3 onge ontwerpers 'inen nieuwe isie op meubels öaüanEö -jigen bungalow laten ouwen wordt populair VOORBEELD DONDERDAG 21 MAART 1985 PAGINA 3 neubelontwerper die zijn eigen ideeën trouw blijft ach commercieel succes heeft, moet men met een fsje zoeken. Jonge, beginnende talenten weten dat. voordat er ook maar sprake is van een carrière !n ze daarom moeten kiezen: maken wat ze zelf !VC dan wel boeiend vinden of water bij de wijn nmr •SI leezitter van Peter van der Ham, die alle eigenschappen die een strakke, ongekunstelde bank in deze tijd moet >n. file tafel met frame-stoelen van Ludo Hermans en Luis van, ir; een moderne inrichting voor een kasteel. Rechts: Een van de „dessins met een versierende functie" van Karin de Vaal. Dat niet iedereen voor de ge makkelijkste weg kiest, moge blijken uit de tentoonstelling van 23 ontwerpen van betrek kelijk jonge Nederlanders, die nog tot en met 27 april te zien is bij Metz Co in Amster dam. Er zijn eigengereide, on orthodoxe ontwerpen bij waarvan nu al te voorspellen valt dat ze straks in hooguit drie huiskamers zullen prij ken. „Je maakt iets voor jezelf en als er meer mensen zijn die daar iets in zien is dat meege nomen". Metz Co, dat ooit opdrach ten gaf aan de toen nog onbe kende Gerrit Rietveld, han teerde twee selectiecriteria voor de tentoonstelling. De ontwerpen mochten nog niet eerder zijn gepubliceerd of ge toond en de mogelijkheid moest bestaan dat er één of een kleine serie van in pro- duktie wordt genomen. Dat er niet meer dan 23 ontwerpen werden toegelaten, was louter een gevolg van ruimtegebrek. In 1982 organiseerde de meu belzaak ook een dergelijke tentoonstelling, die resulteer de in een aantal opdrachten van de Rijksdienst Beeldende Kunst en het bedrijfsleven. Rob Jacobs (24), net afgestu deerd aan de HTS bouwkun de in Tilburg, hoopt op een dergelijk succes met de tafel, stoel en bureaulamp die hij samen met Pieter Verhees be dacht en maakte. Hij laat zich er niet over uit of dat moet gebeuren met exact het huidi ge ontwerp of met een aange paste versie. „Wij willen een mogelijke bijdrage leveren tot het onderhouden van de dia loog tussen diegenen die zich geroepen voelen over vorm geving te discussiëren", zegt hij. Verkenning Een vrijbrief voor commer ciële aanpassingen? „Wij heb ben ons nooit de vraag gesteld wat anderen ervan zouden vinden. Met opzet hebben we iets ontworpen zonder dat er een theorie of een bepaalde stijl aan ten grondslag heeft gelegen. Nu zeggen sommige mensen dat het geïnspireerd is op de jaren zestig of dat het een mooi, eenvoudig ontwerp is. Daar zeg ik niets op, ik vind het alleen leuk en be langrijk dat er op wordt gere ageerd. Dit is voor ons toch een soort verkenning. Er moet open kritiek op het werk komen, zonder vooroor deel, zonder dat er wordt ge dacht aan iets dat al bestaat of heeft bestaan. En dan praat ik ook liever niet in termen als mooi en lelijk". „We hebben deze tafel en stoel met z'n tweeën ontwor pen omdat we zelf zoiets no dig hadden. Nu we op deze tentoonstelling staan, ga je heel voorzichtig denken dat je er van kunt leven. Heel voor zichtig. Het is een verdere uit daging om je in je eigen ont werpen te verdiepen. En mis schien dingen aan te passen, ja dat kan best. Ik hoef niet per se alleen maar iets te ont werpen dat heel origineel is, maar praktisch totaal niet toe pasbaar. Juist door erover te discussiëren kun je er achter komen of je bepaalde dingen anders zou kunnen doen. Maar het basisidee is en blijft: ik zet me nergens tegen af en ik voel me nergens toe aange trokken. Ik zie wel". Vijftien Joep Beijl, die niet meer echt tot de beginnende ontwerpers gerekend mag worden, weet dat commercieel succes voor hem niet is weggelegd. Deze Haagse dertiger verdient zijn brood als reclameontwerper. Het bedenken van meubels is voor hem een hobby gewor den, al is het dan een dure. Op de tentoonstelling is van hem een etagère in een z- vorm te zien. Die bestaat uit twee staanders en vier glas platen die de vorm van een parallellogram krijgen, omdat de staanders schuin tegenover elkaar zijn geplaatst. Nu al weet hij vrijwel zeker dat er niet meer dan vijftien van ge maakt zullen worden. „De doorbraak laat wel flink op zich wachten, hè", zegt hij lacherig, want teleurgesteld is hij er 5 lang niet meer over. „Ik maak nu eenmaal geen meubels voor de massa, ik wil dingen maken die ik zelf fijn vind. Daarop krijg ik geluk kig wel positieve reacties, maar ze zitten niet op me te wachten. Wat ik doe, is maar voor een heel kleine groep in teressant. Ten eerste omdat er maar weinig mensen zijn die het kunnen betalen en ten tweede omdat er maar weinig mensen zijn met een heel ei gen smaak. Het is maar een flinterdun laagje dat zoiets wil hebben als vormgeving. En anderen die het wel aan spreekt denken toch eerder: wat voor andere meubels kan ik voor dat geld, in dit geval 2500 gulden, kopen?". Lange adem „De jonge ontwerpers die me nen dat hun produkten een grote groep zullen aanspreken omdat er een toenemende be langstelling voor vormgeving zou bestaan, moet ik dus te leurstellen. De belangstelling noch het geld is er in vol doende mate. Ik geloof niet zo erg dat je concessies moet doen voor een commercieel succes. Het is meer een kwes tie van een hoop geld hebben en een lange adem. Tegen de stroom in blijven roeien. En als er dan toch maar een heel kleine groep bij je komt, dan geeft dat extra veel voldoe ning. Wat niet betekent dat ik alleen voor een elite wil wer ken. Het lijkt me ook heel leuk een modieuze blikopener te bedenken, al zal dat wel mijn achtergrond als reclame man zijn. Maar afgezien daar van vind ik toch dat je alles moet kunnen ontwerpen, want het is tenslotte je vak". Ontwerpers moeten er reke ning mee houden, dat bedrij ven die geïnteresseerd zijn hun ontwerpen omrekenen in kostprijs. Daarbij komt dat de inkoper ongeveer honderd procent winst op die prijs legt, evenals de detailhandel. Voor de ontwerper blijft er dan maar een paar gulden over. Voor Joep Beijl is daarin ook het succes van Jan des Bou- vrie voor een deel te verkla ren. „Zijn ouders hadden al een meubelzaak. Dat is een start die vrijwel geen enkele ontwerper kan maken". Tweezitsbank Het maakt de tentoonstelling er niet minder interessant op. Er is een aantal in wezen een voudige meubels te bewonde ren, die al lang in de winkel te vinden zouden zijn, als er een bekende naam bij hoorde. De tweezitter van Eindhove- naar Peter van der Ham bij voorbeeld bezit alle eigen schappen die een strakke, on gekunstelde bank in deze tijd moet hebben. Het moet wel heel raar gaan. wil daarvoor geen fabrikant te vinden zijn. Hetzelfde geldt voor de (gor dijn )stoffen van Karin de Vaal. „Dessins met een ver sierende functie", zegt ze er zelf van. Kunst zonder na drukkelijk kunst te willen zijn. De op Mondriaan geïn spireerde lage salontafel van Jaap Westerbos en André Jan Bolderman valt evenzo op, maar hier is de link met een zo beroemd kunstenaar toch wat al te gemakkelijk. Aanzienlijk verder gaan Ludo Hermans en Luis van Bebber met hun ovale tafel en fra- mestoelen. Zeer oorspronke lijk in uiterlijk, uiterst prettig in functie en bovendien ge zond, omdat de stoelen de ge bruiker ongemerkt in een kaarsrechte eethouding dwin gen. Het ontwerp doet onge wild denken aan een modem ingericht kasteel. Afgezien van deze en nog onbesproken gebleven prettige details, is het meest belangwekkende van de tentoonstelling toch dat er een hele lichting ont werpers is met een nieuwe vi sie op wonen. En of ze nou wel of niet door breken doet er dan minder toe. DICK HOFLAND vele jaren is het voor particulieren weer wat eenvoudiger orden een stuk grond te kopen, waarop een huis kan worden juwd. Tot voor kort hadden gemeenten nauwelijks kavels ld beschikbaar, nu is het aanbod aanzienlijk. Het gevolg rvan is dat de niet zo florerende bouwsector voorzichtig 3nc*bt dat belangstellenden voor huizen van rond de 250.000,- «taijoger, eerder zullen besluiten hun eigen bungalow te laten ;n Wwen dan een bestaand huis te kopen. ^meenten hebben weer kavels grond te koop 'de letter zijn bungalows bande huizen met één laag. Semi-bungalows [n één verdieping. In de ijk wordt vrijwel elk Band huis als bungalow [merkt, of het nou gelijk- S is, één of meer verdie pt heeft dan wel een ri- mdhuis is. Nu is natuur- liet iedereen geïnteres- in materiële zaken en maar de meeste mensen er toch ooit wel eens lebben gedroomd in zo'n wonen. Bij dat dromen I het doorgaans, want loop is een bungalow be- "iiiet. Izozeer de bungalow als de grond waar die op staan, drijft de prijs op. f in het Westen kost -{grond al gauw 300,- fierkante meter, zoals bij beeld in Zoetermeer. In burg is dat zelfs 400,-, Isief btw. Een stuk bouw- waarvoor je in die plaats 250.000,- moet beta len, kost in het Oosten en Noorden van het land onge veer de helft en in sommige plaatsjes in Friesland zelfs maar 50.000,-. In de Randstad is het laten bouwen van een eigen bunga low daardoor alleen bereik baar voor mensen met een in komen van ruwweg minimaal 75.000,- bruto per jaar. Er zijn echter ook gevallen denk baar waarbij iemand al grond heeft, bijvoorbeeld van ieen familiebedrijf. Zodra de kos ten voor de grond wegvallen of redelijk laag zijn, wordt het bouwen van een bungalow in eens veel interessanter. De prijs van het huis zelf is na melijk lang niet zo extreem als vaak wordt gedacht. Sleutelklaar Er is een enkele bouwfirma die een bungalow kan leveren voor ongeveer 125.000,-. Dat huis is 6,40 bij 8,80 meter, telt drie (kleine) slaapkamers en heeft een eenvoudige keuken, badkamer en toilet. De meer gangbare bungalows zijn ech ter iets groter, 7 bij 9 of 8 bij 10 meter. De prijs daarvan ligt rond de 140.000,- en de woning wordt „sleutelklaar" opgeleverd, dat wil zeggen in clusief genoemde inrichting, dubbelglas in de benedenver dieping, legeskosten, aanslui tingen nutsbedrijven en der gelijke. Ze worden gebouwd via de houtskeletmethode en hebben een enkelvoudige ste nen buitenmuur, die geen iso lerende functie heeft. Er zijn ook volledig houten huizen, waarvoor de traditioneel in gestelde Nederlandse koper mondjesmaat meer belangstel ling heeft gekregen. Wie een luxueuzere inrich ting dan de standaardvoorzie ningen wil, betaalt meer, maar het is doorgaans ook mogelijk het huis in casco te kopen, dus volledig kaal van binnen. Dat is een stuk goed koper, soms wel zo'n 40.000 of 50.000 gulden, en heeft als groot voordeel dat de bewo ner volledig zijn eigen ideeën kan realiseren. De vorm en maten van deze bungalows liggen echter vast. Naarmate de prijs oploopt, wordt ook de mogelijkheid tot variatie in afmetingen groter, maar het model blijft stan daard. Wie daarmee geen ge noegen neemt, kan uiteraard zijn eigen ontwerp (laten) ma ken. Een dergelijke woning kost heel wat meer dan de eenvoudige standaardbunga low. Bij geheel houten huizen ligt die verhouding overigens veruit het gunstigst. Hypotheekbanken Nu de bouwwereld vermoedt dat meer mensen dan voor heen een bungalow zullen la ten bouwen, duiken hypo theekbanken in dat gat in de markt. Ze worden deels ge dreven door de concurrentie en het echec van de Tilburgse hypotheekbank, maar zeker ook door het nogal vernieti gende oordeel van de vereni ging Eigen Huis over de hy potheek op basis van levens verzekering. Deze vorm was tot nu toe de meest geliefde manier van huizenfinancie ring bij de hogere inkomens ruwweg vanaf 60.000,- omdat de fiscale rente-af trek gedurende de gehele looptijd gelijk blijft. De Fries Groningse Hypo theekbank (Depositohypo theek), de Nutsspaarbank (Spaarhypotheek) en de West- land Utrecht Hypotheekbank (Lage Lasten Hypotheek) hebben sinds enige tijd een vorm van financiering gevon den waarbij de netto-lasten laag kunnen worden gehou den. De eerste tekenen wijzen erop, dat deze vormen zeer populair gaan worden en dat meer instellingen met verge lijkbare pakketten zullen ko men. Het is zelfs niet uitgeslo ten, dat de verzekering op ba sis van levensverzekering op den duur zal verdwijnen. Wat niet wegneemt, dat het hypo theekwoud steeds ondoorzich tiger wordt, zelfs voor inge wijden. Genoemde instellingen heb ben mede daarom gemikt op een vorm waarbij de netto lasten en de netto schuld laag kunnen worden gehouden. Dat aspect zal de consument immers het meest aanspre ken, de (zeer ingewikkelde) manier waarop dat kan wor den gerealiseerd interesseert hem nauwelijks. DICK HOFLAND In een voorbeeld willen we hieronder laten zien wat er zeer globaal moge lijk is voor iemand die een bungalow In de omgeving van Den Haag wil la ten bouwen. We gaan daarbij uit van een man van 35 jaar (geen ambte naar). die is getrouwd en twee kinde ren heeft. Het gezin koopt een kavel grond in Zoetermeer van 300 vierkante meter, met daarop een van de hierboven genoemde „sleutelklare" bungalows van 140.000,-. Het gezin heeft een eigen vermogen van 37.500.- uit spaargeld en verkoop van de huidige woning. Als het gezin een groter stuk grond zou willen, is dat eventueel mogelijk In Bergambacht, even voor bij Gouda. Voor hetzelfde geld kan de bungalow daar komen te staan op een kavel van 750 vierkante me ter. Kosten grond. Incl. btw 107.000,- Kosten bungalow, sleutelklaar en incl. bouwrente143.000,- Totaal 250.000.- Drie mogelijkheden om dit bedrag te financieren met een hypotheek waarbij de netto lasten het laagst zijn. ervan uitgaand dat zowei salaris als hypotheekrente gedurende de looptijd niet verandert Op basis van 250.000 gulden hypo theek en 37.500 gulden eigen geld dient men bij de WUH een inkomen te hebben van minimaal bruto 78.000.- (Inclusief vakantiegeld en vaste gratificaties als 13e maand). Bij deze hypotheekvorm Is overigens niet speciaal eigen geld nodig. In dit geval zou men met hetzelfde salaris ook een hypotheek van 210.000 gul den kunnen krijgen. Leningbedrag:250.000,- Aanvangsreserve:37.500,- Duur:21 jaar Indicatie belasting- en premievoordeel percentage: 43,23% Rente LLH:9.20% Rente annuïteit:9.00% Netto jaarlasten bij achtereenvol gens Lage Lasten Hypotheek en an- nuïteitennypotheek: 11 556 11619 11682 11 751 12.297 13 237 *4 129 14 332 15.381 15 527 15686 15 859 16 047 17 278 19.171 21 304 22 053 (Bij deze vorm moet ten minste 15 procent van het te lenen bedrag worden Ingebracht als depocilo. Oit deposito moet komen uit eigen mid delen en kan dus niet worden mee- geftnancierd. Om daarna voor een hypotheek van 250.000.- In aan merking te komen, moet men onge veer f 78.000,- bruto per jaar var- Looptijd: Premie overlijdens- rlsicoverzekering... f 1275,- per Jaar Geschat belastingvoordeel:45% Hypotheekrente jaar 0 t/m 10:9.00% jaar 11 t/m 158.75% vanaf jaar 168.50*4 Netto maandlast bij gens Depositohypotheek en annuï teitenhypotheek (van 21S.00Q.-}: 1 774 1057 2 823 1063 3 873 1069 4 904 1075 5 928 1062 101059 1126 151210 1194 201159 1287 251326 1440 1479 1548 .- 1520 1802 30 Nustsapeartoank. I Op basis van 250 Ó00 gulden hypo theek dient men bij de Nutaapaar- bank een inkomen te hebben van rond de 78.000.- bruto per }aar In dit geval zou men bij een extra ator- ting van 37.500.- na 18 jaar van de schuld af kunnen zijn, met een gelijk blijvende netto jaarïast van 12364,- Wil men toch 30 jaar volmaken, dan dalen de netto lasten aanzienlijk. Leningbedrag:250 000/. Rente Spaarhyp.:950% Rente annuïteit:9.00% Extra premieetortlng:37300,- Geachat belastingvoordeel:60% Looptijd:30 }aar Netto jaarïast bij achtereen «pigects Spaarhypoheek an anoufteManhypo- theek: 18211 2 .5211 3 .5211 45211 55211 105211 15.5211 205211 255211 305211 10.170 10.252 10.341 10.439 10.S46 11251 f2.356 14 085 16.792 19 941

Leidse Courant | 1985 | | pagina 21