ÊeidócGomont Sr». Elke minuten wordt er een auto opengebroken Heroïne- verslaafden opereren rond hotels „We willen onze goede naam niet vijtraken door een stelletje dieven ZATERDAG 23 MAART 1985 *ERDAM „Een partij- erjarige modellen me- "leb ik goedkoop op de ;ten te tikken. Maar het voor stuk jofele appa- Zoek d'r maar eentje jgenaar van een dump- er be aan de Amsterdamse hand Bolstraat leunt pej ialant met zijn linkeron- In op de glazen afdek- i nn |j)van de gehavende toon- 1QQ ^et rechterhand 1 oo,62hij op de handelswaar eneden hem ligt uitge- verl|»Voor tweehonderd gul- s die radiocassetterecor- an u iedkope partij overjarige mo- De in vale spijkerbroek en Islobbertrui gestoken hande niet, maar spreekt even- hele waarheid. Want zon- |e twijfel weet hij dat een 1 van de autoradio's van afkomstig is. De heroïne- fden leuren er dagelijks antal diefstallen uit auto's onrustbarend en niemand iets tegen te kunnen doen. in 1980 landelijk nog 56.000 diefstallen geregis treerd, een jaar later liep dat op tot 68.000 en in 1982 telde de politie maar liefst 87.000 auto-inbraken. Weer een jaar later, in 1983 dus, werden bijna 108.000 automobilis ten met opengebroken wagens ge confronteerd. Ten opzichte van vier jaar eerder bijna een verdub beling. Over de eerste drie kwarta len van het vorig jaar (de laatste officiële cijfers) zo vertelt het Cen traal Bureau voor de Statistiek, be liep het aantal diefstallen ruim 100.000. Het 1983-record zal dus niet lang standhouden. Elke vijf minuten wordt in ons land 'dus een auto opengebroken. Het oplossingspercentage van dit soort misdrijven is bijzonder laag: 7,6% in 1981, 7,11% in 1982 en 6,57% 540 miljoen Als we er vanuit gaan dat de scha de aan de auto's ergens tussen de tweeduizend en vijfduizend gulden ligt, is de jaarlijkse schadepost zo'n 216 tot 540 miljoen gulden. In de verzekeringsbranche doet zich ove rigens een opmerkelijk verschijnsel voor: de assuradeuren waarschu wen de automobilisten wel dat het niet vaker moet gebeuren dat hun auto wordt opengebroken op straffe van premie-verhoging maar zij hebben geen totaalcijfers van de schade door diefstal uit au to's: „Wij hebben alleen aantallen algemene claims. Daar zitten de auto-inbraken bij, er is geen onder verdeling", aldus de Nederlandse Vereniging van Automobielassura deuren. Amsterdam, als landelijk centrum van de criminaliteit, spant ook wat de auto-inbraken betreft de kroon. In 1984, aldus de hoofdstedelijke politie, kwamen er ongeveer 46.000 meldingen binnen. Dat is ruim 42 procent van het landelijke totaal. De daders, althans voor zover de politie weet na te gaan, zijn in de meeste gevallen heroïne verslaaf den, die geld en goederen uit wa gen jatten en deze spullen verko pen om daarna hun dagelijkse shot te bemachtigen. Vooral de wat duurdere wagens met een buiten lands kenteken zijn „het slachtof fer". Alle hotelmanagers kunnen er over meepraten. „Bij ons is het elke nacht raak", verzucht Eveline Zijlstra van het Cresthotel. „Het is verschrikkelijk. De dieven hebben het vooral ge munt op de duurdere auto's. Er zijn dagen dat ik tegen mijn collega's zeg: „Let op, die wagen is vannacht aan de beurt". En inderdaad, de volgende morgen blijkt dat die auto is opengebroken, leeggestolen en vernield. Een schade van vier- tot vijfduizend gulden per avond is bij ons eerder regel dan uitzondering. De meest geliefde artikelen zijn na tuurlijk de luxe autoradio's". Een fotograaf als we hem vra gen wat foto's over dit onderwerp te maken bevestigt dit. „Ik wil best een paar platen maken, maar liever niet bij het Crest hotel. Daar hebben ze de afgelopen tijd al drie keer een radio uit m'n wagen gejat. Als je er eentje in hebt van een honderdje of vier, vijf geheid, je bent hem kwijt". Gouden tijden De autoreparatiebedrijven beleven overigens gouden tijden door deze vorm van criminaliteit. „Dagelijks worden er in mijn werkplaats wa gens naar binnen gereden, die zijn opengebroken", zegt J. Rietveld, chef-werkplaats van Motormeyer, de grootste Mercedesdealer in Am sterdam. „Bijna de helft van die au to's heeft een buitenlands kente ken. Vooral Duitse, in mindere mate ook Belgisch en Franse. Scha des tussen de drie- en vijfduizend gulden zijn heel normaal. Wat me opvalt", zegt Rietveld met wat meer nadruk in zijn stem, „is dat buitenlanders veel argelozer met hun eigendommen omspringen dan Amsterdammers. Laatst nog werd hier een Franse Mercedes voor de deur leeggestolen: de eigenaar stond bij ons in de showroom naar een nieuw model te kijken ja, Vooral de duurdere automerken zijn in trek. ongelooflijk, niet waar". Politiewoordvoerder Klaas Wil- tink: „Buitenlanders laten veel eer der wat achter in hun wagen dan Nederlanders. Met Pasen, Pinkste ren en tijdens de zomermaanden is het aantal klachten van buitenlan ders het grootst, simpelweg omdat er dan het meest in Amsterdam zijn". Volgens Wiltink kan de politie weinig tegen de autocriminaliteit doen. Weliswaar zijn alle grote ho tels in de dagelijkse en nachtelijke patrouilleroutes opgenomen, maar daar houdt het ook wel zo'n beetje mee op. Vandaar dat veel hotels er toe zijn overgegaan zelf maatrege len te nemen: verlicht parkeerter reinen, een staf van veiligheids functionarissen en dergelijke. Dag en nacht „Gelukkig hebben we tegenwoor dig niet zoveel hinder meer van diefstal uit auto's van onze gasten. Maar in het verleden was dat wel anders, toen werd er vreselijk veel ingebroken", vertelt PR-functiona- ris Margo Groen van het Hilton- hotel aan de Apollolaan. „We heb ben hier vorig jaar een uitgebreid pakket van veiligheidsmaatregelen genomen. Schijnwerpers voor onze parkeerplaatsen en een „security- afdeling" van vijf man. Er wordt 24 uur per etmaal gecontroleerd. Sindsdien is het aantal gevallen van braak enorm afgenomen. Het afgelopen jaar telden we slechts vier gevallen, een fractie van wat er daarvoor gebeurde". Ook hoofd veiligheid Jos Donkers gaat prat op het veiligheidssysteem van zijn Mariott-hotel en wordt zelfs kwaad als we hem vertellen dat een voormalig leidinggevend personeelslid van het Marriott ons toevertrouwde dat het er „schering en inslag is". „Hoe komt die man erbij. Fabels zijn het meneer, regel rechte fabels. En bovendien, hoe wil je die diefstallen controleren, u denkt toch niet dat onze gasten er mee lopen te leuren als er in hun auto is ingebroken. Echt, gelooft u me. het komt slechts zelden voor". Donkers, nu zwaar geïrriteerd: „Moet u eens goed luisteren, we hebben hier een veiligheidsstaf van twaalf personen, het grootste aantal dat een hotel als het onze zich kan veroorloven. Die dingen, die die zo genaamde ingewijde van u over dit hotel zegt, slaan nergens op. Bo vendien praat ik niet verder met u door de telefoon, ik wil alleen men sen te woord staan als ze in levende lijve tegenover me staan. Goeden dag". Nogal dom Wat er tegen die diefstallen uit au to's moet worden gedaan is ondui delijk. Niemand weet eigenlijk een goed antwoord. Odette Taminio van de VVV in Amsterdam: „We praten er intern wel over, maar concrete dingen hebben we nog niet ondernomen. Het is natuurlijk primair een taak van de politie. Om eerlijk te zijn veel buiten landers doen nogal dom, laten al lerlei dingen rustig in hun wagen liggen Dat is natuurlijk vragen om moeilijkheden. Nee, we hebben nog geen zinsnede in onze brochures opgenomen in de trant van „Pas op, laat geen dingen in uw auto achter". Frits Kamsteeg, hoofd voorlichting van het Nederlands Bureau voor Toerisme, reageert min of meer identiek: „Je gaat er vanuit dat buitenlandse toeristen wel weten dat het kan gebeuren. Je zegt toch ook niet dat het in Nederland wel eens kan regenen Een in Zwitserland wonende Ne derlander „Ik ben nu de afgelopen weken weer in Nederland geweest en tot drie keer toe hebben ze ge probeerd in Maarssenbroek in mijn auto in te breken". Zijn auto heeft een Zwitsers kenteken. „En hoe re ageer de ploitie. „Ach, natuurlijk, een buitenlands kenteken, dat is al tijd raak". De nonchalance waar mee er in Holland over die dingen wordt gepraat...". f9i DE Noorts 017 beien, verpli ir. Kor (Ma. antiel 800. P rf AMSTERDAM Komende vanuit het centrum van Amsterdam te gen sluitingstijd vdn de kantoren en met veel opgebroken wegen een ware hekseketel is het alsof je een metamorfose ondergaat wan neer je bij het Amstelhotel aan komt. De portier in uniform en met hoge hoed, de lange rode loper en het statige gebouw stralen een sere ne rust uit. Alsof de kraak- en he- roïne-cultuur dit deel van Amster dam nimmer bereikt heeft. Maar ook hier is niet alles goud wat er blinkt. President-manager T. J. van Dijk van het hotel: „Die rust is maar be trekkelijk. Bijna elke nacht worden gasten van ons, die hun auto buiten geparkeerd hebben, gedupeerd. De wagens worden opengebroken, de autoradio's gestolen en de schade loopt in de duizenden guldens. Om wanhopig van te worden". Het management van het hotel zit met de handen in het haar. De re- Kutatie van het uit 1866 stammende otel (111 kamers, 150 personeelsle den) is in gevaar. Vooral over de naam van „Het Amstel" in 't bui tenland maakt men zich zorgen. Het zijn immers vooral buitenland se zakenmensen en toeristen die in het sjieke hotel verblijven. En wan neer die met een opengebroken en beschadigde bolide huiswaarts ke ren, kan die in 119 jaar opgebouw de goede naam in een mum van tijd verloren gaan. Dat men zich aan het Professor Tulpplein, waar het hotel, nog net in het oude cen trum en prachtig gelegen aan de Amstel, is gesitueerd, niet voor niets zorgen maakt mag uit de vol gende cijfers blijken. Kwam het in 1981 gemiddeld een keer per maand voor dat de auto van een hotelgast 's avonds voor de deur werd opgebroken, thans gebeurt dat maandelijks gemiddeld 25 keer. De afgelopen veertien dagen kwam het negen keer voor dat met de auto reizende hotelgasten 's och tends voor een onaangenaam fait accompli werden geplaatst. Het zijn daarbij vooral de duurdere Duitse auto's die het moeten ontgelden. Manager Van Dijk: „Dat zijn nu eenmaal auto's waaruit de heren het meest denken te kunnen halen. Waarin ook de duurste apparatuur is gèmonteerd. Een beetje autoradio brengt op de zwarte markt vol doende op voor een dag heroïne" Surveillance Van middernacht tot acht uur in de morgen is het Professor Tulpplein het „werkterrein" van de verslaaf den. En de kans dat zij op heter daad door de politie betrapt worden is uiterst klein: het afgelopen jaar werd bij het Amstelhotel welgeteld één dief gearresteerd. Dit ondanks het op uitdrukkelijk verzoek van het management van het hotel extra surveilleren door de hoofdstedelijke Hermandad in de directe omgeving van het Amstel hotel. Hoewel het de hoteldirectie er vol gens manager Van Dijk alles aan gelegen is een oplossing voor het probleem te vinden, wordt het in schakelen van een particulier be veiligingsinstituut niet overwogen. „De meeste gasten parkeren hun auto op het terrein recht tegenover het hotel. Dat is geen privéterrein van het Amstelhotel, maar een openbare parkeerplaats. Zuiver ju ridisch gezien zouden we dat niet eens mogen laten bewaken. Boven dien zouden we dan elke nacht acht uur lang twee of meer bewa kers moeten laten patrouilleren. Dat is voor ons financieel niet haal baar". Prikacties Ondanks deze pessimistische gelui den wordt er volgens de heer Van om de inbraken tegen te gaan: „We voeren momenteel druk overleg met de gemeente om het plein be ter verlicht te krijgen. Bovendien gaan we, schuin aan de overkant, een eigen parkeerterrein aanleg gen, met daaromheen een hoog hek. Met de kleine parkeergarage (plaats voor tien auto's) die we al hebben, hopen we straks over vol doende, veilige parkeerplaatsen te beschikken". Zover is het echter nog niet en tot die tijd („waarschijnlijke in de zo mer") probeert het personeel van het Amstelhotel met prikacties die ven te „vangen". Manager Van Dijk: „Hoewel de meeste gasten wier auto opengebroken wordt ons geen verwijten maken, zijn er ook bij die wel erg kwaad worden. We willen de mensen bewijzen dat wij er alles aan doen.om die inbraken tegen te gaan. Eens in de paar we ken blijven personeelsleden van ons de hele nacht op om zo te pro beren inbrekers op heterdaad te betrappen. Een paar weken gele den deed de politie ook mee Sa men met onze mensen lagen ze in een hotelkamer op de tweede ver dieping op de loer. Maar in dat soort nachten gebeurt er niets. Dat zul je altijd zien". In het Amstelhotel is men inmid dels zo vertrouwd geraakt met de auto-inbraken, dat gedupeerde gas ten die geen tijd hebben om bij de politie aangifte te doen, de admini stratieve rompslomp niet hoeven af te handelen. Van Dijk: „Wij heb ben de voor de politie en verzeke ring benodigde aangifte-formulie ren hier liggen. Als gasten drin gend weg moeten en geen tijd heb ben om aangifte te doen. kunnen wij dat voor hen regelen". Open raam In schril contrast met al deze zorg en voorzichtigheid staat het gedrag van een Franse hotelgast (driedelig pak, gouden zakhorloge, pijp losjes in de linker mondhoek), die de hal van het hotel binnenkomt en, na een kort gesprek met de receptio niste, de brede, marmeren trap naar boven oploopt. Buiten, op de parkeerplaats aan de ander Kant van het plein, staat zijn grote, ver laten Citroén met open raam en draaiende motor. De muziek uit de radiocassette-recorder schalt over straat. De portier, beneden aan de trap, bekijkt het tafereel gelaten. Gelukkig voor de Fransman zit z(jn lang niet op. HENDRI BELTMAN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17