Mogelijk restauratie grafmonument Gevers Noordwiikse zaak proeftuin voor horeca-leerlingen Bruno blaft wel, maar LEIDEN OMGEVING mdwQowuxnt ZATERDAG 23 MAART 1985 PA|g Nieuwe schilders academie in Alphen Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbezit ters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopen de redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 80 gulden (voor katten is dat 45 gulden) ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adreo: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geo pend di. t/m vr. 10-12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. ALPHEN AAN DEN RIJN De Stichting Aca demie Pro-Arti opent 1 april officieel haar deu ren. Daarmee heeft Al phen als enige gemeente in Nederland een niet commerciële schildersaca demie. Voorlopig gaat het om een opleiding voor vrijetijdstekenaars en - schilders, maar er zijn plannen om verder te gaan met opleidingen voor de jeugd, beroepsop leidingen en het organise ren van exposities. Voorafgaand aan de officiële opening is gisteren en vandaag een open dag en expositie ge houden, waar cursisten, zowel beginners als gevorderden, hun werk toonden. De bezoe kers hebben ook kennis kun nen maken met de drie docen ten van de academie, Evert Schellens, Reina Rozema en Angèle von Brixen. Pro-Arti is ontstaan op initia tief van de Stichting Alphen Promotion. In Alphen was tot voor kort een schildersoplei ding gevestigd, Daca-West. Dat bedrijf ging echter plotse ling failliet. Velen hadden al honderden guldens vooruitbe taald. Deze gedupeerden kun nen nu met korting de cursus bij Pro-Arti afmaken. Uit dat grote aantal cursisten bleek dat er enorme behoefte was onder de Alphenaren zich op het schilderen te storten. De nieuwe stichting krijgt geen overheidssteun. Men moet uitkomen met de lesgel den van de cursisten. Voorlo pig is dat lesgeld gesteld op 450 gulden per trimester van 15 weken. De cursist krijgt daar voor de mogelijkheid alle les sen mee te maken en iedere dag op de academie onder be geleiding te kunnen werken. Daar tussendoor loopt een vast lesprogramma. Er wordt ge werkt met olieverf, pastelkrijt en aquarelverf. Voorlopig is de academie ge vestigd in de oude Oudshoorn- se school nabij ziekenhuis Rij noord. Een ideale tijdelijke be huizing vindt het voorlopig bestuur van de afdeling teke nen en schilderen voor ama teurs, de heren Foeke Dijkstra, Koos Kalkman en Hugo van Barlingen. De naastgelegen Oudhoornse kerk is een ge bouw dat inspiratie opwekt, nog afgezien van de Oude Rijn. Daarbij is het eenvoudig te vinden zodat cursisten uit andere plaatsen gemakkelijk bij de academie kunnen ko men. Nacht van Voorschoten en verenigingsmarkt VOORSCHOTEN Dit jaar gaan de Nacht van Voor schoten en de Verenigings markt samen. Op vrijdag 31 mei zal de Voorstraat 's avonds onderdak bieden aan ongeveer 70 verenigingen. Iedere vereniging krijgt een marktkraam toegewezen, terwijl in de muziektent eveneens op de Voorstraat de gehele avond optredens zul len zijn. Het zuiver culturele gedeelte vindt plaats in de grote zaal van „Het Wapen van Voorschoten" en in de zalen van het Ambachtshuis. Behalve de informatie krijgt de bezoeker ook de gelegen heid om kennis te maken met het verenigingswerk. Het ge heel is een combinatie van de jaarlijkse Nacht van Voorscho ten en de driejaarlijkse Vere nigingsmarkt. Vorig jaar bleek al dat het Cultureel Centrum te klein werd om naast het op treden van de diverse vereni gingen ook die verenigingen de kans te geven door middel van een informatiestand nieu we leden te winnen. Daarom is dit maal gezocht naar meer ruimte en die is gevonden in het oude dorpscentrum, waar bij tevens intensief gebruik ge maakt kan worden van het Ambachts- en Baljuwhuis. De grote zangkoren gaan voor het eerst in hun geschiedenis optreden in de grote zaal van een café-restaurant: het Wa pen van Voorschoten. Er is een comité van voorbereiding gevormd, dat bestaat uit de or ganisatoren van De Nacht van Voorschoten en die van De Verenigingsmarkt. Het comité bestaat uit de heren Th. Schrijvers (Watervrienden), H. Valentijn (EVZV). T. Bonhof (Culturele ambtenaar) en J. Peeters (publiciteit). Alle vere nigingen krijgen zo spoedig mogelijk een formulier waarop naast de deelneming ingevuld kan worden de eventuele wens voor een marktkraam. cing. I Besseling verwacht *N midden van de in de <- overmatig aanwezige;c^ gelegenheden uLp. staande te kunnen door zijn „net even aiierIj nadering" van het rel Kindermenu's heeft levi schaft: kroket en kr zijn niet verkrijgbaar^ kleine gasten krijgen i eigen keuze een ner hoofdgerecht, maar da'en: kleine uitvoering. Dden vermelden talloze gt. van de hand van igfc Lautrec, bijzonder dir_ uit diens tijd, die nu lijks meer eldes ger—- worden. Dierenwei<| m Park Rusthout LEIDSCHENDAM 5 aanleg van een die» de in Park Rusthi de Van Ruysdael| Leidschendam zalf schijnlijk geschiede werkloze jongere^, behoud van uitjllel Een gemeentelijk re zoek heeft uitgewehm. het in ieder gevft v mogelijk is via eeÉsb naamde wer?nt mingsmaatregel (^n Volgens de voorset moet een WVM- pr een duur hebbeipgi minstens 26 weken®^ Met de aanleg van eeifm weide zijn echter maa001" ken gemoeid en bJ3" moet het werk door <Pk lieden worden uitgevf*^ samen zes a zeven zig zullen zijn. Het Ger5 Arbeidsbureau zei in e^e stantie dat de aanleg1^ een WVM onmogelijk iv' het concurrent^ send zou zijn. Direct! gendoorn van geme/et ken zegt evenwel dal r' voor een aannemer fion< niet haalbaar is. !e* De drie werkloze Lal krijgen behalve hun ireé nu 100 gulden per m^"1 kostenvergoeding, de te betaalt bovendien nodige verzeker ings*00 Verder zullen nog drfn lozen worden aang#* voor de exploitatie vai^n renweide. De kosten i. v worden geraamd op 3800 gulden, inclusief ^°r ring. aar Hij is nog wel fit, maar niet zo vief dat hij hazen en konijnen te pakken kan krijgen. Het baasje dat Bruno buiten tot de orde wil roepen, moet over het nodige gezag beschikken. De hond van deze week heeft nog een paar liefhebberijen en eigenaardigheden die hier zeker niet onvermeld mogen blijven. Zo holt Bruno erg graag naast de fiets en is hij er Whisky Whisky riep niet zoveel be langstelling op als een echte rashond, maar het was wel genoeg om hem te doen be landen bij een gezin dat in de Witte Rozenstraat in Leiden woont. Het hondje dat niet te lang alleen kan blijven, heeft nu weer een goed tehuis. Het monumentale graf van jonkheer Gevers naast het Groene kerkje. LEIDEN Blaffende honden bijten niet. Nu geldt dit spreekwoord niet voor iedere viervoe ter. Politiehonden, die hun goed ontwikkelde stembanden toch regel matig gebruiken, willen op commando nog wel eens toehappen. Maar voor Bruno, de hond van deze week, gaat het spreekwoord wel degelijk op. Bij mogelijk onraad blaft hij er lustig op los, maar wanneer er echte actie van hem wordt ver langd dan trekt hij zich wijselijk terug en bekijkt het gebeuren van een veilige afstand. De een noemt dat laf, de ander vindt zoiets verstandig. Verstandige Bruno is een 7-ja- rige bastaard-reu die een ge deelte van zijn mannelijkheid op de operatietafel van de dierenarts moest achterlaten. Zijn schofthoogte bedraagt 45 centimeter, zijn gladharige vacht is beige-bruin van kleur en het beest beschikt over een parmantige pluimstaart. Bru no heeft verder nog een mooie witte bef, grote bruine ogen, een wat spitse snuit en levendige oortjes. De hond maakt een frisse, gezonde en vriendelijke indruk. Moeilijk te zeggen welke rassen zich in Bruno hebben verenigd. Hij heeft wel wat weg van een poolhond, maar dat is slechts een eerste indruk. Bruno werd op 21 februari 1985 naar het asiel gebracht door zijn baas. Deze was van een groot huis verhuisd naar een flat en in deze omgeving kon zijn hond niet aarden. Bruno was te energiek voor een appartement en daarvan hadden vooral de buren last. Deze hond past uitstekend in een gezin met kinderen, hij heeft een opgewekt karakter en is absoluut niet agressief. Besseling toont hoe de leerlingen de tafels moeten verzorgen. PARALLELBOULEVARD ONDERGAAT Ci O e 1 )e OEGSTGEEST Er zul len pogingen worden on dernomen het graf van Jonkheer mr. D.Th. Ge vers van Endegeest naast het Groene Kerkje in Oegstgeest van de onder gang te redden. Het meer dan 100 jaar oude monu ment verkeert in een ver vallen staat en het is naast de naar hem vernoemde Geversstraat het enige aandenken aan de jonk heer, die in de negentien de eeuw een belangrijke rol speelde in de landspo- litiek en ook zijn sporen naliet in in de geschiede nis van Oegstgeest. Jonkheer Gevers was minister van buitenlandse zaken, bur gemeester van Oegstgeest, Cu rator van de Leidse Universi teit en dijkgraaf van het Hoog heemraadschap van Rijnland. Hij bewoonde het Kasteel En degeest, dat later door de ge meente Leiden werd aange kocht en nu onderdeel uit maakt van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Hij heeft het kasteel indertijd ook nen worden volgestort, op een gedeelte na waar de stoffelijke overblijfselen van de jonkheer zouden moeten blijven. De heer Meijer raakte geïnte resseerd in jonkheer Gevers nadat hij uit een geschiedkun dige belangstelling een onder zoek had ingesteld naar diens broer. „Toen merkte ik dat jonkheer Gevers eigenlijk een veel interessantere man was, die heel veel dingen in zijn le ven gedaan heeft. Hij was bij voorbeeld betrokken bij de in poldering van de Haarlem mermeer, en bij de viering van het 275-jarig bestaan van de Leidse Universiteit. In Oegstgeest heeft hij 110 jaar geleden speciaal voor de kin deren van de arbeiders de Ge- vers-Deutz-kleuterschool op gericht", vertelt hij. De heer Meijer heeft inmid dels negen brieven ten behoe ve van het graf geschreven, maar tot nu toe heeft dat wei nig resultaat opgeleverd. „Ik zou graag de eigenaar van het graf willen achterhalen, maar dat is heel moeilijk omdat er in het verleden registers ver brand zijn. Zeker is dat in 1954 nog een restauratie heeft plaatsgevonden". Overleg De gemeente Oegstgeest gaat allereerst overleggen met ray on-architect Van Hemert van Monumentenzorg om te bekij ken of het mogelijk is dat het grafmonument op de Monu mentenlijst wordt geplaatst. „Het is een illusie om te den ken dat een monument wel behouden zal blijven als de ge meente het adopteert", stelt de heer J. van der Sman van de gemeente Oegstgeest. „Ook wij moeten tegenwoordig flink be zuinigen. Als de rayon-archi tect zegt dat het graf niet op de monumentenlijst thuishoort genoeg voor is heb je kans dat het gemeentebestuur het geld liever aan iets anders uitgeeft. Ik denkt dat er in ieder geval gezamenlijk door de betrok ken instanties actie onderno men zou moeten worden. Alle partijen hebben belang bij een blijvende herinnering aan jonkheer Gevers. Het hoog heemraadschap heeft zich in ieder geval al bereid getoond over de zaak mee te denken", stelt Van der Sman. Verder zal in de komende weken worden gepraat met de hervormde kerkvoogdij. Het Groene Kerkje zelx staat overigens al op de monumentenlijst. NOORDWIJK Leerlin gen van de middelbare horecavakschool Haag land in Den Haag kunnen waarschijnlijk binnenkort in Noordwijk hun lessen af en toe in praktijk bren gen. De Noordwijkse res tauranthouder G. Besse ling is namelijk van plan zijn zaak van tijd tot tijd beschikbaar te stellen als proeftuin voor de leerlin gen van die school zodat zij het trancheren, flam beren, fileren, uitserveren en gastheer/vrouwschap in praktijk kunnen testen. De reden voor zijn plan nen is dat hij het gastheer schap zelf zeer hoog in zijn vaandel heeft staan, hij was zelf redactuer van het blad 'Presentatie' dat inmiddels is opgegaan in 'Horeca Entree'. Besseling, al 18 jaar in gere nommeerde restaurants werk zaam, is sinds oktober eigenaar van een restaurant in een zich langzaam vullende hoek van Noordwijk: de Parallelboule vard. Het voormalige visres taurant heet met ingang van 28 maart La Belle Epoque. De naam geeft de hele gedaante verwisseling weer: naar een gevarieerd bedrijf, met eten geheel in de stijl van die perio de, van de kusntenaar-kok Toulouse Lautrec. De naams verandering is, naar Besseling hoopt, de aanzet voor een hele ontwikkeling op de Parallel- boulevard. „Hoe meer zaken, hoe meer vreugd en samen zijn wij sterk", hanteert hij daarbij als uitgangspunt. Plannen zijn er genoeg voor de achter de Koningin Wilhel- minaboulevard gelegen straat. Links van het restaurant be vindt zich nu nog het „Gat van Palace" maar het is de be doeling op de begane grond horeca voorzieningen en kleine winkels komen en daarbove nop hotelkamers. De plannen ervoor zijn klaar, het past in het bestemmingsplan, maar de Bataafse Aannemingsmaat schappij heeft nog niet vol doende beleggers geïnteres seerd gekregen. Rechts van het vernieuwde restaurant heeft zich sinds kort een auto- Gedraagt de hond zich in huis zeer voorbeeldig, buiten de deur wil hij nog wel eens zijn eigen zin doorzetten. Zo jaagt hij graag en met overgave op eenden, hazen en-konijnen. In de buurt van een weiland is hij moeilijk in toom te hou den. Nu hoeft men niet bang te zijn dat Bruno grote schade aanricht onder de wildstand. Wie de leeftijd van Bruno een bezwaar vindt, het dier is 7 jaar oud, kan uit bovenstaan de opmaken dat de hond net zo speels en vrolijk is als een jonge hond. Trouwens, 7 jaar is niet oud, Bruno is in de kracht van zijn leven. En dat hij aardig is, bewees het dier nadat hij was gefotografeerd: hij gaf de fotograaf een pootje. enigszins opgeknapt. Ook voor het Groene Kerkje aan de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest was hij belangrijk. In 1857 liet hij een orgel in de kerk plaatsen en betaalde ook de organist uit eigen zak. Jonkheer Gevers overleed in 1877. Het grafmonument moet enige jaren later door zijn echtgenote geplaatst zijn. matiseringsfirma gev daarnaast is een streken. Tussen die j"6j heid en het historischi„, huisje in is nu r vlakte, maar ook staat er al een bouwpT"^ jectontwikkelaar Mof. wil daar een soort stt custent laten theater- en gen kunnen worden het dol op om geborsteld te wor den. Niet dat hij dat als kort- harig beest vaak nodig heeft. Nee, hij vindt het gewoon lek ker. De hond is zeer sportief aangelegd, maar aan zwem men heeft hij gewoon een he kel. Bruno is bang voor on weer, tromgeroffel en ander soortig dreigend lawaai. Deplorabel De heer A.W.J.-Meijer uit Den Haag heeft geconstateerd dat het grafmonument inmiddels in deplorabele staat verkeert. Hij heeft deze zaak aanhangig gemaakt bij de gemeente Oegstgeest, en verder ook bij onder meer de Leidse Univer siteit en het Hoogheemraad schap van Rijnland. Zijn voor stel is dat de gemeente Oegst geest het monument adopteert en zorgdraagt voor de restau ratie, die wordt begroot op 55.000 gulden. De grafkelder zou allereerst moeten worden verstevigd, omdat er instor tingsgevaar dreigt. Daartoe zou de kelder bijvoorbeeld met zand of ander materiaal kun- Bruno is zeer gehoorzaam. Hij kent de begrippen „kom hier", „ga af", „braaf", „kom naast", „wachten", „blijf' en „nee". Wie ze met het nodige overwicht brengt zal merken dat hij „geen kind" heeft aan Bruno. Asiel-beheerder Wil Tiele noemt Bruno dan ook niet voor niets aanhankelijk, lief en zeer trouw.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 12