)E DUIZEND MOORDEN VAN RAFFAELE CUTOLO amorra-leider egeerde vanuit ouden kooi zijn lisdadig rijk 3MAA ZATERDAG 23 MAART 1965 Gevangene beschikte over eigen kok, kapper, kleermaker secretaris en over telefoon en telex „Ik ben bereid alles te er met èn wat ik weet over de Nieu- Semc^Qrganjseerc|e Camorra waar- ae maai ^eb uitgemaakt". f6tfin, uitgesproken door Gio- Pandico, 8611 veertigjarige deV311' zonder beroep, heeft kitchgin ingeluid van het einde Servn van de meest perfecte mis- organisaties die Italië sinds eren log heeft gekend: de Nieuwe ïniseerde Camorra (NCO), de „bende van Cutolo", met I //Zetel in Ottaviano, en filialen en de hele regio Campa- ^^^Verrader" Pandico had de t heel wat te onthullen. Ja- was *"j. 'n gevangenis, ^jlier secretaris van de grote taanse maffia-baas Raffaele die dezer dagen weer eens veroordeeld, nu tot 22 jaar RISS JO is nu zieltogend, nadat de met behulp Man genoem- „en anderen" het ook an de bendeleden heeft kun- ïtmaskeren en achter slot en »1 heeft gezet. Dat begon in ht van 16 op 17 juni 1983, om N recies te zijn. In die „histori- nacht werden honderden -rrn gearresteerd. Niet alleen pur sang, maar ook bur- óud. 'ie het de gangsters mogelijk n gemaakt hun macht als- e LAüit te breiden: politici, onder en in-s, mensen uit de wereld van ltuur, en ook enige onver- zwar» dienaren van de kerk. 10732' £rote klap ontving de Heigenlijk al eerder. Op het nrUltent waarop de onbetwiste aan ren. ier van de NCO, Raffaele Cu- ran de gevangenis van Ascoli o werd overgeplaatst naar de ontoegankelijke gevangenis WAGUlië, die op het eiland Asina- LERSpr de noordkust van Sardinië. yageriw®r£l de grote leider voor het RHgeïsoleerd van zijn achterban, van verden voor het eerst de ver- 145Sgen tussen Cutolo en zijn ingen verbroken. De kudde het gemis van de leider niet in verwerken, noch overle- laar het zich nu laat aanzien. de NCO zo catastrofale jQljaatsing van Don Raffaele jscoli naar Asinara is bewerk- zad door de Italiaanse staats- ïvanfent Pertini persoonlijk. Van ^'s vorstelijk verblijven in de genis van Ascoli waren her- a 9®t*lijk tv-opnamen gemaakt, meer met uitgebreide inter- met de „leider". Vele „eerlij- talianen klaagden toen over vileges van gevangene Cutolo van psident Pertini, die doorgaat -jg jen nationale ombudsman. De "ent greep, zoals hij gewoon is h, de telefoon en riep de ver- ordelijke minister van „Gra- Iustizia" ter verantwoording. Cutolo betekende dit tele- het einde van zijn verblijf 568.gevangenis van Ascoli Pice- jitolo had daar de gevangenis :e bestuurd, want directeur en jers luisterdeneerder naar dan naar het ministerie. In li-Hilton" had Cutolo een tot zijn beschikking, een kok, kapper, kleerma- lecretaris (Pandico), telex en Dn. Cutolo kon in die situatie atensief contact met zijn on- rigen, met zijn soldaten in '°°rania blijven onderhouden. °""feijn veiligheid hoefde hij zich gevangenis geen zorgen te jjft: als het gevangenisperso- a^em niet beschermde, deden en bendele- at wel. en,«dogenloos zijn gouden kooi in Ascoli Cutolo de NCO tot grote 82oHij organiseerde de handel in de sigarettensmokkel, de af- Tgen. Hij deelde doodvonnis- H It aan „verraders", en beloon- «genen die zich in zijn ogen :'r-fcnstelijk hadden gemaakt. sïde laatsten regelde hij werk, j en miljoenen die doodsbang voor hem waren. Napels en omstreken zijn ongeveer veertig families of bendes van de camorra rijk, ieder met een eigen zorgvuldig afgeba kend territoir, met een eigen han del. De „familie" van Cutolo, de NCO, onderscheidde zich zozeer door de kwaliteit van haar organi satie en door haar meedogenloos heid en moordlust, dat de andere camorra-families al heel gauw wer den overvleugeld. In die jaren heerste Cutolo met zijn getrouwen over Campania, en concurrentie werd niet geduld. Tegenstanders werden zonder pardon uitgescha keld, honderden per jaar. Cutolo zorgde voor een ware hausse in moord en doodslag. En de wettige overheid? De over heid was er vaak alleen om de rommel van Cutolo op te ruimen, als die overheid al niet partij voor de NCO had gekozen. In andere landen zou deze toestand ondenk baar zijn. Maar daar is dan staat die functioneert. In grote de len van vooral Zuid-Italië is dat nog niet het geval. Cutolo's succes zat 'm niet alleen in de interne discipline en de externe afschrikking. Ook in de moderne bedrijfsvoering van de NCO. Cuto lo was het eerste familiehoofd in de Napolitaanse camorra dat zich be diende van alle eigentijdse regels van management en commercie, aangevuld met een flinke dosis ge weld en een of twee scheuten oer oud Napolitaans ritueel. Cutolo was de voorzitter van de Raad van Bestuur van de BV Nuova Camorra Organizzata, en om bij hem in dienst te komen moest je je bloed hebben vermengd met dat van hem. Letterlijk. Het fenomeen Cutolo heeft heel wat Italianen aan het denken, en ook aan het schrijven gezet. In het zojuist verschenen boek „De ca- morrist" beschrijft de bekende tv- journalist Giuseppe Marazzo de op gang en de ondergang van de Na- pdlitaanse onderwereldkoning. Cu tolo (een man die misschien wel 1.000 personen uit de weg heeft la ten ruimen) beschouwde het boek als laster, en gaf zijn advocaten op dracht tegen de schrijver een ver volging te laten instellen. Dit pro ces zal nooit worden gehouden, want schrijver Marazzo is intussen onverwacht overleden, in zijn ei gen bed, en dus niet op straat door boord door kogels van Cutolo's exe cuteurs, iets wat ook goed had kun nen gebeuren. Robin Hood Cutolo maakte kennis met de ca morra (een woord van duistere oor sprong maar dat waarschijnlijk de benaming is voor een kaartspel dat vooral in de Napolitaanse gevange nissen werd gespeeld) toen hij nog op de lagere school zat. Zijn vader, een arme pachter in het dorp Otta viano op de oosthelling van de vul kaan de Vesuvius, was door de grondeigenaar de pacht opgezegd. Raffaele was erbij toen zijn vader vernederd het hoofd van een loka le clan om bescherming moest vra gen. Jaren later, Cutolo was toen acht tien, deed een uit de hand gelopen straatruzie hem wegens moord in Poggioreale, de beruchte Napoli taanse strafgevangenis, belanden. In Poggioreale was op dat moment één man de baas, Antonio Spavone, de ambitieuze Cutolo begreep dat als hij vooruit wilde in het le ven hij die man moest onttronen. Maandenlang, jarenlang werkte Cutolo aan zijn machtsgreep. Hij verplichtte andere veroordeelden aan zich, creëerde een soort hof om zich heen. En toen hij de tijd daar voor rijp achtte, daagde hij Spavo- oV^huisopname, uitstel van be- al dii en af die andere zaken die rijk zijn in het leven van ie- Kwam een medewerker 3$laat in de gevangenis terecht, forgde Cutolo ervoor dat het dat achterbleef niet zonder AOOsten bleef. „Raffaele Cutolo lenze enige, ware God. In hem an en we, hij is onze weldoener", .diegenen die van hem afhan- waren geworden. jn glorietijd, de jaren '75 tot ivtad Cutolo duizenden mensen okn hem geloofden, die hem hadden gezworen, honderd- 27fiden die hem respecteerden, Raffaele Cutulo wordt samen met zijn zoon Ro berto geboeid voorgeleid aan de rechtbank in Na pels. waar het monster proces dient tegen ruim 250 verdachten van de ne uit voor een duel. Spavone nam de uitdaging niet serieus, en vanaf dat moment was Cutolo de heerser over Poggioreale. In die jaren in Poggioreale werd de basis gelegd voor de Nieuwe Geor ganiseerde Camorra. Naarmate Cu tolo machtiger werd en dus meer gerespecteerd, ontving hij van alle kanten geschenken, gunsten en fa ciliteiten. Deze schoof hij op zijn beurt door naar anderen die zich zo aan hem verplichtten. Vaak voor de rest van hun leven. Cutolo pro beerde de image van een Robin Hood op te bouwen, iemand die de rijken besteelt om daarvan de ar men te laten profiteren. Duizenden Napolitanen, die in de uiterste el lende leefden, geloofden er in, en ook zij verbonden zich dus aan Cu tolo, de enige die volgens hen iets deed om hun levensomstandighe den te verbeteren. Zwakzinnig En dat allemaal van achter de tra lies. Cutolo was in de jaren zestig onderhand zo machtig dat hij zich via bevriende relaties in het paleis van justitie zwakzinnig kon laten verklaren. Dat betekende opne ming in het krankzinnigengesticht, S. Eframo in Napels. Cutolo genoot er alle vrijheid die hij zich maar wensen kon, en zette dus de uit bouw van zijn organisatie ijverig voort. De NCO was onderhand zo ontwikkeld dat over de verschil lende provincies van de regio Cam pania zone-hoofden werden aange steld, die zelfstandig konden han delen, uiteraard met de verplich ting uiteindelijk verantwoording af te leggen aan Cutolo of aan zijn zuster Rosetta, die Cutolo buiten de gevangenis vertegenwoordigde. De omzet van de NCO in die jaren zeventig wordt geschat op miljar den guldens, voornamelijk ver diend in de handel in drugs. Maar ook de inkomsten uit afpersing mo gen niet worden uitgevlakt. In 1980, Cutolo's „beste" jaar, bleken 87 van de 100 ondernemers en mid denstanders in de stad Napels al leen al maandelijks of wekelijks een vast bedrag aan de camorra te betalen, om „bescherming" te ko pen, bescherming tegen de camorra zelf dus. De miljarden die zo ver diend werden, zette de NCO niet zomaar op de (Zwitserse) bank. Daar werd de uitbreiding van macht en invloed mee gekocht, po litici en ambtenaren mee omge kocht. In februari 1978 was de NCO zo groot geworden, dat Cutolo het no- De grote baas verdedigde zich hartstochtelijk vanachter de tralies van zijn stalen kooi in de rechtszaal, nog eens bewaakt door drie agenten. dig oordeelde zelf de touwtjes van zijn organisatie in handen te ne men. Hij liep weg uit het gesticht en dook onder. Onder een valse naam en met valse papieren (hem verstrekt door zijn vrienden op het gemeentehuis) reisde hij heel Italië af, voor zaken. Hij bracht zelfs een bezoek aan de mafia in New York. In mei 1979 wist de politie hem te pakken. Cutolo werd weer opgeslo ten in Poggioreale, waar de mede gevangenen hem nu als een god vereerden en aanbeden, en later in de gevangenis van Ascoli Piceno, waar hij de gevangenis dus mocht besturen. In Ascoli gebeurde iets waarvan de gevolgen nog steeds niet helemaal zijn te overzien. In Napels hadden de rode terroristen een regionale gedeputeerde Cirillo ontvoerd. Cirillo was een van de leiders van de Christen- democrati sche Partij (DC), en deze partij was er dus alles aan gelegen om hem vrij te krijgen. Toen de DC er niet in slaagde een vruchtbaar contact met de Rode Brigades, afdeling Na pels, tot stand te brengen, zouden ze de hulp van Cutolo, opgesloten in de gevangenis van Ascoli, heb ben ingeroepen. Napoli was immers Cutolo-gebied, en alles wat daar ge beurde moest onderworpen zijn aan het gezag van de Robin Hood van Ottaviano. Cutolo beweert dat kopstukken van de DC bij hem in de cel in As coli zijn geweest om hem te sme ken het leven van Cirillo te red den. De DC ontkent, maar aan deze ontkenning wordt weinig geloof gehecht. Feit is dat Cutolo de terro risten ertoe wist te bewegen Cirillo vrij te laten. De DC zou zich in dank tegenover de camorra-leider ertoe verplicht hebben ervoor te zorgen dat hij opnieuw krankzin nig zou worden verklaard en uit eindelijk recht zou krijgen op straf vermindering. Het is zo niet ge gaan. Want Cutolo verhuisde van de gerieflijkste gevangenis (Ascoli) naar de hardste (Asinara). Cutolo heeft gezworen wraak te zullen ne- mem op de DC, en daarvan zullen de aandachtige krantelezers bin nenkort dus kunnen lezen. Bloed vloeit Maar Cutolo is vanuit Asinara lang niet zo gevaarlijk gebleken als van uit Poggioreale, of Ascoli. Zelfs Giovanni Pandico, die jarenlang Cutolo's particuliere secretaris is geweest in de gevangenis van As coli, en dus een van zijn trouwste volgelingen, voelde zich zonder zijn baas zo alleen dat hij de kant van de politie heeft gekozen. En meer camorristen blijken zijn voorbeeld te hebben gevolgd. Cutolo is mach teloos. Hij heeft maandenlang in een isoleercel in Asinara opgesloten gezeten, zonder bezoek van zijn ad vocaten, van zijn familie, van zijn getrouwen. En een als een ware pyramide opgebouwde organisatie als de NCO kan niet zonder een druk verkeer van informaties en instructies tussen top en basis Niet alleen de justitie heeft van de desertie in Cutolo's gelederen ge profiteerd, ook de concurrentie van de camorra. Cutolo's rivaal, de Nieuwe Familie heeft een oorlog tegen de NCO ontketend, waarbij alle belangrijke Cutolo-mensen die Tijdens de „historische nacht" van 16 op 17 juni 1983 werd de misdadige Nieuwe Organisatie Camorra een gevoelige, wellicht fatale klap toegediend, toen ruim 400 mensen werden gearresteerd, niet alleen gangsters pur sang, maar ook ogenschijnlijk eerzame burgers die ervan verdacht werden de gangsters te hebben geholpen hun macht alsmaar uit te breiden, zoals, van links naar rechts, de voorzitter van de voetbalclub van Avellino, de raadsman van de Nieuwe Organisatie Camorra, een christen democratische burgemeester en een non. Tijdens het Camorra-monsterproces waren de ruim 250 verdachten deeld over zeventien kooien in de rechtszaal. nog niet door de politie zijn opge pakt, naar het leven worden ge staan. Het bloed vloeit dus in nog bredere stromen in het Napolitaan se, en de vraag is of en hoe Cutolo's NCO deze moeilijke tijd zal overle ven. Zoals te verwachten was hebben praktisch alle 225 verdachten in het grote proces tegen Cutolo's NCO dat nu in Poggioreale wordt gehouden, ontkend lid te zijn van de bende. Er zijn er zelfs die het bestaan van de NCO ontkend heb ben. Toch zit daar achter de tralies in de genoemde rechtszaal genoeg voor een honderdtal veroordelin gen tot levenslange gevangenis straf. De NCO ontkennen behoort tot de omerta, de zwijgplicht. En deze omerta is geen kwestie van lafheid of angst, zuiver van overle ven, van jezelf of van je dierbaren buiten de gevangenis. Ook Pandico en de zijnen, die dus deze omerta hebben doorbroken, hebben van de justitie geëist dat hun dierbaren buiten de gevangenis afdoende te gen de wraak van Cutolo be schermd zullen worden. Kasteel Overigens is Ottaviano, het Vesuvi- us-dorp, waar alles aan het eind van de jaren vijftig begonnen is, een van de aardigste dorpen in de omgeving van Napels, en zo op het eerste gezicht een van de vredigste. Toch is Cutolo hier heer en mees ter, en naar verluidt wordt er geen boom geplant zonder zijn toestem ming. Maar over de NCO en heer Cutolo is bij niemand een woord los te krijgen. De mensen halen hun schouders op en gaan verder met wat ze aan het doen zijn. Het dorp ontleent overigens zijn naam aan de eerste Romeinse keizer Augus tus die hier gewoond heeft en ge storven moet zijn, in 14 na Chris tus. Maar waarschijnlijk is dit toe ristenfoldertaai. Ottaviano (dertig minuten sporen vanuit Napels) heeft twee beziens waardigheden van redelijk niveau: het „kasteel" van Cutolo en de tempel van aartsengel Michaël. een opvallende kerk uit de zestiende eeuw. De aardbeving van enkele jaren terug ontzag ook dit godshuis niet, want de kerk staat er belab berd bij, met steigers rondom. Aan de restauratie van de koepel zou ook Cutolo, Ottaviano's beroemdste burger, royaal hebben bijgedragen. Het moet niemand verbazen als in de kerk van St. Michele ook nog eens af en toe de mis voor Don Raffaele wordt gelezen. Raffaele Cutolo is in elk geval stof felijk nog volop aanwezig in Otta viano. San Michele's kerk mag zich ruimschoots boven het grauw van Ottaviano's bebouwde kom verhef fen, boven de kerk zelf torent het kasteel van Angiollotti uit. het kas teel van Cutolo. Jaren terug heeft Cutolo dit forse landhuis, 365 ka mers, laten kopen door een van de nep-BV's van de NCO De oor spronkelijke eigenaar voelde aan vankelijk niets voor verkopen, maar enige zachte pressie van Cu tolo's „amici" voorkwam erger, en van toen af mocht Cutolo zich kas teelheer noemen. Cutolo maakt er geen geheim van altijd van het be zit van dat kasteel te hebben ge droomd. Toen hij nog een kleine jongen was klemde hij zich vast aan de spijlen van het toegangshek om verlekkerd te kijken naar het deftigste, mooiste en grootste huis van Ottaviano. Toen moet hij ge zworen hebben eens in zijn leven dat kasteel te zullen bezitten De droom is uitgekomen, maar heeft niet lang geduurd. Want in het ka der van de politiecampagne tegen de NCO- is ook op alle bezittingen van deze criminele organisatie be slag gelegd. „Schoonmaak" En dan de laatste gegevens over Don Raffaele Onlangs heeft het hof van Napels de bendeleider tot 22 jaar veroordeeld wegens moord op Vincenzo Palmieri, op 23 no vember 1980, in de gevangenis van Poggioreale. Op die avond van 23 november beleefde Napels een ge weldige aardbeving, en ook Poggio reale trilde op zijn grondvesten. Van de paniek en chaos die toen in de gevangenis losbarstten, maakte Cutolo en zijn trawanten gebruik een schoonmaak te houden onder hun tegenstanders Drie „verra ders" werden gedood en acht ge wond. „Cutolo moordt ook tijdeps een aardbeving" schreven de kran ten verontwaardigd. Die 22 jaar erbij is niet zo heel bij zonder voor Cutolo. Als alle ver oordelingen bij elkaar zouden wor den opgeteld, is zijn leven (hij is nu al 52) bij lange na niet toereikend. Zijn aardse leven, wel te verstaan Wellicht heeft het hiernamaals nog wat voor hem in pettn CF.F-S MANDERS

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19