hinezen Logen doden Let meer egraven ■ïne, 9eagrijnige lkshuid- ikte achterblijven. De talg kan nu moei lijk een uitweg vinden. „Zou dit de prijs zijn die we moeten betalen voor het verdwijnen van de ge- laatsbeharing in de evolutie?", vroeg dermatoloog prof. Mali zich enkele jaren geleden af. Hoe dan ook, prijs of geen prijs, onderhuidse stagnatie van de talg is het gevolg. Bijkomende verstopping van de af- voergangen door dode huidcellen verergert de zaak nog. Waslijst aan middeltjes Het begint allemaal met een spel- deknopgroot wit kopje, de gesloten comedo, ofwel meeëter. Barst die open dan ontstaan er zwarte meeë- ters die gemakkelijk van buiten af door bacteriën kunnen worden be zocht Gebeurt dat, dan vervalt de kwaal gemakkelijk van kwaad tot erger. Aan het huidoppervlak ont staat een etterige holte, dieper in de huid verspreidt zich de talg wat weer ontstekingsreacties van de huid opwekt. Soms worden hele stukken huid ondermijnd, die slechts genezen met achterlating van een blijvend litteken. Al die vormen kunnen op gezicht, schou ders of rug, naast elkaar bestaan. Wat te doen? Wie geduld heeft zou kunnen wachten, want meestal schrale troost gaat acne na jaren vanzelf over. Zo niet, dan heeft de drogist een gros middeltjes die wel eens helpen bij lichte acne. Die overdaad is een veeg teken, want hoe meer middeltjes, hoe hopelozer de kwaal. Datzelfgde geldt voor de overdaad die huis- en huidarts in huis hebben. Er zijn middelen die de huid uitdrogen, de bacteriën be strijden, het hormoonevenwicht proberen te herstellen of de poriën openmaken, kortom een waslijst van een dozijn verschillende mid delen, en niet een ervan helpt altijd bij iedereen. Eigenlijk krijgt iedere patiënt een andere therapie, want wat bij de een niet helpt, helpt bij de ander wel. Of niet natuurlijk. Tot voor kort bleef er altijd een naar verhouding kleine therapie- resistente groep over. die bij geen enkel middel baat had. Dames gaan voor. Testosteron, het mannelijke geslachtshormoon, be vordert net ontstaan van acne Een aar jaar geleden kwam een anti- ormoon, cyproteronacetaat. be schikbaar, dat dit mannelijk hor moon en daarmee de talgproduktie tegenwerkt Het spul zit samen met een oestrogeen in de anticonceptie pil Diane, en is vanwege zijn „anti- mannelijke" werking alleen ge schikt voor vrouwen Voor mannen is pas sinds betrekkelijk kort een oorzakelijke bestrijder van acne ge vonden: isotretinoine, vitamine A waar wat chemisch aan is geknut seld. Isotretinoine pakt acne driewerf aan. Het vermindert de overpro- duktie van talg, gaat dc verstop ping tegen en het li kt el n wasmiddel vermin.: tal acne veroorzakende t> Onderzoekingen toonden aan ii..t zelfs bij een matige dosis na gemid deld 3 tot 6 maanden 70 tot i>0 pro cent van de anders onbehandelbare patiënten er zeer gunstig op rea geerde. Die verbetering hield dan ook nog een half tot drie jaar an langer dan bij welke andere behan deling ook Wat wil je nog meer"* Nou. op de eerste plaats dat het spul geen bijwerkingen vertoont, en u vermoedt het al, dat is helaas niet zo. Droge lippen kun je ervan krijgen, een droge neus. jeuk. droge mond, oogontsteking, ontsteking en brosheid van de gezichtshuid en dat ook nog tamelijk frequent. Daar valt nog mee te leven. Erger is dat het spul schadelijk is voor het ongeboren kind. In de Verenigde Staten, waar het middel al langer is geregistreerd, zijn zover beleend alle zwangerschappen waarbij dit middel is gebruikt, geëindigd met een miskraam of met de geboorte van een kind met ernstige afwij- nr- r. D, >iom mag het bij vrou- M Uruikt worden als •luut zeker is uit- i U mannin, alleen als alk andere middelen hebben gefaald Geen wondermiddel dus. ai repte het Geneesmiddclcnbullctin van een „doorbraak" Laten we het be scheiden houden op een wonder- j Chang, onze gids, laat 'oorlaatste dag weten, dat oek aan een commune er tr in zit. Wat hij omstandig uit te leggen, komt hier op eel communes die „toon- aren zijn reeds of worden eel omgeschakeld. De slag- et nieuwe China luidt coöp- n dat betekent meer zeg- p en meer verantwoorde- - - voor de individuele boe- tndaar onze goede oogsten", ihang er breed lachend aan H in haastig ingelast bezoek Hjji wijk-comité heeft nogal [ten in de aarde omdat het l „trouwdag" is, hetgeen be- dat trouwlustige paartjes ■■^debrenging van een foto I; wijk-comité moeten ver voor het ja-woord. Trou- China nu niet direct een ige zaak, getuige een inge- brief van een spoorweg- 329 in een krant, waarin de i beklaagt over het oer- bepalingen en regels. „Ik toestemming moeten zien van de jongerenliga, de e afdeling van de com- ïe partij, de organisatie ilkingsplanning, het ar- m, de vakbond en de af- srsoneelszaken van de in", verzucht hij. „Nu nog gemeente". Eenmaal ge- eeft men weer toestem- ig voor een kind, want aar is slechts één kind Mannen wordt geadvi- te trouwen voor zij onge- qar zijn, voor vrouwen ar als huwbare leeftijd, rteli me later, dat slechts gesloten huwelijken op weer worden ontbonden, eft nog een paar medede- anaf 1 maart mogen de hun doden niet meer be- aar is crematie verplicht n bijna dezelfde adem- hij me weten, dat vanaf >7 nieuwe steden en dis- de Volksrepubliek voor Iers worden opengesteld. lijkt me nauwelijks iets voorgaande te maken te v tenzij het als bewijs moet ivoor de razendsnelle wiize de ontwikkelingen in Cni- |ts vinden. bevestigt dit desgevraagd en |)ij toch op zijn praatstoel zit, _|hij dat binnenkort in Kan- eerste schoonheids wedstrijd >us. Tien miljoen Nederlanders hebben ooit in hun leven acne gehad. Een volks huidziekte dus: de meest voorkomende vorm heet dan ook acne vulgaris. Ge vaarlijk is de kwaal niet, maar chagrij nig des te meer. Acne komt vooral voor* tussen het 12e en 22e levensjaar, pet de gevoelige leeftijd waarop je je diep over je uiterlijk kunt schamen. Bovendien, en dat is nieuw, schijnen vrouwen tus sen de 35 en 45 er steeds meer last van te krijgen. Waarom? Daarom. Niemand die het weet. Over acne is trouwens toch al weinig bekend. J. Paalman Nemen we eens een haarfollikel onder de loep. We zien dan een haar vanuit de onderhuid een tros je talgklieren passeren. Het nut van dat vettige spul is niet helemaal duidelijk. Het vet haar en huid in, zoveel is zeker, geeft iedereen zijn specifieke geur en zou door zijn bi zarre samenstelling aanvallende huidbacteriën op afstand houden. Welnu, als het goed is dan reist de talg met de haar mee naar het huidpppervlak. Op de hoofdhuid is dat geen probleem, daar gébruikt elke forse talgklier een forse haar als transportmiddel. Op de „onbe haarde" hoofdhuid zou het ook geen probleem mogen zijn, want daar heeft elk, donshaartje een heel klein talgkliertje. Helaas is dat niet bij iedereen het geval. Bij nogal wat mensen groeien de talgkliertjes op de onbehaarde hoofdhuid vanaf het twaalfde jaar ongeremd uit, terwijl de haren zelf ZATERDAG 23 MAART 1985 in de Chinese Volksrepubliek zal worden gehouden. „Maar dat gaat een beetje anders dan bij jullie. Hier kunnen mannen en vrouwen meedoen; ze hebben gelijke kansen. Bij ons komt het niet alleen op het uiterlijk aan. De kandidaten moe ten ook laten zien in hoeverre ze op de hoogte zijn van de economie, de geschiedenis en de natuurwe tenschappen en ze worden getest op hun gezondheid, hun weetgie righeid en hun enthousiasme, op hun moed en op hun bereidheid om mee te werken aan de hervormin gen". Dons-jas als bonus De laatste vrije middag gaat rich ting oude binnenstad, waar een jongeman me op de hoek van een straat een met dons gevoerde jas wil 'aansmeren voor 100 yuan „kunstgeld", dat is 130 gulden. Met handen en voeten probeert hij dui delijk te maken, dat hij er nog 100 yuan „echt geld" bij geeft. Het re kensommetje is niet moeilijk: hij wil gewoon „echt geld" tegen „kunstgeld" ruilen en mijn bonus is een warme jas. Hoewel enkele om standers glimlachend ja-knikken om duidelijk te maken dat dit voor mij een goed handeltje kan worden, zie ik er toch maar van af. Ik heb al een warme jas. Maar het geeft wel te denken. 's Avonds in het restaurant van hotel Yan Xiang blijkt dat Chang over de hele deviezenhandel toch wel erg summier is geweest. Een Chinees die aan een tafeltje naast me een reusachtige vis zit te veror beren, zorgt voor opheldering. Hij is afkomstig uit Kanton en werkt als een soort econoom in de voor malige commune, nu coöperatie „Geurende bloesem". (Hij zegt „Flaglant blossom" en is de eerste Chinees die ik hier ontmoet die geen „r" kan zeggen). Behalve over eten („In Kanton hebben we een spreekwoord: Alles wat beweegt, kun je eten") praat hij vooral over de economische ontwikkeling, geld en deviezenkoersen. „Kijk", zegt hij, „ik kan in dit hotel deze heerlijke vis eten omdat ik „kunstgeld' heb. Li Baohua, onze nationale bank, wil eigenlijk dat in dit soort hotels, waar voornamelijk buitenlanders komen, alles met te gen deviezen geruild „kunstgeld" wordt betaald. Maar zijn con- fik teur oorlaatste dag i bezoek aan werd onze :ur Leo van onder meer ronteerd met essentiële zaken menselijk in: het huwelijk ?hina een even t als serieuze - en de dood. De t zovtzen mogen hun 's i niet meer ven; crematie is icht. elijks geland in ju, op doorreis Vëderland^loeg ;mwee naar het -in-beweging al Plezier bij net fotograferen op het Plein van de Hemelse Vrede, met Mao op de achtergrond; bittere ernst bij het kiekje voor het Lenin-mausoleum in Moskou. ■mai lerlijkli j Op de scharrelmarkt in Peking wordt plastic speelgoed verkocht, maar ook geld geruild, soms met een warme jas als bonus. De passanten zien er in de sneeuw en bij een temperatuur van achttien graden onder nul even grauw uit als de hele stad. De boek winkels puilen uit van de partij-li teratuur en Tsjernenko's verzamel de toespraken wordeh nog als best seller aangeprezen. Een kennis die me naar het Rode Plein vergezelt, vertelt een grap, die in de laatste weken voor het overlijden van de partijleider in Moskou de ronde deed. „De nieuwslezer op de televisie heeft 's avonds een donker pak aan en leest plechtig het volgende bericht voor: Het presidium van het Cen trale Comité van de Communisti sche Partij van de Sovjet-Unie en het presidium van de Opperste Sovjet van de Unie van Socialisti sche Sovjetrepublieken delen mee, dat kameraad Konstantin Tsjer- nenko op de leeftijd van tachtig jaar na een langdurige ziekte en zonder weer bij bewustzijn te zijn gekomen al zijn werkzaamheden als partijleider en staatshoofd heeft hervat". Wachten wachten „Dat typeert precies de situatie waarin we hier zitten, al jaren lang. Ik kan me nauwelijks anders her inneren dan dat we op iets nieuws zitten te wachten, maar het komt niet, het komt niet". Mijn zegsman is somber en ik denk aan Chang, die zo opgeruimd vertelde over wat er in zijn land momenteel allemaal omging. En nota bene op het Rode Plein in Moskou schiet me te bin nen, dat ik toch nog vergeten ben Chang te vragen waarom hij nooit de naam van Deng Xiaoping heeft genoemd. Aan Dengs hervormin gen zal het niet gelegen hebben. Hier, hartje Moskou, valt in elk ge val op, dat Peking de Sovjetrussi- sche hoofdstad nu al in de schaduw stelt, al was het maar vanwege de alomtegenwoordige glimlach die je in de Sovjet-metropool zo node mist. Ik kan het Cnang helaas niet meer vertellen. LEO VAN VLIJMEN Het de hemel in priemende monument voor de Sovjetrussische ruimtevaart, hotel Kosmos. Links de 600 meter hoge tv-toren van Moskou. F0t0: stante glimlach gaat over in een brede grijns zo streng zijn ze na tuurlijk niet. Ik mag best een beetje „echt geld" betalen, maar er moet een aangepast deel „kunstgeld" bij zijn. Hij begrijpt dat het voor een vreemdeling een merkwaardig sy steem is. „Maar zo is het beter. Nu kunnen ook onze mensen, wanneer ze hard werken en een beetje han dig zijn, zich de luxe van zo'n res taurant veroorloven. I like these le- folms". Pas na twee happen dringt het tot me door, dat hij hervormin gen bedoelt, die van Deng. Visite-kaartje Het kelnerinnetje, dat avond aan avond zo vriendelijk het servet heeft aangereikt, gevraagd heeft of ik Peking-beer wil en buigend en glimlachend „bye bye" heeft ge zegd, is niet te vermurwen: ze wil geen afscheidsfooitje, zelfs niet een paar nylons. Uiteindelijk worden we het eens over een visite-kaartje dat ze door mijn tafelbuur in Chi nese karakters laat vertalen, maar dat gaat moeizaam, want voor Vlij men hebben ze hier kennelijk geen equivalent. Bij de receptie van het hotel krijgt mijn tafelbuur inderdaad gelijk. Het telefoongesprek met Nederland (de verbinding kwam binnen vijf minuten tot stand!) kan gedeeltelijk met „echt geld" betaald worden. Het restje „kunstgeld" wordt in de etage-bar omgezet in Mao-tai die ik met Zhang Xuan, onze man uit Kanton, eerlijk deel. Dat levert nog een nieuwtje op, want de Chinese vriend wordt steeds vertrouwelij ker. „Weet u dat we in onze Volks republiek tegenwoordig ook weer erotische literatuur kunnen kopen? Geen porno, zoals ik die vorig jaar bij een bezoek in Hong-Kong heb gezien, maar mooie, soms klassieke erotische romans die hier jaren lang verboden waren". Dengs Chi na is inderdaad op drift geraakt. Chang wekt me de volgende och tend om half vijf en staat om kwart over vijf in de hotel-hal klaar met een reusachtig ontbijt-pakket (twee harde eieren, twee appels en zeker twee ons Chinese worst nooit ge dacht dat ze dat ook hadden). Bij Chang begin ik maar niet eens over een fooi, maar hij heeft wel belang stelling voor een bijna uitgelezen speurdersroman van Dick Francis („om mijn Engels bij te houden"). Gevallen fles Het inchecken en de formaliteiten op dë luchthaven van Peking (zelfs het overgewicht van de bagage wordt glimlachend weggewuifd) is omgekeerd evenredig aan de ont vangst op het Moskouse vliegveld Sjeremetjevo, tien uur later. Bij de pascontrole word ik zes minuten lang doordringend aangekeken en vervolgens in het ongewisse gela ten over wat de man achter dik glas allemaal in mijn paspoort en vliegticket denkt te kunnen vin den. De twee vrouwelijke doua niers zijn van mening, dat ook een. trouwring als „invoer" moet wor den aangegeven, bekijken met veel argwaan een Chinese krant die we alle drie niet kunnen lezen en een van hen laat tenslotte een fles kostelijke Mao-tai stukvallen. Daarna eisen beide dames de scène geheel voor zich op en beginnen el kaar uitvoerig de huid vol te schel den. Nadat het slachtoffer zich ook in het gekrakeel heeft gemengd gaat de schuldige weg en komt een poosje later terug met een klein flesje wodka. Een halve liter „Sto- litsjnaja" tegen een liter Mao-tai die op de grond ligt; dat is een slechte ruil. Het hotel heet Kosmos, ligt tegen over de „Permanente Tentoonstel ling van de Economische Verwor venheden van de Sovjet-Unie" en biedt uitzicht op het de hemel in priemende monument voor de Sov jetrussische ruimtevaart Een telefoongesprek met het bui tenland behoort nog niet tot de ver worvenheden van de Sovjet-Unie Na twee uur wachten laat ik het maar annuleren. „Stilstand op vrijwel elk gebied", zeggen vrienden in Moskou. „Ei- enlijk is er de laatste tien jaar hier elemaal niets veranderd". En inderdaad, de rijen die in het stadsbeeld van Peking ontbraken, staan hier nog steeds bij dezelfde winkels met dezelfde lege etalages. tegenover het Hans Schneider Kelnermnetjo in het Yan Xiang-hotel; ze wil geen fooi aan nemen, maar is wel blij met een visite-kaartje.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 21