Lubbers: „Nederland kan nu onderhandelingen beïnvloeden" Extreem-rechtse Le Pen zet onweerstaanbaar door 22 Akkoord over „chipkaart" Duitse justitie staat machteloos, milieuterroristen steeds driester BURGERREGERING IN BRAZILIË BERLIJN COTE D'AZUR HARROGATE LLORET DE MARSSt= LONDEN MALLORCA PARIJS WALES WENEN ZWEDEN 295,- 495,- 345,- 345,- 395,- 640,- 235,- 615,- 495,- 'ENLAND £eicbc(Bouaant ZATERDAG 16 MAART 1985 PAGINA 5 ~Jimenwerpers Teheran Is dj Irak heeft be- aakynaakt dat zijn ge- mmenwerpers vrij- d aanvallen hebben •rd op de Iraanse Teheran en de pro- ifdstad Qazvin. „Onze 'en zijn veilig terugge- tenna de intensiefste aan- het begin van de oor- meldde een leger- zidoerder. De berichten I vol n»et door Teheran be- i zi;op de dag loeide in de nort hoofdstad het luchta- yn vluchtten mensen datpders binnen, nadat aenjrorist een op zijn li- igeigebonden bom tot ont rok had gebracht tijdens defedsbijeenkomst. Behal- zeiterror'st kwamen vijf ;raij om het leven en raak- zeij anderen gewond. Pre- ^ge1Ali Khamenei, die de hofmst leidde, bleef onge- nan Een half uur later m >et eerste Iraanse vlieg- ipnst luchtruim boven Te- „erfinnen. n? golfoorlog zijn deze Igt (totaal ruim duizend I gesneuveld, onder wie SI onschuldige burgers, en persbureaus in Iran bevestigd. Radio Tehe- me^ft gisteravond een op- aan aan alle opgeleide ;ers om zich vandaag en voor versterking te j troepen aan het front, rgaj ruim een milioen sol- telfjn samengetrokken, k Beiroet onlanden van totlandelingen n d ïerl ^anlET Het geregelde x kse leger heeft gisteren ebofoet posities ingenomen en poging een einde te ma- san vuurgevechten tussen detrende eenheden van de er lijke militie „Libanese s oyachten". Opstandige It hten beheersen naar ei- ïlasggen evenwel nog steeds niflijk Oost-Beiroet en ken de laatste stelling vero- atstebben op de aanhangers n 4e christelijke president "iemayel. ellen, die vinden dat rel een te pro-Syrisch voert, poseerden gister- trots in Oost-Beroet, ik Gemayel residieert. ;ident moest zijn paleis in helicopter bereiken, rlede rebellenleider Samir boM op enkele honderden ic-pl afstand zich beraadde onderder te voeren acties, gerttussen veroordeelde pre- KHRachid Karami vanuit de zogeheten correctieve ing. Hij sloot geweldda- grijpen indien nodig niet Verbod import zeehondenbont STRAATSBURG Het Euro pees Parlement heeft gisteren een resolutie aangenomen van de Nederlandse socialist Hemmo Muntingh, waarin wordt ge vraagd de invoerstop op zeehon denbont voor onbepaalde tijd te verlengen. De Europese Commis sie moet zich hier nog over bera den. De huidige importstop is van kracht sinds oktober 1984 en loopt op 1 oktober van dit jaar af. De invoerstop werd ingevoerd op verzoek van het Europees Parle ment dat verontwaardigd was over de jaarlijks terugkerende slachting van jonge zeehonden. Carnavalsmasker word man fataal BELGRADO Een grapje met een carnavalsmasker is de 32-jarige Joego slaaf Ilija Masanovic fataal geworden. Hij wilde zijn vrouw aan het schrik ken brengen door haar met het mas ker op te bezoeken. Maar de 27-jarige Milinka meende met een aanrander van doen te hebben, pakte een jacht geweer en schoot de gemaskerde man met twee kogels neer. Door de scho ten en het geschreeuw gealarmeerd buren ontdekten dat Milinka haar ei gen man had neergeschoten, zo schreef gisteren het dagblad Novosti. Het incident vond plaats bij de haven stad Bar. Het echtpaar was een half jaar getrouwd. TOKIO De postbedrijven van zes Westeuropese landen, waar onder Nederland, hebben met Ja pan een principe-akkoord geslo ten over het gebruik van een nieuwe internationale credit card die werkt met een chip. De hou der van de nieuwe kaart zal vol gens het plan in Nederland, Ja pan, Groot-Brittannie, Frankrijk, Zwitserland, Noorwegen en Spanje in lokale valuta geld kun nen opnemen bij geldautomaten op postkantoren. Het systeem wordt in de loop van 1986 inge voerd. Amerikaanse minister van arbeid afgetreden WASHINGTON De Amerikaanse minister van arbeid Raymond Donovan is gisteren af getreden nadat hij een dagvaarding had ont vangen om terecht te staan op beschuldiging van verduistering en fraude. Dit heeft het Witte Huis gisteren bekendgemaakt. Dono van. die in 1981 in de regering kwam, nam onbetaald verlof toen in oktober een aan klacht tegen hem werd ingebracht wegens verduistering van staatsgelden. Donovan en zeven anderen zouden de stad New York voor 7 miljoen dollar hebben opge licht bij de bouw van een metro-verbinding, zo luidt de beschuldiging. Voordat hij minister werd werkte Donovan bij het bedrijf dat de bouw uitvoerde. VERDEELDE REACTIES OP BELGISCH PLAATSINGSBESLUIT BRUSSEL Op het be sluit van de Belgische re gering om nog deze maand tot plaatsing van de eerste 16 kruisraketten over te gaan op de basis in Florennes is verdeeld ge reageerd. Terwijl bij de Belgische ambassade in Den Haag een demonstra tie werd gehouden tegen de plaatsing, gaven de Verenigde Staten en NAVO verklaringen uit, waarin zij zich ingenomen toonden met het besluit. Premier Lubbers zei te verwachten dat Neder land nu effectiever druk kan uitoefenen op het verloop van de onderhan delingen in Genève. Voor wat betreft het Neder landse plaatsingsbesluit (ko mende november) noemde de premier het van buitengewoon belang dat de Soviet-Unie het aantal SS-20's op haar grond gebied vermindert. „Daarmee kunnen de Russen het niet plaatsen van 48 Nederlandse kruisraketten verdienen", al dus Lubbers na afloop van de ministerraad. Overigens ver wacht Lubbers, net als zijn Belgische collega, niet dat de onderhandelingen in Genève al op korte termijn tot resula- ten zullen leiden. Premier Martens gaf gister middag voor het Belgische parlement een uitvoerige uit eenzetting over de achtergron den van het plaatstingsbesluit. De oppositie reageerde in eer- Tegenstanders van het besluit van de Belgische regering kruisraketten te plaatsen probeerden tij dens het debat de parlementszaal binnen te dringen. Politieagenten hadden de handen vol de demonstranten te verwijderen. ste instantie opmerkelijk rus tig. „Uitstel van de installatie van de eerste zestien kruisra ketten in België was niet meer mogelijk omdat daardoor het machtsevenwicht tussen Oost en West zou worden ver stoord", aldus Martens. De plaatsing van de laatste 32 ra ketten in 1987 wordt echter een half jaar uitgesteld indien de onderhandelingen in Genè ve dan nog aan de gang zijn, maar als er geen resultaat is vindt installatie uiteindelijk wel plaats. Martens bevestigde in zijn ver klaring dat minister van Bui tenlandse Zaken Leon Tinde- mans de afgelopen week tij dens de begrafenis van Tsjer- nenko nog een laatste vergeef se poging heeft gedaan om de Belgische regering de moge lijkheid van uitstel te ver schaffen. „De minister van Buitenlandse Zaken heeft in Moskou zijn Russische collega Gromyko gevraagd naar de bereidheid om de resultaten van de onderhandelingen over de middellange afstandsraket ten niet te binden aan die van de strategische en ruimtewa pens. De Sovjet-Unie is hier echter niet op ingegaan", aldus de premier. De eerste reactie op het Belgi sche regeringsbesluit kwam met een gezamenlijke verkla ring van de Nederlandse PvdA en de Vlaamse SP (Soci alistische Partij), die beiden de plaatsing afwezen. „Alleen het stoppen met plaatsen lijkt het gevaar van een nucleaire strijd af te kunnen wenden", aldus de verklaring. PvdA en SP menen dat het strategisch de fensie initiatief van Reagan de wereldvrede nog meer in ge vaar heeft gebracht dan tot dusverre en tegen die achter grond elke plaatsing moet worden geweigerd. Voorzitter van de Vlaamse socialisten Karei van Miert zei: „Als wii regeringsverantwoordelijkheid krijgen dan gaan wij direct met de VS onderhandelen om de beslissing terug te draaien". De voorzitter van de andere oppositiepartij, Vic Anciaux van de Volksunie, zei: „De Volksunie zal zich blijven beij veren om de reeds geplaatste raketten te ontmantelen". De socialistische vakbond ABVV liet weten met verontwaardi ging kennis te hebben geno men van het besluit. „Er is een nieuwe, grote kans gemist om een belangrijke stap te zetten op de weg naar vrede en ont wapening". Het „Comité voor tweezijdige ontwapening" daarentegen, begroette de beslissing met in stemming. „Een signaal in de vorm van uitstellen zou niet alleen onrealistisch zijn ge weest, maar zelfs schadelijk". De Belgische Vredesbeweging Vaka noemde het regeringsbe sluit een provocatie tegenover de mensen, die zondag aan staande in Brussel komen de monstreren voor ontwapening. In een snelle reactie op het Belgische besluit heeft het Sovjetpersbureau Tass ver klaard dat de regering Mar tens gezwicht is onder de druk van de Verenigde Staten, en nu een extra obstakel heeft ge schapen voor verdere onder handelingen over wederzijdse ontwapening in Geneve. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BQNN Duitsland heeft er een nieuw soort misda diger bij: de milieu-terro rist. Het zijn niet alleen meer de grimmige ideolo gen van de Rote Armee Fraktion (RAF) of de Re volutionaire Cellen, die met hun aanslagen de bondsrepubliek doen op schrikken. Ook militante milieu- beschermers grij pen steeds vaker naar ex plosieven. Hun doelen: kerncentrales, trucks die chemisch afval vervoeren, fabrieken die het milieu verontreinigen. Meer dan 600 aanslagen heb ben ze de laatste twee jaar ge pleegd. De daders, zo ver moedt de politie, zijn fanatieke milieu-beschermers die na ja ren van vreedzaam demon streren gefrustreerd naar «har dere middelen grijpen. De nieuwe terroristen hebben alle milieu-vervuilers de oorlog verklaard. Hun spectaculairste actie tot nu toe: de aanslag in januari op een hoogspannings mast bij de kerncentrale Krümmel aan de Elbe, die de centrale een week lang stil legde. Nadat de terroristen de zeventig meter hoge mast had den opgeblazen, schakelde de 1300 Megawatt-reactor van de kernreactor zichzelf uit De klap richtte een schade aan van ongeveer vier miljoen mark. Een groep, die zich „Vrienden en vriendinnen van de Aarde" noemde, stak in Lübeck vier vrachtwagens in brand, die ge bruikt werden voor het ver voer van giftig afval. Toen de gifwolk uit de fabriek van Union Carbide in Bhopal meer dan 2.000 Indiërs het leven kostte, werden er Molotow- cocktails gegooid naar de Duit se vestiging van de Ameri kaanse onderneming. Op de muren werden kreten gespo ten als: „Giftmörder' en „Schweine". Het ziet er naar uit dat dege nen die voor geweldloosheid en vreedzaam protest pleiten steeds meer terrein verliezen in de bondsrepubliek. Zeer uit eenlopende groepen gaan er toe over het recht in eigen hand te nemen. Beschermers van de privacy stichten brand bij computerfirma's. Dierenbe schermers. die tegen dierproe ven zijn, breken in bij fokkers en nemen alle beesten mee of richten verwoestingen aan in de laboratoria van de farma ceutische industrie. De schade die de aanslagen de laatste ja ren hebben aangericht loopt in de vele tientallen miljoenen. Aan vroliike namen en toespe lingen hebben de daders geen gebrek. Nu eens noemen ze zich „Max en Sneeuwwitje", dan „Susi, Benno en de Vuur duivels". De gewelddadige mi lieu-ridders die de kerncentra le Krümmel uitschakelden presenteerden zich als: „Grup- pe hau weg den Scheiss". Ken nelijk doelend op hun vermo gen zware explosies tot stand te brengen, noemde een groep zich naar een bekende hit „Marmor, Stein und Eisen bricht"... Politie en justitie kunnen er echter niet om lachen. Ze staan vrijwel machteloos te genover de golf van milieu- geweld. Hoe weinig greep de politie er op heeft blijkt wel uit het feit dat er tot nu toe nog niet één milieu-terrorist is gepakt. De autoriteiten, die zich de laatste jaren vooral op de politiek geïnspireerde ter reur van de RAF en de Revo lutionaire Cellen hebben ge concentreerd. constateren nu tot hun schrik dat het met hun kennis van de milieu-terrein en zijn achtergronden maar bedroevend gesteld is. Alsof het allemaal nog niet ge noeg is, dient zich wellicht de komende tijd wéér een nieuwe groep aan, die met luide knal len ae aandacht vraagt Jonge knutselaars en hobbyisten die uit sensatiezucht „terroristje willen spelen". De 20-jarige Torsten Retta uit Dortmund bij voorbeeld, een jongeman, die nog nooit met de politie te maken had gehad, maar die vorige week een bom plaatste in een warenhuis in de stad. Er werden acht mensen ge wond, waarvan twee ernstig. Bij een verkoopster moest een been worden afgezet. „Het was een grap, een idee fixe", zei Retta. Hij wilde wel eens wat anders dan zijn bommen bui ten de stad, ergens in een wei, tot ontploffing brengen Retta wacht een lange gevan genisstraf, maar hij kan blij zijn dat hij nog leeft. De Offi cier van Justitie in Dortmund: „Het is een wonder dat Retta bij het maken van deze bom niet zelf in de lucht is gevlo gen". n onze correspondent Bob van Huët) JS Het lijkt erop, ^de Fransen zullen J&jn leren leven met politieke splijtzwam, imd Jean-Marie Le Na de eerste ronde de deelverkiezingen .kantonale raden in ^°irijk is deze week eerflijk geworden dat de n draak van het ex- eva-rechtse Nationale e i tijdens de Eurover- g" )gen van vorig jaar /^incident is geweest. wai7 procent der stemmen hei-e Pen afgelopen zondag to«van de vijfde partij in as frijk. En als hij niet in ididdeel was geweest, omdat kkfesten van zijn aanhan- n aak plaatselijke bekend- »r bmissen en zich mede i lfi niet in elk kiesdistrict ge< laat konden stellen, dan nis j de Franse communis- in(Z,6 procent) zeker voor Hen. itig|4arie le Pen heeft een betond weekje achter de rug. Dat begon al gelijk zon dagavond op de Franse televi sie, toen hij het in een recht streekse uitzending aan de stok kreeg met de liberale bur gemeester van Toulon, Mauri ce Arreckx. Na een terechtwij zing van de laatste antwoordde Le Pen: „Hoe durf je onze con tacten nu te verloochenen. Vo rige week hebben we nog sa men champagne gedronken!" Uit onvrede over het feit dat de traditionele rechtse partijen nu eens duidelijk stelden dat ze niets met Le Pen te maken wilden hebben, riep hij zijn kandidaten op in de tweede ronde niet terug te treden ten voordele van een kandidaat van de RPR of UDF. Het risi co dat een socialist of commu nist hiervan zou kunnen profi teren zei hij op de koop toe te nemen. Maar eenmaal weer bij zinnen gekomen hérriep Le Pen woensdag haastig dit in woede genomen besluit. Als ze zelf niet in de departementale raad zouden kunnen komen, dan moesten zijn kandidaten toch ruimte maken voor een kandidaat van rechts. Voor waarde was wel dat de leidefe van de RPR en de UDF het beleid van de regerende socia listen met kracht dienden af te keuren, wat overigens al vele maanden het geval is. Hoewel traditioneel rechts af gelopen zondag bijna de helft van de stemmen kreeg, weet president Mitterrand nu dat uitgerekend de brullende Le Pen zijn socialisten misschien in de race kan houden. Niet iedereen in de oppositie name lijk kan de verleiding weer staan het Nationale Front in de armen te sluiten en zo een verhouding rechts-links van resp. 60 tegen 40 procent te be werkstelligen. De liberaal Je- an-Claude Gaudin glibberde de afgelopen dagen al zoveel dat zelfs de neo-Gaullistische oppositiepartner RPR moest opmerken dat hij wel erg on handig en gevaarlijke bezig was. Als de oppositie op een hoop zou worden gegooid met de racistische Le Pen, kon de „zekere overwinning" van rechts bij de parlementsver kiezingen van volgend jaar wel eens een wassen neus blij ken te zijn. Dé manier om het rechtse blok te ondermijnen zou invoering van een zekere dosis evenredi ge vertegenwoordiging bij vol gende verkiezingen kunnen zijn. Een van de verkiezings beloften van president Mitter rand was immers het als onre delijk aangemerkte huidige kiessysteem yan het distric tenstelsel te wijzigen. Maar ook de president zal weten dat hij met vuur speelt, als hij het parlement open zet voor de hordes van Le Pen. Nu al roept de oppositie dat het de socialisten zijn die de opkomst van het Nationale Front op hun geweten hebben. Le Pen heeft het dilemna treffend sa mengevat met de zin „De pre- wlDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH zullen we toch even uit het verleden i terugstappen naar het heden om een JJje te brengen aan dat prachtige oude Ravelijn, waar heer Gozewijn van Uylen ekhandeltje dreef. Ravelijn blakerde nog in de milde warmte van de zomerzon en :luet riviertje de Krommel kabbelde nog langs de muren, torens en tinnen van dat anke plaatsje. Maar zo rustig als het stadje wi ag, zo ónrustig was het in Gozewijn's Inkeltje. De eigenaar van deze vooruit- r^de zaak sprong namelijk opgewonden 1 'jijn winkel op en neer met de oude fami- ?nltiiek in zijn hand. Een trotse lach tekende ^laat en hij riep zelfgenoegzaam uit: „Wel *ftooot! Die dekselse oudoom Jacob van ^par zat een denkerskoppie opl Ja, ja, die Jacob was een man met een vooruitstrevende geest en een wijde blik, die een verre toekomst kon omvatten! Een échte Van Uylen dus! Hij voorspelde méér dan honderd jaar geleden de luchtvaart. Binnen drie uur naar Amerika met 310 passagiers aan boord! En das precies uit gekomen!" Maar toen Gozewijn van Uy len zijn avondwandelingetje maakte over de Grote Markt, bekroop hem plotseling een be angstigende gedacht. „Waarom heb ik die blad zij van oudoom Jacob nooit éérder ge zien vroeg hij zich ontredderd af. „Ik ik hethet lijkt wel spokerij! Ik kende mijn familiekroniek toch goed maar die bladzijdie heb ik nog nóóit gezien! Hoe kan dat7" BRASILIA Met de inauguratie van vice-president José Sar- ney is de terugkeer van Brazilië naar een burgerregering giste ren een feit geworden. Sarney werd automatisch waarnemend president, omdat de 75-jarige Tancredo Neves, de gekozen bur gerpresident, enkele uren voor de inauguratieplechtigheid met een acute darmontsteking in een ziekenhuis werd opgenomen. Volgens de artsen was Neves in goede conditie en herstelde hij zich snel. Zodra hij daartoe in staat is zal zijn inauguratie alsnog plaatsvinden. De vertrekkende president Joao Figueiredo, de vijfde generaal die Brazilië heeft geleid sinds de militairen in 1964 de macht overnamen, bezocht Neves 's morgens in het zie kenhuis, maar werd niet bij hem toegelaten door de artsen. Hoewel alle toespraken en festiviteiten wegens de ziekte van Neves waren afgelast, kwamen toch duizenden mensen naar de hoofdstad om de inauguratie van Sarney bij te wonen en de te rugkeer van de democratie te vieren. De 54-jarige Sarney. die behalve senator, advocaat en politicus ook een bekend schrijver en dichter is, lachte breeduit en zwaaide voor hij het congresge bouw binnenging om de eed af te leggen. Meer dan 100 afvaardigingen uit het buitenland waren bij de inauguratie aanwezig. Verschillende Latijnsamenkaanse landen stuurden hun president, onder wie Daniel Ortega van Nicara gua. Ook minister Van den Broek en de Surinaamse legerleider Bouterse waren naar Brasilia gereisd, maar een ontmoeting tus sen hen had gisteravond nog niet plaatsgehad. De kans op zo'n gesprek werd van Nederlandse zijde „uiterst klein" genoemd. sident moet kiezen tussen mij of politieke zelfmoord". Geen steun Duidelijk is na afgelopen zon dag ook geworden dat de soci alisten van hun ex-partners, de communisten, in de toe komst geen steun van beteke nis hoeven te verwachten. On danks alle bombarie op het 25e partijcongres zakte de partij van Georges Marchais steeds verder weg in het moeras van de onbeduidendheid. Dat soci alisten en communisten geza menlijk hun kiezers hebben opgeroepen elkaar waar moge lijk te steunen, heeft meer te maken met de traditionele be strijding van rechts dan dat men het samen over iets eens is. Tekenend voor het weder zijdse wantrouwen is dat Mar chais nauwelijks campagne voert voor zijn kandidaten die het zonder socialistische steun niet zullen redden. De socialisten zelf hebben al hun hoop gezet op een zoge naamde „trilling" die zij in hun electoraat hebben gecon stateerd. Hieruit zou voor vol gend jaar een massale mobili satie moeten groeien, die de regering ais bij wonder over eind kan houden. Maar af gaande op de povere resulta ten, die de partij van Mitter rand ook voor aanstaande zon dag worden voorspeld, lijkt een „trilling" niet genoeg om het tij te keren. Eerder moet worden gedacht aan een aard beving of een orkaan, ge naamd Jean-Marie Le Pen. (ADVERTENTIE) VOORJAARSREIZEN APRIL '85 30 april 1. 15 4-daagse luxe •ounngcarrets incl. excursies West- en Oo6t-Berli)n 8-daagse luxe tounng- carreis incl. excursies o.a. Nice, Cannes. Monaco 4 -daagse bus/bootreis Harrogate en York 22 apnl 6. 20 14. 20 er. 26 apnl 4 daagse bus/bootreis ine! excursies Windsor e.a. musical 8- en 15-daags*? vliegreizen3- sterren hotel volpension vanai 3-daagse busreis incl excursies en Folies Bergères 8-daagse luxe t ounngcarrets incl excursies .Spaanse npchool. Wienerwald. Schonbrunn etc 3 daagse bus/bootreis Göteborg/Zweden md excursies Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), oi persoonlek in onze vestiging aan de Spuistraat 71/hoek Spui te Den Haag iiiiiiiiimiiiiiiitmiitniiiiiiiiitiiiiii

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5