MdóeQowiarit Toch vlooienmarkt in jshal Vondellaan WERKLOOSHEID LICHT GEDAALD STAD OMGEVING Bewoners willen meer parkeerplaatsen op Hooglandsekerkgraeht ONDANKS VERBOD GEMEENTE WOENSDAG 20 MAART 198S PAGINA 13 W ;en SP over overlast EBR Het SP-gemeenteraadslid C. Vergeer heeft >rief het college gevraagd, maatregelen te treffen |e overlast die de bouwwerkzaamheden op het van het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) veroor- bij de omliggende huizen. Het af- en aanrijden aar bouwmateriaal veroorzaakt trillingen, waar- loral de niet-onderheide huisjes grote schade on- len. ens de begrotingsbehandeling wees Vergeer op atie. Er werd toen toegezegd dat de zaak met het (sproken zou worden. In de brief aan de gemeen- gt het raadslid nu wat dat gesprek heeft opgele- of men bereid is opnieuw met het EBR om de gaan zitten, nu blijkt dat de overlast niet is ver- el. Ook vraagt Vergeer of de gemeente het EBR iming heeft gegeven om via de Koningsstraat het op te komen. Het trottoir is kapot gereden. Ook hierdoor een gevaarlijke situatie voor voetgan- Clubhuis Matilo tien jaar LEIDEN Clubhuis Matilo viert 22 en 23 maart het 10-jarig bestaan. Vrijdag 22 maart wordt in het An- tonius Clubhuis aan de Lange Mare 43 een feestavond gehouden met het Loosdrecht Kwartet, Harrie Touw, Wall Street Crash en Aijan Bras. De feestavond wordt geopend door de wethouders D. Tesselaar en H. van Dongen en de toegang be draagt vijf gulden. Het feest begint om kwart over acht. Zaterdag 23 maart houdt het Matilo vanaf één uur „open huis". Bovendien wordt zaterdag de zogenaamde Vlietlan- denloop gehouden. Vanaf elf uur kan er 2, 5, 10 of 18 kilometer wor den gelopen. Begin aanleg stadsverwarming LEIDEN De aanleg van de stadsverwarming van Leiden be gint over enkele maanden. Het Energiebedrijf Rijnland heeft de data vastgesteld wanneer de werkzaamheden op diverse plaat sen beginnen. Op 1 april wordt begonnen met de inrichting van een stuk grond bij de Leeuwenhoek als opslag- en montageter rein. Een maand later wordt in de Stevenshof begonnen met het leggen van de transportleiding. Vandaar wordt richting Leeu wenhoek gewerkt. Op 4 juni wordt aan de andere kant van de leiding begonnen, bij de centrale aan de Langegracht. Half juni wordt begonnen met het stuk 3e Binnenvestgracht, Korte Mare, Nieuwe Mare. De gemeente combineert deze werkzaamheden met het leggen van een rioleringsbuis. Bij het kruisen van de Stationsweg (Rijnsburgersingel, Morssingel) hoeft de Stations weg niet open. Tijdens recente werkzaamheden is daar al een huls gelegd waar de buizen doorheen gestoken kunnen worden. Met het doorkruisen van de Plesmanrotonde wordt in het laatste kwartaal van '85 begonnen. De verwachting is, dat in maart '86 de gehele transportleiding klaar zal zijn. Op 1 april zal dan wor den begonen met het (proef-) transporteren van warm water. Twee tasjesroven LEIDEN Een 40-jarige Leidse is maandagmiddag in de Leidse Hout van haar tas je beroofd. De vrouw liep in het bos te wandelen toen een passerende bestuurder van een brommer de tas greep. In de tas zat veertig gulden en een rijbewijs. Gistermiddag is ook op de Zweilandlaan door een bestuurder van een brommer een tasjesroof ge pleegd. Dit keer werd een 54-jarige Duitse de dupe. In de tas zat 300 DM en enkele tientallen guldens. LEIDEN Gemeente en buurtbewoners zijn het grotendeels eens gewor den over de herinrichting van de Hooglandsekerk graeht. Beiden verschillen echter nog van mening over het totale aantal par keerplaatsen dat aange legd moet worden. De ■BBnBBflnBflBMEDRBBESSB EN Tegen een van de gemeente ordt er over ander- week (30 en 31 in de ijshal aan ondellaan toch een nmarkt gehouden, meente is niet op oogte gesteld van evenement en heeft j ook geen toestem- ig kunnen verlenen, (gens een overeen- hst die is afgesloten |en de gemeente en pnaar van de hal, Êtland Utrecht Pro- Ontwikkeling |üPO), is het houden i rommelmarkten in jshal niet toegestaan. het stadhuis bezint i zich op maatrege- de WUPO de ijshal jaar geleden voor 2,1 in gulden uit de faillie- ;del van Ton Menken it, werd met de gemeen- nderhandeld om de hal f meer doeleinden dan istsen alleen te gebrui- Met name buiten het oen diende de hal met viteiten gevuld te wor- daar een gezonde ex- tatie anders niet moge- zou zijn. Met de gemeen- (die eigenaar van de d is en het bestem- jsplan bewaakt) werd eengekomen dat tussen ril en 1 oktober in de hal iporten mochten worden ganiseerd maar ook melmarkten, uitsluitend behoeve van de sport- nigingen. Andere eve- Leidse raad moet bemiddelen LEIDEN De Leidse gemeenteraad moet bemiddelen in de vastgelopen verhouding tussen de eigenaar en exploi tant van de ijshal en het college van B en W. Dat meent het SP raadslid C. Vergeer. In een brief aan het college wijst het raadslid op het belang van de ijshal in de gemeente. Het raadslid merkt daarbij op dat geruchten in omloop zijn als zou het voortbestaan op nieuw onzeker zijn. Hij meent, dat de exploitatie in de win termaanden bevredigend verloopt. Volgens opgaven van de exploitant Emy hebben de afgelopen maanden 125.000 recreatie-schaatsers de hal bezocht en 40.000 schaatsers in clubverband. De positieve wil van de gemeente om de ijshal uit het slop te helpen, ontbreekt kennelijk, aldus het raadslid. Hij stelt voor op korte termijn een vergadering te beleggen van de raadscommissies sport en recreatie en economische aange legenheden met eigenaar Westland-Utrecht, exploitant Emy en de verantwoordelijke wethouders Tesselaar en Fase. nementen zouden van geval tot geval door de gemeente worden bekeken, zo werd afgesproken. Particulier Afgezien van het feit dat de inmiddels op vele reclame borden in de stad aangekon digde vlooienmarkt plaats heeft buiten de genoemde periode, is deze rommel markt alles behalve „uitslui tend bedoeld voor sportvere nigingen". „Wie zijn de standhouders", vraagt orga- nistor Van Schaijk uit Huis- sen zich in een persbericht af: „In feite iedereen die niet bedrijfsmatig handelt. De ra sechte particulier dus". De opbrengst van de verkochte goederen mogen deze parti culieren in eigen zak steken. Zij het dat voor het huren van een kraampje 42,50 per dag aan Van Schaijk betaald moet worden. De heer J. Olivier van het gemeentelijke bureau juridi sche aangelegenheden meent, wanneer hij voor het eerst met de te houden vlooienmarkt geconfron teerd wordt, dat het hier duidelijk om een commer cieel evenement gaat. Er had naar zijn mening toestem ming bij de gemeente voor gevraagd moeten worden. „Het is nu de vraag of we moeten voorkomen dat die rommelmarkt gehouden gaat worden, of dat we de exploi tant moeten verzoeken dit soort zaken voortaan achter wege te laten", aldus Olivier: „We moeten ons intern daar over beraden". Volgens organisator Van Schaijk uit het Gelderse Huissen is de gemeente wel degelijk op de hoogte gesteld van de vlooienmarkt. Het blijkt echter dat alleen de ambtenaar benaderd is die zich bezig houdt met het verstrekken van vergunnin gen in het kader van de winkelsluitingswet. Deze is niet op de hoogte van ge maakte afspraken van de gemeente met de WUPO. Ook van Schaijk zegt niet op de hoogte te zijn van deze afspraken. Volgens ambte naar Olivier wist in ieder geval de exploitant van de ijshal, de Exploitatie Maat schappij Ijsbanen BV uit Zoeterwoude, wie er om toe stemming gevraagd had moeten worden. Het fenomeen rommelmark ten heeft in Leiden snel om zich heen gegrepen. Nadat aanvankelijk de ambulante handel de eerste rommel markt in de Groenoordhal- len onmogelijk maakte, wor den nu regelmatig markten gehouden in de Pieterskerk en op het terrein van de Groenoordhallen. In het laatste geval noemt men het de hobby- en mobielmarkt. Daarnaast wordt jaarlijks de grote rommelmarkt sport-in gehouden (komend week end) en nu dan ook een vlooienmarkt in de ijshal. Wethouder J. Fase heeft vo rige week toegezegd alle or ganisatoren voor een ge sprek uit te nodigen om te proberen wat orde in de chaos te scheppen. buurt heeft gevraagd om circa 75 plaatsen, het aan bod van de gemeente is voorlopig niet verder ge gaan dan 55 parkeerplaat sen. Binnenkort wordt begonnen met de aanleg van een nieuwe riolering in de Hooglandse kerkgraeht. Dat brengt met" zich mee,dat de markt enkele maanden naar het stadscen trum zal verhuizen. De groen te en fruitkramen zullen er overigens niet meer terugkeJ ren. In verband met de over last die deze handel met zich meebracht, wordt gezocht naar een wat rustiger nering. Ge dacht wordt aan een boeken- of antiekmarkt. Zoals vaak gebeurt, wordt van- de opbrekingen gebruik ge maakt om de voormalige gracht een ander aanzicht te geven. Hiervoor had de ger meente twee varianten ont worpen: in de eerste werd het parkeren geconcentreerd opr het middengebied terwijl in de- tweede variant de auto's juist langs de huizen geparkeerd zouden kunnen worden en het middengebied de allure van een wandelallee zou krijgen.-' Ook de buurtbewoners hadden een plannetje gemaakt, maar dat verschilde slechts met de ontwerpen van de gemeente in het totaal aantal parkeerplaat sen dat was opgenomen. f- De buurtbewoners hebben met grote meerderheid gekozen voor de eerste gemeentelijke variant Tussen de schuine parkeerplaatsen in het mid dengebied zullen nu bomen en oude lantaarnpalen geplaatst worden. De loopstrook langs de huizen zal met paalties wor den afgezet. Op marktdagen komen de kramen op het mid dengebied te staan zodat er achter de kramen nog een rij strook vrij is voor alarmver- keer en de reiniging. De rioleringswerkzaamhedei* zijn voor 1 juli voltooid. De herinrichting en het planten van de bomen zal daarna nog enkele maanden in beslag ne men. Tussendoor zal getracht worden nog wat archeologisch onderzoek te verrichten. EN De werkloos- in de regio's Leiden isse is in de maand ari gedaald met 194 en en vrouwen. In fde maand vorig jaar de werkloosheid nog 100. Er zijn echter teeds 13.308 mensen en baan zoeken. Aan linde van de maand ari stonden 549 vaca- open en dat aantal is latste jaren niet zo meer geweest. itijging wordt deels ver- kt door de tweeverdie- aatregel waardoor voor- uwen hun baan opzeg- n zich soms niet als oekenden lieten regis- en terwijl de vacatures enoteerd werden. Vol- arbeidsbureau-directeur reageert het publiek op dit aanbod van vaca- „De belangstelling voor caturebank neemt toe. «nt ook omdat we weer bieden hebben", aldus ecteur. De schoolverla- ijn dit jaar sneller aan erk dan in voorgaande ugdwerkloosheid neemt uidelijk af, in vergelij- net januari 1984 met een itage van 14. Dit bete gel dat de werkloosheid personen van 23 jaar en toeneemt. Dibbe ver- dat zich dit jaar weer schoolverlaters zullen n. Twee jaar geleden i de jongeren nog maar jdje langer op school, om- toch geen werk was. Nu weer wat meer vertrou- n de arbeidsmarkt, irkloosheid daalde vooral regio Lisse. Van de afna- an 194 nam Lisse een van 174 voor zijn reke- Dit wordt veroorzaakt door seizoensarbeid en doordat de „horeca de kop weer op steekt". De Keukenhof wierf zijn arbeidskrachten vorig jaar nog op de vrije markt, maar dit jaar werd bij het arbeidsbu reau aangeklopt. Op de vrije markt kon de Keukenhof geen arbeidskrachten krijgen. Ove rigens zijn veel bouwvakkers nog niet aan het werk, maar dat komt deels door de koude winter. In de maand februari meldden zich zo'n 1000 nieuwe werkzoekenden bij de arbeids bureaus. Dat is een stuk min der dan de voorgaande maan den toen gemiddeld zo'n 1500 mensen zich melden voor werk. Droevig Uit de jaarcijfers blijkt dat het met de arbeidssituatie in Lei den droevig gesteld is. In deze stad waren in 1984 68 op de 1000 mensen werkloos. Het gaat hier voor een groot ge deelte om structurele (blijven de) werkloosheid onder veelal ongeschoolde arbeidskrachten, terwijl het in de streek vooral om conjuncturele werkloos heid gaat. Rijnsburg scoorde met 18 op de 1000 het laagst. In het rayon Lisse waren ge middeld 30 mensen op de 1000 werkloos, hot rayon Leiden gaf een verhouding van 45 op de 1000 te zien. Wordt Leiden even vergeten dan scoort het rayon Leiden 28 werklozen per 1000 mensen, hetgeen ver gelijkbaar is met Lisse. In 1984 zette de daling van .de jeugd werkloosheid in, steeg het aantal vacatures en nam het aantal ontslagaanvragen af. Ontwikkeling van de werkloosheid in de volgende gemeenten: mannen vrouwen jan. '84 febr. '85 jan. '84 febr.'85 Alkemade 224 213 91 91 Katwijk 791 776 306 288 Leiden 4704 4722 2121 2137 Leiderdorp 408 410 203 203 Oegstgeest 238 236 172 168 Rijnsburg 135 129 65 67 Valkenburg 35 33 19 22 Voorschoten 419 415 214 210 Warmond 90 92 38 41 Zoeterwoude 113 113 59 63 Hillegom 402 383 213 190 Lisse 350 327 211 186 Noord wijk 588 567 295 281 Noordwijkerhout 295 271 158 146 Sassen hei m 210 211 120 115 Voorhout 124 120 54 49 Overige 23 21 14 12 Totaal 9149 9039 4353 4269 Acht winkeldieven gepakt LEIDEN Winkeliers en bedrijfsrecherche hebben gisteren in de binnenstad acht winkeldieven aange houden. Alleen al bij de ves tiging van de HEMA aan de Haarlemmerstraat werden zes winkeldieven aangehou den en aan de politie overge dragen. De buit bestond uit goederen met een waarde van enkele guldens tot enke le tientjes. Bomen voor Mariënburgschool Terwijl de sneeuw zacht op hun hoofdjes neerdaalde, ke ken zeker honderd kinderen van Mariënburgschool toe hoe een 15 jaar oude plataan werd geplant op de toekomstige speelplaats van hun nieuwe school aan de Haarlemmer straat. Voor de gelegenheid hadden de kinderen een zelf gemaakte muts op en zongen zij liedjes. De boom die ge plant werd stond eerst aan de Caecilistraat. Er zullen in totaal 3 platanen en een esdoorn bij de school worden geplant. De esdoorn heeft zes jaar op het schoolplein van de dependan ce van de Mariënburgschool aan de de Oude Rijn gestaan. Nadat de plataan netjes in de grond was gezet, gingende kinderen weer naar hun oude school aan de Hooglandse kerkgraeht. Het is de bedoe ling dat zij begin mei verhuizen naar de nieuwbouw aan de Haarlemmerstraat. Eis twaalf maanden voor messteek in vechtpartij LEIDEN/DEN HAAG Twaalf maanden waarvan vier voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Dit was gisteren de eis van de officier van justitie van de Haagse rechtbank tegen een 20-jarige Leidenaar die openlijke geweldpleging ten laste werd gelegd. In de oudejaarsnacht was hij betrokken bij een vechtpartij in de Leidse binnenstad tussen een groep Nederlandse en Marokkaan se jongeren. Nadat hij, na afloop van de schermutselingen on verwachts in een steegje een fiets tegen zich aangegooid kreeg, trok verdachte zijn mes en verwondde zijn tegenstander met een messteek in lever en nier. „Maar u had hem gemakkelijk dood kunnen steken" bracht de president van de rechtbank, mr. S.F. Kootte tijdens de zitting naar voren. „Ik ben zelf geschrokken van mijn eigen kwaadheid" verklaarde de verdachte. „Ik wilde niemand verwonden. Om me te verdedigen heb ik van armoe dat mes maar gepakt", aldus de Leidenaar, die zei dat hij zich niet van het gevecht kon distanciëren, omdat hij zich verant woordelijk voelde voor zijn zus, die op dat moment ergens in de buurt was. Zij had even daarvoor ruzie gekregen met een Ma rokkaanse man. De verdachte en zijn vrienden hadden de man daarop het Leids Vrijetijdscentrum, waar zij op dat moment ver bleven, uitgezet. Na sluitingstijd ontstond toen een gevecht tus sen de groep Nederlanders en de Marokkanen, waarin de mes steek werd toegebracht. De uitspraak in deze zaak is over veer tien dagen. 22 maart schoolturnwedstrij- den gehouden. De wedstrijden duren van half twee tot half vijf. Juryleden van de turn kring Leidenhage hebben hun medewerking toegezegd. Modeshow In het Antonius clubhuis wordt vrijdagmiddag een mo deshow gehouden voor het wat oudere publiek. De deel nemende modehuizen zijn To tal Woman, Wépé, Messcher en herenmode Van Uffelen, die pretenderen betaalbare mode te presenteren. De ma- nequins die de kleding tonen zijn modellen van middelbare leeftijd en iets ouder. De en treeprijs bedraagt een rijks daalder. De modeshow wordt in de middaguren gehouden om met name de oudere men sen in de gelegenheid te stel len te komen. De show wordt aangekleed" door bloemen kiosk Leon en de modellen wordt gekapt door de school Emily Knappert. De presenta tie is in handen van zange r/entertainer George Julien, die in de pauze enkele num mers zal zingen. De show be- fint om twee uur. resentator George Julien. Schoolturnen In de Vijf Meihal worden op Concert Het kamerkoor en het strij kersensemble van het Leids Studenten Koor en Orkest verzorgen vrijdag een concert in De Waag aan de Aalmarkt. Op het programma staan wer ken van Ohannus van Bree, Palestina en Kodély. Het con cert begint om acht uur, de toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder. Belastingen Belastingambtenaren zijn vrij dag van negen tot twaalf uur in de buurtwinkel Brande wijn aan de Vrouwenkerk- koorstraat 5 om burgers te helpen bij het invullen van het formulier. De hulp is kos teloos. Evangelie De heer W.J. Ouweneel uit De Bilt spreekt vrijdagavond tijdens een evangelisatie-bij eenkomst in de Lokhorstkerx. De bijeenkomst begint om acht uur. Volksdansinstuif In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt vrijdag een volksdansinstuif voor ou deren gehouden. De bijeen komst begint om twee uur, de toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder. Pop in LVC In het LVC aan de Breestraat meer Grandmaster Flash ge draaid. Bovendien zullen en kele graffity artiesten hun werk laten zien en op de zol der van het LVC treedt de Leidse garage new wave band 'Ohne Zeit' op. Een dag later treedt de Haarlemse band 'World War Rockers' op. De groep heeft onlangs de LP 'Aint nothing clean' uitge bracht. De zaal gaat beide avonden om negen uur open Het Amsterdams Phil harmo nisch Orkest geeft vrijdag on der leiding van Arpad Joó een K&O-Meest^serie con cert in de Stz&gehoorzaal. Solist is pianist Rian de Waal, die het eerste pianoconcert van Franz Liszt ten gehore brengt. Verder staan dansen van Zoltan Kodaly en de achtste symfonie van Antonin Dvorak op het programma. Het concert begint om 20.15 uur. Open podium De Leidse Folkclub Horus houdt vrijdag 29 maart een extra Open Podium in Ani- ba 's Muziekkamer aan de He renstraat 1. Aanvang 21.00 uur. Het Open Podium is ge organiseerd ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van Horus. Wie aan dit optreden wil meedoen kan zich opge ven bij Thomas Steenwinkel 071-149284. Schrijfavond De Leidse werkgroep van Amnesty International houdt donderdag in het kader van de Peru-aktie weer een schrijfavond. De schrijfavond wordt bij Quintus aan de Kor te Mare 34 gehouden. De schrijfavond begint om acht uur. Afkickcentrum voor Leidse brandstichter LEIDEN/DEN HAAG ..De verdachte krijgt de kans orn eerst af te kicken in De Emi- liehoeve alvorens hij zijn straf verder uit zal zitten in het Huis van Bewaring". Tot dit vonnis kwam de president van de Haagse rechtbank mr. S.F. Kootte gisteren aan het eind van de zitting tegen een 22-ja- rige Leidenaar, die op 29 no vember vorig jaar opzettelijk brand stichtte in de woning van zijn 27-jarige ex-vriendin, hun zoontje en de huidige vriend van de vrouw aan de Bonairestraat. Verdachte had uit wraak je gens deze nieuwe vriend van de vrouw die geleend geld van hem terugvorderde een fles met benzine gevuld en vervolgens met een aangesto ken lont door de ruit van de woning naar binnen gegooid. Op dat moment had nij tien pilsjes op en verkeerde hij bd- vendien onder invloed cocaïne en heroïne. De drie bewoners waren in het pand aanwezig. Uiteindelijk wisten zij echter aan de brand te ontsnappen al kon het kind maar op het nip pertje gered worden. Het huis brandde geheel uit. „U had ge luk dat ze niet in bed lagen, want dan had u wel eens drie doden op uw geweten kunnen hebben", verweet de president de Leidenaar. De verdachte, die behalve de brandstichting ook een reeks inbraken, diefstallen en mis handeling ten laste werd ge legd, wordt in het psychia trisch rapport omschreven als een jongen die al vanaf zijn vijftiende jaar verslaafd is eft zich al stelend en rovend de middelen verschaft voor de heroïne en cocaïne die hij no dig heeft. Toen hij nog met de 27-jarige vrouw samenwoonde, bracht dit hem er zelfs töè haar bezittingen te gaan ver kopen. De liefde van haar kant was toen snel bekoeld, waarop zij vertrok en ging sa menwonen met een ander. De advocaat van de verdachte bepleitte een verblijf in het af kickcentrum voordat de cel straf uitgezeten zal worden. De verdachte had in het verlé den al enige pogingen gedaéh om van de drugs af te kome«,. maar dit was hem in zijn een tje nooit gelukt. „De motivatie is nu heel sterk bij hem aan wezig. Na het uitzitten van de straf zou dat wel eens veel minder kunnen zijn". Bovendien zei de pre sident hem vooral niet te pro beren om er vandoor te gaan. Op 28 mei dient de Leidenaar opnieuw voor de rechtbank te verschijnen om te zien of hij zich aan de afspraak gehouden heeft.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13