meer Anjers, Alstroemeria, Freesia, Gerbera, Trekheesters, Orchideeën, Rozen, Bouvardia en Nerine. Op de bol zijn on der andere tulpen en narcissen aanwezig. Op potplantenge- bied ligt de nadruk op bloeiende planten en Bromeliaceae, zo als Calceolaria, Guzmania, Calathea, Azalea Saintpaulia, Be gonia en Hortensia. Voor wat betreft de boomkwekerijpro- dukten zijn onder andere Rhododendron, een breed assorti ment coniferen en verschillende bomen te zien. In het totaal aanzicht van de Nederlandse inzending staan ronde vormen centraal. „Buizenplastieken accentueren de felle bloemen kleuren tegen een achtergrond in overwegend witte en grijze tinten", aldus hoofdarrangeur Piet Vellekoop. De Floraliën vinden van 20 tot en met 28 april plaats in het Congrescen trum van Gent. De weg van een bloem bollenkweker gaat niet over rozen. Kwekers en exporteurs klagen altijd. Het minst in februari, maar dat is dan ook de kortste maand. Iedere vorm van uitbundigheid is het bloembollenvak vreemd. En als het in een bepaald jaar zo op vallend goed gaat dat het er aan alle kanten af straalt, dan wordt U met de meeste nadruk verze kerd dat men nu pas be zig is de achterstand die men in de afgelopen ja ren opliep, een béétje goed te maken! Het zij zo, maar aan de ande re kant kan inderdaad niet ontkend worden dat men het nimmer cadeau krijgt. Talrijk zijn de plagen, de ziekten en de aantastingen die het ge was van de kwekers belagen. Ieder jaar weer moeten alle zeilen in de mast worden ge spannen om de problemen de baas te worden. En alleen door het leveren van een produkt dat aan de allerhoogste kwaliteitseisen voldoet, zal de positie op de wereldmarkt behouden en versterkt kunnen worden. Is er in het verleden een perio de geweest waarin de opvoe ring van de produktie op het hoogste plan stond, vandaag staat de kwaliteit bovenaan. „Niet meer, maar beter",-is nu het parool. Daar zijn ook mogelijkheden voor, vooral nu nieuwe methoden hun in trede hebben gedaan. Onder meer de „in vitro techniek": de teelt in kweekbuizen heeft verrassende perspectie ven geopend. Want het is nu mogelijk geworden om con stant over gezond en virus vrij uitgangsmateriaal te be schikken. Merkwaardig genoeg heeft het bloembollenvak in Ne derland niet onmiddellijk op de mogelijkheden ingehaakt. Alleen de leliekwekers zagen hun kansen en sprongen er op in. De rest van de kwe kers wilde het allemaal eerst maar eens rustig aankijken. In Engeland stelde men zich veel slagvaardiger op. Met name de Twyford Laboraties - waarin nota bene de Allied Brewers (een bierbrouwers- club) de meeste belangen had. Het gevolg was dat bol- lenkwekers in Nederland die hun bollen in buizen wilden laten vermeerderen, gedwon gen waren hun materiaal naar Engeland te sturen. Maar daarmee exporteerden ze niet alleen opdrachten, maar ook vakkennis en „know how". Een aantal vakgenoten zag die ontwik keling eerst met lede ogen aan en.... nam toen maatrege len. Het is de vereniging Theorie en Praktijk geweest - de vereniging van leerlin gen en oud-leerlingen van de Rijksmiddelbare Tuinbouw school in Lisse - die de basis legde voor een organisatie die kortgeleden van start is gegaan: Stiverbol. De naam staat voor Stimulering Ver meerdering Bloembollen. Het is een op coöperatieve leest geschoeide vereniging, waar toe inmiddels al honderd bloembollenbedrijven zijn toegetreden. Zij hebben een breed scala aan siergewassen ingebracht zoals tulpen, nar cissen, hyacinten, irissen, hippeastriums en bijgoedarti kelen. Stiverbol gaat fungeren als platvorm voor het bollenvak waar allerlei zaken aan de orde gesteld kunnen worden die direct of indirect te ma ken hebben met de vermeer dering van bloembollen op hoog niveau. Stiverbol heeft nauwe contacten met de Kon. Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur, die ook een vertegenwoordiger in het Sti- verbol-bestuur heeft. De sa menwerking tussen Stiverbol en de Koninklijke heeft er o.m. toe geleid dat de activi teiten op het terrein van de virusvrije irissen na afloop van dit seizoen worden on dergebracht in Stiverbol. Dat men ook nauwe banden heeft met het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, spreekt vanzelf. Daar wordt de laatste jaren ook onderzoek op het gebied van de weefsel- en meristeemcul- tuur verricht en verder heet het met nadruk dat het nieuw te bouwen centrale la boratorium voor weefselteelt straks op het terrein van het laboratorium in Lisse zal ver rijzen. Daarnaast zal Stiverbol zich gaan bezig houden met de stimulering van het onder zoek en het onderwijs voor zo ver dat betrekking heeft op vermeerdering en verder ook met de voorlichting over weefselteelt, het doorspelen van de opgedane informatie zoals kennisoverdracht van weefselkweeklaboratoria naar opdrachtgevers en om gekeerd en het aankaarten van gesignaleerde problemen bij overheidsinstellingen. In het Stiverbol-bestuur hebben zitting de volgende heren: Jan Oostdan (voorzitter), Wim Heemskerk (secretaris) en Kees Boots (penningmees ter). Als vertegenwoordiger van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur is be noemd de heer Jan v.d. Ma- rel uit Wassenaar. Bij de komkommers was sprake van een opvallende prijsdaling. op De dalende lijn van de prij zen voor groentegewassen zet geleidelijk door. Bij het ene ?ewas gaat dit wat sneller als ij het andere. Bij de kom kommers was er in de afgelo pen week sprake van een op vallende prijsdaling. De prijs daalde met gemiddeld 9 dub beltjes per stuk. Een kom kommer van 300 gram kost nu 90 cent per stuk. Voor een komkommer van 450 gram betaalt men f1,50. De Hol landse tomaten werden even eens goedkoper. Ze zijn nu op dezelfde prijs gekomen als vorig seizoen, namelijk f3,75 per halve kilo. Spinazie kost nu f4,- per kilo, dit gewas wordt in de loop van de week goedkoper. De andij- vieprijs is dalende en schom melt nu rond f5,- per kilo. De importandijvie kost f 4,50 per kilo. Witlof is thans weer redelijk in prijs, snijlof kost nu f3,70 per kilo en lof van klasse II is voor f5,50 per kilo te koop. Bloemkool wordt ook geleidelijk aan weer wat goedkoper. Voor de Hollandse kasbloemkool schommelt de prijs tussen f2,60 en f10,90 per stuk, af hankelijk van de grootte en de kwaliteit. Voor paksoi ligt de prijs op f4,- per kilo. Raapsteel tjes zijn nu iets duurder geworden en kosten 98 cent per bosje. Voor een bosje radijs ligt de prijs tussen f1,20 en f 1,80. De Hollandse snijbonen zijn te koop voor f9,30 per halve kilo. Er zijn echter ook Spaanse snijbo nen, deze kosten f5,50 per halve kilo. Importsperziebo nen uit Kenya kosten f5,- pe'r halve kilo. Courgettes zijn in prijs gedaald, gemid deld betaalt men nu f2,54 per stuk. Koolrabi is te koop voor f2,60 per stuk. Aubergi nes zijn voor de tijd van net jaar goedkoop, voor de ex portkwaliteit betaalt men nu f 4,20 per halve kilo. Hetzelf de géldt voor de groene prika's, een halve kilo f5,40, dit is eveneens kwaliteit. De rode zijn een stuk moet toch wel f 7,50 per halve werd in de afgelopen duurder, per krop de prijs van 80 cent tot j Er komt weer meer sla de prijzen zullen dalen, zijn nog steeds melijk 40 cent per ten kosten 6 dubbeltje, kilo. Voor een kilo wi peen betaalt men 80 Voor de als rode en witte kool h prijs tussen 88 cent en 91 per kilo. De appelen zijl steeds: goedkoper als jaar. Voor de Hollandse den ligt de prijs tussen 1 fulden per kilo. Voor ro londe Boskoop betaalt 1 gulden per kilo. He Lombarts kostf 1,90 per De bekende Cox is gulden goedkoper als jaar, een kilo kost nu J Jonagold behoort tot duurderde soorten, nan f4,- per kilo. De landbouw die in ons werelddeel 5000 jaar ge leden aarzelend begon heeft veel merkwaardige ontwikkelingen meege maakt. De primitieve mens was oorspronkelijk een voedselzoeker in de natuur, maar leerde door ervaring primitieve graansoorten te telen in een hoeveelheid die juist geschikt was voor één ge zin. Later werd door toe name van de bevolking en door het ontstaan van ruilhandel de agrarische produktie van graan en zuivel snel vergroot. Op vallend is daarbij dat men steeds meer grond nodig had. Een geheel te genovergestelde ontwik keling werd in onze eeuw op gang gebracht door de glastuinbouw. Hierbij zien we de oppervlak te van de benodigde grond steeds afnemen. Enkele hecta ren zijn voor groenten- en bloemenkwekers genoeg en er zijn lonende bedrijven die op één ha grond zitten. De landbouw en de veeteelt en ook de glastuinbouw staan echter vooral in westelijk Ne derland onder druk van uit breidende woningbouw. Nor male gemeentebesturen zijn in „projectontwikkelaren" veranderd en iedere meter grond wordt vanuit die hoek bekeken. In Leidschendam staan nu weer veel hectaren tuingrond op het gemeentelijk uitbreidingsplan en de tuin ders moeten elders een heen komen zoeken. Al deze aan slagen op de tuinbouwgrond zijn een oorzaak van het ver sneld invullen van voor glas tuinbouw ontsloten gebieden. In het ruim 40 ha grote gebied Kloosterschuur te Rijnsburg zijn nu al omstreeks een do zijn kwekers bezig te telen. kassen te bouwen of grond te kopen. Enkele jaren geleden is deze ontwikkeling begon nen en vorig jaar werden daar de eerste bloemen al ge oogst. Het gebied is geheel ontsloten en voorzien van we gen en energieleidingen en te vens worden er woningbouw vergunningen verleend. De grond die bestond uit zavel en klei op zand, is zeer diep om gezet zodat een zanderige tuingrond ontstond, welke volgens de tuinders die er op werken van buitengei goede kwaliteit is. Er is een snel toenemend langstelling om hier in f burg dicht bij veiling 1 kassen te bouwen en wan de gasprijs niet all« kan ook daar op grond brood verdiend «ure den. Een van de nieuw^eril vestigde kwekers heeft jvoe gas opgedoekt en stookt:evei len... En zijn anthurik vé groenien als kool op deztfig v len... &\anc

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4