iiitenlanders verlaten heran AATSING RAKETTEN AAK VOOR REGERING „Kom niet aan mijn makker" Ik ken't, ja! INLAND CetdaeSomani ïLA^frika bouwt iche muur ;ns Zimbabwe n Ortega: Nicaragua heeft 786 Cubaanse militaire adviseurs Britse mijnstaking kostte 7,8 miljard Forse uitbreiding Franse kernkoppen Genscher: Starwars vergroot gevaar conventionele oorlog IRAK ZET LUCHTAANVALLEN OP IRAANSE STEDEN VOORT yiier Martens: //tl ANTI-RACISME ACTIE SLAAT AAN IN FRANKRIJK Ja, gewoon om te helpen! Thatcher geeft inflatiebestrijding voorrang boven werk WOENSDAG 20 MAAKT 1985 PAGINA 5 llD Zuid-Afrika is èns met Zimbabwe laan het bouwen die om gezet kan wor- een experiment ir wordt 15 kilome- }e muur kost ruim pn gulden. Op de moet 20.000 volt te Daarptroom wordt op 28 itkerirfschakeld. D.e muur ven. iinde maken aan de iebberégale immigranten ngen Zimbabwe Zuid-A- ers, inkomt. Verwanten Poolse pater Kolbe afgetuigd ZDUNSKA WOLA Drie ver- wanten van de Poolse priester Maksymilian Kolbe zijn door dronken mannen op straat in de proviniciestad Zdunska Wola, ten zuidwesten van Lodz in midden- Polen afgetuigd. Voordat erger kon gebeuren, werden zij gered door een oud-politieman, zo meld de het Poolse staatsagentschap PAP gisteren. Maksymilian Kolbe, een Franciscaner pater en Poolse patriot, redde in 1941 het leven van een mede-gevangene in Auschwitz door zich in zijn plaats voor de gaskamer aan te melden. RIO DE JANEIRO In Nicaragua be vinden zich slechts 786 Cubaanse militaire adviseurs en niet 8000 zoals de Verenigde Staten beweren. Dat heeft de Nicara guaanse president, Ortega, gisteren tijdens een persconferentie in Brasilia verklaard. Volgens Ortega zijn er in Nicaragua in to taal 1500 Cubaanse adviseurs, zowel mili taire als niet-militaire. „De Amerikanen blijven zeggen dat er 8000 militaire advi seurs uit Cuba zijn in Nicaragua, maar dit is een leugen", aldus de Nicaraguaanse president. LONDEN De staking in de Brit se kolenmijnen, die na een jaar be gin deze maand beëindigd werd, heeft het staatskolenbedrijf een verliespost opgeleverd van ruim 7,8 miljard gulden, aldus de Britse mi nister van energie, Peter Walker. De regering zal in ieder geval voor bijna vijf miljard gulden bijdragen aan de dekking van het verlies. Over de rest van het bedrag zal in de loop van dit jaar een beslissing worden genomen. Door de staking is de reële economische groei in Engeland in het afgelopen jaar met 1.25 procent ingeperkt. LONDEN Frankrijk zal het aantal kernkoppen aan boord van onder zeeërs dit jaar vergroten van 80 tot 176 naar bijna 500 tegen 1992. Dit heeft de Franse minister van defen sie, Charles Hernu, gisteren ver klaard in een vraaggesprek met het gezaghebbend Brits defensieblad Ja ne's Weekly. Daarnaast zal er dit jaar een nieuwe onderzeeër in de vaart komen met raketten van het type M-4, die elk over zes kernkoppen met een explosieve kracht van zes ki- loton beschikken. Ook de kernwapens te land en in de lucht zullen worden gemoderniseerd, aldus Hernu BONN De Westduitse minister van buitenlandse zaken. Gen scher, heeft gewaarschuwd voor het gevaar van de overschake ling van een strategie van wederzijdse afschrikking op een sy steem van raketafweer in de ruimte. Volgens hem neemt hier door de mogelijkheid van een conventionele oorlog in Europa toe, omdat de Sovjet-Unie op dat terrein een overwicht heeft. Genschers opvatting is neergelegd in een persoonlijk artikel dat deze week in Bonn werd verspreid. Hierin benadrukte hij de noodzaak van een onveranderd vasthouden aan de strategie van het flexibele antwoord van de NAVO „zolang er geen betere strategie is om oorlog te voorkomen". Hij noemde het Ameri kaanse Starwarsprogramma niet met name evenmin als het ge vaar van Westeuropese ontkoppeling van de VS, waarover veel wordt gesproken juist in verband met de Geneefse wapenonder handelingen tussen de VS en de Sovjet-Unie. Tijdens de onder handelingen in Genève heeft de Sovjet-delegatie gisteren op nieuw gehamerd op stopzetting van het Amerikaanse Starwars programma. mj I atrege geen^ zijl nemeiBAGDAD/TE- 'entskjBuitenlandse rkgevjtmaatschappijen len gpsteren met spe- één vacuatievluchten overgi 800 mensen uit opgehaald. Bij oorkoP vluchten in ■kgevf°Pen weekeinde gel strtalgens het minis- ÜAO-ó buitenlandse za- !kuW(jen Haag enkele Heijj Nederlanders De Iraanse j is de laatste da geen'malen het doel- van Iraakse df J raketaaiivallen. f'een Êedreigd dat verlakteravond 18.00 Wfff??/ Nederlandse tijd het Iraanse luchtruim voor geen enkel vliegtuig meer veilig zou zijn. De Westduitse Lufthansa en de luchtvaartmaatschappijen van Oostenrijk en Turkije stuurden vliegtuigen om bui tenlanders op te halen, ook al hebben de maatschappijen hun reguliere diensten op Teheran vanwege de vijandelijkheden gestaakt. Japan heeft zowel Iran als Irak opgeroepen een vrije doortocht te garanderen, zodat een vliegtuig Japanse staatsburgers uit Iran kan eva cueren. Evacué's aan boord van een Oostenrijks toestel verklaar den dat de luchtaanvallen op Teheran vooral de laatste da gen sterk zijn toegenomen. De stationmanager van Austrian Airlines in Teheran, Adolf Oberleuthner, zei dat hij in één week tijd zes luchtaanval len had meegemaakt. Moerasgebied Terwijl de Iraakse en Iraanse luchtaanvallen op eikaars ste den onverminderd voortgaan, lijkt de strijd in het Zuidiraak- se moerasgebied tot stilstand te zijn gekomen. Hoewel Tehe ran beweert een deel van Zuid-Irak onder controle te hebben, gaan waarnemers in Bagdad ervan uit dat het Iraanse offensief is vastgelo pen. Afgelopen weekeinde slaagden Iraanse troepen erin legerleiding toonde gisteren deze Iraakse officieren, die tijdens de gevechten van afge- keinde in .het Zuidiraakse moerasgebied gevangen genomen werden. Volgens Teheran toe ruim drieduizend Iraakse militairen gevangen genomen. Irak beweert de afgelopen zo'n 90.000 Iraanse soldaten krijgsgevangen te hebben gemaakt. om een bres van dertig kilo meter in de Zuidiraakse de fensielinie te slaan. Even leek het erop dat de Iraniërs een bedreiging zouden kunnen gaan vormen voor de Zuidi raakse havenstad Basra. Gisteren werd voor het eerst sinds het oplaaien van de Golfoorlog een aantal buiten landse journalisten toegelaten tot het moerasgebied van Hoe- waizah in Zuid-Irak. Daar was maandag tegen zonsondergang nog het gedreun van artillerie vuur en raketexplosies te ho ren. Iraakse tanks trokken in oostelijke richting naar de Iraanse grens via een nieuw aangelegd netwerk van stoffi ge wegen. Breedlachende Iraakse soldaten vertelden dat er heel wat Iraanse soldaten begraven liggen onder het tankspoor. Volgens westerse journalisten lijken er geen Iraanse militai ren meer in het Hoewaizah- gebied te zijn. Iraakse officie ren verklaarden dat de indrin gers verdreven waren na ze ven dagen van hevige gevech ten. De Iraniërs hadden vol gens hen geprobeerd zich een weg te banen door Hoewaizah om vervolgens de strategische belangrijke hoofdweg Bagdad- Basra in te nemen. Het Iraakse militaire opperbe vel heeft bekendgemaakt dat een ongekend aantal Iraanse indringers in het moerasge bied onder de voet is gelopen. Volgens het Iraakse legercom- mando zijn tijdens het Iraanse offensief ruim 30.000 Iraniërs gedood en raakten er driemaal zoveel Iraanse soldaten ge- Wond. Het aantal Iraanse krijgsgevangenen zou nog veel groter zijn, aldus het leger- commando. Iran heeft een heel ander beeld geschetst van de gevech ten in het Zuidiraakse moeras gebied. Radio-Teheran meldde gisteren dat Iraanse strijd krachten 500 vierkante kilo meter Iraaks grondgebied ver overd hadden en dat de zwak ke Iraakse pogingen om door te dringen in de bevrijde ge bieden afgeslagen waren. politie J igd. p wajvan de voorpagina) wapL De christen- partijvoor- woordvoerder psie Frank Swae- is. f het gezicht van ontie door erop te mo8%t christen-demo- ruimte laten JreJJ^etensnood. Alle stemmen in eer iten. Wij leggen kele collega een IlIHhg 0p Toch is het de mening van mijn fractie dat de plaatsing ligt in verlengde van het, NAVO-dubbelbesluit van december 1979. Minister van buitenlandse za ken Tindemans verdedigde in een uithaal naar de vredesbe weging de stelling dat „politici zich niet altijd moeten laten leiden door de publieke opinie. Hij trok de vergelijking met de Britse en Franse premiers Chamberlain en Daladier die tijdens de conferentie van München in 1938 meenden de wereldvrede te hebben gered door Hitier zijn zin te geven. De leider van de Vlaams-na tionale Volksunie Vic Anciaux begreep de haast niet bij de be- lissing. „Er dreigde toch geen Russische aanval, aldus An ciaux. Premier Martens ver klaarde dat de plaatsing van de raketten die zaterdag plaats had uit veiligheidso verwegingen niet eerder be kend is gemaakt. De premier beklemtoonde dat alle proble men betreffende de veiligheid, dus ook de installatie van ra ketten, volgens de grondwet tot de bevoegdheden van de regering behoren. Dat bete kent ook dat het parlement formeel geen zeggenschap had over de stationering en deze dus ook niet had kunnen te rugdraaien. Wel kon zij de goedkeuring aan de plaatsing onthouden, waardoor de rege ring zou vallen. Vervolgens was het dan aan een nieuwe regering geweest om de plaat sing te heroverwegen. VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH a\\ binnenplaatsje achter „De Swarte 0I' ^levond zich een vunzig en duister *waar de waard zijn lege wijnvaten en en placht op te bergen. En hier was 2} bezig zijn laatste instructies te ge- t bloeddorstige legertje van misdadi- die omhooggekropen schenen uit de goten en riolen van Gravendrecht. Jhet allemaal: voor een handjevol geld l huurlingen alles. Zo was het tóén en jet vandaag de dag óók nog... Vieze "itructies werden echter plotseling on- J door de kleine, gemaskerde spion, pos binnenstormde. „Kijk uit, Pietjet" '„Een onbekende met een zwarte jas Joor de buurt! Als je het mij vraagt, is- ie van de geheime pliesie!" -- „Maar Ik vréég het je niet," gromde Pietje. „Die van de pliesie ken ik immers allemêél!" toch begaf hij zich naar buiten, maar daar bleef hij als door de bliksem getroffen staan. Er brandde een kaars voor het raam... „Het afgesproken teken," mompelde Pietje. „Zwartjas zit dus in de Pi- raet..." Toen zette Vieze Pietje alles op één kaart. Met een ouderwets pistool in de vuist marcheerde hij de gelagkamer binnen en met één oogopslag zag hij, dat smidje Verholen een vreemdeling was. Daarom greep hij de smid met forse hand in de kraag en bulderde: „Haven- pliesiel Je bent er gloeiend bij, mant Een vent in een zwarte jas zoeken we al jóèóren!" En de geniepige waard stond er doortrapt bij te la chen Proces tegen oud-SPD-minister BONN De voormalige so ciaal-democratische minister Egon Franke moet terecht staan wegens verduistering. Franke heeft niet duidelijk kunnen maken waar zes mil joen gulden van zijn ministerie gebleven zijn. De SPD-er, die tot de rechter vleugel van zijn partij behoort, was tot september 1982 minis ter in de regering van bonds kanselier Helmut Schmidt en belast met de betrekkingen tussen de beide Duitslanden. Naast Franke moet ook zijn vroegere topambtenaar Hirt terecht staan. Hirt heeft tegen de politie steeds volgehouden dat de verdwenen miljoenen gebruikt zijn voor het vrijko pen van DDR-burgers. Hij is er in de verhoren echter niet in geslaagd die bewering hard te maken. Eergisteren besloot de rechtbank in Bonn de aan klacht van de officier van jus titie in te willigen en het pro ces te openen. De Franse jeugd blijkt bijzonder gevoelig te zijn voor de in Parijs gestarte anti-racisme actie. Middelbare scholieren uit de de Franse stad Dijon tonen hier zelfbewust de button „Kom niet aan mijn makker". (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS Terwijl de ra cistische praatjes van Je an-Marie le Pen „Frank rijk een slechte naam in Europa bezorgen" (Simo- ne Veil), is de Franse jeugd druk bezig het enigszins besmette bla zoen op te poetsen. De door de Parijse jongeren organisatie „SOS Racis me" gestarte anti-racis- me-actie „Touche pas a mon pote" (Kom niet aan mijn makker) is nu al een overweldigend suc ces. Het dragen van het door de organisatie uit gegeven speldje in de vorm van een open hand is hier tot een ware rage geworden. Inmiddels zijn. al tot zo'n 150.000 anti-racisme-buttons verkocht en te oordelen naar de enorme stapel post op het Parijse kantoor van de jonge ren zullen er nog vele tien duizenden moeten worden bijgemaakt. Ook van buiten Frankrijk is de belangstelling groot. Zo groot zelfs dat Har lem Desir, de voorzitter van „SOS Racisme" momenteel campagne voert in België en in Zwitserland. De activitei ten wat betreft Nederland beperken zich vooralsnog tot het afwerken van de tiental len bestellingen van de vijf frank kostende button. „Nooit gedacht dat het zo zou aanslaan. Het lijkt wel of alle Fransen tegelijk wakker zijn geworden", zegt Nasser (30). Hij is een van de vele vrijwil ligers die soms wel tien uur per dag achter de telefoon zitten om de ontelbare bestel lingen te noteren en vragen te beantwoorden. Zoals de meeste van zijn makkers is ook Nasser werkloos. Een op leiding aan een hotelschool en een voltooide cursus in formatica leidden „zelfs niet tot een baantje bij MacDo- nalds". Nasser las in de krant Libération over „Touche pas a mon pote" en meldde zich spontaan aan als vrijwilliger. „Ik denk dat wij hier als eni gen ongeveer een antwoord proberen te geven op het ra cisme van Le Pen. Van poli tiek willen we niets weten. Met de open hand willen we laten zien dat we niet bang zijn om voor onze mening uit te komen. Voor veel mensen is dat blijkbaar erg belang rijk. Een hoop Fransen vin den ons moedig en durven nu ook met onze button op straat te lopen", zegt hij. LE PEN Hoewel de naam Le Pen niet op de buttons, stickers en posters van „SOS Racisme" opduikt, is de actie wel dege lijk tegen zijn racistische ideeën gericht. „Le Pen zelf interesseert ons niet. Dat is een zielige man. Maar het gaat om wat hij de Fransen probeert te laten geloven", aldus een andere vrijwilliger. De reactie van de sterk opko mende leider van extreem rechts was desalniettemin furieus toen hem op de tele visie werd gevraagd wat hij van „Kom-niet-aan-mijn- -makker" vond. Le Pen zei te weten dat het allemaal een complot was om „het Franse volk te vergiftigen". Zijn geestverwanten waren daar om met een tegen-button ge komen, waarop de tekst „Touche pas a mon peuple" (Kom niet aan mijn volk). Een en ander heeft echter niet kunnen voorkomen dat de actie van „SOS Racisme" in heel Frankrijk enorm is aangeslagen. Dat komt mede door de promotie van de but ton op de televisie door be roemdheden als Simone Sig- noret, Julien Clerc, de ko miek Coluche, de sexbom Valerie Kaprisky, filosoof Bernard-Henry Levy, men- senrechtenstrijder Marec Halter en de leden van de hier zeer populaire popgroep Telephone. Het geld dat de actie op brengt wordt volgens Nasser onder meer besteed aan het geven van juridische steun aan jongeren, die vanwege hun huidskleur moeilijkhe den een plaats in de Franse maatschappij te vinden. Vooral de zogenaamde „beurs", de kinderen van Noordafrikaanse gastarbei ders, lijden sterk onder het door Le Pen verbreide racis me. „Alsof het aan ons ligt dat Frankrijk zijn koloniën Algerije en Marokko is kwijt geraakt", zegt een jongen die al vele jaren actief is in tal van anti-racisme-organisa- ties. „Touche pas a mon pote" vindt hij de beste actie in zijn soort, omdat „hier niet dagen lang wordt vergaderd over subsidies, politieke acties en ik weet niet wat Hier wordt echt aan een mentaliteitsver andering gewerkt". Die men taliteitsverandering lijkt no dig in Frankrijk. Vorige week nog meldden radio en televisie het trieste verhaal van een werkloze Afrikaan, die in een bestelbusje met de tekst „Vrijheid, Gelijkheid, Racisme" door Parijs joeg, al vorens hij de wagen en zich zelf in brand stak. Een van zijn kinderen kwam daarbij eveneens om het leven, twee anderen raakten gewond. Senecalees De reden „SOS Racisme" op te richten was een bijna alle daags verschijnsel in Parijs. In de metro dacht een vrouw dat ze van haar portemon- naie was beroofd. Ze raakte in paniek en alle blikken van de andere reizigers richtten zich als automatisch op een jonge Senegalees die toevallig in het rijtuig zat. Iedereen beschouwde hem als de da der. Later bleek echter dat de vrouw zich had vergist; de portemonnaie was onder in haar tas gegleden. Die Sene galese jongen heette Diego en samen met zijn ondernemen de vriend Harlem Desir, een Antilliaanse Elzasser, besloot hij „SOS Racisme" op te rich ten. De actie beperkt zich niet al leen tot het uitgeven van buttons en dergelijke. Eind april zal in de Parijse mu ziekzaal „Zenith" een groot muziekfestival worden ge houden waaraan veel Franse artiesten belangeloos mee werken. In de herfst komt er een massale „vergadering van jongeren tegen het racis me". Verder heeft Bernard- -Henry Levy zijn schouders onder de actie gezet om een zogenaamd anti-racistisch persbureau op te richten. (ADVERTENTIE) Moeders voor Moeders? Ja, dat ken ik. Een uitstekende zaak, want als aanstaande moeder kun je andere vrouwen helpen moeder te worden. Gewoon, door gedurende de eerste 4 maanden van de zwangerschap urine af te staan. Daarin bevindt zich namelijk een hormoon, dat in een aantal gevallen onvruchtbaarheid kan verhel pen. Nou, voor zoiets wil ik dan best dat kleine beetje moeite doen. Het enige dat verwacht wordt is dagelijks de urine opvangen, die vervolgens aan huis wordt opgehaald. Was helpen maar altijd zo eenvoudig! Er is veel urine nodig. Daarom is ook üw hulp méér dan welkom. Voor informatie of aanmelding (liefst direkt als u 2 weken over tijd bent) kunt u bellen: 04120 62101/62295 of de informatrice bij u in de buurt, haar nummer staat in de Gouden Gids onder „Zwangerschap". (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse minister van financiën Ni- gel Lawson heeft gisteren „een begroting voor nieu we banen" ingediend. In Londen werd verwacht, dat de begroting zou lei den tot een renteverlaging van 1 procent. De Britse rentevoet staat momenteel op 14 procent. Minister Lawson verklaarde in het Lagerhuis, dat de eco nomische en financiële in spanningen van de regering Thatcher er in de eerste plaats op gericht blijven de inflatie zo laag mogelijk te houden. Zij bedraagt mo menteel 4.6 procent cn zal, naar verwacht wordt, dit jaar stijgen tot minstens 5 pro cent. Het tweede belangrijkste doelwit van de Britse rege ring is meer werkgelegen heid. Minister Lawson geeft toe, dat de werkloosheid in zijn land nog zal toenemen. Zij schommelt momenteel tussen de 3,5 en 4 miljoen. In de komende twee jaar zal de regering Thatcher een uitga ve doen van in het totaal 300 miljoen pond om nieuwe ba nen tot stand te helpen bren- In Britse vakbondskringen is men van oordeel, dat dit „peuleschilletje" bezwaarlijk een doeltreffend middel ge noemd kan worden ter be strijding van het werkloos heidsprobleem. De City van Londen daarentegen, die de conservatieve regering That cher veel gunstiger gezind is, gelooft dat Lawsons maatre gelen inderdaad de werkver schaffing ten goede zullen komen, niet omwille van wat de overheid zal uitgeven, maar wel omdat de werkge vers zelf over meer middelen zullen beschikken wanneer de torenhoge Britse rente voet eindelijk weer gaat da len.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5