is eer parkeerplaats Sotmmt oedende ouders willen voorzitter naar huis sturen STAD OMGEVING Dertig kilometer in groot deel Leiden PPR wil lijst met PSP en CPN ZATERDAG 23 MAART 1985 PAGINA 11 lakliniek >en De villa in waarin de Jel- tk is onderge- ;t behouden blij- ihrijft de fractie de gemeente- •t Leidse college Volgens D'66 illege ervoor zor- J pand wordt ge- De villa zou bo de monumenten- tst moeten wor- ijk zouden er in a gehuisvest kun- i, meent D'66. Gemeente laat rommelmarkt ongemoeid LEIDEN De gemeente is niet van plan op te treden tegen de vlooien markt die volgende weekend in de ijshal aan de Vondellaan wordt ge houden. Deze rommelmarkt heeft plaats, terwijl met de gemeente afge sproken was dat dergelijke evene menten niet in de ijshal zouden wor den gehouden. Binnenkort heeft er overleg plaats tussen de beheerder van de ijshal en het gemeentebestuur over welke fes tiviteiten in de toekomst in de ijshal zullen worden toegestaan. Volgens beheerder Emy uit Zoeterwoude is het niet mogelijk de ijshal te exploi teren zonder dat er dit soort mark ten in plaats hebben. Weer Leidse Uitmarkt LEIDEN Ook dit jaar zal weer rond de Pieterskerk een Uit-markt worden ge houden. Alle verenigingen en instellingen op het gebied van kunst en cultuur kun nen zich daar net zoals vorig jaar, toen de markt voor het eerst werd, gehouden pre senteren. De organisatie van de Uit-markt heeft een en- ouete gehouden onder de deelnemers van vorig jaar om de opzet van de markt te kunnen verbeteren. Aan melden kan bij de organisa tie die is gevestigd aan de Kloksteeg 16. LEIDEN De gemeente is van plan in meer straten een maximale snelheid van dertig kilometer per uur in te voe ren. Vorig jaar juli zijn al dertig kilometer-zones ingevoerd in de wijken Maredijk en Vreewijk. Volgens de gemeente komen vrijwel alle binnenstadswijken, maar ook het Noor derkwartier, de Kooi, gedeelten van Tuinstadwijk, de Zeel- heldenwijk, het Haagwegkwartier en de Vogelwijk in aan merking. Het gaat daarbij alleen om wegen, die geen be langrijke verkeersfunctie hebben. In andere wijken zou den eerst een groot aantal voorzieningen getroffen moeten worden, zoals de aanleg van verkeersdrempels. Het verbod in alle straten tegelijk invoeren zou veel te duur worden. Daarom zal het in de loop van de komende jaren zoveel mogelijk worden tijdens de uitvoering van toch al geplande werkzaamheden. LEIDEN De PPR-afdeling Leiden heeft gisteravond unaniem besloten bij de ge meenteraadsverkiezingen in 1986 te streven naar de totstandkoming van één lijst samen met de PSP en CPN. Fractie en bestuur van de PPR hadden eerder al een dergelijk standpunt ingenomen. De ledenvergade ring van de partij stelde gisteravond boven dien dat geprobeerd moet worden ook an dere kleine linkse partijen, zoals bijvoor beeld Groen Leiden, bij de lijstverbinding te betrekken. Met deze samenwerking van klein links wil de PPR streven naar de rea lisering van een progressief meerderheid college van klein links en de PvdA in 1986. Speciale expositie van Genootschap Oud Rijnsburg RIJNSBURG Het museum Genootschap Oud Rijnsburg zal vanaf 3 mei geheel gevuld zijn met een speciale 'expositie over de jaren '40-'45. Hieraan gaat een bijzondere bijeen komst vooraf die wordt gehouden in het Cen trum. Tijdens die bijeenkomst zal de expositie worden geopend door het oud-Tweede Kamer lid en huidge burgemeester van Noorderloos. Schakel, en het oud-Tweede Kamerlid R. de Mooij. Het Genootschap heeft dit jaar geen Rijnsburgh schildje uitgereikt omdat de com missie vond dat er het afgelopen jaar geen hui zen in de juiste stijl opgeknapt waren. Joop van Egmond heeft verder afscheid genomen als bestuurslid van het Genootschap, terwijl mevr. I. v.d. Gugten-Blase in het bestuur werd gekozen. n gi bjdragen van Mar- ;n stetlauff, Kees van a, Roel den Outer SrTiir Visser nderljnaar van kamperen tels veen in Leiden je tentje tann slaan. Een beetje ubes le beschikt tegen- en n over een stuk gras zodanig dienst kan gilleen de gemeente tandós er tot dusver niet erg fegd iets dergelijks te leek het er ook dat ten stadhuize rkelijk pogingen ge ide flpuden worden een begiij op poten te zetten, orig jaar juni kwam ?s tarrandering in. In een lheid.; papier, waarin werd jezet hoe het toerisme flen bevorderd zou worden, viel ook te ke eeBt Leiden een heuse eluidl zou moeten krijgen. wor#PingPlan begint zo ferhand vaste vorm te eetwerd deze week dui- Xangs de Vliet zal in k weiland een toilet- or if"orden neergezet en 1& *s de camping een |kt uit een ambtelijke camping met name Seen mogelijkheid tot iten moet bieden, is to wonderlijk. Want wie I ._J een weiland [at niet meer te bieden i uitzicht op een toi- in? De toekomstige srder moet er boven- el rekening mee hou- it het een overnach- et een luchtje wordt: taast de toekomstige g ligt een rioolwater zuiveringsinstallatie. En die installatie mag dan wel het water zuiveren, weten onwo- nenden, stinken doet hij ook behoorlijk. Recht B en W van Hazerswoude zijn niet van plan zich iets aan te trekken van een uit spraak van de Raad van Sta te. Deze bedenkelijke uit spraak deed de wethouder G. van der Lecq-De Knikker onlangs. Toen werd bekend dat deze beroepsinstantie het beleid van B en W van Ha zerswoude afkeurde. Het ge meentebestuur had ten on rechte een keet aan de Beet- hovenlaan aan de stichting Jeugd, Jongeren en Buurt werk (JJB) ter beschikking gesteld. Een grote groep omwonen den was onmiddellijk na deze beslissing van B en W bij de Raad van State in beroep ge gaan. Zij vreesden geluidso verlast door de jeugd. En zij kregen van de Raad van Sta te gelijk. Of je het nu eens bent met die overlast of niet, los daar van staat dat de gemeente de uitspraken van de Raad van State moet eerbiedigen. Want als gemeenten zelf gaan uit maken welke uitspraken hen welgevallig zijn, dan is het einde zoek. Het enige wat de omwonen den nu kunnen doen, is weer naar de Raad van State gaan en een dwangsom eisen voor elke dag dat de keet nog door de jeugd gebruik wordt. Maar als je zo aan je recht moet ko- Klunen Leiden mag dan het imago van een fietsvriendelijke stad hebben, in de dagelijkse praktijk wordt deze zwakke verkeersdeelnemer nog wel eens over het hoofd gezien. Bij het Lammenschansplein bijvoorbeeld, waar momen teel druk wordt gerecon strueerd. Fietsers die de Lammebrug willen passeren hebben de keuze zich op de veel te smalle weg van de sokken te laten rijden door het autoverkeer, dan wel via de ventweg de trappen van de Lammebrug met de fiets in de hand te beklimmen, 's- Ochtends in het spitsuur groeit de rij wachtenden tot een vijftigtal meters. Volledigheidshalve dient vermeld te worden dat niet het gemeentebestuur van Leiden hier een steekje heeft laten vallen. De reconstructie van het Lammenschansplein heeft plaats onder auspiciën van de provincie. En daar is men kennelijk minder be gaan met het lot van de fiet sende medemens. Eer „Ere wie ere toekomt", luidt een bekend spreekwoord en ook in Zoeterwoude wil men figuren die zich verdienste lijk hebben gemaakt voor de samenleving enige eer doen toevallen. Daarom werd drie jaar geleden besloten tot het instellen van het ereburger- schap, met name voor die waardevolle mensen die een koninklijke onderscheiding maar steeds aan hun neus voorbij zien gaan. Het mooie voornemen heeft tot nu toe echter nog geen enkele ereburger opgeleverd. Er bestaat namelijk onenig heid binnen het gemeentebe stuur over de weg die ge volgd moet worden om ie mand ereburger te maken en over de invulling van het ereburgerschap zelf. Het Zoe- terwoudse college wil zitting nemen in een commissie en zichzelf gaan adviseren over feschikte kandidaten, ommige gemeenteraadsle den vinden dat maar niets en anderen, vooral uit de linkse hoek, kan het hele erebur gerschap gestolen worden. Op die manier zal Zoeter woude natuurlijk nooit ere burgers in de gelederen gaan tellen en lopen er waardevol le mensen na elke gemiste lintjesregen meer en meer gefrustreerd rond in het dorp. De beste oplossing is wellicht het voltallige gemeentebe stuur maar ereburger te ma ken. Burgemeester, wethou ders en raadsleden zetten zich immers aantoonbaar in voor Zoeurwoude. Als ere burgers onder elkaar zijn ze misschien wel bereid om an dere Zoeterwnudenaren het ereburgers* h-p t< gunnen. Klunen over de Lammebrug (zie „Klunen") Visie (1) Regeren is vooruitzien, be halve bij de kabeltelevisie. Daar kijkt men nu achterom in een poging gemaakte fou ten te herstellen. Wat is het geval: enkele jaren geleden werd de Leidse tele visiekijker net zoals de rest van Nederland ongevraagd „verblijd" met het fenomeen kabeltelevisie. De kiiker kreeg daarmee de beschik king over een aantal buiten landse zenders. En het ver zoek om daarvoor een Das send bedrag op tafel te leg gen. Naar gelang het aantal zenders zich uitbreidde, werd het tarief verhoogd. Wie zijn buitenlandse talen niet beheerste, moest zich be perken tot het plaatjes kijken naar Duitse, Franse en En gelse zenders. De volle mep betalen, moest natuurlijk wel. Dat gold al evenzo voor die kijker die geen behoefte had aan buitenlandse zenders maar gelukkig was met zijn Nederland I en II. Het logisch gevolg hiervan was dat de commissie stads- kabel. zeg maar de baas over de Leidse tv, verzocht werd een scheiding aan te brengen in het zenderaanbod. Mensen die dat willen, zouden de mo gelijkheid moeten krijgen slechts Nederland I en II op hun televisie te ontvangen. Voor een lager tarief natuur lijk. Visie (2) Probleem is echter, dat di verse filters moeten worden aangeschaft om de onge wenste zenders van de kabel af te halen. En dat kost weer extra geld. Om minder te ontvangen, moet meer wor den betaald, zogezegd. De commissie is er na een jaar discussie nog steeds niet uit. Ze wil wel maar ze kan niet. De laatste tactiek van de commissie is om zich achter een uitspraak van de Hoge Raad te verschuilen Deze heeft bepaald dat de Neder landse kijker alle Neder landstalige zenders moet worden aangeboden. „Waarom zouden wij er dan weer een paar uit moeten fil teren", is het onterechte ar gument van de commissie. Onterecht, want aanbieden is nu eenmaal wat anders dan willen ontvangen. Visie (3) Oude fouten lijken zich te gaan herhalen. Enkele maan den geleden besloot de com missie tot de aanschaf van een echte schotelantenne. En daarmee kunnen, zo bleek deze week, maar liefst zes ex tra televisiezenders worden ontvangen. De aanschaf lijkt een mooi gebaar van de commissie, ware het niet dat de televi siekijker in Leiden voor dit extra stukje kijkgenot na tuurlijk opnieuw bij moet be talen En daar heeft de Leid se televisiekijker zo langza merhand de buik van vol. Dat blijkt uit het feit dat na de verhoging van de abonne mentsprijs met twee gulden in het kader van de auteurs rechten. maar liefst 100 kij kers hun abonnement opzei den. Wethouder Jos Fase is niet geschrokken van het aantal opzeggingen. „De rek is er nog niet uit", concludeerde zij deze week optimistisch. Maar overduidelijk is, dat wanneer deze zenderuitbrei ding door gaat, opnieuw een aantal Leidenaars hun televi sie de deur uit zal doen of zal besluiten te gaan zwartkij ken. Als nergens anders schijnt juist bij de kabeltele visie het recht van de meest draagkrachtige te moeten gelden. Dat ziet de commissie ook wel in. Daarom wordt ook de mogelijkheid overwogen een aantal bestaande zenders uit het pakket te halen. De En gelse bijvoorbeeld, die zijn toch over het algemeen maar slecht te ontvangen. Waartoe men ook besluit, ge donder komt er in elk geval. Daarom getuigt het besluit om een tweetal medewerkers van de stadskabei Leiden raison van 400 gulden de man deel te laten nemen aan een cursus „hoe handel ik de klachten van ontevreden abonnee's af", in ieder geval wel van een vooruitziende blik. Isolement De culturele raad Zuid-Hol land heeft plannen voor theater overdag. Schouwbur gen en culturele centra moe ten ook in de middaguren worden gebruikt, liet de cul turele raad in een persbe richtje weten. Waarom? Het persbericht geeft het ant woord: „De Culturele Raad heeft zich bezonnen op een kulturele benadering van di verse achterstandsgroepen zonder isolerende bijwer king" Logisch, niet waar? Misschien kan de raad zich in een verloren uurtje eens bezinnen op het eigen taalge bruik Want deze in welzijn- staal opgestelde persberich ten hebben een enigszins iso lerende uitwerking. Ontevreden Iwoners hebben jrgen bezit geno- n het Vrouwen- in. Op het plein- in 1981 voor acht historische staat srsteld, staan nu geparkeerd. De woners verschaf- h toegang tot het door tussen twee ?s een oprit te ma- "Juwenkerkplein heeft II de restauratie geheel s bijgelegen. Slechts den uit de buurt t jg f dankbaar gebruik n hoemnraamigM van de monumentale "pilaren om er hun behoefte tegen te doen. Het werd destijds onder protest van de winke liers uit de directe omgeving aangelegd omdat er in De Camp behoefte zou bestaan aan een pleintje. Het idee was dat er allerlei culturele manifestaties zouden kunnen plaats hebben maar dat is er nooit van gekomen. In het verleden hebben de winkeliers op deze plaats ook al eens het recht in eigen handen genomen. Toen lag er nog slechts een braaklig- fend terreintje dat door de uurtbewoners op zekere dag als parkeerplaats werd open gesteld. De toenmalige wet houder C. Waal (ruimtelijke ordening) liet daarop onmid dellijk paaltjes rond het ter rein plaatsen. Zijn actie leid de tot enig tumult in de ge meenteraad, maar had wel tot gevolg dat spoedig daarna met de aanleg van een histo risch pleintje werd begonnen. Niemand is ooit echt geluk kig geweest met het monu mentale pleintje. Zelfs de op volger van Waal, wethouder J. Peters, liet zich enige tijd geleden ontvallen dat de functie van het pleintje maar eens opnieuw bekeken moest worden. Vooruitlopend hier op werd onlangs besloten de Vrouwenkerkkoorstraat au tovrij te maken. Initiatiefnemer van de actie van gisteren is C. Labruyère die aan de Vrouwenkerk koorstraat een koffiehuis ex ploiteert. Voor hem behoeft het pleintje geenszins de functie van parkeerplaats te J rijgen „maar als er toch n;eis mee gebeurt, kunnen er nei l-j goed auto's staan". La bruyère zou het liefste zien dat er op zaterdagen een soort markt op het pleintje wordt gehouden „een ruil beurs of zoiets". Op dagen dat het pleintje niet zou wor den gebruikt, zou het als par keerplaats dienst kunnen doen. Labruyère is van plan hier binnenkort met de ge meente over te gaan praten. het roor di t ontdi de v /olgen: De ouders om deren van de pro- allerlehnstelijke Lus- J^'chool zullen hun 'ertenf°°r onbepaalde n, om houden wanneer de tÊssed weer aan et wil. Deze ver- bijiomenteei over- k rai thuis. Dit werd zei Ind besloten in hof emotionele en vergadering waar- thoolbestuur door ouders ter ver- teling werd geroe- b bestuursleden bijna twee uur ïroeden lopen. De heer A. Versnel, voorzit ter van het schoolbestuur, zei: „Zoals het er nu naar uitziet komt mevrouw Es- sed niet meer terug". De ruim vijftig ouders namen hiermee echter geen genoegen. Zij eisten gisteren nogmaals dat de lerares wordt overge plaatst. Volgens Versnel is dat juridisch onmogelijk. „Over plaatsen kan alleen wanneer de betrokkene daar" zelf mee instemt". De voorzitter vertel de dat hij mevrouw Essed heeft geadviseerd om niet meer terug te komen. „Ik be grijp wel dat ze niet meer op deze school kan,werken. De si tuatie is onhoudbaar gewor den", verklaarde hij. Versnel gaf toe dat het afkeuren van de onderwijzeres tot de moge lijkheden behoort. Een paskla re oplossing werd echter niet gevonden. Mevrouw Essed werd op de Lusthoflaanschool geplaatst na een fusie met een school aan de Pasteurstraat. Zij zou al snel voor grote spanningen zorgen op haar nieuwe school en binnen het onderwijsteam. Deze spanningen leidden zelfs tot een vechtpartij tussen schoolhoofd Quispel en me vrouw Essed, waarbij Quispel een paar gekneusde ribben op liep. Drie leerkrachten moes ten overspannen afhaken en de ene na de andere invaller maakte zijn opwachting. Twee leraren zijn inmiddels weer aan het werk, het schoolhoofd Quispel werkt halve dagen en leraar Vink staat weer voor de klas. Volgens Quispel loopt het nu weer als een „zonnetje" op school. Beide heren hebben het advies van hun huisarts meegekregen elke vorm van spanning te vermijden. Vink en Quispel waren gisteren bij de vergadering aanwezig. Harde noten In het rokerige gymzaaltje van de school aan de Lusthoflaan werden gisteren harde noten gekraakt. Op niet mis te ver stane wijze gaven de ouders blijk van hun grote onvrede met het beleid van het bestuur en met name dat van Versnel. Af en toe hoorde de voorzitter uit de zaal dat men hem „maar een schoft" vond. Volgens de ouders heeft het bestuur te laat ingegrepen en zijn beloftes gedaan die niet worden nage komen. Versnel merkte op dat een ruzie onder peroneelsle- den hem niet aangaat. „Zolang ze hun werk maar goed doen". Hij ontkende dat was toege zegd dat er op woensdag 20 maart een oplossing zou zijn voor het probleem. Tegen het einde van de verga dering werd het schoolhoofd Quispel allemaal te veel. Hij verweet Versnel dat deze er zonder enige vorm van over leg de scholenfusie had door gedrukt en dat ook mevrouw Essed zomaar op zijn school was geplaatst. „U heeft men sen als een pingpongbal be handeld. Maar kwetsen is een hobby van meneer Versnel. Hij is net een olifant. Hij ver geet niets en daarom zal ik dit ook wel op mijn brood krij gen", aldus een emotionele Quispel. Hij zei verder dat Versnel erop uit was om hem te pakken en dat zijn carrière nu wel voorbij zou zijn. „Maar dat kan me niets schelen", riep hij uit. Het schoolhoofd vertel de verder dat hij van alles had geprobeerd om mevrouw Es sed mild te stemmen. „Ik sleepte als een koelie koffie achter haar aan. Als ik haar Middenstan der Van der Zon rijdt zijn auto de nieu we parkeer plaats op. een papiertje gaf, dan liet ze het vallen zodat ik het kon op rapen", vertelde Quispel. Daarop verliet hij, gevolgd door collega Vink, de zaal. Vink had even daarvoor in een even emotioneel betoog het bestuur verweten dat hij onbeschoft behandeld was in een vergadering van 9 januari. Hij was daarin onderhouden over een conflict met me vrouw Essed. „Ik stond met mijn rug tegen de muur. U heeft mii toen zeer gegriefd want ik oen als een beest be handeld. Ik heb me altijd inge zet voor het protestants-chris telijk onderwijs. Zes jaar lang fietste ik van Katwijk naar Leiden. Ik kwam nooit te laat en ik ben ook nooit ziek ge weest", zei Vink met trillende stem tegen de bestuursleden achter de tafel. Op de beschul digingen van Vink en Quispel werd niet gereageerd. De be stuursleden, wier gezichten alsmaar strakker werden, de den er verder het zwijgen toe. En zo kwam er na bijna twee uur vergaderen een einde aan een emotionele bijeenkomst die grote overeenkomsten met een volksgericht vertoonde. De ouders namen nog één be sluit: Men wordt massaal lid van de protestants-christelijke schoolvereniging Op de eerst komende ledenvergadering is men van plan de heer Versnel en collega's naar huis te stu ren.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11