,s Boris Becker ^il nummer een worden m Groenewoud: Sij amateurs veel Liimerende kwaliteiten" NATIONALE AMATEUR SELECTIE IN ERE HERSTELD Heintje ZATERDAG 23 MAART 1985 huis* "I citante WESTDUITSE TENNISSER ZET OPMARS IN ROTTERDAM VOORT enthousiast, dat iedereen voortdu rend beslag op je wilde leggen. Dat kan ik me niet permitteren, want ik wil verder. En je komt alleen verder als je overal ter wereld gaat spelen en onder allerlei omstandig heden bezig bent". Inmiddels heeft Boris Becker, die de afgelopen maanden van het ene toernooi naar het andere reisde, al de nodige ervaring op dat vlak op gedaan. Op de baan is van gereser veerdheid, die een sportman van zijn leeftijd niet vreemd zou zijn, niets te merken. Becker, die zo ste vig en doeltreffend zijn racket han teert dat er voor hem al bijnamen zijn bedacht als Boem Boem Bec ker, profileert zich reeds als een vedette in wording. Zelfbewust beent hij naar de stoel van de scheidsrechter als een beslissing hem niet aanstaat en af en toe val len zelfs enige nukkige kuren waar te nemen in zijn optreden. Schmidt-aehtige pet Dat laatste geldt zeker voor zijn ge drag buiten de baan. Permanent rondlopend met een Helmut Schmidt-achtige pet op het rood achtige, steile haar toont Becker al de nodige pretenties. Zo wenste hij deze week in Rotterdam geen vra gen te beantwoorden die niet direct met zijn zo juist gespeelde partij te maken hadden. Zo bleef de figuur van de schilderachtige Ion Tiriac onbesproken. Naar verluidt zou deze Roemeen, die de meeste naam maakte als begeleider, body-guard en trainingspartner van Guillermo Vilas, een burgermansfortuin heb ben gestoken in de carrière van Becker. Sommige bronnen noemen een bedrag van een kleine miljoen gulden, dat Tiriac zou hebben geïn vesteerd in de jongeman uit Heidel berg onder de voorwaarde dat deze van zijn prijzengeld een bepaald percentage aan de Roemeen over maakt. Deze storting lijkt een goudmijntje en een goede oude-dagsvoorziening voor de Roemeen te gaan worden, want Becker lost zijn belofte in. En hoewel hij misschien nog wel eens spijt zou kunnen krijgen van het contract met de niet geheel van du bieuze smetten gevrijwaarde Roe meen, zal dat hem een zorg zijn als hij zich eenmaal in de top-tien van de tenniswereld heeft genesteld. Want dan vloeien de inkomsten zo rijkelijk, dat een paar percenten van zijn prijzen slechts voor Tiriac nog interessant is. FRANK WERKMAN Principe Voor de trip naar Singapore had Groenewoud te maken met afzeg gingen van enkele IJsselmeervo- gel-spelers. Jaan en Henk de Graaf, Wim Muys en Jan Vedder gingen om „principiële" redenen niet mee. Is er voor „principiëlen" wel plaats in een amateurelftal? Ron Groenewoud: „Ja. Maar als je langdurige toernooien speelt, zitten vaak zondagactiviteiten bij. Wanneer die zogenaamde „princi piële" spelers zich in een amateu relftal spelen, dan moeten ze zelf bepalen of ze Wel of niet op zondag willen voetballen. Willen ze dat niet, dan zullen ze moeten bedan ken. Kijk, het ligt natuurlijk anders voor een incidentele wedstrijd. Dan kun je afwegen: moet je ze er dan wel bijnemen. Voor een groot toer nooi gaat die afweging niet op. Gaat het om één zondag, dan kun je voor die ene keer een of twee andere spelers inzetten. Die moge lijkheid is er als je met achttien man op stap gaat Maar in principe moet je met je sterkste elftal spelen. In het toernooi in Singapore moes ten we op drie zondagen spelen". Groenewoud is als assistent-bonds- coach op stap geweest met profs en nu als coach van het amateurelftal met amateurs. Maakt het verschil? Ron Groenewoud: „In wezen niet. Ze zijn allemaal prestatief inge steld. Alleen bij de profs gaat dat een gegeven moment ten koste van alles en dat heb ik met de ploeg waarmee ik naar Singapore ben geweest niet meegemaakt Daar ben ik ook geen voorstander van. De ploeg van Singapore wilde maar één ding: hooguit buigen Barsten was er niet bij. Niet één keer HANS VOS Er zijn figuren, die bij mij voortdurend de herinnering levend houden aan Heintje Davids, de cabaretière/zangeres die slechts legendarisch werd omdat ze er zo allemachtig lang over deed voor ze definitief afscheid nam Hans Kraay is zo 'n figuur Maar er is een verschil. Heintje Davids bleef voortdurend hetzelfde vak uitoefenen. Kraay heeft steeds een én de re baan. Deze week dook Kraay ineens op tijdens een bijeenkomst ter meerdere eer en glorie van een bepaald sportevenementdat binnenkort wordt gehouden. Als inleider. Eén van 's mans vele beslommeringen. En niet de minst betaalde, maar dat terzijde. En wat kregen de ademloos luisterende genodigden uit de mond van Kraay ditmaal te horenJuist, dat hij binnen afzienbare tijd wel weer een baan in de voetballerij zou ambiëren. FC Den Haag leek 'm wel wat, zo voegde Kraay zijn geboeide gehoor toe. Toen ik dat hoorde dacht ik even dat ik water zag branden. Tot ik me Heintje Davids herinnerde. Die kon nimmer afscheid nemen van het klatergoud en de glitter \-an het artiestendom. Op het laatst moest ze door goed bedoelende lieden bijna van het podium worden gesleurd. Zo moet dat met Kraay kennelijk ook gaan. Hij moet echt van een tramersbank worden afgesleurd. Vooropgesteld dat hij nog een club bereid vindt met hem in zee te gaan. Het geheugen van voetbalmensen wil nog wel eens aan de kwaal lijden erg selectief te zijn. Zaken, die het waard zijn te onthouden blijven bewaard, slechte gebeurtenissen vervagen doelbewust. Hans Kraay lijkt tot deze categorie te behoren. Vergeten is kennelijk de periode bij FC Den Haag. Vergeten is kennelijk zijn tijd bij Feyenoord. Beide keren bleek Kraay fysiek niet bestand tegen de spanningen, die het metier van voetbaltrainer met zich meebrengt. En dat is in een stressgevoelig vak bepaald geen aanbeveling. Je zou dan denken dat een verstandig man als Kraay zich beperkt tot wat minder risicovolle bezigheden. Een gezellig babbeltje voor de televisie in Hilversum, een uiteenzettinkje bij een scheidsrechtersforum in Rodeschool en een inleidinkje bij de aanprijzing van een squash toernooi tje tn Den Haag. Maar nee, het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan. Er moet voor het front, waarin een aantal niet van invloed gespeende voetballeiders zit, zo nodig worden gesolliciteerd. In badinerende termen weliswaar, maar toch. Als Heintje Davids het toch eens had kunnen horen. Wat zou zij de gevoelens van Kraay hebben begrepen. Vorige week werd bekend dat Kraay zijn pas sinds kort beklede functie van directeur van de Vereniging Sportsponsoring Nederland binnenkort neerlegt Zou er een link bestaan tussen die beslissing en zijn mededeling medio deze week? Ik sluit het niet uit Ik vraag me alleen af: waarom toch? Enige jaren geleden heeft Frank Werkman in een radio- sportprogramma een gele kaart uitgereikt aan Hans Kraay. Dat hield zo veel in als een waarschuwing voor de man in kwestie, die toen net een contract bij Feyenoord had afgesloten. Ik moest dezer dagen aan die gele kaart terugdenken Waarover Kraay toen in de uitzending gevat zei, dat het hem een zorg was welke kaart hij kreeg zo lang het maar geen witte was met een zwart randje. Typerend voor Kraay, zo n opmerking, want ook over humor beschikt de gedreven voetbalman. Maar een half jaar later wAs Kraay weg bij Feyenoord. Door problemen met zijn gezondheid van de trainersbank gesleurd. Maar Kraay keerde terug op het podium. En doordat bloed kruipt waar het niet gaan kan volgde deze week zijn pasklare voorzet. Nu is er nog iemand nodig om de bal in te koppen. Zou iemand nu eindelijk eens de rode kaart willen trekken? Voor Kraays eigen bestwil. Of moeten we Hans voortaan maar Heintje Kraay gaan noemen'' BUYS pons- fcDAM Het West- >etbal zal voorlopig de listratf van Hans Peter Brie- ten ontberen. De te- n, peridig bij Hellas Verona H lires verdienende If- ige vedette van Kai- irn leek een aantal ja- n jn h^den een waardige op- t- kunnen gaan krijgen it mercn 12-jarige Boris Bec- ar het evenbeeld van Qe atletische mogelijkhe- 3assirPns uit ziJn voegen |e Briegel koos voor ^te passie, tennis. En en teuze niet slecht is uit bewees Boris Becker Hooftèk in Rotterdam. Daar eepte hij eens te meer nt, dat menige insider HHLr al had onderkend. peleden nog leek ook een voetbalcarrière voor Bo- ^^r weggelegd. De stevig uit gewassen jongen uit Hei- Jie door zijn vader al op i leeftijd een tennisracket tnuistjes kreeg gedrukt, martitft de leren bal dermate [assetlplijk overweg te kunnen etc. nder de aandacht kwam isse. ts. Becker werd gesel ind, ZPr een Zuidduits jeugd- de v*ar n°g nauwelijks had hij wedstrijd voor gespeeld of iteakt definitief voor de sport zijn vader hem had voor- QEf En waartoe de laatste öranci mogelijke faciliteiten kon it noo^ant achter de villa van Becker sr. verrees al spoe- euse tennishal. En dat ini tiate van over-ambitieuze ou- wortons land n°g wel eens •end uitgemaakt voor stre- tot resultaat kunnen lei- akttrM Boris Becker. Die nu ■««■val geen spoor van tegen- vertoont tegen de sport nds vorig jaar als zijn be- rijft. juttelijk ïn is Boris Becker dus pas. [tijd waarop ook groten als McEnroe zich begonnen te leren. Borg won op die zijn eerste Wimbledon, bereikte even oud de fi- dat meest aansprekende rnooi ter wereld. Becker, dezelfde fysieke mogelijk heden beschikt als de bijna onuit puttelijke voetballer Briegel, ver schilt echter in een opzicht van dit illustere duo. Hij ontpopt zich als tennissende tiener als een volwas sen man van pakweg een jaar of 25. En waar lichamelijk minder ont wikkelde collega's het risico lopen door overbelasting op jeugdige leef tijd later met allerhande tegensla gen te worden geconfronteerd, lijkt dat voor Becker minder waar schijnlijk. De reusachtige, meer dan 1,90 meter lange afgestudeerde gymnasium-leerling, moet echter rekening houden met het andere uiterste. Zijn bijna buitensporig for se lichaamskracht, die het best wordt geïllustreerd door zijn onge kend stevige dijen en zijn voor een jongeman van zijn leeftijd hoge ge wicht van om en nabij de tachtig kilo, verhogen de risico s op blessu res. Dat bleek vorig jaar op Wimbledon. De toen 16-jarige Boris Becker leek zijn debuut in het vermaarde gras- toernooi veel glans bij te zetten door op te stomen naar de vierde ronde. Hij had inmiddels de Ameri kaan Willenborg en de Nigeriaan Odizor verslagen en ook de gerepu teerde Scanion leek een zeer zware dobber te gaan krijgen aan het vechtlustige Westduitse talent. Tot het noodlot voor Becker toesloeg. Bij een rush naar het net kon de Heidelberger zijn vele kilo's niet voldoende in balans houden en tui melde met een kreet van pijn ter aarde. Gescheurde enkelbanden, was de diagnose direct na zijn ver voer naar een ziekenhuis. Waar mee de zo veelbelovend begonnen lijkende carrière een stevige knauw kreeg. Becker was vier maanden uitgeschakeld en de ten niswereld vroeg zich af hoe zijn rentree zou verlopen. Verbazing Over die vraag liet Boris Becker niet lang twijfels bestaan. Hij keer de in het najaar in Australië op de wedstrijdbanen terug en zijn ren tree deed menigeen van verbazing de wenkbrauwen fronsen. Tijdens het grand slamtoernooi om de open Australische kampioenschappen versloeg Becker achtereenvolgens grasspecialisten als Tim Mayotte en Hank Pfister en bereikte daarmee de kwartfinales. Wie al mocht heb ben getwijfeld aan zijn talent of aan zijn fysieke mogelijkheden om zijn loopbaan voort te zetten was vanaf dat moment genezen. Becker 'zelf bewees zijn mogelijkheden Boris Becker, het tennissende evenbeeld van de voetballende vedette van Hel las Verona, Hans-Peter Brie gel: „Ik wil de nummer één van de wereld wor den". door in januari het officieuze we reldkampioenschap voor spelers onder de 21 jaar in het Amerikaan se Birmingham te veroveren door onder meer zeges op Krickstein en Edberg. Vanaf dat moment was de naam van Boris Becker gevestigd. Hij stormde de top-honderd binnen en voor zijn opmars in Rotterdam, waar hij overtuigend Gerulaitis en Schapers' overwinnaar Green ver sloeg, bevond hij zich op de 64e plaats van de wereldranglijst. Maar Becker, de eerste Westduitser die de mogelijkheden lijkt te hebben om zijn legendarische landgenoot graaf Gottfried von Cramm naar de kroon te steken, wil verder. Hij wil zelfs hoger reiken dan Von Cramm, die halverwege de jaren dertig driemaal achtereen de finale van Wimbledon bereikte. „Ik wil de nummer één van de wereld worden", luidt het bepaald niet be scheiden credo van de zeventienja rige Westduitser. En eenieder die hem recentelijk heeft gevolgd op de tennisbanen, zal tot het besef zijn gekomen dat ,,'s werelds bes te" wellicht een wat al te optimis tisch uitgangspunt is, maar dat het natuurlijk nooit slecht is om jezelf een doel te stellen. En het streven naar het allerhoogste is voor een Duitser nu ook weer niet zo'n vreemde eigenschap. Waardering In eigen land is de waardering voor de prestaties van Boris Becker groot. Maar dat heeft de rossige, van een even grove gelaatsvorm als zijn voetballend evenbeeld Briegel voorziene architectenzoon er niet tot verleid zich in eigen omgeving veel te laten zien. „Veel in Duits land spelen is slecht voor mijn ont wikkeling". stelt Becker onder meer zijn Nederlandse leeftijdgeno ten tot voorbeeld. „Onlangs bij de door ons gewonnen Davis Cupwed strijd tegen Spanje liep het bijna de spuigaten uit. De mensen waren zo Nederland beschikt iktober vorig jaar weer len écht amateurelftal, het Oranje van de ama- [edurende 1982 en 1983 »ld was verdwenen ten /an het olympisch voet- cil, dat eerst geheel uit irs en later geheel uit oestond en desondanks |e prijzen greep, gaf het r van de sectie ama- ptbal van de KNVB zo- f84 gehoor aan het ver- jan een bij voortduring nde achterban om het arelftal zo spoedig mo- her in te voeren. (rijs hoe serieus het hoogste fclichaam van de amateurs (sen in ogenschouw nam, h oktober van het vorig jaar achttien amateurspelers be- Nederlandse voetbalequipe i Singapore om in de voor- Britse kroonkolonie deel te aan het derde achtereenvol- achtlandentoernooi om de j Cup. Met een beker voor (verde derde plaats in haar 1 keerde de amateurploeg, eiding van coach Ron Groe- I, drie weken na het vertrek j)hol terug, om begin januari jaar op het vliegtuig te stap- 8r Bagdad voor een tweetal in) sparringpartijen tegen ^Itipnale voetbalelftal van >hgens hebben beide keren ^Jpresteerd onder toch niet de ^Pjkste omstandigheden", ^midscoach Ron Groenewoud die sinds de entree van Michels bij de KNVB met flerlands amateurteam is be- combinatie met zijn taak als (ator van de trainersoplei- ,.En dat bewijst", beklem toont de voormalige clubtrainer van Sparta, Holland Sport, Heeren veen en FC Groningen, „dat er bij de amateurs, bij de topamateurs, veel sluimerende kwaliteiten aan wezig zijn". En het bewijst dat het heringevoerde amateurelftal zijn status waard is. Het olympisch idee werd overboord gezet en de KNVB besloot het ama teurteam in ere te herstellen. Groe newoud: „Ik heb van de heer Kas- termans, de voorzitter van de sectie amateurvoetbal, begrepen dat de wens van herinvoering van het amateurelftal onder de amateurs leefde. Alleen kampte het bestuur met de vraag:tegen wie moet je spelen, want in Europa zijn er niet zoveel landen die een echt ama teurteam hebben. Maar vanuit eer dere ervaringen in Indonesië, waar het amateurelftal twee keer aan een toernooi heeft deelgenomen, en in China, waar het amateurelftal één keer is geweest, heeft het be stuur gezegd: er moet weer een elf tal geformeerd gaan worden dat, als er een uitnodiging komt, er op uit kan. Eind augustus kwam de uitnodiging van de Singaporeaanse voetbalbond binnen voor deelname aan een achtlandentoernooi". Tevreden De uitnodiging werd geaccepteerd en het amateurelftal in ere her steld. Groenewoud: „We hebben in korte tijd besloten dat we naar Sin gapore zouden gaan, ook al hadden we geen tijd meer om uitgebreid te selecteren. In overleg met de zes trainers van de zes kampioensploe- gen van vorig seizoen is een groep van achttien spelers samengesteld. Als de Singaporeaanse voetbalbond zijn toezegging nakomt, dan is de kans aanwezig dat er voor het ko mende seizoen weer een uitnodi ging komt, want ze waren daar erg tevreden over onze manier van spelen. We hebben er ook een goed resultaat neergezet: een derde plaats in een toch sterk bezet toer nooi met profteams uit Argentinië en Chili, met het versterkte WK- Mexico-team van Australië, met het nationale onder de 23 jaar-team van Indonesië en met de nationale elftallen van Irak, Zuid-Korea en Singapore". „Mijn persoonlijke mening is, dat je sowieso een ideaal voor de ama teurs moet creëren. Ze moeten, be halve dat ze in hun eerste elftal spelen, een mogelijkheid hebben om in hun vertegenwoordigend elf tal te spelen. Het is ongelooflijk hoe het leeft bij die jongens. Ik heb dat tijdens die twee trips meegemaakt. En wat voor mij erg belangrijk is: ik heb geconstateerd dat het niveau dat de geselecteerde amateurs kun nen halen in interlandwedstrijden enorm verschilt van het clubni veau. Het is ongelooflijk zoals wij van tijd tot tijd in Singapore ge speeld hebben. Eredivisieniveau". Was de trip naar Singapore voor Groenewoud de eerste confrontatie met amateurs? „Nee, nee", ant woordt hij. „Ik heb het Jong-ama- teurelftal nog wel eens begeleid en een enkele keer het amateurelftal. Arie de Vroedt en ik zijn ook eens op een trip naar Amerika geweest met twee amateurelftallen. Ik heb dus wel vaker contact gehad met geselecteerde amateurs". Nederland houdt er, als één van de weinig Europese landen, een natio naal amateurelftal op na. Groene woud: „In de Oostblok-landen ligt het anders, daar is de opzet anders. Daar heb je zogenaamde staatsama- teurs. In West-Europa zijn er wei nig landen die een echt amateurelf tal hebben. Aan de andere kant is het misschien zo, dat landen als West-Duitsland en België ook een amateurploeg gaan formeren als ze geregeld geconfronteerd worden met uitnodigingen". Ron Groenewoud: „Voor een team een uitdaging". Verlof „De grote meute voetballers bestaat uit jeugd en senioren. Het zou ei genlijk te dwaas zijn als je voor elke leeftijdscategorie een nationaal elftal hebt, behalve voor die hele groep amateursenioren. Het is on voorstelbaar wat die er voor over hebben. Voor de trips naar Singa pore en Irak hebben ze vier weken verlof of onbetaald verlof moeten opnemen, maar dat deden ze graag. Ze hebben zelfs vóóraf de training uitgehreid. Het was een bijzonder amateurvoetballer is het nationale fijne groep Vanaf het begin klikte het en er is heerlijk gewerkt". „Er zijn amateurs die in het betaal de voetbal willen, maar er zijn er ook die zeggen: profvoetbal kan ik niet verenigen met mijn werk of mijn studie. Die zullen nooit prof worden. Voor die mensen is er ook een top te bereiken, een ideaal: het amateurelftal. Een jongen bij een hoofdklasser of een eersteklasser kan een aanbieding van zeg maar een eerste-divisieclub krijgen en dan kan het best zijn. dat zo'n jon gen zegt: moet je luisteren: ik speel in de top van het amateurvoetbal; ik speel in het amateurelftal; ik heb een goede maatschappelijke positie;

Leidse Courant | 1985 | | pagina 25