miateur zet liax op het ;oede spoor Feyenoord mist dubbele score LMHC mist te veel kansen fskioe Sou/tont Debutanten pakken titels All England H MAANDAG 25 MAART 1985 PAGINA 11 e kaart Dijkstra tisc ioriNGEN - In het tref- ,et FC Groningen «JVV het vanaf de 24e met tien spelers 'ohan Dijkstra moest 'g van scheidsrechter let veld verlaten na eboogstoot tegen de •uit iriaan Fandi. On- met; lie numerieke meer- i wist Groningen niet astrichtenaren naar lerlaag te spelen. Pas s (na puten voor het einde mm ine slaagde de thuis- lankzij McDonald de aker te bewerkstelli- Morten Frost raakte zijn titel kwijt. LONDEN - Twee debutanten uit China hebben zondag de belangrijkste titels in de All England badmintonkampioen schappen weggesleept. Bij de heren zorgde een 19-jarige nieuwkomer, Zhao Jianhua, voor een onthutsende ontkno ping. Hij versloeg in de ver lenging van de derde en be slissende game de Deense we reldkampioen en tweevoudig All-England titelhouder Mor ten Frost: 6-15, 15-10, 18-15. Bij de dames ging de 22-jarige Han Aiping voor de eerste keer aan de haal met de titel door in de finale haar landge note en wereldkampioene Li Lingwei in twee games (11-7, 12-10) te verslaan. Zhao, die Frost bij twee eerde re gelegenheden (Schotland en Japan) ook al had verslagen, herstelde zich na het verlies in de eerste game (6-15) sterk: 15-10. In de derde leek de linkshandige Chinees regel recht op de overwinning af te gaan. Hij nam een voorsprong van 13-6, maar de onverwoest bare Deen kwam terug tot 13- 13. Vervolgens nam Zhao een voorsprong van 16-13, maar ook dit keer wist Frost terug te komen tot 16-15. Op dat cruciale moment toonde Zhao ondanks zijn jeudige leeftijd zijn koelbloedigheid en hij maakte de partij af in 18-15. Frost was na zijn nederlaag ontroostbaar, omdat hij zijn derde opeenvolgende All-En- glandkampioenschap had mis gelopen. „Drie keer op rij Al l-England winnen. Dat is al leen aan de allergrootsten voorbehouden". Frost compli menteerde zijn opvolger. „Zhao was in de finale de bes te. Het krachtsverschil was niet groot, maar hij was juist dat beetje sneller dat doorslag gevend is Yoor winst of ver lies". Europa kreeg zijn tradionele 'troostprijs' in het gemengd dubbel. Daarin zegevierde de Britse combinatie Nora Perry en Billi Gilliland, het heren dubbel ging naar Zuid-Korea, de dames dubbel naar Aipin- g/Lingwei. n).l Poi "™- ^RD Ajax was per gemengde gevoelens lesië |5ittard gereisd voor 3er g(wedstrijd tegen For- Sittard. De ongerust er mKerc* n*et a^een êe' jdoor de kracht van Simburgers op eigen maar vooral door »it dat vier basisspe- (Meeuws, Spelbos, iburg en Koeman) e kant moesten blij- Defensief zou de per daardoor danig ;t(e)?eld kunnen zijn en naarlc^en bracht ^at met nee dat trainer Aad %s in geval van nood in ures) alleen nog een beroep zou kun- loen op jonge onerva- middenvelders voor het nodi ge gevaar moesten zorgen. Bo vendien nam Ajax in de eerste helft nauwelijks risico's. In plaats van een lange pass naar voren koos de ploeg voor ge schuif in de breedte. Op die manier bouwde de koploper wel zekerheid in het spel, maar voor het publiek was dit nauwelijks het aanzien waard. Niet bij machte Fortuna was niet bij machte iets te veranderen aan die op zet. Onzekerheid was troef bij de Limburgers. Niemand durf de het initiatief te nemen en de enige speler die dat wel kan in Sittard, Frans Thijssen, wordt door zijn medespelers nog veel te vaak over het hoofd gezien wanneer hij aan speelbaar is. Anne Evers, die na het echèc van vorige woensdag tegen Everton Chris Dekker als libero verving, deed het in verdedigend op zicht niet slecht. Ook hij durf de echter aanvallend nauwe lijks iets te ondernemen. Daar kwam nog bij dat mensen als Maessen, Suvrijn, Koevermans en Holverda nagenoeg on zichtbaar bleven. Als Fortuna ooit had kunne winnen van Ajax dan was het wel op deze 22e speeldag. Maar uitgerekend dit keer kwam aan het licht dat de bekerne derlagen tegen Go Ahead Eagles (nationaal) en Everton (Europees) geen toeval waren. Pas in de tweede helft, toen aan beide zijden het tempo omhoog ging, werd de partij enigszins interessant. In de eerste helft waren er nauwe lijks acties voor beide doelen te noteren. De tweede helft was levendiger. Het leverde Fortuna via Suvrijn (kopbal over het doel) één kans op en Ajax drie via Van Basten, De Wit en Bosman. Pas echt interessant werd het toen Ajax-trainer De Mos amateurspeler Rijnink in het veld bracht die via een schitte rend schot in de 71e minuut voor voorsprong zorgde. Nau welijks drie minuten na die treffer moest doelman Hans Galjé ver uit zijn doel komen om een pass van Fortuna te onderscheppen. De doelman van Ajax durfde echter, ver buiten zijn strafschopgebied, de bal niet weg te trappen en nam het leer in zijn handen. Scheidsrechter Van Swieten bestrafte die actie terecht met een gele kaart. Zestig secon den later was dezelfde Galjé kansloos op een vrije trap van Hoyer. De bal belandde op de lat en de toelopende Holverda had de bal maar voor het in schuiven. De spits knalde ech ter langs het verlaten doel. Bij Fortuna brak door die te genslag het lijntje. In de de fensie werden de gaten steeds groter en een blunder van ver dediger Maessen maakte aan alle spanning een einde. Maes sen maaide over de bal na een doorkopbal van invaller Rij nink. Bosman kreeg ineens een vrij veld voor zich en kon alleen op doelman Van Ger- ven afgaan, 0-2. Fortuna S - Ajax 0-2 (0-0): 71. Rijnink 0-1, 82. Bosman 0-2. Scheidsrechter. Van Swieten. Toeschouwers: 10.000. Gele kaarten voor Van Gerven (For tuna) en Galjé (Ajax). Fortuna: Van Gerven; Maessen. Schrijnemakers, Evers, Reijners; Su vrijn, Thijssen, Koevermans; Hoyer, Holverda. Philippen (Taihuttu). Ajax: Galjé; Silooy, Ophof, Rijkaard. Boeve; De Wit (Rijnink). Van 't Schip, Van Basten, Gasselich, Schoe naker; Bosman. jeugdspelers. .uitgerekend één van die luniy)nervaren krachten, een urspeler nota bene, zette halverwege de tweede Dp het goede spoor. Na- >b de Wit last had gekre- in een liesblessure moest De Mos in het 67e mi- fan het duel de 19-jarige tijnink in het veld bren- gebNa enkele simpele bal- vagouten haalde de amateur ni7?^e m*nuut vernietigend let een schijnbeweging, ^anenburg hem niet zou igar.fn verbeteren, zette hij land.pgenstander Suvrijn op lentetefkeerde been en met *frP norme uithaal knalde hij jgjl vanaf de rand van het 1 worfhopgebied in de verste Ihoek, 0-1. 5 ^end was die voorsprong kinst, want tot dat mo- uterswaren beide ploegen aan lein t gewaagd. Dat was niet verdienste van het ia Apelende Fortuna, als wel koojakte van Ajax. Mede ge- #nind>en door de vele afwezi- lers.öd trainer De Mos geko- sr mivoor een systeem met Pu,efc één spits. John Bosman 'iraal€rde. naar Engels voor meld als een soort „target- jveni terwijl achter hem vijf De start van de Surf-Elfsteden- tocht in Sneek, die een boei end schouw spel opleverde. De Hagenaar Van der Starre zou voor de derde maal de zware mon- stertocht win nen vóór prófsurfer Stephan van den Berg. Het evenement trok langs de gehele route veel toeschou- ROTTERDAM Feye noord heeft tegen degra datiekandidaat PEC Zwol le gedaan, waartoe de Zwollenaren alle gelege- neid boden: doelpunten maken. De Rotterdam mers 'hadden wanneer zij alle kansen benut hadden en invaller doelman Ra ven in de slotfase niet en kele knappe reddingen verrichtte, kunnen doen wat het publiek vroeg, in de dubbele cijfers komen. Feyenoord begon verdedigend zwak tegen PEC, dat al direct na het eerste fluitsignaal een riante mogelijkheid kreeg, maar die kans op een rugge steun voorbij liet gaan. De zwakke Houtman verprutste na tien minuten een straf schop, Weggelaar had Taha- mata onderuit gehaald, door de bal zo slecht in te schieten dat Schrijvers geen moeite had. Onder impulsen van Been, die later met Tahamata neg enkele knappe staaltjes voetbal liet zien, drukte Feye noord het verdedigend zwak ke en slecht georganiseerd spelende PEC terug. Houtman herstelde zijn misser door na ruim een kwartier op aange ven van Been voor 1-0 te zor gen. Been legde ook de basis voor de tweede Rotterdamse treffer, die door Hoekstra werd gemaakt. Tahamata deed op de linkervleugel knappe dingen en zag dat op slag van rust beloond met zijn eerste doelpunt in de wedstrijd. Met die stand van 3-0 was het pleit in feite beslecht. Een kans Na de hervatting ging Feye noord echter door. PEC kreeg in feite slechts een kans toen invaller Willems strandde op Hiele. Uit een voorzet van Van de Korput zorgde Hoek stra koppend voor 4-0. Het was de laatste goal, die Schrijvers tegen zou krijgen. De ex-inter nationaal verdraaide zijn knie en werd gewisseld voor Ra ven. Een afgeslagen Zwolse aa.ival vormde de inleiding voor het vijfde Rotterdamse doelpunt en de tweede van Ta hamata, die scoorde op aange ven van Petursson, die voor het eerst sedert zijn blessure van voor de winterstop zijn opwachting mocht maken als invaller voor Houtman. Der tien minuten voor tijd bedien de Tahamata Petursson, die het halve dozijn volmaakte. De IJslander kreeg nog een kans na een goede actie van Tahamata maar hij faalde. Ra ven behoedde PEC voor een nog zwaardere nederlaag met knappe reddigen op afstands schoten van de voor Hoekstra ingevallen Nielsen en Been. Feyenoord - PEC Zwolle 6-0 (3-0): 18. Houtman 1-0, 32. Hoekstra 2-0. 44 Tahamata 3-0, 56 Hoekstra 4-0, 74 Tahamata 5-0, 77 Petursson 6-0. Scheidsrechter. Thomas. Toeschou wers 12.343. Feyenoord: Hiele, Troost, Duut, Van de Korput. Wijnstekers; Hoekstra (Nielsen), Been. Brard, Steur, Hout man (Petursson). Tahamata. PEC Zwolle: Schrijvers (Raven); Weggelaar, Van Buuren, Not'.en, IJ zerman; Mulder, Waslander (Wil lems), Muller. Booy; Van der Hengst, Wiggemansen. DEN HAAG Als er dit weekeinde een beker zou zijn toegekend aan de ploeg met de meeste ver prutste kansen op zijn naam, was de trofee zon der twijfel naar de hoc keyers van Leiden ge gaan. Nadat vlak na de hervatting Wouter Eiken hout een van die uitge speelde kansen, ditmaal op een 1-1 had gemist, was dit voor de hockeyers van Klein-Zwitserland het sein om de score uit te breiden tot een uiteinde lijk geflatteerde 5-0 over winning. Omdat mede de gradatie-kandidaat Laren ook verloor (met 1-2 van Tilburg) heeft Leiden nog steeds goede mogelijkhe den op handhaving in de hoogste klasse. Niemand kon na afloop de 5-0 overwinning van de lands kampioen echt verdiend noe men. Zeker niet Leiden-coach Nol Baarschers. „Qua spel wa ren we zeker niet de mindere van KZ. Alleen in het afma ken bezit mijn collega coach natuurlijk twee wereldspelers in Hidde Kruize en Maarten van Grimbergen", aldus een toch tevreden Baarschers. Al tijdens de eerste fase van de strijd bleek, dat de Leidenaren geenszins van plan waren zich bij een kleine nederlaag neer te leggen. De snelle Bob-Jan Dietrich, gekozen in de selec tie van Jong-Oranje, wist na een uitbraak van Leiden in de tiende minuut, doelman Joost Claushuis te passeren. Teveel naar rechts uitgeweken, was voor hem het lege doel te klein. Aan de andere kant leverde een actie van Hidde Kruize een strafcorner op, welke door de Leidse goalie Heiko Huls- ker uitstekend werd gekeerd. De strijd om de aanval verliep vooral op het middenveld, waar bij Leiden op links Har- men Jansen Schoonhoven steeds beter gaat functioneren. Wouter Eikenhout mocht zich verheugen in een mandekking van de jeugdige Kees-Jan Vriesendorp. De uitbraken op het middenveld aan KZ-zijde werden door een goede tackle back van Jansen en Eikenhout vele malen verstoord. Dit gaf Hein Dungelmann (hersteld van een enkel-blessure) de ge legenheid te tonen hoever hij kan scoopen (vaak te ver). De eerste strafcorner voor Leiden kwam pas na 20 minuten. Jan sen zag zijn push door de lig gende Claushuis gestopt. De keiharde inzet van Martijn de Kempenaer van dichtbij uit de rebound werd op miraculeuze wijze door een verdediger uit het doel gehouden. Enkele mi nuten later bereikte een hoge bal van Dungelmann de weg- sprintende Eikenhout, die op rechts nog net een voorzet los kon laten. In volledig vrije po sitie maaide Jansen over de bal heen. Beide ploegen leken zich te berusten in een doel puntloze eerste helft, toen een vrije slag Van Grimbergen op rechts bereikte. Vanuit een onmogelijke hoek verdween de bal enkele seconden voor rust via een aantal sticks in het Leidse doel: 1-0. Een aggresssieve start van de Baarschers-equipe in de twee de helft, zorgde al direct voor een riante mogelijkheid voor Eikenhout, die na een schitte rende een-twee met Dietrich de bal voor open doel over de stick zag hobbelen. Een drietal strafcorners werd door Jansen, ondanks veelvuldig trainen, net over het doel van de gast heren gewerkt. Eelco van der Meulen mocht uit een zo'n mo gelijkheid voor KZ de 2-0 voor rekening nemen, dit in de 12de minuut na rust. De gasteh bleven echter het initiatief ne men en werden daarin steeds weer opnieuw gestoord door het hardhandig optreden in de Haagse defensie. Arbiters Kruithof en Van Erp, die mid dag ongetwijfeld de zwakste pionnen in het veld, vonden het noodzakelijk steeds de ver keerde richting uit te wijzen, wat bij beide teams irritatie opwekte. Een prachtige aanval van de thuisploeg liet Van Grimbergen de beslissende 3-0 op het bord zetten. Leiden zag nog enorme kansen onbenut gelaten. Paul de Regt en Dun gelmann kwamen evenals Ei kenhout net niet tot een ver diende tegentreffer. Toen Kruithof met de nodige arro gantie nog een strafbal aan de thuisploeg toekende en daarbij doelman Hulsker het geel voor ogen liet zien, kon een uitbrei ding van de score niet uitblij ven. Ondanks sterke tegen stand moest Leiden na doel punten van Van der Meulen (4-0) en Hidde Kruize met 5-0 de eerste nederlaag na de win terstop incasseren.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11