Zuidafrikaanse politie doodt tientallen zwarten 't FNV toch akkoord met voorstellen haven-cao Wilde taferelen bij vrijlating Menten Abonnement BON: /9d' HERDENKINGSMARS SHARPEVILLE LOOPT UIT OP BLOEDBAD Massief eiken 1 BEVERWIJK BERKEL(ZH) Meubelfabriek Oisterwijk ■A DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. i. Vrijdag 22 maart 1985, 76e jaargang no. 23149 Farce majeure op Ned. I om 20.28 uur. In Hier en nu om 21.25 uur Zuid-Afrika. Op Ned. II om 20.35 uur serie spelen over „Vrouwen" en om 23.35 uur nachtfilm „Pomntius Pilatus". Op Duitsland 2 om 23.15 uur speelfilm „Rocky". HET WEER Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Vannacht onge veer 4, morgen rond 10 gra den. Matige, aan de kust af en toe krachtige zuiden wind. Zon op: 06.36; onder 18.58. Schev. hoog water: 4.16 en 16.29; laag water; 12.31 uur. ar-look en kol-broek •tu apanse couturier Junko Koshino pre- o4erde gisteren in Parijs een aantal op- ide ontwerpen voor het komende win- zoen. Veel belangstelling trok het zo- imde „gitaar-ensemble" van de ont- sr: een nauwsluitend pakje met een gi- ^ruir Drmige omlijsting, afgewerkt met meta- igen. Eén van zijn spectaculairste crea- 5 wel de kol-broek; gezien het formaat »p«bruikte materiaal beslist behaaglijk tij- fiU|koude winterdagen. De kol bedekt vrij- let gehele gezicht; het kostuum is ver- uit nylon met een metaal-coating. Chinese vrouw (63) baart kind PEKING Een Chinese vrouw van 63 jaar is onlangs be vallen van een vol maakt gezonde baby, een jongen. Zhao Ji- nyun, die haar kind in februari in het dorp Shezhai in de provincie Hunan kreeg, maakt het goed. Zhao is twee jaar geleden her trouwd met de 64-ja- rige She Zhentai. Uit haar eerste huwelijk dat 42 jaar duurde, had ze geen kinde- Flamingo's verkleuren QUITO Op Isabela, het grootste eiland van de voor de kust van Ecuador gelegen Galapagos-eilanden hebben de flamingo's hun natuurlijke roze kleur verloren en zijn grauw geworden. Vol gens Ecuadoraanse biologen komt dat door rook en as van de brand die al drie weken op Isabela en enkele nabij gele gen eilandjes woedt. Naar hun mening is het kleurverlies definitief. Geleerden van de Charles Darwin-stichting zijn echter van mening dat het kleurverlies bij de flamingo's eerder het gevolg is van een tekort aan plankton in het zeewater. De belangrijkste kolonie van zo'n 4.000 grote landschildpadden loopt volgens de Ecuadoranen vooralsnog geen gevaar. Hun broedplaatsen bevinden zich op vei lige afstand van de branden in de krater van een dode vulkaan op Isabela. Sovjets zien koningin graag komen DEN HAAG De ambassadeur van de Sovjet- Unie in ons land, Viktor Beletsky, heeft bij zijn afscheidsbezoek aan koningin Beatrix herin nerd aan een uitnodiging van de vroegere par tijleider en president Brezjnev aan koningin Juliana voor een staatsbezoek aan de Sovjet- Unie. De ambassadeur gaf daarmee te kennen dat koningin Beatrix welkom is in de Sovjet- Unie. Een woordvoerder van de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) zei vanmorgen een bezoek van de koningin aan de Sovjet-Unie in de toe komst niet uit te sluiten, al is zo'n bezoek op korte termijn onwaarschijnlijk. Volgens de RVD zou partijleider Gorbatsjov eerst tot presi dent gekozen moeten worden voordat een be zoek aan de orde kan komen. Het protocol eist bovendien dat Gorbatsjov eerst een bezoek aan Nederland brengt. Gele en rode kaart voor hondepoep HENGELO Inwoners van Hengelo die hun hond uitlaten op de stoep of in plantsoenen, speelterreinen en sportvel den, krijgen voortaan een gele kaart. Daarop staat dat ze hun huisdier voort aan zijn of haar behoefte moeten laten doen in de goot of een ruige berm. Ne geert de hondebezitter deze waarschu wing dan krijgt die bij een volgende overtreding'de rode kaart, oftewel een geldboete. De plantsoenendienst en rei nigingsdienst van de gemeente, die de kaarten gaan uitdelen, verwacht dat met dit systeem de overlast door hondepoep kan worden teruggedrongen. Experi menten hebben al uitgewezen dat hon- debzitters zeer gevoelig zijn voor het krijgen van een gele kaart. Blokker bv koopt „Speelgoedpaleis" AMSTERDAM Blokker bv, het filiaalbedrijf in huishoudelijke artikelen, heeft een meederheidsbelang genomen in het aandelenkapitaal van Speelgoedpaleis Bart Smit bv (225 werknemers). Dit heeft directeur J. Blokker van Blokker bv (250 vestigingen) vanmorgen bekendgemaakt „Met de overname denken wij onze kennis over de speelgoedbranche te verbreden'zo zei directeur Blok ker die met de overname 32 filialen (onder meer in Den Haag en Scheveningen) aan zijn concern kan toe voegen. Volgens Blokker heeft de overname geen ge volgen voor de werkgelegenheid bij Bart Smit. Naam en formule van deze speelgoed-keten blijven gehand haafd, aldus Blokker. „Bart Smit blijft onder de huidi ge directie als zelfstandige winkelketen naast Blokker voortbestaan. Al op korte termijn willen wij proberen het aantal filalen van Bart Smit uit te breiden". JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren tijdens een demon stratie in de zwarte woon stad Langa in de buurt van Port Elizabeth minstens ze ventien zwarten doodge schoten. Volgens de Ameri kaanse senator Kennedy zijn bij de schietpartij 43 zwarten omgekomen. Kennedy zegt zijn gegevens te hebben ont leend tijdens een telefoonge sprek met de vice-voorzitter van de Raad van Kerken in Zuid-Afrika, dominee Allen Boesak. Het nieuwe bloedbad in Zuid- Afrika heeft geleid tot felle ver oordelingen in het buitenland. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, om schreef het optreden van de Zuidafrikaanse politie als een „afkeurenswaardige taktiek". „Het systeem van apartheid is voor mij volkomen walgelijk en het patroon van geweld onder streept hoe slecht en onaanvaard baar dat systeem is", aldus Shultz. De Amerikaanse regering is evenwel niet van plan haar be leid inzake Zuid-Afrika te wijzi gen. Het doel van de verboden de monstratie van gisteren in Langa was de begrafenis van een zwar te. Tevens werd tijdens deze de monstratie het bloedbad her den vielen. Sindsdien vormt Sharpeville het symbool van het zwarte verzet in Zuid-Afrika. Bisschop Desmond Tutu, winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede 1984, noemde het bloedbad in Langa „om gek van te worden". De zwarte bisschop zei dat de po litie, zeker op de 25e verjaardag van het bloedbad in Sharpeville, zeer grote terughoudendheid had moeten betrachten. „Het lijkt er echter op dat de politie geduren de de afgelopen 25 jaar niet ge leerd heeft hoe men burgerlijke onrust tegemoet moet treden, maar dat haar neiging om te schieten groter is geworden". De Zuidafrikaanse Raad van Kerken dacht, dat zich op 21 maart 1960 (SACC) heeft de naar aanleiding in Sharpeville heeft voorgedaan. De Zuidafrikaanse politie opende toen het vuur op 20.000 zwarten, waarbij 69 doden en 177 ge won van het bloedbad van gisteren de Zuidafrikaanse regering opgeroe pen te onderhandelen over vrede voordat het te laat is. ROTTERDAM De Ver- voersbond FNV is gister avond onverwacht alsnog in grote lijnen akkoord gegaan met de cao-voor stellen van de werkgevers in de Amsterdamse en Rotterdamse haven. De bond accepteert dat in verdere onderhandelin gen over een haven-cao niet meer gesproken wordt over een algemene verkorting van de werk tijd. De invulling en fi nanciering van de ar- beidstijdverkoring zal per sector worden bekeken. Vorige week nog dreigde de Vervoersbond FNV met acties tegen de werkgevers als ze niet op centraal niveau tot dui delijke afspraken beidstijdverkorting wilden ko- tijdverkorting wilden ko- vervoersbond r in v DenaaruK- Óp deze wijze wilden de te vanmorgen evenwel, dat de bonden voorkomen dat de zwakke havensectoren (stuk goed, graansector) er in de sec- tor-onderhandelingen bekaaid vanaf zouden komen. Na raad pleging van de achterban bleek echter een meerderheid van de kaderleden het stuk goed uitgezonderd bereid per sector verder te onderhan delen. Werknemers in het stukgoed vrezen nu dat ze zonder steun van de andere sectoren geen vuist meer kunnen maken als hun cao aan de beurt is. F. Dijkman van het stukgoedbe- drijf Kroonvlag meent: „Wij zijn door onze collega's in de kou gezet. De werkgevers kunnen nu de verschillende sectoren tegen elkaar uitspe len. Met name het stukgoed zal daarvan de dupe worden". bond pas akkoord gaat met een algemene haven-cao als in alle sectoren een akkoord is bereikt. De onderhandelingen per sec tor was een harde eis van de havenwerkgevers, die tevens weigerden de beschikbare loonruimte voor de haven als geheel te berekenen. Nu de bond na overleg met de achterban voor die eis is ge zwicht, kan al op korte termijn verder worden gepraat. Maan dag, aldus Ros, worden de on derhandelingen voor de raam- cao hervat. Kort daarna kan al worden gepraat over de ver schillende sector-cao's. Op centraal niveau hebben de ha venwerkgevers al toezeggin gen gedaan voor aanvulling van ziekengeld en handhaving van de prijscompensatie. Fotografen maken het advocaat mr. Oomen onmogelijk om Pieter Men- ten naar Blaricum te rijden. Inzet; Menten kort na diens vrijlating, ach terin de limousine. DEN HAAG De vrijla ting van Pieter Menten heeft vannacht tot wilde taferelen geleid. Voor de poort van de Schevening- se gevangenis werd de 85-jarige oorlogsmisdadi ger belaagd door een veertigtal journalisten, voor het merendeel foto grafen. Zij bleven de li mousine van advocaat A. Oomen, waarmee Menten naar Blaricum wilde rij den, achtervolgen in on geveer zestien auto's en reden Menten twee keer klem. Die moest daardoor midden in de nacht zijn toevlucht zoeken in het hoofdbureau van politie, waar hij tot half vier bleef. Pas vroeg in de morgen leverde zijn advo caat hem af bij de woning van zijn ex-vrouw in Bla ricum. Menten liet zich niet uit over de plaats waar hij zich defini tief wil vestigen. Hij sloot niet uit dat hij naar Ierland zal gaan. „Maar ook in de Vere nigde Staten beschik ik over veel vrienden", aldus Menten. De Ierse regering liet gisteren aanvankelijk weten dat de Ne derlander niet meer welkom is. Een woordvoerder van de regering ontkende dit bericht later op de avond. Volgens zijn advocaat zou Menten in een flat in Den Haag gaan wonen. De oorlogsmisdadiger heeft tweederde deel van zijn straf uitgezeten. Zijn vervroegde vrijlating moet worden be schouwd als een recht en niet als een gunst, aldus het minis terie van Justitie enkele dagen geleden. Dronken man rijdt verkeerszuil omver verkeerszuil op de Molenwerf (bij molen De Valk) omver ge reden. De man, die vojslagen dronken was, kon op aanwij zingen van een toevallige voorbijganger, in de Breestraat door de politie worden aange houden. Hij bleek niet in staat verhoord te worden en moest ter ontnuchtering worden op gesloten. apjes kijken op belangstelling gisteren, bij de opening van het nieuwe isapenverblijf in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp. Voor wee kleine gorilla's Xerna (I) en Artis betekende dit een eer kennismaking met hun nieuwe verblijf, nadat ze geruime tijd uisvest waren geweest bij hun verzorgster Truus Winterswijk. Vrouw Winterswijk nam gisteren in het nieuwe verblijf afscheid haar twee „pleegkinderen" oogleraren benoemd DEN Drs. P.J. van den is bij koninklijk besluit md tot buitengewoon sraar in de industriële ie aan de Leidse Univer- De 60-jarige Berg is van- Ï63 hoogleraar in de che- he technologie aan de 'mische Hogeschool Delft, "voor werkte hij hij tien jaar bij DSM. Dr. A.M. Deelder (37) is eveneens bij koninklijk besluit benoemd tot gewoon hoogleraar in de parasitologie. Deelder studeerde biologie in Leiden en promoveerde in 1973 tot doctor in de genees kunde. Hij is vanaf 1971 ver bonden aan het Laboratorium voor Parasitologie in Leiden. Westerhof in staat van beschuldiging na uitlatingen over doping ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB heeft C. Wes terhof, momenteel trainer van Vitesse, in staat van beschuldi ging gesteld naar aanleiding van diens uitlatingen over do ping. Eind vorig jaar onthulde hij in een maandblad dat in de tijd dat hij als interim-trainer bij Feyenoord actief was, in het duel met AZ '67 stimule rende middelen zouden zijn toegediend aan verschillende spelers. Na een onderzoek is de tuchtcommissie tot de con clusie gekomen dat deze uit spraken in alle gevallen onge fundeerd en mogelijk in strijd met de waarheid zijn (ADVERTENTIE) geloogd Europees eiken 12 jaar garantie op hout en konstruktie gratis, geheel vrijblijvend inrichtings advies bij u thuis. Parallelweg 100. Meubelboulevard, tel. 02510-26923, (koopavond donderdag). Noordeindseweg 116. tel. 01891-4670. (koopavond vnjdag). Ibonaangevend in eiken. "ÊSS2 In de wereld van strippenkaarten, streek- en stadsbussen, trams, gereduceerde tarieven en wat dies meer zij is er weer iets aan de hand. Met ingang van 1 april mag een reiziger, die zijn abonnement thuis heeft laten liggen, tóch gewoon de bus of tram in stappen. Als hij later maar even zijn abonnement laat zien. Wat dat betreft is een abonnement op de Leidse Courant heel wat minder bewerkelijk. Ie laat hem nooit thuis liggen en als je s'avonds thuiskomt dan ligt de bant toch maar in je brievenbus. En als hij eens een doodenkele keer wordt vergeten, brengen ze hem dezelfde dag alsnog bij u thuis. Waar vind je zoiets tegenwoordig nog? De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vnjbb|vend envelop zonder postzegel opsturen naar rant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. Indien Ja**cr **nt~d*a t mSr Ccidóa Qowuvnt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1