Rebellerende christenen lillen herverdeling fin macht in Libanon GRENSCORRECTIES. AARDRIJKSKUNDE BOEKJES KUNNEN HET NOG STEEDS NIET BIJBENEN. DE KRANT WEL. IEDERE KEER. Iran dreigt Irak mét „Endlösungen Directeur Iberia ontslagen Gromyko: Gorbatsjov is briljant Thatcher wacht rebellie in eigen gelederen '"INLAND CeidócSoiMmtt DINSDAG 19 MAART 198S PAGINA S op Galapagos-eilanden unieke diersoorten De brand die al drie weken woedt ^lapagos-eilanden vormt in toene- s^te een bedreiging voor unieke dier- """"'^cuadoriaanse functionarissen heb- de hoop te hebben opgegeven het kunnen doven. 68-Vn vrijwilligers zijn bezig met het ]n sloten en het opwerpen van bar- het eiland Isabela om het vuur te- den, dat wordt aangewakkerd door winden en woedt in een gebied van /o tare over een breedte van 25 kilo- i40.2t)lgens functionarissen is mogelijk 69-ifeanuitbarsting de oorzaak geweest 4 panden. De brand heeft zich waar- isnel kunnen verspreiden door ka- r de zwavelachtige bodem. Deze non hielp gisteren in Müncheneen handje met het vrijmaken van de straat na de plotselinge sneeuwval. In Zuid-Duitslanden Oostenrijk vielen gisteren grote hoeveelheden sneeuw. Dali vervalst eigen werk MADRID De Spaanse schilder Salvador Dali heeft toegegeven dat hij blanco vellen papier heeft gesig neerd, waarop later litho's van zijn werk zijn afgedrukt die vervolgens verkocht werden als „echte Dali's". Volgens kunstcritici aan beide zijden van de oceaan is er zo een groot aan tal vervalste Dali's in omloop ge bracht. Peter Moore, de voormalige secretaris van Dali, beweert dat de tachtigjarige excentrieke meester 350.000 blanco vellen van zijn naam heeft voorzien. Dali betwijfelt dat hoge aantal. Een genummerde litho van Dali, voorzien van zijn handte kening, kan zestienduizend gulden opleveren. MOSKOU De nieuwe sterke man in de Sovjet-Unie, Michail Gorbatsjov, was tijdens de ziekte van de overleden partij leider Konstantin Tsjernenko voorzitter van het machtigste politieke orgaan in het land, het Politburo. Dit staal in de toespraak die minister van buitenlandse zaken Andrej Gromyko één dag na de dood van Tsjernenko hield en die giste ren in een brochure werd gepubliceerd. Gromyko benoemde Gorbatsjov vorige week maandag tot secretaris-generaal van de Communistische Partij. Hij prees de 54-jarige nieuwe leider voor de 300 le den van het Centraal Comité van de Communistische Partij als „een man van principes, met sterke overtuigingen". Volgens Gromyko was Gorbatsjov „voorzitter van de vergaderingen van het Politburo wanneer Tsjernenko afwe zig was. Zijn optreden was briljant". Tij dens de 13 maanden dat hij aan de macht was. was Tjernenko dikwijls ziek en tijden achtereen niet in staat de we kelijkse bijeenkomsten van het Politburo bij te wonen. Gorbatsjov is met name competent op het gebied van buitenland se zaken, aldus Gromyko. ..Ik ben zelf vaak getroffen door zijn vermogen snel en goed tot de kern van de zaak door te dringen en juiste conclusies te trekken", aldus de 75-jarige minister. Hij was vol lof over het „analytisch vermogen" en de „brede kennis" van Gorbatsjov. -- .5o3 !oo .00 IV De 33-jarige 661.00 ficier Samir Gea- 13S50 nds een week de 2»$ |kste Falangisti- 40 00 ^er *n Libanon. 269S0 and in de christe- geniet ruime 155 20 ^er christelijke 47050 ig in het centrum 'JSJJ land, met inbe- «g in Oost-Beiroet. 6i5o t Amin Gemayel, 2I350 ositie als staats- ag-wj afgelopen dagen s niet in gevaar is wordt voor de ifondt maal met zijn rie feiten gedrukt. ;ht reikt niet veel 27480 lan het prtesiden- 140.90 eis in Baadba en 3553 pke denkbeelden 16000 wein*g te maken 3o!8o toekomst in Liba- agea behoort tot een 656.00 (nge Turken" binnen 162.50 se Strijdkrachten, de 5850 ilangisten beheerste "gig ce militie. Het zijn ge- 100,00 noten en aanhangers 100,50 J982 vermoorde pre- 25jo ndidaat Basjir Ge- 950 jongere broer van de 13550 president en de zoon 21.10 Falangistische peetva- 21.60 vorig jaar overleden 4250 Gemayel. De voor- 185,00 naamste doelen van de rebel len zijn een herstel van de on afhankelijke positie van de Li banese Strijdkrachten door een radicale reorganisatie van de leiding, en de aanvaarding van een nieuwe politieke koers door de Falange volgens de denkbeelden van Basjir Ge mayel. De opstand van vorige week is dan ook niet onverwacht ge komen. Ze was het gevolg van de gisting in de christelijke ge lederen na de dood van Pierre Gemayel, in september 1984. Vader Gemayel was er in de twee jaar voor zijn overlijden met veel moeite in geslaagd de Falangisten bijeen te houden. Maar het werd al snel duide lijk dat dit voor zijn opvolger, Eli Karami, een onmogelijke opgave zou zijn. Enerzijds bleek de populariteit van Bas jir binnen de christelijke be volkingsgroep eerder toe te nemen dan te tanen, ander zijds ondernam Amin kramp achtige pogingen de vloedgolf van Basjir te keren. President Gemayel en de Sy- riërs meenden daarmee een vaste greep te kunnen krijgen op de Strijdkrachten. De mili tie was immers niet langer in staat zelfstandig voor de beno digde financiële middelen te zorgen. In het verleden kwa men de gelden binnen door belastingen in de christelijke haven ten noorden van Bei roet en via tolheffingen bij wegversperringen. Maar de leiding van de partij had de haven overgedragen aan de centrale regering. Enkele we ken geleden dreigden de Liba nese Strijdkrachten ook de be langrijkste controlepost, even ten noorden van Beiroet aan de snelweg naar Tripoli, te verliezen. Die post was in han den van de mannen van Samir Geagea. Deze laatste weigerde een bevel van de president tot ontruiming op te volgen, waarna hij uit de partij werd gezet. Geagea vergaderde met zijn geestverwanten en de op stand was een feit Intimidatie De rebellen in de Libanese Strijdkrachten beschuldigen Amin Gemayel van stelselma tige intimidatie van de christe lijke gemeenschap. Ook ande re factoren hebben de opstan delingen in de kaart gespeeld. De snelle verslechtering van de economische toestand in het afgelopen jaar is er één van. Volgens goede bronnen hebben christelijke zakenlie den in Libanon de rebellen op zijn zachtst gezegd niet tegen gewerkt. En de plotselinge stilstand in de waardevermin dering van de Libanese pond ten opzichte van de dollar in de afgelopen week, zou in ver band moeten worden gebracht met de opstand. Het is nooit de bedoeling ge weest van Geagea om presi dent Amin Gemayel af te zet ten. Een staatsgreep tegen een president die in zijn land niets te vertellen heeft is zinloos en zou alleen maar krachten wakker roepen die de christe lijke militie liever niet tegen over zich ziet. Wat Geagea van Gemayel wil is, dat deze al of niet stilzwijgend akkoord gaat met de wijziging in de leiding en de politieke koers van de Falange Partij en de Libanese Strijdkrachten. Het is de bedoeling dat de laat ste organisatie bestuurd gaat worden door een uitvoerend comité, waarin waarschijnlijk Samir Geagea een leidende rol krijgt 1 9 korte termijn zal de nieu- t toebedeeld. nijn we leiding proberen de Liba- Een Libanese militair en een lid van de mosllmmllitie patrouileren in een straat van de Zuidlibanese havenstad Sidon waar gisteren gevechten uitbraken tussen rechtse christenen en moslims. De gevechten in de buitenwijken van Sidon gingen ook vandaag on verminderd voort. Op 1 Strijdkrachten in oude glorie te herstellen, via finan ciële en politieke onafhanke lijkheid van de Falange Partij. Tegelijkertijd zullen Geagea en de zijnen een ombuiging van de falangistische politiek eisen in de richting van de denkbeelden van Basjir Ge mayel. Op.dit moment lijken president Amin en zijn mede standers geen andere keuze te hebben aan zo'n koerswijzi ging knarsetandend te aan vaarden. De belangrijkste verandering zou moeten zijn de afzwering van wat wordt genoemd de „formule van 1943". Die for mule, een soort Libnanese grondwet, regelt de staats structuur en de verdelong van functies tussen christelijke en islamitische gezagsdragers. Ze gaat uit van een vcentraal ge leide staat, een principe dat of ficieel wordt gesteund door de Falangistische partij. Dat wil zeggen dat de verschillende bevolkingsgroepen vergaand zelfbestuur zouden genieten binnen hun eigen gebied. Elke groep zou vertegenwoordigers moeten sturen naar een fede rale regering in Beiroet. Vol gens de rebellen is het in het verleden steeds de regering geweest die heeft gefaald in het tot stand brengen van een dialoog tussen de Libanese ge meenschappen. Daarom, zo re deneren zij, dienen die ge meenschappen het nu eerst zelf met elkaar eens te worden over een toekomstig beleid en pas daarna de uitvoering er van in handen te geven van een federale overheid. In de ogen van Geagea en zijn vrienden zal de uitvoering van het programma stabiliserend werken op de verhoudingen binnen Libanon. Die visie hebben ze de afgelopen dagen proberen te verkopen aan de Syrische vice-president Khad- dam en naar het lijkt niet zon der succes. Men verwacht niet echt dat de Syriërs zullen in grijpen. Ook de Syrische rege ring zou tot de overtuiging ziin gekomen dat er van de huidi ge regering in Beiroet niets te verwachten is op het gebeid van nationale verzoening. De christelijke opstandelingen hebben de islamitische leiders voor een gesprek uitgenodigd. Syrië lijkt bereid de jonge Turken het voordeel van de twijfel te gunnen. AD BLOEMENDAAL Libanese premier waarschuwt voor heropleving burgeroorlog BEIROET De Libanese premier Karami heeft giste ren gewaarschuwd voor een heropleving van de bur geroorlog als de muiterij binnen de christelijke Falan gistische partij leidt tot de val van president Amin Ge mayel. De muiterij onder leiding van de opstandige Fa langist Samir Geagea was bedoeld om Libanon in sec- tarische ministaatjes op te delen, zei Karami via Radio Beiroet. Intussen meldde de politie dat aanhangers van Geagea in de buitenwijken van de Zuidlibanese havenstad Sidon slaags waren geraakt met islamitische milities. Daarbij zou één burger ge wond zijn geraakt. Het was het eerste vuurgevecht tussen chris tenen en islamieten sinds de Geagea-aanhangers vorige week dinsdag het grootste deel van het christelijke achterland in Noord-Libanon bezetten. Bovendien was het de eerste ernstige confrontatie in Sidon sinds het vertrek van het Israëlische leger op 16 februari. 98,70 99,00 98.50 97,80 'RDAM Een Ne- !se student heeft 9970 jelopen weekeinde haast de Sovjet- 9e.'ao toeten verlaten in 95-40 1 met een door gs£o tgehaalde grap. Het 98.60 Russische autoritei- 9690 let verkeerde keel- 9450 :hoten dat de man 9®°° k zichtbaar op de 94>o an zijn kamer in 96.80 oskous studenten- U;" ;en reclameposter 9s!40 olakt van een siga- 9550 'r^- OP het affiche 95,'ao e lezen: „Let's go De student, de 21- 9550 Vessel de Jong, stu- 93.80 de Russische taal t Poesjkin-instituut 9450 tou. Hij deed dat in ier van zijn studie 93.50 ek aan de universi- n Amsterdam. Na- 98^40 graP bekend was 87.50 ien, maakte de di- 92 oo van het taleninsti- 9050 e student kenbaar 96-60 politie hem zeker a zou uitzetten, als t snel uit eigen be- zijn biezen 'pakte, is De Jong zater- d met .de trein lederland vertrok- 3.76— (Vervolg van de voorpagina) TEHERAN/BAGDAD/NEW YORK De Iraanse presi dent Khamenei heeft gedreigd met „Endlösungen", indien Irak niet ophoudt met het ver meende gebruik van chemi sche wapens. In een brief aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar, schrijft Khamenei dat Iran tot nu toe terughoudend heid heeft betracht ook nadat twee maal gifgas was ingezet. Hij doet een beroep op Perez de Cuellar Irak te stoppen bij het gebruik van chemische wapens. Indien de „verraderlijke han delwijze" wordt voortgezet, dan blijft „geen andere 'moge lijkheid open dan gebruik te maken van Endlösungen", al dus Khamenei in zijn brief. Wat hier onder verstaan moet •worden schrijft de Iraanse president niet. Wel benadruk te Khamenei dat Iran in staat is „alle vier hoeken van Irak onder vuur te nemen". Perez de Cuellar zet ondertus sen zijn bemiddelingspogingen voort. Hij ontving in afzonder lijke gesprekken in New York de Iraanse onderminister van buitenlandse zaken, Ardebili, en de Iraakse VN-ambassa- deur, Al-Quaisy. Over het re sultaat is niets meegedeeld. Afgelopen weekeinde slaagden Iraanse troepen erin om een opening te forceren in de Iraakse defensielinie in het Zuidiraakse moerasgebied Hoeweizah. Over het verloop van de strijd daar bestaat grote onduidelijkheid. Volgens Irak is het Iraanse offensief afge slagen, terwijl Teheran mel ding maakt van successen. Iraanse troepen zouden hun positie in Zuid-Irak verster ken. Het door Iraanse troepen veroverde gebied in het Zuidi raakse moerasgebied is van strategisch belang, omdat de Iraniërs nu een gedeelte van de hoofdweg tussen Bagdad en Basra onder controle zouden hebben. De verovering van de Zuidiraakse havenstad Basra is een belangrijke doelstelling van het Iraanse offensief dat vorige week is begonnen. De Egyptische president Moe barak (links) en de Jordaanse koning Hoessein (rechts) stap pen op het vliegveld van Am man in hun toestel dat hen naar de Iraakse hoofdstad Bagdad zou brengen. Gisteren brachten zij geheel onver wachts een bezoek aan de Iraakse president Saddam Hoessein. ALS WERKLOOSHEID NIET DAALT Egyptische president onverwachts in Bagdad BAGDAD/CAIRO De Egyptische president Irak be- wilde Moebarak niets zeggen Egyptische president Moeba- zocht sinds Egypt rak en de Jordaanse koning de Arabisache Liga werd ge- Hoessein hebben gisteren ge- stoten als gevolg van het vre- heel onverwachts een bezoek desverdrag met Israël. Nadat gebracht aan Bagdad. Zij wer- Moebarak gisteravond in Cai- ite in 1979 uit Wel wilde hij kwijt dat „een vriend in nood inderdaad een r den ontvangen door de Iraak se president Saddam Hoessein. De oorlog tussen Irak en iran stond centraal tijdens hun overleg. Het was de eerste keer dat een ro was teruggekeerd deed hij een beroep op Iran om met Irak over vrede te onderhan delen. Over een eventueel herstel van de diplomatieke banden tussen Egypte en Irak vriend is". Op de vraag of Egypte en Jordanië meer mili taire hulp aan Irak zullen ge ven zei Moebarak: „Irak heeft genoeg uitrusting, het heeft helemaal geen materieel meer nodig noch van Egypte noch van Jordanië". (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In het Britse La gerhuis is gistermiddag door minister van financien Nigel Lawson de begroting 1985-86 ingediend. De meeste Britten verwachten, dat hij naast een lichte verlaging van de inkom stenbelasting forse nieuwe verhogingen zal afkondigen. De nieuwe begroting is erg be langrijk voor het imago van de Britse conservatieven dat on danks Thatchers overwinning op de mijnwerkers er niet be- Phatcher staat een open rebel lie van ontevreden partiigeno- ten te wachten als de begro ting geen gunstige weerslag premierschap heeft op de werkloosheidssitu atie. Thatchers critici zijn van oordeel, dat de overheid geld moet spenderen om nieuwe banen te kunnen creëren, maar de Britse premier en haar trouwe adjudanten ach ten het nog steeds verstandi ger zeer zuinig aan te doen. Groot-Brittannie telt om en bij de vier miljoen werklozen. Doet de regering vanmiddag niets om daarin verandering te brengen, dan is het best moge lijk dat een van Thatchers conservatieve vijanden uit de groep van ex-minister van buitenlandse zaken Francis Pym zich de komende herfst tegenkandidaat stelt illJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH 35,75 130,75—JTj 29 v|delijk en hij liep op de tapkast af. Even waar? Een dik uurtje geleden sloeg ge hier im- 57 i/4 waard hem aan. Toen voer er een mers nog een nobele heer tegen de grondl Ze- 40 7/8m herkenning door zijn dikke lijf. Dat ker met de bedoeling hem te beroven, hè?" 53 3/8twartjas, die een dik uurtje geleden de „Dat wês geen edele heer!" riep de smid op- 34 Seigneur Knoet tegen de grond geslagen recht verontwaardigd. „Dat was een afschuwe- 59 3/8ïn katje dus om zonder handschoenen lijke misdadiger, die zijn gerechte straf ver- 45 i/2akken „Ik moet wat van die snaak dient!" Toen deed de waard iets héél 35 i komen." peinsde de waard. Hij zette vreemds. Hij stak een kaars aan en zette die 14 3/4ilde koffie neer en vroeg langs zijn neus voor een venster, dat uitzicht bood op een bin- 131/2 ken U niet edele heer. Zijt ge wellicht nenplaatsje. „Het wordt vroeg donker van- 40 7/aln deze buurt?" „Héél vreemd, heer daag", zei hij met een onheilspellende grijns. 30 antwoordde de smid veelzeggend. „De 40 hier in de buurt moesten eens weten Maar in zijn dikke hoofd vatte de gedachte Bmd „Dat wil ik geloven, seig- post: die zwarte jas die hoge hoed dat finnivto (je waard geniepig. „Lieden van kon de geheime politie wel eens wezen (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De Ardeu, een bankdirecteur. De vervanging van Espinosa was al enkele maanden voor zien. In de ogen van vele Spaanse regering heeft de Spaanse luchtvaartautoriteiten is het schandaal van het vlieg- gedrag van commandant Pati- no slechts een nieuw bewijs directeur van de lucht vaartmaatschappij Iberia ontslagen na het uitlek- i dat Espinosa geen controle had ken van een intern Ibena- over jg luchtvaartmaatschap- -onderzoek, waaruit is ge- pjj oe nieuwe vliegramp bij bleken dat de piloot van de vorige maand bij Bil bao verongelukte Boeing 727 dringend toe was aan een herscholingscursus omdat hij al verschillende malen was betrapt op een totaal onverantwoordelij ke manier van vliegen. Bij de ramp kwamen 148 men sen om het leven toen de com mandant Patino bij mistig weer 300 meter onder de voor geschreven veiligheidshoogte tegen een berg aanvloog. De ontslagen Iberia-directeur, Carlos Espinosa, is gisteren of ficieel vervangen door Narcis Bilbao heeft het ontslag van de Iberia-directeur in een stroom versnelling gebracht. Tijdens zijn bewind zuchtte de natio nale luchtvaartmaatschappij onder de zware last van twee vliegrampen met in totaal 240 doden, een pilotenstaking die ruim een maand duurde en 600 miljoen verlies in 1983, het eerste jaar van zijn bestuur. Espinosa slaagde er echter wel in om de gigantische economi sche tekorten in 1984 met 44 procent terug te brengen tot „slechts" 300 miljoen. Het ont slag van Espinosa lijkt dan ook bedoeld een einde te maken

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5