Je moet bescheiden beginnen" Noordwijkse hulp komt in Boven Volta goed terecht Rijnsburgse fracties blij met benoeming ÏDEN OMGEVING CöidócSouAcmt 'i ïzet Hoofdstraat procent hoger NESTBESCHERMERS OP BOUWLAND JONKMAN (43) NIEUWE BURGEMEESTER RUNSBURG a neeuwen- $orst as een jhatrijk >nnen- looster DONDERDAG 21 MAART 1985 PAGINA 15 S K iDWIJK De omzet van de winkeliers in de Noordwijkse itraat is het afgelopen jaar met gemiddeld tien procent toege- Dat bleek gisteravond tijdens de vergadering van de Noord- Ondernemingsvereniging. Deze vaststelling leidde tot de op- .ig „Houdt het straatje maar, zoals het is". Daarbij werd ge- op de gemeentelijke plannen om de Hoofdstraat autoluw te Deze gemeentelijke plannen vormden de hoofdmoot van de ;omst. Voorzitter L. Korbee meldde, dat nog geen standpunt is tmen, hoewel men wel instemt met het herbestraten van de iamde Kop van de winkelstraat. Tijdens de druk bezochte bij- nst in hotel „Waikiki", werd bestuurslid F. Boks herbenoemd, lend en niet-herkiesbaar was de heer J. de Koning. Zes jaar het bestuur deel uitgemaakt. Als blijk van waardering hij eeni cadeautje „met een stikkertje van Toonen". In de vaka- rerd voorzien door de verkiezing van Wally van Schooten. LEIDSCHENDAM De werkgroep Groen- beheer Nootdorp en Omstreken zoekt con tact met agrariërs in Leidschendam, Stomp- wijk en Voorschoten voor het plaatsen van (vogel)nestbeschermers op weilanden en ak kers. Het gaat om het plaatsen van betonijze ren nestbeschermers die moeten voorkomen dat koeien de legsels van weidevogels vertrap pen. In hooiland wor den bij de nesten stok ken geplaatst, zodat de maaier weet waar zich een legsel bevindt en hij daarmee rekening kan houden. Vrijwilligers hebben zich vorig jaar hiermee bezig gehouden op 80 hectare wei- en hooiland in de Te- dingerbroekpolder tussen Leidschendam en Noot dorp. Een aantal enthou siaste leden van de werk groep wil ook dit voorjaar aan de slag maar voor een grotere overlevingskans van weidevogels is mede werking van agrariërs on ontbeerlijk. Vooral grutto en tureluur gaan in aantal hard achteruit en dat zal ook menig agrariër aan het hart gaan, aldus de werkgroep. De resultaten in de reeds „behandelde" polder zijn boven ver wachting. Het aantal vo gels dat onder nestbe schermers ter wereld kwam bedroeg 80 procent van het aantal eieren ter wijl op percelen zonder nestbeschermers vrijwel geen nest gespaard bleef. Agrariërs die weidevogels een grotere overlevings kans willen bieden wor den verzocht contact op te nemen met Ron Opstal, tel. 01731-9203. Twee fietsen gestolen KATWIJK Onbekenden hebben vannacht uit kelder boxen van een flat aan de J. Th. de Visserstraat in Katwijk twee fietsen gestolen. De deu ren van de kelderboxen wer den met grof geweld gefor ceerd. De fietsen, een dames- en een herenfiets hebben een gezamenlijke waarde van 1250 gulden. aal/ der 16): <|cHTEN CDA- (ouder F. Jonkman THEgmallingerland is per ef6,ril benoemd tot bur- is.èester van de Zuid- liJiJtndse gemeente Rijns- Het koninklijk be- werd hem gistermid- i8-7^ven na vier uur mee lid. Jonkman volgt .K. de Roos op, die zomer van 1983 ziek in november ate] om gezondheidsrede- Par|t ontslag nam. In een avje reactie vertelde de we eerste man van |GMbloemendorp gisteren io. ihij zeer ingenomen is |EEN(de benoeming. bijstaan heeft al enkele ma- 21.Herder naar het ambt van 91 <14meester gesolliciteerd. iburg (606 hectare groot, jG 0 inwoners), is naar hij 3 au(lt, „een bewuste keuze test". De gemeente heeft igrarisch karakter, gericht 0 'oq& bloementeelt. De activi- die daarmee te maken IG jen spreken hem bijzonder nr; ©at Jonkman komend uit gemeente met meer dan ■B inwoners voor een be- H Itelijk kleine gemeente Hl gekozen, vloeit volgens vondvoort uit een ministerieel pottpmingsbeleid. Dit houdt in, dat burgemeesters in prin cipe in kleine gemeente begin nen. „Ik. vind dat je beschei den moet zijn", zo geeït hij te kennnen en eraan toevoegend dat Rijnsburg niet zijn laatste standplaats als burgemeester hoeft te zijn. Wat zijn leeftijd betreft heeft de heer Jonkman nog alle mo gelijkheden voor een burge meesterscarrière. Hij zag op 28 april in 1941 in Akmarijp (ge meente Skarsterlan) het le venslicht. Na de lagere school doorliep hij de mulo, waarna de kweekschool met succes werd afgerond. Als onderwij zer in Andijk en Warnsveld volgde de heer Jonkman ap plicatiecursussen aardrijks kunde, geschiedenis en staat sinrichting. Met die diploma's op zak werd hij in 1969 be noemd als leraar-decaan aan de Christelijke LEAO in Drachten. Van 1972 tot 1978 was hij adjunct-directeur van die school. Zijn politieke loopbaan begon de heer Jonkman in 1974. Hij werd in dat jaar voor zijn par tij, de ARP, lid van de fractie waarin ARP, CHU en KVP de krachten gebundeld hadden. In september 1978 werd hij wethouder van Smallinger- land. Tot zijn portefeuille be hoorden sociale zaken, sport en recreatie, volksgezondheid en bejaardenbeleid. In die hoe danigheid was hij bestuurslid van ruim tien gemeentelijke en regionale organisaties. Rijnsburg past politiek gezien goed bij de heer Jonkman. Van de vijftien raadszetels be zet het CDA er acht, PvdA, RPF en VVD elk twee en GPV een. Behalve het werk voor de gemeenteraad was Jonkman ook binnen zijn poli tieke organisatie op tal van be stuurslagen actief. Tevens was hij bestuurslid van de Provin ciale Persvereniging van Friesland (uitgeefsters van het Friesch Dagblad) en van de Christelijke MTS in Drachten. De heer Jonkman is gehuwd, zijn vrouw (39) komt uit Joure, en het het echtpaar heeft drie kinderen: de 18-jarige Rolan- da, de twee jaar jongere Gert- Jan en de 9-jarige Theo. Jonk man is belijdend lid 'van de Gereformeerde Kerk. De heer Jonkman moet in korte tijd zijn werk in Smal- lingerland afronden. Dat zal enige problemen opleveren ge zien de schooltoetsen van zijn kinderen. Op 1 april echter gaat zijn benoeming in. De haast is een gevolg van de al enkele maanden openstaande burgemeestersvacature die ex tra snel vervuld moest worden na het plotseling overlijden van de loco-burgemeester C. Noort. Het burgemeestersgezin Jonk man met de kinderen Gertjan, Theo en Rolanda. en NSBURG Zeer tevre- ,oor Dat is de Rijnsburgse ge- 'nteraad met de benoeming ZIEide 43-jarige F. Jonkman igevjV) tot burgemeester. De 1i®cjouder uit Smallingerland ^It met open armen ont- in ven in het bloemendorp I3.jal anderhalf jaar, sinds imeester W.K. de Roos erd, zonder burgervader heer Jonkman voldoet )p alle punten aan de pro- ihets die de gemeenteraad dan de nieuw te benoemen v*femeester had opgesteld: oo-h de 35 en 45 jaar oud, kiprotestants-christelijke le- i2.Chvertuiging hebbend, lid f1Jiet CDA, grote bestuurlij- 'aring, een brede belang- voor het maatschappe- 3U j leVen en kennis hebben Ie agrarische sector. Twee le drie Rijnsburgse wet- xs gaan vandaag met de NA ANDERHALF JAAR ZONDER BURGEMEESTER gemeentesecretaris bij de nieuw behoemde burgemees ter op bezoek om met hem af te spreken wanneer hij geïn stalleerd kan worden. Wet houder J. van der Meij, die op zakenbezoek in Polen is, gaat maandag de heer Jonkman de hand schudden. Zonder uitzondering zijn de Rijnsburgse raadsfracties te vreden over het feit, dat mi nister Rietkerk de eerste per soon van de lijst van de ver trouwenscommissie heeft be noemd. Vooral bij het CDA en GPV geldt de vreugde ook in het bijzonder dat de nieuwe eerste man van Rijnsburg van CDA-huize komt en lid van de gereformeerde kerk is. „Het CDA vormt de meerderheid in de raad en het overgrote deel van de gemeenschap is gere formeerd", aldus de fractie voorzitters C. Vianen (CDA) en W. van Egmond (GPV). „Wij hadden er stil op gehoopt. Hij was onze eerste keus en wij zijn ervan overtuigd, dat hij de man is die voor Rijns burg de beste burgemeester is. Het had niet beter gekund. De gemeente Smallingerland (Drachten valt daaronder) kent veel landbouwbedrijven en de nieuwe burgemeester is daar door en door mee be kend. Hij heeft zijn sporen bo vendien verdiend als wethou der met in zijn portefeuille so ciale zaken en werkgelegen heid, toerisme, sport en recrea tie, volksgezondheid, maat schappelijke dienstverlening en het gecoördineerd bejaar- denwerk. Hij is een all-round bestuurder die goed ingevoerd is in de hogere bestuurslagen", aldus Vianen. Wethouder K. Brul, die voor de VVD in de vertrouwens commissie zitting had, is ook „erg gelukkig" met deze be noeming. De politieke kleur van de nieuwe eerste man vindt hij geen bezwaar gezien de situatie in de gemeente en bovendien heeft hij „liever een goede burgemeester van het CDA, dan een slechte van een andere partij". Deze uit drukking werd ook gebezigd door een andere minderheid in de Rijnsburgse raad, de PvdA. Woordvoerder me vrouw A. de Haas-Kromhout van die partij voegt daar aan toe, dat de nieuwe burgemees ter „een man van de praktijk is. Een nuchtere vent die rus tig zijn plekje in Rijnsburg zal vinden". Vooral de ervaring op het gebied van openbare werken vindt mevrouw De Haas een broodnodige verster king van het huidige wethou derscollege. „En verder zullen wij hem positief kritisch blij ven volgen en beoordelen op zijn werk". W. van Egmond (GPV) is ook blij met de erva ring op bestuurlijk gebied die Jonkman in Smallingerland met zijn ruim 50.000 inwoners heeft kunnen opdoen. „We zullen naar elkaar toe moeten groeien en hij zal moeten wen nen, na die oase van rust in Friesland, aan het woelige le ven in de Randstad in zijn al gemeenheid en in Rijnsburg in het bijzonder". Fractievoorzit ter D. Oudshoorn van de RPF was gisteren wegens ziekte niet in staat een reactie op de benoeming van de heer Jonk man te geven. Renovatie Hoofdstraat ton duurder VALKENBURG De reno vatie van de Hoofdstraat is een ton duurder dan werd ver wacht. Dit heeft de Heidemij aan de gemeente laten weten- De commissie Openbare Wer ken was gisteravond verbijs terd door deze medeling van wethouder H. van der Nagel. Uit de verklaring van de wet houder bleek, dat de meerkos ten zijn ontstaan doordat de Heidemij enkele zaken niet in het bestek had opgenomen Voorbeelden daarvan waren de afvoer van meer grond dan was verwacht en herplaatsing van verkeerslichten. De com missie schrok dermate hevig van deze tegenvaller, dat men direct moeite had met het uit geven van geld voor andere zaken. Zo werd vooralsnog de herbestrating van het Castel- lumplein voor 50 mille uitge steld. Het noodzakelijke her" stel van de Achterweg (gren zend aan het vliegveld) mag niet meer kosten dan 6500 gul den. Exultate Deo bijt spits af LEIDEN In de traditionele reeks concerten die de lijden- stijd als onderwerp hebben, beet gisteravond Exultate Deo uit Voorschoten het spits af Onder grote publieke belang stelling in de Pieterskerk werd nu eens niet een van de overbekende Passiones van Bach, maar de Mattheüs-Pas- sion van diens tijdgenoot Georg Philipp Telemann (1681-1767) uitgevoerd. Diri gent Sander van Marion heeft het koor tot inzet en enthou siasme weten te inspireren. De koorklank was goed, evenals de artikulatie. Dit laatste zal mede te danken zijn aan het wel wat lage tempo waarvoor de dirigent heeft gekozen. De koralen werden daardoor wat te breed uitgemeten, terwijl de kortere, heftige koorgedeelten een zekere logheid niet ont zegd kon worden. Dit is een verschijnsel waar je bij een koor van een dergelijke om vang overigens al snel in kunt vervallen. Met de vier solisten had men in het algemeen een goede keuze gedaan. De Jezus-figuur werd buitengewoon knap ver tolkt door de bas-bariton Henk van den Brink. Met zijn prach tige sonore stem en duidelijke artikulatie verleende hij zijn partij maximale diepte en zeg gingskracht. Zijn collega bas- bariton Fons One gaf in iets mindere mate blijk van derge lijke kwaliteiten. Met name zijn artikulatie was in de meeste gevallen onvoldoende. Chris van Woerkom, ervaren Evangelist, bracht zijn teksten zoals we van hem gewend zijn helder, duidelijk en met een enorme plasticiteit. De sopraan Eka Witteveen heeft veel er varing met opera, wat echter bij de uitvoering van Barok muziek dikwijls een hinder paal blijkt te zijn. Dit uitte zich, zoals meestal, in een overmaat aan vibrato m op zich wel muzikaal opgevatte partijen. ANNETTE JASPERSE ."loRDWIJKER- 'de|UT Het Cister- eerhzerklooster Leeu wenhorst was een ddffitrijk nonnen- ^"iister waarvan de millijke nonnen een nfjtgeldje kregen fi,.£r een arbeider het jaar mee moest Zo karakteri- de mevrouw drs. Moor gisteravond iddeleeuwse reli- aatjuzen tijdens een le- in hotel Van der it. Drs. De Moor bezig met een üefsehrift over het <joster. |261 werd het klooster ge uit. De zusters waren van /^p komaf en leefden van {iacht die de gronden op- Jhten. Verder hadden ze boerderij en een brou Het klooster Leeuwenhorst op een antieke gravure. wer in dienst. Uit de boek houding uit die jaren blijkt dat de nonnen elk zo'n drie of vier liter bier per dag dronken. Tien procent van de uitgaven blijkt bestemd voor wijn. Verder kregen de dames een behoorlijk zak geld en 13 weken vakantie. Aan ziekenverzorging en on derwijs deed het klooster niet, dus erg veel meer dan bidden hadden de nonnen waarschijnlijk niet te doen. In 1514 blijkt uit belastingen dat het klooster bij de Noord- wijkerhouterg niet al te po pulair was. Noordwijkerhout bestond destijds uit 50 haard steden en de 250 bewoners klaagden steen en been over het feit dat het klooster alle gronden opslokte. Van de 1000 morgen (ongeveer 580 ha) grond was slechts 26 morgen in het bezit van Noorwijkerhouters. Ging ie mand als hovenier in de tui nen van de nonnen werken, dan kwam zijn huis na zijn dood aan het klooster. Na 1527 ging het bergaf waarts toen Karei V ervoor zorgde dat alleen nog poli tiek betrouwbare abdissen er de scepter zwaaiden. Het re ligieuze aspect werd door de zusters wat verwaarloosd, want volgens drs. De Moor bezochten de nonnen onder andere de boerenbruiloften in de omtrek. Tijdens het be leg van Leiden werd het klooster verwoest om de Spanjaarden geen onderdak te geven, of misschien werd het wel gewoon vernield door vandalen. Toen in 1795 de Fransen ons land binnen trokken, werd de Leeuwen horst een stichting voor de opvang van adellijke meisjes. NOORDWIJK De Noordwijkse hulp. komt in Boven Volta goed terecht. Dat blijkt uit het verslag van de studenten, die de vorige maand met een paar bussen voor hulpgoe deren de tocht onderna men naar het berooide Afrikaanse land. De trip verliep niet geheel naar wens, omdat er proble men ontstonden bij het overschrijden van de Al gerijnse grens. Uiteindelijk is de volkswagen bus, bestemd voor de school van Frére Isidore, wel op de plaats van bestemming aange komen. Het rapport van de studenten meldt, dat de volks wagenbus op donderdag 21 fe bruari, negentien dagen na het vertrek uit Noordwijk, yi Oua gadougou, de hoofdstad van Burkina Faso (de tegenwoordi ge naam van Boven Volta) ar riveerde. De volgende dag reed de bus, na een bezoek aan de Nederlandse ambassade te hebben gebracht, naar Bobo Dioulasso, de nieuwe thuisha ven van de volkswagen. Eindelijk beschikt de Center Para Scolaire van Frére Isodo- re - de school die Noordwijk sinds vorig jaar steunt - over een goed vervoermiddel. Wel was de bus na 700 kilometer aan een onderhoudsbeurt toe, want het grootste gedeelte van de trip (4000 km.) was afgelegd op ongeplaveide pistes in de woestijn. Schokbrekers en banden hadden dus wel wat te verduren gehad. Op de school van Frére Isodo- re krijgen meisjes onderricht in hygiéne, typen en naaien, terwijl de jongens worden op geleid tot fietsenmaker, metse laar, houtbewerker of electri- cien. Met het uit Noordwijk af komstige geld worden nieuwe lokalen gebouwd. Ook ont vangt de school gereedschap pen en lesmateriaal uit Noord wijk. Omdat er niet genoeg geld is om voldoende ter zake kundige mensen aan te trek ken, kampt de school met een gebrek aan leerkrachten De school beschikt over acht hec tare akkerland. Dank zij de ir rigatie-werktuigen, die Noord wijk eind december jl. stuurde, kan het land nu, 'inplaats van slechts twee maanden, het ge hele jaar met tuinbouwgewas sen bebouwd worden. Na het bezoek aan de school van Fré re Isodore vertrokken de stu- denden naar Kera, een dorp dat al jaren door Noordwijk gesteund wordt. Er werd gelo- "geerd bij Nestor Bonzi. Deze man heeft zitting in de dorps raad, drijft een kleine handels firma en is het hoofd van een zeer grote familie. Het leven in Kera. en ook in het daarna bezochte Kosso, is zwaar. Er is zeer weinig water, alleen in juli en 'augustus valt er wat re gen Direct na de eerste regen buien wordt er gierst gezaaid, maar als verder buien uitblij ven, verdrogen de plantjes. Er moet dan opnieuw gezaaid worden Eten goede oogst is dan echter uitgesloten. Tot voor kort was er in de dorpen afgezien van de traditionele medicijnman, geen arts Thans is er een zogenaamde „blote voeten-dokter", wiens praktijk momenteel wordt uitgebreid met een ziekenzaaltje, een be scheiden apotheek en een ver los tafel. Ongeveer vierhonderd kinde ren volgen dagelijks de lessen in de scholen, die met Noord- wijks geld in Kera en Kosso zijn gebouwd. Naast de theore tische vakken als rekenen en schrijven, krijgen de kinderen ook lessen van praktische aard, zoals het verbouwen van gewassen en het houden van Kippen Tot nu toe heeft het bewind van Sankara. de nieu we bewindhebber van Burki na Faso. weinig invloed gehad op de Noordwijkse projecten. Met ingang van september stelt hij wel het dragen van een schooluniform verplicht.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15