ilartens wint kruisraketten l ortingentot70% 4 Na Pasen stakingen en acties in industrie 4 sola Amerikaanse senaat keurt MX-raket goed Tennis BON: Regenval verhinderde atoomproef in Schotland Le Pen martelde indearkoers duikelt verder: 3,64 INDUSTRIEBOND FNV STUURT ULTIMATUM NAAR WERKGEVERS DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 0 Uitgave Westerpers, behorende lot Sijlhoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 10X03 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chefredacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 65,68, (aar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) 10,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Losse nummers f 1,00. Woensdag 20 maart 1985, 76e jaargang no. 23147 De kip en het ei op Ned. I om 20.33 uur. Om 21.05 uur tv- show van Ivo Niehe. Op Ned. II om 20.10 uur tv- spel „Een vlieger voor God". Om 23.00 uur füm „Für Elise". Op Duitsland 2 om 23.30 uur film „Zwei Tote im Sender". HET WEER Half tot zwaar bewolkt en mo gelijk sneeuw of regen. Van nacht omstreeks 1 graad, mor gen ongeveer 4 graden. Matige zuidoosten wind, kracht 4, aan de kust af en toe krachtig, windkracht 6. Zon op: 06.40; onder 18.55. Schev. hoog water 3.08 en 15.15; laag water 11.22 en 23.20 uur. rijd veilig", lijkt lenbarende au- uit Hamburg rerbaasde voor- te zeggen. Ge- een veiligheids- kt deze boxer i te maken om rijden. Zover »t echter niet. liet zijn hond al- jr even achter plaats nemen srende voetgan- lelijk te maken Jragen van een el veiliger is. De se politie voert lenblik een cam- jor het dragen utogordel. Kraakbeen uit varkensoor voor mensenneus PEKING Dokters in China hebben kraakbeen uit het oor van een varken gebruikt om de neus van een boer te reconstrueren die 25 jaar geleden door een rat was afgebeten. Volgens een krant in China kan de man nu weer nor maal ademhalen via zijn neus en ook wat ruiken. De operatie had tien maanden geleden plaats in een mili tair hospitaal in Jinan in het oosten van China. Voetbal op TV 19.55 uur (Duitsland België 2: 23.00 uur (Nederland 2): Studio Sport (met o.a. een sa menvatting van Fortuna Sittard- Everton (EC II). LONDEN Britse wetenschapsmensen hebben in het begin van de jaren vijftig serieus overwogen een atoombom te be proeven boven het noordoosten van Schotland. Het feit dat het in de buurt van het plaatsje Wiek vaak regende heeft de proef verhinderd. Dit staat in een rap port dat eergisteren openbaar is gemaakt tijdens een hoorzitting over Britse atoom- proeven in Australië. Lord Penny, die als de vader van de Britse atoombom geldt, zei daar verder dat zeker een van de twaalf Britse atoomproeven in Australië in de jaren vijftig onder niet al te veilige omstandigheden is verricht. NEDERLANDSE OUD-LEGIONAIR: PARIJS Willem Vaal, een Nederlandse ex-sol daat van het Franse Vreemdelingenlegioen, heeft verklaard dat de extreemrechtse Franse leider Je an-Marie Le Pen in de Algerijnse oorlog mensen heeft gemarteld. Ook een ex-burgemeester van Al giers heeft Le Pen van martelpraktijken beticht. Dit meldde gisteren het Franse dagblad Libération. Vaal maakte evenals Le Pen deel uit van het eer ste regiment parachutisten in Algiers. De Neder lander werkte onder de inlichtingenofficier die tot taak had „hardleerse" verdachten tot bekentenis sen te bewegen. Hij zegt zelf te hebben gezien hoe Le Pen een verdachte aftuigde er* hoe hij tekeer ging tegen een man die vastzat aan een martelap paraat en er al flink van langs had gehad. Piquf Fblye rj™ n onze correspondent 1 Aad Jongbloed) USSEL Het ka- let-Martens heeft I macht de parle- II Titaire slag om de -®-iisraketten ruim Katc^rieefd. Met 116 vas jmmen voor, 93 te- lichtei en 1 onthouding kleu/fam het om 10 mi- in dekten voor 5 vanoch- 158-fad redelijk onge- 128-honden uit een ■ijd, die eigenlijk al ■wonnen was, toen "kele christen-demo- ^tische tegenstan- rs op het laatste mo- snt een ommezwaai lakten en besloten regering alsnog te •unen. Belangrijkste man daarbij was de fractievoorzitter van de CVP, Luc van den Brande, een felle te genstander van plaat sing van de raketten. Hij had zelfs zijn frac tievoorzitterschap ter beschikking gesteld, maar besloot vlak voor gistermiddag het debat begon toch voor plaat sing te stemmen. Behalve Van den Brande besloten van de overige 4 tegenstanders- binnen de CVP-fractie twee leden, Hugo Van Rompaey en Boudewijn Franck, even eens voor plaatsing te stemmen. Een lid, Zefa de Loore, onthield zich en alleen ex-minister Luc Dhoore zou tegen stemmen. Tijdens het debat, waar voor 20 sprekers zich meldden en dat traditio neel met ondersteunend applaus dan wel afkeu- Fend geloei gepaard ging, vroeg de socialistische fractievoorzitter Louis Tobback anderhalf uur de aandacht. Hij vond dat de regering zich met de beslissing en het snel le binnenvliegen van de kruisraketten als een va zal van de Verenigde Staten gedragen had en beloofde dat hij de beslis sing ongedaan zal maken wanneer de socialisten in de regering komen. Pagina 5: Martens: plaatsing raketten zaak voor regering Grool swe; PolyeL 158-11 128-1&DAM De koers indicatiekoers aangehouden beleggingsobject zo sterk ver- 2Amerikaanse dollar is van 3,64. Afgelopen vrijdag groot dat de prijs gisteren met fend op de Europese werd in Amsterdam nog 3,84 ongeveer twintig dollar per arkten opnieuw fors genoteerd voor een dollar, ounce (31,1 gram) omhoog in verband met de maandag 3,79 en gisteren ging. fen van spaarbanken 3,70. De val van de Ameri- 7' 1 Katoe Vanochtend rond elf kaanse munteenheid heeft de Pag. 9: Kans op hertstel dol- I broe[<d in Amsterdam een aantrekkelijkheid van goud als larkoers. Sarcasme Vanmiddag om 17.14 is de lente be gonnen. Op dat moment paseerde de zon de evenaar en was het offi cieel afgelopen met de winter. Maar ja, het weer in Nederland trekt zich daar weinig van aan. De sneeuw viel met grote vlokken uit de grauwe he mel, waardoor vroege vogels van ochtend hun auto's opnieuw moes ten schoonvegen. Zoiets moest na tuurlijk wel leiden tot sarcastische opmerkingen in de richting van de weergoden, zoals hier in Amster dam. Lente in de sneeuw, het kan verkeren. Trouwens, premier Lub bers gaf vanmiddag in Rotterdam het startsein voor de nationale boomfeestdag. Een evenement waarmee normaal gesproken de len te feestelijk wordt begroet. (Van onze sociaal- economi sche redactie) UTRECHT De leden van de industriebonden CNV en FNV gaan na Pa sen over tot actie als de werkgevers zich blijven verzetten tegen de invoe ring van een 36-urige werkweek in 1986. Cao-coördinator Jan Schermer van de Industriebond FNV maakte gisteren in Utrecht be kend dat de bond ultimatums heeft gezonden naar de me taalwerkgeversorganisatie FME, de directies van Hoogo vens, Akzo en Philips. De bond geeft de werkgevers tot 1 april de tijd om weer te gaan onderhandelen over verder gaande arbeidstijdverkorting. „Weigeren de werkgevers op nieuw te praten over invoe ring van een kortere werk week dan moeten ze terdege rekening houden met acties en stakingen". Volgens Schermer weigeren de werkgevers om door te gaan op de ingeslagen weg van herverdeling van arbeid via atv. Hij stelde echter wel dat zijn bond desnoods bereid is te praten over een latere invoe ring van de 36-urige werk week voor sommige bedrijven en bedrijfsonderdelen, zoals ook in de grafische cao over eengekomen is. „Mocht de einddatum 1986 op bepaalde plaatsen in de prak tijk op onoverkomelijke be zwaren stuiten, dan is invoe ring van de 36-urige werk week in 1987 of uiterlijk 1988 voor de industriebond be spreekbaar. Maar in onze be drijfstakken en ondernemin gen is in de onderhandelingen gebleken dat de werkgevers weigeren ook maar een woord vuil te maken aan arbeidstijd verkorting". Schermer noem de de actiebereidheid van zijn achterban groot. Vooral de op komst op ledenvergaderingen bij Akzo en Hoogovens was fors. Bij Philips was de op komst wat minder. De industriebonden hebben de directie van Hoogovens laten weten geen aansprakelijkheid te aanvaarden voor de even tuele schade die is ontstaan door acties van hun leden bij Hoogovens. Dit bedrijf stelde de bonden aansprakelijk voor de acties die tot het aflopen van het door de bonden gestel de ultimatum op 31 maart ge houden zouden worden. De Unie BLHP (bond van lei dinggevend en hoger perso neel) heeft de Akzo-directie aangeboden om eerst te bekij ken wat de effecten van atv zijn. Volgens Akzo-onderhan- delaar Pauline van der Linden van de Industriebond FNV be tekent dat d^ de Unie BLHP de 36-urigewerkweek bij voorbaat al heeft weggegeven. rtfteer riekte fabrieksveriwop la-fabriek komt naar u toe. Éénmalig kunt u profiteren [tra laag geprijsde fabrieksrestanten, beursgoe- en showroommodellen. Sola kwaliteit nti met kor- tot 70% w voordeel en kom naar de HOLIDAY INN. HAAGSE IUWWEG10 IN LEIDEN. Telefoon 071-769310. tekartikelen vanaf «1.- C vanaf f3.: plete cassettes taal en zwaar verzilverd. >t 50% korting chenkartikelen en verzilverde theelepels, taart - suikerschepjes, bloemvaasjes. tarsenz. echte weggeefpriizen Kookpannen Diverse restanten kookpannen, steel pannen en hapjespannen. Nu extra laag geprijsd Keukengerei Praktische keukenhulpen in roestvrij edelstaal o.a. opscheplepels. vlees messen. maatbekers, gardes enz. tot 70%korting Servieswerk Roestvrij stalen dekschalen, sauskom men. vleesschotels, botervloten, soep koppen. koffie- en theepotten, melk kannen. suikerpotjes enz. Op is op: alles halve prijs De goederen staan opgesteld in de Holiday Inn (Utrechtzaal). Haagse Schouwweq 10. Leiden. (Volg de borden naar Holiday Inn). Speciale verkoopdagen (Koopavond geopend) Donderdag 21 mrt. 10.00-21.00 uur Vrijdag 22 mrt. 10.00-17.00 uur Zaterdag 23 mrt. 10.00-15.30 uur Minister Braks van Landbouw en Visserij werd gisteren bij een werkbezoek aan Gronin gen tot tweemaal toe ontvan gen door groepen zwijgende boeren. De boeren keerden de minister bij een melkveebedrijf in Beerta en vervolgens bij een klei-akkerbouwbedrijf in Nieu- wolda de rug toe. uit misnoe gen met diens beleid. Volgens de Groninger samenwerkende standsorganisaties heeft de minister de belangen van de Nederlandse boeren bij de Eu ropese Commissie slecht be hartigd, waardoor er ongunsti ge prijsvoorstellen uit de bus zijn gekomen. WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft er vannacht in toegestemd 1,5 miljard dollar ter be schikking te stellen voor het bouwen van 21 MX-raketten. De Senaat nam met 55 tegen 45 stemmen het betreffende voorstel van president Reagan aan, en bezorgde daarmee de president zijn eerse overwinning in het Congres in 1985. In de Se naat is de Republikeinse partij in de meerderheid. Het geld voor de MX was door het Congres allang toegewe zen, maar later geblokkeerd. Het Huis van Afgevaardigden, waar de Democraten een meerderheid hebben, moet overigens nog akkoord gaan met het project. President Reagan, die zwaar heeft gelob- bied voor de nu genomen be slissing, zei dat de MX de Amerikaanse veiligheid en on derhandelingspositie in Genè- ve zal versterken. De MX-raket heeft al een voorgeschiedenis van 15 jaar achter de rug en is voortdu rend onderwerp geweest van discussie en onenigheid tussen het Witte Huis, het Congres, de voorstanders van wapenbe heersing en milieubescher mers. In het oorspronkelijke plan uit 1971 moest de MX een mobiele raket worden om hem onkwetsbaar te maken voor een Russische aanval. Hierop is in de loop der jaren een groot aantal varianten be dacht, waaronder in 1979 het plan van president Carter om de raketten over ondergrondse rails te laten circuleren in de staten Utah en Nevada. Het plan dat president Reagan heeft ingediend, voorziet in 100 MX-raketten. die perma nent in versterkte silo's van de verouderde Minuteman-raket- ten worden opgesteld. De MX is een zeer nauwkeurige lange afstands-raket, die 10 tot 12 kernladingen binnen enkele minuten op 100 meter nauw keurig op doelen in de Sovjet- -Unie kan deponeren. (ADVERTENTIE) Hoge Rijndijk 278 2314 AL leiden tel.:071-896000 zie pagina 16 McEnroe mag dan rijn weggebleven, de Nederlandse speler Michiel Schapers mag dan njn uitgeschakeld. Zijn medelander Huub van Boeckel is in elk geval in de strijd duidelijk overeind gebleven. Of 'ie ook tot in de hnale doordringt leest u wel in de Leidse Courant, de krant die, dat staat als een paal boven water, in elk geval tot hel bittere einde komende zondag op het twaalfde Wereldtennistoernooi in Rotterdam in de weer blijft. Daarmee zijn reputatie bevestigend op het gebied van tennisverslagen, die zo adembenemend zijn, dat zelfs de tv er maar met moeite mee kan concurreren. i De Leid» Courant wil ik beit 14 dagen proberen. Grabs en geheel vrijblijvend In een open enveloo tonder Doetzeoel opsturen naar Leid* (Courant. Antwoordnummer 998.2500 Vü Dn Haag 'CeidócSowMvnt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1