)ok voorstanders van MX in imerikaanse Senaat zijn er tegen Bagdad zet aanvallen op Iraanse steden voort W Kom naar deRabobanken wij maken van uw rijksdaalder direct een tientje. isftury aritse koninklijke familie moet bezuinigen Duitse „prinses"licht Spaanse middenstand op 30RLOPIGE ZEGE VOOR PRESIDENT REAGAN Rabobank Q TENLAND CeidócSoutant DONDERDAG 21 MAART 1965 PAGINA 5 'keiJ Vdoch koopt helft 20th Fox 'york YORK De Australische kranten- tat Rupert Murdoch koopt van Marvin 1de helft van de filmmaatschappij 20th X -y Fox Film Corporation voor 250 mil- >llar (925 miljoen gulden) in contanten hingen. News Corporation Ltd, een n hi happij van Murdoch, betaalt 162 mii- ^an jllar in contanten voor een belang van n dqprocent in TCF Holdings Incorporated, 6 va itschappij van Davis die de filmonder- tter g in haar bezit heeft, en verstrekt een rijsc t van 88 miljoen dollar aan TCF. Van r>ng zamenlijke bedrag zal 132 miljoen dol- ;e vlhet filmbedrijf worden gestoken en zal concfct worden gebruikt voor de aflossing je bankschuld en van andere schulden w eiCF. De transacties zullen binnen onge zien maand hun beslag krijgen. •ninij oo r Braziliaanse president opnieuw geopereerd BRASILIA De Braziliaanse presi dent, Tancredo Neves, is gisteren voor de tweede maal in zes dagen aan zijn darmen geopereerd. Volgens de presi dentiële woordvoerder is de operatie een „volledig succes" geweest. Vol gens de arts Carlos Moscone. een huis vriend van Neves, hebben de chirur gen een knoop uit Neves' dunne darm gehaald. In Brazilië heerst een opgewonden sfeer over de egzondheidstoestand van hun president. Velen menen dat hij zeer ernstig ziek is. Neves. die on langs werd beëdigd, is de eerste bur ger-president sinds de militairen in 1964 de macht grepen in Brazilië. Boliviaans leger ingezet tegen stakers LA PAZ De Boliviaanse presi dent Siles Zuazo heeft gisteren in de straten van de hoofdstad La Paz het leger ingezet tegen actie voerders van de algemene sta king, die het land al 13 dagen lang verlamt. Militairen in ge vechtsuitrusting en tanks traden hard in op stakers, die het ver keer belemmerden, winkels dwongen te sluiten of aanslagen met ladingen dynamiet pleegden. De algemene staking is gericht tegen de extreem hoge inflatie, die dit jaar schommelt rond de 2700 procent. De stakers eisen een hogere prijscompensatie. Europese intellectuelen roepen op tot steun aan Nicaragua-beleid Reagan PARIJS In een advertentie in het Franse dag blad Le Monde roepen tientallen Europese intel lectuelen het Amerikaanse Congres vandaag op om akkoord te gaan met de plannen van de rege- ring-Reagan, die voorzien in verdere steun aan de rechtse Nicaraguaanse rebellen. De advertentie is onder meer ondertekend door de Roemeense toneelschrijver Ionesco, de Franse filo sofen Levy en Revel, de Oostenrijkse nazi-jager Wiesenthal en de Spaanse schrijver Arabal. alsme de tientallen andere schrijvers, kunstenaars en in tellectuelen uit 9 Europese landen. De onderteke naars menen dat de Sandinistische regering zich ten doel heeft gesteld om geheel Midden-Amerika te laten opgaan in één marxistisch-leninistische staat. Zuid-Afrika verbiedt herdenking Sharpeville PRETORIA Een Zuidafri- kaanse magistraat heeft alle voor vandaag voorgenomen bij eenkomsten in en om Pretoria ter herdenking van de 25-ste verjaardag van gebeurtenissen van Sharpeville verboden De magistraat zei redenen te heb ben te geloven dat de openbare orde ernstig in gevaar zal wor den gebracht In Sharpeville werden op 21 maart 1960 bijna zeventig zwar ten door de politie doodgescho ten. bij een protest tegen de pas- jeswetten. Peres aanvaardt Arabisch - Amerikaanse onderhandelingen JERUZALEM De Israëlische premier Peres heeft zijn verzet opgegeven tegen in leidende vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en gematigde Arabische landen met uitsluiting van Israël. Dit ver- Klaarde gisteren zijn woordvoerder in Jeru zalem De woordvoerder zei dat Peres met een dergelijke ontmoeting genoegen zou nemen op voorwaarde dat rechtstreekse Arabisch-Israelische besprekingen volgen. Israel en de Verenigde Staten verwierpen aanvankelijk het voorstel van de Egypti sche president Moebarak, dat voorziet in onderhandelingen tussen de Amerikaanse regering en een gemeenschappelijk Jor- daans-Palestijnse delegatie. n« 4. HINGTON De Skaanse Senaat $te Kamer") heeft iveek in meerderheid (Jnmaak van nog eens MX-intercontinentale faketten goedge- terwijl in diezelfde men'1 meerderheid m€jregende bezwaren de tegen de karakter- de Iqen van het tienkop- "6elMX-monster. De be- \g van de Senaat (55 45 stemmen) bete- edo#iet alleen een voor- ;unrg overwinning van achtjent Reagan op een 5 ^^ende volksverte- ^^joordiging (volgende moet ook het Huis nogeAfgevaardigden nog erig^len), maar weerspie- deztooral de ingebouwde "achtigheid van het den' I mi moderne nucleaire wa pentuig: de politieke sym boliek ervan is doorslag gevender dan de harde gegevens inzake de mili tair-strategische verdien sten en de prijs van het wapen. Van de MX of. in Regans woorden, de Peacekeeper zijn er al 21 in aanbouw. Dezer da gen gaat het erom of het Con gres (parlement) 1.5 miljard dollar wil vrijmaken voor een tweede groep van 21 projectie len en volgend jaar wil Reagan om nog eens 48 MX-en vragen. De MX moet de sterk verouderde Minuteman-raket- ten gaan vervangen. De Minu- temans vormden vroeger de „harde kern" van de Ameri kaanse atoommacht. Het zijn reusachtige raketten die van uit hun diep in de grond ver ankerde en met veel beton versterkte silo's in de deelstaat Wyoming in het dunbe volkte hart van de VS door de ruimte naar hun doelen in de Sovjet-Unie kunnen reizen. Eendracht President Reagan heeft de af gelopen weken intensief per soonlijk „gelobbied" bij tal van individuele Congresleden om hun verzet tegen de MX op te geven. Vooralsnog met succes. Reagan betoogde dat juist nu in Genève de onderhandelin gen met de Sovjet Unie zijn hervat, Amerika eendracht moet tonen en vastberaden heid om zich maximaal te blij ven bewapenen zolang er geen concrete en controleerbare ak koorden zijn gesloten. Sommige Senatoren van de Democratische (oppositie) Par tij, die onder de presidentiele druk bezweken, erkenden dat zij tegenstander blijven van de MX, maar dat ze in het huidi ge „patriottische" Amerika niet het risico willen lopen dat de kiezers hen als anti-vader lands zouden gaan beschou wen en als „soft" tegenover de Russen. De oer-conservatief Barry Goldwater zei onverbloemd: „Mijn argument is niet, dat het noodzakelijk is om de MX te bouwen, maar dat we de presi dent, die de opperbevelhebber is van het leger, moeten vol gen in het besluit dat hij heeft genomen". Zwakke punten Senator John Glenn (ex-ruim tevaarder en ex-presidentsge gadigde) hield als Democraat van de conservatieve vleugel zijn verzet tegen de MX vol en gaf een helder overzicht van de zwaktes van het wapensys teem: - De Sovjet Unie ligt on danks Moskou s veroordeling van de Senaatsbeslissing niet wakker van de MX. Mos kou heeft haar lange af- strandsraketten al 20 jaar lang op de Minuteman gericht staan en hoeft die met de intrede van de MX zelfs niet anders te richten. - Mobiliteit is de sleutel voor een moderne kernmacht. Daarom ook hebben de VS in tussen 50 procent van hun nu cleaire afschrikkingsarsenaal op zee (onderzeeërs) gestatio neerd en een groot deel van de rest in de lucht, waar ze haast onaantastbaar zijn. Daarom ook zijn de Russen in hoog tempo hun kernmacht ook de op land gebaseerde SS-24 en -25 mobiel aan het ma ken. - Omdat de MX niet mobiel is, verhoogt ze om twee redenen de kans op een kernoorlog. Ze is een relatief aantrekkelijk en gemakkelijk doelwit voor een Russische eerste aanval. En omdat dat zo is, is het voor de VS verleidelijk om voor de MX een „lanceer bij alarm" of „lanceer bij aanval "-beleid aan te houden. Voordat de ver meende Russische aanval de MX heeft kunnen bereiken, moet hij dus al gelanceerd worden. Het wapen is daarom „ouder wets destabiliserend", in een tijd dat mobiliteit van wapens de stabiliteit tussen de militai re grootmachten kan verho gen, aldus senator Glenn. „IRAK GEBRUIKT NIEUW SOORT GIFGAS" 1 militairen houden in het Zuidiraakse moerasgebied een vllraanse krijgsgevangenen in het oog. Het Iraanse offensief °tfoewaizah-gebied is vastgelopen. BAGDAD/TEHERAN Het Iraakse legercommando heeft gisteren bekend ge maakt dat het de luchtaan vallen op Iraanse steden zal voortzetten totdat Iran be reid is in te gaan op de Iraakse vredesvoorstellen. Afgelopen nacht voerden Iraakse gevechtsvliegtuigen opnieuw aanvallen uit op de Iraanse stad Dezfoel, nadat gisteren het Iraanse olie eiland Kharg was aangeval len. Volgens berichten uit Teheran heeft Irak een nieuw soort gifgas gebruikt tijdens het Iraanse offensief in het Zuidiraakse moerasge bied. Iran heeft ondertussen indirect erkend dat dit offen sief is vastgelopen. De berichten van het door Irak gebruikte nieuwe gas zijn afkomstig van de Iraanse arts, Sorapoer van het Labafi Nejad ziekenhuis in Teheran. Sora poer verklaarde gisteren dat „degenen die midden in de wolk van gifgas zaten geen en kele kans hadden om te over leven". „Er is geen afweer middel. De gasmaskers geven onvoldoende bescherming en de dood treedt onmiddellijk in. Degenen die zich op enige af stand van het gifgas bevinden lijden tijdelijk aan een ver minderd gezichtsvermogen", aldus Sorapoer. Irak gebruikte vorig jaar fe bruari voor het eerst gifgas toen het Iraanse leger de olie rijke Mainoon-eilanden in het Zuidiraakse Hoewaizah-moe- rasgebied veroverde. Het bij zonder gevaarlijke mosterdgas maakte toen zeer veel slacht offers onder de Iraanse solda ten. Behalve Irak heeft gisteren ook de Iraanse leider ayatollah Khomeini gezegd dat de oorlog met Irak zal doorgaan. Tijdens de rede van Khomeini, werd uitgezonden door de Iraanse radio, vlogen Iraakse vliegtuigen over Teheran, zo dat de Iraanse autoriteiten de stad verduisterden. De tZijpnze correspondent s zij Roger Simons) hani je /PEN De Britse ko- tensjke familie en haar per- eikJ moeten fors bezuinigen. Njier van financien, Law- ijefzjeeft beslist dat de jaar- een jtoelage van de koningin jen fdere koninklijke perso- ,edeiaar met drie en een half trig#1 verhoogd zal worden, ntwt speéP nauwelijks iets meer 1ge])e helft van de inflatie, en dit jaar in Groot-Brit- rov| verwacht. De twee jongste zonen van Eli zabeth II. Andrew en Edward, krijgen helemaal geen opslag. Edward strijkt sinds zijn 18e verjaardag 20.000 pond per jaar op. Terwijl hij aan de Uni versiteit van Cambridge stu deert, trekt de prins hiervan maar 8.500 pond per jaar. De rest wordt geïnvesteerd. Ed wards oudere broer Andrew ontvangt het volle bedrag van 20.000 pond. De Britse koningin en tien le den van haar familie moeten in 1985 zien rond te komen met 5.180.100 pond. Afgelopen jaar hadden ze een .inkomen van 5.017.000 pond. Deze zuur verdiende centen van de be lastingbetalers zijn bestemd om hun kosten van levenson derhoud en de uitgaven in verband met hun werk te dek ken. Het feit dat in Groot-Brittan- nie voor volgende zomer een inflatie van minstens 6 procent wordt verwacht, betekent dus dat de Britse koninklijke hof houding zuinig zal moeten om springen met het lieve geld. Perschef Michael Shea van Buckingham Palace zei giste ren: „Wij zoeken onafgebro ken naar middelen om te be zuinigen. De besparingen, die wij reeds gedaan nebben, bete kenen heel wat en wij gaan voort op de ingeslagen weg". Voor de aankoop van levens middelen en drank maakt Buck House, zoals het paleis hier in de omgang genoemd wordt, tegenwoordig gebruik van computers. Dat is kosten besparend en bovendien effi ciënter. Er wordt ook minder nieuw personeel in dienst ge nomen ter vervanging van mannen en vrouwen die met pensioen gaan. Maar het lijdt geen twijfel, dat een reusach tig oud paleis zoals Buck Hou se veel onvermijdbare en vaak ook nutteloze uitgaven heeft. Volgens Michael Shea ligt het trouwens voor de hand, dat plechtige gelegenheden zoals staatsbezoeken een dure ge schiedenis zullen blijven. „Daarop kan niet bezuinigd worden", verklaarde hij giste ren met de nodige Britse aan drang. „Al onze koetsen en paarden blijven permanent in gebruik". ~IDJE VERHOLEN HETGEHEIM VAN DE UYLENBORGH j, bent U nou helemóól gek!?" riep Verholen spinnijdig uit. „Waarom ben ik tiend bij! „Nergens om," bulderde tje. „Kop houwen en gewoon meekom- rest zoeken ze op het bureau wel uit!" zat er voor de smid niets anders op jJwee mee te gaan. want tegen een gela- 'terfstool begin je niet veel. ook al is dat dan lan honderd jaar oud. Zo bracht 'ietje zijn arrestant langs een achterdeur- r het bedompte binnenplaatsje toe. waar jende onaangename verrassing wachtte gen om een hoekje stond daar dat kleine lliosie klaar, dat verloederde, puur-slechte J\I. dat nóóit had willen deugen. In zijn han- tlemde hij een van zijn lievelingsgereed- Ijes. te weten een loodzware ploertendo- Vlet grote kracht deed hij dit wapentje op smidje Verholens arme schedel neerkomen en het zal dan ook wel niemand verbazen, dat deze bewusteloos in de sneeuw neerstortte. „Mooi werk. maatje." grijnsde Vieze Pietje. „Werk de rest ook op de gebruikelijke wijze af. wil je?" „Maar wót graag," grinnikte het matroosje en meteen begon hij de smid in een grote kist te verpakken, die bestemd was voor vervoer naar Honkon. „Een mooi vrachtje voor kapitein Draednaeghel." mompelde het slechte ventje. „Die kan voor zijn gammele, ouwe schuit toch nooit matrozen krijgen. En vijftig piekies voor een geronselde zeeman betaalt-ie graèg. Een goed halfuurtje later verkocht het verloe derde matroosje zijn HONKON-kist al voor vijf tig gulden aan kapitein Draednaeghel. de verlo pen eigenaar van een oude vrachtvaarder op de Oost. Union Carbide: Giframp Bhopal mogelijk gevolg van sabotage DANBURY De president van Union Carbide, Warren M. An derson. heeft gisteren verklaard dat sabotage niet kan worden uitgesloten als oorzaak voor de giframp in de Indiase stad Bho pal. In december vorig jaar vonden als gevolg van een explosie in de fabriek van Union Carbide in Bhopal 2.000 mensen de dood en vielen er zo'n 200.000 gewonden Anderson lichtte gisteren tijdens een persconferentie het onder zoeksrapport van Union Carbide toe. In dit rapport staat dat de giframp in Bhopal „het gevolg van een zeldzame combinatie van ongewone gebeurtenissen" is geweest. De concernleiding zegt in haar rapport dat de ramp is ontstaan doordat een grote hoeveel heid water terechtkwam in een opslagtank die was gevuld met methyl-isocyanaat. Hoe dat water in ae tank is gevloeid is vol gens Union Carbide een raadsel. In het rapport wordt zelfs de mogelijkheid niet uitgesloten dat het water „met opzet" in de tank is gekomen. Volgens Anderson is het onwaarschijnlijk dat de hoofdoorzaak van het lek een ongeluk zou zijn geweest Maar, zo verklaarde Anderson, zelfs als er sabotage zou zijn gepleegd, dan nog had de ramp voorkomen kunnen worden als de veiligheidsmaatregelen in de fabriek in Bhopal in acht waren genomen. Anderson weigerde echter in te gaan op de vraag wie schuld heeft aan de giframp. „Het rapport is opgesteld om te weten te komen wat er, technisch gezien, is misgegaan in Bhopal. De schuldvraag is nu niet aan de orde. Die zaak wordt uitgezocht door de jusitite in India", aldus Anderson. Oorlogsmode Zes Franse militairen met gasmaskers en gewapend met automatische machinepisto len laten hier bij de stad Caen zien hoe Franse soldaten beschermd worden tijdens een oorlog, waarbij nucleaire, bacteriologische en chemische wapoens ingezet wor den. BARCELONA De Spaanse politie heeft een 60-jarige Duitse vrouw gearresteerd die de laatste jaren aan de Costa del Sol de plaatselijke middenstand voor miljoenen guldens heeft opgelicht onder de valse identiteit van de Arabische prinses Fatima al Khalifa uit het emiraat Bah- De meer dan honderd kilo zware namaak-prinses wordt sinds 1983 door Interpol ge zocht wegens verduistering en bedrog in West-Duitsland, De ware naam van de corpu lente prinses is Helga Martha Kronenburg. „Hare Hoog heid" streek in 1980 met veel bombarie neer in het plaatsje Salobrena in de provincie Motril aan de zonnige Costa del Sol. De oplichtster instal leerde zich met dertig man personeel in een riante villa bovenop een berg met een schitterend uitzicht op de zee. Het chalet werd onmiddellijk zwaar bewaakt met lijfwach ten. waakhonden en gesloten tv-circuits. Al spoedig kreeg de vrouw van de buurtbewo ners de bijnaam „prinses pe- tro-dollar", omdat zij enorm grote inkopen deed. „Prinses petro-dollar" betaal de met Amerikaanse en Spaanse cheques, die aanvan kelijk keurig op tijd door de banken werden gehonoreerd. Vanaf eind 1981 liep het ech ter mis. Het geld was blijk baar op en de cheques wer den door de banken niet meer geaccepteerd De Spaanse PTT moest onlangs zelfs de twee telefoons in de villa afsluiten omdat de reke ning van zo'n 60.000 gulden maar niet werd voldaan. (ADVERTENTIE) f 7.50 Spaarpremie voor iedereen'. Elke nieuwe Spaarder die vóór 1 mei een spaarrekening opent en daarop minstens f 2,50 stort, knjgt van de Rabobank direct f 7,50 spaarpremie. Ook voor Rabobank-spaarders. De f 7,50 spaarpremie geldt ook voor Rabobank-spaarders, die automatisch gaan sparen èn voor automatische spaarders die hun spaarbedrag met minimaal vijfentwintig gulden verhogea De premie wordt altijd direct op de spaarrekening bijgeschreven, ledereen kan éénmalig profiterea

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5