Algemene staking verlamt Denemarken ff De Koning steunt Ruding bij extra bezuinigingen Overstapje standstrekkers !Rjgen uitstel nemastingopgave Olieramp bij Sicilië voorkomen MILIEU-ACTIVISTEN BEZETTEN SCHOORSTEEN SHELL PERNIS Wraakacties zwarten sen opnieuw doden RAND BIJ FASSON TM', Ruim tweehonderd supporters FC Den Haag gearresteerd ANDIJVIE EN VARKENSLEVER BON: ^Móc6omcmt Maandag 25 maart 1985, 76e jaargang no. 23151 Ned. II, 21.40 uur: „De onder ste steen" over het sterk stij gende aantal baarmoederver wijderingen. Ned. I, 19.10 uur „Televizier magazine" over te kort leerling-verpleegkundi gen en om 21.30 uur „Masada". BRT 1, 21.10 uur „Villa Tem po" met Chris Rea en Talking Heads. Duitsland 2, 23.00 uur film „Freak Orlando". Veel bewolking en geruime tijd regen. Minimumtempera tuur omstreeks 5 graden, mid- dagtemperatuur rond 9 gra den. Wind draaiend van zuid oost naar zuidwest, matig, langs de kust krachtig. Zon op: 06.29, onder: 19.04; hoog water Schev.:05.42 en 17.57; laag water. 01.25 en 13.57 roptea I II leeftijc in onze parlementaire redactie) naai iP' Mensen met een bij- rkeur Uitkering krijgen drie maan- i de itstel voor het inleveren van jelastingbiljet. Zij hoeven hun te voor de inkomstenbelasting 1 juli naar de inspectie te a. Staatssecretaris Koning (Fi- !n) heeft dit zaterdag in Leiden de ideeld tijdens een bijeenkomst intue^ Leidse Rechtswinkel. MESSINA Een milieuramp als ge volg van een reusachtige olievlek in de Straat van Messina die de kusten van het Italiaanse Sicilië en Calabrië bedreigde, is dank zij gunstige wind richting en zeestromingen tot nu toe voorkomen. De Italiaanse autoritei ten zeggen met chemische middelen de olievlek onder controle te hebben gebracht. De olievlek ontstond door een aanvaring tussen een Spaanse en een Griekse tanker. Uit de Griekse tanker stroomde meer dan driedui zend ton olie. PERNIS Actievoerders van de Vereniging Milieu Defensie hebben van morgen vier schoorstenen op de Shell-raffinaderij in Pernis bezet. De actie is een protest tegen de bijdrage van raffinaderijen aan de zure regen. Shell vormt de speerpunt van de acties, omdat dit bedrijf in Nederland de grootste verzuurder is. De klimactie is de start van een grote landelijke campagne tegen de luchtverontreiniging door raffinaderijen. April wordt actiemaand voor de vereniging onder het motto „Shell helpt onze bossen om zeep". De actievoerders hebben een groot spandoek ontrold met de tekst: „Shell groot ste verzuurder van Nederland". Shell noemt de beschuldiging van Milieude fensie overdeven. „Vooral als je je realiseert dat we de uitworp van zwavel de laatste tien jaar met de helft hebben verminderd en de rest met nog eens eenderde terug gaan brengen". Volgens Shell lopen de actievoerders overi gens gevaar voor eigen leven. Met z'n vieren bevinden zij zich op een bordes van een schoorsteen, op 80 tot 100 meter hoogte, terwijl de schoorsteen in bedrijf is. „Het bordes van deze oude schoorsteen is beslist niet op vier men sen berekend en instorting is niet uitgesloten. Bovendien lopen de actievoer ders gevaar door de rookgassen uit lagere schoorstenen te worden be dwelmd". rechtigden imeente een foutie- ■opgave hebben ge- Anderen hebben firopgave nog maar inen en in een aan- ie WOieenten is het over- Ihikkïog niet eens ver- C Duil Jt€ volg van een begin van kracht gewor- 'ijziging in de Bij- (et. Volgens die regeling worden e „bijzondere bij- uitkeringen" (bij- Held voor genees- je behandelingen) meer belast. Deze Uer voor grote groe- bijstandstrekkers piet terugwerkende vanaf 1 januari vo- jecretaris Koning de gemeenten ge- 1, met het opstellen de jaaroverzichten )84 te wachten tot de e wetsbepalingen er den kunnen worden ktri.irkt. Vele gemeenten h daar echter geen iijn echter nog maar jgonnen met het ver- n van de opgaven. ar-ü 7: Belastingen veel wikkeld KOPENHAGEN - Het openbare leven in Dene marken ligt sinds giste ren grotendeels stil als gevolg van een algeme ne staking. Zeker 300.000 mensen in de particuliere sector heb ben het werk neerge legd of zijn door hun werkgevers uitgesloten. Het arbeidsconflict is het gevolg van het mis lukken van CAO-onder- handelingen. Deense vakbonden eisen. nanc De D een verkorting van de werk week van 40 naar 35 uur en een loonsverhoging van drie procent voor vooral de laagstbetaalden. De werkge vers willen uit concurrentie- -overwegingen niet verder gaan dan een werktijdver korting tot 38,5 uur en een loonsverbetering van twee procent. De verwachting is dat het conflict zich de komende da gen zal uitbreiden tot bij voorbeeld de vitale trans portsector. In supermarkten wordt gehamsterd en voor benzinestations staan lange rijen auto's, uit vrees voor .een dreigend tekort aan le vensmiddelen en benzine. Vandaag zijn in Denemar ken ook nagenoeg geen kranten uitgekomen. De luchtvaartmaatschappij SAS heeft alle binnenlandse en buitenlandse vluchten ge schrapt omdat technisch- en bagagepersoneei het werk heeft neergelegd. Buiten landse maatschappijen leid den vluchten om naar Ko penhagen. Ook de veerver- bindingen tussen de kleinere Deense eilanden hebben te lijden van de acties. Boeren op de eilande Lyoe en Aver- nakoe gooiden vanochtend melk weg bij gebrek aan transport. Een ziekenhuis in Aalborg in het noorden van het land heeft honderden patiënten naar huis ge stuurd, omdat de verwar ming bij gebrek aan brand stof uitviel. Daardoor kwa men ook de 70.000 inwoners van Aalborg in de kou te zit ten. De staking, de grootste in Denemarken sinds 1973, be dreigt de economische poli tiek van de centrum-rechtse minderheidsregering van premier Poul Schliiter, die is gericht op het terugdringen van de inflatie en het ver kleinen van het tekort op de betalingsbelans. ANNESBURG Bij sten in de Zuidafri- se Kaapprovincie zijn weekeinde minstens jwarten om het leven acht en vervolgens in d gestoken. Daar- IY kwamen nog eens zwarten om in ge- ten met de politie. Na j^jachting die de politie 5 ^chtte bij een begrafe- lerder vorige week is het I officiële dodencijfer !9 gekomen. Volgens jistanders van het ke minderheidsbe- 9 djfJI zijn er echter de af- pen week wel zeven- iaatmensen gedood. Zes hen werden gisteren de zwarte woonge- tischap Uitenhage be- ën onder zeer belang- jng. peci mei 'itenhage hangt een wolk ©ktr|traangas boven de stad. Huizen staan in brand. Heli kopters vliegen over. Er heerst een angstaanjagende sfeer, al dus een Zuidafrikaanse ver slaggever, die dit weekeinde het gebied wist te bereiken. Volgens de politie waren drie van de vijf vermoorde zwarten familieleden en vrienden van een zwart raadslid, Tom Kini- kini. De achttienjarige zoon van Kinikini bewaakte zater dag met twee andere mensen een lijkenhuis toen daar benzi nebommen naar binnen wer den gegooid. Bij een ontsnap pingspoging werden zij door de menigte gegrepen en met spaden, bijlen en stenen be werkt, met benzine overgoten en in brand gestoken. Veel zwarten beschouwen raadsle den als collaborateurs van het blanke bewind. In het Zuidafrikaanse parle ment is het aftreden geëist van de minister van openbare orde, Louis legrange. Hem wordt laksheid verweten in zijn aanpak van de onlusten. Dit jaar zijn volgens officiële opgaven 79 zwarten om het le ven gekomen. (ADVERTENTIE) tij lERSWOUDE Een in ld bij Fasson aan de Hoge IV, dijk in Hazerswoude heeft e nacht van zaterdag op lag aanzienlijke schade op- i'erd. De brand ontstond Ie mix-afdeling in een ka- Dot met stroomkabels. Het tig was kortsluiting, waar- het productie-proces m stil te liggen. De be- pbrandweer en de brand- fkorpsen van Hazerswou- n Alphen werden erbij ge- id om de brand te blussen jezien de directe omgeving t, vuurgevaarlijk is. De I. id bleek beperkt tot de ka- J Er moet nu wel vijf kilo- Her electrische kabel wor- I vervangen en bovendien komt het bedrijf twee dagen stil te liggen. De totale schade wordt daardoor geschat op een half miljoen gulden. Geknield bij een van de gedode dieren laat een opzichter van de dierentuin in de Australische stad Adelaide zien, wat de bende vandalen afgelopen nacht heeft aangericht. dierentuin ADELAIDE Een tot dusver onbekende groep vandalen heeft vannacht een ware slachting aange richt in de kinderboerde rij van de dierentuin van de Australische stad Ade laide. Meer dan 60 dieren werden zwaar mishandeld en doodge stoken. Onder de slachtoffers waren kangoeroes, schapen, cavia's, kippen, konijnen, een lama, een antilope en een kro kodil. Volgens de politie zijn de daders vannacht over het houten hek rond de kinder boerderij geklommen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-mi- nister De Koning (Sociale Zaken) steunt zijn collega en partijgenoot Ruding van Financiën in diens wens om volgend jaar twee miljard gulden extra te bezuinigen. Voor de ra dio verklaarde De Koning dit weekeinde dat die ex tra ombuiging in de over heidsuitgaven hard nodig (ADVERTENTIE) STAAT DER NEDERLANDEN yg. SÉ? 8% 96 LENING 1985 PER 1901/1935 inschrijving op 26 maart a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs is, omdat anders het over heidstekort in 1986 niet zal zijn teruggebracht tot 7,5 procent van het natio naal inkomen, zoals in het regeerakkoord was afge sproken. Met Rudirtg is De Koning van mening dat extra bezuinigin gen niet ten koste mogen gaan van de sociale uitkeringen, waarop volgend jaar al 2 mil jard wordt bezuinigd. De Ko ning wilde overigens niet de garantie geven dat de koop kracht van de minima niet zal worden aangetast. De beoogde extra miljarden zullen in mindering moeten worden gebracht op de uitga ven van de ministeries. Minis ter Ruding maakte vorige week bekend dat hij onder meer denkt aan besnoeiingen op de huursubsidies en de stu diebeurzen. Ook De Koning voelt daar wel voor. De be trokken bewindslieden, Brokx en Deetman, hebben tegen verdere bezuinigingen op hun begroting geprotesteerd. Links: Het interieur van de trein die de voetbalvandalen naar Den Haag vervoerde werd zwaar op de proef ge steld. De spoorwegpolitie ta xeert de schade. Onder: Voor het transport van de meer dan tweehonderd aan gehouden supporters moes ten bussen van de HTM wor den ingezet. DEN HAAG Een grote po litiemacht is gisteravond op de been gebracht om maar liefst 207 supporters van FC Den Haag te kunnen aanhou den. De voetbalvandalen hadden in de trein die hen van Wageneningen naar de Residentie vervoerde gedu rende de hele rit voor wanor delijkheden gezorgd. Daarbij werd voor tienduizend gul den schade aangericht. De gehavende supporterstrein kwam rond half zeven, met vijftig minuten vertraging, aan op het station Den Haag Centraal. In overleg met de Haagse politie werd besloten de deuren van de trein stijf dicht te houden. Met wagens van de Mobiele Eenheid en inderhaast ingezette HTM- bussen werd het grote aantal aangehouden verdachten naar het hoofdbureau van politie vervoerd. De meesten van hen werden na verhoor en zonder proces-verbaal weer heengezonden. Tien aanhangers van de Haagse voetbalclub, waarvan de poli tie aanneemt dat zij direct verantwoordelijk zijn voor de vernielingen, werden pas la ter op de avond vrijgelaten. Doelpuntenfestiin PSV en Feyenoord maakten er afgelopen weekeinde een de Eindhovenaren. Rinus Michels hoopt over an derhalve maand zijn werk zaamheden als bondsmana- ger bij de KNVB te kunnen hervatten. De van een hart infarct herstellende Michels heeft hierover al gesproken met bondsbestuurslid Renze de Vries. Na overleg met zijn doelpuntenfestijn van, maar behandelende geneesheer zal Ajax leidt nog steeds de dans. hij een besluit nemen. Mi- Tegenover de 6-0 van Feye noord tegen PEC Zwolle en chels' tijdelijke vervanger Leo Beenhakker wordt bij de 0-5 in Volendam van PSV zijn werkzaamheden gecon- J- A A;~" Ui- fronteerd met tegenSagen stak de 2-0 van Ajax bij For tuna Sittard nogal kaaltjes af. Hij wilde graag deze week Het resultaat is evenwel, dat het Oostenrijkse elftal bekij- het gehavende Ajax nog al- ken in de Sovjet-Unie. Been- tijd een voorsprong heeft van hakker werd echter een in- drie punten ten opzichte van reisvisum geweigerd. Amateur zet Ajax op goede spoor Simpelheid baat PSV Mecir in recordtijd naar hoofdprijs Lugdunum aanvallend machteloos LDWS gunt Altior maar één punt RCL blijft overeind tegen Rijnsburgse Boys Gemini bedwingt koploper Slechte generale voor Leiden (ADVERTENTIES) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Hollandse andijvie, 1 QQ 500 gram JL.Z70 Varkenslever, 1 QQ 500 gram »w 355 X,«/0 alb<#theljn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Wat zullen we nu eens eten? Je staat er niet bij stil, maar hoevele malen zou die vraag door hoevelen wel niet worden gesteld? En telkens opmeuw moet er iets anders op tafel komen dan alleen maar brood op de plank. Want niemand leeft nu eenmaal van brood alleen. Vandaar dan ook die groentehps elke week in de Leidse Courant. Misschien leest u of uw buurman nog steeds een andere krant waar zoiets met in «t**i. die dus zogezegd vlees noch vis is. Een mooie aanleiding dan om een overstapje te maken naar de Leidse Courant dan is het in dit geval duidelijk de groente die 't 'm doet. De Leidse Courant wil ik beat 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag mST CcüLc Gcvumnt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1