Mens achter beeldscherm verdient meer aandacht traling beeldschermen levert geen gevaar op bruikers iendelijk vaak \aar schijn MSX kamerbreed in belangstelling ISUMENTENINFORMATIE SaidóaQowuvnt DINSDAG 19 MAART 1985 PAGINA 9 atfs j 24 maart 1985 ral derd( >1 metERDAM I - End borgen 20 tot en jetlag 24 maart de RAI in de Personal ■RAI Een van rbeurs (met ■ichting erbij lgerichtop atige aanpak) i, die zich richt ticuiier. Op onstelling onal sin het punt: van het p huiscomputertje el grotere hn die tot een angend netwerk worden \iwd. De ^telling is i van 10.00 tot Jr, woensdag en |fag van 10.00 tot Ir. Vandaag en we een aantal ebeuren ngegaan. Bij kantoorautomatisering doen zich voor de gebruikers van de apparatuur onplezieri ge omstandigheden voor. Uit de praktijk blijkt dat zij uiterst zelden worden betrokken bij de invoering van geautomati seerde informatieverwerking en dat veel meer wordt geke ken naar de technologische kant van de zaak dan naar de menselijke. Deze conclusies kunnen wor den getrokken uit een onder zoek van dr. Ton Wentink en dr. Harry Zanders, verbonden aan de sociale faculteit van de Katholieke Hogeschool Til burg. De uitkomsten van hun onderzoek, waarin onder meer enkele honderden medewer kers in zeven kantoororganisa ties werden geïnterviewd, zijn neergelegd in het boek „Kan toren in actie" (uitgave Klu- wer Bedrijfswetenschappelijke uitgaven, prijs 75.-). De technologie streeft ernaar de verschillende systemen die in kantoororganisaties worden gebruikt aan elkaar te koppe len en tot één systeem te ma ken. Dat betekent voor de mensen achter de beeldscher men dat aan hen hogere eisen worden gesteld om inzicht te verkrijgen en te behouden op die steeds complexer worden de systemen. Van de techniek moeten ze op dat punt weinig verwachten. Niet-technische gebruikers kunnen het inzicht alleen verwerven als ze steun krijgen van bijvoorbeeld per soneelsfunctionarissen en van de eigen belangengroeperin gen. Daarvan is op dit moment zeker geen sprake. Vooral bij kantoorautomatise ring speelt de voortdurende zorg voor de verhouding tus sen overhead (de kosten van niet-produktieve functionaris sen) en directe produktiekos- ten een grote rol. Het verho gen van de produktiviteitis immers in vrijwel alle geval len een basis voor het invoe ren van automatisering. Ver betering van de efficiency van kantoorarbeid moet de pro- duktiekosten laten dalen, ver sterking van de effectiviteit moet bijdragen aan een gunsti gere verhouding tussen over head en directe produktiekos- ten. Die voornemens ten uit voer brengen, betekent het in voeren (of handhaven) van een vrij starre bureaucratise ring. De kwantiteit van het werk is daarbij belangrijker dan de kwaliteit van de werk plek. Die kwaliteit kan winnen door het bieden van een stuk be trokkenheid. Daarvan komt in de praktijk, althans in de on derzochte organisaties, weinig of niets terecht. Tachtig pro cent was niet bij de invoering van automatisering betrokken en ook wordt niet de mogelijk heid geboden zich in de zaak te verdiepen door het volgen van opleidingen. Management en staf zijn van mening dat de eisen die op uitvoerend niveau worden gésteld wel lichter zul len worden, zodat zij scholing niet nodig en nuttig achten. Dit staat in schrille tegenstel ling tot wat de uitvoerende werkers zelf willen en in hun dagelijks werk ondervinden. Zij willen meer opleiding, maar voor hen blijft het meestal steken in een inwerk- periode achter het beeld scherm in eigen bedrijf. Dat is ook de trend in de opleidingen die door allerhande instituten worden geboden; zij richten zich op het middenkader en hogere functionarissen. Meer scholing Dat werknemers op uitvoe rend niveau zich een betere scholing wensen is begrijpelijk. Vele al dan niet echte deskun digen hebben immers uitge roepen dat voor mensen die op een eenvoudig niveau blijven steken in de toekomst geen werk meer zal zijn. De Raad voor de Arbeidsmarkt heeft bijvoorbeeld voorspeld dat tus sen 1981 en 1990 de werkgele genheid voor typisten met een kleine zes procent zal dalen. Het zijn dat soort lager gekwa lificeerde kantoorfuncties die op de tocht staan. En daarmee schetsen hoe zwak de positie van de vrouw is in het auto- matiseringsgeweld. Het zijn immers voor meer dan de helft vrouwen die de bezetting uitmaken van type-, postka mers en dergelijke. Uit aller hande onderzoeken komt wel iswaar naar voren dat het tota le effect van automatisering rond nul kan uitkomen (er ko men evenveel nieuwe banen als er oude komen te verval len), dat betekent nog niet dat men maar zo van de ene baan in de andere kan overstappen. Juist de beroepen waarvoor een stuk scholing op het ge bied van techniek of manage ment wordt vereist, kunnen tot de groeiberoepen worden gerekend. En in die hoek ko Van scholing van mensen die op uitvoe rend niveau met compu ters en beeld schermen wer ken. komt meestal niet veel terecht. Een cursusje om het toet senbord te le ren bedienen wordt vol doende ge acht. men vrouwen niet veel voor zo blijkt uit de arbeidskrach tentelling van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Nog geen half procent van de be leidsbepalende functies wordt bekleed door een vrouw. Hoe vreemd het ook moge klinken, een dergelijke ont wikkeling wordt ook nog in de hand gewerkt door de propa ganda die nu wordt gemaakt: iedereen zijn eigen personal computer op het bureau. Dat lijkt een stuk decentralisatie, maar in feite is het centralisa tie: al die ..eigen" computers worden gekoppeld tot één groot netwerk. De gespeciali seerde deskundigen bepalen de omvang en invulling van het netwerk, de uiteindelijke gebruikers kunnen er nauwe lijks enige invloed op uitoefe nen. «5*j I'ersonal Computer RAI yeer veel leveranciers 'ware (de apparaten) are (de programma- •oepen, dat hun pro- gebruikersvriendelijk r is dat zo? Het ligt er in wat men onder jkheid verstaat, iychologie wordt een tnmerken aan het be- >nd verbonden: ge- ■mte, beleefdheid, be- ulpvaardigheid, op en vertrouwen. En begrippen die zich algemeen maar moei- verenigen met het dscherm van de com- n aangezien het nu technologen en niet ikers zijn die uitma- gebruikersvriendelijk aar voorlopig weinig komen, puters en de beeld- i rukken ondanks beholpenheid steeds p. Daarvan getuigt imputer RAI. Tal van n tonen hun nieuw- Fükten met een steeds toepassingsgebied. In a ffleinere apparatuur kan !i®f~Jieer worden wegge- 7;;mEen voorbeeld daar- u iif Seiko RC-1000 pols- "a" T. Het is een kwarts- opt nyat iaat zien- hoe laat kraak welke datum we le- je ook nog wekt. wat (jvendien beschikt het 'nbver een geheugen dat prijaioeg is om tachtig af- en andere notities in Die kunnen per stuk twee regels van twaalf te kens lang zijn en worden inge voerd via een computer. Op het moment dat er volgens de agenda iets moet gebeuren, weerklinkt ~een alarmsignaal en verschijnt in het venster de boodschap. Op deze manier kunnen twaalf bestanden wor den opgebouwd, zodat bijvoor beeld ook een adreslijst of prijslijsten bij de hand zijn. De prijs voor dit wondere stukje techniek, inclusief de benodig de programmatuur, is nog geen zeshonderd gulden. NCR komt met een Europese primeur, de NCR PC 4i die de programma's van de personal computer van IBM kan ver werken. Deze computer be schikt over een fiks geheugen en omdat disk-drive en beeld scherm in één kast zijn wegge werkt, zijn er geen verwarren de verbindingssnoertjes. Sie mens, de partner van Philips in het Mega-project (het ont werpen en produktierijp ma ken van een chip met een ex treem groot geheugen) intro duceert de fraaiogende perso nal computer PCD en de ink- jetprinter PT 90. Bij dit sy steem worden straaltjes inkt op het papier gespoten, zodat niet alleen een haarscherpe af druk wordt verkregen maar ook nog een hoge mate van geruisloosheid wordt bereikt. Triumph-Adler brengt met haar micro-computersysteem 50 een aanvulling op de Al- phatronic-lijn. Volgens de fa brikant is dit apparaat verwis selbaar met de PC van IBM en werkt het twee tot drie keer sneller. Multifunctioneel Applfe, die samen met dealers veel standruimte in beslag neemt, presenteert het nieuwe programmapakket Jazz van Lotus. Een multifunctioneel pakket voor de Macintosch, het paradepaardje van Apple, waarbij tekstverwerking, elek tronisch rekenen, bestandsbe heer, grafieken en datacom municatie worden gecombi neerd. De gebruikersvriende lijkheid wordt nog verhoogd door de toepassing van de muis, zodat het toetsenbord nauwelijks behoeft'te worden aangeraakt. Elektronisch betalen-afreke- nen komt steeds meer in de belangstelling te staan. Nix- dorf toont een aantal toepas singsmogelijkheden en natuur lijk ook de „gewone" lijn per sonal computers. Formulieren Rediform komt met een servi ce die vooral voor kleinere be drijven van belang kan zijn. In samenwerking met een aantal softwarehuizen zijn standaard- computerformulieren ontwor pen. Die kunnen niet alleen in kleine hoeveelheden worden afgenomen, ze kunnen ook nog per doos (250 tot 800 for mulieren) apart worden inge drukt met bedrijfsgegevens. De formulieren worden ver kocht via de kantoorvakhan del. Voor Commodore-gebruikers heeft de gebruikersgroep PET Benelux Exchange heel wat te bieden, uiteenlopend van een voudige programma's tot een ombouwset voor de disk-drive die dit trage apparaat vier keer zo snel maakt. Ook Philips stort zich op de Personal Computer RAI in het MSX geweld. MSX staat voor Microsoft Extended BASIC, een door de Amerikaanse soft ware-specialist Microsoft ont wikkelde programmeertaal. Die taal is inmiddels door 24 fabrikanten aanvaard als stan daard. Dat betekent dat pro gramma's, computers en rand apparatuur van al die merken door elkaar kunnen worden gebruikt en het geheel toch werkt. Dit in schrille tegen stelling tot wat aan het begin van dit jaar nog normaal was: de ene computer paste beslist niet bij apparatuur of pro grammatuur van een ander merk. Vooral vanuit Japan is het werken met een standaard be vorderd. In dat land is inmid dels al bijna de helft van de huiscomputers nu gebaseerd op dat MSX-systeem. Philips verwacht die ontwikkeling ook in Nederland en na dat al eerder in België, Duitsland, Frankrijk en Italië te hebben gedaan komt het Eindhovense bedrijf nu ook in Nederland met MSX-computers. Eigenlijk bestaan er drie, maar de aller eenvoudigste uitvoering is niet bestemd voor de Nederlandse markt. Overigens zijn er daar van al aardig wat verkocht in Nederland, dankzij handelaren die ze met dozen tegelijk uit België hebben gehaald. De twee typen die in ons land aan de man zullen worden ge bracht verschillen nogal wat van elkaar. VG 8010 heeft een werkgeheugen van 32 Kb, een losse voedingseenheid en geen aparte aansluiting voor een printer. De bruto adviesprijs van dit apparaat is gesteld op 849,-. De VG 8020 is twee honderd gulden duurder, maar biedt veel meer extra dan dat prijsverschil doet vermoeden. Al was het alleen maar dat het toetsenbord veel fijner is. Bij de goedkopere is dat ook echt goedkoper. Het werkgeheugen van de 8020 is 64 Kb, er zit geen los voedingskastje aan maar alleen een snoertje met een stekker, terwijl er ook nog een aparte aansluitmogelijk- heid is voor een printer. Prin ters in twee uitvoeringen be horen ook tot het pakket van Philips, evenals een speciale datarecorder. Zo langzamerhand komt de MSX-molen op gang. Software komt in ruimere mate voor handen, waarbij vooral de in spanningen van Aackosoft op vallen. Dit jonge Nederlandse softwarehuis krijgt een inter nationale reputatie en heeft zich inmiddels ook in de Vere nigde Staten gepresenteerd. Bladen Maar ook op andere manieren krijgt de huiscomputeraar voor zijn MSX ondersteuning. Er liggen al twee bladen in de winkel. De „oudste" daarvan is MSX-Info van uitgever- De MSX-familie van Philips. hoofdredacteur Luc Sala die ook zorgt voor Commodore- Info. Een populair blad, dat af en toe de schijn geeft wat haastig in elkaar te zijn gesto ken. Ook de listings van de programma's, die men zelf kan intikken in de computer, heb ben daaronder te lijden. Overi gens probeert Sala steeds voor aan te blijven. Zo zorgt hij er voor dat op 25 mei de eerste MSX-computer gebruikersdag in de Jaarbeurs wordt gehou den. Hobbyisten, leveranciers en clubs kunnen elkaar daar ontmoeten en handelen en rui len. Een paar weken jonger is MSX Computer Magazine van de Amsterdamse uitgever MBI Publications bv. Hoofdredac teur Ronald Blankenstein heeft er een keurig blad van gemaakt met heldere en dui delijke tests en listings. In het eerste nummer ook besprekin gen van serieuze software en spellen en een aantal listings. Dit blad kondigde ook de komst van Philips op de MSX- markt aan, maar de voorspel ling dat het om de modellen VG8000 en VG8010 zou gaan zat er net naast Zeer actief is ook de kleine uitgeverij Stark-Texel. In hoog tempo heeft men een aantal zeer overzichtelijke boeken over MSX geproduceerd, waarin uitvoerig wordt uitge legd hoe het best om te gaan met MSX-Basic. Heldere boek werkjes, die inmiddels door een aantal importeurs zo op prijs worden gesteld dat ze bij de computer worden geleverd als Nederlandse handleiding Een niet overbodige luxe. Vrij wel alle computers komen uit Japan met als gevolg dat de handleiding in het Engels is opgesteld. Dat is niet voor ie dereen even makkelijk te vol gen. Bij Stark is ook een demo-cassette uitgebracht, die precies uitlegt hoe het MSX- BASIC werkt. In samenspel van gebruiker en computer wordt zo uitgelegd hoe te pro grammeren en als het bandje serieus is doorgewerkt, be schikt men over een redelijke hoeveelheid basiskennis. Uitbreiding Alle MSX-computers zijn voorzien van een zogenaamd slot, een gleuf in de bovenkant van de computer. In die gleuf kunnen insteekmodules met een programma, geheugenuit breiding of aansluiting voor een randapparaat worden ge stoken. Een gleuf is de mini mumstandaard en lang niet alle fabrikanten leveren hun computer met twee sloten. Dat betekent, dat men al snel in de problemen kan komen: het is niet mogelijk het geheugen uit te breiden en ook nog een randapparaat aan te sluiten. Terwijl die combinatie soms wel noodzakelijk is. AVT Elec tronics uit Den Haag introdu ceert op de Personal Computer RAI de oplossing: de expan sion cartridge case. een losse uitbreiding met acht sloten die gelijktijdig kunnen worden ge bruikt. van beeldschermen Ier het algemeen toe- jj geachte niveau. Van- er geen aanleiding fie mensen die aan die jennen werken tegen Jng ervan te bescher- Jel verdienen andere die van invloed zijn tezondheid meer aan- S conclusie komt een edewerkers van TNO in opdracht van het e van sociale zaken gelegenheid, verricht ek. De onderzoekers Eagenoeg alle beschik- onale en internatio- )ratuur (ook de meest iuit Japan en Zweden) ïrd. Daarnaast wordt 'raat 1»n praktijkonderzoek lein 44 °P tweehonderd ikken. De bevindingen t vooronderzoek zijn tgd in het boekwerkje ^^Jheid en welbevinden IH werken met beeld schermen", dat voor f 15,- bij het ministerie verkrijgbaar is. Beeldschermen produceren niet alleen straling, maar ook geluid. Voor een deel is die af komstig van de bijbehorende apparatuur, zoals het zoemen van de ventilator en van de disk-drive en het geratel van de toetsen. Dat geluid ligt alle maal onder het niveau waarbij gehoorbeschadiging zou kun nen ontstaan. Het scherm kan echter ook nog zorgen voor een zeer hoge pieptoon, af komstig van het systeem dat het beeld aftast. Vaak zeer ir ritant. Omdat het technisch prima mogelijk is de appara tuur zonder die pieperij te la ten werken, zou volgens de onderzoekers de norm voor dit ultrageluid op „onhoorbaar" kunnen worden gesteld. Weinig beweging Werken achter een beeld scherm betekent allerlei han delingen op één plek in dezelf de houding verrichten. Daar om verdient het aanbeveling de werkplek zo in te richten dat geregeld een andere li chaamshouding kan worden aangenomen. Beeldscherm, toetsenbord en meubilair die nen naar behoefte te kunnen worden ingesteld. Dat, zo zeg gen de onderzoekers, is echter nog geen garantie dat ze ook juist worden gebruikt. „De in stelbaarheid van onderdelen van het meubilair zou zo een duidig moeten zijn dat het ge bruik van een uitvoerige handleiding overbodig is". In de praktijk blijkt het vaak niet zo te zijn. „Onvoldoende aanpassing van de machine-eigenschappen van de mens geeft problemen in de communicatie tussen mens en computer. Deze kun nen, behalve tot vertragingen en fouten in de taakuitvoe ring, tot psychische spannin gen bij de gebruiker leiden". Het is in de eerste plaats de programmatuur die bepaalt hoe die communicatie ver loopt. Het programma moet dus van goede kwaliteit zijn. „In plaats van de mens te be schouwen als een zwakke schakel in het automatise ringsproces, zal men de com puter steeds meer kunnen la ten functioneren als een com fortabel en krachtig werktuig dat ten volle door de gebrui ker kan worden beheerst en benut". Spanningen Uit de internationale litera tuur komt naar voren, dat bij invoering van beeldschermen over het algemeen meer aan dacht wordt geschonken aan de apparatuur dan aan de mensen die ermee moeten werken. Dat kan onaangena me gevolgen hebben, zoals spanning door over- of onder belasting en ontevredenheid. Daarvan is weer invloed op de gezondheid en het welbevin den te verwachten. Volgens de onderzoekers is het dan ook van groot belang dat er bij keuzen die worden gemaakt (ten aanzien van de appara tuur, programmatuur, samen voegen van functies en derge lijke) zeer zorgvuldig te werk wordt gegaan. Vooral in de functies die liggen op het ge bied van tekst- en gegevensbe werking komen zogenaamde „arme" functies voor. De ver eisten voor het werk liggen dan onder de kwalificatie die de werknemer heeft te bieden. Verder onderzoek zou kunnen worden benut om preventief te werk te gaan bij het vorm en meer inhoud geven aan die arbeidsplaatsen. Over de afwisseling van werk en rusttijden bestaat geen een duidig oordeel. Dat het om zeer intensief werk gaat waar bij een hoge concentratie wordt vereist, daarover is men het wel eens. Een aantal korte pauzes per werkdag is aan te bevelen, waarbij de voorkeur van arbeidsdeskundigen uit gaat naar informele pauzes, die door de werknemer zelf kunnen worden bepaald. Als er prestatienormen bestaan of het systeem dat wie klaar is met zijn werk naar huis mag, kan het echter gemakkelijk voorkomen dat men te weinig pauzes neemt. Als iedereen op zijn eigen tijd een pauze neemt is sociaal contact ook moeilijk Ook in Nederland blijken er nog geen vaste regelingen te bestaan buiten afspraken in een aantal cao's. Deeltijd Er zijn aanbevelingen die zeg gen dat iemand niet langer dan een halve dag achter een beeldscherm mag werken. De FNV bevestigde onlangs de in druk die ook bij de onderzoe kers leeft: het management probeert soms mogelijke pro blemen bij langdurig intensief beeldschermwerk te voorko men door dit werk in deeltijd te laten doen Dit kan uiter aard niet worden beschouwd als een bevordering van de emancipatie, maar valt meer in de categorie van de nood een deugd maken. Het gebruik van informatie technologie maakt een voort durende controle op fouten en prestaties mogelijk De gege vens kunnen zelfs automatisch in een personeelsinformatie systeem worden opgenomen, eventueel in combinatie met videocamera's. Alleen al door de theoretische mogelijkheid kunnen spanningen ontstaan; duidelijke regels dienen daar om aan iedereen bekend te zijn. Uit onderzoeken in binnen- en buitenland blijkt, dat het aan tal oogvermoeidheidsklachten bij beeldschermwerkers tot an derhalf keer zo groot kan zijn als bij vergelijkbare krachten. Die klachten houden ook ver band met de inrichting van de werkplek, waarbij hinderlijke reflecties in het scherm kun nen optreden of een te grote helderheid. Deze omstandighe den dienen te worden verbe terd; de maatregelen beperken tot een maximum beeld scherm tijd per dag zou niet meer dan een noodoplossing zijn. Oogonderzoek van beeld schermwerkers (veel klachten zijn terug te voeren tot het dragen van een niet juiste bril of het ten onrechte niet dra gen van een bril) is noodzake lijk. Naast alle lichamelijke proble men bestaan er bij mensen die aan beeldschermen werken ook nogal wat klachten over de inhoud van de functie. Vooral veel uren eenvoudig werk doen per dag schept on tevredenheid en vergroot ook de kansen op lichamelijke klachten. Dit pleit voor een benadering waarin het niet al leen de technologie of de pro duktiviteit is die bepalend wordt geacht voor de kantoor organisatie. maar ook moet de personeelsfunctionaris worden ingeschakeld

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9