Zwartwerkers vast na miljoenenfraude 8Pi% >oze feeënmode \ij Rob Kroner Ruim 6000 bedrijven in buitenland geboycot VRIJBRIEF VOOR EEN HOOG RENDEMENT „Sovjet-Unie neemt ons rakettenbesluit nu meer serieus Materiaalfout in schuiven pijlerdam met eerlijke lage cijfers PA NENLAND Ëeidóc^otruutt DONDERDAG 21 MAART 1985 PAGINA 3 h< meer vrouwen oge functies jp HAAG Staatssecretaris Scher- jizen (verkeer) heeft de Tweede jr meegedeeld dat het staatsbedrijf j> PTT meer vrouwen in leidingge- i en specialistische functies wil nllen. Recentelijk heeft de bedrijfs- ?en in overleg met de vakorganisa- e op[n beleid uitgestippeld, gericht op Haatjmineren van de relatieve onder- Belglenwoordiging van vrouwen, aldus jJatssecretaris in antwoord op vra- pT ui het Kamerbreed-vrouwenover- jat het antwoord blijkt, dat bij de ykhtp een totaal bestand van ruim ilaatfl werknemers circa 20.000 vrou- yerkzaam zijn. ^ubb Van der Rei jden wil geen „dief in de nacht''"heten DEN HAAG Staatssecretaris Van der Reijden van Volksgezondheid heeft zich gisteravond in de Tweede Kamer verontwaardigd getoond over een uitlating van het PSP-Kamerlid Willems, die zei dat Van der Reijden in een bepaalde kwestie als „een dief in dé nacht" geopereerd had. Van der Reijden zei dat die uitdrukking hem deed denken aan „een groepje men sen dat 45 jaar geleden ons land binnenviel". De uit lating van Willems was daarom onaanvaardbaar, zo meende hij. Na de reactie van de staatssecretaris raadpleegde kamervoorzitter Dolman Van Dale en meldde dat daarin als omschrijving „onverhoeds" werd gegeven. Toen vervolgens Willems zijn excuses maakte, omdat het niet in hem was opgekomen een verband te leggen met de Duitse inval in Nederland, was de vrede weer getekend. BURGHSLUIS In een aantal schuiven van de pijlerdam in de stormvloedkering in de Oosterschelde komen materi- aalfouten voor. Het nog niet te becijferen schadebedrag dat met het herstel gemoeid zal zijn wordt gedekt door de ver zekering. Dat heeft rijkswaterstaat gisteren rmeegedeeld. In de pijlerdam komen in totaal 62 schuiven te hangen, die bij stormvloeden neergelaten kunnen worden. Die metalen schuiven worden verstevigd door middel van een buiscon structie. Onderzoeken door Rijkswaterstaat hebben aange toond dat bij het omvormen van stalen platen tot de buizen door een bedrijf in Limburg materiaalverandering in het staal is opgetreden, waardoor de buizen op sommige plaat sen bros geworden zijn. Gebleken is dat de materiaalfout op circa twintig procent van de buizen betrekking heeft. Vijf tien schuiven zijn al geplaatst. Ruim miljoen misdrijven in '84 DEN HAAG Het aantal ter kennis van de politie gekomen misdrijven bedroeg in 1984 1.068.991 tegen 973.216 in 1983. Dit is een toename van 9,8 procent. Per 100.000 inwo ners kwamen 7.426 misdrijven ter kennis van de politie van het aantal bekend gewor den misdrijven (1983: 25,6 procent). Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het totaal aantal vermogens- misdrijven steeg van 752.350 tot 834.558 (10,9 procent). In deze categorie vond de grootste stijging plaats bij diefstal met braak (19,6 procent), gevolgd door winkeldiefstal met 15,2 procent. Het totaal aantal kleine dief stallen steeg met 4,2 procent; binnen deze ca tegorie bleef het aantal fietsdiefstallen nage noeg gelijk, 182.632 in 1983 en 185.256 in 1984. Het aantal autodiefstallen daarentegen steeg van 19.819 in 1983 tot 22.437 in 1984 (13,2 procent). Boete voor Airport - directeur Maastricht MAASTRICHT De Maastrichtse rechtbank heeft gisteren in hoger beroep de Limburgse luchthaven Maastricht Airport veroordeeld tot een onvoor waardelijke boete van drieduizend gulden. Direc teur W. Jense van de luchthaven, kreeg een boete van duizend gulden opgelegd. Officier van justitie mr. P. Van Huiten had veertien dagen geleden geldboetes van vijfduizend- en duizend gulden ge ëist Op 1 juli 1983 was vanaf de Limburgse lucht haven een nachtvlucht uitgevoerd naar Lagos. Het ging om de transport van 165.000 eendagskuikens. die binnen 24 uur op de plaats van bestemming moesten zijn. Door omstandigheden in Lagos kon het vliegtuig pas 's nachts om 1 uur vertrekken, een tijdstip waarop van de Limburgse luchthaven geen vluchten meer mogen worden uitgevoerd ipa strapless topje en hotpant, waarover dubbele rok met i()n zijkant en jack van suède met leer (links). Rechts een de combinatie met kort leren jasje. ERDAM Er heel erg aangekleed uitzien en toch in elegante rokken lopen, met hoge zijsplitten, of rokken 'erg ruim openvallen, lijkt êen waar kunststuk. Je moet ook een couturier zijn om zulke keurige ontwerpen te 'en, waarmee zo veel ondeugende verwachtingen wor- gewekt. Het hoogtepunt van tegenstrijdigheid vormde uc Ile modeshow van Rob Kroner in Amsterdam een strenge oe zwarte rok met deftige zwarte blazer, die heel veel _)i voorruimte prijsgaven. Dit pak was maar met één est Iop in de taille gesloten. Als die knoop eraf zou springen, mojmen echter een heel correct zwart glanzend ééndelig nd (p. net een zwempakje, maar dan deze keer allerminst me\mee in de golven te verdwijnen, maar integendeel juist UenPP een party 's avonds veel bewonderende blikken op te vgen voor je toch geheel bedekte body. Sommige vrou- ten T kunnen zich deze rokken die vrijelijk het been ook bo- n df de knie tonen, wel veroorloven. ledrpaal voor boze feeën lijken de rode strikstaartjurken ge- lrsh\kt te zijn. Het zijn jurken van crêpe satin met een enor- rdenjladderstrik op de rug. De voorkant van de jurk is kuis vc? gesloten. En de jurken zijn eigenlijk het mooiste als dra! er hard en boos in wegloopt, dan golft die strik heel irjj. Voor vrouwen die liever met elkaar problemen be ken brengt Rob Kroner eindeloze lekker zittende lange- •uien, met plissérokken, waarin men, dun of dik, altijd jhalant-chique overkomt, ook al is het gesprek nog zo rordjgaand. Alle lijnen in deze combinatie lopen nl. decora- ver ticaal. de illustratie van een sprookjesboek ontleend lijken de i relvormige lijfjes, die strapless gedragen worden op wijde iet (ten. Deze tops hebben de vorm van een bloemenkelk en verlengd met een driehoekig schootje. Korte jasjes heb- mooie brede mouwen. Ook blazers hebben een verbrede gen uderlijn. Vaak is de mouwaanzet tweevoudig geaccentu- met een afstekende bies. veldenswaard is de avondjurk van witte genopte zijde verlaagde taillelijn, maar zwart voor de avond heeft ook een geheel eigen geheimzinnige charme. Het einde de show bracht zes zwarte uitgaansjurken en één vuur- om het spannend te maken. PHI A BARUCH (ADVERTENTIE) NIJMEGEN Zeker 275 zwartwerkers hebben de Nederlandse belasting- en uitkerende instanties in 1983 opgelicht voor meer dan 5,6 miljoen gulden. Omdat dit bedrag is vast gesteld aan de hand van in beslag genomen stuk ken die niet compleet zijn, bedraagt de werkelijke schade door verzwegen belasting en premies en kele veelvouden van dat bedrag. De zwartwerkers waren in dienst van een gefingeerde Westduitse vennootschap. Gisteren werden 38 van hen aange houden en verhoord, on der wie vijf hoofdver dachten uit Nijmegen, Oss, Vroomshoop en het Gel derse Oosterhout. Het speciale, vanuit Nijmegen opererende rechercheteam meent de omvangrijke fraude zaak nu volledig te hebben ontrafeld. Bij het onderzoek, dat ruim een jaar heeft ge duurd, waren elf rechercheurs van rijks- en gemeentepolitie en marechaussee uit Nijmegen betrokken, alsmede sociale re chercheurs, ambtenaren van het GAK en de belasting dienst. Het onderzoek kwam begin, vorig jaar op gang, nadat GAK en belastingdienst eind 1983 op het spoor waren gekomen van een in Nijmegen gevestigde or ganisatie van koppelbazen. Dat spoor leidde al snel naar omvangrijke frauduleuze han delingen, gepleegd door in West-Duitsland geregistreerde rechtspersonen die vanuit Nij megen werden geleid. De tota le omzet van die schijnonder- nemingen over 1983 bedroeg volgens de politie meer dan 12 miljoen gulden. Op 63 adressen in 24 Neder landse plaatsen en 16 wonin gen en kantoren in West- Duitsland werden huiszoekin gen verricht. Daarbij werd een grote hoeveeelheid admini stratie in beslag genomen. Omdat al die gegevens auto matisch zijn verwerkt met een speciaal hiervoor gehuurde tekstverwerker, heeft het re- boekt. Het totale dossier van ruim 1100 pagina's wordt bin nenkort overgedragen aan jus titie in Arnhem. Wachtend op hulp Een vrouw en een meisje wachten op hulp naast een auto die na een botsing op zijn kop langs de weg terecht is gekomen. De gewonde automobiliste ligt op de grond, haar dochtertje staat er hui lend naast. Het gebeurde gisteren op de weg Den Bosch- Eindhoven, waar de auto door de mid denberm vloog en op een tegenlig ger botste. De bestuurder van die laatste auto kwam om het leven. Ook prinses Juliana met griep op bed SOESTDIJK Na prins Bernhard heeft nu ook prinses Juliana griep gekregen en haar afspraken voor de ko mende dagen moeten afzeg gen. Dit heeft de Rijksvoor lichtingsdienst vanmorgen be kendgemaakt. Beiden hebben vermoedelijk kou gevat tijdens hun wintersportvakantie in Lech. Prins Berhard moest gisteren wegens koorts bed houden. De prins heeft van morgen de organisatoren van de schilderijententoonstelling „Pictura" in Maastricht laten weten dat hij vrijdag niet bij de opening aanwezig kan zijn. Stefan Edberg geblesseerd ROTTERDAM Stefan Ed berg heeft' zich tijdens het in ternationale tennistoernooi in Rotterdam wegens een blessu re teruggetrokken. De Zweed ondervond dinsdag in de door hem verloren partij voor de eerste ronde van het enkelspel tegen de Paraguayaan Gonza lez zoveel hinder van een spierblessure in de maag streek, dat hij besloot zijn in schrijving voor het dubbelspel in te trekken. Edberg was daarin als tweede geplaatst met zijn landgenoot Anders Jarryd. Als. m Dit niet kunt lez£vi DEN HAAG Tussen begin juni 1984 en 1 janu ari van dit jaar zijn op het ministerie van economi sche zaken 6200 meldin gen van Nederlandse be drijven binnengekomen over buitenlandse boycot- maatregelen waarmee zij te maken hadden. Dit heeft staatssecretaris Bol- kestein (Economische Zaken) de Kamer laten weten. Op ba sis van de Wet melding bui tenlandse boycotmaatregelen moeten de bedrijven de gege vens aan het ministerie over dragen. In 80 procent van de gevallen ging het om Arabische boycot maatregelen tegen Israël. Het aantal Amerikaanse boycot maatregelen waarmee bedrij ven werden geconfronteerd stijgt echter snel. In de ge noemde periode was dat tien procent van alle gevallen. Bij de rest ging het om boycot maatregelen tussen India en Pakistan, Irak en Iran en boy cots van Afrikaanse landen te gen Zuid-Afrika. Bij de Arabische boycot tegen Israël gaat het vooral om ne gatieve goederenverklaringen. Het bedrijf moet dan verkla ren dat goederen die men le vert niet uit Israël komen, geen onderdelen uit dat land bevatten en niet met kapitaal uit dat land zijn gemaakt. In een groot deel van de gevallen werd een certificaat terzake van de Nederlandse fabrikant geëist. Bij de maatregelen van Ameri ka moeten de bedrijven hier beloven dat zij spullen die zij uit Amerika betrekken niet verder leveren naar commu nistische landen in het Oost blok, China, Cuba, Iran, Kam- bodja, Korea, Laos, Libië, de Mongoolse volksrepubliek, Sy rië, Vietnam of Noord Jemen zonder toestemming van Ame rika. Sinds kort worden ook leveringen aan Nicaragua daarbij betrokken. (ADVERTENTIE) Bankbrieven. Effectief rendement per Bankbrieven (vanaf f 1.000,-) zorgen voor een hoog rendement op uw spaargeld. De rente komt eenmaal per jaar beschikbaar. Bovendien kan de NMB uw bankbrieven via de beurs verkopen. Wanneer u maar wilt. En dan zit er misschien zelfs nog een koerswinst aan vast. Houdt u Al= ^B B A Al V van die vrijheid, ga dan snel praten NiïlD DANIV met de NMB. DE NMB DENKT MET l MEE. Kamerlid Jan Nico Scholten gearresteerd in Washington (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Tweede Kamerlid Jan Nico Scholten is gisteravond in de Ameri kaanse hoofdstad Washing ton gearresteerd tijdens een demonstratie voor de Zuid- -Afrikaanse ambassade al daar tegen de apartheid. Het ging om een opzettelijk door Scholten uitgelokte arresta tie. Het Kamerlid passeerde een politiebarricade in de wetenschap dat hij daardoor aangehouden en afgevoerd zou worden. Hetgeen prompt gebeurde. Scholten zag af van de mo gelijkheid om met een borg som van 50 dollar onmiddel lijk in vrijheid te worden ge steld en heeft naar verluid de nacht in een gevangenis in Washington DC doorge bracht. Vanmorgen werd het kamerlid voorgeleid aan jus titie, maar is niet in staat van beschuldiging gesteld. Zulks op verzoek van de Zuidafrikaanse ambassade die geen prijs stelt op publi citeit. Scholten zou in de loop vandaag vrij ko- Gedurende de afgelopen maanden hebben tal van Amerikaanse anti-apart- heidsdemonstranten zich op soortgelijke wijze laten ar resteren. Onder hen waren tot nog toe 20 leden van het Amerikaanse parlement (Se naat en Huis van Afgevaar digden). LUBBERS: 11 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers is niet van plan iets af te doen aan zijn po sitieve reactie op het ra kettenbesluit van de Bel gische regering. Ook blijft hij bij zijn vorige week vrijdag gedane uitspraak dat het besluit van de Bel gen een gunstige invloed kan hebben op de wapen- onderhandelingen in Ge- nève. Lubbers zei dit gis teravond in de Tweede Kamer tijdens een spoed debat, aangevraagd door CPN-fractievoorzitster Ina Brouwer. De CPN wilde dat de premier een nadere toelichting zou ge ven op zijn uitlatingen over de plaatsing van 16 kruisraketten in België. Het bevreemdde mevrouw Brouwer dat Lub bers zo positief reageerde op wat zij noemde „een besluit waarbij hoogst onzorgvuldig is omgesprongen met de parle mentaire democratie". Zii wees erop dat de raketten al vanuit de Verenigde Staten onderweg waren op het mo ment dat de Belgische premier Martens het parlement op de hoogte stelde van het kabi netsbesluit. Ook stelde zij dat Lubbers beter zijn mond had kunnen houden tot het Belgi sche parlement zich over de zaak had uitgesproken. Het parlement zou, zo meende me vrouw Brouwer, beïnvloed kunnen zijn door de positieve reactie van Lubbers. Lubbers ontkende ook maar iets te hebben geweten van het rakettentransport, dat vrijdag middag al gaande was. Hij wil de daat verder geen oordeel over geven. Verder zei hij geenszins de bedoeling te heb ben gehad, het Belgisch parle ment te beïnvloeden. De pre mier bleef erbij dat de plaat sing in Florennes gunstige ge volgen zou kunnen hebben voor de Amerikaans-Russische onderhandelingen in Genève „Ik denk dat de Sovjet-Unie zich de Belgische beslissing wel aantrekt. Als Belgie geen raketten zou hebben geplaatst, hadden de Sovjets kunnen denken dat ze ongestraft door zouden kunnen gaan met het opstellen van SS-20-raketten", aldus Lubbers. „En bovendien ik heb de overtuiging dat er nu meer kans is dat de Sovjet- Unie ons eigen Nederlandse besluit serieus neemt. Men zal beseffen dat Nederland uitein delijk ook tot plaatsing van kruisraketten zal overgaan als het aantal SS-20's blijft toene men". Evenals de CPN spraken ook de fracties van PvdA. PPR, PSP en EVP hun afkeuring uit over het Belgische besluit en de wijze waarop de plaat sing van raketten daar tot stand kwam. De overige frac ties namen niet aan het debat deel. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3