TAFEL BCTÏÏ71 Tevredenheid over huwelijksleven neemt af na geboorte kind HP Erken gewetensbezwaren tegen defensiebelasting li Htf kerk en wereld Vaticaan kapittelt bevrijdingstheoloog Leonardo Boff fieidae Som-af d(0ENE DE TIJD (MTë ACHTERGROND CeicbeSouoant DONDERDAG 21 MAART 1985 PA< Oekraïeners vechten met politie In een vergeefse poging de katholieke kerk van het dorp te behouden heeft de bevolking van Martyniv in de Oekraine on langs een veldslag gevoerd met veertig politieagenten. Dit be richt het ondergrondse tijdschrift „Kroniek van de Katholieke Kerk in Oekraine". Nadat tot laat in de avond was gevochten, aldus het blad, gaf de politie de strijd op en beloofde dat de kerk gespaard zou blijven. Midden in de nacht kwam er echter een bulldozer die het godshuis met de grond gelijk maakte. De Oekraiense Katholieke Kerk werd in 1946 gedwongen op te gaan in de Russisch-Orthodoxe Kerk. Desondanks bleven half ondergrondse rooms-katholieke groepen bestaan. Inventarisatie hervormd jeugdwerk De hervormde raad voor het jeugdwerk is in verband met de overheidssubsidie begonnen het jeugdwerk in de plaatselijke gemeenten te inventariseren. Het werk van de hervormde jeugdraad drijft grotendeels op deze subsidie. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc) vraagt van de gesubsidieerde jeugdwerkorganisaties al jarert een gedetailleer de administratie van het plaatselijke werk. Tot nu toe heeft de hervormde jeugdraad daarvan ontheffing gekregen op grond van zijn kerkelijke positie. Het ministerie wil nu toch inzicht hebben in de omvang van het hervormde jeugdwerk. Ook wil het weten of er een vorm van ledenadministratie voor dit werk mogelijk is. Verschans u in tevredenheid, want dat is een onneembare vesting. HERVORMDE BESTUURDERS: Het hervormd modera- men (synodebestuur) wil een wettelijke regeling die tegemoet komt aan mensen die gewetensbe zwaren hebben tegen het betalen van „defensiebe lasting". Het niet-betaal- de deel van de belasting zou moeten worden ge stort in een vredesfonds. Nadat hij eerder in een inter view met deze krant veel be grip had getoond voor weige raars van defensie-belasting bepleitte de nieuwe voorzit ter van de hervormde synode ds. Huting gisteren tegenover NCRV-Teletekst een officiële regeling voor deze gewetens bezwaarden. Hij zei dat zijn collega's in het synodebe stuur het met hem eens zijn en dat men het advies onder schrijft zoals dat in een nota is neergelegd door secretaris drs. J E. van Veen van de Hervormde Raad voor Over heid en Samenleving (ROS). Dit standpunt zal nu namens het hervormd moderamen ter kennis worden gebracht van de Raad van Kerken in Nederland. Deze Raad zou dan over de kwestie in over leg moeten treden met de overheid. De Raad van Kerken vroeg enige tijd geleden de lidker ken een advies over de pro blematiek, nadat de Bewe ging Weigering Defensiebe lasting (BWD) de zaak had aangekaart. De Raad zal geen advies ontvangen van de Ge reformeerde Kerken in Ne derland. Die vinden dat de Raad hen overvraagt. De ter mijn is te kort om met een doordacht advies te komen, aldus een woordvoerder. De Raad wil op 10 apiil alle ad viezen binnen hebben. Het hervormd moderamen staat een wettelijke regeling voor ogen. „Wij willen beslist geen anarchistische toestan den", aldus ds. Huting. Drs. J.E. van Veen vindt dat de Kerk moet opkomen voor de erkenning van gewetensbe zwaren inzake defensiebelas ting omdat het ook de Kerk is die via het Interkerkelijk Vredesberaad IKV de be wustwording rond het defen siebeleid en de kernwapen- wedloop heeft gestimuleerd. Van Veen: „Als de mensen dan hieruit hun conclusies trekken, dan moet de Kerk, los van het feit of ze het er mee eens is of niet, achter deze mensen gaan staan. Wij hebben dat zelf opgeroepen, maar wij gaan niet oordelen over de inhoud van het ge wetensbezwaar". De predikant acht het mis schien wel nodig dat wordt getoetst of het werkelijk om een gewetensbezwaar gaat. Maar hij pleit voor ruimte voor deze bezwaren, mede op grond van kerkelijke uitspra ken. „Er zijn mindere dingen waarvoor in de samenleving ruimte voor gewetensbezwa ren wordt gevraagd", aldus Van Veen. Hij betreurt het overigens dat door de formele erkenning de gewetensbezwaren hun kracht als getuigenis en pres siemiddel een beetje verlie zen. „Die signaalfunctie wordt ontkracht als je een re geling gaat vragen. Door die erkenning wordt wel het persoonlijk gewetensbezwaar gesust maar vele weigeraars willen met hun bezwaar juist een signaal geven, dat de sa menleving niet op het goede spoor zit". SOMMIGE OPVATTINGEN „ONAANVAARDBAAR" Het Vaticaan heeft offi cieel enkele „onaan vaardbare" opvattingen veroordeeld van de voor aanstaande bevrijdings theoloog Leonardo Boff uit Brazilië. Met instemming van paus Jo hannes Paulus II heeft de congregatie voor de geloofs leer, die waakt over de zui verheid van het rooms-ka tholieke geloof, gisteren een verklaring uitgegeven over het boek van Boff, „Kerk: charisma en macht. Poging tot een strijdbare ecclesiolo- gie" uit 1981. De verklaring is ondertekend door het hoofd van de congregatie, de Westduitse kardinaal Ratzin- ger. De congregatie waar schuwt tegen Boff's opvattin gen over de structuur van de Kerk, de dogma's, de uitoefe ning van de macht door en het profetisch spreken van de Kerk. Zijn theorieën „kunnen de gezonde leer van Kardinaal Ratzinger de Kerk in gevaar brengen," aldus de verklaring. De franciscaan Boff, die the ologie doceert te Petropolis bij Rio de Janeiro, heeft zich vorig jaar op 7 september voor de congregatie verde digd. Hoewel de congregatie de goede bedoelingen van pa ter Boff niet in twijfel trekt, heeft hij met zijn verdediging de twijfels over zijn opvattin gen niet kunnen wegnemen. De congregatie verwijt Boff, die de steun geniet van de meerderheid in de Brazili aanse bisschoppenconferen tie, dat hij „radikale kritiek" op de hiërarchische structuur van de Rooms-Katholieke Kerk heeft geuit. Daarmee doelt de congregatie ook op de opvatting van de bevrij dingstheoloog dat de ene Kerk van Christus ook in de andere christelijke Kerken kan bestaan. In dit verband spreekt de congregatie van „ecclesiologisch relativisme". Onderdrukking Verder verwijt de congrega tie Boff dat hij de uitoefening van de rooms-katholieke leer over het dogma omschrijft als „onderdrukking van de vrij heid van meningsuiting". Scherp is Ratzinger in zijn veroordeling van Boff's kri tiek op de machtsconcentra tie bij de kerkelijke hiërar chie. „Het omschrijven van de sacramentele werkelijk heid van de hiërarchie in ter men van produktie en con sumptie, van monopolie en onteigening, staat gelijk aan Leonardo Boff de omverwerping van de godsdienstige werkelijkheid", aldus Ratzinger. Boff is van mening dat de hiërarchie de gelovigen berooft van de mo gelijkheid om in geloofszaken een eigen mening te hebben. De verklaring maakt geen melding van tuchtmaatrege len tegen Leonardo Boff. De perschef van het Vaticaan noemde de verklaring „een beoordeling van het boek". Er zijn volgens hem geen dis ciplinaire maatregelen te verwachten. Italiaans parlement bekrachtigt nieuw concordaat ROME De Italiaanse Ka mer van Afgevaardigden heeft gisteravond het nieuwe concordaat met het Vaticaan bekrachtigd. Het concordaat, dat de be trekkingen regelt tussen kerk en staat, maakt een eind aan de status van het Rooms-Katholicisme als staatsgodsdienst. Na een rede van premier Craxi stemden 350 afgevaardigden voor en 75 tegen, bij 38 onthoudin gen. Vorig jaar augustus rati ficeerde de Senaat reeds het nieuwe concordaat, dat, zoals uitvoerig gemeld, in februari vorig jaar werd getekend door premier Craxi en kardi naal Casaroli. .10 Terecht positieve reactie TlJDENS een op verzoek van de CPN gehouden spL®^ in de Tweede Kamer heeft premier Lubbers een jn onderbouwing gegeven voor zijn positieve reactie op n b gische besluit 16 kruisraketten in Florennes te plaatfmin kan de Nederlandse regering de plaatsing door Belg enw chen, als ons land zelf nog niet heeft beslist over pla lts^{ ons grondgebied, zo werd hem voorgehouden. De in België, zo betoogde Lubbers, brengt de mogelijkh jp terbij, dat Nederland uiteindelijk niet hoeft te plaatf) w< yerk Op het eerste gezicht lijkt dat niet zo logisch. Lubbj, echter nogmaais uiteen dat alleen een vastberaden i van de gemaakte afspraken door de NAVO-landeni er toe zal kunnen brengen het Russische wapenarse| verder uit te breiden of zo mogelijk zelfs terug te 1 Ons land neemt al jaren binnen de NAVO een andl tie in dan België. Brussel had al eerder ingestemd: plaatsing van kruisraketten en het moment waarop! lijke plaatsing volgens de gemaakte afspraken niejf kon worden uitgesteld, was eind vorige week aangJ Zou België op dat moment op zijn beslissing zijn te« men, dan zou dat tegenover de Sovjet-Unie een te] zwakte van het NAVO-bondgenootschap hebben be| NEDERLAND daarentegen heeft van het begin voorbehoud gemaakt, dat vorig jaar is vertaald in waardelijk besluit. Dat ons land nu nog niet definitj beslist kan Moskou dus niet ervaren als een teken te, maar eerder als een bewijs van consequent belei| ENERZIJDS is het zaak, dat het Nederlandse beleid| consequent blijft. Dat kan ons land door zich strikt tej aan de voorwaarden die we ons zelf hebben gesteld op 1 november van dit jaar in Rusland niet meer danf 20's staan, dan plaatst Nederland niet. Staan er meer,| men de kruisraketten op Woensdrecht. VAN de andere kant hoeft dat naar onze mening ni zakelijk te betekenen, dat op 1 november moet woq staan met het vaststellen van het aantal Russische ketten. Nederland zal er zich dan ook rekenschap ten geven of de onderhandelingen in Genève tussen en Amerika inmiddels wellicht een duidelijk positi vertonen. Indien er sprake zou zijn van een mogeli; tieve invloed op die onderhandelingen, dan moet zich wel tien maal bedenken alvorens dan zonder besluiten tot plaatsing. VOOR zover wij de situatie nu kunnen overzien is daarop nog gering. Zoals de kaarten nu liggen kan ai consequent vasthouden aan het besluit van Nederlan«i dig te plaatsen, voor de Russen aan de onderhandeli Ji in Genève een extra aansporing zijn een bijdrage te tot wapenbeheersing en uiteindelijk tot wapenvermii '^pa Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 u dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-1222 krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Gesmoorde kabeljauwfilet met knolselderij bietjes en aardappelen perzik-yogh urt Nodig voor twee personen: 300 g kabeljauwfilet, ui, 1 wortel, 30 g margarine, tijm, zout, peper, 1 lepel ci troensap, peterselie; 300 g bietjes, 200 g knolsel derij, 1 ui, 10 g margarine, paar plakjes ontbijtspek, oregano, zout, peper, sui ker; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 3 a 4 halve perziken uit blik met sap, 4 dl yoghurt, basterdsuiker naar smaak, 2 kaneelbeschuitjes. I Snijd de ui in dunne snippers en de wortel in plakjes en smoor de groenten vijf minu ten met iets tijm in de mar garine. Spoel de kabeljauwfi lets af met koud water, leg hem op de groenten, strooi er zout en peper op en druppel er citroensap over. Sluit de pan en smoor de vis in onge veer tien minuten gaar. Schep de vis vervolgens met de groenten voorzichtig in een schaal (een mooie pan kan zó op tafel) en strooi er fijngeknipte peterselie over. Snijd de geschilde bietjes in reepjes. Kook rauwe bietjes een half uur in weinig water. Snijd de knolselderij in blok jes. Fruit kleingesneden ui lichtbruin in de margarine en bak dan nog even stukjes spek en een mespunt orega no mee Voeg vervolgens de knolselderij en bieten toe en smoor de groenten in vijftien minuten gaar. Maak het groen ten mengsel op smaak af met zout. peper en suiker Prak of snijd de perziken klein en meng ze door de yoghurt. Voeg zo veel per- ziksap toe dat het mengsel op vla blijft lijken en doe er vervolgens naar smaak bas terdsuiker bij. Steek voor het op tafel zetten in iedere por tie een kaneelbeschuitje JEANNE Hervormd Nederland inter viewt Annie M.G.Schmidt. „O jongens, met z'n allen fijn voor de vrede, woeps. Ik vind het te gemakkelijk en te dom. Ik vind het nog wel te dragen als 16.000 mensen meedoen aan de elfsteden tocht. Maar als ze met z'n vijfhonderdduizenden mar cheren, begin ik de zaak te wantrouwen". Met de socio loog dr. R. Veenhoven wordt kritisch gepraat over de bio logische revolutie van rea geerbuisbaby's en draagmoe ders. „Kinderen dragen niet bij tot het geluk. Je ziet dat de tevredenheid over het hu welijksleven afneemt na de geboorte van het kind: de ge- lukscurve maakt een sensa tionele duik. Het gemiddelde huwelijk fleurt pas weer op als de kinderen het huis uit zijn. Het wordt wel eens uit gelegd als huwelijksverval wanneer kinderen vroeg het huis uitgaan, maar dat is he lemaal niet zo. Ze worden er door hun ouders eigenlijk ge woon uitgeschopt". Voorts een gesprek met de nieuwe voorzitter van de hervormde synode, dominee Huting. „Als ik straks vijf minuten onder vier ogen met de paus zou kunnen spreken, zou ik zeggen dat we gekomen zijn om de oecumenische relaties open te houden. Ik zou hem vragen wat hij van zijn kant doet om die relatie te bevor deren. Als het alleen van onze kant moet komen, vind ik dat te mager". Een artikel tenslotte over zwart geld. „Het is een misverstand te denken dat alleen bedrijven frauderen. Men onderschat de fraude bij de overheid. In de praktijk merk je dat over heidsdiensten zowel bewust als onbewust, geen rekening houden met bepaalde fiscale aspecten". Elsevier komt met de ont hulling dat de drievoudige moord in Rijswijk op een popgroep onderdeel is ge weest van een complot om de Surinaamse legerleider Bou- terse in discrediet te brengen „Uit de Surinaamse inlichtin gendienst zijn vliegende bri gades gerecruteerd. Na hun karwei geklaard te hebben, nemen ze de benen via Brus sel en Parijs. De drijfkracht erachter is een kleine, maar invloedrijke groep links-radi- kale militairen en politici rond het trio Joeman, Mijnals en Sital". Veel aandacht in het blad voor de problemen van moderne managers. Eén hunner: „Bijna alle bedrijven zijn hiërarchisch opgebouwd. Maar terwille van het nog beter functioneren van de ondernemingsorganisatie in haar totaliteit moet veel aan dacht worden gegeven aan de kleine managers aan de buitenkant van de schil van de onderneming". Elders wordt geconstateerd dat ver loederd Amsterdam aan het herrijzen is. Wethouder Heerma: „In de jaren zestig en zeventig zijn er onder een dolend, discussiërend stads bestuur negatieve tendensen ontstaan, waardoor veel mensen de stad verlieten en Johan Neeskens in Vrij Nederland: „Ik weet ze ker dat het goed gaat als ik weer helemaal fit ben. Mensen geloven me niet omdat het mode is ge worden te klagen over het voetbalvak. Maar ik vind voetballen echt nog heerlijk". Amsterdam alleen nog con sumeerden zonder medeve rantwoordelijkheid te willen dragen. Daardoor werd de stad naar de verdommenis geholpen. Dat is voorbij". Het omslagartikel gaat over de heilige oorlog tussen Iran en Irak. In Vrij Nederland een arti kel over het geharrewar rond de eisen van de vak bonden. Directeur De Ridder van het Centraal Planbureau: „De vakbeweging schept via arbeidstijdverkorting banen, die ze met looneisen weer vernietigt. De linkerhand weet niet wat de rechter doet". Verderop kijkt ad junct-directeur Post van Hu- manitas terug op de Sterren show. „Het had succesvoller kunnen zijn. Het is de eerste keer dat er uit buitenkerke lijke hoek een dergelijke massale televisie-actie wordt gevoerd. Dan zit je al gauw in het verdomhoekje. Er is tegenwerking uit confessio nele hoek geweest". Voorts een gesprek met de verloren zoon van het Nederlandse voetbal, Johan Neeskens. „Ik weet zeker dat het goed gaat als ik weer helemaal fit ben. Mensen geloven me niet om dat het mode is geworden te klagen over het voetbalvak. Maar ik vind voetballen echt nog heerlijk. Als we trainen, beginnen we om tien uur. Is dat niet veel mooier dan om 8 uur 's morgens achter een loket zitten?" Elders wordt wijlen Willy Alberti herdacht door zijn vrien.den. Musicus Tony Eyk over zijn ijdelheid: „Willy was er een meester in om op een foto vooraan te staan. Ik reed een keer van uit het oosten van het land met hem mee terug. We hoorden op de radio dat Bea trix een verloofde had. Hij stuurde zijn auto direct naar Soestdijk. Hij was er eerder dan de televisie". In de Groene Amsterdam mer vindt Paul Kalma, me dewerker van het weten schappelijk bureau van de PvdA. dat Marcel van Dam een aanslag pleegt op het ge zonde verstand. „Van Dam, die de politiële verwijt de in dividualisering, de toegeno men behoefte van mensen aan zelfbeschikking, te on derschatten dezelfde Van Dam wil de Nederlandse be roepsbevolking in cohorten van 10 of 12 procent laten op marcheren naar een voor al len gelijke arbeidstijd van 25 uur". Het dubbelartikel gaat over de Sovjet-Unie in de ja ren tachtig. „Er komen gene raties aan, die zijn gehard, niet aan het front of door de zuiveringen van Stalin, maar in het dagelijks besturen. Men moet geen wonderen verwachten: de kwaliteiten die worden vereist voor het beklimmen van de ladder, ziin niet meteen originaliteit of democratische gezindheid. Maar zeker is dat er in de lei dende kringen een hervor mingsgezinde stroming be staat en dat er een politiek debat wordt gevoerd". Met de jurist dr. E. Brongersma wordt gepraat over het voor stel om veranderingen te brengen in de wetgeving op sexuele relaties tussen vol wassenen en kinderen. „Het is typisch een taboe dat opge komen is in de burgerlijke tijd, tijdens de opkomst van de industrie, waarin je alleen deugde als je produktief was. Sex was een premie voor de produktieve mens". In de Haagse Post een ana lyse van de problemen rond de Molukkers in Assen. De ooggetuige van een brand stichting: „Het leek wel of de agenten moedwillig de ande re kant opkeken. Ze deden net of ze niets hoorden, of de ruiten er zachtjes uitgingen. Toen er iemand vroeg of ze dat allemaal zo maar toelie ten, hoorde ik een agent zeg gen dat het wel eens goed was als die Molukkers terug gepakt werden". Elders aan dacht voor de hernieuwde opmars van de contactadver tentie. De socioloog Kees de Hoog: „Kneusjes? Klinkklare nonsens. Die adverteerders zijn juist mensen die bewust zoeken. Ze zijn niet lelijk of geestelijk kreupel. Integen deel. Mooie meiden blijken ook uit de boot te vallen. Die lijken zo ongenaakbaar, daar durven mannen niet op af". Het omslagartikel portret teert de „stille hoek van het Binnenhof" ofwel de Eerste Kamer. Staatsrechtsgeleerde prof. Vis: „Het Binnenhof is het grootste plein van Euro pa. Er wordt vreselijk veel gekletst en geroddeld, maar in de stille hoek gebeurt dat vooralsnog in voorname sfeer en hoffelijke vorm. Dat moet maar zo blijven". Voorts een gesprek met leider Carel Bir- nie van het Nederlands Dans Theater in Den Haag. „In het voorjaar van 1987 staat er toe vallig aan het Spui wel een gebouw van 15.000 kuub. Bij na twee keer zoveel als ie dereen voor mogelijk had ge houden. Op een veel betere plek dan Scheveningen. Dan staat er iets wat dit dorp he lemaal niet wilde. Waar ik aan begonnen ben, juist om dat het onrealiseerbaar was. Weer slaagt de dorpsidioot". De Tijd praat met de nieuwe lijsttrekker van de SGP, ir. Van der Vlies. „Een Staphor- ster variant met in totaal niet veel meer dan 76 zetels zie ik niet zitten. Zo'n getal is toch wel een uiterst wankele basis voor een kabinet. Ik denk Staatsrechtsgeleerde prof. Vis: „Het Binnenhof is het grootste plein van Europa. Er wordt vrese lijk veel gekletst en ge roddeld, maar in de stille hoek gebeurt dat voorals nog in voorname sfeer en hoffelijke vorm. Dat moet maar zo blijven" (Haagse Post). dat er zoveel vraagstukken in onze samenleving zijn, dat het wenselijk is dat er een kabinet komt met een groter draagvlak". Met ir. B.Krijgs man van het Enschedese Centrum voor Micro-Elek- tronica wordt gesproken over personal computers. „De moeilijk-doenerij rond com puters dient vervangen te worden door praktische zin. Op een dag zal het gedaan zijn met alle opgeblazen ge wichtigdoenerij en met dat onbegrijpelijke jargon. Het ding zal dan even gebruiks vriendelijk zijn als de meeste auto's". Elders een interview met de schrijver van „Nieuwtestamentische wor tels van het anti-semitisme", dr. Hans Jansen. „Het Nieu we Testament bevat wel de gelijk anti-judaïstische en anti-semitische elementen. Passages waarin de joodse re ligie wordt voorgesteld als perspectiefloos, dood, afge daan, en waarin de aanhan gers ervan met vijandigheid, afkeer, wrok, verbittering worden bejegend". Aandacht tenslotte voor de tweede wie- lerjeugd van Zoetemelk en Kuiper. „De Belgen hebben geen groten meer. Er staat te veel druk t>p. Ze moeten al tijd maar winnen. En daar door gaan ze binnen een paar jaar kapot. Dat is het mooie van de overwinningen van Kuiper en Zoetemelk. Een coureur moet gezond blij ven". DE BILT (KNMI) mende nacht vriest nergens meer, en i dag wordt het rond I Dat hangt samen i pressie die vanochtem land lag en die naar het zuidoosten I ku zachtere lucht van di<fe aanvoert. Het lagedrpaa. brengt ook neersl^ t vooral in het noordenUad land eerst in de vo? sneeuw. De wind dra) er gen van zuidoost naai#- neemt geleidelijk Iken kracht af. De temperde, ging zet ook na morgfhaJ in het weekend wordt£aa omstreeks 9 graden oji^r middagtemperatuur v) de Zaterdag kan nog re[vor len, daarna blijft het #en. dagen droog. ver 51™ 3°. vel Weerrapporten v De Bll|d Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Zd. Limburg Luxemburg onbew. Stockholm zw bew Casa blanca regen GRATIS ELKE WOENSDAG BIILAGEBDUWKRANI INFORMATIE OVEB FILMS THEATER. RECREATIE.EXl EN EEN COMPLETE AG?

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2