Wildfotograaf Jan den Besten een jager met zijn camera Gastgezinnen voor logeetjes nog steeds dringend nodig ZATERDAG 23 Eigenlijk ben ik een jager met mijn camera", zegt de Apel- doornse wild- en natuurfotograaf Jan den Besten. Al vijfentwintig jaèr spendeert de nu 57-jarige gra fisch service-tech nicus zijn vrije tijd grotendeels aan het urenlang wachten op de perfecte opname van een buizerd, valk, patrijs of vos. Bij voorkeur op tijden waarop de rest van Ne derland comforta bel onder de wol ligt, want dan is de natuur op zijn mooist „Soms kan ik de dag bijna niet afwachten zegt hij over zijn matineuze fotosa- fafi's, die onder meer resulteerden in het illustreren van boeken, tijd schriften en ka lenders. „Ik durf rustig te zeggen dat ik tot de bete re wildfotografen van Nederland behoor. Tenslotte heb ik de zilveren miniatuur Leica gewonnen APELDOORN Het fotogra feren van wild is beduidend bewerkelijker dan het maken van een bruidsreportage. Een hert poseert nu eenmaal niet gewillig voor de camera, maar slaat op de vlucht zodra het een mens hoort of ruikt. Wild- fotografie vereist dan ook een grondige voorbereiding en bo venal engelengeduld. Het is nauwelijks voor te stellen dat Jan den Besten, die in een praktisch onstuitbare woor denvloed over zijn belevenis sen met het wild verhaalt, urenlang in kleermakerszit kan doorbrengen in een mini maal bemeten schuilhut. De schuilhut telt een gat voor de gigantische telelens en twee gaatjes voor het uitzicht op het aanvliegend gevogelte. De vo gels moeten afkomen op een bloederige berg vleesafval, gedeponeerd door een jacht - opzichter. Sommige vogels nemen slechts genoegen met een kant-en-klare haas, die Den Besten af en toe op deze zogeheten voederplaats legt. Onlangs verruilde Jan den Besten zijn huis in weer eens voor zo'n be narde zitplaats in het vrije veld. Weekenden lang loerde hij op de perfecte plaat van een al enkele Jan den Besten op fotojacht. „Je zoekt altijd naar die exclusieve plaat. Maar on dertussen buit je wel alle mogelijk heden uit. Als je iets ziet. schiet je soms wel twee filmpjes op. Dan krijg je een waas voor je ogen. Thuis zie je dan dat je tien dezelf de opnamen hebt". malen gesignaleerde buizerd. Toen hij uiteindelijk het met veel moeite geschoten rolletje liet ontwikkelen, was de centrale zo onhandig de film voortijdig te belichten. „Week enden heb ik zo gezeten", roept hij uit, terwijl hij in heilige veront waardiging de kleermakerszit aan neemt. „Ik heb natuurlijk wel een heleboel plaatjes van die buizerd, maar juist op dat ene filmpje zat hij nét zo mooi voor de lens". Een moeflon. „Dit was een van die toevallige ontmoetingen". Vijfentwintig jaar geleden was Den Besten al blij als hij na een wandel tocht door de natuur met een paar wildfoto's terugkwam, maar nu streeft hij slechts naar perfecte pla ten: prachtig wild tegen een mooie achtergrond, waarbij het zicht op het dier niet belemmerd mag wor den door storend struikgewas. Van elk dier, dat ooit op de Veluwe waargenomen is, heeft hij immers dozen vol foto's en dia's. „Ik gooi elke dag dia's weg", vertelt hij. Toch heeft hij nog nooit een wer kelijk mooie foto van een hert ge maakt. „Ik heb zat hertefoto's, maar ik bedoel een prachtig edel hert, met een kapitaal gewei, op een heuveltje, volledig los van de achtergrond". Weliswaar heeft Jan den Besten vaak genoeg een kapitaal edelhert tussen het lommer ontwaard, maar bij deze onverwachte ontmoetingen ontbrak steevast de tijd om zijn ca mera scherp te stellen. Toch voelt de wildfotograaf niet veel voor' de nieuwste camera, die zichzelf auto matisch scherp stelt op elk gewenst object. Hoewel met deze camera de kans op een ideale hertefoto sterk toeneer met de Passie Een goede wildfotograaf moet altijd een natuurliefhebber zijn, meent Den Besten. Niet alleen moet hij bij thuiskomst weten wat er op zijn rolletje staat, ook moet hij het kun nen opbrengen om het wild voor dag en dauw fotografisch te achter volgen. „Ik heb een passie voor de natuur en de fotografie geeft een nieuwe dimensie aan het beleven van de natuur", aldus Den Besten. Hij illustreert zijn passie met spre kende voorbeelden: „De laatste ja ren heb ik de moed niet meer er dag in dag uit vroeg uit te gaan, maar vroeger wel. Dan ging ik op vrijdagavond niet eens naar bed. Om twee uur stond ik al op de Ve luwe; bij het aanbreken van de dag maak je de mooiste platen". Tijdens de baltsperiode van de kor- haan steeg de natuurkoorts van Den Besten tot ongekende hoogten. Wekenlang liep hij in het ochtend gloren de korhaan achterna. Elke dag was hij van drie uur 's mor gens in de natuur te vinden. Om zeven uur was hij weer thuis voor een snel ontbijt, waarna hij om half acht aan het werk ging. De passie voor de korhaan, die zich de laatste jaren nauwelijks meer laat zien op de Veluwe, stuitte evenwel op voorzichtige protesten van het thuisfront. „Aan het eind van de week was je niet meer te genieten, Jan", aldus mevrouw Den Besten, die doorgaans alle vrede heeft met Jans uithuizige hobby. Safari Ondanks de passie voor de perfecte wildplaat is Den Besten een tegen stander van wat hij de „rücksicht- loze" jacht op dia's noemt. „In het begin deed ik wel aan nestfotogra fie, maar dat vind ik nu ronduit verwerpelijk. Je raakt die foto's trouwens nergens meer kwijt, geen uitgever wil ze hebben". Niettemin gaan sommige wildfoto grafen bij hun fotosafari's compleet voorbij aan de kwetsbaarheid van flora en fauna. „Je ziet soms hele families op fotojacht vertelt hij. „Pa met een kort telelensje en de rest van de familie in slagorde om het wild voor de lens te drijven. Ook zagen we in Hongarije dat ie mand de takken voor het nest van een wielewaal wegbrak om de jon ge vogeltjes te kunnen fotografe ren. Het was daar ontzettend warm in de zomer, dus de zon scheen daarna onbarmhartig op die vogel tjes. Schandalig". Het is ondenkbaar dat Den Besten bij zijn jacht door bos en veld de ca mera zou vervangen door het ge weer. „Ik ga veel met jachtopzich ters om, dus ik weet wel dat het af schieten van dieren soms nodig is", zegt hij. „Ik heb ook wel eens een moeflon gezien, waarbij de hoorn in zijn hersens groeide. Dan kan ik me wel voorstellen dat ik zo'n beest zou neerschieten. Maar voor ple zierjacht heb ik weinig begrip. Daarvoor bezie ik de natuur ook te lief. Als ik bij een vossenbouw een uiteengereten reekalfje zie, kan ik daar heel slecht tegen. Terwijl ik juist gek ben op .jonge vosjes en weet dat die ook moeten leven". PETER GIESEN trekken ze naar warmere streken". Een blauwborstje. „Die zie je hier niet zov^cn alleen 's zomers eigenlijk, 's Winters inJc ven icht ïlijl tl, fed. nw Een jong vosje. „Jammer van die hinderlijk^ tak. Maar je kunt die takken rond zo'n vossenbouw nou eenmaal niet weghalen. Een sperwer. „Hier heb ik heel lang voor gezeten. Al voor de vijfen twintigste keer organiseert de Stichting Europa Kinderhulp va kanties in Neder land voor kinde ren uit heel Euro pa. Een initiatief dat bescheiden be gon, maar waar nu jaarlijks zo'n drie- tot vierdui zend kinderen bij gebaat zijn. Min der bedeelde kin deren die op deze manier even weg zijn uit hun dage lijkse omgeving waar ze doorgaans weinig speelruim ter ontspanning en aandacht krijgen. Soms leven deze kinderen in barre omstandigheden waar armoe en zorgen troef zijn. Even weg bete kent in die geval len veel meer dan zomaar een va kantie. In uitzon denngsge vallen kan het zelfs bete kenen dat zo'n kind bij het Ne derlandse gastge zin blijft omdat zijn eigen ouders het in de steek la ten. Een gesprek met Bert Wester veld. landelijk voorzitter van de stichting. NIEUW-BEIJERLAND „Elk jaar weer zitten we te springen om nieuwe gastgezinnen door het hele land, omdat steeds meer organisa ties groepen minder bedeelde kin deren aanmelden", zegt Westerveld om te illustreren hoe groot de be hoefte uit het buitenland is. Wat in 1960 begon als eenmalig initiatief om een jubileum extra glans te ge ven werd een jaarlijks terugkerend fenomeen, dat steeds omvangrijke re afmetingen kreeg. Om alles or ganisatorisch goed te doen verlopen zijn er 240 vrijwilligers dagelijks mee bezig. Het initiatief werd indertijd geno men door een Amsterdams wijk centrum dat zijn tienjarig bestaan vierde door een aantal Letse vluch telingen voor een vakantie uit te nodigen. Ze werden ondergebracht bij gastgezinnen in de hoofdstad. Dit idee bleek zo aan te slaan dat het volgende jaar werd gekozen voor de stichtingsvorm om alle risi co's uit te sluiten. „Er kan te veel gebeuren als de mensen hoofdelijk aansprakelijk zijn voor de gevolgen van zo'n vakantie", legt Westerveld uit. „We weten uit ervaringen hoe veel schade de logeetjes kunnen toebrengen aan de spullen van het gastgezin. Bovendien kan het kind ziek worden, een ongeluk krijgen, noem maar op. Daar hebben we be wust over nagedacht en daarom hebben we allerlei speciale verze keringen afgesloten. Zodat de ou ders op ons kunnen terugvallen als hun kind bijvoorbeeld aan de nood rem heeft getrokken, waardoor ie mand gewond is geraakt. Of als het plotseling is overgestoken, waar door een automobilist op een paal tje is geknald". De allereerste groep van vijftig Letse vluchtelingen kwam uit Han nover. Uit dit contact kwamen in de daaropvolgende jaren ook aan vragen uit Berlijn, Parijs en Lille voort. In Parijs onder auspiciën van het Rode Kruis, in Lille onder dat van het Leger des Heils, terwijl de Secours Populaire Francais kin deren uit heel Frankrijk naar Ne derland brengt. „We hebben nu ook een leuk contact met een pater uit Wenen", meldt Westerveld te vreden, „die man was bij een Lim burgse vriend op bezoek en zag Zelfs per vlieg tuig komen de kinderen naar ons land. onze poster hangen. Ook daar ging het aanvankelijk om zo'n vijftig kinderen. Maar sinds het Oosten rijkse jeugd-Rode Kruis de zaak heeft overgenomen kunnen we dit jaar honderd twintig kinderen uit die hoek verwachten. „Eveneens uit Wenen kwam eerder al een groep Poolse vluchtelingetjes va kantie houden in ons land. Ook uit Engeland en Noord-Ierland komen honderden kinderen. Allemaal via organisaties, werkgroepen of Ron de Tafels. De Stichting Europa Kinderhulp wil daarbij uitdrukke lijk kwijt dat ze onafhankelijk ope reert, zonder politieke of kerkelijke binding. Moeilijkheden „Het gaat ons uitsluitend om kinde ren die een vakantie in ons land hard nodig hebben", verduidelijkt de voorzitter. „Wat betreft de gast gezinnen is het voorwaarde dat een van de beide ouders de taal van het kind spreekt. Want je haalt soms moeilijke kinderen over de vloer en als je dan niet met zo'n kind kunt praten en het zit met een pro bleem, dan haal je moeilijkheden in huis en dat is niet de bedoeling". Om de risico's zo klein mogelijk te houden worden de gastouders van tevoren bezocht. Deels om hen te informeren, deels om in te schatten of ze geschikt zijn als gastgezin en welk kind het best bij hen past. Om de stichting meer zekerheid te ge ven moeten de ouders ieder een verklaring van goed gedrag en twee referenties inleveren. De voorkeur gaat uit naar een gezin met kinderen, maar kinderloze echtparen worden niét bij voorbaat afgewezen. „We laten wel goed tot hen doordringen dat het onbeken de kinderen zijn die ze in huis ne men", zegt Westerveld, „maar in de praktijk blijkt toch vaak dat de kinderen het bijna overal heel prettig hebben gehad. En als het niet klikt met een gastkind kunnen de gastouders het volgende jaar een ander kind krijgen. Want meteen overplaatsen is triest, zowel voor het kind als voor de ouders. Want die voelen zich dan mislukt. Ook daarom proberen we het juiste kind in het juiste gezin te plaatsen". Om dit allemaal te financieren wordt het hele jaar door geld bij el kaar geschraapt door middel van spreekbeurten, films, bazars, voor lichtingsavonden en het fröbel- werk van de kinderen zelf. Vrijwil ligers gaan met snert of witlof langs de deur om geld bijeen te krijgen voor de reis. Want alleen al de komst van 130 Noordierse kin deren kost zo'n 60.000 gulden. Ook daarom werkt de Stichting Europa Kinderhulp het liefst met werk groepen, want als er dan iets fout loopt gaat de werkgroep failliet en wordt de stichting niet zelf de dupe. Geïsoleerd Kinderen die niet via organisaties naar ons land komen, maar indivi dueel, worden vaak aangemeld door een schoolarts, maatschappe lijk werk of kinderbescherming. Het gaat niet altijd om sociaal min der bedeelde kinderen. Soms kun nen het ook kinderen van hard werkende moeders zijn die geen kans zien tijdens de zomervakantie voor opvang van het kind te zor gen. Ook kan het om kinderen gaan die binnen een overigens goed functionerend gezin geïsoleerd ra ken, bijvoorbeeld omdat alle aan dacht naar een gehandicapt broer tje of zusje gaat. Het merendeel van de kinderen komt uit het buiten land, maar elk jaar weer doen ook zo'n 500 Nederlandse kinderen aan het project mee. Kinderen die via kindertehuizen, voogdijraden en therapeutische instituten worden aangemeld. De buitenlandse kinde ren komen met speciale treinen, bussen en soms per vliegtuig naar ons land. Het contact tussen logeetje en gast gezin kan heel intens worden. In eén geval trouwde een Duits lo geetje met de zoon van haar gastou ders. „De kinderen blijken het ver schil tussen de omstandigheden thuis en bij het gastgezin heel in tensief te ervaren", licht Wester veld toe, ,je ziet vaak dat ze later naar ons land komen om hier te wonen en te werken. Dan kun je duidelijk zien dat zo'n vakantie een verlengstuk kan hebben. De gast ouders zoeken ook vaak contact met de gezinnen waar de kinderen vandaan komen Vaak blijft het niet beperkt tot de zomervakantie, maar nemen ze de kinderen ook met Kerst en Pasen in huis. Of ze zoeken zelf met de krokusvakantie het kind thuis op Soms zie je bij de Noordierse kinderen begeleiders meekomen, die hier zelf als kind ook al zijn geweest. Dan is er toch een stukje vriendschap gegroeid. Die groepen Noordierse kinderen zijn gemengd. Dat wordt expres ge daan om de tegenstelling tussen ka tholiek en protestant een beetje te overbruggen. Ook dat blijkt in de praktijk te werken. Zolang we maar voldoende gastgezinnen heb ben". De stichting heeft ook in dit jubi leumjaar nog overal nieuwe gezin nen nodig. Voor informatie en op gave kan men zich wenden tot het secretariaat. Postbus 30, 1394 EH Nederhorst ten Bergh, Utrecht. Van daaruit wordt men dan door verwezen naar het regio-adres, want elke provincie heeft inmid dels zijn eigen regio gekregen. De vakantieperiode loopt van 29 juni tot 24 augustus. CORRY VIS

Leidse Courant | 1985 | | pagina 20