Bedrijfsterrein omstreden in Morsebelpolder Van Kempen en Begeer op 1 juli in Zoetermeer N& OMGEVING ftwdae Sou/unit VVV Katwijk moet deel subsidie terugbetalen Cultureel Centrum Voorschoten binnen twee weken open DINSDAG 19 MAART 1985 PAGINA 17 |wil "armond Zowel gemeentebe- ij verschillende iepen van gaan steeds en op om de VVV wakker De War- V viert dit jaar bestaan, maar iren bestaat de slechts op pa- worden bijna iteiten ontwik- e door de ge- eschikbaar ge- lieten voor deze en de laatste ja- bpgenomen en 5an aan de sal- correspondentie gevoerd door de ómp, die werk te gemeentesecre- lantwoordt even- j van belangstel- r de recreatieve pn in Warmond, lieer Tromp is de n om een laatste agen om de inge- VVV wakker te .Als het nu niet p we het verder n. Dan neemt de VV de taak over Warmond nooit gen VVV", is zijn wil proberen een /ormen dat zich voor het active- ,VVV Warmond, iden kunnen kantooruren bij ,omp melden op %'itehuis, telefoon- Iscussie die is ge- 'armond als re- ^"•pnte, werd zowel VD als door de FM ondernemers «n op de ontwik- Meen actieve VVV «i. De plaatselijke Vn belangrijke rol jlen bij activitei- uitbrengen van j&X;informatieve fol- X*£'spreiden van ak- •i-'i-'i'^gramma's door \and, het organi- evenementen in ^Hiing met de onder- ïniging en de Ver- J^Viering van War- rr!Tjten en het infor- Iwjlde recreanten die X&d verblijven. |n2 jggsURG Deze ;j:j:|:it een begin ge- M de aanleg van :$:Xjiin in de nieu- :j:j:j:oght 2. Het ligt £x#ling dat de vo- ijxjjjigerichte speel- :|;$ïing nog deze :$:j:$peeltuin in ge- Sjxjh nemen. Dit X-Xjthouder H. van bekend tijdens x|:|3ering van de jijxjaissie welzijns- nmissie boog zich inpassing van de -verordening. Me- nering-Poot (CDA) het opnemen van ig volgens welke woners van Val- ch gemakkelijker het dorp kunnen j kreeg steun van adslid A. de Vries. Van der Nagel voor- en nadelen Pist Haat iis' Van en a^s de koopprijsgrens |D* rÜe vestigingsver- iet bedrag van en voorstellen aan teraad en vroeg tserVjes aan com. H°ljn. Deze kan zich Nodóorstel vinden. Op mevr. A. v.d. irink, zal eerst nog Je ingewonnen wor- koopprijsgrens bij Dud* Katwijk en Rijns- laag Je inmissie was una- lening dat uitbrei- edr*1 Dienstencentrum irg dringend nood- io is er onder meer ien aan een Prak- yoor fysiotherapie. "Van der Nagel on- de noodzaak hier- van van mening dat de 9eni voor uitbreiding 9^4 Het Dienstencen- irtijd te kleinscha- ■__J om financiële re- febouw is eigen- ruisvereniging. 't Mallegat eist afbouwsubsidie DEN HAAG/KATWIJK De Stichting Open Jongeren werk Katwijk handhaaft het standpunt dat het gemeentebe stuur alsnog een afbouwregeling moet vaststellen voor de in '82 abrupt gestaakte subsidie aan het jongerencentrum 't Mal legat. De stichting heeft dit bedrag nodig, zo lichtte mr. A. Korthout gistermorgen tijdens een zitting van de afdeling rechtspraak van de Raad van State toe, om te kunnen vol doen aan de financiële verplichtingen aan de destijds ontsla gen en inmiddels op wachtgeld gestelde beroepskracht. Men verschilt daarover van mening met de gemeente die vindt dat met het volledig uitbetalen van de subsidie over '82 de verplichtingen zijn voldaan. Beide partijen werden in okto ber '84 al over deze zaak gehoord maar werden nogmaals op geroepen wegens een wijziging in samenstelling van de raadskamer. De uitspraak wordt verwacht op 29 april. UITGA VENPLAN VOORHOUT KOST HALF MILJOEN VOORHOUT De gemeenteraad van Voor hout krijgt donderdag een hele lijst van voor stellen van B en W en bijna allemaal kosten ze geld. De totale lijst bij elkaar opgesteld, komt de raad dan tot een uitgavenplan van bijna een half miljoen gulden. Daar staat tegenover dat B en W voorstellen twee stukken grond te verko pen, iets dat bijna een ton oplevert. Veel kleintjes maken een grote Dat lijkt duide lijk als de voorstellen bekeken worden De brandweer heeft ruim 15.000 gulden nodig voor kleding, uitrusting, een portofoon een een hy draulische motorpomp. De geplande onder houdswerkzaamheden aan de dakkapellen van het gemeentehuis en de gymnastiekzaal aan de Linnaeslaan kosten ruim 16.000 gulden. Ge- meenewerken vraagt de raad een diepe duik in de geldbuidel te doen. want er is ruim 72.000 gulden nodig voor machines en hulpmiddelen als bijvoorbeeld een cirkel maaier en een sneeuwschuiver, en bovendien is er voor de aanschaf van kantoormachines bij deze dienst nog eens 10.500 gulden nodig. Het schilderwerk aan gemeentelijke eigendommen als het SEC. het gemeentehuis en de openbare basisschool vergen bijna 50.000 gulden en ongeveer hetzelf de bedrag is nodig voor het vervangen van de brug over de Oude Herenweg door een duiker. Aanpassingen aan verkeerslichtinstallaties en de plaatsing van twee lichtmasten langs de Oude Herenweg vanaf de Teylingerlaan kosten daarna nog eens 7.250 gulden. Het aanbrengen van deklagen op de Herenstraat, Oude Heren weg en Rijnsburgerweg kost bijna 111.500 gul den en het aanbrengen van een wegprofiel op de Engelselaan 35.700 gulden De laatste twee uitgaven behelsen de aanschaf van een woon wagen voor 55.000 gulden en een bijstelling van de begroting voor 1985 door uitgaven die iets hoger zijn uitgevallen. In totaal gaat het hier om iets meer dan 16.000 gulden. KATWIJK De VVV zal een deel van de over 1983 ontvangen subsidie moe ten terug betalen. Het gaat om een bedrag van ruim 15.000 gulden dat als gevolg van meegevallen kapitaalslasten en lagere organisatie- en evenemen- tenkosten niet is uitgege ven. De raadscommissie OEGSTGEEST Het plan een bedrijfsterrein in de Morsebelpolder in Oegstgeest in te richten, wordt niet door iedereen met open armen ontvan gen. Dat bleek gistermid dag bij de Raad van State. Daar kwamen de bezwa ren aan de orde die zijn ingediend tegen het be stemmingsplan Morsebel- polder, een gebied dat ten noorden van het Oegst- geester Kanaal (boven Haaswijk) ligt. De gemeente Oegstgeest is he lemaal niet zo blij met deze be-' stemming, die onder druk van het provinciaal bestuur aan het terrein moest worden ge geven. Liever had de gemeen te recreatie op die plaats ge had. „Oegstgeest is een woon- gemeente", stelde woordvoer der Slijper gisteren op de zit ting. De woordvoerder van de provincie verklaarde dat er in het kader van het Streekplan Zuid-Holland West behoefte is aan extra bedrijfsterrein in de omgeving van Leiden. Dit ten behoeve van bedrijven die verplaatst moeten worden uit de Leidse binnenstad en om regionale bedrijven uitbrei dingsmogelijkheden te geven. Staatsraad W. Polak sprak zijn twijfels uit over de behoefte aan industrie-terrein, gezien het overschot op andere plaat sen, maar de provinciale ver tegenwoordiger bleef er aan vasthouden. Oegstgeest zal zich er in ieder geval niet bijzonder voor in spannen om het industrieter rein vol te krijgen. Grondeige naar J.C. Bouwmeester uit Sassenheim, die bezwaren te gen het bestemmingsplan heeft ingediend bepleitte giste ren meer mogelijkheden voor het bedrijfsleven. Hii vroeg zich af of het bedrijfsterrein niet groter kon worden ge maakt ten opzichte van het re creatiegebied, zodat de hoog spanningsleiding niet ver plaatst hoeft te worden. Bouw meester maakt zich zorgen over die verplaatsing, omdat een gebied waar een dergelijke leiding over heen loopt voor veel zaken niet meer gebruikt mag worden. Bouwmeester wilde ook dat de mogelijkheden voor opslag in het noordelijk deel gehand haafd blijven. Tot voor kort werd er in de Morsebelpolder zand opgeslagen dat afkomstig is van de zandwinning in de Voorhofpolder. Dat zanddepot is inmiddels verdwenen en heeft plaatsgemaakt voor cul tuurgrond. De provincie voelt er niets voor om opslag weer toe te staan. De provinciale vertegenwoordiger stelde dat de opslag alleen maar werd toegestaan omdat het een tijde lijke zaak was. Ook de ge meente Oegstgeest heeft geen behoefte aan hernieuwde op slagmogelijkheden. Ten aanzien van de bebou- wingsvrije zone langs rijksweg 44 ziet het er naar uit dat er via een ontheffingenregeling toch mogelijkheden worden geschapen eventueel iets te bouwen in deze zone. Het bezwaar van Bouwmees ter tegen het bestemmen van grond voor de aanleg van een woonwagenkamp en de door trekking van de Haaswijklaan kwam gisteren in feite te ver vallen, aangezien de gemeente Oegstgeest deze grond inmid dels van hem heeft gekocht. Woningbouwvereniging Willibrordus krijgt 2,5 ton WASSENAAR De gehele raad van Wassenaar is gister avond akkoord-gegaan met het geven van een tegemoetko ming aan woningbouwvereni ging Willibrordus, vanwege het verlies dat deze heeft gele den op twee projecten. Voor het verlies op de bouw van vrije sector-woningen in de wijk Ter Weer stelt de ge meente nu 175.000 gulden be schikbaar en als tegemoetko ming in de hoger uitgevallen architectenkosten bij de bouw van woningen aan de Wieg- manweg een bedrag van 83.685 gulden. Eerder hadden de fracties van de VVD en het CDA in de raadscommissies hun stem voorbehouden. En hoewel VVD-fractieleider Ch. Aptroot in eerste instantie tegen het voorstel van onder meer drie eigen wethouders zei te stem men, sloeg hij daarna om als een blad aan een boom. Apt root: „Ik ben over het voorstel niet enthousiast en wil daarom niet akkoord gaan. Het gaat hier om een klein bedrag." Even later merkte hij op: „Hoewel wij niet enthousiast zijn, gaan wij toch akkoord". Met deze nogal wazige manier van opteden oogstte de liberaal bepaald geen lof bij D'66- raadslid drs. R. A. Nieuwenho- ruimte ziet om met het voor stel akkoord te gaan." De CDA-fractie, die eerder in raadscommissies haar stem voorbehield, gaf bij monde van raadslid J. Speelman te kennen dat ze akkoord gaat. Wel stelde Speelman zeer na drukkelijk dat er een goede budgebewaking moet komen, om aldus aan dit soort zaken in de toekomst niet meer in de gemeenteraad te hoeven be slissen. Ook wilde de christen democraat nu eens duidelijk heid over de positie van de woningbouwverenigingen (Wassenaar heeft er twee) en de gemeente. Naar aanleiding hiervan gaf wethouder mr. A. F. Cocheret de la Moirniere de verzekerin dat hierover in de nabije toekomst zal worden ge sproken. Wethouder van fi- nancën C. P. M. Barning maakte gisteravond duidelijk dat de uit de hand gelopen be groting van de woningbouw vereniging Willibrordus geen miskleun betreft, maar een voudig een jammerlijke sa menloop van omstandigheden, waardoor op bepaalde huizen verlies is geleden. Vrouw loopt brandwonden op LEIDEN Een bewoonster van een huis aan de Scholten- straat is gisteren met ernstige brandwonden aan beide benen naar het brandwondencen trum in Beverwijk gebracht. De vrouw had gedronken en was gisterochtend in bed ge kropen waar ze een sigaret op stak. Ze viel in slaap terwijl de sigaret brandde. Korte tijd la ter vloog het beddegoed in brand. Een bovenbuurman ontdekte de brand en sleurde de vrouw uit bed. Het bran dende beddegoed wierp hij uit het raam. De man werd voor onderzoek naar het AZL ver voerd. Staatssecretaris P.H. van Zeil boort de eerste paal in de grond voor de nieuwe huisvesting van Koninklijke Kempen en Begeer op het industrieterrein Lansinghage in Zoetermeer. STAATSSECRETARIS VAN ZEIL BOORT EERSTE PAAL ZOETERMEER „Wij staan aan het begin van een nieuw tijdperk voor de NV Koninklijke Kem pen en Begeer". Dat zei gisteren de heer J.G.H Vreeman, lid van de raad van bestuur van dit be drijf. Dat gebeurde bij het boren van de eerste paal voor de nieuwe huisves ting in Zoetermeer, een karweitje dat ter hand werd genomen door staatssecretaris P.H. van Zeil (economische zaken). Na de activiteiten aan de Alu- miniumstraat op het nieuwe bedrijfsterrein Lansinghage, sprak de heer Vreeman over de concurrentie, die op de markt van ridderorden, ge denkpenningen, bedrijfsinsig- nes en de betere relatiege schenken werd ondervonden van de Rijksmunt. „Men kan zich afvragen of dit in lijn is met de overheidswens tot het privatiseren van activiteiten en tot het vermijden van onei genlijke concurrentie", aldus Vreeman. Van Kempen en Begeer be staat uit vier werkmaatschap pijen. De twee bedrijven, Kel- tum en Koninklijke Begeer, in Voorschoten en Leiden geves tigd, komen met 75 werkne mers naar Zoetermeer. De toe komstige kantoren en bedrijfs hal beslaan een oppervlakte van 5500 vierkante meter Van Kempen en Begeer heeft bij de gemeente een optie over nog 2200 vierkante meter. De kan toren moeten volgens planning al in juli worden opgeleverd. voor financiën stemde gis teravond in met een colle gevoorstel om de te veel ontvangen subsidie in te houden op het eerste voorschot van '85. De ver eniging heeft zelf gepleit voor reservering van dit bedrag om tegenvallers in de komende jaren te kun nen opvangen. Voor de VVV is 1983 het jaar waarin een nieuwe subsidiere geling van kracht werd. Het uitgavenpatroon moest sterk worden teruggebracht %n met de gewijzigde normering uit te kunnen komen, waarbij on dermeer flink gesnoeid werd in het personeelsbestand. De gemeentelijke bijdrage aan het VVV-werk over '83 werd. op basis van berekende of ge schatte cijfers, bepaald op 186.700 gulden, een bedrag dat per voorschot werd uitbetaald. Nu bij de afrekening over dat jaar is gebleken dat hiervan 15.000 gulden niet uitbetaald is staat de gemeente op het standpunt dat de VVV niet an ders moet worden behandeld dan andere gesubsidieerde in stellingen. wat betekent dat het bedrag moet worden te rugbetaald. Dat voorstel kreeg vorige week al de steun van de raads commissie voor ontmoeting terwijl gisteravond de overgro te meerderheid van de com missie voor financiën ermee akkoord ging. De raadsleden waren van mening dat niet meteen bij een eerste afreke ning moest worden afgeweken van een subsidie-grondslag die pas na vele maanden van moeizaam overleg tot stand was gekomen. CDA-fraktie- voor A. C. Berkheij. „Daar naast is het terugbetalen van teveel ontvangen subsidie ook een methode om greep te hou den op een instelling. Alleen de heer H. van Mierlo (D'66/Gemeentebelangen) was het eens met de opstelling van de VVV dat het overschot zou moeten kunnen worden gere serveerd „Het werk en daar mee de inkomsten en uitgaven van de vereniging zijn van zo veel onzekere factoren afhan kelijk dat je eigenlijk alleen over een aantal jaren zou kun- Lk cies overh Als we de VVV nu een beetje ruimte geven kan men later tegenslagen opvangen". Wethouder J. van der Plas was van mening dat die ruim te al was ingebracht in de sub sidienormen. „Wanneer be paalde kostenposten stijgen, stijgt de gemeentelijke subsidie automatisch mee". ONDANKS VERDEELDHEID OVER GESCHIKTHEID VOORSCHOTEN De rode stoelen staan in lange rijen opgestapeld in de grote zaal. Het gebouw heeft nog drin gend behoefte aan een flinke schrob- en schoonmaakbeurt, maar dan is het toch eindelijk zover. Het Cultureel Centrum Voorschoten aan de Prinses Marijkelaan is gereed, nadat het een totale opknapbeurt en verjongingskuur heeft onder gaan. Vanaf 1 april stelt het zijn deuren waagwijd open voor de diverse organisaties die binnen het rood-wit ge verfde pand hun activiteiten gaan ontplooien. Het is de be doeling dat er half april een open dag komt om de Voor schotenaren de gelegenheid te geven een kijkje te nemen in het nieuwe gebouw. Belangrijkste verbetering van de gebruiksmogelijkheden is volgens de heer C. Kortleever van de gemeentelijke directie welzijn de vernieuwing van de entree. In plaats van één centrale ingang die toegang gaf tot alle ruimtes, is nu een voorportaal gebouwd, met drie afzonderlijke ingangen. Deelnemers aan verschillende activiteiten kunnen nu gelijk tijdig het pand binnenkomen zonder elkaar te storen. „Als er op één avond een vergade ring, een muziekuitvoering en een klaverjaswedstrijd zijn, hoeft niemand zich meer aan elkaar te ergeren", verklaart de heer Kortleever. „Daarbij komt dat alles geheel toegan kelijk is gemaakt voor gehan dicapten. Het hele gebouw is drempelloos en vanaf de in gang leiden drie hellende gangen naar de verschillende ruimtes". Ook de verlichting, de geluidsinstallatie, verwar mingsapparatuur en het meu bilair zijn gerepareerd of ver nieuwd. In totaal is een be drag van 1,1 miljoen gulden in de renovatie van de accom modatie gestoken. Ronde hal De begane grond van het Cul- niet", zegt mevrouw Scheffer gegarandeerd heeft dat de ac- verontwaardigd. „Veel van tiviteiten van de beide organi- onze oudere leden zijn slecht- saties vóór die van andere in ziend. Bij het handwerken, stellingen gaan. is de heer kaarten of spelletjes doen Bartels toch bang dat door al- hebben zij daglicht of lie- lerlei activiteiten van anderen ver nog zonlicht nodig om die van het gebouw gebruik goed te kunnen zien. Bij kunstlicht voelen zij zich doodongelukkig en heeft het voor hen geen zin om iets on der handen te nemen". Mevrouw Scheffer. die de zaal betitelt als te donker, te maken, wijzigingen in de pro gramma's van de ANBO niet te voorkomen zijn. „Wij vin den dat een onaanvaardbare maat heel belangrijk neer er vaak iets verandert in groot, ongezellig en daardoor het vaste programma, wordt totaal ongeschikt voor de be- het hen te lastig en komen ze tureel Centrum telt, behalve de grote zaal met amfitheater en podium, de „ronde hal" en een ruime koffiekamer, waar conciërge Co den Boef zorg draagt voor de diverse ver snaperingen. In één van de vier voormalige schoollokalen op de eerste verdieping huist vanaf de volgende maand het Poppentheater Wellus Nietus, dat voorheen in een bouwkeet op een parkeerterrein geves tigd was. Een tweede ruimte is gereserveerd voor elf ver schillende vrouwenorganisa ties, die daar te allen tijde te recht kunnen voor evene menten en vergaderingen. De toneelgroep Voorschoten oe fent wekelijks in het derde lo kaal. Het laatste klaslokaal staat nog leeg. De sociaal raadsvrouwe van Voorschoten heeft in de oude docentenkamer een vaste kantoorruimte gevonden, ter wijl de Stichting Weerwerk, die advies geeft aan werklo zen, ook met ingang van 1 april in het cultureel centrum gehuisvest is. „Verder kan ie dereen die op een bepaald moment een ruimte nodig heeft altijd een beroep op ons De entree van het verbouwde doen. Zolang de activiteiten pand. maar niet in strijd zijn met de sfeer, het karakter en de be doeling van het gebouw. Zo verhuren we jaarlijks onze za len voor feestavonden van be drijven, uitvoeringen van to neelgezelschappen, tentoon stellingen, de jaarlijkse an tiekbeurs, disco-avonden en natuurlijk de carnavalsvierin gen", somt de heer Kortleever op. jaardensoos, verwijt de ge meente dat zij op geen enkele manier aan de UVV gevraagd heeft aan welke eisen een ruimte voor bejaarden moet voldoen. „Wij trekken hier de conclusie uit dat de gemeente onze activiteiten negatief be oordeelt. Er is nu nog maar weinig hoop Ik verwacht dat de soosactiviteiten in de ko mende maanden langzaam kapot gaan. Dan blijft er voor de groep bejaarden in Voor schoten helemaal niets meer over". Ongenoegen Hoewel het Poppentheater Wellus Nietus al enthousiast aan het timmeren is om het piepkleine theatertje naar ei gen idee op fe knappen en in te richten, zien de ANBO (Al gemene Nederlandse Bond van Ouderen en de UVV (Unie van Vrijwilligers) de verhuizing van de bouwvalli ge Parkschool naar het Cultu reel Centrum tot hun grote ongenoegen naderen. Volgens mevrouw C. Schef fer. voorzitter van de UVV Voorschoten, betekent de nieuwe accommodatie in het Cultureel Centrum de moge lijke ondergang voor de bloei ende bejaardensoos en de club voor geestelijk gehandicapten van de organisatie. „Wij zijn ten einde raad", vertelt zij. „Wij doen ons uiterste best om op korte termijn toch nog een andere ruimte vinden. Het maakt ons niet uit wat, als we maar niet in die don kere, veel te grote en ongezel lige zaal in het Cultureel Cen trum hoeven". De ouderen in Voorschoten die tot nu toe trouw elke week de soosmid- dagen bezochten, voelen er al evenmin iets voor om naar het opgeknapte gebouw te verhuizen. „De goede sfeer op de soos is nu al verdwenen Er hangt een gedeprimeerde stemming. De meeste bezoe kers zijn niet van plan om ooit een voet in het centrum te zetten", weet mevrouw Scheffer. Het voornaamste bezwaar van de UVV tegen de grote zaal, die hen aange boden is, is het feit dat de ra men om bouwtechnische re denen dichtgemetseld zijn. „Dal kan natuurlijk absoluut Biljarten Ook de ANBO voelt zich niet bepaald gelukkig met de ac commodatie aan de Prinses Marijkelaan Deze organisatie gaat gebruik maken van de koffiekamer in het pand De ronde hal fungeert als biljart- ruimte van ae ANBO-soos. „Dat is ons grootste bezwaar De biljartruimte vormt geen eenheid met de koffiekamer Degenen die willen biljarten, moeten zich dus afzonderen van de rest van de soos bezoe kers" De heer H. Bartels, voorzitter van de ANBO in Voorschoten, denkt boven dien dat de koffiekamer op den duur veel te klein zal zijn om de alle belangstellenden voor de soosmiddagen te ber gen. „Wij hebben onze wer vingsactiviteiten voorlopig maar op een laag pitje gezet om te voorkomen dat het te vol wordt" Hoewel de ge meente de UVV en de ANBO lastig maar liever helemaal niet meer. Voor het succes van de bejaardensoos is continuïteit van groot belang", besluit de heer Bartels. Wennen De grote zaal van het Cultu reel Centrum is volgens de UVV ook totaal ongeschikt voor de club van geestelijk gehandicapten die in april haar activiteiten daar naar toe verplaatst. Mevrouw Scheffer: „De grote zaal met amfithea ter en toneel is ook voor deze groep veel te groot. Het kost hen toch al moeite om weer aan een andere ruimte te wennen en dat wordt nog moeilijker wanneer die ruim te groot, ongezellig en kaal is. De leiding is trouwens ook niet gelukkig met de onover zichtelijkheid van de zaal. Zij draagt een verantwoordelijk heid die op deze manier veel te zwaar is Ook hier hebben wij geen enkele inspraak ge kregen over een geschikte in richting". Ondanks de verdeeldheid over de geschiktheid van het Cultureel Centrum gaan de verschillende organisaties per april onder protest toch naar het gerenoveerde pand over. „Er is geen enkel alternatief We hopen er nu maar op dat er zo gauw mogelijk een an dere ruimte vrij komt Hope lijk is het dan nog niet te laat", aldus mevrouw Schef fer JEANNETTE SCHREUDER

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17