bedrijvencentrum an Eikenlaan [it najaar open f i IICK VAN DER MEER APT UIT RAAD AIAAL aterrecratie nadelig voor watersnip en rietzanger I I I I I EcidócSouoont T )EN& OMGEVING Digros wil overleg met Oegstgeests college EcidócSoivuvrU WOENSDAG 20 MAART 198S PAGINA 15 /incie: noodprogramma voor saneren vervuilde terreinen AG De provincie Zuid- heeft gisteren het noodpro- bekend gemaakt, waarin icn een selectie van die lo- die in 1985 in aanmerking voor nadere onderzoeken of iigsonderzoeken in verband jodemverontreiniging. Zoals krijgt de provincie niet de )85 gevraagde 33 miljoen gul- an het rijk, maar moet met acht miljoen gulden aan de Lvincie trok enkele weken ge- I al bij het ministerie van aan de bel, omdat zij een [achterstand in het sanering- preest. Maar liefst 50 van de derzoeken en saneringen van onel ar! ;n. oudt lokaties moeten worden uitgesteld tot 1986 tenzij toch nog onverwachts geld beschikbaar komt. Juist die plaatsen die moeten worden gesa neerd wil de provincie aanpakken, maar dat zijn dan ook de meest kostbare projecten. Hoeveel geld in 1986 beschikbaar wordt gesteld door het ministerie is nog niet bekend. Van de acht miljoen gulden voor 1985, wordt vier miljoen gebruikt voor saneringsprojecten. Zo worden beruchte vervuilde lokaties als in Katwijk (Synthese) dit jaar nog ge saneerd. In Alphen aan den Rijn (onder meer terrein Asfaltfabriek), Bodegraven, Boskoop, Hazerswou- de, Hillegom, Katwijk, Leiden (on der meer het terrein aan de Lange Gracht), Leiderdorp (onder meer het Van Leeuwenpark), Leidschen- dam, Lisse (Kanaalstraat), Noord- wijkerhout (Tespellaan) en Sassen- heim nog aan nader saneringson derzoek worden onderworpen. De sanering van een terrein in 't Lien is uitgesteld tot 1986; wel vin den twee saneringsonderzoeken plaats naar terreinen aan de Nieuw- straat en de Gaslaan. Uitgesteld wordt ook het onderzoek naar ter reinen in Leiden (Voorstraat), Lei derdorp (Vliko) en Katwijk (Wasse- naarseweg. Gasfabriek, Overrijn). In Wassenaar wordt nog dit jaar een saneringsonderzoek ingesteld op het voormalige terrein van de gasfa briek en een nader onderzoek op Duinrell. Vechtersbazen veroordeeld TER AAR/DEN HAAG De Haagse politierechter mr. M.A. Kamp legde gisteren twee Woubruggenaren (20) drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf en een geldboete op voor hun aandeel in de knokpartij die zich in november 1983 in Ter Aar voordeed. Vier inwoners van Langeraar die hun tegenstanders in het gevecht let sel toebrachten, kregen geldboetes variërend van vier honderd tot duizend gulden. Het handgemeen, waarbij in totaal zo'n twintig personen betrokken waren, ontstond nadat twee inwoners van Woubrugge een wraakactie op touw zetten, omdat zij een week tevoren tijdens een bezoek aan een snackbar in Langeraar door een groepje inwoners van die plaats gemolesteerd waren. Toen zij echter hun aanvallers niet direct konden vinden, bewerkten zij niet alleen een voorbijkomende bromfietser met een paraplu, maar sloegen ook een willekeurige auto kort en klein. Hierop vluchtten de bromfietser en de inzittenden van de auto om even later met versterking terug te komen. Vervol gens kwam een fikse vechtpartij tussen beide groepen op gang, waarbij allerlei hulpmiddelen zoals ijzeren sta ven, wurgstokjes en stokken werden gehanteerd. Eén van de vechtersbazen, een 40-jarige inwoner van Ter Aar, moest gisteren ook voor twee andere delicten in de beklaagdenbank verschijnen. In juli 1983 sloeg hij een visser met een houten balk tegen de rug, gooide vis- gerei en andere eigendommen in het water en bedreigde de man en zijn metgezellen met de dood. De reden van zijn boosheid was dat de vissers die zich op het weiland naast de kwekerij van de man bevonden, enkele dagen eerder een hek hadden opengezet. Hierdoor brachten ontsnapte koeien grote schade aan de gewassen aan. In september vorig jaar had de verdachte bovendien een bewoner uit Nieuwveen geslagen en geschopt, omdat deze de vriendin van zijn vriend vasthield en een ver wonding toegebracht zou hebben. De politierechter ver oordeelde hem tot twaalfhonderd gulden boete en drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. EN AAN DEN De eerste bedrijf- inen zich vanaf sep- >r vestigen in het Al- bedrijvencentrum de Eikenlaan 233. is het voormalige van de sociale werk- „de Binnenhaven" .cuouwd tot bedrijfs- voor 8 tot 10 be- >n in de ambachtelij- rste plannen voor een jrencentrum in Alphen i gemaakt in de eerste tan 1984. Het college van f W voelde er wel wat i de mogelijkheden van ergelijk centrum te on- —tken. Vooral ook omdat tn een van de tien deel- fnde gemeenten is in het multi-gemeentelijk Experi ment voor startende onderne mers. Via dat project kunnen startende ondernemers weg wijs gemaakt worden in het totale pakket van eisen en vergunningen alvorens men tot een eigen bedrijf kan over gaan. In Alphen hebben zich in elf maanden tweehonderd gegadigden voor die begelei ding aangemeld. De heer C. Slingerland maakte er na overleg met de directeur van Openbare Werken, het bureau bedrijfshuisvesting en de leiding van de Sociale Werkplaats een inventarisatie van de randvoorwaarden voor zo'n centrum. Dat plan werd eind 1984 besproken en posi tief beoordeeld door vertegen woordigers van het Alphens bedrijfsleven, en de midden standers alsmede de plaatselij ke Rabobank en het arbeids bureau. Steun kwam ook van de Rotaryclub Alphen-Wou- brugge omdat de leden daar van het bedrijvencentrum za gen als een wezenlijke stimu lering van het ondernemer schap en als een mogelijke bij drage aan de bestrijding van de werkloosheid in Alphen. Uiteindelijk werd in december de Stichting ter voorbereiding van een Alphens bedrijven centrum opgericht. De Stich ting ABC. De eerste daad van het bestuur was het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf een haalbaarheidsonder zoek te doen instellen. Dat on derzoek wees uit dat er vol doende behoefte is aan een kleinschalig bedrijvencen trum. Van belang was hierbij dat het aantal starters in Al phen en de regio groter is dan in de meeste aangrenzende re gio's en dat er een duidelijk te kort aan ruimte hiervoor is. Toen het Provinciaal Werkge- legenheidsfonds, na aanvraag van de gemeente, aan het pro ject een subsidie van 236.000 gulden toekende en er zich in middels 10 ondernemers die willen starten gemeld hadden is besloten zo spoedig mogelijk met het bedrijvencentrum te starten. Het wachten is nog op de volledige ontruiming van het pand aan de Eikenlaan. Het merendeel van de mensen en inventaris van de Binnen haven is al verhuisd naar het oude pand van de werkplaats De Spoorhaven. Maar daar is de overkapping van het laad platform nog niet gereed zodat er nog te weinig ruimte is om er alles al onder te brengen. Verwacht wordt dat dit voor september gebeurd is waarna onmiddellijk met de verbou wing en nieuwe indeling van de oude Binnenhaven wordt begonnen. In het kader van het wereldo riëntatieproject op de school Ter Does in Hoogmade ligt dit voorjaar het accent op sport. Liefst zeventien sporten zijn beoefend of bestudeerd. Schoolhoofd Jo Ouwerkerk had kans gezien om in de school een heuse skibaan te realiseren dank zij de mede werking van skibaan Duinrell. Deskundige voorlichting was er ook. De voorzitter van de Kring Leiden van de Nederlandse Skivereniging de heer Victor Helant Muller verleende aan ie dereen, die zich op de gladde borstels waagde, hulp. RIJS. ilbot o iOO.- SMADE Het raadslid Th. (Dick) er Meer heeft aange- volgend jaar na emeenteraadsverkie- n niet meer in de Al- dese raad terug te De thans 66-jarige Ier Meer maakt sinds deel uit van de ge- teraad, eerst namens GA (Vereniging Ge- tebelangen Alkema- i sinds 1978 namens VD. Ultra e Ie ïen, was hij bij de oprich- an de VGA betrokken. >olitieke partij sloeg di- in bij de bevolking van iade, getuige de verkie- itslag in datzelfde jaar. ïA kon direct met vier en deel uitmaken van neenteraad, die tot dan tend bestond uit verte- ordigers van confessio- artijen, zoals KVP, ARP IU. Dick van der Meer 1970 als vijfde op de kieslijst, na Van Duyke- Van Heesch, Patist en raadsverkiezingen in wam hij in de raad door stappen van Pieter van Maar aan het eind van adsperiode gaf Van der vrijwillig zijn raadslid- 'hap weer op, nadat hij >raak was gekomen door goeder trouw, ter inza gen van vertrouwelijke n aan derden. Toen de kken van de toenmalige in 1978 besloten om het im te gooien en onder nantel verder te gaan, voor het eerst in de ge- enis van Alkemade een infessioneel, namelijk H. uykeren op de wethou- De overige VVD- eden werden toen A.H. mevrouw N. van De heer Th. van der Meer Aken-Rens en Th. van Beek. Van Beek (die in 1982 als wet houder enige tijd zou terugke ren) moest na twee maanden om gezondheidsredenen afha ken. Op aandrang van zijn li berale vrienden kwam Dick van der Meer toen terug in de Alkemadese gemeenteraad. Dick van der Meer ontving enige jaren geleden uit handen van prins Bernhard het Ver- zetsherdenkingskruis uit er kentelijkheid voor zijn deelna me aan het georganiseerde verzet in de oorlogsjaren. Hij maakte deel uit van het dis trict Haarlemmermeer (waar onder Alkemade ressorteerde) van een grote landelijke orga nisatie voor hulp aan onder duikers en Landelijke Knok ploegen, de L.O.L.K.P. Deze organisatie heeft vele tiendui zenden onderduikers, joden en niet-joden, aan schuilplaatsen geholpen. Nieuwe Wegwijzer voor Vrouwen DEN HAAG De tweede Wegwijzer voor Vrouwen is uit. Deze gids bevat informatie op het terrein van vrouwenverenigingen, vrouwenwerk en vrouwenemancipatie. In het voorwoord schrijft mevrouw I. Gtlnther, lid van gedeputeerde staten in Zuid Holland, te verwachten „dat het boekje een stimulans zal zijn contact op te nemen met de hierin vermelde groeperingen". En daar is het boekwerkje ook voor bedoeld; als wegwijzer bin nen de ongeveer 1200 vrouwenverenigingen die Zuid-Holland telt. De Wegwijzer is voor vijf gulden te verkrijgen op het Pro vinciehuis, bureau drukwerken. OEGSTGEEST Het college van B en W van Oegst- geest wil opnieuw een onderzoek laten instellen naar de invulling van de „Markthof" aan De Kempenaer- straat. Een dergelijk onderzoek moet antwoord geven op de vraag of de De Kempenaerstraat, gezien de hui dige bewinkeling, vraagt om een vestiging van een grootwinkelbedrijf. Een en ander is een gevolg van de plannen van Digros om zich in de Markthof te vestigen. Burgemeester Sj. Scheenstra heeft eerder verklaard zich tot het uiterste tegen de vestiging van het grootwinkelbedrijf te willen verzetten. De heer J. van der Broek heeft het college verzocht om een gesprek om zijn plannen na der uiteen te zetten. Met name de mogelijke verkeerschaos die de Digros-vestiging met zich meebrengt, baart het college zorg. „Ik ben belast met de portefeuilles verkeer en vervoer en openbare orde. Het open baar ministerie staat op het standpunt dat ze niet de Zwarte Piet toegespeeld krijgen. Zij lossen foute beslissingen van een ge meenteraad niet op en ik wil graag waarschuwen voor een situ atie dat De Kempenaerstraat van voor tot achter vol staat met blik. Als dat het gevolg is van een genomen besluit kan je die straat niet „leeg laten schrijven" door de politie", aldus de bur gemeester. APOTHEKEN De avond- en nacntdiensten van de apotheken in de regio Leiden worden tot vrijdag 22 maart waargenomen door Apotheek Hulp en Apo theek Kok in Leiden en Apo theek Voorsohoten in Voorscho ten. ONGEVALLENOIENST ZIEKEN HUIZEN LEIDEN Ongevallen- dienst elke dag Academisch Zie kenhuis behalve van dinsdag 13.00 u. tot woensdag 13.00 u. (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-ziekenhuis). BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconenenhui»: Bezoekuur dagelijks van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kin derafdeling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoekers per patiënt. Sint Eliza beth-ziekenhuia: Volwas senen dagelijks van 14.00-14.45 u. en van 18.30-19.30 u.; klasse afdelingen ook 11.15-12.00 u. Kraamafdeling: dag. van 11.15- 12.00 u. (alleen voor echtgeno ten) van 15.00-16.00 u. en van 18.30-19.30 u. Kinderafdeling dag. 15.00-18.30 u. CCU (hart- bewaking) dag. van 14.00-14.30 u. en van 19.00-19.30 u. Inten sieve verpleging: dag. van 14.00- 14.30 u. en van 18.30-19.00 u. Sporl-Medisch Adviescentrum: Spreekuur ma. 19.30-20.30 u. in het St. Elisabeth-ziekenhuis. Endegeeat: Di. en vr 13.00- 14.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. en 14.00-15.00 u.; eerste klasse: de gehele dag Academisch Zie kenhuis: Voor alle patiënten (be halve kinderen) zijn de bezoeku ren als volgt: Dagelijks 14.15- 15.00 u. en 1830-19.30 u. Avond bezoek uur kunde: 18.00-19. maturenafdeling dagelijks van 14.30-14.45 u. en 18.30-18.45 u. Voor ouders en familie is voort aan doorlopend bezoek moge lijk. Bezoek aan ernstige patiën ten: wanneer aan ernstige pa tiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofd verpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. De bezoektijden van de kinderkli niek zijn dagelijks 15.00-15.45 u. en 18.30-19.00 u. De bezoektij den van de kinderafdeling (al leen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd afge sproken worden met de hoofd verpleegkundige) zijn dagelijks van 14.15-15.00 u. en van 18.30- 19.00. Rijnoordziekenhuie: Dagelijks 14.30-15.15 u. en 18.30-19.30 u. Extra bezoek hartbewaking: 11.00-11.30 u. Extra bezoek vaders kraamafde ling: 19.30-20 30 u. Kinderafde ling 15.00-15.30 u. alleen voor ouders 18 00-18.30 u. S.O.S.-DIENST Telefonische hulpdienst. tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren of eenzaam zijn. Ver trouwelijk. Dag en nacht bereik- BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50. tel. 123942; spreekuren ma. en di. 10.00- 12.30 u.. wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. Geld voor toneelstuk LEIMUIDEN Toneelvere- niging Lythemuthen krijgt 1900 gulden om tijdens de ko mende 5 mei herdenking het stuk „Het dagboek van Anne Frank" op te voeren. Dat hebban B en W van die plaats onlangs besloten. De uitvoering is in Het Spant. Ly themuthen zal geen toegangs prijs heffen. Het gemeentebe stuur zegt het een dermate goed initiatief te vinden dat ze er geld voor wil uittrekken. De gemeenteraad moet vol gende week donderdag het be sluit van B en W nog goedkeu ren. mevrouw J. Houwaart-Kloos is niet herkiesbaar. Kandidaat voor de vacature is de heer J. Heus. De bijeenkomst begint Speelgoedbeurs De Stichting Speelgoedbeurs houdt vrijdag en zaterdag weer haar jaarlijkse zomerom acht uur. kledingbeurs in de Bron aan de Troubadourweg in Alphen aan den Rijn. Vrijdagoch- Antroposofie tend tussen negen en tien uur kunnen nummers worden ge- De heer F.R. Storm houdt haald en 's middags van hall twee tot half vijf en van ze- vrijdag een voordracht over Christendom en antroposofie Schrijfarond ven tot negen uur 'savonds met als titel: Religieuze ver kan de kleding worden inge leverd. Zaterdag is de ver nieuwing in de 20e eeuw. De heer Storm is geestelijke van Amnesty International houdt koop van half tien tot half -de Christengemeenschap-Be- een. Tien procent van de ver morgen weer een schrijfa- vond in het Paus Johannes koopprijs is voor onkosten. Centrum in Leidschendam. Voorbeeldbrieven zijn aan we- zig en die kan men ook mee- Kunstuitleen nemen en thuis overschrijven. Inlichtingen bij Carina van Rijn, telefoonnummer 201475. Pro Organa et Musica De organist Nico de Raad brengt morgen een Bachpro- gramma op het Verschueren- orgel in de Triumfatorkerk in Katwijk aan zee. Hij doet abonnees. Elke maand mei dat op driehonderdste geboor- den zich twintig - weging tot religieuze vernieu wing in Den Haag en Leiden. De Christengemeenschap werd in 1922 gesticht met hulp van de antroposoof Ru- dolf Steiner. De bijeenkomst begint om kwart over acht en wordt gehouden in De Bron in Alphen aan den Rijn. De Alphense Kunstuitleen houdt vanaf vrijdag tot en met 5 april een expositie van werk dat in januari en febru ari aangekocht is. Dit is een nieuwe wijze van de uitleen om de aandacht te vestigen op nieuwe werken in de collec tie. De uitleen heeft nu 1200 in gebouw Óns Huis aan het MÉH|| Kosterspad in Zoeterwoude, Trefpunt In het „Trefpunt", gehuisvest tedag van Johann Sebastiaan Bach. Het concert begint om kwart over acht, de toegangs prijs is zes gulden vijftig. Van Diemen is morgenochtend volop gele genheid deel te nemen aan bingo en kaarten. Alvorens het spel om tien uur begint, is er een kleine discussie over het begrip „positief denken" De restauratie van de mu- en wat kunnen we daar mee kunstleners aan. Oud Noord wijk seumboerderij, een model van de roeireddingboot, een red dingsfilm en een promotie- Willi brordussch ooi Kaag werd. Hij volgde toen de heer De Baat op. Morgen wordt het jubileum gevierd op school en vrijdag kunnen w i prt men het nieuwe hoofd van de film over Noordwijk uit 1934 zijn de programmaonderdelen van de jaarlijkse ledenverga dering vrijdag van het Ge nootschap Oud-Noordwijk. Die wordt gehouden De Rank doen. Het „Trefpunt" is een wekelijkse ontmoetingsplaats degenen die, om welke reden ook, over (veel) vrije tijd be schikken en die op een enigs zins nuttige manier willen be steden. Het „Trefpunt" is te- Kagers tussen half vijf en halt aan de Golfbaan in Noord- zeven de heer Van Diemen feliciteren in de sportzaal aan de Bui ten kaag. wijk. Op de agenda staat on der meer de bestuursverkie zing. De penningmeesteresse tot HAAG De water- itie op de Nieuw en Kagerplassen tot 1974 een explo- groei doorgemaakt, deze groei is nu ge- liseerd. Mocht de re- leve druk op de plas- jchter nog meer toe- In dan zal dat nega tieve gevolgen hebben voor de broedvogels die in die gebieden voorkomen. Vooralsnog heeft de re creatie geen duidelijke ef fecten op de meeste soor ten broedvogels, maar bij voorbeeld wel op de wa tersnip en de rietzanger. Dat blijkt uit een rapport dat in opdracht van het ministerie van Landbouw is uitgevoerd door het Buro Maas (adviesbu reau vor landschapsarchitec tuur) en het Rijksinstituut voor Natuurbeheer. Uit het rapport Behouden Vaart blijkt overigens wel dat verschillen de vogels aanmerkelijk meer voorkomen in die gebieden waar de recreatiedruk gering Dat geldt voor onder meer de kieviet, grutto, rietgors, de snor, woudaap en de tureluur. De onderzoekers betwijfelen echter of dit te maken heeft met de recreatie. Deze vogel soorten worden te weinig waargenomen om conclusies te trekken. Dat de recreatie vooralsnog niet veel effect heeft op de vogels komt onder meer omdat binnen de twee plassengebieden vaarroutes zijn vastgesteld (zonering). Op de Nieuwkoopse Plassen is een aantal gebieden met behulp van balken afgesloten voor re creatie. Op de Kagerplassen zijn ook gebieden waar het verboden toegang is voor mo torboten. In de zomer van 1982 bleken op de Nieuwkoopse Plassen 2800 vaartuigen permanent aanwezig op een vaaropper- vlakte van zo'n 400 hectaren. Op de Kagerplassen bleken gedurende die zomer zo'n 5400 vaartuigen aanwezig op een oppervlakte van 500 hectaren. De Kagerplassen worden door de watersporters dan ook aan- merklijk vaker betiteld als „te druk" dan de Nieuwkoopse Plassen. ADVERTENTIE Het unieke Surfgame is voor u wanneer u een nieuwe abonnee opgeef!. 1 speelmeer, 6 surfboards, 2 eilanden, 3 boeien, 1 windpijl, 1 start/finish, 15surfcards, 1 dobbelsteen en wedstrijdreglement. Alles waterproof en verpakt in een handige koker. De nieuwe abonnee wordt ook harteli)k door ons onthaald; deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee per: NAAM: POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: Stuur dc bon urguruld Mn d, Luid» Courant, Antwoordnummer 998. 2500 VD Dun Haag (poutaegei uur nodjg) QxtelNZJj Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: f! kwartaal (~1 automatisch per maand Jjaar Stuur het Surfgame naar: NAAM: ADRES: POSTCODE: PLAATS:

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15